•DERMA De stroom van goede gaven Marktberichten Een goed begin is hef halve werk Tienduizenden maken onnodig 'I drukste seizoen nog drukker SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen stérk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. MEPPELER COURANT VAN VRIJDAG 18 FEBRUARI 1958 In Zweden is tot nu toe aan geld en goederen voor een waarde van onge veer 10 millioen kronen (ongeveer 7.325.000 gulden) ingezameld voor de Nederlandse slachtoffers. De Chileense regering heeft plannen besproken om 1000 Nederlandse land verhuizers op haar kosten naar Chili te laten komen, waar zij zich in het Zui den zouden kunnen vestigen. De regering besloot een beroep op de andere Zuid-Amerikaanse landen te doen om Nederland eveneens te hel pen. Aan adspirant-emigranten uit de ge troffen gebieden, die naar Zuid-Afrika willen emigreren, zal volgens een op dracht van de Zuid-Afrikaanse rege ring thans alle mogelijke voorrang worden verleend, terwijl de procedu re speciaal voor hen wordt vereenvou digd. Hoe krijg ik de spullen naar Nederland „Hoe krijg ik de spullen naar Neder land?" Dat is op het ogenblik het gro te probleem van mevrouw Boogaert— Riet te Ogden in Utan, U.S.A., die in haar eentje, onmiddellijk nadat haar de eerste berichten over de watersnood bereikten, een hulpactie voor de ge troffenen op touw zette. Hiermee had zij echter evenals de bekende tove naarsleerling een formule uitgespro ken, waarvan zij in eerste aanleg de gevolgen niet heeft kunnen overzien. Haar adres wordt namelijk nu over stroomd met gaven voor Nederland. Grote hoeveelheden kleding staan al klaar voor verzending. Haar probleem is thans deze zendingen in New York of San Francisco te krijgen ter verde re expeditie naar ons land. „Het is mij bekend, dat verschillende Nederlandse maatschappijen goederen voor getroffen Nederlanders kosteloos van deze havens naar Nederland wil len vervoeren, maar het transport van Ogden naar de kust gaat boven mijn krachten", zo deelde zij mede. „Het Amerikaanse Rode Kruis kan ook niet helpen omdat deze organisatie alleen geldelijke bijdragen in ont vangst wenst te nemen. Het volk van Utan wil nog meer zenden", aldus me vrouw Boogaert, „maar ik durf op het ogenblik geen verdere gaven accep teren, voor ik weet, dat het transport is geregeld". Een delegatie van de 82ste i^neri- kaanse Luchtlandingsdivisie, die in 1944 bij Nijmegen in actie is geweest, heeft de Nederlandse consul-generaal te New York een cheque van 12.255 dollar overhandigd. West-Duits aanbod voor hulp De secretaris-generaal van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken, prof. Hallstein, heeft de Neder landse ambassadeur te Bonn, de hesr A. Th. Lamping, meegedeeld dat de Bondsrepubliek bereid is „voor zolang als nodig is", de volgende goederen aan Nederland te lenen: 100 zware dieselpompen. 100 kilometer smalspoor met wissels, 40 diesellocomotieven voor smalspoor, 3000 kipkarren, 570 vracht auto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onderkomens voor arbeiders, 50 bull dozers, 100 kipauto's, 5000 kruiwagens, 10 sleuvengravers, 100 draglines en een grote hoeveelheid damwand. De Bonds dag had de Nederlandse regering vori ge week Woensdag gevraagd, waaraan het dringendste behoefte bestond. De Duitse regering zal alle consequenties van de zending van dit materiaal, ook de financiële, geheel voor haar reke ning nemen. Ook het aantal particuliere giften in alle delen van West-Duitsland blijft nog steeds groeien. Alleen in Stuttgart werd 100.000 mark bijeen gebracht. In Bonn moest een plaatselijke krant een tweede „Helpt Holland"-rekening ope nen, omdat de binnenkomende gaven niet snel genoeg op één rekening kon den worden verwerkt. De Nederlandse ambassadeur ont ving een groep Duitse studenten, die in plaats van carnaval te vieren in Ne derland wilde gaan werken. De gezamenlijke landbouwcoöpera ties in Wuerttemberg hebben 10.000 mark als bijdrage voor het „Rampen fonds" ter beschikking van de Nationa le Coöperatieve Raad gesteld. Half maandsalaris afgestaan De Nederlandse employé's van- de Shell-raffinaderij te Cardon in Vene zuela hebben de helft van hun maand salaris afgestaan. Er is uit Cardon een bedrag van 29.000 dollar naar Neder land overgemaakt. De prins van Monaco heeft de Ne derlandse consul te Monte Carlo, de heer De Kuyper, een cheque van 2 millioen francs (20.000 gulden) over handigd. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft alreeds ruim 1.5 millioen gulden opgebracht. Aan goederen is voor een waarde van 380.000 gulden ingezameld. Particuliere hulpverlening van Deen Tegen het einde van de vorige week werden arbeiders en ingenieurs, boe ren en burgers in verschillende plaat sen van de geteisterde gebieden ver blijd met lange rubber lieslaarzen, die door vliegtuigen boven de geïsoleerde gebieden werden uitgeworpen. Het wa ren duizend paar in totaal. Daarmee werd de persoonlijke opof fering bekroond van een jonge Deense zakenman, die zijn gezin, zijn zaak en zijn rust tijdelijk opgaf om deze laar zen zelf in een kleine vrachtwagen na een rit van vele honderden kilometers op het vliegveld Valkenburg af te le veren. Hamers- en dweilenactie in Eindhoven Onder Auspiciën van het Waters- noodcomité Eindhoven is in de Bra bantse lichtstad een actie ingezet on der de titel „Hamers en Dweilen", ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingsramp. Deze actie beoogt de geëvacueerde gezinnen straks wan neer zij naar hun stad of dorp terugke ren een pakket schoonmaakartikelen en gereedschap mee te kunnen geven. Een im- en exportfirma in naaima chines te Arnhem heeft twintig nieu we handnaaimachines en tien nieuwe electrische naaimachines gratis be schikbaar gesteld voor het geteisterde gebied. De Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat de gezamenlijke Neder landse jeugdorganisaties en instellin gen van het jeugdwerk uit eigen mid delen, ondanks het feit dat zij zelf met grote financiële moeilijkheden te kam pen hebben, een bedrag van f 35.000 voor het rampenfonds hebben bijeen gebracht. De Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank en de bij haar aangesloten boerenleenbanken hebben in hun ge zamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 300.000 bijeengebracht, dat dezer dagen werd afgedragen. Daarenboven is, voorzover bekend, door de bij deze centrale aangesloten banken en plaat selijke en provinciale comité's nog een bedrag van f 45.000 gestort. De N.V. Philips Gloeilampenfabrie ken en haar dochtermaatschappijen in Nederland hebben besloten een totaal bedrag van 500.000 gulden in geld en goederen uit te trekken om aan de nood tegemoet te komen. Hiervan zijn al 350.000 gulden aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Woensdag beliep het totaal bedrag aan geld, dat de werknemers van Philips ten behoe ve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden, meer dan 285.000 gulden. In dit totaal is dan nog niet begrepen het bedrag, dat bijeen gebracht zal worden door twee uren over te werken. Buitenlandse Voetbalbonden Ten behoeve van het Nationaal Ram penfonds zullen de volgende bedragen aan de K.N.V.B. worden overgemaakt ter overdraging aan genoemd fonds: Door de Franse voetbalbond: 247.990 francs, zijnde de opbrengst van een door het Rode Kruis gehouden collec te tijdens een Franse bekerwedstrijd te Parijs. West-Duitse voetbalbond- 10.000 mark. Italiaanse voetbalbond: 1.000.000 lire. Burg-erliike Stand STEENWIJK, van 5 t/m 11 Febr. Geboren: Leendert, zv. Herman Joost van Hofwegen en Klazina de Boer; Gerhardus Johannes, zv. Johannes Petrus Simons en Emerentiana Cecilia Kleinberenbrink; Albert Wicher, zv. Wicher de Ruiter en Trijntje Wietske de Haari; Albertus Vink, zv. Jan van der Veen en Hinderika Elizabeth Jantje Westinga. Getrouwd: Dirk van Hien en Geertje van Urk; Geert Lubbelinkhof en Klaasje Bijker. Overleden Aaltje Spin, 64 jr, e.v. Harm de Vries. STEENWIJKERWOLD, van 5 t/m 11 Februari. Geboren: Karei Frederik. zv, K. Pit en J. Wiltinge te Kallenkote. Getrouwd: W. Nielsen te Harlingen en J. Wobben; L. D. Titaleij en J. Tentua. Overleden: T. Sol, 91 jr, wed. van J. Duiven. HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gi] er Akker s Kloosterbalsem op doet Deze heerlijke, zuiverende wond- balsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brandwonden), voorkomt entsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid Maar ook als wrijfmiddel bij rbeuma- tiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akker"s Kloosterbalsem al drie geslachten lang ge prezen met de bekende woorden; „Geen goud zo goed" Adv.-lngez. Med. MARKT MEPPEL Goede aanvoer, gunstige handel Het zeer slechte weer kon Donder dag geen afbreuk doen aan de aan voer en het bezoek aan de varkens- markt, Men had zoveel mogelijk de auto's dicht opeen om de biggenmarkt gezet om de gure Noordooster met scher pe sneeuw te weren. Met een aanvoer van 1810 dieren was de markt best be zet. In de bakken waren 1560 biggen en 173 lopers ondergebracht. In de hokken waren verder nog 76 varkens en 1 geit aangevoerd. De vraag naar goedsoortige biggen was beter dan de laatste weken het geval was en daardoor ontwikkelde zich een tamelijk vlugge hande.1 met enkele guldens hogere prijzen. De no tering lag hier tussen f 35 en f 55. De handel in lopers bleef matig met prijzen als de vórige week van f 55 tot f 100. Drachtige zeugen bleven kalm verhandelbaar tegen prijzen van f 225 tot f 350. Naar magere slacht varkens bestond een ruime vraag. Het aanbod was niet bijzonder groot en hierdoor werden ongeveer 20 cent per kg hogere prijzen besteed en kwam de pry's tussen f 1.50 en f 1.60 per kg lévend gewicht te liggen. De handel in zouters bleef matig tegen f 1.78 tot f 1.79 per kg levend en f 2.30 tot f 2.39 per kg geslacht gewicht. VEEMARKT HOOGEVEEN. Donderdag waren in totaal 440 die ren aangevoerd, n.l. 22 vette koeien ƒ8101020; 43 neurende koeien ƒ925ƒ1125; 34 neurende vaarzen ƒ800ƒ900; 27 versafgekalfde koeien 8401060; 18 winterdrachtige koei en 765830; 93 guste koeien 580 ƒ750; 13 pinken ƒ400—ƒ575; 7 gras kalveren ƒ180ƒ345; 75 nuchtere kalveren ƒ30ƒ40; 4 drachtige zeu gen 275—350; 104 biggen 35—50. Leek het. Woensdag dat de winter de aftocht had geblazen, Donderdag werd onze omgeving opnieuw bezet- In deze situatie was het voor mens en dier geen pretje om op de markt te zijn. Het veeaanbod was beneden nor maal. De herinenting ter voorkoming van mond- en klauwzeer en de ver- voersmoeilijkheden op de gladde we gen, deden vele boeren thuis blijven. Een eerste kwaliteit slachtbeest was duurder dan de vorige week. De kilo prijs geslacht gewicht varieerde van ƒ2,60 tot ƒ2,80. Nu het aanbod van nuchtere kalveren grotef wordt, zet de daling der prijzen zich voort. Voor eerste kwaliteit nuka's werd nog 0,85 per kilo besteed, maar het leeuwen deel der aanvoer ging voor ƒ0,80 per kilo levend gewicht in koopmanshan den over. Neurende en versafgekalfde dieren met de vereiste papieren blijven nog steeds aan de prijs, ofschoon de han del met stille trom marcheerde De vraag naar guste koeien was niet bij zonder groot, maar toch gingen kwa- liteitsdieren er prijshoudend uit. Van pinken en graskalveren was de aan voer klein. Handel matig tot slecht. Biggen werden vlot verhandeld. No tering ongewijzigd. VEEMARKT WOLVEGA. De totale aanvoer bedroeg 1052 stuks, waaronder 692 varkens (536 zouters, 146 zware varkens), 199 big gen, 5 schapen, 152 nuchtere kalve ren, 1 geit en 13 paarden. Ondanks de slechte wegen was de aanvoer goed. De handel was bevre^ digend. Notering zouters 1,751,77. De besten even boven denotering. Naar zwaa'e varkens was de vraag beter dan de vorige week, wat tot uit drukking kwam in de prijzen. Deze waren zo hoog wel. Notering vette biggen 1,701,80. Gemeste zeugen al naar kwaliteit f 1,551.65. Alles per kg levend gewicht en zonder kor ting. Op de biggenmarkt was de aanvoer niet groot en de handel was matig. De prijzen bleven onveranderd. Note ring ƒ35.f45. Voor schapen geen notering. Bij de nuchtere kalveren was het slecht. De vorige weeks prij zen werden dan ook niet gehaald. No tering 0,800,90 per kg levend ge wicht. Paarden waren er nog al flink aan geveerd. Zoals altijd, veel belangstel ling maar weinig kopers. Notering 600—900. DE WIJK JAARVERGADERING K.I.-VERENIGING ROGAT. Onidiainks het slechte weer m de bijna onbegaanbare wegen kon de heer P. A. Vedder, voorz. van de afdeling Rogai 'van de Vereniging voor Kunst matige Inseminatie Maandagavond nog een veertigtal aanwezigen in het „Ou de Ho ogen kamp" welkom heten. Uit 'hei uitvoerige jaarverslag van de secretaris, de heer J. Tuinstra, bleek dat het draehUglheidsperoenta- ge en de drachtigheid ma de eerste .inseminatie in het afgelopen jaar wa ren verhoogd met resp. 6 en 12 p-ct. Een mooi resultaat voor de insemi- nato-r. de heer Knol. Deze gunstige re sultaten wettigen de conclusie, dat de K.I. aan de verwachtingen heeft vol daan en dat. de technische problemen practisch- zijn opgelost. De enkele min der 'gunstige gevallen, moeten worden gezocht buiten de toepassing van de K.I. en hebben-alle aandacht. In dit verband werd ook gewezen op het belangrijke besluit van de coöp. zuivelfabriek „Ro- gat", om over te gaan tot de georgani seerde abortus-bestrijding onder leiding van de Gezondheidsdienst, waarbij de voornaamste maatregelen zijn: het op sporen van besmette stallen en het en ten van al het jongvee tussen de 6 en 10 maanden. Als bijzonderheid maakt het jaarverslag nog melding van enkele re sultaten van de wetenschap op het ge bied van de kunstmatige bevruchting in verband met het fokken van kalveren van een bepaald geslacht. Het moet niet onmogelijk worden geacht dat aan deze belangrijke wens van de boer in de toe komst kan worden voldaan. De heer Spruyt, dierenarts bij de K.I. te Meppel, gaf enkele wenken, die de veehouder kunnen helpen bij het verkrij gen van zo gunstig mogelijke resultaten. Nadat vele vragen uit de vergadering waren beantwoord, werden tot slot nog een groot aantal lantaarnplaatjes ver- oond van veekeuringen uit de omgeving, van het stieren-materiaal en van de werkzaamheden op het K.I.-station te Meppel. De avond werd bijgewoond door Ir J. M. L. Otten, directeur van de Land- bouwbank te Meppel. IJHORST OOK DE JAGERS HELPEN. De gezamenlijke jagers, pachters van het Noordelijke gedeelte van Staatsbos, organiseerden een kaart avond in café Nijenhuis. De prijzen bestonden uit wilde konijnen. De op brengst, ten bate van het Nationaal Rampenfonds, bedroeg 55. De prijswinnaars waren: de heren D. Klomp, E. Krikke, R. de Boer, P. Iriberg, J. Poeste M. Klomp, H. Man sier, R. Bosman, H. Mennink, R. Klomp Az„ A. Paasman, L. Nijenhuis, K. Nijstad en R. Jellema. VEENINGEN IN HET STAMBOEK. Woensdag werden door inspecteur Oosterveld runderen in het Stamboek ingeschreven van: W. van Schot, een stier met 77 punten; van L, Hooijer 1 in K.St. 79 p.; van J. A. ten Kate 3 met 78, 76 en 75 p., en van E. Gorte maker. RUINERW OLD PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. Bij de aanvang van de jaarvergade ring van de afdeling Ruinerwold-West van de Bond van Plattelandsvrouwen werd met een ogenblik stilte de slacht offers van de overstromingsramp her dacht. Uit de jaarverslagen bleek, dat de kas met een batig saldo sloot. De af tredende bestuursleden, mevr. Fransen- Vrielink en mej. Schoonvelde, werden herkozen. In plaats van de dames Ste vens-Zanting en Bensik (niet herkies baar) Werden gekozen mevr. W. van Oenen-Wieringa en mevr. H. Jongman- Soer. Besloten werd in de komende zomer een bustocht en een fietstocht te ma ken. Aan de leden zullen bloembollen worden uitgereikt. De dames Dedden-Robaard en Wes- sels Boer-Reimers lazen op deze avond enige gedichten voor. Met aandacht werd ook geluisterd naar „Het heilig ver bond", een verhaal van Anne de Vries, Wie emigratieplannen beeft, moet beginnen met zich goed voor te bereiden. Een goed begin is immers 't halve werk Uw éérste daad: Een abonnement op het weekblad WERELD POST U kunt natuurlijk ook eerst een proefnummer vragen. Dit nummer kost U nietsT Administratie: Drukkerij-Uitgeverij Fa. J. A. BOOM en Zn., Hoofdstr. 87, Meppel, Telefoon K 52201341 -(2 lijnen). Adv.-lngez. Med. Verslag Comité Vacantiespreiding Het bureau Vacantiespreiding heeft verslag gedaan van zijn activiteit ge durende 1952. In dat verslag wordt herinnerd aan het adres aan de raad van ministers verzonden in September 1952. In dit adres werd door tientallen organisaties en instellingen de over heid verzocht om leiding te geven bij het bepalen van de schoolvacanties en een staatscommissie te benoemen om vast te stellen in hoeverre en hoe dit zal kunnen geschieden. Op dit punt immers dreigt de vacantiespreiding vast te lopen. De propaganda om met vacantie te gaan vóór half Juli en na half Augus tus heeft wel enige uitwerking gehad. Ook in 1952 was er een gestadige groei van het aantal van hen die al thans in de periode half Juni/half Juli met-vacantie gingen. Uit 'n studie over de vacantiedrukte op Texel in 1951 en 1952 valt te con stateren, dat hoewel de bouwvakken- vacantie natuurlijk het beeld van Au- ugstus heeft aangetast (het weer terug brengen van de bouwvakarbeiders- vacantie naar het begin van de maand Augustus heeft de vacantiedrukte op 't eiland onnodig vergroot, luidt een van de conclusies), de periode 6Mei-13Juli nog een toename van 11 vertoont, tegenover 14 Juli25 Augustus een vermindering met 3 WEL ENIGE SPREIDING In het algemeen kan geconstateerd worden, dat het jaar op jaar toe nemende aantal vacantiegangers de drukte in het hoogseizoen niet heeft vergroot. Dit wijst erop dat die toename ver- i werkt wordt door een geleidelijke toe- 'name in de dagen en weken buiten dit „hoogseizoen". Uit de telkenjare gepubliceerde statistiek van het personenvervoer per j trein zijn de volgende verhoudings- percentages op te stellen over de 14 i zomerweken 1947 1949 1952 15 weken voor half Juli 30.4 31 - 31 6 weken periode I schoolvacanties 49.5 48.1 47.4 3 weken daarna 20.1 20,9 21.6 I De wijziging die de bouwvakken hun vacantie-voorschriften hebben aangebracht is oorzaak geweest van groter drukte in de desbetreffende v/eek van Augustus dan in vooraf- gaande jaren. Het is echter gebleken, dat de ge vreesde „zuigkracht naar de bouwvak- week" die vroeger zowat alle bedrij ven tegelijk deed sluiten is verdwenen. Vrijwel geen ander bedrijf was geslo ten in de week van de bouwvakken. In aanmerking genomen moet wor den, aldus het verslag, dat, de actie gevoerd wordt uit een zeer geving budget en door een comité dat in de eerste plaats uitgaat van het sociaal- recreatieve belang van de bevolking Dit comité veroorlooft zich de vrijheid op werkgevers een beroep te doen er nu eindelijk eens een einde aan te ma ken dat tienduizenden jonge mensen die daartoe niet door schoolgaande kinderen verplicht zijn, rustig door gaan in de drukste weken de vacanties nog drukker te maken, aldus het ver- Adv.-ingez. Med. voorgelezen door mevr. Wessels Boer- Reimers. Het scheidend bestuurslid, mevr. Ben sik-Smit, werd aan het einde van de avond door de presidente dank gebracht voor het vele werk voor de afdeling ver richt. Haar werd een geschenk aange boden. Het aftredende bestuurslid, mevr. Stevens-Zanting, kon op deze avond niet aanwezig zijn. RUINEN TER LENIGING VAN DE NOOD. Met inbegrip van de later ingekomen bijdragen, heeft de collecte ten bate van de noodgebieden in Z.W. Nederland in onze gemeente plm. 14.000 opgeleverd. Naar we vernemen, zal vermoedelijk binnenkort een bazar gehouden worden, georganiseerd door het gemeentelijke Rampencomité. VEEL BELANGSTELLING. Voor de „Tiktakavond" bestond Dins dag- veel belangstelling. Het gezelschap Kok zorgde er voor, dat de toeschouwers een paar uren met groot genoegen een welverzorgd cabaretprogramma volg den. Men was zeer voldaan over alles, wat men in zaal Hees te genieten kreeg. BESTUURSLID BEDANKTE. In verband met een verblijf van lange duur buiten ons dorp, heeft mej. F. de Boer bedankt als bestuurslid der plaat selijke afdeling van de Bond van Platte landsvrouwen. ANSEN PREMIE BEHAALD. De hengst „Censor" van het deksta- tion Steenbergen alhier behaalde op de te Assen gehouden keuring een tweede premie. PESSE B.O.D.-VERG ADERING. Woensdagavond vergaderde de B.O.D. in café Broekman. De voorzitter, de heer J. ten Have, stond in zijn openingswoord stil by de grote ramp die het Zuid-Wes- ten van ons land heeft getroffen. De jaarverslagen werden uitgebracht. Om het bezoek aan de vergaderingen iets te stimuleren was op de vorige ver gadering besloten telkens een boek te verloten. Het boek „Practische wenken voor de boer" viel ten deel aan de heer J. Santing. Verslag over de vergadering te Assen werd uitgebracht door de heer J. ten Have. De secretaris, de heer A. Steenbergen, die tussentijds verkozen was, werd herkozen. In de kascommissie werd de heer F. Steenbergen vervangen door de heer A. van Es. Als afgevaar digde werd benoemd de heer K. Woltin- ge, reserve de heer L. Kuik. D.L.G. en B.O.D. BIJEEN. Vrijdagavond werd voor de afdeling Pesse van het DLG en de BOD een twee tal lezingen gehouden in café Linde. De heer Been sprak over het verzekerings wezen. Verschillende verzekei'ingen, die voor landbouwers van belang zyn, wer den besproken, o.m. de W.A.-ongevallen- en Levensverzekeringen. Er kwamen vele vragen, die vlot werden beant woord. Ir Oldenbanning, secretaris van het DLG, vertelde over zyn reis en verblyf in Denemarken. Hoewel Nederland en Denemarken landen zijn, die veel over eenkomst vertonen, bleken toch de le venswijzen en methoden nogal te ver schillen. Tot slot werden enkele licht beelden over Denemarken vertoond. De avond stond onder leiding van de heer J. Pol. HOOGEVEEN CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL Jaarvergadering en oudermiddag 't Was Woensdagmiddag „hoogtij" v de Chr. Lagere Landbouwschool, toen in zaal „Irene" de jaarvergadering en oudermiddag gehouden werd. Een groot aantal vaders en moeders gaven door hun aanwezigheid blyk van belangstel ling. De voorzittershamer werd gehanteerd door de heer R. Beenen (Fluitenberg) Hij constateerde met blijdschap, dat het schoolschip onder de nieuwe gezagvoer der, de heer J. Malda, bijgestaan door zyn stuurman, de heer J. van Pijkeren, met volle zeilen koerst naar het 25-ja- rige bestaan in September. Reeds meer dan 1000 boerenjongens uit Hoogeveen en wijde omgeving zyn in de loop dei- jaren dankbare leerlingen van de school geweest. Geen wonder dat het bestuur voornemens is het zilveren jubileum op waardige wijze te vieren. Uit de jaaroverzichten van de heren G. Zomer en J. Mulder, resp. secretaris- penningmeester en directeur, bleek, dat het schoolleven in 1952 een rustig en bevredigend verloop had. In totaal wordt de school bezocht door 172 leerlingen, dat is 20 meer dan in 1951. Voor de nieuwe cursus, die dit jaar nog op 16 April aanvangt, hebben zich ruim 30 jongens aangemeld. Er werd geconstateerd dat ook voor de jonge boeren de toekomst donker is, maar God „Die wolken, lucht en winden Wyst spoor en loop en baan Zal ook wel wegen vinden Waarlangs hun voet kan gaan" In de pauze had de bestuursverkiezing plaats. Herkozen werden de heren R. Beenen (Fluitenberg), N. Schelhaas Hk. Bakker (beiden te Alteveer), Een aardig onderdeel van het pro gramma was een vraag- en antwoord spel. De heren Malda en van Pykeren waren de vragers en de leerlingen der 4e klasse moesten de antwoorden geven. Meermalen kwamen de antwoorden bin nen 3 tellen, soms werd misgeslagen of bleef het antwoord uit. Slotredenaar was de heer J. van Py keren. Hij nam het pluimvee onder de loupe. Zal de pluimveehouderij goed deren, aldus spr., dan moet men liefde voor zyn dieren koesteren. Het oog van de meester maakt immers de paarden vet. Uitvoerig werd de huisvesting- de voeding der kippen behandeld. Zodra deze aan redelijke eisen voldoen, kan de opbrengst nog belangrijk verhoogd wor JAARVERGADERING TECHNISCHE SCHOOL. Onder voorzitterschap van ir G. J. G. Overeem had Dinsdag de algemene leden vergadering plaats van de Technisch# School. Het jaarverslag 1952 en de rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Aan het jaarverslag ontlenen wrj het volgende De Koninklijke goedkeuring werd ve»- kregen op de gewijzigde Statuten. De school draagt thans de naam van Tech nische School Hoogeveen. Het aantal le den is 95. In het bestuur werd in de plaats van ir M. J. v. d. Berg benoemd de heer Tj. de Vries en wegens uitbrei ding de heer J. Kip. De nagedachtenis van de overleden heren P. de Goede en C. Moeke zal in hoge ere worden ge houden. In het Fonds tot ondersteuning van behoeftige leerlingen hebben zitting de heren G. A. Pet, H. Kombrink en M. M. Schipper. De heer H. Strijker werd benoemd tot hulp conciërge-stoker, de heer W. de Jong tot bakkerijleraar, de heer B. Knapper voor lichamelijke opvoeding en voor vaktekenen de heer C. N. Verheul. Het onderwijs, dat in verband met de uitbreiding en verbouwing der school geruime tijd had geleden, kon in de loop van het jaar steeds regelmatiger wor den gegeven. Vermoedelijk zal in begin van 1953 de officiële opening kunnen plaats vinden. Het aantal leerlingen dagschool wai 1 Januari 268. Met getuigschrift verlie ten de school: timmeren 26, electriciteit 21, smedenbankwerlten 24, autotechniek 15, schilderen 5 leerlingen. Voor zover bekend werden allen in het bedrijfsleven opgenomen. De nieuwe cursus werd 1 Augustus geopend met 266 leerlingen. Bet aantal leerlingen avondschool was op 1 Januari 101. Met getuigschrift ver lieten de school: bouwkunde 10, metaal vakken 7. Per 31 December was het aantal leerlingen 125. Het aantal leer lingen V.M.T. O.-cursus bedroeg 1 Ja nuari 53. De nieuwe cursus begon met 50 leerlingen, 31 December waren er 51. Een leerling slaagde voor adspirant- monteur, 6 leerlingen voor hulpmonteur en 1 voor monteur, 4 leerlingen voor het schriftelijke deel van dit examen. 31 December bedroeg het aantal leerlingen 22, Rekening en verantwoording: Techn. school Inkomsten en uitg. 170.843,47, N.A.S. idem ƒ10.546,50 en V.M.T.O, idem 3.525,87. Verkorte balans per 31 Dec. '52 ontvang- en uitgaaf 716.083,96. De begroting 1954 werd vastgesteld met aan ontvangsten en uitg.: Techn. school 201.888, Avondschool 11.000,90, V.M.T.O. ƒ3612,50. De heren G. O. Bakkernes en J. Bruins- ma wei-den als bestuursleden herkozen en in plaats van ir G. J. G. Overeem, die geen herbenoeming wenste, werd geko zen de heer J. van der Linde. De heer Overeem werd tot Erelid be noemd. In de Commissie Bakkersonder- wys werden benoemd de bakkerspa troons Tj. de Vries, K. Blanken, J. Troost Jzn., J. Wassenaar en Fr. Kok. Besloten werd tot het aangaan van een aanvullende geldlening van ƒ45.000 voor de uitbreiding van het schoolge bouw. ALTEVEER GEMEENTEVERGADERING GEREF. KERK. De mannen-lidmaten van de Geref. Kerk kwamen Maandagavond in Ge meentevergadering onder voorzitter schap van ds H. Smit bijeen in het Jeugdgebouw. Ds Smit gaf een jaarover- zicht. Het bleek, dat per 31 December j.l. het aantal lidmaten 537 bedroeg, ver- geleken met 31 December 1951 een ver mindering van 6 leden. De heer A. Zo mer Azn., boekhouder, kon een klein batig saldo melden. Daarentegen moes ten de penningmeesters van de Zendings commissie en van de Evangelisatiecom missie, resp. de heren H. Bisschop en Batterink, rapporteren dat er een klein tekort was. Vooral het tekort van de Evangelisatiecommissie baart zorg, daar hierdoor het werk der commissie stag neert. Enkele mededelingen van de kerke- raad werden door uitvoerige besprekin gen gevolgd. Vooral over de invoering van het vrouwenkiesrecht in de kerk en het gebruik van de nieuwe Bijbelver taling bleken de meningen verdeeld. De kerkeraad meende voorlopig een afwach tende houding te moeten aannemen, al hebben beide zaken z'n volledige aan dacht. De opkomst was, mede door het slechte weer, matig. HAVELTE AUTO SLIPTE. Door de gladheid van de weg slipte bij de Boskampbrug een vrachtwagen met aanhanger van de heer Holtrop uit Assen. De wagen reed door het hek werk. De bestuurder verklaarde, dat hij voor een fietser had afgeremd. Rijks- en Verkeerspolitie stelden een onderzoek in. NEDERLAAGWEDSTRIJD. In de nederlaagwedstrijden kwam „Ons Genoegen" uit tegen de biljartclub Slot uit Meppel. Het werd een nederlaag voor „Ons Genoegen". De uitslagen werden: Slot—Buter 42—25; v .d. Men ten—L. Oosterhoff 7233; Ter Bruggen—J. Weenink 44—34; Kreulen—H. v. Aalde ren 66—56; De Boer—H. J. Knol 70—23. WAPSERVEEN PLATTELANDSVROUWEN. Met de autobus van garage Blok togen de leden van de Bond van Plat telandsvrouwen Woensdag naar Steenwijk om in de zaak van wed. Snippe een demonstratie in het ko ken en bakken van vis en het serve ren van visgerechten bij te wonen. Het gezelschap bestond uit 36 vrou wen, die het er allen over eens waren, dat het recht Hollandse product vele mogelijkheden biedt en dat het eigen lijk vaker op de dis moest prijken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4