Rampenfonds Bezinning - Schuld en Lijden Na de week der verwoesting Nieuwsblad voor het Eiland IJsselmonde Uitgave van de Ridderkerkse Drukkers Ongepast Bah! Om klein te worden <^.ode ZICruió collecte Dankbaar Eén in het leed Opmerkelijk Nog eens: Bah! Vrijdag 13 Febr. 1953. Abonnementsprijs ƒ1.— per kwartaal Per post 2.50 per halfjaar Advertentietarief 10 cent per mm Bij contract korting Ingezonden mededelingen dubbel tarief Copie in te zenden tot Donderdagmorgen 9 uur 7 De Combinatie 2e Jaarqanq No 100 Redactie en Administratie „DE COMBINATIE" Lagendijk RIDDERKERK Telefoon 300 (K 1858) Verschijnt op Vrijdag Redacteur: M. C. BROEKZITTER Hoe kan het anders, onder de verse indruk nog van de rampzalige gebeurtenissen der voorbije dagen, of ons hoofdartikel is daaraan gewyd. Wy hebben ons, wie we ook waren, op eniger - of velerlei wijze bezonnen op de ramp die ons trof. Wij hebben nagedacht over de oorzaken en de gevolgen, over wat gebeurde en gebeuren moet, over de menselijke onmacht tegenover de oerkrachten der natuur - velen onzer hbben gepeinsd over het waarom der dingen. Op vele vragen is een antwoord te geven, zy het dan voorlopig nog geen afdoend. De natuurlijke oorzaak is ons verklaard, de ge volgen zullen ons in de loop van de tijd duide lijker worden en daarmee ook de omvang van onze taak van herstel en opbouw - zwaar drukt echter op velen de vraag naar het waarom, omdat het antwoord daarop tast in de diepe geheimenissen van het Goddelijk wereldbe stuur. Men heeft verband gezocht tussen het lijden en de schuld, de zonde zo men wil. Het is bij bels dat te doen, ook om het verband daartus sen te erkennen. Men is verder gegaan en heeft een verband gezocht tussen deze water ramp en de zonde van het Nederlandse volk; sterker nog tussen de ramp en de zonde der bevolking der geteisterde gebieden. Een pre dikant uit Bruinisse, vrouw en kinderen in de steek latend om eigen lijf te redden, had de euvele moed in een predikatie te Rotterdam daaraan toe te voegenmaar de kinderen Gods zijn behouden gebleven Een dergelijke uitspraak nadert de lastering, zo hij dat al niet is. Wij zouden niet durven schrijven over het probleem van zonde en lijden, indien Christus zelf ons niet de Goddelijke bedoeling van de rampspoed had geopenbaard. Het is Lukas, de arts, die uit hoofde van zijn beroep zich dikwijls bezonnen hebbende op dezelfde problemen waarmee hij dagelijks in aanraking kwam, ons de woorden van de Heiland heeft overgeleverd. Het 13e hoofd stuk van zijn Evangelieverhaal begint „Terzelfder tijd kwamen enigen tot Hem met het bericht over de Galileeërs, wier bloed Pilatus met hun offers vermengd had. En Hij antwoordde en zeide tot hen Meent gij, dat deze Galileeërs groter zondaars worden dan alle andere Galileeërs, omdat zij dit lot heb ben ondergaan Neen, zeg Ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen. Of meent gij, dat die achttien op wie de toren bij Silóam viel en die er door gedood werden, schuldiger waren dan alle andere mensen, die in Jeruza lem wonen Neen, zeg Ik u, maar als gij u niet bekeert, zult gij allen evenzo omkomen". Laten we toch niet wijzer wilen zijn dan Hij, die de geheimenissen van het Goddelijk wereld bestel kende de Zeeuwen, Zuid-Hollanders en Noord-Brabanders waren geen grotere zon daars dan de overige bewoners der Neder landse gewesten, evenmin als de bewoners van Engelands oostkust dat waren boven de ove rige Engelsen. Zo deze ramp een „oordeel" is dan niet speciaal over hen die getroffen wer den, onder wie zich vele - God zij dank - vele kinderen Gods bevonden. Vraagt ge naar het waarom, dan ligt het antwoord in de woorden van Jezus, de Heiland „Zo gij u niet bekeert"De catastrophe die de landen rondom de Noordzee trof, is een pre diking, een vermaning, een waarschuwing tot verootmoediging voor het aangezicht van God, tot inkeer, tot bekering, zoals in iedere ramp die de wereld treft, of dat Japan, Italië of Zuid-Amerika is, voor het gehele mensdom dezelfde stem tot ons komt. Christus heeft ons geleerd, en het is nu Jo hannes die ons Zijn woord overbrengt, niet te vragen naar het waarom, maar naar het waar toe, als Hij zegt„Noch deze heeft gezondigd noch zijn ouders, maar de werken Gods moes ten in hem openbaar worden". (Joh. 9 3.) In het woeden der elementen is Gods majes teit openbaar geworden. Hij is een groot God.... van wie de zee is, daar Hij ze heeft gemaakt.. Och of ge heden naar zijn stem hoordet Verhardt uw hart niet Dit is de prediking van de le Februari. Nauwelijks is het rumoer van storm en gol ven gestild, of de toeschouwers staan vanuit de veiligheid met de handen in de zakken klaar, om luid hun afkeuring te kennen te geven over houding van Regering en auto- riteiten. Zij hebben - wel niet uit eigen aan schouwing, o nee, want ze waren er niet by - fouten opgemerkt. Dit deugde niet, dat was niet goed georga niseerd en wat dies meer zij. We achten deze critiek in hoge mate ongepast. Zij die midden in de nood hebben gestaan om waar dat mogelijk was hulp te brengen, en het zijn er midden in de zwarte, barre nacht honderden geweest, zij die in het noodgetij aan de dijken gezwoegd hebben tot ze er bij neer vielen, en het zijn er duizenden geweest, zij we ten dat er fouten gemaakt zyn. Zij zijn het ook die niemand iets verwijten, omdat zij veel te goed weten, dat waar geholpen werd, dit ge beurde tot aan de grenzen van het menselijk kunnen. Critiek is alleen gewettigd tegenover hen die door hun passiviteit afbraken. Een hart grondig „bah" kan men slechts uiten jegens hen, die meenden dat ze uit de noodsituatie politieke munt moesten slaan. Indien ooit dan hebben nu de leiders der communisten door woorden en daden getoond hoe ver ze van de Nederlandse volksgemeenschap afstaan. Ja, ze zijn nog meer geisoleerd komen te staan, nu het gehele volk him misselijke houding doorziet. Wij weten nu, zekerder dan ooit, wie onze vrienden zijn Jammer echter, dat de liefde voor Rusland zo zeer de liefde voor het vaderland en zijn werkelijke vrienden zo onmogelijk heeft ge maakt. Wat doen we eigenlijk met die rooie Russen in ons land Is het met om er klein onder te worden Uit alle delen van de. wereld - gelukkig niet uit de gesovjettiseerde - stromen de gaven in Zaterdag 14 Februari a.s. zal in Rijsoord, Ridderkerk, Slikkerveer en Bolnes een huis- en straatcollecte gehouden worden ten bate van en door de watersnood getroffenen. De opbrengst zal worden afgedragen aan het Rampenfonds. De collecte zal gehouden worden met bussen. Dit is de beste methode om een ieder vrij te laten te geven, wat hij wil. Zoals bekend is, kunnen de giften, aan het Rampenfonds geschonken, bij de opgave voor de belasting van het inkomen afgetrokken worden, mits van deze gift een bewijs kan worden overgelegd. Zij, die hiervan gebruik willen mak«tn, moeten hun gift NIET in de bus sen doen, maar aantekenen op de lijtst, die de collectant bij zich heeft. De collectant kan de gift wel in ontvangst nemen. Zij, die op de lijst tekenen krijgen later een guitantie toegestuurd. De collectanten kunnen bussen, lijstten en i%ndere aanwijzingen verkrijgen bij: De heer H. D. Groeneveld Ringdijk 542 Mevr. L. Enkelaar Lagendijk 19 De heer F. Sprey Oranjestraat 113 De heer K. v. d. Linden Straatweg 77 Mochten de collectanten Vrijdagavond nog gekregen hebben, dan kunnen zij zich Zaterdag tot bovengenoemde adressen wenden. voor Bolnes voor Ridderkerk voor Slikkerveer voor Rijsoord geen nader bericht thuis Het Bestuur van het RODE KRUIS, dat deze collecte verzorgt, doet een beroep op allen, om met MILDE HAND te geven. Bij de foto's Sortering van verzamelde goederen. Geweldig veel ging er aan de uitrei king vooraf. Nijvere dameshanden voerden de z.g.n. grove sortering uit. Dan werden de maten bepaald. Kleermaker Heynen kwam er met de centimeter aan te pas en dan werd soort bij soort gelegd. Zo kwam er langzamerhand tekening in. Zater dagmorgen werd een begin gemaakt met de uitreiking, die om 's-avonds 7 uur kon worden beëindigd. geld en goederen naar ons land. Om niet te spreken van de reddingshulp die Amerikanen, Engelsen, Belgen, Fransen, Italianen en Duit sers ons geboden hebben en nog bieden. Hebben we dat verdiend, zo vragen we ons af En we vragen waaraan hebben we dat te danken Hebben we ons in het verleden er wel ooit rekenschap van gegeven, dat de Lage Landen zo'n grote plaats innamen in het hart van zovele millioenen in het buitenland Innig dankbaar zyn we voor het bezit van ons Koningshuis, Dagelijks staat onze Vorstin temidden van haar zwaar beproefde volk. Haar Moeder - gezegend zy haar naam - troostte haar geliefde, zo zwaar geteisterde Zefeland. Onze Prins bevindt zich als Vriend overal daar waar nood en druk heerst. Gelooft ge niet, dat niet mede onze Konink lijke Familie de naam van Holland in het buitenland populair heeft gemaakt Néder- land prijze zich gelukkig met een Vorstin, wier stamvader bij het uitblazen van de laatste adem zyn volk gedacht in het gebed Mijn God, heb medelijden met dit arme Volk. Enige dagen lang heeft een deel van ons volk vergeten dat er voorheen schuttingen, ja, muren waren die als evenzovele scheidingen tussen groepen waren opgetrokken. Politieke, maatschappelijke en godü-uienstige verschillen waren in de gemeenschappelijke nood en in de gezamenlijke stryd uitgewist. Zij, die zich hun afzonderlijk scherp bewust bleven, uit welke ,age motieven dan ook, hebben daarmee de verachting der overigen op hun hals gehaald. Nimmer ook hebben we ons als natie zo ver bonden gevoeld met het werelddeel waarvan we deel uitmaken, als in de laatste twee we ken. Ook hier zyn muren omgevallen, ook tus sen landen onderling. Wanneer het menselijk hart gaat spreken, blijkt elke grens, staat - of volkenkundig, kunstmatig te zyn. Hoezeer is gebleken dat het leed van- één verenigen kan, waar de voor spoed van één zo vaak jalouzie en dus ver bittering en verwijdering teweeg brengt. Verheugend is dat in enkele dagen tijds ons volk een bedrag van ruim 31 miljoen (stand Woensdagavond) heeft bijeengebracht. Dit be- drag zal, tezamen wat het bevriende buiten land aan geld en goederen zond en zendt, op lopen tot 100 miljoen. Fantastisch, is men ge neigd een bekend radio-omroeper na te zeggen. Toch zal dit bedrag nog slechts een fractie uitmaken van hetgeen nodig is, om niet te zeggen, wat daadwerkelijk aan materiële per soonlijke schade is geleden. Verheugend is ook te vernemen op welke manieren door arbeiders, middenstanders, in dustrieën, kinderen, verenigingen, etc. gelden worden bijeengebracht. Opmerkelijk is het hoe velen suggesties uiten om nieuwe belastingen in te voeren, des te opmerkelijker als men bedenkt hoe deze voor stellen niet zelden komen uit die kringen die het hefstigst tegen de belastingpolitiek van de heer Lieftinck hebben gefulmineerd Hoewel de'hulpverlening op basis van vrij willigheid en als uitvloeisels van particuliere initiatieven de meest sympathieke achten, ligt er in een vrij algemeen aanvaarde belasting, zij het een tijdelijke, een goede gedachte. Vooral een toeslag op genotmiddelen lijkt in dit opzicht de meest aanvaardbare. Voorlopig Ran ieder voor zich, „belastingen" uitdenken. Want hulp zal nog maanden en ja ren na dezen noodzakelijk zijn. We hoorden van enige lieden die een bijdra ge aan het Rampenfonds weigerden, op grond van hun veronderstelling dat er bij dat fonds „toch wel gestolen zou worden". Jammer dat deze door en door betrouwbare, integere, edele figuren niet het beheer over dat fonds gekre gen hebben. Maar wat een pestkereltjes lopen er toch helaas nog onder ons rond. Een ramp op zichzelf. Maar dan misschien ook een om ons nederig te houden, want in het besef van onze kleine, zeer kleine menselijkheid is ons heil gelegen Mogen die bah-mensjes ons telkens herinneren aan onze opdracht de naaste lief te hebben als onszelf, en daarom ook elkanders lasten te dragen. Mevi'ouw Nieuwenhuisen in een zwaar gesprek met Mevrouw Nuesink. Mevrouw Broeren en Mevrouw de Jong luisteren belangstellend toe. Hier ziet U Mevrouw Eck-van St. Annaland in haar domein. Ook hier het beeld van volle rekken en rommelige tafels. De Natuurgebeurtenis, die een stuk van ons land overweldigde, heeft het karakter ge kregen van een nationale ramp. Er schijnt nu een toestand van rust te zijn ingetreden, men begint de veiwoesting te overzien. Wij treu ren over de vele slachtoffers, die door de wa teren zyn meegesleurd, wy huiveren, wanneer wy ons de verschrikkingen herinneren, waar in duizenden van enze landgenoten hebben verkeerd. Het Nederlandse volk heeft de nood spontaan begrepen, het heeft geofferd het is te hulp gesneld. Het koninklijk huis is ons voor gegaan in de daden der verwoesting en offer vaardigheid en ons volk heeft zijn eendracht hervonden, het heeft zyn saamhorigheid be seft, toen zo vele leden van het grote Neder landse huisgezin door een nameloze ellende werden getroffen. De regering heeft het hoofd koel gehouden en heeft op voortreffelijke wijze het hulp- en reddingswerk georganiseerd. Heel de wereld is ons tegemoet gekomen, met geld, met man kracht, met technisch materiaal. Wij dragen voor wat het buitenland deed in nobele samen werking ten bate van onze natie, die zo zwaar bezocht werd, een nooit verjarende dank in oixs hart. De dramatische week is besloten met een dag van rouw en bezinning. Wy hebben de do den beweend, wij hebben ons rekenschap ge geven van de diepe betekenis van deze cata strofe voor land en volk. Thans treedt er een nieuw stadium in van deze tragische episode. Wy hebben de geest drift vast gehouden, waarmee wy begonnen te lenigen. De nood is nog hoog en onze offer vaardigheid mag niet verflauwen. Maar nu het dreigend gevaar is geweken, nu zal het verstand de gevoelsstroom stuiten, nu zullen er vragen gesteld worden naar het hoe en waarom, en veelal zal de alles beheersende vraag gaan rijzen hoe kan een herhaling van een dex-gelyke ramp in de toekomst worden voox'komen Wy schrijven dit artikel voordat de rege ring haar verklaring heeft afgelegd, dus het geen wij te boek stellen geschiedt onder voor- oehoud van wat de overheid zal meedelen, me dedelingen, die aaxxleiding kunnen geven tot bestendige waardering of tot cx-itiek. Velen vragen zich af, of er voldoende aan dacht gewyd is aan de toestand der dyken of de ramp met had kunnen worden voorkomen door stelselnxatiger zorgzaamheid. Wanneer men die vraag voorlegt, dan moet men zich er rekeixschap van geven, of zy als een ver- wyt kan gelden tegen de waterbouwkundige autoriteiten van het thans levende geslacht. Allereerst moet men vaststellen, dat de ca tastrofe, die over oixs kwam, behoort tot de meest onvoorziene gebeurtenissen. Het is uiterst waarschijixlyk, dat onze verdediging tegen het water op normaal terugkerende ho ge vloeden was bex-ekend. Is de eis, dat men opgewassen zou moeten zijn tegen een raxixp, die eexxmaal in de vyf eeuwen voorkomt niet overmatig, ook al noopt onze deernis met de vele slachtoffers, haar te doen gelden Bovendien deze natuurramp komt oixmid- dellijk na een periode van vijf jaar oorlog en daarna vijf jaren, waarin de waterstaat onder eindeloze moeilijkheden had te herstellen wat de oorlog vernietigde. Het is niet ondenkbaar-, dat de financiële noodtoestand, waarin wij na de oorlog hebben geleefd, geboden herstellin gen aan orxs dijkwezen zou hebben vertraagd, maar tegen een uitzonderlijke ramp van deze omvang is de oude methode van verdediging ondoeltreffend. Men zal tot een andere orde van landbescherming moeten overgaan. Tot afdammingen, tot een meer geslotexx kustlyn, nadat het eerste werk van het cixchten der cxy- ken zal zyn voltooid. Een vraag is opgeworpen omtrent de samen werking tussen de weerkundige en de water staatkundige dienst. Somiixige bedreigde ge meenschappen waren onmiddellijk paraat en tot evacuatie gereed. Andere onthielden zich van snelle actie en lagen verloren en zonder huip in de eindeloze watervlakte. Is het ge vaar overal tijdig genoeg bekend geweest exx doorgegeven, zodat de bevolking op tyd kon worden gealarmeerd Men moet zich, wanneer men zulke vragen stelt, rekenschap geven van het geheel uit zonderlijk karakter van de toestand. Hetgeen er gebeurd is, was door niemand te voorzien. Misschien zouden slachtolfers gespaard zyn gebleven als de verkennxngsdxenst spoediger was ingeschakeld, indien het leger nug snel ler zou zyn gemobiliseerd. Let men op het onverwachte en onverhoedse van de xamp, dan kan men toch ixiet ontkexxnen, dat de organi satie van haar bestrijding vlot en orde. ijk heeft gefunctioneerd. De waarde van de in wording zijnde dienst van de bescherming der burgerbevolking heeft zich intussen duidelijk geopenbaard. Men denkt daarbij aan oorlogsgevaar, maar blykt deze dienst ook niet als geschapen voor cata strofes als ons thans zyn overkomen Het gevolg van de ramp zal zyn, dat de aandacht van volk en overheden, scherper dan ooit op de verhoging der beveiliging tegen na- tuurgevaren zal zyn gericht. De waterstaat kundigen overwegen de radicaalste afweer. Niet alleen de dyken zullen ons moeten be schermen, maar ook afdammingen, die herin neren aan de Zuiderzee-werken, wijzigingen van de aardrijkskundige situatie. Het geen nu moet gebeuren zal stromen van geld kosten. Waarschijnlijk veel meer dan de fabelachtige bedragen, die uit biixnen- en bui tenland zyn ingekomen, waarschijnlijk meex dan de machtige steun, waartoe Amerika be reid is. Reeds de eerste maatregelen om de dy ken te dichten en te versterken en om de scha de te herstellen, door de getroffen bevolking geleden, zullen ontzaglijke sommen vorderen. En het valt bijna niet te overzien, welke kos ten er gemoeid zullen zyn met de radicale verandering van de aardrijkskundige toestand. Het lijkt niet uitgesloten, dat de toch reeds kwetsbare economie van Nederland door de gevolgen van deze ramp nog aanzienlijk zal worden verzwakt. Of het mogelijk zal zyn on der de nieuwe omstandigheden een zo grote bijdrage te leveren, aan de militaire verdedi ging van Europa, dit is een kwestie, welke men ernstig onder het oog zal moeten zien. Dit artikel kan slechts voorlopige vragen stellen. Wij wachten de exacte gegevexxs van de regering. Het laatste woord over de gevol gen der ramp is zeker nog niet geschreven en een nader onderzoek is ^ringend noodzakelijk. Wy staan voor een grote taak. Moge *de geestdrift waax*mee men hielp in de eerste ure zich bestendigen en ons volk de moed behou den om ons zwaar geteisterde land tot nieuw leven te wekken

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1