H TAD AND SPIEGEL VAN DE RAAD KOORTS en Breda offerde f 71.969,41 Mislukte overval op een conduetriee Wie weet iets van hen? Publieke Tribune AKKERTJES# DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 MEDE-DIRECTEUlt VAN DE STAATSDRUKKERIJ. Tot mede-directeur van het Staatsdrukkerij- en Uitgeversbedrijf is benoemd de heer Th. H. Oltheten tot dusver adjunct-directeur van dit bedrijf. Dé directie zal derhal ve van nu af aan gevoerd worden door de heren P. Knuttel en Th. H. Oltheten. KOL. LAGAUNE BEVEL- HEBBER ZUID-WEST Bij beschikking van de Minister van Oorlog is Kolonel J. B. La- gaune bestemd om op te treden als Territoriaal Bevelhebber Zuid- West. In verband hiermede zal de garnizoenscommandant van Breda,. Kolonel D. J. ter Haar, een andere functie anvaarden. AANRIJDING BIJ ETTEN-LEUR Gistermorgen reed op de Rijks weg Breda-Roosendaal een colonne Franse militaire vrachtwagens. Daarachter reed de zware vracht wagen van de firma Kamp uit Roosendaal. Toen de colonne plot seling stopte, botste de Nederland se vrachtauto op de laatste Franse wagen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, maar de materiële schade was nogal groot. HENGSTENKEURING TE UTRECHT Op de te Utrecht gehouden cen trale hengstenkeuring van de Ver eniging tot Bevordering van de Landbouwtuigpaardfnkkerij in Ne derland (V.L.N.) werden de vol gende prerflies behaald door eige naars in onze gewesten: Gronings type driejarigen: bijdrage: bruin van Vader Hendrik, eigenaars H. Verkuil te Bruchem en A. den Hollander te Klundert; donker bruin van Vader Hermes, eige naar Adr. Mulders te Standdaar- buiten: Gronings type 5- en 6-ja- rigen: B. premie: Marcel, Vader Gronings Zonnevorst. eigenaar A. Jespers te Oosterhout. HALSTERSE MOTORRIJDER VOOR HET HOF. N. Ch. v E. uit Halsteren had op 10 Augustus aldaar in dronken toe stand met zijn motor over de weg geslingerd. De Politierechter te Breda veroordelde hem tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en een geldboete van f 100. Het Onen- baar Ministerie vond de straf te licht en ging in hoger beroep. Voor het Bossche Hof eiste de Procureur Generaal acht dagen gevangenis straf onvoorwaardelijk en drie maanden intrekking van het rijbe wijs. VLISSINGSE STATIONCHEF NAAR HENGELO De chef van het station te Vlissin- gen, de heer Lammertink. is met ingang van 1 Maart a.s. overge plaatst naar Hengelo, waar hij bij de inspectie te werk wordt ge steld. De heer Lammertink was sedert October 1951 chef van het Vlissing- se station. Zijn opvolger is nog niet aangewezen. WEER OESTERS EN MOS SELEN De verzending van oesters en mosselen wordt met ingang van 14 Februari hervat. BREDASE AUTODIEVEN ZWAAR GSTRAFT. Conform de eis van de Officier van Justitie veroordeelde de Bre dase Rechtbank de beide Breda- naars, de 22-jarige schilderknecht P. van D. en de 18-jarige zonder beroep zijnde L. W. D. K., ieder tot 8 maanden gevangenisstraf met af trek en onvoorwaardelijke ter be schikkingstelling van de Regering, Zij namen in September j.l. uit de 2de Muntstraat te Breda een auto weg met de bedoeling deze te ver kopen. SLATOGO IN GOES GAAT NIET DOOR In verband met de watersnood ramp gaan de slagerswedstrijd-ten toonstelling en de paasveetentoon- stelling. die van resp. 14 tot 17 Maart en op 17 Maart in Goes zou den worden gehouden, niet door. DIEF EN HELER BERECHT. Wegens diefstal van rijwielen in de maanden Juli en Augustus van het vorige jaar te Breda, veroor deelde de Bredase rechtbank de bouwvakarbeider A. J. uit Breda tot een gevangenisstraf van 8 maan den met aftrek, voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de Rege ring met een proeftijd van 3 jaai en onder toezicht van de Reclasse ring. De Bredase koopman J. D.. die de fietsen gekocht had, werd we gens heling veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf met af trek. waarvan 3 maanden voor waardelijk (proeftijd 3 jaar) en Reclasseringstoezicht. BREDA BEKENDMAKING Het hoofd van het gemeentebestuur van Breda brengt ter openbare ken nis, dórt Gedeputeerde Staten van Noordbrabant bij besluit van 28 Ja nuari 1953 G. nr. 47433 H goedkeuring hebben verleend aan het besluit van de raad d.d. 15 October 1952, waarbij is vastgesteld het partieel uitbrei dingsplan „Frïsolaan" met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften. Breda, 11 Februari 1953. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, C. KORTMANN GEMEENTE BREDA Registratie van Evacué's Alle personen, die zich als geëva- cueerden in Breda bevinden, dienen zich volgens de voorschriften van de Minister van Binnenlandse Zaken te laten registreren. Daartoe zal gelegenheid zijn in de Receptiezaal van het Stadhuis (in gang Stadserf) op de volgende wijze: Namen beginnende met A of B op Maandag 9 Februari 1953. C, D of F op Dinsdag 10 Febr. '53. G, H, I of J op Woensdag 11 Fe bruari 1953. K of L op Donderdag 12 Febr, 1953. M, N. O, P of Q op Vrijdag 13 Fe bruari 1953. R of S op Zaterdag 14 Febr. 1953. T, U, V. W. X. Y of Z op Maandag 16 Februari 1953. Het verdient aanbeveling, dat het Hoofd van het gezin zich zo moge lijk persoonlijk meldt. Medebrengen van Trouwboekje, Paspoort of iets dergelijks zal de registratie verge makkelijken. Voor evacué's, die zijn onderge bracht in gestichten, ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen e.d., zullen ten stadhuize aan de hoofden van die inrichtingen formulieren op aanvraag worden verstrekt, waarop de nodige gegevens kunnen worden ingevuld.. Het registratiebureau is geopend van 8.3012.30 en van 1417.30 uur. De straat- en huiscollecte van liet Rampenfonds heeft het totaalbedrag van f 71.969.41 opgebracht. Dit bedrag is nog niet compleet, want de industrieële sector moet nog worden afgewerkt. Daarbij dient in aanmerking genomen te worden, dat reeds vele bedrijven rechtstreeks een gift aan het Rampenfonds deden toe komen. Van de N.V. Etna is een bedrag van f 20.000 voor het Rampenfonds bin nengekomen. Gedurende een jaar zul- len de werknemers 20 cent per man en per week voor dit doel afstaan, dat maakt totaal f 7500. De directie past daar f 12.500 bij, zodat een bedrag van f 20.000 wordt gestort voor de slacht offers. De reeks opvoeringen van de Atar De Amateur Toneel Actie Rampen fonds is al bezig met haar reeks op voeringen. De oud-pupillen van het St. Willebrordushuis hebben de reeks geopend en geven hedenavond om half acht opnieuw een opvoering van Het Gehei'm van de Koomor, in het Sint Willebrordushuis. De agenda ziet er als volgt uit: Zaterdag 14 Febr.: Jeugdhuis Lu netstraat 3 uur, opvoering operette De stukgedanste schoentjes, voor eva cué's. Graanbeurs, 8 unr: AVRA met Een schoonmoeder uit duizenden. Chï- quita verleent muzikale medewerking De Schuur, 8 uur: TOG met De Grauwe Meeuw. De Alpenjagers ver lenen medewerking. Regina, Ginne- kenweg, 8 uur: Cabaret met'medewer- lcing van Henry t' Sas, Tiny Stein, Les Harmonicains, Gerard Coret en The rhythme Stars onder leiding van Jan Canters. Zondag 15 Febr.: Jeugdhuis Lunet straat, 3 uur: operette De stukgedans te schoentjes. De Graanbeurs, 8 uur: Jong Voorwaarts met Een Lijdens weg. The blue Skies o.l.v. H. Kanters ■erken mee. De Schuur, 8 uur: Caba ret m.m.v. Henry t' Sas, Tiny Stein, Les Harmonicains, Gerard Coret, The rhythme Stars o.l.v. Jan Canters ver lenen medewerking. Regina, 8 uur: Onze Vriendschap met Krates. Maandag 16 Febr.: Regina, 8 Cabaret-voorstelling met medewer king van o.m. De Alpenjagers. Schuur, 8 uur, Pools Nederlandse show-avond door gezelschap Polonia m.m.v. The blue Skies van H. Kanters en Les Harmonicains. Dinsdag 17 Febr.: De Schuur, 8 u.: Kath. Breda's Volkstoneel met En zo begon het. De Chiquita-band o.l.v. Anton Plasman werkt mee. Tilburger nam geld uit gemeentekas Opnieuw 1 jaar geëist QPNIEUW heeft de Bredase Recht- bank zich Donderdagmorgen 'be ziggehouden met de behandeling van de zaak tegen de Tilburger J. L. H., voormalig directeur van de gemeen telijke woningdienst te Tilburg, die in de jaren 1947, 1950 en 1951 in to taal bijna f 8000 uit de gemeentekas nam. Ik deed dit, aldus verdachte, om tekorten van de wisselloper, een ze kere K. aan te zuiveren, Het is nooit m'n bedoeling geweest iemand te be nadelen. Nieuwe gezichtspunten de den zich nu niet voor. De zaak was in Juli van het vorig jaar aangehou den in verband met het inwinnen van een psychiatrisch- en Reclasserings- rapport, nadat de Officier van Justi tie, Mr. D. Bins, tegen verdachte an derhalf jaar gevangenisstraf had ge- eist. Het Reclasseringsrapport drong nu aan op een voorwaardelijke straf (verdachte was in Augustus jl.- op vrije voeten gesteld) met onder toe- zichtstelling. Het psychiatrisch rap port sprak over verdachte als iemand die niet ten volle toerekeningsvatbaar moest worden geacht. Zijn huisgezin leefde op veel te grote voet en ver dachte toonde zich een slappeling, zo als men er zelden of nooit iemand gezien heeft. De Officier van Justitie achtte naar aanleiding van deze rap porten geen termen aanwezig van de vroegere eis af te wijken en persisteer de bij 1.5 jaar met aftrek (ongeveer 3 maanden). Raadsman Mr. Jacobs uit Tilburg verhaalde nog in korte trekken het drama, dat zich in al die jaren had afgespeeld en waarbij verdachte hei slachtoffer was geworden van zijn eigen hulpvaardigheid. Over 14 dagen volgt de uitspraak. In het kader van de hulpverlening aan de door de ramp getroffenen door het geven van toneeluitvoeringen, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het Rampenfonds, draagt ook de toneelgroep van de AVRA (Amusements Vereniging Rijks Amb tenaren) haar steentje bij. Zaterdag 14 Februari a.s. zal zij daairtoe in de Marijkezaal van De Graanbeurs een opvoering geven van het blijspel "Een schoonmoeder uit Duizend". Het enthousiasme van deze groep is nog bijzonder gestimuleerd door 't feit, dat zij in de rampnacht van 30 Januari o-p 1 Februari j.l, de waters-, nood aan den lijve heeft ondervonden, doordat zij zich die avond te Vlissin- gen bevond, alwaar zij voor een Vlis- singse verenigin-g een opvoering van genoemd stuk had gegeven. Voor de groep liep alles echter goed af en beperkte de tegenslag zich een slapeloze nacht buiten beschou wing gelaten tot een aanzienlijk vertraagde terugkeer naar Breda. Na afloop der toneelvoorstelling zal Theo Abels met zijn "Original Vic toria Band" nog enige tijd een gezel lig samenzijn bevorderen. De heer J. Sips zilveren jubilaris Een derde zilveren jubilaris in deze maand bij de Etna was de heer J. Sips, afdeling fornuizen en comforen, die op 13 dezer 25 jaar in dienst was. Namens de directie voerde de heer Klep jret woord. Hij was blij wederom een jubilaris te mogen gelukwensen. De heer Klep noemde de jubilaris iemand, die door nauwkeurigheid uitblinkt. Als blijk van waardering bood spreker een envelop met in houd aan. De heer Bodewes vond het e noegen, wanneer hij tot oud-gedien- den een woordje kan zeggen, jubilaris heeft op de gascomforen- afdeling veel werk verzet en hij heeft hem leren kennen als een rustig per soon. De directe chef, de heer van Os. bracht naar voren, dat de jubilaris niet in tarief werkt en voor derge lijke personen bestaat altijd veel be langstelling van de zijde van de baas. Deze is voor wat de jubilaris betreft, overbodig, omdat hij iemand is met verantwoordelijkheidsgevoel. De heer van Gooi, onderbaas in die afdeling, memoreerde dat de jubilaris heel veel orders op onderdelen te verzorgen krijgt. Hij heeft dit steeds overgedaan' met veel nauwgezetheid ten gerieve van de afnemers, gedaan. De heer van Poppel, voorzitter van de fabriekskern huldigde de jubilaris namens het gehele personeel en bood een haard aan. Spreker bracht naar voren, dat de heer Sips reeds door de collega's op de afdeling gehuldigd was. Hij mocht van hen een zilveren sigarettenkoker in ontvangst nemen. De heer Nuyten, voorzitter van de personeelsvereniging bood eveneens zijn gelukwensen aan en overhan digde daarbij een envelop met in houd. Daarna kreeg de jubilaris de gele genheid om de verschillende spre kers dank te zeggen voor hun harte lijke woorden en eadeaux, die hij in ontvangst mocht nemen. Advertentie) Advertentie) Medeleven met de ramp Hoezeer allerwege wordt meege leefd, blijkt wel uit volgende tele gram, dat het Arbeidsbureau alhier ontving: „Personeel Gewestelijk Bureau Ant werpen wil getuigenis afleggen van me sympathie bij ramp die u en land treft, drukt bewondering uit voor taaie wilskracht waarmede Ne derland beproeving bezweert." w.g. Personeel G.B. Antwerpen Uit Aurich (Duitsland) ontving de directeur van het Gew. Arbeidsbu reau volgend schrijven: „Wir haben sehr viel über die Hochwasserkatastrophe in den Nie- derlanden gehort und sind ayfs tief- ste erschüttert. Schieiben Sie uns doch bitte, wir wir hilfen können. Wir haben ja unseren Glaubens brüdern in den Niederlanden soviel zu verdan ken, dass wir es für unsere Pflicht halten, nach besten Kraften die Not zu beseitigen. Wir haben heute ïjach- mittag überlegt, dass wir eine Schul- klasse von etwa 30 Kindern (Mad- chen) nach hier einladen wollen mit einem Lehrer. Wie schön ware es, wenn Sie, eine Hilferin zur Betreu- ung dieser Kinder mitkommen wür- den! Wir wissen nicht, an wen wir uns in dieser Angelegenheit wenden sollen. Darum bitten wir Sie, die Saehe in die Hand zu nehmen und eine Klasse von 25 bis 30 Madchen mit einem Lehrer ausfindig zu ma- chen und uns dann sofort mitzuteilen, ob und wann diese Kinder kommen, w.g. Hr. Josef Lammers, Pastor" Hiernaast zijn nog meerdere hon derdtallen vrijwilligers te melden, die spontaan allerlei soort werk gratis wilden verrichten. JEROEN BOSCH houdt tentoonstelling 2/3'' ten bate van Rampenfonds TA OOR DE Noord-Brabantse Vereni- ging van Beeldende Kunstenaars „Jeroen Bosch" zal een tentoon stelling van werken der leden wor den ingericht ten bate van het Ram penfonds. Deze tentoonstelling zal worden ge houden in de Meubel-afdeling der firma Vroom en Dreesmann, welke firma hare volledige medewerking heeft toegezegd. De toegang is koste loos. Van de totaal-opbrengst der ver kochte werken zal 2/3 worden afge dragen aan het Rampenfonds. Et wordt hier* dus een mooie gelegen heid geboden zich in het bezit te stel len van een goed kunstwerk en hier door tevens het Rampenfonds steunen. De tentoonstelling zal volgende week een aanvang nemen op een na der bekend te maken datum. Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke.instelling Bovendien gééft de fabrikant 10"/0 extra van de toeslag voor dit doel. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EM GEMAKKELIJK IMHEMEM Particuliere bouwsector ingeschakeld. - Nieuw industrieterrein. - Geen daad, zelfs geen gebaar. Liet heeft ons Qjjflgppeerd, dat tij dens de raadstierffadprinp mf DREDA bouwt maar. 430 Woningen 'komen'er nu weer bij in het uit breidingsplan "Liniestraat. Unaniem en zonder er veel woorden over vuil te maken, besloot de raad ertoe. Op merkelijk is, dat thans de woning bouwverenigingen een royale kans krijgen. Vier complexen worden er ge bouwd, slechts één neemt de gemeen te voor haar rekening. Dit besluit is hoopgevend, de heer Kramers verheugde er zich zeer over. Was het voorheen zeer moeilijk als woningbouwvereniging met de gemeente in contact te komen en aan de slag te komen, thans schijnt dit anders te worden. Te lang is het par ticulier initiatief in de bouwsector op de achtergrond moeten blijven en voornamelijk een uitvoerig memoran dum van de woningbouwvereniging St. Laurentius (de enige, die tot voor kort aan het bouwen was) opende de raadsleden de ogen voor een toestand, die niet in de haak was. Thans schijnt de woningbouwpolitiek een andere draai te nemen en komt ook de par ticuliere sector aan de beurt. Het zou, dunkt ons, eveneens wenselijk zijn, indien langzamerhand een deel van het huizenbezït der gemeente aan de bouwverenigingen overging. Al zul len deze zich daarbij moeten realise ren dat hun enorme kapitalen wor den toevertrouwd. ""Twee-en-driekwart millioen voor het in orde maken van industrie terreinen in de Krogten is geen peul schilletje. De raad besloot hiertoe zonder meer. Het industrieterrein wordt in zijn geheel opgespoten, doch slechts pl.m. 25 H.A. zal meteen bouwrijp worden gemaakt. Omdat het hier een werkverruimingsobject be treft zal getracht worden een bij drage van het Rijk 'te krijgen. Het college zal, hiertoe gemachtigd door de raad, uitmaken of de rijksbijdrage zodanig is, dat op die basis tot uit voering van het project kan worden raadsvergadering met geen'woord over de watersnoodramp is gesproken. Wij staan daarin niet alleen, velen uit de burgerij hadden minstens een woord van meeleven verwacht met de slachtoffers, waar van er zovelen in Breda zijn onder gebracht. Velen zullen ook een over zicht verwacht hebben over de stand van zaken in B^eda en wat er ten aanzien van de ramp zoals in de stad aan hulp en steun was geboden. Ve len rekenden ook op een gebaar van het gemeentebestuur in de vorm van een gift. Dit laatste zou, omdat de 'gemeente noodlijdend is, waarschijnlijk niet ge realiseerd hebben kunnen worden. Toch zou het prettig zijn geweest, in dien daarvan in de gemeenteraad mededeling was gedaan. De bevolking heeft een gebaar verwacht en dat is, helaas, niet gekomen. Dr Soeters sprak voor de K.V.U. Bloedtransfusie en haar mogelijkheden Hoewel aanvankelijk sceptisch staande tegenover de toepassings mogelijkheden van de bloedtransfusie heeft de medische wereld van de laat ste twee eeuwen, in het bijzonder die van de laatste 50 jaar, het grote be lang van deze overbrenging dermate ingezien, dat zij na diepgaande studie een graad van welhaast feilloze per fectie heeft bereikt. In vele geval len is het transfusie geweest, die de patiënt van de dood heeft gered of diens helingsproces in belangrijke mate heeft versneld. Dr J. Soeters sprak over dit inter essante onderwerp tijdens een bijeen komst der K.V.U. en vertelde aller eerst hoe reeds in de oudheid en mid deleeuwen dit onderwerp aanleiding gaf tot veel studie. In de 17e eeuw paste een Engelsman voor het eerst bl'oedtransfusie toe, waarbij twee honden als proefkonijn fungeerden. Toen men echter transfusie ging toe passen op mensen, ontstonden veel sterfgevallen. Men gebruikte daarbij lamsbloed. Tenslotte ontdekte de we tenschap de bloedgroepen, waarvan nu ongeveer 70,000 mogelijkheden be kend zijn. Verder onderzoek zal dui delijk maken, dat de bloedgroep voor iedere mens verschillend is, evenals dat het geval is met de vingerafdruk' ken. Bloedonderzoek heeft dus ook vair uit crimineel oogptint grote waarde, al kan men niet altijd definitieve uit spraken doen. Ook volkenkundig heeft dit onderzoek veel te betekenen. Dr Soetefc sprak daarna over de bloedtransfusiedienst van het Neder- landsche Roode Kruis, om het bloed te bewaren wordt soms diepvries ge bruikt, terwijl hij ook het bloedplasma besprak. Volgende week zal Dr Soeters een tweede lezing over dit onderwerp houden en een 'film vertonen over het plasma -drogingspro ces. Verkenners Zevenbergschehoek Geëvacueerde tro.ep Het vermoeden bestaat, dat wel het grootste'gedeelte van de G-uidó-dë. Eontgallandgroep uit .Zavenbecgsche- hoek van de Kath. Verkenners naar Breda is geëvacueerd. Alleen weet hopman Ara. van Ginneke, die zijn tijdelijke tenten heeft opgeslagen aan de Heuvelbrink 57, te Breda, niet waar zijn knapen uithangen. Hij gaat nu zijn troep voortzetten en heeft zijn eerste bijeenkomst uitgeschreven op morgen. Zaterdagmiddag 3 uur op de stoep van de Grote Markt voor de sportzaak van de fa. Kuypers. En zij die niet kunnen komen moeten maar een boodschap naar het adres van hun hopman sturen, zodat hij weet waar hij hen kan vinden. En zo beleven we het dan dat een dakloze groep uit het Bossche bisdom in de zetelstad van het diocees Breda (tijdelijk) is gevestigd. PLOTSELINGE DOOD In de winkel van de fa. P, de Gruy- ter aan de Bindstraat, werd Donder dagmiddag plotseling de heer de V. onwel. Geneeskundige hulp constat teerde dat de man aan hartverlam ming was overleden. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar 't St. Ignatiusziekenhuis. Het H. Hartcomité in de Belcrum- polder organiseert een tweetal feest avonden met medewerking van de toneelvereniging Polonia, dat onder lieding staat van de heer W. Rzemie- niecki. De avonden worden Zaterdag en Zondag gegeven. Kleine aanrijding. Op het Sta tionsplein vond een aanrijding plaats tussen een taxi en een stadsbus. De oorzaak is nog in onderzoek, het liep af met lichte materiële schade. EEN ZAAK MET WEINIG LICHTPUNTEN Drie jaar geëist tegen beide verdachten QEWAPEND MET IJZEREN STAVEN cn een alarmpistool wilden de 24- jarige C. W. S. uit Oosterhout en de 2I-jarige J. B. uit Vlissingen in De cember jl. te Breda een poging doen een conductrice van de B.B.A. te bero ven van haar geldtas. Door toedoen van een zekere v. d. II,, die te elfder ure in het complot werd betrokken en de politie waarschuwde, kon de overval voorkomen worden. Maar die conductrice mag de hemel danken, aldus de President der Bredase Rechtbank, Mr. Bisschop-Bode, dat ze op die bewuste avond niet gekomen is, en hij wees hierbij veelbetekenend op de beide ijze ren staven, die op de groene tafel uitgestald lagen. Alvorens tot hun snode daad over te gaan hadden beide schavui ten zich meester gemaakt van twee fietsen, gestolen in de Maurïts- straat en op de Tramsingel. Op deze rijwielen begaven zij zich naar het ^laan' stationsplein, alwaar in een café de plannen verder uitgewerkt werden Hierbij kwamen zij in contact met bo vengenoemde v. d. H. Deze wer' spontaan opgenomen in hun geze: schap en als ingewijde vertrouwd ge maakt met de beraamde overval. Van de H. zou dan met de rijwielen de overvallers opwachten. Gelukkig waf deze v. d. H. uit een beter hout ge sne'Vn dan zijn luguber gezelschar want zodra kreeg hij de gelegenhei of hij '"anrsehuwde de waehtcorr mandant van de politie, die onmidde" lijk groot alarm gaf. De onverlatei konden zodoende gegrepen worden. Jullie hadden toch het plan om de conductrice van de B.B.A. neer te vroeg de President. Beiden ontkenden pertinent, hoewel 1. bij de politie bekend had Maar anrom had je dan een ijzeren staaf een alarmpistool op zak? Voor •Ifverdediging, antwoordde S. met en stalen gezicht. Ik heb al meer 'aag gehad. En die .fietsen dan? vroeg de Pre- ■dent. Die had ik nodig om in Rotterdam ij het Leger des Heils Kerstfeest te tan vieren, aldus S. Een paar mooie heren om Kerst- (eest te gaan vieren, kon een der rech- ters niet nalaten op te merken. VERNIETIGEND RE QUISITOIR T~)e Officier van Justitie, Mr. Tem- mink, kon in deze zaak bitter weinig lichtpunten ontdekken. Beide verdachten hadden een omvangrijk strafblad. S. liefst 6 maal veroordeeld, meestal wegens diefstal; B. tweemaal, waaronder 'een veroordeling van 2 jaar. Meer dan eens hadden zij de kans gekregen het goede pad te gaan bewandelen ,doch zodra waren zij uit de gevangenis of een nieuwe schand daad bracht opnieuw gevangenisstraf. Het is nu alleen een kwestie gewor den tussen hen en de Justitie, aldus Mr. Temmink, en ik meen daarom te gen ieder te moeten requireren een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek Wat hebt U hierop te zeggen, vroeg Mr Bisschop-Boele. Een heel zware eis, fluisterde S. en B. voegde er aan toe: Ik hoop een voorwaardelijke straf te krijgen. Die heb ik nog nooit gehad. Bij deze laatst geuite zin sloot de verdediger Mr. Lap zich voor zijn cliënt aan, Weliswaar verlangde hij geen geh voorwaardelijke straf, doch volgens hem had verdachte B. nog nooit een redelijke kans gekregen om zijn leven in goede banen te leiden. Deze jongen snakt naar de zee, aldus Mr. Lap. Geef hem nu als hij vrij komt een kans zijn verlangen te stillen. Dan al leen is er hoop, dat hij niet meer voor de rechtbank zal verschijnen. Uitspraak over 14 dagen. Op al onze lezers doen wij j 5 een beroep om mede te 5 werken aan de hereniging J van uiteengeslagen ge- J J zinnen. J De familie P. van Gurp-Bruggink, wonende te Zevenbergen, Lagewip- straat 41, zoekt verblijfplaats van: de familie's Jac. Heijboer-van Gurp, Ho- gedijk; Wed. M. van Gurp-Piessens, Stoofwerf en J. van Gurp-Piessens, kom der gemeente, allen te Nieuw- Vossemeer (N. Br). Schoenensorteerders gevraagd Het bestuur van de R. K. Schoen winkeliersvereniging van Breda no digt alle schoenenvakmensen van Breda en omstreken uit, te komen helpen by het sorteren van de uit binnen- en buitenland ,naar Breda aangevoerde schoenen. Dit is een enorme partij, waarvoor de hulp (bij toerbeurt) van alle col lega's, alle sehoenhers tellers en alle vertegenwoordigers en hun resp. per soneelsleden dringend gewenst is. Er wordt des morgens, des mid dags en des avonds gesorteerd. Er wordt nhar gestreefd, dat doorlopend een paar vakmensen aanwezig zijn. Gerekend wordt ook op de vakmen- sen-evacué's. Aan evacué-centra en1 aan particulieren 'die genoemde eva cué's onderdak verlenen, wordt vriendelijk verzocht, dit bericht aan hen door te geven. Aanmelding op Vrijdagmiddag en Zaterdag bij een van ondei'staande adressen: Kees v. d. Assem, Ginnekenweg 137, Breda, tel. 6540; Broeders, Haagdijk 19, Breda, tel. 7758, v. d. Brüle, Vee marktstraat 17, Breda, tel. 7824, De Gouden Schoen, Ridderstraat 27,, Bre da, tel. 6482, Carel Sondermeyer, Eindstraat 18, Breda, tel. 7552. Film De Noodklok luidt Program van heden ALS eerste succes van de film „De Noodklo kluidt", uitgebracht door Dagblad De Stem en Agfilco-Filmo- tone mogen wij met dankbaarheid een bedrag van ong. 123 gulden ver melden, verzameld uit de collecte bussen. Morgen zal dit resultaat in verzamcllijst worden verant woord. Voor vandaag staan de volgende voorstellingen in de openlucht op het programma: Half 6 n.m. Verhoogde middenge deelte Sophiastraat. Half 7 n.m. Kasteelplein. Half 8 n.m Verhoogde middenge deelte Ceresstraat, Half 9 n.m. Pastoor Pottersplein. Zoals men ziet,-is brtze rijdende bio erg. bewegelijk. Men behoeft -dus in ■de komende dagen niet bevreesd te zijn, dat men de film niet in buurt krijgt. Princenhage en Ginneken staan natuurlijk ook op het program. En op het ogenblik is men aan het overwegen of de „ingezetenen" van het Oude Mannenhuis niet eens een voorstelling thuisbezorgd kunnen krijgen op de binnenplaats, zodat ze vanuit hun vensters de stormramp 'kunnen aanschouwen. Waar de politie aan te pas kwam Jammer-1Een 15-jarige magazijnbe diende bij een grossier alhier, werd met f 45 op stap gestuurd om deze te gaan storten, Hij kwam niet te rug op kantoor, evenmin liet hij zich thuis zien. De politie werd van het geval in kennis gesteld, de jongeman werd aangehouden in Amsterdam. Hij wend naar Breda op transport gesteld, daar verhoord en weer naar huis gestuurd. Fietser keek niet uit. De fietser v. G. uit Breda kwam op de Haagweg in botsing met een Roosendaalse bestelauto. De man werd met een beenbreuk opgenomen, de fiets op gevouwen. Het ongeluk ontstond, doordat de fietser onvoldoende uit keek. De auto probeerde een bot sing nog te vermijden, door stevig te remmen. Daarbij kwam de auto echter te slippen, waardoor de bot sing niet meer te vermijden was. ACTIES VOOR HET RAMPENFONDS De vereniging Ons Genoegen, café Rornpa, Dreef 28, houdt op Zaterdag en ZÏondag a.s. een kanarieverkoop- show. De opbrengst zal worden afge dragen «ean het Rampenfonds. WAAR BLEEF HET PRIJZENDE WOORD de raads- Breda en constateerde tot mijn grote verbazing, dat noch van de zijde van het college van B. en W„ noch door een der leden van de vroedschap ook maar met een woord gerept is van hetgeen in de stad, door duizenden inwoners, gedaan is voor de vluchtelingen uit de watersnood-gebieden, die hierheen werden geëvacueerd: Het le ven gaat verder, inderdaad en dat moet. maar wie zou met hebben verwacht, dat de stedelijke overheid zich prijzend zou hebben uitgelaten over he- onschatbare werk, de niet te stuiten menslievendheid, die dagen aan een stuk en soms nachten erbij aan de dag zijn gelegd, door jong oud uit alle rang en stand, "bij het verzorgen en hel onderbrengen der slachtoffers van de ramp. En verdienden vooral de Bredanaavs geen lof, die huis en haard bescnikbaar stelden om de van have en goed beroofden een onderdak te •schaffen? Het is allemaal niet ge beurd. Geen woord is er over gesproken. Ik vind dit bedroevend en teleurstellend èn zonder weerga. Dat de gemeenteraad verder niet eens van gedachten heeft gewisseld over de vraag of de gemeente haar deel moest bijdragen in het Rampenfonds, is even eens iets, dat mij heeft gefrappeerd. Het moge dan zijn, dat onze stedelijke huis houding met een zeer groot tekort te kampen heeft, wat zou er op tegen zijn geweest dit in dit verband ter kennis te brengen? Deed Tilburg dit niet eveneens? Waar niet is, verliest de keizer zijn recht, dat weten we allen, maar aan een ramp voorbij gaan zoals de Bredase vroed schap heeft gedaan, ik acht dit ener zijds tekort aan medeleven, anderzijds te kort aan begrip voor de omstandigheden, in schrille tegenstelling tot wat andere gemeenten in het vaderland deden en nóg meer ten opzichte van het buiten land, waarvan de meest ontroerende me dewerking werd ondervonden. Nogmaals, de houding van gemeentebe stuur en gemeenteraad blijft voor mij voorlopig nog een raadsel. EEN LEZER. AMERIKANEN EN DE „JEUGD" II Het- is volkomen gerechtvaardigd, dat vele Amerikaanse militairen zich ern stig beklagen over de misselijke hou ding van een deel der Bredase bevol king. Nu eerst blijkt overduidelijk, wat een groot aantal bedelaars en parasieten Breda „rijk" is, want wanneer men des avonds eens in de stad rondkijkt, - dan ziet men talloze jongelui op eén bui tengewoon laakbare wijze d^actieve bui tenlandse helpers omringen. Niet alleen de jongeren echter, maar ook mannen en vrouwen schromen niet om het deze jongens lastig te maken en te bedelen om sigaretten, kauwgum en zelfs klednng en voedsel. M.i. dienen allen, die op enigerlei wij ze met de opvoeding van de jeugd iets te maken hebben streng op te treden te gen dit onbeschofte gedoe en de ouderen moeten zich wel realiseren, dat de Ame. rlkanen geheel belangeloos gekomen zijn om een volk in nood te helpen en te steunen waar dit nodig is. Het is daarom vulgair om deze men sen lastig te vallen en zelfs na te roe pen, wanneer zij na een zware dag- en n-achttaak eens even de stad willen zien. Laten wij deze prachtkerels, die mo menteel naast de andere helpers(sters))- de nood van getroffenen lenigen met alle achting behandelen en hen daardoor tonen dat wij dankbaar zijn en groot res pect hebben voor de zo onontbeerlijke hulp. H. G. Sm, HOGE BEZOEKERS TE KLUNDERT Prins Bernhard en de heer Neher bekijken de situatie rNONDERDAGMIDDAG omstreeks 1 uur landde Prins Bernhard per helicopter in de Voorstraat van het zwaar getroffen stadje Klundert. Het achtergebleven deel van de bevol king stroomde onmiddellijk toe. De direct gewaarschuwde burgemeester van Klundert, mr, G. Drayer, ver scheen terstond ter plaatse. Nadat de Prins zich met hem en met enige Italianen en Amerikanen had onder houden, maakte hij ïter jeep een tocht door het geteisterde gebied. Daarna had de Prins in de burge meesterswoning een gesprek "met de door de overstromingsramp getrof fen familie Lodders. Om ongeveer kwart over een verliet de Prins Klun dert weer, nadat hij nog de groeten aan de bevolking had overgemaakt van H. M. de Koningin en de Prin sessen. LOF VOOR DE P.T.T. YVOK de heer Neher, directeur-gene- J raai van de P.T.T, bezocht Don derdagmiddag Klundert. Hij nam eerst de situatie in het dorp in ogenschouw en begaf zich vervolgens naar het P. T.T.-kantoor ter plaatse. Aldaar had hij een onderhoud met het dienst doend personeel. De heer Neher toon de zich zeer tevreden over hetgeen deze mensen in, de laatste tijd hadden gepresteerd. moe, huiverig Misschien voorboden van een griep. Do© er iels tegen: neem een"AKKERTJEV^=^ In korte tijd voelt U zich weer ''t/TtóAl helpen direct.' - EXAMENS GODSDIENSTKXAMEN. In het St. Ignatiusziekenhuós te Breda slaagden voor het godsdienstexamen de Eerw, Zusters: Cecilia, M. Louise en Wilfrida en de Zusters: P. J. Aarts. M. Ba-kx, M. van Berkel, M. de Bont, E. van den Boom, Th. Brinkman, A. Diep straten, J. Dirven, E. van Ginneken, M. van Gisbergen, J. van Hout, C. Ja cobs, J. Kustermans, A. Lahey, J. Ley- ten, G. Luyben, W. Luyken, Th. de Maat (cum laude); M. Mallee, E. Moeskops. P. de Nijs, Th. Oomen, L. Ooms, A. van Oosterwijck (cum laude), C. Ossenblok, M. Rongen, D. Rijk, J. Schrauwen. J. Sips. A. de Smit. J. Strater, M. Sijbers, A. Toussaint., A. van de Veeken, M. Ven huis, C. Vogelsang, H. Völke, A. van - Wezel, Th. van de Wouw, H. Wubben en Br. C. van Schijndel. AGENDA HEDEN BREDA, Willebrordushuis 7.30 uur: Het geheim van de Komoor onder auspi ciën van dC ATAR. B'REIDA. Bioscopen: Luxer: De strijd om de Apache-,pas (Indianenverhaal 'in kleuren, 14 jaar.) Casino: Limelight met Charlie Chaplin (alle leeftijden). Grand: BroacTway Rhythm (kleuren- showfilm, alle leeftijden). Palace: Jungle-Jim in het verboden land (avonturenfilm, 14 jaar.) MORGEN ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uur: A'ida. BREDA. Hotel Brabant. 8 uur: BAG met Van ander ras, voor Rampenfonds. Jeugdhuis Belcrumpolder, 8 uur: Pool se feestavond. Onder auspiciën van de ATAR vinden de volgende opvoe ringen plaats: Jeugdhuis Lunetstraat. 3 uur: De stukgednnsle schoentjes voor evacué's, Graanbeurs, 8 uur: AVRA met: Een schoonmoeder uit duizenden. De Schuur, 8 uur: TOG met de Grauwe meeuw. Regina, 8 uur: Cabaret m.m.v. Henvy t' Sas. Tiny Stein, Gerard Coret Les Harmonicains.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2