Cultuur in een sneeuwstorm Wedstrijd voor arresleden op het vliegveld bij Ballum Bolswarder „zuivelheren" ventten oliebollen uit De stroom van bijdragen nu in rustiger banen HEMES VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 7 Tussen File en La invers Nij Beets zette opening „dorpsavondenplan" door Rurgemeester Harmsma van Opsier- land maakte gisteravond Nij Beets In het Dorpshuis aldaar verschillende complimenten. Een ervan was, dat dit dorp ondanks een samenzwering van de elementen zijn culturele dorpsavond, onderdeel van een „kriich" van de Cul turele Raad Opsterland, had doorgezet. Dat compliment was in elk opzicht verdiend. Want wie de betrekkelijke be slotenheid van Olterterp en Beetster- zwaag achter zich gelaten had en bij het kerkje van Oud-Beets de wijde vlakte voor zich zag, maar vooral vóélde, werd het bang te moede op een spiegelglad wegdek, bij wit-rokende velden, een fluitende Noordooster en verraderlijke sn eeuwduinen. Deze aanblik gaf meer associaties met Nova Zembla dan met cultuur en toch was er nog een flinke groep inwoners en een bus met bezoekers van de Veen- hoop opgekomen om getuige te zijn van de prestaties van de toneelvereniging „Kliuwend Omheech", een kwartet en een paar accordeonisten, die gezamenlijk het dorp vertegenwoordigden op deze eerste 'van vier, wellicht vijf avonden, welke deel uitmaken van een Opster- lands „dorpsavondenplan". Op 26 dezer volgt Hemrik, op 3 Maart komt Langezwaag en op 19 Maart is Bakkeveen aan de beurt, terwijl wellicht ook in Beetsterzwaag een dergelijke demonstratie van wat een dorp op het gebied van cultureel verantwoorde ont spanning kan presenteren, zal worden gegeven. Een jury, bestaande uit de heren H. van Ek, burgemeester van Achrtkarspelen; F. Dam en H. K. Schip pers te Drachten, zal de prestaties der verschillende ensembles afzonderlijk i als geheel beoordelen en de bedoeling in een gezamenlijke bijeenkomst van de deelnemende verenigingen de uit spraak bekend te maken en de verrich tingen critisch te bespreken. Voor het winnende dorp zit er aan deze edele wedstrijd 250 vast, maar waarschijnlijk zal het ook hier meer om het culturele gpel dan om de pecuniaire knikkers ^an' r ii „Bern fan it folk Burgemeester Harmsma vestigde er ii zün openingswoord nog eens de aan dacht op, dat op het gebied van ontspan ning en vermaak een dorp grotendeels op zichzelf is aangewezen. Dat kan winst betekenen, als het leidt tot activiteit en zelf-doen. Daarom schrijft „Beetster zwaag" ook niets voor en laat de Cul turele Raad het aan de dorpen over uit te maken, wat er op een peil staande „noflike joun" moet worden geboden. Dat Beets de voorstap neemt, stemde spreker tot grote tevredenheid. Een halve eeuw geleden maakte men zich bij deze naam bepaalde voorstel lingen, nu denkt men met plezier aan dit jonge dorp, dat' ook bij de actie voor het Rampenfonds zo'n uitstekende figuur heeft geslagen. Na een toelichtend woord van een lid van Kliuwend Omheech en het Frysk Folksliet. ging het doek op voor „Bern fan it folk", een door Abe Brouwer ver- De jury, die de dorpswinteravonden in Opsterland zal beoordelenkwam gister avond in Nij Beets voor hel eerst in actie. Van links naar rechts: burgemees ter H. van Ek. de heren H. K. Schippers en F. Dam, en burgemeester W. Harmsma. friest toneelstuk in vijf bedrijven van Antoon Coolen. De beoordeling van de keuze van dit bij een Fries publiek zeker niet onmiddellijk aanslaand stuk en van het spel laten wij graag aan de jury over. Wel viel het ons op hoeveel zorg Kliu wend Omheech aan de opvoering had besteed, waarvoor men zelfs toneelkap per Talman uit. Leeuwarden had laten komen. Verlichting, toneelbouw en kle ding werkten mee om dit stuk de ver eiste sfeer te geven. Het publiek toonde voor de prestaties van de liefst dertien executanten dan ook alle waardèring. In ieder geval zal Nij-Beets met spanning de uitspraak tegemoet zien van de jury, die zich ook al niet door wéér en regen had laten afschrikken om een aardig initiatief te helpen starten. Woonschip in vaart bij Bergum gezonken Woensdagmorgen is het woonschip van de familie IJsselstein, dat ligt in de vaart bij de Marktstraat te Bergum, ge zonken. Tijdens het ontbijt bemerkten de bewoners, dat 't schip water maakte. Zo spoedig mogelijk werd de inboedel aan de vaste wal gebracht. Het gezin heeft nu tijdelijk zijn intrek genomen in een hotel. Jongeman bekneld tussen botsende auto's Donderdagmorgen stond de heer T. Tuinstra uit Hecrenveen. vertegenwo diger bij een zeepmaatschappij, met zijn bestelauto voor een winkel in Dwingelo. Terwijl hij binnen was zou zijn zoon Willem enige goederen achter uit de bestelwagen halen. Op dat moment kwam de heer J. Sietsma uit Heerenveen met zijn auto aangereden, die slipte op het moment, dat hij bij de auto van de heer T, was aangekomen. Hij vloog daar a oh ter tegen op, waardoor de zoon tussen de beide auto's bekneld geraakte en zijn ene been verbrijzeld werd. De jongeman is direct naar het ziekenhuis te Heeren veen overgebracht." De auto's werden ernstig beschadigd. Weer een auto-ongeval bij 't Sluisje te Knijpe Voor de zoveelste maal vond een auto ongeval plaats in de gevaarlijke bocht bij de brug in de weg bij *t Sluisje te Knijpe. Een personenauto, komende uit de richting Heerenveen. botste tegen een NTM-bus uit Drachten. De personen wagen werd in elkaar gedrukt en de bestuurder zodanig gewond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het verkeer was meer dan een uur ge stagneerd. Bejaarde rusthuisbewoner raakte te water en verdronk In Oenkerk raakte één van de inwo ners van het rusthuis „Heemstra-State" op onverklaarbare wijze te water. Toen hij op het droge was gebracht gaf hij nog tekenen van leven. Enige tijd latei- overleed het slachtoffer echter. Idaarderadeel op het witte doek De Culturele Contactcommissie in Idaar deradeel is bezig met het verzamelen van foto's en afbeeldingen van plaatsen en hoekjes in de gemeente van vroeger en nu. De bedoeling is, dat er lichtbeelden ver toond worden om de ingezetenen van de gemeente een indruk te geven van Idaar deradeel in heden en verleden. tiaacl Wijmbritseradeel „Plaatselijk Belang" te Stiens veertig jaar De vereniging „Plaatselijk Belang" te Stiens heeft haar veertigjarig bestaan herdacht. De secretaris, de heer J. Tolsma, heeft een historisch overzicht gegeven en er is een film gedraaid over „Fryske Folkskunst", samengesteld in opdracht van het F.A.F. Uit het historisch overzicht bleek, dat ln de oprichtingsvergadering op 24 Jan. 1913 er 59 personen als lid toetraden. In het eerste bestuur hadden zitting de heren Th. H. van der Meulen. B. C. Algra, H. Hooghoud, K. Groenewouid en D. Kooistra. De vereniging heeft haar ups en downs gekend. Ontwikkelde zij in de eerste jaren van haar bestaan veel acti viteit. in 1916 kwam er voorlopig aan de vergaderingen een einde. In 1923 kwam er weer nieuw leven; men advi seerde de gemeenteraad, de kermis te verplaatsen naar de tweede Zondag en Maandag in Juni en verzocht plaatsing van rustbanken rondom te kerk. Daarna sluimerde de vereniging weer in tot 1936. toen er een nieuw bestuur werd g0N°Zde bevrijding ontwikkelde „Plaat selijk Belang" groter activiteit dan ooit te voren. Het ledental is gestegen tot 160, In he bestuur hebben nu zitting de heren: D. Douma, voorzitter, ,T. Tolsma, secretaris. K. Elzinga. penningmeester. J, Ti. Dijkstra en G. Siccama. Bij de rondvraag in deze herdenkings vergadering kwamen nog verscheidene wensen naar voren. De belangrijkste be treffen het gemeentehuis in Stiens en de bouw van een muziektent. Voor dit laatste doel heeft men een afzonderlijk fonds ingesteld, dat echter niet al te snel aangroeit. Uitbreiding van „Avondrust" is gereed Op Maandag 23 Februari zal te Mak- kum het verbouwde en uitgebreide rust huis „Avondrust" worden geopend, j 's Middags om twee uur vindt een bijeen komst plaats in de Hervormde kerk. Zondag 22 Februari zal 's avonds om zeven uur een bijzondere kerkdienst! worden gehouden. Het „sleejagen" was vroeger op Ameland een geliefkoosde bezigheid Op *t vliegveld bij Ballum op Ameland heeft eindelijk de wed strijd voor arresleden plaats gevonden, die dodr de weersomstandigheden al een paar keer was afgezegd. Het dorp Ballum had de organisatie en de baten waren voor het rampenfonds. De wedstrijd mocht zich verheugen in een grote belangstelling, zowel wat het aantal deelnemers als wat het pu bliek betreft. Dertig personen betwist ten elkaar de prijzen. Winnaar werd J. Engels te Ballum; de tweede prijs was voor L. Nobel te Hollum; de derde en vierde voor G. J. de Vries en D. de Boer, beiden te Ballum'. Burgemeester Walda reikte de prijzen uit in café Nobel te Ballum. Alle vier prijswinnaars stortten het geld, dat ze ontvingen, in het rampen fonds. De heer Engels ontving behalve geld bovendien een wisselbeker. De coöperatieve zuivelfabriek Ameland schonk gratis chocolademelk en verschillende bakkers gaven koek om op het veld te verkopen. De ijsclub Hollum. die reeds 400 gireerde, stelde nogmaals 100 ter beschikking van het rampenfonds. Het arren was op Ameland vroeger, toen er nog geen auto's op het eiland ronkten, veel meer in trek dan nu. Voor de twintiger jaren (in 1917 werd de weg van Hollum naar Buren aangelegd en pas in 1920 reed een vaste autobus dienst) was de ar het snelste vervoer middel. Bij een goed „sleepad" deed de ar de afstand HollumNes in drie kwartier, terwijl een „verdek" met twee paarden op mulle wegen er vijf tot zes kwartier over deed. De slee was in die jaren dan ook zeer populair en er was geen boer die dit voertuig niet bezat. Bij bijzondere gelegenheden te Nes, a. bij wedstrijden is 't wel gebeurd dat er meer dan tachtig arresleden van Hollum op pad waren. Bij enigzins goed weer kon 't 's middags druk zijn; de boer trok even z'n „verklederspak" aan en reed enige malen met vrouw en kinderen door het dorp. Ook voor de zoon was 't een mooie gelegenheid om 't meisje zijner keuze een ritje aan te bieden. Doch er ge beurde meer: heel wat hij's en zij's zijn met „sleejagen" aan elkaar gekomen. Als er sneeuw lag was 't vast gewoonte dat jongens eri meisjes als paren uit sleejagen gingen, waarvoor dan sleeën met voerlui werden afgehuurd. Te Nes was 't dan. nadat men eerst een glas warme punch had gebruikt voor de kou, steevast dansen en later werd een ge meenschappelijke koffietafel besteld, waaraan ook de voerlieden deelnamen. Des avonds vertrokken al deze arre sleden, soms wel een dertig, veertig, achterelkaar huistoe. Bij windstil weer hoorde men 't geklingel van de bellen en 't zingen van de feestgangers al van (Advertentie l. M.) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel ol bors verre en vele dorpsgenoten trokken uit om de intocht te zien. Aan deze pret van sleejagen voor paren was nog verbonden de traditie, dat 't meisje verplicht was chocolade te geven. Voor deze gelegenheid werd een avond vastgesteld. De vrouwelijke af deling zorgde voor chocolademelk en koekjes en de jongens voor een borrel. Er waren vooral onder de minder gegoeden die gaarne een kamer af stonden voor dit feest van de jongelui, want er werd meestal rijkelijk inge kocht en wat niet verorberd werd, was voor ,,'t huus". Jammer genoeg is, sinds de auto z'n intrede gedaan heeft, aan al deze ge bruiken een einde gekomen. Drachten legt rioleringen aan Voor de uitvoering; van het grote rioleringsplan te Drachten zal naar raming een bedrag van zeker 2.392.582 nodig zijn. Het plan wordt in zes delen uitgevoerd; de twee meest urgente eerst. Het eerste plan (aansluiting N.O.-sector op het diepriool aan de Meeuwweg) wordt deze week aanbesteed. De be groting is ƒ269.432; het rijk draagt daarin maximaal ƒ202.000 bij. Voor 1 Maart moet het werk in (machinale) uitvoering zijn. Het tweede plan (riolering en bestra ting deel Vogelzang en Noorderdwars- vaart tussen Schwartzenbergh- en Hout laan) is ook reeds uitgewerkt. Als dat tot uitvoering komt, zal aan een lang bestaande zeer ongunstige toestand een einde komen, want beide gedeelten wor den bestraat en krijgen electrische ver lichting, terwijl van de eigenaars van aangrenzende percelen een baatbelasting zal worden geheven. Filmkring in Drachten krijgt steeds meer leden De filmkring te Drachten kan sinds 1952 al weer een flinke stijging van het ledental constateren. Als er nog twintig nieuwe leden bijkomen, kan er een gratis zevende voorstelling worden ge geven. Zo mogelijk zullen er in samen werking met de Stichting Jeugdwerk Smallingerland jeugdprogramma's wor den gegeven. Als nieuw bestuurslid werd de heer O. Sohuurmans gekozen. P. Joustra jubileerde Donderdag herdacht de heer P. Joustra te Dokkum het feit, dat hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de firma M. Klaver te Dokkuim. handelaren in electrische en huishoudelijke artike len. De heer Joustra heeft jaren een vooraanstaande plaats ingenomen in het vakverenigingsleven en momenteel is hij voorzitter van de A.N.M.B. afd. Dokkum. Verscheidene jaren is hij lid an de vrijwillige brandweer. Als blijk van waardering voor zijn langdurige, trouwe dienst werd hem door de burge meester namens de koningin de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt. Raadsleden bedanken De heer G. Terostra uit Brantgum. die voor de CHU zitting heeft in de raad van Wcst- dongeradeel. heeft zich niet weer voor deze lunctie beschikbaar gesteld. De A.R.-raads- leden A. G. van der Wonde uit Holwerd en D. Teitsma uit Moddergat zullen evenmin r van de partij ziin. Verbetering van wegen O O Na de opening wijdde burgemeester Tjaberïngs gevoelvolle woorden aan de nationale ramp. Spreker was verheugd over de vele spontane blijken van mede leven uit het gehele land en speciaal over het zeer goede figuur dat de ge meente Wymbritseradeel heeft geslagen. Zonder hoofdelijke stemming werd beslopen tot het aangaan van een geld lening groot 175.000 bij de Bank voor Ned. Gemeenten te Den Haag met een looptijd van 25 jaar en een jaarlijkse rente van 4 pet. ter dekking van de kos ten voor verbetering van de weg naar Tirns en de weg van Scharnegoutum naar IJsbrechtum. Daar de onge registreerde en vaak rasloze dieren van een minderwaardige kwaliteit veel schade berokkenen aan het goede werk van de geitenfokverenigingen, stelden B. en W. n.a.v. een verzoek van de Friese Bond van Geitenhouders voor een dekbokkenverordening vast te stellen die na enige discussie z.h.st. werd aan genomen met aantekening dat de heer O. Nauta geacht wenste te worden te hebben tegen gestemd, Over het voorstel van B. en W. mede werking te verlenen voor de aanschaf fing van twee nieuwe vulkachels van het normale tvpe voor de R.K. school te Blauwhuis, ontstond nogal enige dis cussie: het schoolbestuur wenste n.I. moderne oliestook-kachels die echter driemaal zo duur zijn 450) als de nor male. B. en W. waren echter met de inspecteur van het lager onderwijs van oordeel dat deze kachels hun practische bruikbaarheid nog moeten bewijzen, ter wijl bovendien de normale vulkachel het lokaal goed kan verwarmen. De heer Brouwer pleitte voor het aanschaffen van oliestook-kachels, omdat volgens zijn mening de verwarming thans onvol doende is en het stoken niet olie ook nog goedkoper is dan met kolen. Ten slotte werd het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. Rand Hnskerlnnd Onenigheid over samenstelling bestuur ouden van dagen-tehuis Maatschappelijk Hulpbetoon, de Prot. Christelijke en de Rooms Katholieke groep in Joure koesterden plannen tot het op richten van een tehuis voor ouden van dagen. Van regeringszijde werd slechts de bouw van één tehuis toegestaan. Het zou een gemeentelijke instelling worden en B. en W. meenden nu een modus te heb ben gevonden om de inrichting te laten beheren door een bestuur, waarin alle groeperingen in Joure vertegenwoordigd zouden zijn. De leden zouden door de raad, uit bindende voordrachten van drie per sonen moeten worden benoemd. B. en W. stelden voor die voordrachten als volgt te laten opmaken: 3 door de N. H. gemeente; een door de Geref. kerk; één door de Doopsgezinde gemeente; één door de R.K. parochie en één door Maatschappelijk Hulpbetoon. Voorts zóu één vertegen woordiger van en door de raad worden aangewezen. De heren Nijenhuis en Hooghiemstra (P.v.d.A) verklaarden zich tegen dit voor stel van B. en W. De heer Waterlander (V.V.D) stelde de volgende samenstelling voor: 3 Nèd. Herv„ 1 Geref., 2 Maatsch. Hulpbetoon en 1 Raad, 1 Doopsgez. en R. Kath. De heer Windkon zich met dit voorstel verenigen op voorwaarde dal, in dien de R. Kath. hun plaats niet begeerden, deze aan de Gereformeerden zou worden toegewezen. De P.v.d.A.-fractie kon daarmee niet accoord gaan, meende dat de politieke samenstelling in het bestuur van deze ge meentelijke instelling moest weerspiegeld zijn, en stelde voor 3 P.v.d.A., 1 K.V.P., 1 A.R., 2 C.H., 1 V.V.D., 2 Maatsch. Hulp betoon en 3 Prot. Chr. Kerkgenootschap pen. Het voorstel van de heer Waterlander (met amendement van de heer Wind) werd met negen stemmen aangenomen. E P.v.d.A.-leden hadden de zaal verlaten. In een volgende vergadering zullen B. c W. met plannen omtrent de bouw van het Tehuis tot de raad komen. Besloten werd tot aankoop van een per ceel grond aan de Boerensingel te Joure ten behoeve van de bouw van een zui veringsinstallatie voor de riolering. Men zal alleen Rijkssubsidie voor het riolerings plan Joure kunnen verwerven, als men tot weder invoering van wegenbelasting over gaat. Hiertoe werd besloten, nadat de heer Kemma z'n afkeuring voor be doelde belasting had uitgesproken. Raad. bloten Gemeenteraad bestemde 11 SS voor Rampenf onds Burgemeester Alta wijdde vóór d raadsvergadering gevoelvolle woorden aan de ramp, die Nederland trof. Ingekomen is een verzoek van de be woners van de Kooipolder. om in de gemeente Sloten te worden opgenomen. Als reden gaf men op. dat de afstand van de Kooi naar Sloten slechts ander halve kilometer bedraagt, terwijl de afstand naar Lemmer ettelijke kilo meters groter is. Voor zuivelfabriek, post, kerk en school, verenigingen enz. is men op Sloten aangewezen, terwijl men voor kiesverenigingen en begrafe nisverenigingen onder Lemmer ressor teert. Het adres is in hónden van B. en W. gesteld om advies. In de vacature, ontslaan door het ver trek van de heer P .Vader, is tot ge meente ontvanger enz. benoemd, de heer A. F. van Milgeh, le ambtenaar ter secretarie te Genemuiden. De burgemeester stelde voor het over schot van 500 van het subsidie over 1952, te storten in het Rampenfonds; daaraan toe te voegen de opbrengst van drie omgewaaide bomen (een bedrag van 450) plus nog 50 van de gemeen te, in totaal 1000. Dit voorstel vond algemene instemming. De heer de Vlugt deelde mee. dat de fractie van de PvdA besloten had. haar presentiegeld over 1952 ook in dit fonds te storten. De andere raadsleden deden hetzelfde en de burgemeester voegde hier nog aan toe, een maand represen tatiegeld, zodat in totaal 1188 kon worden afgedragen. De raadsleden brachten dank aan de heer Vader, voor hetgeen hij voor Sloten heeft gedaan, vooral op het gebied van vreemdelingenverkeer, E.H.B.O. enz. In de rondvraag, vroeg de heer H. B. de Jong, of er al meer bekend was over de wegomlegging. De voorz. antwoordde dat daarvan nog niet veel is te zeggen; het uitbreidings plan van ir. Vegter is nog niet klaar. De heer de Jong merkte op. dat de woningen in het voorste deel van de Dubbelstraat, stuk gaan. door het zware verkeer worden de fundamenten naar binnen gedrukt. H' et is met de gelei- en goedinzameling in Friesland als met de natuur in de even een hoog tij (als een van de grote bedrijven uit de hoek.komt, zoals nu de Frico met f 25.000). maar dan ebt de stroom weer af. We zijn nu in het stadium gekomen van bijzondere initiatieven; initiatieven als dat van de huishoudschool meisjes en Zuivelheren in Bols ward, die oliebollen bakten en uitventten (een idee, dat inmiddels ook in Sneek al „opgeld" had gedaan) en als dal van dat jongetje in Stiens, dat bij de poslcommandanl van de Rijkspolitie kwam om zijn beide konijntjes te mogen verloten. Wie meer? Bolsward at gisteren rond 14.000 oliebollen, die werden uitgevent door de studenten van de Middel bare Rij'kszuïvelschoool. Met emmers vol gingen ze in het gure weer van deur tot deur met het stedelijk ge bak, dat door de meiskes van de Ohr. Industrie- en Huishoudschool was gebakken. Ze verkochten hun waar ook op de weekmarkt. Resul- taak: rond 1000 gulden. ❖De Bols- warders „zuivelheren" bleven met hun oliebollen niet in Bolsward alleen; een ploeg ging „de boer op" en verkocht in "Witmarsuim voor een 85 gulden. Op initiatief van de voetbalvereniging Heerenveen zal Zondag in 't Feijenoord- stadion te Rotterdam een vriendschap pelijke wedstrijd FeijenoordHeeren veen worden gespeeld ten bate van het rampenfonds. De pas één jaar oude personeelsvereniging van de gemeente Heerenveen gaf ƒ200. De personeels vereniging van de NTM besloot de grote feestavond, die in Maart zou worden gehouden, af te gelasten en het daarvoor uitgetrokken bedrag in het rampenfonds te storten. De streek Ter Idzardt, Olde- en Nijeholtwolde gaf ƒ4000, dat is per gezin 17 gulden. De toneelclub „Nij Libben" in Eestrum gaf 15 gulden, de Vrijz. vrouwenvereniging „Joost Wiersma" 25 gulden. De colecte in de Ned. Herv. kerk (vrijz.) te Tzummarum bracht ƒ500 op. In de Gera kerk te Buitenpost werd 1216.45 gecollecteerd ten behoeve van het rampenfonds. De Frvske Krite Aldeboarn spile foar de tredde kear „Kain". nou foar it rampe- füns. Troch 't strieminne waer wie dei- mar in bytsje publyk. Dochs koe der 60 goune ófdroegen wurde. De col lectes in de Ned. Herv.. Geref. en Doops gezinde kerken te Staveren brachten 1750 op; de Baptistengemeente collec teert Zondag. Ned. Herv. Kerk Hemelum 450. Ned. Herv. kerk Warns 300, Doopsgezinde kerk 260. Lijstencollecte ParregaHieslum 4.20; de opbrengst groeide inmiddels door vee-schenkingen tot 5500 voor Parrega en f4000 voor Hieslum. De collectes in de Ned. Herv. kerken in deze plaatsen brachten resp. 500 en 100 op. De kerkelijke collectes in Tjerkwerd en Dedgum brachten resp. 1000.82 en 199.18 op. Ned. Herv. kerk Workum ruim ƒ1100. Heidenschap J. 308.50. De voetbalvereniging ONB te Drachten verkocht binnen enkele dagen 5000 loten van een kwartje voor 't rampenfonds. De filmkring Drachten gaf 50. Van avond spelen leden van OZB („Ons Zuivelibelang") in „De Doele" te Bols ward een toneelstuk „De nieuwe vee arts" met medewerking van het amuse-, mentsorkest „Andante", alles ten bate van de watersnoodsslachtoffers. De collecte in de Ned. Herv. kerk te Sijbrandaburen bracht f 140.26 op. A Die in de Ned. Hen-, kerk te Ternaara 1523 de Doopsgezinde kerk 400 er- de Geref. kerk 240. Ternaard bracht tot dus verre 8204.50 bijeen. De win naars van de kaartavond van de visclub „Langweer" stonden de helft van hun geldprijzen af voor 't rampenfonds. Het bestuur deed er vijf gulden bij. Tendens de uitvoering van de leerlingen der openbare school in Pingjum, die r Volksonderwijs de operette „Doorn roosje" opvoerden (en met succes!), werd een verloting gehouden ter dek king van de kosten. De helft van de op brengst ging naar het rampenfonds. De collectes in de Geref. en Hervormde kerken in Ee brachten ruim 1600 op. Geref. kerk Munnekezijl 1035.20. Het dorp bracht nu 4600 bijeen. In Stiens kwam een jongetje bij de postcomimandant van de Rijkspolitie met twee konijntjes, die hij ten bate van het rampenfonds wilde verloten, Politie Kooistra maakte het voorelkaar met de burgemeester, de middenstand gaf er nog wat bij (de zuivelfabriek vier kazen!) en los ging net. Opbrengst 348.30. Maarnu liggen er op het bureau van de postcommandant in Stiens nog verschillende prijzen onaf gehaald. Als de prijswinnaars als de kippen bij zijn (zie de lijsten bij de kappers), worden die bij opbod ver kocht voor 't rampenfonds! Smallingerland56.000 Tot vanmorgen acht uur was er in Smallingerland bij de gemeentelijke penningmeester van het rampenfonds 56.843.82 afgedragen. Daarvan komt ƒ29.609.27 uit Drachten, de rest uit de „buitendorpen". Dinsdag zijn er uit het Roode Kruis-verzamelcentrum in Drach ten drie grote vrachtauto's vol goederen, ledikanten en matrassen naar he: ramp gebied vertrokken. Het Jeugd Roode Kruis in Drachten heeft het voornemen, ee.n dorp in het rampgebied te adop teren. H.O.N.: 38.000 Ook te Koudum komen nog steeds gelden binnen voor het Rampenfonds. Gaf de lijstencollecte de vorige week als eerste resultaat een bedrag van 13.738.64, sedertdien is nog van par ticulieren ontvangen een bedrag van ƒ290, terwijl na een bespreking op initiatief van de ijsclub „De Jeugd" uit de aanwezige kassaldi nog is afgestaan: ijsclub „De Jeugd" ƒ25. ijsclub „Knobbe" 35, Ned. Chr. Landar'o.bond ƒ50, afdeling zuivel van de N.C.L.B. 25. Herv. Jongensclub 10, afdeling Koudum van de Chr. Hist. Unie 25, afdeling Koudum van de Partij van de Arbeid ƒ25. Vendu Tivoli ƒ50. Oranje vereniging 50. Dorpsbelangen 100. Hiermede is het totaal bedrag te Kou dum gestegen tot 14.423.64, waarin niet is begrepen wat Zondag in de verschil lende kerken is gecollecteerd. Van Hemelum kwam nog 10 binnen. Totaal H.O.N. 38.242. i Advertentie l. M.) niet Burgemeester Hoving opent nieuwe school in Ternaard Dinsdag 17 Februari, 's middags halfdrie. zal in Ternaard burgemeester A. E. Hoving de nieuwe ODenbare school openen. Afdeling van de Vrouwenbond N.V.V. opgericht in Wolvega Na een inleiding van de heer A Hiel- kema te Leeuwarden, werd op initiatief van de Wolvegaster Bestuurdersbond een afdeling opgericht van de Vrouwen bond NVV. De vrouwenafd. Heeren- i werkte door zang, voordracht, declamaties en muziek aan deze avond mee. Tot voorlopige bestuursleden wer den gekozen de dames I. KuipersKrol, J. Reitsmavan Beek en M. Grafhorst de Vos. Uitnodiging van „Quick" voor Grouwster redders De twaalf Crouwstcrs. die met hun motor- schomven zulke grote diensten bewezen in Zeeland, ziin met vrouwen en verloofden door liet bestuur van „Ouick" le Leeuwar den uitgenodigd om dc a.s. Vrijdagavond te houden uitvoering bii te wonen, Mej. J. J. van Merm overleden Te Vein is oo 7S-iarige leeftijd' overleden ;ei. f. I. van Merm. Zii was de eerste vrouw, die in ..de militaire verpleging" werd opge nomen. In verscheidene ziekenhuizen in den lande is de overledene werkzaam geweest, o.a. als directrice van het ziekenhuis in Hec renveen. Van 1912 tot 19o'3 was zii lm i verpleegster in het militair hospitaal te \m sterdam. Oo 58-iarige leeftijd heeft nu-i. Merm de dienst met pensioen verlaten. Looddieven te Harlingen gepakt Uit de timmerwinkel van het aan nemersbedrijf S. Berends in de Droog- straat te Harlingen is zestig kilo lood ge stolen. De politie heeft een onderzoek ingesteld en de daders. J. en H.. zijn opgespoord. Tegen hen is proces-ver baal opgemaakt. Twee PvdA-raadsleden keren niet terug In een huishoudelijke vergadering van de afdeling Harlingen van de PvdA heeft voorzitter B. de Vries medegedeeld, cat het raadslid M. de Jong vanwege drukke werkzaamheden voor de komende zittings periode zich niet canöidaat stelt. De heer H. Wyga zal evenmin in de raad terugke ren. In deze vergadering werd tevens de groslijst vastgesteld. Als no. 4 komt daar op voor mevr. de GraafRoffel. De kans is dus groot, dat Harlingen weer eens een vrouwelijk raadslid krijgt. Wensen in Welsrijp Eléctrisch licht, verbetering van het bin nenpad Welsrijp-Franeker. bestrating in de „buorren" en verbetering in de post- bestelling, dat waren enkele wensen, die naar voren kwamen in-de vergadering van ..Dorpsbelang" te Welsrijp. De secretaris gaf een overzicht van wat de vereniging in haar 25-jarig bestaan be- i reikt'heeft. Hij noemde: in 1928 de bouw van een telefooncel, in de oorlog hout distributie. verder een jaarlijkse ouden van dagentocht en in 1950 de aanleg van de waterleiding. Jeugd zette „kraakje" op touw Negen jongens te Harlingen, op de leeftijd van acht tot twaalf jaar, zetten een „kraakje" op touw in 'de aarde werkfabriek van de firma Bouma aan de Trekweg. De buit bestond uit knikkers! Door de politie zijn ze ernstig onder houden. Veilig verkeer in Oosterwolde In Oosterwolde is opgericht een afdeling Ooststellingwerf van het Verbond van Vei lig Verkeer. Alle aanwezigen gaven zich als lid op. Voor de diverse dorpen ziin werkcommissies aangezocht. Het voorlopig bestuur bestaat uit Dr. de Vries. Makkin ca, J. van Reebergen. Oosterwolde en G. J. Landman. Fochteloo. A. Jager te St. Jacob overleden Te St. Jacobi Parochie is ou zestigjarige leeftijd overleden de hcer A.'Jager. Nadat hij bij de gemeentepolitie te Leeuwarden gediend bad. kwam de heer Jager bij de rijkspolitie te Zwaagwesteïnde en daarna een dertig jaar geleden in St. Jacobi Parochie, waar hij ook na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is blij ven wonen. Hij was kerkvoogd en heeft in het verenigingsleven in zijn woonplaats een actieve rol gespeeld. Ook was hij ver slaggever van kaatswedstrijden. De begrafenis vindt morgenmiddag plaats. Marktd rukte Door het gure weer was op de Don- derdagmarkt te Lemmer maar één standhouder aanwezig. Deze had. ondanks de sneeuwbuitjos. zijn kaas- produeten volledig uitgestald. Onlangs is er een rijwiel ontvreemd bij cafe Van der Vlugt te Nijtap. Men heeft het rijwiel thans ontdekt in Drachten aan de Noorderdwarsvaart. In Opeinde (Sm.) gleed de bejaarde heer I-I. Douma uit op het gladde weg dek. Hij brak een been en is over gebracht naar het ziekenhuis te Drach- It jongste doarp far. SmeUingerlén De Tike hat in nije husnumering krigeu. De ruimers binne oanbrocht Jiei't men de !rjitte neamd hat. De N.T.M, wil haar bushalte midden in Njjega iS:n.> laten vervallen. De burgerij komt hiertegen in verzet. Men voert een

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7