Tweede Kamer weer aan normale werk Niet afwachtenBEGINNEN Hortend en stotend verliep de dag voor de jongeren onder ons pas op m uw. ABDIJSIROOP Confectie uit ons land heeft succes in Y.S. Suiker-affaire kost de Ommelanden f 65.000 Achtste verlieslijst Voor de slachtoffers Er is werk aan de winkel Geweten wordt klankbord HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar door de nationale ramp onder broken normale werkzaamheden hervat. Het werd een rijkelijk gevarieerde middag, die slechts weinig resultaten opleverde. De beslissing over het ontwerp-Stoomwet moest worden aangehouden tot heden, de beraadslagin gen over de voorgestelde herziening van de Inentingswet 1939 moesten eveneens tot vandaag worden geschorst en tenslotte kon er nog slechts een begin worden gemaakt met de behandeling van een voorstel tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet. Het ging dus nogal met horten en stoten. Twee wetsontwerpen werden zon der debat en zonder hoofdelijke stemming voortgeholpen op hun weg naar het Staatsblad. Een voorstel van minister Suurhoff tot herzie ning van de regeling omtrent de toe passing van het Ziekenfondsbesluit en een ontwerp van minister Staf ter verlenging van de tijdelijke rege ling voor officieren en reserve-offi cieren van de Landmacht. Het door staatssecretaris dr Van R li ij n verdedigde ontwerp-Stoom wet is een gemoderniseerde vervan ging van de oude „Regeling van het toezicht op het gebruik van stoom- toestellen", welke van 1896 dateert. Het voorstel werd over het alge meen met waardering ontvangen, maar er rezen bezwaren op één be paald punt. De heren Beernink (c.h.u), ir Verkerk (a.r.), Wijffels (k.v.p.) en Ankersmit t v.v.d.) vonden het nl. niet juist, dat de eigenaren van stoom- en damptoestellen een vergoeding verschuldigd zullen zijn wegens de krachtens de wet voor te schrijven of door hen zelf aange vraagde keuringen van die appara ten. De heer Beernink bijv. zei. dat de bedrijven toch al zoveel kosten hebben en de heer Verkerk sprak van een „geruisloze vermeerdering van de lasten op het bedrijfsleven". De heer Ankersmit scheen de ver goeding eigenlijk niet onredelijk te vinden, maar wegens de moeilijk heden welke speciaal de kleine be drijven daarvan zouden kunnen on dervinden. wilde hij haar toch maar helemaal doen vervallen. Incidenteel Tegen deze opvattingen kwam ir Posthumus arb.in verzet. Hij achtte het onjuist, Indien men in moeilijkheden verkerende bedrijven op deze incidentele wijze zou willen helpen: daar zijn andere middelen voor. En vooral de redenering van de heer Ankersmit achtte hij wel zeer wonderlijk. Dr Van R li ij n kon zich bij Pos thumus' betoog gevoeglijk aanslui ten. Hij wees er op. dat de keurin gen niet alleen terwille van de veilig heid in het algemeen geschieden, doch stellig ook in het belang van de afzonderlijke ondernemers. Boven dien zijn de vergoedingen zeer be scheiden. Een tariefsverlaging voor de kleine ondernemingen wilde hij overigens wel in overweging nemen, indien nader overleg met liet departement van Economische Zaken daartoe vol doende reden zou opleveren. Na deze toezegging kon ook de heer Wijffels zich met het ontwerp ver enigen. doch de heer Beernink vroeg stemming over de bepaling inzake de vergoedingen. En die stemming moest tot hedenmiddag worden aan gehouden. Ds Zanilts stokpaardje Ook staatssecretaris dr Munten dam. dr Van R h ij n s collega op het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, kreeg daarna met stagnatie te kampen. Zijn voor stel tot wijziging van de Inentings wet 1939 zou er zonder twijfel met vlag en wimpel zijn doorgekomen, wanneer ds Zandt (s.g.p.) geen roet In het eten had gestrooid. De bedoeling van dit zeer nuttige ontwerp is, een ruimer gebruik te bevorderen van de gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken, door een verbetering van het waarschu wingssysteem. Voorts bepaalt het dat in gemeenten met meer dan vijftigduizend inwoners eenmaal per maand gelegenheid tot kosteloze in enting moet worden gegeven. Ds Zandt, wiens partij aan de Bijbel principiële bezwaren tegen elke inenting meent te kunnen ontlenen, liet zich de kans om zijn stokpaardje te berijden niet ontnemen. Hij ging stellig ver buiten de orde van het in behandeling zijnde ontwerp, door nog eens in den brede zijn bezwaren tegen de vaccinatie uiteen te zetten. Ontoelaatbaar Daarbij verkondigde hij, als gebrui kelijk. ook, dat de inenting tegen pokken wetenschappelijk in het ge heel niet verantwoord is. ja, gevaar lijker dan de pokziekte zelf. Dr Muntendam moet dit verhaal van de oude prediker wel kunnen dromen, evenals het verweer, dat hij er zelf weer goedsmoeds tegenover stelde. Ds Zandt had echter ook een amendement ingediend, dat buiten het strikte terrein van het wetsont werp viel en derhalve door de Kamer voorzitter als ontoelaatbaar moest worden beschouwd. Aangezien ds Zandt dat nogal sneu vond, gaf mr Kortenhorst hem in overweging, van zijn amendement een motie te maken. Daarover im mers zou wel gestemd kunnen wor den. Vervolgens schorste hij groot moedig de beraadslagingen, teneinde de nestor van de Kamer de gelegen heid te geven, zijn wensen opnieuw te formuleren. En daarin had de staatssecretaris slechts te berusten Onderwijzers De wijziging van de L.O.-wet, waar mee de Kamer zich ten slotte bezig hield, heeft o.m. op het oog. de rechtspositie van de onderwijzers op één lijn te stellen met die van de ambtenaren voor wat de verlofrege ling en het aan nabestaanden uit te keren „smartegeld" betreft. Voorts wordt een regeling gegeven omtrent een verplichte keuring van onderwijzers en voorzien in een aan tal technische wijzigingen van de wet. Minister Oals luisterde achtereen volgens naar de Kamerleden Peters (k.v.p.), De Loor (arb.).mevr. For- tanierde Wit (v.v.d.)Roosjen (a.r.). Til an us (c.h.u.) en Gort zak (c.p.n.). Zij waardeerden algemeen dat de onderwijzers op de bovengenoemde punten thans eindelijk niet meer achtergesteld worden bij de ambte naren, maar betreurden tevens, dat het wetsontwerp een groot aantal andere wensen t.a.v. de L.O.-wet on vervuld heeft gelaten. Daarover zal mr Cals hedenmiddag het zijne kunnen zeggen en dan is ook voor ons de gelegenheid gunsti ger, op deze zaken terug te komen. Regeling Fries Wel dient nu reeds vermeld, dat verschillende sprekers aandrongen op een bevredigende regeling voor Advertentie IM. In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste 't klacht, zoals kriebel, X, heesheid of gezwollenheid «VV snelwerkende AKKER'S V 's werelds besle hoestsiroop het onderwijs in het Pries op de scholen in Friesland. De Loor achtte het bijv. nood zakelijk. dat er een duidelijke re geling komt voor het gebruik van het Fries zowel als van het Neder lands op de betrokken scholen. De Loor verzocht de minister, met het provinciale bestuur van Fries land in overleg te treden omtrent de oplossing van het Friese vraagstuk in de culturele sector. Voorts is er ook aandacht besteed aan de mogelijkheid, op de lagere scholen onderricht in het Esperanto te doen geven. Het wetsontwerp opent de weg daartoe, maar daarover waren niet alle sprekers geestdriftig gestemd. Er waren opvoedkundige bezwaren, o.a. van de heren Peters en Tilanus. De laatstgenoemde vond het vreemd, dat een vak als Frans op de lagere school niet onderwezen zou mogen worden en Esperanto weL Mevr. FortanierDe Wit achtte het Esperanto daarentegen juist een goede voorbereiding voor het onder wijs in het. Frans. Amerikaanse importeurs van Ne derlandse Damesconfectiekleding denken hun omzetten in 1953 twee maal zo hoog op te voeren als in 1953. Van damesmantels van Ne derlands fabrikaat menen zi.i zelfs vier maal zo veel te kunnen verko pen. Dit heeft de directeur van een van de belangrijke importerende firma's de „Netherlands Fashions, Inc." de heer B. Zuckerman ver klaard. volgens een artikel in de New York Times Een Rotterdamse fabrikant zal nieuwe modellen korte en lange damesmantels leveren, die naar de heer Zuckerman verwacht veel af trek zullen vinden. Zijn firma heeft bovendien plan nen om het afzetgebied in de V S. aanmerkelijk uit te breiden. Vooral in de Zuidelijke staten ziet men nog vele mogelijkheden. Volgens de heer Zuckerman wa ren het nu de oorlog vooral de Ne derlandse fabrikanten, die zich gin gen toeleggen op de speciale eisen, die de Amerikaanse markt stelde. Zij kregen daardoor een voorsprong op andere importerende landen. Veertig procent Ongeveer 40 procent van de Euro pese confectie-invoer in de V.S. komt uit Nederland. Ook de moeilijkheden bij het transport en bij de douane zijn door speciale maatregelen uitstekend ge regeld. De K-L.M. maakt het moge lijk de goederen achtenveertig uur na het vertrek uit Nederland af te leveren. - Een Amerikaanse firma is nu be zig een speciale „container" te ont werpen voor de verzending van de kleding. Deze kisten zijn opvouw baar en kunnen na gebruik zeer voordelig per schip geretourneerd worden om opnieuw dienst te doen. Zij gaven zich uit voor évacué's De Utrechtse politie heeft twee Rotterdammers gearresteerd, de 25- jarige H. v. d. H. en de 18-jarige Th. E. Zij gaven zich in het evacuatie centrum aan de Croeselaan uit voor vluchtelingen uit het noodgebied en ontvingen kleding, voedsel en siga retten. Men kreeg echter argwaan en de heren werden ingerekend. Op 29 Januari van dit jaar had de procureur-generaal bij het Gerechts hof te Leeuwarden een boete van 67.500.— geëist tegen de Coöpera tieve Melkproductenfabriek „De Om melanden" te Groningen. De as sistent-directeur S. was toen tot ƒ750.boete veroordeeld. De „Ommelanden" had kennelijk misbruik gemaakt van een regerings maatregel, die beoogde de gevolgen van de suikerprijsstijging op te van gen. De heer S.. die inmiddels de „Ommelanden" heeft verlaten, had een hoeveelheid van 431.000 kilogram suiker niet opgegeven aan het Be drijfschap Zuivel. Deze manipulatie had het bedrijf een voordeeltje van 60.000.— opge leverd. Donderdag is de definitieve uit spraak gevallen. De heer S„ niet aan- Het Ned. Rode Kruis kan In verband met de omstandigheden, waaronder de gegevens van deze verlieslijst worden verzameld, niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BUINISSE: Echtgenote van v. d. Bregt. BURGH (Z.)Johannes van Loozen, 1859: Jozina S. van Diest Nikerk, 1904; Elisabeth J. van Dongen—Barendse. 1914; Cornelia P. J. van Dongen, 1944; Stoffel van Dongen, 1946; Marinus van Don gen, 1948; Adrianus Jonker. 1880; Janna Fondse—Kenters, 1868; Arnoldus J. Fondse, 1891; Neeltje van Loozen, 1886. 's-GRAVENDEEL: Margaretha van Soest, 1898; Maaike Kranen donk, 1940; Willempje T. A. Smitshoek, 1899; aanvulling van perso nalia 5e lijst d.d. 9.2.'53 Hendrik van den Berg. 1887, overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam; aanvulling van personalia le lijst d.d. 4.2.'53 Jacob Groot, 1898; Jan Appeldoorn, 1899. S-GRAVENPOLDER: Geertje J. van der Velde—Witte, 1895. HONTENISSE: Jacobus van de Velde, ca 66 jaar. KAPELLE (Z.): Foort Nijsse, 1937. KORTGENE: Bernhard Dierkx, 1946; Jan Verburg, 1895; Jannetje P. van Hoorn. 1885; Levlna Verwei—Platschorre, 1869. KRUININGEN: Aanvulling van personalia 5e lijst d.d. 9.2.'53: Arie Saaman. 1904; Cornelia Saaman—Poelman; Jan Saaman. 1932. MIDDELHARNIS: Hendrik Appel. 1926. NIEUWERKERK: Magdalena S. A. van de Velde—Everaert. 1913; Maria A. van de Velde. 1934; Petronella P. van de Velde. 1940; Nicolaas J. M. van de Velde. 1947; Rosalie van de Velde. 1952. STELLENDAM: Geïdentificeerd: Arentje van Lenten. 1882: Lodewijk J. Koese, 1941; Jan M. Koese, 1952; Claartje Tanis, 1877; Martha Kieviet. 1925. wezig, behield zijn boete van ƒ750, „Ommelanden", zal, in afwijking van de eis van 29 Januari in de eerste plaats een boete van ƒ5.000,moe ten betalen en in de tweede plaats ƒ60.000,moeten storten in het Landbouw Egalisatiefonds. Ook van het bedrijf van directeur De Boer was niemand ter zitting aanwezig. Verantwoording van bij De Arbei derspers binnengekomen bedragen; Diverse A.P.-kantoren: Vrouwen groep NW, Eindhoven ƒ30; Socië teit Hollandla, Groningen ƒ50; Twee sneeuwruimende meisjes. Groningen ƒ3,50; K. H„ Uithuizermeden ƒ1,50; J. S.. Groningen ƒ5; J. H. Leeuwar den ƒ10; N. N„ Leeuwarden 20; W. V.. Utrecht ƒ3,96; H., Utrecht ƒ10; N N„ Hilversum ƒ3; N. N„ Hilversum ƒ4: P. W„ Rotterdam 20 A. G.. Rotterdam ƒ20; Klaverjasver., Rotterdam ƒ24; Spaarpotten Kleu terschool Leidseplein, Haarlem ƒ36; Sneeuwopruimers, Arnhem ƒ16.40; Loterijclub gemeentehuis, Arnhem 10.65; De W„ velp ƒ2,50; Ag., Bathmen ƒ1.20; Scheidsrechtersver- emging Arnhem en Omstreken 10,66; Personeel Schade-enquête- comm.. Arnhem ƒ12,40; Muziekver. Crescendo, Arnhem ƒ50; J. E„ Arn hem ƒ1; K„ sneeuwruimen, Arnhem ƒ5; A.P.-bezorgers, Deventer ƒ17,50; NW-veleranen. Nijmegen 87,47. Arbeiderspers, Amsterdam, bij kas sier: P. K.. sneeuwruimen 0.85N. N. ƒ2,50; O, de S., Brussel ƒ30; col porteurs HVV 78.57P. de J„ Alk maar ƒ10; J. G. S„ Eext ƒ1.01: A. D„ Delft ƒ18,32; W. v. d. H ƒ2.50; K. M.. Sas van Gent ƒ3,40. Op girorekening: Filiaal A. H„ Haarlem ƒ31,84; V. J. B„ Heeren veen ƒ10; A. P., Bakkum ƒ4,50; H. B.. Aalsmeer ƒ50. Voorportier Arbeiderspers, Amster dam: A. T. G. ƒ5: A. R. ƒ10; H. B. ƒ20: J. S. ƒ2; Klaverjasclub Vrien denkring. Oosterpark ƒ50; A. R. 7,50; Klaverjasclub Schoppenvrouw ƒ50; N. N. ƒ1,75; J. H, M„ 2 dollar; N. N. ƒ5; S. V. ƒ14; N N. ƒ1; Spaarpot van Vera ƒ2,50; Spaarpot Vaja ƒ2. HET IS WEER BIJNA als twee weken geleden: we draven 's morgens met véél moeite en wei nig overtuiging naar school, kantoor of fabriek, waar de baas van achter de wijzers van de klok gluurt of we wel op tijd zijn; we durven ook weer eens aan leuke dingen te denken en schrikken niet meer van onze eigen lach; we hangen niet meer uren aan ons radiotoestel, waaruit nu zonder enige schroom swingklanken opborrelen en we doen allemaal weer die kleine plichten en taken, die al zoveel eeuwen lang juist op óns hebben lig gen wachten Ja, het is weer bijna als twee weken geleden, bijna Er i s wat veranderd. Niet alleen voor de getroffenen ;n verdreve .en, maar ook voor ons in het veilige en rustige deel van ons land. Wij zijn tot uiterste krachtsinspanning geprikkeld om de geweldige tegenslag van twee weken geleden te overwinnen, We zuilen enorm moeten aanpakken, want wij zuilen tezamen een nieuwe huishouding moeten opbou wen voor onze getroffen me demensen. GOED zeg je dat doen we. We zullen hard werken. Oké. Maar verder? Ja, wat verder. Col lecteren? Geld inzamelen? Zakgeld offeren? Dat spreekt vanzelf. Maar er is meer. We hebben de laatste ja- -Jongi vee Naast dc plaatselijke activiteit worden ook een aantal landelijke acties besproken. Eén er van is, dat boerenzoons nu een jong stuk vee extra aan houden, en dat zo lang verzorgen, totdat het kan worden overgedragen aan een jonge boer in het dan drooggelegde gebied. Zij zouden dan ongeveer een jaar lang een dier moeten verzorgen voor een geëvacueèrde land genoot. Een voorbeeldig plan. Is het te verwezen lijken? ren zo vaak de kreet ge hoord, dat wij jongeren in deze tijd zo weinig konden doen, en dat we juist zo graag wilden. Dan kun je nóu terecht. O nee, het gaat niet om heldendaden, het gaat niet om levensgevaar lijke karweitjes. Het gaat om dóódsimpele dingen. Trom mel je vrienden of vriendin nen eens bij elkaar Je mak kers uit buurt- of zangver eniging. uit sport- of jeugd clubs, en ga eens rustig pra ten. Probeer je eens voor te stellen (het lukt je niet, maar probéér het) wat het betekent om al je spullen kwijt te zijn. En maak met elkaar een plan. Zou een jongen of een meisje in Zee land bijvoorbeeld zonder fiets kunnen? Onmogelijk. Als je nou een club hebt van een man of tien, zou je dan niet met elkaar een pri- e ouden spreken: „Toch j zijn ze anders dan wij., die jongelui van te genwoordig. Misschien ligt 't ivel aan onszelf, hoort mis schien hébben wij 't se wel een beetje te gemakkelijk ge maakt. Kijk 'ns, toen w i j jong waren..." En dan volgt een exposé van moeilijkheden, waarmee die jeugd van toen te kam pen had en dan blijkt wel zonneklaar, dat ze ..toen" al vroeg geconfronteerd werden met de nukkigheden van een keiharde maatschappij, die hen dwong op hun veertien de. vijftiende al de handen uit de mouwen te steken. Veel tijd om jong te zijn moet er in die jaren niet ge weest zijn Goed, er zal wel iets van waar zijn. De jeugd van 1953 is anders dan de jeugd van 1903. dat staat als een paal boven water. En hoogst waarschijnlijk hébben de lui van nu liet ook wel wat ge makkelijker gehad dan die van toen en 't is wel zeker, dat ze voor heel andere din gen warm lopen dan 't illus tere voorgeslacht, dat van „High Noon", Stan Kenton en het existentialisme geen weet had, dat allerlei organi satievormen niet kende en de 'wereld aanmerkelijk klei ner zag dan de mensen van vandaag. Allemaal best. Je kunt de Museumbezoek in Amerika „In Nederland is men al blij als een kind in zijn ge hele schooltijd eenmaal in een museum komt. in New York is het voorschrift, dat alle kinderen twee- of drie maal daarheen gaan. De medewerking van de onder- wijsautoriteiten is in de V.S. fantastisch, daar kan men zich in Nederland nauwelijks een voorstelling van maken. In het Cleveland Museum of Art krijgen de kinderen les in tekenen, muziek, dan sen en wat niet al meer. Ze leren :n en doen veel meer dan bij ons, waar het onder wijs nog steeds zo sterk „ver baal" is afgestemd. Om een groep studenten een idee te geven van de kunst in India of China worden muziek, let terkunde, folklore, schilder en beeldhouwkunst verge leken, alles aan de hand van materiaal, dat het museum bezit. Soms volgt er dan nog een dansprogramma in na tionale klederdracht of er wordt een kleurenfilm ver toond van religieuze feesten en dansen tegen een achter grond van tempelarchitec tuur en -beeldhouwkunst. mensen nou eenmaal niet wegdenken uit het decor van de maatschappij, waarin ze bestaan. Laten we maar toe geven, dat de jeugd van van daag vele voorrechten heeft boven die van toen en dat ze. als de omstandigheden wat meezitten, de kans heeft lang „jeugd" te blijven. Maar dat is dan helemaal geen reden, om die jeugd niet voor vol aan te zien. De afgelopen weken heb ben getoond, dat de „bevoor rechte jongeren van van daag" hun plaats in de maatschappij en hun plich ten kennen. Ze hebben er zich niet met een „Jantje van Leiden" afgemaakt, maar ze zijn tot hun oksels in het water gestapt om te helpen, ze hebben daar ge staan. waar het gevaar het grootst en waar hun hulp het dringendst nodig tvas. Daarom verdient die jeugd van nu onze dank en de rui terlijke erkenning, dat ze. bij alle voorrechten, niet week geworden is. Die jongeren zullen zich evenwel niet op de borst slaan. Maar toch zetten wij van daag „op 't schavotje": „DE JEUGD VAN NEDERLAND". ma fietsje in elkaar kunnen krijgen? Met enig nadenken kom je gemakkelijk tot vele andere dingen. En het hoeft heus niet alleen tot jongensactiviteit beperkt te worden. Ik hoorde bijv. dat een groep meisjes in Amsterdam een aantal étui- tjes met naaigerei hebben gemaakt voor de geëvacu eerde vrouwen. Daar was be hoefte aan! Meisjes zijn trouwens in deze dingen vaak bijzonder logisch en practisch. Het lijkt me vanzelfspre kend. dat de jeugdorganisa ties zelf hun programma's wel wat zullen omschakelen. We mogen toch wel veron derstellen, dat talrijke clubs aan het werk zullen tijgen om de getroffen afdelingen aan nieuw materiaal te hel pen. En we mogen toch ook wel aannemen, dat vereni gingen in plaatsen, waar groepen geëvacueerden sa men zijn, zich. in overleg met de leiding op de meest uiteenlopende manieren ver dienstelijk maken. NDG ÉVEN iets over dat „overleggen". Het is na melijk aan te bevelen, dat je eerst even gaat pra ten met de plaatselijke in-: stanties. Maar als ze je daar niet direct de weg" kunnen wijzen, ga dan niet zitten afwachten. Als je iets wilt doen, begin dan En dan zal er héél misschien iets dub bel gebeuren, maar ik geloof niet, dat we op dit terrein te veel kunnen doen. Ja, er is werk aan de win kel, voor stedelingen en plat telanders, voor Middelbare Scholen en Ambachts-, Huis houd-, en Landbouwscholen. Kruip niet weg achter: de regering moet voor de slachtoffers zorgen. Want ten eerste hébben ze dat geld nog niet, ten twee de moeten velen alles op nieuw aanschaffen en ten derde blijkt uit onze activi teit onze solidariteit. En dat is toch wel het minste wat wij bevoorrechte jonge men sen kunnen doen: bewijzen dat we onze vrienden niet in de steek laten. GABRI DE WAGT. TON BOOMS Vrijwel elke week dwar relen een reeks brieven 'op ons Perspectief- bureau. Meestal zijn het commentaren op wat er in onze rubriek heeft gestaan, soms zijn het kreten voor de „Moordkuil". Maar behalve deze gewone post zijn er toch bijna altijd een aantal brieven van lezers, die zich diep verbonden voelen met Perspectief en die zich uit sloven om ons te helpen, die herinneren aan allerlei jeugd- nieuws en komende gebeur tenissen, enons de les lezen! We beschouwen hen zo'n beetje als het geweten van Perspectief! Een gewe ten. dat zo af en toe scherp kan knagen... Toch willen we dat gewe ten niet sussen! Integendeel! We gaan er een klankbord van maken. We hebben nl. uit die groep vijf trouwe lezers gevraagd om ons elke week een oordcel te geven over Perspectief, en deze vijf „vonnissen" zullen wij dan in een aantal c ij f e r s plaatsen in de daaropvolgen de rubriek Zo onder het motto van „Voor vlijt en gedrag"... We willen onze vijf „criti casters" even aan jullie voor stellen. Je weet toch waar het plaatsje Graft ligt? Nee? Jammer, want daar woont de 24-jarige Hilly Schoon. Ze zit in het plaatselijk bestuur van de P.J.G., de Plattelands Jonge ren Gemeenschap, ze volgt een cursus over rundvee en ze werkt in de huishouding. Het andere meisje van „Onze Grote Vijf" woont in Groningen. Zij heet Rietje Bakker, is secre taresse, 19 jaar en ze schreef „Ik voel me gevleid door jullie uitnodiging, maar heb geen grote verwachtingen van mij." Dat is de wave bescheiden heid! Nu de mannen. Nico Kalden is 20 en is be diende op „Nijenrode" m Breukelea Hij hoopt, dat „Perspectief niet van voorbijgaande aard zal zijn, maar zal dienen tot een op bouw van de democratisch- HENK DE VRIES En dan de laatste: Ton Booms, 23. en die vindt dit „echt een kolfje naar mijn hand". Was twee jaar in dienst, waarvan een jaar als sergeant-instructeur bij de Geneeskundige Troepen. Hobby's lezen, (veel), foto graferen, film, toneel en radio; studie: boekhouden. Zo dat zijn ze dan. Vijf, die we te vi'ind moeten houden! We zullen reuze ons best doen, alle-vijf! En we wachten in spanning op de eerste cijfers „Voor vlijt en gedrag..." Onder vier ogen Eerlijk gezegd ben ik een beetje geschrokken van de reacties op „Onder vier ogen". Is het nu werkelijk zo geworden, dat mensen, die Perspectief lezen, alleen maar perspectief zien in een on derhoud met onze prominen te sportslieden? Zou een ge sprek met een vertegenwoor diger van de Europese Raad te Straatsburg met meer perspectieven openen? Want wat is een jeugd zonder toe komst? J. J. DE B„ Utrecht. Als eerste kozen de lezers Koos Vorrink. Misschien komt na de sport iemand uit Straatsburg. Red. P.] Krantenkoppen Bij het zien van de 2- Quïmsletters in HW van 2 Febr., waarmee de ramp werd ingeleid, bekroop me een ge voel van afgrijzen. Het is toch niet zo, dat de bij ziendheid van de Nederlan ders van die orde van grootte is geworden, dat alleen der gelijke letters nog uitkomst vermogen te brengen. Even min lijkt het me gerecht vaardigd te denken aan een tegemoetkoming van de haastige mens. WIL THIJSEN, Arnhem \_Daar staat tegenover, dat de krant over de watersnood van 1825 onleesbaar is door het ontbreken van koppen. Red. P.] V erpleegsters-lonen Mag ik even iets rechtzet ten uit Perspectief van 30 Jan. jl.? Verpleegsters ver dienen direct na het be halen van hun diploma in de gewone ziekenhuizen mi» nimum ƒ183, max. ƒ202, per maand. Eerste jaars leer- 1 i n g-verpleegsters verdienen 32 tot 40 gulden per maand, plus vrije kost en inwoning, plus vrije bewassing, dokters hulp, cursusgeld etc. Met ei kaar een eind over de ƒ100 per maand. Waarmee niet gezegd wil eijn, dat verpleegsters en leer lingen te veel zouden ver dienen. J. H. KRUIDHOF, Hengelo. [We willen die laatste zin graag onderstrepen. Red. P.] Onderwijswet De Onderwijswet is al weei geruime tijd in behandeling. Steeds weer moet zij wach ten op de volgens de agen da-samenstellers, dringender zaken. De salarissen der onder wijzers en leraren blijven nog steeds belachelijk laag in vergelijking met die in an dere beroepen -net even lange opleidingstijd. Beseft men dan niet, dat het onderwijs van nu de basis is voor de toekomst van Nederland? GONNY v. d. BIEZEN, Rotterdam. School en leven Het Vormingscentrum „De Vonk" organiseert van 9 Fe bruari tot 4 Apnl weer een cursus „tussen school en le ven" voor niet meer leer plichtige meisjes van 1416 jaar De kosten bedragen ƒ4, ƒ6, 10 per week. naar draagkracht. Inlichtingen en opgaven aan de administratie van vormingscentrum „De Vonk" te Noordwijkerhout. RIETJE BAKKER socialistische jeugd, en die pere inzichten zal geven in diverse problemen". De tweede man is al een beetje bekend in deze ko lommen. Hij heeft al heel wat stof doen opwaaien met zijn „Moordkuil-kreet" over werkende meisjes, en hij heet.inderdaad, Henk de Vries. Hij is negentien en magazijnbediende op een atelier. En nu... het museum in (VIII) Wat. moeten wij eigenlijk nog meer in het museum doen? Wie een beetje moe wordt in de heupen, mag op het bankje gaan zitten. Ik moet opeens weer denken aan Lodewijk Snets, die zat daar ook altijd. Hij maakte vrijwel dagelijks een modelscheepje, ze staan nu allemaal op zolder, want ze werden lek met de jaren. Zei ik al dat we in het Museum voor de ScheeD- vaart zijn? Dat komt er nu van. Welaan, die kom passen hier kunnen we een volgend maal wel eens be kijken. maar dat anker van Hendriksz. Oorlam staat er toch maar stoer bij. Op het verschietlood kun je zien, dat het meer dan twaalf vademen diep moet heb ben gelegen, voordat zandzuigers het opzogen. Ooit beter gezien dat rust roest? Kijk dan maar eens goed. Wij gaan inmiddels naar boven, waar de oude zee kaarten liggen van voor de voor-vorige oorlog. Ze zijn een beetje stoffig, maar op zee waaien ze wel weer uit. Hoezee dan maar weer! BERT

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7