Toenemende vorst De watersnoodramp in de Tweede Kamer Honderd-en-Achtste Jaargang No. 19 Vrijdag 13 Februari Ministers Drees en Algera antwoordden Schade één milliard Wat voor weer? Sovjet-Unie verbreekt diplomatieke bepakkingen met Israël Sportnieuws 1953 PPELER COURANT Verschijndagen: Maandag, Woensdag en Vrijdag. Advertentieprijs: voor Drenthe en Overijssel 0,17 p. mm-regel. Handelsadvertenties bij contract lager. (llgemeen /lïeuitfblad Vö&L Auid'Sbbenthe mJtocld-Ov(hij$sel Opgericht in 1842 Uitgevers: J. A. BOOM ZOON - Meppel Telefoon 1341 en voor advertenties Telefoon 1342 J^letnummer 05220 Postgironr. 6864 Nadat de verschillende fracties uit de Kamer het woord gevoerd hadden naar aanleiding van de nota, die minister-president Drees Maandag aan de Kamer had doen toekomen, heeft dr Drees Woensdag om 1 uur zijn ant- woordrede gehouden, welke door de radio ook in de huiskamers te beluis teren was. In zijn antwoord heeft minister-pre sident Drees onder voorbehoud een ru we schatting gemaakt van de totale schade: ongeveer één milliard, dat duizend millioen gulden. Spr. noemde de slag ernstig, doch niet vernietigend. „Nederland kan de taak, waarvoor het gesteld is aan", zo zei hij. Vergoedingen kunnen nu veel sneller worden gegeven dan indertijd voor de oorlogsschade, zei de premier. Hij kon niet beloven, dat alles wordt vergoed. Er zullen meer helicopters voor het leger moeten worden aangeschaft. Mis schien helpt Amerika. De Bescherming Burgerbevolking kan als deze orga nisatie gereed is bij eventuele toe komstige rampen veel doen, wat nu niet kon worden gedaan op het gebied van alarmering, communicatie en hulp. De regering zal voorstellen de ge meenteraadsverkiezingen in steden, die in wanorde zijn, uit te stellen. Dê premier voelt er niet voor in alle ge meenten de verkiezingen op te schor ten, zo deelde spr. nog op een. desbe treffende vraag mee. De beloofde belastingverlagingen zullen, ten gevolge van de ramp, niet zo groot kunnen zijn als de regering zich had voorgenomen. Het blijft ech ter nodig, dat maatregelen worden ge nomen voor de ontwikkeling van het bedi-ijfsleven. De regering zal dan ook niet op a 1 haar plannen (die bijna ge heel gereed waren) terugkomen. Een beslissing is nog niet gevallen. De woningbouw in de rest van het land zal waarschijnlijk niet ernstig te lijden hebben van de schade in de noodgebieden, aldus dr Drees. Aan het vorderen van woningen bestaat geen behoefte, omdat ondanks de woning nood spontaan voldoende onderdak aan de vluchtelingen is aangeboden. De regering doet haar best om de evacué's zo spoedig mogelijk weer in gezinsverband bijeen te brengen. Na dr Drees heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr Algera, het woord gevoerd in de Tweede Kamer. De hoogte van de dijken Het belangrijkste punt uit de rede van minister Algera was stellig de hoog te van de dijken. Moet men zeggen: elke overstroming moet worden voor komen? zo vroeg de minister zich af. Het is wel zeer de vraag of dit moge lijk is. „Wie kan keren de hand des Heren?" Spr. gelooft dat het niet mo gelijk zal zijn. Niettemin doet de re gering wat in haar vermogen ligt. Men h^eft zich in het verleden steeds op de ervaringen gebaseerd. Nu is het wa ter hoger gekomen dan ooit. Gaan we ons nu weer op deze gegevens baseren, dan bestaat er nog geen zekerheid. Daarom heeft men de laatste jaren, naast de ervaring ook de zuiver weten schappelijke factoren ingeschakeld. Men deed dit o.m. bij de tunnelbouw in Rotterdam en de afdamming van de Brielse Maas. De tunnel en de dam hebben het gehouden. Meermalen zijn plannen gemaakt en ten dele reeds uitgevoerd ter verho ging van de dijken. Maar dikwijls was uitvoering niet mogelijk. Zo stuitte men in Dordrecht op onoverkomelijke bezwaren. Ook de plannen tot afslui ting van de zeegaten zijn steeds verder uitgewerkt. Wij zijn echter verrast door een van deze zeer zeldzaam voorko mende hoge vloeden. Enkele concrete klachten bespreken de zei spr., dat het niet juist is te zeg gen, dat de dienst voor de waterstaat minder armslag heeft gehad door ge brek aan geld. De verhouding rijks waterstaatprovinciale waterstaat is goed. Inderdaad is het behoud van de bin nendijken van zeer groot belang. Zo wel de regering als de provinciale wa terstaat is zich daar van bewust. De bunkers in de duinen bevorde ren wel een zekere mate van afslag. Spr hebben echter geen berichten be reikt. waaruit zou blijken, dat deze In 1952 werden 54601 woningen gebouwd In het gehele jaar 1952 werden 54.601 woningen voltooid, waarvan er 1968 als duplexwoningen werden gebouwd, zodat in 1952 voor 56.569 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. Sedert de bevrijding, gerekend tot en met 1952 werden 250.974 nieuwe wo ningen gebouwd, waarvan er 12.983 als duplexwoningen zijn ingericht, zodat voor 263.957 gezinnen nieuwe woonruim te beschikbaar gekomen is. bunkers aan de' duinen de waterkeren- de kracht ontnemen. De regering zal grote aandacht be steden aan de toestand van de dijken aan de landzijde. De dijkbreuken zijn veelal veroorzaakt door het feit, dat het water over de dijk heen vloeide en deze aan de binnenkant afknabbelde. Op verscheidene plaatsen zijn de mensen gewaarschuwd. Dikwijls wil den zij echter niet vertrekken en trok ken naar de zolders. Zij, die achter twee dijken wonen achter de slaper dijk werden niet gewaarschuwd. Se dert mensenheugenis zijn deze dijken kerend geweest. Het komt de regering noodzakelijk voor, dat het waarschu wingssysteem tot hen wordt uitge breid. De reorganisatie van de waterschaps indeling zal in de toekomst de aan dacht moeten hebben. Inderdaad zal er reden zijn om tot grotere eenheden te komen. De commissie-Oud zal zich wellicht kunnen bezighouden met de financiële verhouding rijkwater schappen. Met de taak en de bevoegd heden van de lagere organen moeten we zeer voorzichtig omgaan. Voor het herstel moet echter een centrale ver antwoordelijkheid zijn. Het is niet juist, dat de minister geen verantwoordelijkheid zou kunnen dra gen voor het herstel, dat door de wa terschappen wordt uitgevoerd. Spr. heeft hierover overleg gepleegd met de provinciale besturen. Dit punt zal in de noodwet worden vastgelegd. AFDAMMING VAN DE ZEE GATEN. De afdamming van de zeegaten is niet zo eenvoudig als sommigen willen doen voorkomen. Er bevinden zich hier diepten van 30 tot 60 meter, ter wijl het verschil in eb en vloed zeer groot is. Het werk is dan ook veel moeilijker en kostbaarder dan het leg gen van de afsluitdijk. Minister Algera is overgegaan tot het instellen van een studiecommissie, In het rampgebied wordt met man en macht gewerkt aan het herstel en de versterking van verschillende dijkendie men voor 16 Februari, als een nieuwe hoge zee wordt verwacht, gereed wil hebben. Hier wordt ge werkt aan de Koksendijk bij Krui- ningen op Zuid-Beveland. Op de achtergrond een boerderij in de Krui- ninger polder. waarin ook een aantal niet-ambtelij- ke deskundigen zitting hebben. Voor zitter is de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, Prof. Thijsse. die op het ogenblik nog in Amerika vertoeft, is verzocht om in de commissie zitting te nemen. Spr. beschouwt dit alles als een belangrijk punt van zijn beleid. Het rapport van de commissie zal te zijner tijd openbaar worden gemaakt. Overigens moet men wel bedenken, dat het wel tientallen jaren kan duren voor de zeegaten afgesloten zullen zijn. Men zal er weer toe overgaan om terpen in de polders aan te leggen. Voorts zal het alarmsysteem verbeterd worden. Het waarschuwingssysteem kent slechts twee criteria: „Flink hoog water" en „Gevaarlijk hoog water". Er zal nu een derde criterium bijgevoegd worden. Er zal nieuw internationaal overleg moeten worden geopend tussen de lan den rond de Noordzee over het geven van waarschuwingen bij stormen. Men moet zich niet té ongerust ma ken over de te verwachten springvloed van 16 Februari. Als er geen grote storm komt zal het water niet hoger reiken dan het al heeft gedaan sinds de ramp op 1 Februari. Desondanks wor den de nodige maatregelen genomen. Nadat leden van de Kamer van de gelegenheid tot dupliek gebruik had den gemaakt om nog nader op details in te gaan en de ministers hierop had den geantwoord, werd het debat over de watersnood om half zes gesloten. Verder Nu ziet het leven ons weer aan. En zegt: We moeten verder ggan. De nood begint te wijken. De hulp is groot en uitgebreid, Wie in gevaar zat is bevrijd, Men dicht alweer de dijken. We hebben ernstig hen herdacht, Die stierven, eenzaam, onverwacht, Temidden van hun werken. We bogen onze hoofden diep, Toen 't rouwgebed ons samenriep, In alle, alle kerken. Gevoel gaat soms zo snel voorbij, Maar, Nederland, treed niet opzij, Bij 't voortgaan van de dagen, Wanneer de dingen van de tijd, Met koele, strakke nuchterheid Opnieuw de aandacht vragen. Geef in het huisje aan de dijk Geregeld van Uw liefde blijk Aan weduwen en wezen, Die in hun levensboek, zo bang, Eén bladzij, heel hun leven lang, Gaan lezen en herlezen Vergeet ze niet, vergeet ze nooit, Laat niemand arm zijn of berooid, Na deze ramp-gevaren. Ontplooi Uw steun voor 't waterland, Behoud de ware, echte band, Reik zwakken telkens weer Uw hand, Ook in de loop der jaren!! KROES. Temperaturen lager dan 10 gr. niet uitgesloten (Van onze weerkundige medewerker) Winter en dooi leveren de laatste tijd een hardnekkige strijd die veel afwis seling geeft in weertype, dooi'dat nu eens de ene dan weer de andere partner aan de .winnende hand is. Van Donderdagmorgen af is Koning Thialf weer eens uit zijn slof geschoten op een wijze, die voor het verkeer zeet onaangenaam was. De wind stak op uit het Noord- Oosten, terwijl het tevens begon te sneeuwen. Deze sneeuwval ontstond door het in hogere lagen oplopen van de nog aanwezige warmere luchtmassa's tegen de uit het Noord-Oosten aanstormende koude. De harde wind dreef de sneeuw op veel plaatseA WEER- BEWERINGEN tezamen duintjes of duinen, die fraaie vormen vertoonden. De gebeur tenissen op de weerkaart, die tot deze kou-inval hebben geleid, zjjn als volgt samen te vatten. Nadat de diepe depressie, die in ons lsnd géén, maar in Noord-Frankrijk wél storm had veroorzaakt (Le Havre: 140 km. per uur), naAr het Zuid-Oosten be gon weg te trekken, stegen de barome ters in onze omgeving aanzienlijk. Een deels was dit een gevolg van het zich verwijderende minimum, dat bovendien voortdurend minder diep werd, ander zijds breidde zich over Engeland, Schot land en het Noordzeegebied een scherpe wig, afkomstig van een hogedrukgebied bij de Azoren uit. welke zich verhond met een boven Scandinavië aanwezige uitloper van een machtig Noord-Rus sisch maximum. De regelmatige aanvoer van koude lucht van het vasteland was hierdoor verzekerd, en de temperaturen konden in Nederland geleidelijk verder dalen. Er is zelfs kans, dat er dit weekend matige en plaatselijk zelfs strenge vorst zal voorkomen- Een bij IJsland voor handen zijnde depressie beweegt n.1. naar 't Zuid-Oosten en zou* de over Schotland reikende rug van hoge druk wel eens dichter naar onze omgeving kunnen drukken. Dit betekent afnemen van de wind, opklaring van de lucht en versterkte uitstraling boven het overal aanwezige sneeuwdek. in de onderste lagen. Weersverwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar 's nachts en in de ochtend in het binnenland hier en daar ma tige vorst. KONINGIN SPRAK MET MINISTERS H.M. de Kóningin heeft Donderdag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag besprekingen gevoerd met achtereenvolgens de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beyen. Botsingen in Tel Aviv In verband met de bomaanslag op de Russische legatie te Tel Aviv heeft de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Israël verbroken. De Russische regering heeft Israël verzocht de Israëlische gezant te Moskou terug te roepen. De Russische gezant te Tel Aviv, Pavel Jersjow, maakt reeds aanstalten om naar zijn land terug te keren. In Tel Aviv hebben botsingen plaats gehad tussen anti-communisten en communisten. De bomaanslag wordt beschouwd als een protest tegen het toe nemende anti-senütisme in de landen achter het IJzeren Gordijn. Als reden voor het verbreken van de diplomatieke betrekkingen werd opge geven, dat de bomaanslag, welke Maan dag te Tel Aviv is gepleegd, zou zijn aangemoedigd door de regering van Is raël, dat de politie mede in het complot zou zijn geweest en dat „de elementaire voorwaarden voor normale diplomatieke activiteit van de vertegenwoordigers der Sovjet-Unie in Israël ontbreken". In de Russische nota wordt verklaard, dat de regering van Israël het volk stel selmatig heeft opgeruid tegen de Sov jet-Unie. Als voorbeeld noemde zij de rede van de minister van Buitenlandse Zaken van Israël, Mosje Sjaret, in het parlement gehouden op 10 Januari. Tevens wordt gewezen op de brand stichtingen in winkels, waar Russische of Stalinistische werken werden ver kocht, en op demonstraties tegen de Sovjet-Unie. Voor deze „teugelloze campagne' wordt de regering van Israël verant woordelijk gesteld. De nota maakt geen gewag van de eerder gemelde „Zionistische samen- Ook Woensdag vonden in Tel Aviv botsingen plaats, toen pro-Russische communistische elementen demonstreer den tegen de daders van de bomaanslag van Maandag. Zij hielden geïmprovi seerde redevoeringen om te betogen dat de Sovjet-Unie niet anti-semietisch zou zijn en beschuldigden de leiders van Israël ei' van, dat die het lam. zouden koppelen aan het Westen. Anti-Rus sische demonstranten vielen hen in de rede, zodat het tot een handgemeen kwam. Het streven neemt toe, om uit de vakbonden en partijen (zoals de Mapam) pro-Russische leden te weren. In het Westen ziet men in het af breken van de Russisch-Israëlische be trekkingen een bevestiging van het streven der Sovjet-Unie, vaste voet te krijgen in de Arabische wereld en eventueel daaraan Israël op te offeren. ISRAëL: „KWAADAARDIGE LASTER". Inmiddels heeft het Israëlische mi- Na 1 April kolen in Nederland duurder Dinsdag 10 Februari is de gemeen schappelijke markt voor kolen, ijzer erts en schroot ïn werking getreden. Die voor staal nog niet. Met betrek king tot de Nederlandse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Wat er na 1 April gaat gebeuren, is nog niet vast gesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolenprijzen daar na naar boven zullen moeten. In ons land is de kolenprijs laag ge houden. Men heeft er het egalisatie systeem, waarbij op Nederlandse ko len een bepaalde heffing wordt gelegd en waarvoor op de buitenlandse ko len, welke nodig waren, een toeslag wordt gegeven. Daardoor bleef de franco-huis prijs dezelfde. Door dat systeem van heffing en toeslag is de prijs lager dan in België bijvoorbeeld en practisch lager dan in de andere landen der gemeenschap. Deskundigen zijn van mening, dat de Duitse prijs wel normatief zal zijn bij de vaststelling van de eenheidsprijs der Schuman-landen. Uit de Duitse pro ductie komt het meeste voor de ge meenschap. Men verwacht, dat de schrootprijs op het Franse niveau zal komen te liggen op de gemeenschappelijke markt, hetgeen een verhoging van de Nederlandse schrootprijs met 50% zal betekenen. Nieuw gat in dijk van Tholen gedicht Woensdagnacht is op het eiland Tho len weer een dijk doorgebroken, de zo genaamde eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ontdekking 's morgens vroeg, is men met de dich ting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige wa terkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat. dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Overstromingen op Java Bandjirs veroorzaken grote schade Na de ernstige overstromingen op Sumatra komen thans van Java be richten over noodweer en overstromin gen. Ten gevolge van zware regens zijn Bantam en Rangkasbitung (West-Ja va) onder water gelopen, waardoor de verbinding met andere gebieden is verbroken. De schade, die is aange richt, is nog niet bekend. Het kantoor van sociale zaken in Lebak heeft gaar keukens voor de slachtoffers ingericht.' Zware regens hebben de laatste da gen Klaten en Wonogiri in nood ge bracht. In de stad Solo deed het water verschillende wijken onderlopen. In een dorpje staat het water tot aan de daken van de huizen; in een ander dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo (aan de Noordkust van Midden-Java) heeft het water de dijk- randen genaderd en kan er elk ogen blik overheen slaan. Dinsdagnacht werden wederom 1000 personen ge- evacueerd, waardoor het totaal aantal evacué's thans is gestegen tot 7500. Ook het regentschap Sragen (Mid den-Java) is door bandjirs geteisterd. Ten minste duizend hectaren sawah zijn hier overstroomd. In het regent schap Soekohardjo (Midden-Java) is een oppervlakte van 2000 ha over stroomd. Moeilijkheden in het onder houden van de verbindingen maken het onmogelijk de schade vast te stel len: evenmin is thans bekend of hier slachtoffers zijn te betreuren. NEDERLANDER DOOR RAMPOKKERS VERMOORD. Woensdag overvielen rampokkers de koffie- en rubberonderneming Bendo- kerep in het Banjoewangise op Java. Hierbij werd de vier en vijftigjarige administrateur G. J. Timmermans ver moord. Zijn echtgenote, die werd mis handeld. kreeg een hersenschudding. De juiste toedi'acht van het gebeurde is nog niet bekend. nisterie van Buitenlandse Zaken de Rus sische nota van de hand gewezen. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Moskou „de cli max van een voortdurende campagne van openlijke vijandigheid en kwaad aardige laster". „Een dergelijke campagne is de laat ste paar maanden gevoerd tegen de Zionistische beweging, het Joodse volk en Israël met de bedoeling om de Jood se gemeenschap in de Sovjet-Unie te isoleren", aldus de woordvoerder. De eerste gezant van Israël in de Sovjet-Unie, mevrouw Golda Meyerson, zeide op een openbare bijeenkomst te Petah Tikvah (Israël)„Dit is een zwar te dag voor het Joodse volk en in het bijzonder voor de Joden in de Sovjet- Unie, voor wie de Israëlische legatie in Moskou een symbool van hun band met hun volk betekende". De Russische legatie te Tel Aviv wordt door troepen bewaakt. REEDS 38 MILLIOEN VOOR RAMPENFONDS. Bij het Nationaal Rampenfonds was Donderdagavond reeds een bedrag van ruim 38 millioen gul den ingekomen. Er kwam Donderdag een bedrag ran 4 millioen gulden binnen. 25.000 Nederlanders naar Ver. Staten In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is Donderdag een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staats burgerschap. Het voorstel was afkomstig van Fran cis Walter, die samen met McCarran de naar hen genoemde immigratiewet heeft opgesteld. ONDER BRANDKAST BEKLEMD GERAAKT De 45-jarige expediteur A. W. de H. te Den Haag. die bij het vervoer van een brandkast in een perceel aan het Noordeinde daaronder beklemd geraak te, nadat hij over een gladde vloer was uitgegleden, is in het ziekenhuis aan de Zuidwal aan de bekomen zware in wendige kneuzingen overleden. VOETBALWEDSTRIJDEN AFGELAST Alle voor Zaterdag en Zondag vast gestelde wedstrijden van de K.N.V.B., afdelingen Drente en Zwolle, zijn in ver band met de weersomstandigheden af gelast. Grote wapensmokkel ontdekt Ondergrondse acties Het grootste wapensmokkelcomplot sinds 1939 is thans door de Amerikaan se autoriteiten opgerold, zo is Donder dag officieel bekend gemaakt. Dit complot hield zich sinds vijf jaar bezig met de illegale uitvoer naar Mexi co van geweren, revolvers en munitie met een totale waarde van ten minste 250.000 dollar. Acht Amerikanen en drie Mexicanen zijn al in staat van beschuldiging ge steld wegens overtreding van de neu- traliteitswet van 1939, die de uitvoer van wapens aan strenge banden legt. De voornaamste beschuldigden zijn de twee compagnons van een wapenfabriek in Dallas (Texas), die duizenden gewe ren en revolvers en millioenen patronen verkochten aan negen personen, die op hun beurt de wapens over de Mexicaan se grens smokkelden. Daar zou een Mexicaanse firma de wapens hebben overgenomen, doch him uiteindelijke be stemming is nog niet achterhaald. De directeur van het Amerikaanse bureau voor de controle op munitie- export, Elliott, wilde niet zeggen, of de smokkelwaar soms bestemd was voor ondergrondse acties tegen de Mexicaan se of een andere Zuid-Amerikaanse re gering.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1