In 1956 onze vloot vernieuwd Kon'el"es 9575 Van 12 onderzeeboot jagers morgen eerste te water Buitenlandse notities Aanzienlijke uitbreiding van marine-personeel nodig i, v Joden vluchten naar de Westerse veiligheid VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Pagina 3 Nieuwe krachtproef voor het Westen? De communistische partij in Oost-Duitsland heeft de eis gesteld, in de vorm van een pro clamatie. dat West-Berlijn dient te worden afgesloten, wanneer Bonn mocht overgaan tot de ra tificatie van het E.D.G.-Verdrag. De Oost-Duitse communisten spe len dit spel op last van Moskou. Anders zou de bewuste proclama tie niet met zulk een opvallende grote opmaak geplaatst zijn in het officiële persorgaan van het Rode Leger in de Sovjetzöne. De eerste vraag is, wat heeft de Sov jet-Unie met deze bedreiging voor? Het kan louter een poli tieke manoeuvre zijn, om de stemming onder de West-Duitsers te beïnvloeden en meer in het bijzonder de socialisten, die nogal afwijkende opvattingen hebben over de E.D.G. vergeleken met de plannen van Adenauer, onder druk te zetten. Rusland heeft nog steeds het grootste belang bij een uitstel van de E.D.G. De sociaal democraten in de Bondsrepubliek willen de E.D.G. niet forceren, omdat ze vrezen dat dan van de hereniging van Oost- en West- Duitsland helemaal mets terecht zal komen. Het kan ook zijn, dat het de Sovjets ernst is, om West- Berlijn te isoleren. Een gematigde vorm van een verkapte agressie. In feite zijn de Russen daartoe in staat. En de Westelijke Grote Drie kunnen er ter plaatse prac- tiseh weinig tegen doen. Zou het dreigement worden uitgevoerd, dan wordt van de West-Berlijnse bevolking, evenals ten tijde van de blokkade, opnieuw een dosis zelfvertrouwen en moed gevraagd ditmaal gesteund door de weten schap, de gehele Vrije Wereld achter zich te hebben. Acheson, zowel als Eden, verklaarden bei den bij hun ambtsbezoeken in 1952 in het West-Berlijnse stad huis. dat wie aan West-Berlijn tornt, het ganse Westen raakt. Washington, Londen en Parijs zullen voor de proclamatie van Grotewohl en zijn aanhang geen stap opzij gaan. Het strookt aller minst met de Westerse politiek om te capituleren. En president Eisenhower is daar zeker niet voor te vinden. Mochten de com munisten tot daden overgaan, dan schuilt daar voor Moskou óók een risico in. Blijft het bij dreigen van Russische zijde, ook wanneer de ratificatie doorgaat Aden auer hoopt op medio Maart dan lijden de Russen een neder laag. De overwinning is dan voor het Westen. Wordt West-Berlijn werkelijk geïsoleerd, dan stijgt de temperatuur in de koude oorlog onrustbarend en zal het de groot ste krachtproef worden voor de West-Berlijners en de Westerse politici in de strijd tussen Oost en West om de oplossing van de Duitse kwestie. 4» Batkan-pact Griekenland en Joego-Slavië zijn het eens geworden over de problemen van de wederzijdse veiligheid. Een resultaat na da genlange besprekingen, waar ook Tito aan deelnam. Men is nog een stap verder gegaan. Op 15 Maart waarschijnlijk zal tussen Grie kenland, Joego-Slavië en Turkije in Ankara een vriendschapsver drag worden gesloten. Een nieuw Balkanpact in de grondverf. Want in de zomermaanden zullen de politieke clausules aangevuld worden met militaire afspraken. Voor de militaire bepalingen is de goedkeuring nodig van de N.A.V.O. Griekenland en Turkije zijn sedert 1952 partners van het Atlantisch Verbond. Een even tuele strategische verbondenheid tussen deze drie landen is een middel om de Russische ambities, een uitweg te zoeken naar de Middellandse Zee, te temperen. En tegelijkertijd houdt het een versterking in van de Atlantische verdedigingsgordel. De zuidelijke uithoek van de N.A.V.O.-veste is dikwijls een zorgenkind geweest voor de militaire leiders. Het wil ook zeggen, dat Joego-Slavië nau wer met de N.A.V.O. wordt ver bonden. Het laatste geldt alleen in militair opzicht. Want Tito, hij moge sedert zijn breuk met de Kominform thans voor het eerst een bondgenootschap met andere landen zijn aangegaan en zich presenteren als „nationaal-com- munist", kan moeilijk de ideolo gische grondslagen van de N.A. V.O. onderschrijven. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de huidige ontwikkeling van Joego-Slavië op het terrein der buitenlandse poli tiek ook een .weerslag heeft op de binnenlandse toestanden en verhoudingen. Volgens de uitgestippelde plannen zal de vloot van de Koninklijke Marine ongeveer in 1956 geheel vernieuwd kunnen zijn. Deze vernieuwing zal bestaan uit een vlieg- kampschiptivee kruisers en een aantal onderzeebootjagers, mijnenvegers en on derzeeboten. Tevens zal daaraan nog een aantal patrouillevaartuigen icorden toege voegd. Tegen die tijd zullen de thans in dienst zijnde oorlogsbodems kunnen wor den afgeschreven of naar het tweede (oefen)plan worden verschoven. Daar mede zal dan tevens een einde zijn geko men aan het gebruik van schepen, die tce zo goed als allemaal van AmerikaEnge land of Australië hadden overgenomen. De nieuwbouw wordt n.l. geheel op Neder landse scheepstverven gereed gemaakt. Slechts een beperkt aantal kleinere onder delenzoals b.v. bepaalde instrumenten, zal door het buitenland worden geleverd. Zoals door de minister van Marine aan de Ticeede Kamer is medegedeeld zullen de kruisers ..De Ruyter99 en ,,De Zeven Pro vinciënnog in de eerste helft van dit jaar hun proefvaarten maken. Men mag daarna stellig verwachten, dat beide oorlogsbo dems volgend jaar in dienst zullen kunnen worden gesteld, hetgeen begrijpelijker wijze met het nodige eerbetoon zal ge schieden. Ook aan de goede gewoonte, dat een nieuw schip vervolgens een vlagver- toon-reis gaat makenzal vermoedelijk met een of beide nieuwe kruisers wel de hand worden gehouden als zulks mogelijk blijkt. Met dc bouw van de nieuwe onderzeebootjagers is het intussen enigszins anders gesteld. Hieraan zit nog wel een bouwprogramma van enige jaren vast. Op de Marinebegroting 1947 kwam reeds een gedeelte voor van het nieuwe jagerplan, dat twaalf schepen omvat. In 1949 werd een tweede post op de begroting geplaatst, zodat met de bouw van deze schepen een begin kon worden gemaakt. Reeds bjj het opstellen van de plannen had de bedoeling voorgezeten, dat de werkzaamheden door Nederlandse industrieën ter hand zouden moeten worden genomen en bij de uitwerking ervan is die gedach- tengang ook gevolgd. Rekening gehouden met Verder daaraan verbonden maatregelen zullen vermoedelijk wel in de instructieve opleidingen en in de oefeningen worden in gelast. zoals dat eveneens het ge val is bij de Amerikaanse en Engelse Marine. De studie in Amerika en En- gelang in verband met de atoom wapenen gaat nog verder. Reke ning houdend met de grote ver anderingen, die de ontwikkeling van de atoomenergie teweeg heeft gebracht, speelt men zelfs met de gedachte, om ook de bouw van oorlogsschepen geheel te wijzi gen. Deze toekomstplannen ma ken al evenzeer deel uit van de gedachtengang van verschillende deskundigen in marinekringen. Hr. Ms. kruiser „De Ruyternadert de dag van de proefvaart. Hierbij de nieuwste foto van het oorlogsschip, waarop bijna duizend Marinemannen zullen worden geplaatst. Het zuster schip „De Zeven Provinciën" nadert eveneens zijn voltooiing. (cliché „Alle Hens") van Boetzelaer, de vroegere adju dant van H.M. de Koningin, heeft echter voorlopig zijn handen nog vol aan de afbouw van de twaalf nieuwe jagers. Daarna zullen de vlootplannen naar behoefte en urgentie worden afgewerkt. Deskundigen, die zowel op de historie als op een mogelijke toe fregatten, zes onderzeeboten, 41 mijnenvegers en 11 locale sche pen, is het aantal varende leden van het marinepersoneel reeds op 4000 becijferd. De grootte van de nieuwe vloot brengt echter mede, dat op beide kruisers samen bijna 2000 man Van nevenstaand model mijnenvegers zijn er op de Nederlandse werven 41 in aanbouw. Zij zullen groter, moderner en doelmatiger worden, dan de thans in dienst zijnde mijnenvegers. (cliché „Alle Hens") (Advertentie) *t Begon met een schent of steek Kruschen Salts bratht d. bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn, verlossing bracht van die slopende rheumatische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuive rende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem. in plaats van te komen van. kwaad tot erger. 1 Roulette-spelers voor officier van justitie De aangehoudenen bii de inval van een speelhuis aan de Swee- linckstraat te 's-Gravenhage op Zaterdag j.l. zijn gisteren voor de Officier van justitie voorgeleid. Een vijftal personen, drie bank houders. 1 verhuurder en een re cidivist-speler werden in verze kerde bewaring gesteld. atoomwapens De bouw van de nieuwe onder zeebootjagers werd opgedragen aan de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam, de Rotterdamse Droog dokmaatschappij, Wilton - Fije- noord te Schiedam en „De Schel de" te Vlissingen. Ook de inrich ting van de jagers is in handen gelegd van verschillende grote bedrijven in het land. Thans is men zover, dat de ;rste onderzeebootjager te water zal kunnen worden gelaten, wel ke plechtigheid morgen, Zaterdag bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam zal plaats vinden. Men hoopt, dat de tweede jager om streeks November a.s. het natte element zal kunnen kiezen, ter wijl men verwacht dat de eerste jager omstreeks die tijd aan zijn proefvaart zal kunnen beginnen. Geleidelijk-aan zullen de 12 jagers met tussenpozen van enige maanden volgen, maar de afbouw zal nog geruime tijd vergen. De jagers worden in verschil lende secties in de werkplaatsen gereed gemaakt, zodat van een kiellegging eigenlijk geen sprake is. De secties worden naderhand niet aan elkaar geklonken, maar gelast, een werkwijze, die de laatste jaren steeds meer opgang maakt. Moderne inrichting De twaalf jagers zijn in een A-klasse en een B-klasse gerang schikt. De A-klasse heeft een standaard waterverplaatsing van 2150 ton, de B-klasse van 2450 ton. Er zullen 250 resp. 265 man aan boord worden geplaatst. De schepei^ zullen, zoals dat even eens het geval is by de twee in aanbouw zijnde kruisers, modern worden ingericht, waarbij o.a. in afwijking met de vroegere oor logsbodems een dagverblijf voor de bemanning zal worden inge bouwd. Vroeger dienden de ver blijven zowel voor het slapen als voor eten en ontspanning. Dit systeem is nu losgelaten. De slaapverblijven van officieren en bemanning zullen zowel voor als achter worden ingericht. De verdeling van verblijven en verdere onderkomens over voor- en achterschip steunt op een oor logservaring. die thans allerwege wordt toegepast. Het is n.l. in oorlogstijd voorgekomen, dat een schip gedeeltelijk verloren ging, b.v. door een bomtreffer of een mijnontploffing. Zo was dan in één slag een gehele categorie op varenden verspeeld. Ook is voor gekomen, dat in bepaalde ver blijven brand uitbrak, waarbij het noodzakelijke materiaal voor bepaalde doeleinden verloren ging. Om dit risico zoveel moge lijk te beperken, heèft men zowel stemmingen ingericht. Cafetaria-systeem Zoals dat ook op de beide kruisers het geval zal zijn, wordt op de nieuwe jagers het z.g. cafe taria-systeem bij het eten inge voerd. In verschillende marine- kringen is men het hiermede niet geheel eens, dat is al meermalen gebleken. De practijk heeft echter uitge wezen, dat dit systeem voor de nieuwe schepen beter is, al doet het enigszins tekort aan gezellig heid en saamhorigheid. Men moet hierbij echter ook bedenken, dat in plaats van het oude systeem nu dagverblijven voor de bemanning zijn ingericht, waarvan het gemis in vroeger jaren nogal eens gevoeld werd. De marine-autoriteiten hebben hier derhalve voor een keus ge staan. De wenselijkheid van ont spanning voor de opvarenden in een normale omgeving heeft daarbij de doorslag gegeven. De nieuwe jagers zullen wor den uitgerust met turbines, die de schepen van de A-Masse een snelheid van 32 mijl geven en schepen van de B-klasse een snel heid van 36 mijl. Zij zullen ver der worden uitgerust met 12 cm kanons en 40 mm mitrailleurs. De twaalf nieuwe jagers zullen in de plaats komen van de thans in dienst zijnde zes torpedoboot- jagers. Zij zullen echter een an dere bestemming krijgen, De thans varende jagers, zoals de „Piet Hein" en de „Evertsen", zijn óók ingericht voor de be strijding van bovenwater-objec- ten. De nieuwe jagers, die onder zeebootjagers zullen heten, zoe ken de vijand onder water. De naam zegt reeds voldoende. Bovendien zullen zij optreden als escorte bij eskaders en kon vooien, waarbij de onderzecboot- bestrijding wordt uitgebreid met bestrijding van vliegtuigen. Van daar de uitrusting met snelvu- rende kanons en mitrailleurs. De onderzeebootbestrijding is in de huidige oorlogvoering nu eenmaal een zeer voorname taak en in geallieerd verband heeft ook de Nederlandse Marine hier toe uitgebreide oefeningen ge houden in het Engels Kanaal, de Golf van Biscaye en vorig jaar nog in de wateren rond de Scan dinavische landen. De gespeciali seerde onderzeebootbestrijding neemt daarom bij de Koninklijke Marine een grote plaats in. Atoombescherming Vanzelfsprekend gaan de ge dachten eveneens uit naar de be scherming tegen atoomwapenen. In Amerika en Engeland worden hiervoor reeds geruime tijd maat regelen genomen, al verkeren deze nog in een experimenteel stadium. Bekend is, dat in Ame rika een onderzeeboot wordt ge bouwd, voortbewogen door atoom energie. In Engeland gaan stem men op om te komen tot de bouw van experimentele schepen, die geheel en al zullen zijn berekend op aanvallen met atoomwapenen, zodat b.v. de brug gesloten zal zijn en verder alle mogelijke uit steeksels en obstakels zullen moeten verdwijnen. Ook de Ne derlandse strijdkrachten maken van al deze kwesties terdege studie. Met name hebben de marine autoriteiten bij de bouw van de nieuwe jagers enkele verbeterin gen aangebracht, die van nut kunnen zijn tegen aanvallen met atoomwapenen. Zo zijn b.v. de afrondingen van de jagers zoda nig geconstrueerd, dat radio-ac tief zeewater onmiddellijk kan wegspoelen. Men redeneert n.l., dat de beste oplossing voor de moderne oor logvoering een zodanige vloot- constructie is, dat grote schepen zowel geschikt zullen zijn voor de dienst onder- als boven water. Men denkt hier b.v. aan de bouw van vliegdekschepen, die tevens onder water grote troepen eenheden zouden kunnen vervoe ren, om hen daarna nabij de aan gegeven doelen met vliegtuigen verder te vervoeren. Dit zijn uiteraard persoonlijke overweging','" van deskundigen, maar men heeft in het verleden al herhaaldelijk met, toekomst mogelijkheden rekening gehou den, mogelijkheden, die nader hand noodzakelijkheden werden. Het is in ieder geval een nood zaak gebleken, om met alles re kening te houden. Adoptie Van de twaalf nieuwe onder zeebootjagers zullen er tien na men krijgen van de provincies, waarbii Noord- en Zuid-Holland het met één jager zullen moeten stellen. Daar staat tegenover, dat Amsterdam en Rotterdam even eens hun naam aan een jager zul len geven. De Marine heeft hier bij voortgebouwd op de traditie om nieuwe schepen namen te ge ven van oorlogsbodems uit het verleden. Rond de eeuwwisseling droegen n.l. de pantserschepen eveneens de namen van de pro vincies. Misschien ook zit hierin voor de provincies en de beide steden de mogelijkheid om de twaalf nieuwe jagers te adopte ren. Nog altijd leeft in het land de gedachte, dat zoiets alleen maar bij koopvaardijschepen mo gelijk is. Het recente verleden heeft echter anders geleerd. Thans in dienst zijnde schepen zijn door steden, eilanden of zelfs scholen geadopteerd. Dat zou met de nieuwe jagers eveneens het geval kunnen zijn. Friesland kan hiervan een uit stekende primeur hebben, wan neer morgen te Amsterdam de onderzeebootjager „Friesland" te water zal worden gelaten. De Commissaris der Koningin in Friesland zou bij die gelegenheid tegelijkertijd een uitstekende ge lukwens van zijn provincie kun nen medebrengen. Over de 32 nieuwe mijnenve gers zijn al verschillende bijzon derheden bekend en gepubliceerd. Zii zullen, evenals de jagers, op Nederlandse werven worden ge bouwd. De officier, belast met het toe zicht op de jagerbouw, kapitein luitenant ter zee C. W T. Baron Op 14 Februari a.s. zal de eerste van de 12 nieuwe onderzee bootjagers te Amsterdam te water worden gelaten. De nieuwe jagers zullen in hoofdzaak worden bestemd voor de bestrijding van. de vijand onder watei\ Men hoopt, dat de eerste jager in November a.s. zijn proefvaart zal kunnen maken. In 1956 zullen ze allen in dienst, zijn gesteld-. Een maquette van de nieuwe onderzeebootjager. (foto Anefo) komst een visie hebben, zijn ech ter terdege in staat de noodzake lijke zij het dan voorlopig nog vage plannen uit te werken. De toekomst zal dan verder moe ten uitmaken, of dergelijke plan nen, al dan niet vervolmaakt, kunnen en moeten worden uitge voerd. Personeelssterkte Wanneer het bouwplan van de Koninklijke Marine over enige jaren geheel zal zijn voltooid, zal het varend personeel eveneens zijn uitgebreid en zullen de op leidingen een groot deel van hun taak hebben volbracht. Hierbij zal zowel beroeps- als dienstplichtig personeel worden aangewezen.^ Bij de huidige vlootsterkteéén vliegkampschip, twee lichte krui sers, zes torpedoboótjagers, tien zullen moeten worden geplaatst, op de twaalf nieuwe jagers onge veer 3000 en op de nieuwe mij nenvegers rond 1400 man. Daarbij komen nog de 1400 koppen tel lende bemanning van het vlieg kampschip „Karei Doorman", de 900 man van de zes fregatten en de bemanning van de mijnenve gers, die binnenkort door Ame rika aan Nederland zullen wor den overgedragen, en verschillen de onderzeeboten. Om nog maar niet eens te spre ken van de locale schepen, die bij de nieuwe vloot zullen worden gevoegd, als instructieschepen voor verschillende doeleinden. De Staatssecretaris van Marine heeft hierover eveneens in de Tweede Kamer verschillende me dedelingen gedaan. De golf van an ti-semitisme „Kom toch terug" zegt Grotewohl BERLIJN, 12 Febr. Oost- Duitsers van niet geheel Joodsen bloede vluchten nu in toenemend aantal uit de Russische zone naar het Westen. De Bond voor de Rechten van de Mens in West Berlijn heeft vandaag bekend gemaakt, dat 1200 mannen en vronwen van deze categorie in de afgelopen weken naar West Berlijn vlucht ten. De Joodse Gemeente van West Berlijn heeft 350 vol Joodse luchtelingen ingeschreven se dert de uittocht voor het anti semitisme meer dan een maand geleden begon. Degenen die niet geheel van Joodsen bloede zijn en zij die zichzelf daaronder re kenen, hebben zich niet bij de Joodse Gemeente laten inschrij ven. De bond heeft verklaard, dat zij, die niet geheel Joods zijn, mensen omvatten die misschien maar één Joodse grootouder heb ben. Ook zij voelden zich niet veilig meer onder het commu nistisch regiem. Deze ..gedeeltelijke joden" zijn niet opgenomen om de schatting van 2800 die in de Oostelijke zone van Duitsland en de Oostelijke sector van Berlijn woonden, toen de communistische aanval op het lisme begon. Hiervan zijn er ongeveer 500 naar het Westen gekomen. Later is het aantal vluchtelingen afgenomen tot vijf of zes per dag en op sommige dagen kwam niemand. De Oostelijke zone heeft ge tracht de joden ervan te weer houden te vluchten door te ver klaren dat „de goede joden niets te vrezen hebben". Hieronder verstaan de commu- nisten de joden die de aanvallen op het zionisme en Israël goed keuren. Premier Otto Grotewohl heeft openlijk bij de Oost Duitse vluchtelingen op aangedrongen „terug te komen". In een rede voor het parlement heeft hij toe gegeven, dat het Oosten verschil lende goede arbeiders en boeren verliest. Er werd een politiecon trole ingesteld om de vlucht te gen te gaan, maar dit had wei nig succes. Vandaag heeft het vluchtelin- gencentrum meegedeeld, dat zich gisteren 1169 vluchtelingen aan gemeld hebben, waardoor het to taal voor Februari 13.000 be draagt. Sedert 1 Januari hebben ongeveer 40.000 mensen de grens overschreden. Zij zijn onder gebracht in 74 vluchtelingenkam pen die blijven uitpuilen niet tegenstaande per dag 500 vluch telingen per vliegtuig naar West Duitsland worden overgebracht. Radio en volks ontwikkeling Promotie mr. K. van Dijk GRONINGEN Aan de Rijks universiteit te Groningen promo veerde tot dokter in de rechtsge leerdheid op het proefschrift „Radio en Volksontwikkeling" de heer Klaas D. van Dijk uit Mep- pel, leider van het Drents pro gramma van de R.O.N. en secre taris van het Drents Genootschap. In het proefschrift wordt aller eerst nagegaan wat onder volks ontwikkeling wordt verstaan. Uit voerig wordt daarna gesproken over een door hem zelf ingesteld luisteronderzoek. Hierin werden betrokken scholieren van de landbouwscholen in Groningen, Assen en Meppel. terwijl boven dien een kleine enquête werd ge houden onder de arbeiders van verschillende Groninger indu strieën. De heer van Dijk gaat tenslotte na. hoe de omroer meer betekenis als zodanig kan krij gen Hij komt o.m. tot de stelling dat het luister-onderzoek als be langrijk onderdeel van het so- ciaalonderzoek met kracht dient te worden bevorderd, teneinde ma. Het ontbreken van leiding gevende voorlichtende critiek on radio-programma's in dagblad pers en tijdschriften belemmert volgens spr. de Nederlandse om roep in zün ontwikkeling en in zijn vormende waarde. Het be staan van regionale omroepen dient te worden verzekerd en wettelijk vastgelegd, teneinde een verdere verstedelijking van grote delen van ons volk tegen te gaan. Dit is de eerste sociologische dis sertatie, die in Nederland over de radio verschijnt. Promotor was prof. dr. P. J. Bonman. Motie-Romme Vond u het niet vreemd, vroeg iemand ons, dat van de K.V.P.-fractie niet de fractieleider het woord ge voerd heeft bij de gedachten- wisseling over de ramp-nota van de regering? Wij weten niet, of dat vreemd is, noch of het niet een goede reden kan gehad hebben. Wel weten wij, dat het Kamerlid v. d. Heuvel en zijn collega Van Meel, beide zuidelijke K.V.P.- fractie genoten, de puntjes 'duidelijk genoeg op de i héb ben gezet. En ook, dat prof. Romme blijkbaar al het voor nemen had, het debat ook op hoog peil te doen eindigen, door zijn motie voor te stel len, welke door alle bona-fide grote en kleine partijen on dertekend werd (zelfs door ds. Zandt!). Die motie aan het slot betekende: lest best. Zij hield het waardige en serieuze peil van dit Kamer debat niet alleen tot aan het einde hoog, maar betekende ook veel meer dan een leeg gebaar. Zij vertolkte van har te en diepgemeend de dank van de volksvertegenwoordi ging „aan bevriende regerin gen en volken voor de ster kende steun in deze dagen gegeven". Het was goed, dat prof. Romme het initiatief heeft genomen, om te doen uitspreken, dat de Kamer „bewogen is door de stroom van naastenliefde en saam horigheid, waarvan niet al leen het Nederlandse volk zelf treffende getuigenis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volkerengemeenschap tot ons is gekomen". Nederland zal stellig doen, wat de katho lieke fractieleider daaraan toevoegde: zich deze sterken de steun van alle bevriende regeringen en volken „ten nutte van de wereld waardig maken"! De Jakhalzen Hebben de ministers He Drees en Algera te veel eer bewezen aan de com munisten, door vooral zo als de premier dat deed zich tegenover een overigens welwillende Kamer zo uitvoe rig te verdedigen? Wij ge loven, dat het goed geweest is, niet alleen tegenover de communisten, en dat men er wèl aan deed, via de radio de kans te benutten, dat het gehele volk rechtstreeks van de regeringsuiteenzettingen kennis kon nemen. Men kan opmerken, dat het geen zin heeft, met jakhalzen te gaan debatteren, maar dat men die, als vijanden van het volk, in de kraag moet grijpen. Niet geheel ten onrechte is danook al eerder opgemerkt, dat nu toch waarlijk de vraag moet worden gesteld, of van over heidswege het giftige bedrijf van de communistische pers ongestoord moet doorgaan. Men sprak ook al van „bisamratten" e.d., maar er bestaat al een hele organi satie, om ratten, schadelijk voor de landbouw, te verdel gen. Moet men de ratten en jakhalzen, die het op de geest van de gehele volksgemeen schap hebben gemunt, dan rustig hun gang laten gaan? Het is in elk geval te hopen en de tekenen wijzen er al op, dat dit geschiedt dat vele volgelingen van de C.P.N. de schellen van de ogen zullen vallen, nu dit on waarachtig bedrijf nog eens weer ten overvloede duide lijk maakt, waar het deze lie den om begonnen is. En dat de „meelopers" zullen inzien, hoe zij achter een vaandel aanlopendat er een is van on-eer, laster en bedrog! Nieuw schip Holland-Amerika Lijn Gisteren is de nieuwe aanwinst van de Holland-Amerika-lijn. het s.s. „Appingediik", groot 7624 br.t. van Rotterdam naar Mobile. New Orleans. Houston en Galveston vertrokken, om mede de dienst op de Golf van Mexico te onderhou den. Op 14 Maart a.s. zal de te rugreis naar Antwerpen, Rotter dam. Londen. Bremen en Ham burg aanvaard worden. De bemanning van de „Appin gediik" bestaat uit 50 koppen. Dit Victorv-schip met een snelheid van 15.5 knooD werd te Rotter dam verbouwd en zal algemene lading vervoeren. De vloot van de Holland-Ame- rika-lijn telt thans 33 schepen, met een gezamenlijke tonnage van 333.689 Het gironummer van het Nationale Rampenfonds is 9575. Den Daag. Ook aan de bureaux van onze krant kan men gel den storten of per giro of postwissel overmaken. Alle binnengekomen gif ten zullen wij in dit blad verantwoorden en aan stonds overmaken aan het Rampenfonds.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3