Vernieuwing gezinsleven op het platteland •I Landelijke ruiters hadden goede vergadering Het Geheim van de Prins Cruys Voorbergh over: oud-Nedklederdrachten Glasfabrikant poogde ambtenaar om te kopen Ommelanden veroordeeld tot een hoge boete Pagina 2 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 C ïxl-miion in deze "chting is reeds gedaan, IjIOUIbC pidlilldl j daar op de eerstvolgende natio nale kampioenschappen de dres- GRONINGEN De algemene suur klasse Z zal worden inge- ledenvergadering dezer Bond was schakeld. 't Zandt en Wester- zeer druk bezocht, de grote zaal emden stellen nog voor, regionale van café Suisse bleek bijna te i cursussen te houden voor diverse klein, toen de voorzitter, de heer takken van paardensport, dit al- D. J. Melbema (Finsterwolde) 't j les om de prestaties uit eigen openingswoord sprak. Met enige- huis te verbeteren. Tot slot werd door de hr Grup- pelaar, ritmeester B.D. een film- treffende woorden aan de tersnoodramp, werd de heer Bookmakers, in leven voorzitter1 causerie gehouden over zijn in- ISF.W-P. herdacht. In de rijen der landelijke rui ters vonden 2 jubilea plaats. De vereniging Winnetou te Leens. alsmede S.E.O. te Schildwolde bestonden 25 jaar. Het grote succes der provin ciale kampioenschappen der rui- tergroepen, gehouden te Marum ter gelegenheid der aldaar gehou den grote tentoonstelling, had te vens tot resultaat dat de L.R. Ver. „Mazeppa" (Marum) haar donateurs zag uitgebreid tot 400. Ter kennis werd gebracht, dat de cursus tot opleiding instruc teurs der Noordelijke provincie nu vijf keurmeesters telt. t.w. mevr. MellemaPoppinga (Wes- teremden). L.R. Ver. Z.E.O.: G. J. Huizinga ZEO ('t Zandt) J. Nien- huis ZEO F. Jansen SEO (Schild wolde) en F. B. Mellema TEO te Finsterwolde. Met algemene stemmen (139) werd de heer D. J. Mellema her kozen als hoofdbestuurslid, de oude bestuursplaatsen bleven al le gehandhaafd, evenals de con tributiebepalingen. Uit het finan cieel overzicht bleek de gezonde toestand dezer vereniging, die zich voorts bereid verklaarde, evenals het vorig jaar, weer een bepaald bedrag uit te trekken voor het houden van de jaarlijkse ruiterdag. Dit telken jare terugkerende massale treffen der boerenzoons en -dochters in hun sportbele- venissen, en waarin in de diverse takken van sport gestreden wordt om de vele titels,, bracht vele suggesties, 't Vorig jaar ge houden te Scheemda, die centraal het meest gunstig ligt, zag de hr Hemmes als afgevaardigde der blauwe ruiters (Haren) de stad Groningen gaarne als strijdperk. Ook Vlagtwedde komt. tijdens de aldaar te houden grote ten toonstelling op 5. 6 en 7 Juni. a s. gaarne in aanmerking. Bepaald is, dat het bestuur dit punt zal overzien en t.z.t. haar beslissing zal voorleggen, waarbij gedacht wordt aan Hemelvaartsdag, die in tegenstelling met andere jaren steeds door de VVV te Roden als concours hippique dag werd ge bruikt, nu voor de ruitersdag ge reserveerd zien te krijgen. Grootse plannen De heer B. Tijdens Drieborg doet de idee aan de hand een or ganisatie in het leven te roepen, die de vele landelijke ruiters, die reeds op een dood punt in hun prestaties zijn aangeland, verder op weg te helpen naar hoger streven. De kracht, die achter de Federatie van landelijke ruiters staat door haar duizenden leden, stelt hun in staat zulks te culti- i veren. In de eerste plaats moeten uitblinkende krachten de beste ternationale en olympische over winningen. De druk bezochte vergadering kunnen we zeer succesvol en leerzaam noemen. De sportieve en goede geest, die uit alles sprak, stempelde weer deze ster ke Noordelijke groep, die een sieraad is van het machtige leger van plattelandsruiters. BASKETBALL GRONINGEN Excercitia hield met haar zoneverdediging de aanvallen van Vera goed in bedwang, terwijl haar aanvallen gevaarlijker waren dan die van Vera, alhoewel er nog wel eens te gauw uit gehinderde positie getracht werd te doelen. Toch wist Excercitia een 40 voor sprong te behalen die echter spoedig weer teniet ging door verdedigingsfouten. Over het algemeen werd er ech ter goed gedoeld en rustig werd uitgelopen tot 229. Waarbij enkele mooie scores na goede flit sende dribbels de eindstand kwam met 4019 voor Excercitia. Universiteit Groningen GRONINGEN. Artsexamen lste gedeelte: geslaagd mej. B M. Pijbes. Groningen: de heren G. J. van deri Bosoh. Kuinre: U M. J. Heikens, Groningen; J. H. L. Urlus, Noordwijk aan Zee; be vorderd tot arts: mej. A. H. Brons, Metslawier; mej. P. T. Zeilstra, Leeuwarden en de heer J. de Boer, Groningen. „Puck''' voor lagere scholen GRONINGEN De toneel groep Puck speelt momenteel dag in, dag uit in de Schouwburg voor de leerlingen van de lagere scholen en het gezelschap oogst bij de jeugdige toeschouwers enorm veel succes. „Puck" weet deze sprookjes spelen ook op alleraardigste wij ze te brengen, zowel wat betreft de entourage de feestelijke dé cors, de prachtige, maar toch vrij eenvoudige costuums als dé individuele spelkwaliteiten. Voor de hogere klassen van de lagere scholen werd gisteren een aantal opvoeringen gegeven van „Het Geheim van de Prins", 'n sprook jesspel van Cas Baas. Het sprook je speelt zich af aan het hof van Tartaturkia. Prinses Lioba heeft verdriet, want alle kindervreugde wordt haar onthouden door een domme hofdignitaris Doctor Be- tweterius. En dan komt Prins Armetor met een boek met kin derspelen uit Nederland. Met de ze spelletjes tovert de Prins een lach op het gezicht van de onge lukkige Prinses, die vrolijk is en met plezier deze spelletjes mee doet. Maar dr. Betweterius ziet Reuzen-walvis komt in Groningen GRONINGEN Zo zwaai als rn veestapel van 80 grote ossen, is de reuzen-walvis, die nu ook in Groningen aan duizenden be langstellenden getoond zal wor den op het schip „Viking", lig gende in het Verbindingskanaal voor het Station. De opening der tentoonstelling vindt mor genmiddag om 2 uur plaats De tentoongestelde vinwalvis, leerschool doorlopen. Zowel in met een lengte van liefst 20 binnen- als buitenland. Het re- meter en een gewicht van 55.000 sultaat kan zeer verstrekkend I kg behoort tot de grootste exem- zijn. Door het uitdragen van goe- plaren van deze soort De mon de paarden, let wel inlandse sterachtige muil is ongeveer 6 paarden, kan uitvoer naar t bui- meter lang en heeft afhangende tenland in de hand worden ge- van het verhemeltje enige hon- werkt en daarom een Nederlands derden baarden of baleinen van belang genoemd, worden, n Stap hoorn, in plaats van landen. Met I deze eetmachine verslond het dier tussen de 2000 en 3000 kg bestaande uit zeer kleine zeedieren krabben, plankton enz. Wanneer.] de reusachtige vultrechter voi I was, perste de ongeveer 1800 kg wegende tong het water door de I als oen zeef werkende baarden terug. De bdardwalvissen vormen de Bioscopen- grootste, nog niet uitgestorven. BEURS: .'.Tomahawk" (14 jaar. I diersoort ter wereld en zijn zelfs Dagelijks 2.30. 6.30 en 9 uur. nog groter dan de voorhistorische CINEMA: „De geluidsbarrière" sauriërs. Het grootst worden de (14 jaar) Dagelijks 2.30. 6.30 j blauwe walvissen. Zij kunnen en 9 uur: Zaterdag 2.30. 7 en ongeveer 30 meter lang worden 9.15 uur: Zondag 2. 4.30. 7 en met een gewicht van 150.000 kg. 9.15 uur. Zij zijn ronder gevormd dan de GRAND: „Twee in een auto" (al- vinwalvissen. Het grootste le leeftijden). Dagelijks 3. 7 - en 9.30 uur: Zondag 2. 4.30. 7 en 9.30 uur. A.s. Dinsdagavond 9.30 uur: „Veertien bange uren" (18 jaar). LUXOR: „Tijgerhaai" (14 jaar). Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Zaterdag en Zondag ook om 4.45 uur. LUXOR SHORT: Nieuwsrepor- tages (uit het noodgebied) Dagelijks van 10.302.20 uur: Zondag van 122.20 uur. dè sporen van de spelletjes en hij denkt aan een geheime samen zwering. Hij brengt het gehele paleis in opschudding. Natuurlijk komt de domme doctor bedrogen uit en eindigt het sprookje tot aller tevredenheid. Zoals gezegd is het een prettige en goed gebrachte opvoering ge worden, waarin alle medewer kenden zich van hun goede zijde lieten zien. De kinderen waren opgetogen. Voor de laagste klas sen van de lagere school gaat vandaag, Maandag Dinsdag en Commando wisseling J.B.T.B. in het aartsbisdom (Van onze redacteur) DEVENTER, De J.B.T.B. in het Aartsbisdom hield gisteren zijn jaarvergadering, welke dit jaar gekenmerkt werd door twee hoogtepunten, nl. de commando wisseling en de voordrecht van Prof Drs J. A. M. Weterman uil Zeist over „liet boerengezin in de vernieuwende over gangstijd". Met heel veel hartelijke toespraken werd af scheid genomen van voorzitter Tj. S. Westendorp, die na een stemming hel commando overdroeg op J. Keurentjes uit Zelhem (Gelderland). De orgamsatorsche zaken, wa ren de jaarlijks terugkerende. Wel gaf het iaa-verslag aanlei ding tot een gedachtenwisseling over het financieel beleid van het bestuur in rerband met de ernstige achterstand in de af dracht van contributie. Zo was in 1951 slechts 60 procent van de contributie binnengekomen, terwijl op deze dubieuze oost van oudere data 1900.werd afgeschreven. Ir. Evers gaf voor deze ach terstand de volgtnde verklaring: boekhoudkundig was het aantal enige tiid geleden groter ge weest dan dat achteraf in werke lijkheid bleek. Dit maakte een afschrijving tot ienoemd bedrag alleszins gerechtvaardigd. Tijdens de verdere bespreking bleek dat 137 van de 183 afde lingen ter vergadering vertegen- Woensdag a.s. in een reeks voor- woordigd waren, stellingen „Feest in het Spinne- Nadat de contributie opnieuw bos". op ƒ2.per lid was vastgesteld. bs. werden de afdelingsvoorstellen Waar gaan we heen I voedsel per dag. i slechts op heden gevangen exemplaar had een lengte van 33% meter en een gewicht van 170.000 kg Het werd door een Japanse wal visvaarder buitgemaakt. 'Minister Zijlslra in Groningen GRONINGEN. Het gebeurt maar zelden dat een lezing met demonstratie gegeven wordt in de sfeervolle Statenzaal van het Provinciehuis. Maar de spranke lende causerie die de heer Cruys Voorbergh heeft gehouden over oud-Nederlandse klederdrachten, op bijzonder verrukkelijke wijze geaccentueerd door een boeien de show van costuums, die onze oorouders droegen, kan niet beter tot haar recht komen dan j juist in deze voorname sfeer van bet Provinciehuis. Het toilet van een meisje uit de Zaanstreek was een ware geldbelegging Prachtige stoffen in de mooiste kleurschakeringen, een gouden oorijzer, vier onder kleden (importstoffen uit Azië) en ongelofelijke mooie sieraden. Getoond werd ook een hoepel- rok-costuum uit de tiid van 1840 (Camera Obscura) en na de pau ze werd een indrukwekkende show gegeven van Nederlandse klederdrachten: een boerenjon gen van Walcheren uit 1850 en ziin gezellin, een Friezin uit die tiid. een vrouw van Tholen. een vrouw van Terschelling en ten slotte een vrouw uit Axel. Mevr. Offerhaus had de lei ding van dess^Armid. die een groot succes is "ewörden. Het oiibliek heeft intens genoten en zeker ook van de goed getroffen fraai uitgevoerde muziek van De heer Voorbergh toonde ziin collectie antieke costuums voor een select publiek, waaronder verschillende autoriteiten. Hij --- --ur- „;T"h"o"r-'riv" heeft op sprankelende, geestige l een ensemble uit de G.O.V. en soms dichterlijke wijze een pleidooi gehouden voor het be houd van de resten van deze boeiende pracht en voor een belangstelling van dit schitteren de en specifiek Nederlands schoon. Eerst vertelde de heer Voor bergh een anecdote uit zijn familie, die aanleiding is geweest tot deze kostbare verzameling van het Nederlands costuum- museum. Een simpele foto van een ..malle" tante, wier costuum daarna werd vertoond. Een japon in het grijs, eenvoudig en inge togen. maar met een echte voor naamheid. Gedemonstreerd werd verder een costuum van een Waterlandse boerin uit hel eind van de zeventiende eeuw (waar in de Spaanse mode terug te vinden is). Schitt.erend was ook een Fries costuum. gedragen door de Friese aristocratie uil 1750. een japon sterk gebaseerd op de Franse mode. Overdag wa ren de dames uit die tiid minder voyant, maar zeker niet min der kostbaar en voornaam ge kleed. Dat bleek uit dat bijzon der charmante ochtendtoilet, dat daarna vertoond werd. een toilet van wit satijn, mooi geborduurd en doorgestikt met heel bijzon dere doeken en versierselen. Ge toond werd een herencostuum ui: 1750, waaruit ook weer het intens plezier aan kleuren sprak. Dezelfde kleurenweelde ook in het costuum voor een meisje van dertien jaar. Maar de prachtige effecten zaten eveneens in het landelijke costuum van een melkverkoop- stertie uit de omgeving van Haarlem (eind achttiende eeuw). En dan die uiterste verfijning in dat costuum voor de gegoede middenstand uit de tiid van de dames Wolff en Deken. behandeld. Een voorstel-Lenthe om 2o cent per te heffen voor het Rampenfonds, stuitte af op orga nisatorische bezwaren. Een voorstel-Weersele, dat het hoofdbestuur verzoekt stappen te ondernemen, dat in de bestu ren van diverse coöperaties. C.A. V V.'s. zuivelfabrieken en derge lijke minstens een lid van de J.B.T.B. zitting krijgen, ontmoet te volledige instemming bii het bestuur van. de A.B.T.B. dat aan deze aangelegenheid alle aan dacht zal blijven schenken. Doorbraak in boerengezinsleven Buitengewoon actueel en boei end was de voordracht van prof. drs. J. A. M. Weterman uit Zeist over het boerengezin, dat de doorbraak van het isolement in deze overgangstijd beleeft. Het oudere type boerengezin ver toont een sterke werk-eenheid. een verbondenheid van gezin en bedrijf, waarin de vader een Datriarchaal overwicht bezit. Hierin voltrekt zich thans ver anderingen. een gewilde door braak als verzet tegen de afslui ting die zulke gezinnen ken merkte. Die afsluiting is als ge volg van het geestelijk verkeer radio. pers. kazerne niet meer le handhaven. Een svmp- toon hiervan zag spr. in de kle ding van de plattelandsjongeren, die niet anders willen ziin dan de burgers uit de stad. Deze doorbraaktendenzen tot het uiter ste doorgevoerd monden in een chaos uit. De zich voltrekkende vernieuwing zal naar gelang de streek in tempo verschillend zijn en daarom zullen zij. die leiding hebben te geven, hier een ver antwoorde keuze hebben te doen. Bezien in het licht van deze doorbraak behandelde drs. We terman achtereenvolgens de vol gende vier punten: 1. de keuze van het meisje. 2. de verhouding tussen man en vrouw. 3. de op voeding der kinderen en 4. de godsdienstige "'ondslag. Vroeger was bii de keuze van het meisje vaak bepalend haar waarde voor 'het bedrijf, thans is dat veelal geheei anders. Toch ligt hier de weg in het midden en zal de keuze uit vele moge lijkheden moeten worden ge- maakt. Man en vrouw dienen de verbondenheid in de werk-een heid te bewaren, maar zo. dat hel gezinsbelang gaat boven het bedrijfsbelang. Bii de voorrang van het gezin boven het bedrijf zal het kind aldus worden op gevoed. dat het zelf later ziin positie kan kiezen. Helaas be trekt de boer alles teveel in de zakelijke sfeer met voorbij zien van mooi en fraai. De tendenz om kinderen zo gauw mogelijk bedriifsnuttig tc maken, komt neer op geestelijke verarming. De vernieuwing dient zich ge leidelijk te voltrekken en zij mag zeker het bestaande evenwicht niet verstoren. De middagjjijeenkomst droeg een cultureel karakter. De to neelgroep „De Wegdammers" voerde onder leiding van Jood Biekman „En waai- de sterre bleef stille staan" van Felix Tim mermans op. terwijl de groep „De bloeiende Betuwe" enige volksdansen uitvoerde De „Piel Hein" te Athene ATHENE De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein", op terugreis uit Korea, is gisteren de haven van Athene binnen gelopen. De gezagvoerder heeft een bezoek gebracht aan de Griekse minister van Landsverde diging en aan de chef van de marinestaf. Het schip zet na twee of drie dagen de reis naar Nederland voort. Restaurant Winkels Amsterdam verdwijnt AMSTERDAM Het restau rant Winkels, sedert April 1921 gevestigd in de Kaltferstraat, zal per 1 Mei a.s. worden opgeheven. Zeer waarschijnlijk zal de boekhandel J. de Slegte, die het pand Kalverstraat-Munt-Rokin moet verlaten, zich in het voor malige „Winkels" vestigen. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrij dagochtend tot Vrijdagavond: KOUD WEER Overwegend zwaar bewolkt met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige Noord Oostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Binuengekoiueu giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: R.K. Floralia te De Goorne 50.00; „St. Franciscus" genjengd koor te Groningen 25.00; N. N. te Groningen 10.00; N. N. te Groningen 1.00; Jongensclub St. Josephschool te Groningen ƒ52.35; M. D. van G. te Gronin gen ƒ200.00; K.A.B. te St. Nico- laasga ƒ210.00. Rectificatie: In ons blad van gisteren vermeldden wij Wilma en Reggy tc Zwolle 80.00, dit moet zijn 0.80. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk. hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men «94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. GRONINGEN. De minister Tentoonstellingen: van Economische Zaken, mr. TOONZAAL FIRMA BARREA, t brengt momenteel een Noorderhaven Z.Z.: Bas Galis, J b. olieverfschilderijen cn aquarel- bezoek aan stad en provincie len. 'Groningen. Gistermiddag arri- MANGELGANG (tot 19 Febru- vecrtjc de minister in gezelschap studie.: Piet Snïïf'reisKnnV ™n de directeur-generaalliet ringen van Scandinavië. de Industrialisatie, drs. inse- PICTURA: Werk van J. Koster i mius, en enkele ambtenaren van i (Costerus). Groningen. jie^ ministerie van Economische 7akpn I UITHUIZEN. In de vergade- Zondag- en nachtdiensten j .ring van de handelsvereniging, apothekers (1421 Februari): 1 ..phnnHnn in hpt rufr van dn Apotheek L. J Pluim. Gebr. In het provinciehuis vond een £eer j G -t HoU werd be_ Bakkerstraat. 60. telefoon 211211 btreenkomsl plaats, waar de s]olen 0p het verzoek van de Apotheek Van Wermeskerkcn 1 minister de commissaris der hgndenarbeidclub aUiier .om een Handelsvereniging Uithuizen <J J. Vml. A-kerkhof 17. Koningin.en het college van Ge- jaar]iikse Vubsiclie van 7 10 deputeerde Stalen ontmoette^ I soedaunatis te beschikken. telefoon 27027: Coenders-apo theek (mevr. W. H. S. Rasker Noord). Verl. Hereweg 32, telefoon 2893; Apotheek Vier- sen (mej. H T. de Wiljes). Oosterstraat 11, telefoon 23115. Heden: CONCERTHUIS8 uur: Pakis tan-film voor oudere jeugd. RICHE: 3 uur: Commerciële Club. M. J. v. d. Ploeg over: ..Enige economische beschou wingen over de K.L.M." HARMONIE: 3 uur: Extra G.O.V. concert ten bate van het Natio naal Rampenfonds. Morgen: STADSSCHOUWBURG: 3 uur: A.T.G. met Billy Budd'. TEHUIS'. 8 uur: Toneelclub Sios met „Huize Klimroos". Zondag: STADSSCHOUWBURG: 8 uur: „Tango te middernacht". G.O. O.V. De directeur van de N.E.T.O., U. S. Joustra. hield een in- Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer E. Groene- LEEUWARDEN Gisteren wees het Gerechtshof arrest in de zaak tegen de Coöp. Melkproduc- tenfabriek „De Ommelanden" te Groningen en haar assistent-di recteur Dienk Steneker. De eco nomische politierechter te Gro ningen had het bedrijf veroor deeld tot een boete van f 67.500 en de heer Steneker tot een boete van f 750,of drie maanden hechtenis. In strijd met het Organisatie- besluit Voedselvoorziening 194/ was aan het Bedrijfschap Zuivel een hoeveelheid van 430.000 kg te weinig opgegeven. Die suiker werd verkocht en even latei- werd weer suiker ingekocht, wel ke transactie een winst opleverde van f 60.000. Het Hof bevestigde het vonnis met aanvulling van gronden voor zover het de fabriek betreft: een boete van f 5.000 werd opgelegd maar levens zal het bedrijf aan Zaalhandbal B.G.V. EN DE WAAL KAMPIOENS- CANDIDATEN GRONINGEN. De liefheb bers van zaalhandbal zijn Dins dagavond wel aan hun trekken „ekomen. Ze zagen in afd. A twee aantrekkelijke wedstrijden vol spanning en goed spel. BGV 'st. met 14-11 van Mesacosa te nnen in een technisch op hoog peil staande wedstrijd. Mesacosa nam de loding en een 20 oorsprong, die door goed opge zette aanvallen van BGV reeds spoedig te niet werd gedaan en omgezet in een 11-7 achterstand. Mesacosa zag nog kans om deze achterstand te verkleinen, maar kon niet verhinderen dat BGV nog driemaal doelpuntte. JBW was met naar aanvallen legen De Waal niet beweeglijk genoeg en speelde ook verdedi gend niet sterk. De eindstand van deze goed gespeelde wed strijd was 174 voor De Waal. De dameswedstrijd Mesacosa JBW eindigde na gelijk opgaande strijd met 52' voor de eerste ploeg door betere schotvaardig heid. DELFZIJL. Binnengekomen: i De overige Uitsla.ee" waren: 11 Februari: m.s. Rox. Londen: i Victory-NDG 21: i i— BGV m.s. Abel Tasman. Amsterdam; 32; Santega 2PVC! 108. 12 Februari: m.s. Antonie. Ho- Het programma voor vandaag genas. i luidt: Vertrokken: 11 Februari: m.s. i Dames: Victory 2Erres; SSVG Voorts zal nog worden bezocht Johanna le Velde. Londen; m.s. SRM 1: Navada—VIV 1. de scheepswerf van de firma Fiducia N„ Bremen: 12 Februari:! Heren: PHG 2-Emco 1; Emco Patie aan het Winschoterdiep. m.s. Glory Gr.. Yarmouth. I 2—Atalanta: BGV 2 Aagrunol leiding over de economische Dositie van Groningen, zocht en onderhield de minister zich met de burgemeester van Delfzijl, dit vooral in verband met de vestiging van de soda- industrie te Deifziil. Ook werd nog een bezoek ge- 01°re'JGeldelioos werd gekozen de heer fabrieken te Appingedam en de 1 j Schoonbeek. veld. bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen 4980.de uitgaven 4960.36. Het saldo was dus ƒ19.64. Het totale bezit heeft een achteruitgang van ƒ808.12. De heer E. Groeneveld werd als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van de heer C. H. rnksschoiingswerkplaats. Vanochtend vertrekt het gezel schap naar de veenkoloniën, o.m. naar Stadskanaal Hier zal de minister zich laten voorlichten over de industrie voor de kanaalstreek. In Winschoten vindt eveneens een bespreking plaats en zal de minister worden ingelicht over het industrieschap Oost-Gronin- gen. Besloten werd f 250.te stor ten in het Rampenfonds cn wel via de gemeente. Haven Delfzijl het Landbouw Egalisatiefonds bedrag van f 60.000.hebben te voldoen. Het vonnis tegen de hr S. werd bevestigd. Neerlands jeugd gaat aan de slag GRONINGEN Morgen, Za- terdag 14 Febr.. trekt de jeugd van geheel Nederland er op uit om vol enthousiasme uw taak te verlichten. U hebt een buitenkansje, dat waarlijk uniek is te noemen. Stelt u zich eens voor, dat mor gen een jongen bij u aanbelt en zich disponibel stelt om uw schoenen te poetsen, uw bood schappen te doen, uw stoep sneeuwvrij te maken enz. Dit gebeurt morgen! Want ook de jeugd van Nederland wil niet achterblijven als het er om gaat mensen in nood te helpen. Morgen gaat Neerlands jeugd aan de slag. om door middel van allerlei karweitjes, enig geld te verdienen dat ten goede zal ko men aan het Nationaal Rampen fonds. Zo helpt ook de jeugd om de nood te lenigen van hen die door de watersnood getroffen zijn. Beloont de arbeid van onze jeugd met een kleine gift, een gift die u haast niet voelt maar die tezamen een groot bedrag vormen. Helpt onze jeugd aan een kar weitje en zo helpt u lijdend Ne derland aan het allernoodzake lijkste goed en huis. Wij, jeugdleiders van de Kath. Jeugdbeweging, verwachten uw spontane hulp. Noodlijdend Ne derland en onze jongens zullen u dankbaar zijn voor uw gewaar deerde en onmisbare steun. Enige leiders van Verken nersbeweging cn Jongens- gilde Beurs De beste jaren van ons leven LEEUWARDEN De Asser Rechtbank sprak Sjoerd H., di recteur van de N.V. J.H.'s Glas- en Kristalfabriek te Nieuw-Bui- nen, wonende te Stadskanaal vrij van het aan een ambtenaar aan bieden van een gift. De Officier van Justitie was 't daarmee niet eens, zodat verd. zich voor het Gerechtshof te Leeuwarden moest verantwoor den. Getuige M. P„ adjunct-direc teur van het Centraal Rijksbu reau van het Departement van Economische Zaken verklaarde, dat in Juli 1951 bij eén ambte naar van zijn dienst aan het pri- vé-adres een brief werd bezorgd, welke enkele dagen later door de bedoelde ambtenaar werd neerge legd op de postkamer. Behalve enkele aanvragen om toewijzing voor glaswerk, kwam er ook een bankbiljet van f 100,te voor- 1 schijn. De betrokken ambtenaar was toendertijd echter niet meer belast met de beoordeling van aanvragen om glastoewijzingen, maar bovendien meende do ge tuige, dat de ambtenaar niet veel invloed zou hebben kunnen uit oefenen om een bespoediging van die aanvragen of op een bevoor deling van een bepaalde firma, daar ook de chef van een sectie de aanvragen beoordeeld. Bedoelde ambtenaar, thans verte genwoordiger, als getuige ge hoord, deelde mede, de onderha vige brief te hebben geopend en weggelegd, toen hem bleek, dat de inhoud uit aanvragen bestond. Een bankbiljet had hij niet op gemerkt. Wat de bedoeling van verdachte geweest kan zijn, kon getuige niet bevroeden, daar hij geen enkele invloed kon uitoefe nen. Ook verdachte zelf kon geen aannemelijke verklaring voor zijn handelwijze geven: hij had de ambtenaar aan diens privé- ERNSTIG UTO-ONGGYAE DEVENTER. Woensdag nacht omstreeks één uur reed een auto, bestuurd door D. uit Amsterdam, over de Snippelings- dijk in de richting Holten. Door tot nu toe onbekende oorzaak botste de auto tegen een der vanaoalen van de brug over het OveriiseLs Kanaal. Deze be hoedde de auto echter voor een duik in het water. De auto werd ernstig beschadigd. D. kreeg een hoofdwonde, maar bleef verder ongedeerd. Ernstiger waren de gevolgen van herstel voor ziin naast hem zittende echtgenote, die over inwendige Diinen klaag de en in zoniwekkende toestand naar het St. Ceertruiden Zieken huis werd overgebracht. Het echtpaar was op weg naar 01- denzaal voor een bezoek aan een ernstig ziek familielid. Carré met „zaal"-eirciis GRONINGEN. Een volledig circus, d.w.z. met piste, tribunes rondom, orkestbalcon enz. enz. zal dit weekeind zijn tenten op slaan in de Groninger Harmonie. In de gebruikelijke Donder- I-Iet is nieuw voor het noor- dagvoorstellingen van het Beurs i den. maar de Amsterdammers Theater werd gister de bekende I genieten reeds tientallen jaren rolprent „De beste jaren van ons j van een dergelijke „zaal"-circus leven" gebracht. De directie van in hun. door het gehele land de Beurs heeft deze voorstellin- bekende. ..Carré", gen georganiseerd ten bate van De naam van het ..zaal"-circus het Rampenfonds, waarvoor alle i is Carré. Een veel belovend in halen bestemd waren. tcrnationaal programma van De film. die reeds eerder in paarden en andere dieren. Groningen is vertoond, is wat clowns, acrobaten en andere inhoud betreft, bekend genoeg. ..wondermensen" wordt aange- En velen die niet eerder in dc kondigd^ gelegenheid waren deze bekende en goede film te zien. hebben deze hun geboden gelegenheid aangegrepen. adres geschreven en een bankbil jet ingevoegd in de hoop, dat er een toewijzing zou komen. „Voor wat hoort wat", zeide de verd., maar wat dat „wat" zou moeten zijn, wist hij niet. De Procureur-Generaal, mr. Be sier. zeide in deze moeilijke juri dische zaak een schriftelijk re quisitoir aan het Hof te zullen overleggen. Het primair ten laste gelegde: omkoping achtte hij niet bewezen, maar wel het subsi diaire, de poging tot omkoping door aan een ambtenaar een gift te geven. Met vernietiging van 't vonnis eiste, mr. Besier f 1000. boete of drie maanden hechtenis. De verdediger, mr. Oosterhuis. bestreed de opzet van verdachte iets strafbaars te hebben willen doen en vroeg zowel voor het primair als het subsidiair ten las te gelegde vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. Ruim 10 millioen vluchtelingen In Wcsl-Duitstand BONN. 11 Febr. (A.P.) Het aantal uitgewezenen en vluchte lingen .dat op het ogenblik in West-Duitsland woont, nadert de 10.250.000 Dit aantal vertegen woordigt ongeveer 20 procent van de totale bevolking van circa 48.600.000 zielen. Het aantal vluchtelingen enz. is thans groter dan de gezamenlijke bevolking van Denemarken en Zwitserland. De tien millioen werden op 1 October overschre den. Grootscheepse wapensmokkel Van V.S. naar Mexico WASHINGTON, Amerikaan se autoriteiten hebben de grootste wapensmokkelzaak sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen vijf jaar geweren, revolvers en munitie ter waarde van tenminste 250.000 dollar op onwettige wijze naar Mexico zijn uitgevoerd. In verband hiermee heeft een grand jury" te Dallas (Texas) acht Amerikanen en drie Mexi canen aangeklaagd wegens sa menzwering om bepalingen in zake wapenuitvoer van de neu- traliteitswet van 1939 te over treden. Zeeslag in Chinese wateren TAIPEI! (Formosa) Het na tionalistische ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat tijdons een zeeslag, die Maandag voor de kust van het communis tische vasteland tussen jonken gevoerd is, 100 Chinese commu nisten sneuvelden en 47 gevan gen genomen werden. NIEUW DIJKGAT KON GEDICHT WÓRDEN GOES, 12 Febr. In dè afgelo pen nacht is op Tholen weer een dijk doorgebroken, de zogenaam de eerste dijk bij het dorp Sint Maartensdijk. Direct na de ont dekking 's morgens vroeg is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te slui ten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waar in thans nog tweeduizend mensen Het" Groninger publiek wordt huizen. Het water stroomde door uitgenodigd tot bezichtiging een d6. versterking (gratis) van de circusstallen, in was geslagen en liep reeds de de tuin van De Harmonie. I polder in.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2