Oost-West slechts comedie 9575 WestxDuitsland telt in 1955 12 gevechtsldare divisies Hulpverlening getroffenen geen gunst, maar een recht Kamer en Regering Osservatore over benoeming van mevr. Clare Boothe Luce Oost-Duitse leger van zeer slechte kwaliteit tegea aieuwe lasteu VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Pagina 5 Ruslands hunkeren naar handel Stalin's doel: vormen van zelfstandig handelsblok (Bijzondere correspondentie) Eén van de talrijke „misdaden" welke Rudolf Slansky Tsjecho-Slowakije's communistenleidertoegaftoen hij zichzelf naar de galg beschuldigdeluidde: het bevorde ren van handel tussen zijn land en het Westen". In Praag teas de ongelukkige Slansky niet de enige die met zijn mea culpadeze nieuwe vorm geven moest. Een aantal van zijn medebeklaagden trok hetzelfde boetekleed aan aldus toegevend dat hij de economie van Tsjecho-Slowa- kije onderworpen had willen maken aan de kapitalisti sche landen". Belang vazallen telt niet mee Een misdaad welke in de ogen van de Sovjets te meer ontoelaat baar is, waar ze beslist de belan gen van Vader Stalin op 't Krem lin onthalst. Zo kon het gebeuren dat sedert het proces in Praag ..handel met het Westen" bijge schreven staat op de lijst van da den, welke de Russen als dood zonden tegen hun edele positie be schouwen Op het eerste gezicht, lijkt dit 'n ongelofelijke koersverandering, schrijft de „Daily Telegraph. Ontpopten vorig jaar tijdens de grote economische conferentie in Moskou de Sovjets en hun vazal len zich immers niet als de vu rige pleitbezorgers van handels/be trekkingen tussen Oost en West? Ze jammerden toen over het te ruglopen van de handelsbalans in de na-oorlogse jaren en ver goten kroqodillentranen over de •ellende welke daardoor ten deel gevallen was aan de loonstandaard van de „arbeidsslaven im de ka pitalistische landen." De Russen smeekten 'bijna om de kans te krijgen door betere handelsbe trekkingen de werklozen in het Westen weer aan de slag te bren gen. Vooral de Britse industrie zou er wel bij varen. Maar liet vertoon in Moskou was puur boe renbedrog. Stalin was allerminst van plan het IJzeren Gordijn voor betere handelsbetrekkingen open te trekken. Integendeel, toen de Russische dictator enkeie maanden later in een toespraak veel aandacht be steedde aan de wereldhandel, jam merde hij allerminst over de slechte commerciële banden met West-'Europa. Hij beschreef daar entegen het verdelen van de eco nomische markt in. twee leeuwen aandelen Amerika en de Sov jet-Unie als één van de be langrijkste gevolgen van de twee de wereldoorlog. De samenwer king van Rusland met China en het blok van Oost-Europese lan den was zo'n succes dat, nog altijd volgens Stalin, binnenkort de we reld achter het IJzeren Gordijn om geen enkele import meer ver- Gelden van werkgever verduisterd De 33-jarige vertegenwoordiger W. J. H. G. uit Rotterdam, die in dienst was van de vleeswaren- fabriek N.V. „Gevato" te Drie bergen en die van verschillende afnemers ontvangen gelden ten bedrage van ongeveer f 3200. voor zichzelf zou hebben gebruikt is door de Rotterdamse Recht bank veroordeeld tot een gev.- straf van 10 maanden met af trek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar Markt Barneveld BARNEVELD, 12 Febr. Pluimveemarkl: aanvoer ca. 18.000 stuks. De handel in oude kippen was willig. Reeds vroeg waren de meeste partijen verkocht. Ook de handel in N.H. Blauwe Piep kuikens en jonge haantjes was goed. De handel verwacht in 1 oude kippen grotere aanvoer, waardoor de prijzen van dit soort pluimvee waarschijnlijk lager zullen zijn. i Prijzen: oude kippen f2.20 2.40: N.H. Blauwe kuikens f2.35 -2.60; jonge haantjes f2.402.60. alles per kg; overige per stuk: lamme konijnen f3.508; tamme jonge duiven f0.650.80; oude lianen f3.505; oude eenden fl 1.70; wilde konijnen f 1.601.75. Eiermarkt: aanvoer ca. 900.000 stuks. Handel traag. Prijzen: f 14.15 14.90, algemene prijs f 14.40 per' 100 stuks, kiloprijs f2.38. Eierveihng: aanvoer ca. 740.000 stuks. Prijzen: eieren van 55-60 gram f 13.6014.16, eieren van 60 -65 gram f14.3014.76, alles per 100 stuks. liet gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575, Den Haag. Dat rummer houdt iedereen in deze dagen voor ogen. f eel geld is nodig om de gevolgen van de enorme overstromingsramp te verzachten. Men kan ook een postwissel sturen aan dit adres: Nationaal Rampenfonds Statenlaan 81Den Haag. Wie zou zich onbetuigd laten? legen zou zitten.- „Waar raken we de overschotten vam de productie onzer industrieën kwijt", zou dan de enige zorg zijn. Stalin voegde eraan toe, dat al lengs, bij gebrek aan grondstof fen de industrie van het Westen ook die van de Verenigde Sta ten moesten uitdrogen, van jaar tot jaar zouden de productie schema's lagere totalen laten zien. Hij, de meester van het Krem lin, had met het ook op die on vermijdelijke catastrophe 'n plan opgesteld: het volledig integreren van Communistische landen in de economie van de Sovjet-Unie, zo veel mogelijk aanboren van nieuwe welvaartsbronnen en het veroveren van de Amerikaanse markt met producten waaraan in •het eigen blok geen behoefte meer Op Russische leest. In het officiële orgaan van het Russische ministerie vor Buiten landse handel heeft een zekere mijnheer N. Ivanov dit plan dui delijk gemaakt voor iedereen die het nog niet begrepen mocht heb ben. „De doelstelling van onze buitenlandse handel", schreef Iva nov, „is anders geworden. De Volksdemocrat ische landen moeten niet alleen commercieel zo varen, dat ze de economie van de Sovjet-Unie op haar zwakke on derdelen helpen dekken, ze dienen nu te fungeren als om de inte gratie van een machtige Sovjet- Economie te doen slagen." Ivanov pochte, dat de commu nistische staten onderling elkaar konden helpen aan onmisbare im portgoederen Hij goochelde met cijfers, waaruit blijken moest dat vorig jaar 92 pet van Bulgarije's buitenlandse handel zich volledig afspeelde achter het IJzeren Gor dijn. In Hongarije was dit percen tage 67 pet, Tsjecho-Slowakije bracht het tót 60 pet, Roemenië tot 79 pet en Polen moest met 58 pet tevreden zijn. In hetzelfde iaar namen de satelliet-staten voor vier-vijfde Ruslands voor export bestemde goederen over. VATICAANSTAD, 12 Februari (KNP). Het Vaticaanse dag blad .Osservatore Romano' wijdt in zijn edities een uitvoerige be schouwing aan de benoeming- van mevr. Clare Boothe Luce tot am bassadrice van de Verenigde Sta ten bij de Italiaanse regering. Deze benoeming, aldus de Osser vatore, is aanleiding geweest tot veronderstellingen omtrent de houding van de H. Stoel inzake de diplomatieke betrekkingen met de V.S. Omdat mevr. Boothe Luce ka tholiek is, werd reeds van ver scheidene kanten de mogelijkheid geopperd, dat zij wellicht er in zou slagen „nuttige relaties" bij de H. Stoel aan te kweken, waar door het ontbreken van een diplo matieke vertegenwoordiger zou kunnen worden opgevangen. Zij, die deze mogelijkheid op peren, aldus het Vaticaanse blad, blijken geen begrip te hebben van de juiste verhoudingen. De H. Stoel houdt zich immers streng aan zijnstelregel, dat iemand, die bij de Italiaanse re gering vertegenwoordigd is, nim mer een missie bij de H. Stoel kan bekleden. De H. Stoel acht twee diplomatieke corpsen nood zakelijk teneinde verwikkelingen te voorkomen en aan te tonen, dat het Vaticaan onafhankelijk is. De Osservatore Romano onder streept vervolgens het feit, dat de benoeming van mevr. Clare Booth Luce voor de protestanten in de V.S. een nieuwe gelegen heid is geweest uiting te geven aan hun onwil voor wat betreft een vertegenwoordiging bij de H. Stoel. Deze onwil is volgens de Osservatore onredelijk. Het wijst er op, dat de H. Stoel in geen geval meer genoegen zal nemen met een persoonlijk vertegen woordiger. De benoeming van Myron Taylor destijds door Roo sevelt en later door Truman aan gehouden, was slechts een. bui tengewoon experiment in buiten gewone omstandigheden. De Os servatore wijst tenslotte krachtig af, dat het Vaticaan druk zou uit oefenen om tot vaste diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te komen. Oud-Kamerlid Blomjous overleden Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overledende heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president- curator van de R.K. Economi sche Hogeschool oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de Wollenstoffenfahriek J. A. Blomjous N.V. te TTourg. Henri M. J. Blomjous bezocht het gymnasium te Sittard en vestigde zich als industrieel te Tilburg. Hij werd een der in vloedrijkste leden van de Ver eniging van Tilburgse Fabrikan ten in Wollen Stoffen en van de R.K. Werkgeversvereniging. Nadat hij enige tijd lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant was geweest werd hij in 1920 lid van de Eerste Kamer voor de R.K. Staatspartij. Hij heeft dit kamerlidmaatschap bekleed tot *0 Juli 1946. Gedurende een reeks van jaren was hij lid van het curatorium der R.K. leer gangen en der Katholiek Econo mische Hoogeschool. Later heeft hij de beide onderwijsinstellingen gediend als president-curator. Advertentie) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met MILITAIR OMGEKOMEN BIJ TERNEUZEN Tengevolge van. een auto-onge. luk in de nabijheid van Terneu- zen is op 10 Februari j.l. de dienstplichtig soldaat M. Blok, legernummer 31.08.06.033, inge deeld bij het regiment veld-artil- lerie Prins Frederik te Bergen op op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeen, te Vierpolders op het eiland Voorne. Hij was ongehuwd. Vaticaan geeft postzegel uit van Maria Goretlf VATICAANSTAD (K.N.P.) Ter gelegenheid van de 50-ste sterfdag van Maria Goretti. die op 12 Februari valt. geeft het Vaticaan twee bijzondere post zegels uit en wel in de waarden van 15 en van 35 lire. De post zegels zullen de afbeelding van Maria Goretti en profil geven naar een ontwerp van Prof. Ca- simira Dabrowska. BONN, 12 Febr. (Ass. Press) De West-Duitse com missaris voor de defensie Tlieodor Blank beeft vandaag de verwachting uitgesproken, dat West-Duilsland legen het voorjaar van 1955 twaalf geveehtsklare divisies voor de verdediging van het Westen zal kunnen leveren. „Ik ben er van overtuigd, dat het verdrag betreffende de E.D.G. nog dit voorjaar door alle zes deelnemers zal worden geratificeerd", aldus Blank. Blank verwachtte tevens, dat de West-Duitse Bundestag nog voor de bijeenkomst van de N.A.V.O. in Parijs op 23 April zijn goedkeuring aan het verdrag zou hechten. „En wanneer de Duitse divisies aan de strijdkrachten van de N.A.V.O. zijn toegevoegd, zullen wij het Russische gevaar in Eu ropa met kleine letters kunnen schrijven". Blank zei, dat tijdens het eerste jaar na de ratificatie van het verdrag het eerste kader voor het nieuwe Duitse leger diende te worden gevormd. Het daarop volgende iaar zou den dan de divisies in het leven kunnen worden geroepen, „voor opgezet, dat wij de beloofde Amerikaanse uitrusting krijgen.' Oost-Duitsers armzalig moreel Blank was van mening, dat. de West-Duitse soldaten veel betere vechters zouden zijn dan de Oost-Duitse. Hij zei. dat het nieuwe Oost-Duitse leger geken merkt werd door een „armzalig moreel". „Dank zij het grote aantal de serteurs van het volks-politie leger zijn wij behoorlijk pp de hoogte van de toestand in de Russische zóne", betpogde hij „zij hebben thans drie divisies en het moreel van deze troepen acht ik niet bijzonder hoog. Maar een ding is zeker, hoe sterker het westen, hoe zwakker zij zullen zijn". Blank zei te verwachten, dat de Duitse piloten, die in het Eu ropese leger dienst zullen doen, in de Ver. Staten en Engeland hun opleiding zullen krijgen en dat de geallieerde landstrijd krachten in Duitsland het hunne zullen bijdragen tot de training van de Duitse infanterie. Nauw contact tussen Engeland en E.D.G. Blank had met voldoening vernomen, dat Engeland nauw contact wilde leggen tussen zijn land-, lucht-_ en zee-strijdkracli- dergelijke samenwerking bete kent een aanzienlijke versterking van de defensie van de Westduit- se republiek. Wij hopen, dat een soortgelijke samenwerking tot stand zal komen tussen de Ame rikaanse troepen in Duitsland en elders in Europa, zodat er aan onze grenzen een solide defensie kan worden opgebouwd". Prof. Gerbramly tweede plaatsvervangend voorzitter Tweede Kamer (Van onze parlementaire redact.) De Tweede Kamer koos gister middag Prof. P. S. Gerbrandy (A.R.) tot tweede plaatsvervan gend voorzitter. De plaats kwam vacant door het overlijden van Mr. J. Terp stra (A.R.). Op Prof. Gerbrandy werden 42 stemmen uitgebracht. De heer Roosjen (A.R.) kreeg 28 en de heer Stapelkamp (A.R.) 5 stem men. .uw.,- Lid van de commissie voor ten en de Europese defensiege-huishoudelijke aangelegenheden meenschap. werd.de heer Stapelkamp (AR. „Het Britse plan voorziet in en lid van de commissie van nauwe samenwerking, speciaal in beroep voor de ambtenaren dei- de lucht, doch ook met het Britse stenografische mnchtmg de heer Rijnleger". aldus Blank „een Schouten (A.R.). Generaal Alons verklaart betekenis van Rampen fonds (Van onze redacteur) Hel Nationaal Rampenfonds stelt zich op het standpunt, dat de hulpverlening aan de getroffenen niet gezien moet ivorden als een gunst maar als een recht". Dit ver klaarde gistermorgen de directeur van hel Fonds, de lui tenant-generaal (b.d.) P. Alons, op een persconferentie in het paleis Noordeinde, dat door H.M. de Koningin is afgestaan voor de hulpverlening aan de noodgebieden. j Generaal Alons deelde mede. i rampschade-bureaux opgave doen dat het Nationaal Rampenfonds i van de schade, welke zi.i hebben tot dusverre een millioen aan het I geleden. Rode Kruis heeft verstrekt en1 twee ton aan het Nederlands Schaderegeling. R.K. Huisvestingscomité voor heti lénigen van de eerste nood. Het „Snelle hulp is dubbele hulp", is de stelregel, die het Fonds huldigt. De hulp moet echter ver antwoord zijn. Daarom wordt met het doen van grote uitgaven gewacht tot de geevacueerden in hun woningen zijn terugge keerd. Zij kunnen dan bij de rampenfonds zal echter niet met zijn hulp wachten tot de schadeopgaven onderzocht zijn. De getroffenen kunnen voor- schotten aanvragen. Een speciale i rr» i cci o H/acf i irlfiArt thans de Yell L Een adviescollege van acht vooraanstaande bankiers advi seert het Rampenfonds bij even tuele beleggingen. De financiën van het fonds worden gecontro leerd door de rijksaccountants dienst. Van de 34 millioen is ruim vier ton afkomstig van het buitenland. Het merendeel van dit door bevriende landen toege zegde. geld moet nog ontvangen worden. Generaal Alons ver klaarde, dat het niet gewenst is, dat aan giften beperkende be- Kalingen worden verbonden. Het ouden van een loterij ten bate van het Rampenfonds vormt thans nog een punt van overwe ging. ZES JA AR VOOR POGING TOT MOORD In hoger ber.Bip is de 43-ja- rige bankwerker H. ter H. uit Weesp wegens poging tot moord op de 45-jarige evangelisatie leider J. Z. van V. door het Amsterdams Gerechtshof veroor deeld tot 6 jaar met aftrek. De jaar met daaropvol- beschikkingstellin; commissie bestudeert thans de~h ad"d"e Öfficïer van Jus- schaderegeling voor verloren j <£lie had de umcier van j us huisraad. Een andere commissie i ll^\e 3 jaar te en nem ^.ee s die voor maatschappelijk werk dochde rechtbank had^yerdachte gaat na. of het fonds kinderen, i Öp 30 Juli j.l. had verdachte de bij ramp, geholpen kunnen worden met studie-toelagen en dergelijke. Ook aan buitenlan ders. die in Nederland woonach tig waren, zal hulp geboden worden. Gelden bij Nederlandse Bank De ruim 34 millioen gulden, die op het ogenblik ziin bijeenge bracht. zijn voorlopig gedepo neerd bij de Nederlandse Bank. LENING VAN 30 MILLIOEN AAN JOEGO-SLAVIë .vangelisatieleider die tevens houthandelaar is in diens kan toor in Weesp aangevallen en hem met een knipmes vrij ern stige verwondingen toegebracht, waarvan het slachtoffer inmiddels is genezen'. De aanleiding tot dit optreden was het feit. dat de houthandelaar dank zij zijn evan. gelisatie-arbeid bijzonder sterke invloed had vex-kregen over de vrouw en de dochter van ver dachte die zich bij de evangeli satie-groep hadden aangesloten. Dit leidde tot een algehele bieuk in het gezin van verdachte. KONINKLIJK BEZOEK AAN SCHIEDAM GAAT NIET DOOR WASHINGTON. 12 Febr. De wereldbank heeft vandaag bekend gemaakt dat zij een le-1 en W j j3m j er>~ ning aan Joegoslavië zal ver- Óen aan de Raad medegedeeld, strekken gelijkstaand met een van de Commissaris der Konm- betlrag van 30 millioen dollar. I gin in de provincie Zuid-Holiand j mededeling te hebben ontvangen. zulks alsnog dankbaar zichte van oud-minister ten op- Rutfcen. Friezen hebben knikkers van taalondenvijs reeds in htm zak (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer begon gisteren weer aan liet gewone werk: een moeilijke overgang na het watersnooddebal, waarin de problemen aan de orde kwamen, die ons nu vóór alles beroeren. De volksvertegenwoordiging zal in de naaste toekomst echter nog geregeld op deze proble men stuiten, temeer omdat de gevolgen van de ramp, die ons land trof, ook van invloed zullen zijn op andere vraagstukken. Een eerste, nog kleine aanwijzing hiervoor kregen wij gisteren al bij de behandeling van de nieuwe stoomwet, die in de plaats zal komen van de thans gel dende wet, die al van 1896 dateert. In de nieuwe wet wordt de mogelijkheid geschapen om voortaan voor keuring van stoomstellen van overheidswege een vergoeding te vorderen. De heer Beernink. (CH) maakte daar 'bezwaar tegen en verwees o.m. naar een adres van het be drijfsleven uit Dordrecht, een van de steden, waar de water snood de lasten toch al zwaarder heeft gemaakt. De staatssecreta ris van Sociale Zaken mr. van Rhijn, gebruikte hetzelfde argu ment echter in omgekeerde zin: men moet nu zeker voorzichtig zijn met het doen van een be roep op de schatkist, De heren Beernink (CH), An kersmit (VVD) en Verkerk (AR) konden geen vrijheid vinden om aan een verzwaring van lasten voor het bedrijfsleven mee werken. Ir. Wijffels (KVP) wilde aan vankelijk een middenweg kiezen. De verplichte keuringen zouden voor rekening van de overheid moeten komen. Maar voor de keuringen die het bedrijfsleven zelf wenst, kon hij er vrede mee hebben, dat deze betaald zouden moeten worden. De staatssecreta ris bleek deze middenweg echter niet te willen gaan. Ook hij be toogde. dat de keuringen zowel het algemeen belang als het be lang van de gebruiker dienen. En deze afweging van belangen is reeds in de kostenopzet ver disconteerd. Van de kosten, ge raamd op f666.000 zal slechts de helft aan gevorderde vergoedin gen terug komen. Wel verklaarde de staatssecretaris zich bereid om te overwegen of de kleine be drijven nog wat meer tegemoet kunnen worden gekomen. Met deze toezegging nam ir. Wijffels (KVP) genoegen, heden zal over het ontwerp worden gestemd. Uitbreiding inenting Het tweede behandelde ont werp betreft een wijziging van de inentingswet. In gemeenten met vijftigduizend inwoners en meer zal voortaan niet eenmaal in de drie maanden maar eens per maand gelegenheid voor kos teloze inenting worden gegeven. Dit ontwerp stootte enkel op de bekende tegenstand van de staatkundig gerefoi-meerden. Een door ds. Zandt ingediend 1 1 'on heeft dit iaar amendement bleek echter nog De lening, m 10 Eurooese va- dat H M besloten heeft dit aar ki.zondere ntoeilnkheid on te luta. zal gebruikt woi'den om 27 geen bezoeken af te leggen, wei projecten in zeven sectoren van j ke met feestelijkheden gepaard de Joegoslavische economie ge- gaan. doch voornemens is al- durende de twee komende jaren leen werkbezoeken te brengen bij te voltooien. voorkeur in de door de waters- De bank heeft meegedeeld, dat nood getroffen gebieden, de nieuwe lening de derde B en W. van Schiedam heb- van de wereldbank aan Joego- hen.de Scbiedamse gemeenschap slavië verstrekt zal worden indie met de vooi-bereidselen voor Oostenrijkse schillingen. Zwit- het Koninklijk Bezoek, dat voor serse^ Belgische en JFtanse francs. September a s. qp het programma stond was belast, verzocht haar Twee 140 ton metende „Princess" vliegboten, roerden te Cowes op het eiland Wight in de „mottenbal\en" gelegd, om ze, met een beschermend laagje plastic bedekt, de tijd af te laten wachten, waarop de nieuwe Proteus-mdtoren, voor welke zij werden ontworpen, klaar zullen zijn. Het opspuiten.1 Britse ponden sterling. Duitse marken. Italiaanse lires. Neder landse guldens en Noorse en Zweedse kronen. Geen Paasveetentoon- stelling te Utrecht UTRECHT Evenals dit te Rottei-dam het geval was. besloot ook het bestuur der vereniging voor het houden van veetentoon stellingen te Utrecht, de voor genomen Paas veeten toonstelling te Utrecht niet te houden. Door de ovei-stromingsramp is een groot toevoergebied van gemest vee verloren gegaan. Het bestuur zal zijn aandacht nu concentreren op de komende Jubileumtentoon stelling. Deze zal gedurende drie dagen van de tweede week in September worden gehouden. erkzaamheden te dien aanzien te eindigen. MR ROOLVINK LID VAN DE TWEEDE KAMER Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering van Donder dag werd mr. E. Roolvink te Al melo beëdigd als lid van de Ka mer in de vacature de Waal (K.V.P.) Het bestuur van de K.V.P. had (zoals men weet) mr. Roolvink uitgenodigd die benoe ming niet te aanvaarden, er van uitgaande, dat mej. dr. de Waal zou moeten worden opgevolgd door mej. mr. de Vink te Utrecht. Mr. Roolvink zal in beroep komen bij de Partijraad en kon intussen zitting nemen. een bijzonderé moeilijkheid op te leveren. Het wil aan het ontwerp een meldingsplicht voor artsen van gevallen van postvaecinatile encephalitis toevoegen. Ds. Zandt zal zijn amendement in een mo tie omzetten, zodat ook deze aan gelegenheid voor het overige naar vandaag werd versohoven. Het wetsonfwerp tot wijziging van een wet. waarbij in '50 de wer kingsfeer van het ziekenfondsen- besluit \v;erd uitgebreid, kon z. h. st. worden aangenomen. Het gaat hierbij om wijzigingen van meer incidentele aard. Belangrijke verbetering Een wijziging van de lager- onderwijswet leverde weer wel discussie op. Met de hoofdzaak ervan was de Kamer het graag eens. Zij heeft reeds lang aan gedrongen op gelijkstelling van de vei'lofsregeling voor onder wijzers met die van de ambtena- ren en op een regeling waarbij ook aan de nagelaten betrekkin gen van onderwijzers een z.g. smartegeld wordt uitgekeerd. Deze wensen worden nu door dit ontwerp vervuld en de ver schillende woordvoerders stemde Daarnaast worden echter ook nog enkele andere wijzigingen voorgesteld, waarover de menin gen verdeeld bleken te zijn. Een van deze wijzigingen zou de mo gelijkheid scheppen om op de lagere school les in Esperanto te geven. Meyr. Fortanier de Wit (VVD) en de heer Gortzak (com.) zagen daar nut in. De heer Roosjen (AR) veel minder en de heren Peters (KVP) en Tilanus (CH) bepaald niet. De Friese taal De heren Peters (KVP), de heer Loor (PvdA), Mevr. Forta- nier-de Wit (VVD) en de heer Gortzak (com.) grepen deze ge legenheid mede aan om aan te dringen op een spoedige oplos sing van het vraagstuk van de Friese taal. De heer Peters (KVP) meende, dat er, los van de principiële kant, intussen ook nu al voldoen de ruimte is om desgewenst de streektaal te onderwijzen. Over het spel, aldus deze woordvoer der, moge nog een beslissing no dig zijn, de knikkers hebben dc Friezen onderwijl al in hun zak. Vandaag zal minister Cals op de opmerkingen antwoorden. ..BEURZEN OPEN. DIJKEN DICHT" Televisie op Zaterdag HILVERSUM De Neder landse Televisiestichting heeft be sloten. de komende Zaterdag avonden extra uitzendingen te geven van de bijeenkomsten, door de gezamenlijke omroepvereni gingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht". Zy, die bedragen voor de mi crofoon komen aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord maar ook gezien. De eerste extra uitzending (on geveer anderhalf uur) .za! reeds Zaterdagavond a.s. om 20.15 uur worden gegeven. De N.V. Phi lips stelt voor dit doel gratis haar reportagewagen ter beschik king. De uitzending van Zaterdag a.s jeschiedt van de grote zaal in de K.R.O.-studio uit. Onder de medewerkenden zijn het orkest „De Zaaiers", het „Matrozen- koor" (een Haags kinderkoor) en een aantal solisten. Steun van buitenlandse .Sportbonden DEN HAAG. Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds zullen de volgende bedragen aan de K.N.V.B. worden overgemaakt ter overdraging aan genoemd fonds: Franse voetbalbond: Fr. frs. 247.990. zijnde de opbrengst van een door het Rode Kruis gehouden collecte tijdens een Franse bekerwedstrijd te Parijs: West-Duitse voetbalbond: 10.000 mark: Italiaanse voetbalbond: 1.000.000 lire.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5