Grote Leeuwarder inzending op „Bont on Blauw Vier ton binnen! Winterdienst deed veel, maar het hielp weinig De activiteit van de Geref. kerk en haar verhouding met andere kerken Nationaal Rampenfonds heeft eerste nood al gelenigd VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 5 Nieuws uit Leeuivarden In Huizum woonde blauwverver Bruinsma Wanneer men tegen woordig de dames gehuld ziet in fleurig- bedrukte katoenen ja ponnetjes, staat men niet stil bij de eeuwenlange evolutie die de textieldruk heeft doorgemaakt om in het huidige stadium te geraken en nog minder, dat vele thans nog gebruikte motieven omzwer vingen over de ge hele wereld hebben gemaakt en niet zel den ontleend blijken te zijn aan Chinese, Japanse en Voor- Indische motieven. Friesland heeft vroe ger verschillende textielclrukkerijen en blauw ververij en ge had. Een der laatsten was vermoedelijk de blauwververij van A. J. Bruinsma, die in 1835 nog voorkwam en gevestigd was in de buurt van de tegenwoordige Hui- zumerlaan. Het lin nen werd er in een blauwe vloeistof ge dompeld, nadat de motief vormen met pijpaarde waren aan gesmeerd, zodat ze geen verf meer opna men. De blauwdrukken met in de verf uitgespaarde dessins werden in hoofd zaak voor de vervaardiging van boeren kleding gebruikt. De drukkerij van Bruinsma maakte ook de bekende z.g. Friese doek, die met Leeuwarder stadsgezichten en Friese klederdrach ten is bedrukt. De doek zal in eerste instantie wel als pakdoek zijn bedoeld, maar deze katoendruk was tevens een niet-dure wandversiering. De Friese doek van Bruinsma is op het ogenblik tentoongesteld in het Rijksmuseum „Twenthe", waar de Enschedese Kunststichting de expositie „Bont en Blauw" heeft ingericht. Er is een weelde aan staaltjes textieldrukkunst uit tien eeuwen bijeengebracht en de expositie trekt terecht zeer de De vier ton uit Leeuwarden is bin nen. Sinds gistermorgen is er weer voor een vijf en twintig duizend gulden bij de banken overgeschreven. Het gaat goed, maar nu op naar het halve mil- lïoen! De vereniging De Harmonie schonk zes duizend gulden: de Vereniging voor Middelbaar Technische School en Am bachtsschool duizend gulden; personeel en directie van Visser's Garrosseriebe- drijf vijf honderd gulden: directie en personeel van beschuitfabriek „Fryslan" 5162,50; Parkherstellingsoord 300 gul den; personeel Miedema's Beddenmaga zijn door overuren twee honderd gulden. Het personeel van de verbruikscoöpe ratie Excelsior bracht 940 bijeen, welk bedrag door het hoofdbestuur werd ver dubbeld. Verder zij nog vermeld, dal. de collectes in de Ned. Herv. Kerken (dorp en Pniël) Zondag in Huizum resp. ƒ649.32 en 1991.87 hebben opgebracht. Van het P.E.B. is een auto vol met meters en vier man personeel naar het rampgebied vertrokken. De drie ama teurzenders. die in het overstromings gebied uitstekende diensten hebben ver leend, zijn inmiddels weer in de stad teruggekeerd. De dames, die de watersnoodpostzegel in het postkantoor verkopen, hebben gé lukkig niet over slapte in zaken te klagen. Het zal hun echter niet gauw te druk worden, daarvan kan het publiek verzekerd zijn. Verder zullen andere dames-vrijwilligers de grote bedrijven gaan bezoeken voor dé verkoop van deze speciale zegel. De Leeuwarder Bloe mistenvereniging heeft de aardige atten tie gehad de stand in het postkantoor van een vriendelijke versiering te voor zien. Geen spreekuur burgemeester De burgemeester- houdt aanstaande Maandag geen spreekuur. Verlengde Schrans is geen „Bliklaan" meer Thans zijn ook de laatste (overbodige) verkeersborden in de Verlengde Schrans verdwenen. Deze weg is nu dus weer „Bliklaan" af, gelijk de heer W. A. van den Brink haar gistermiddag in de ge meenteraadszitting noemde. Op zijn vraag of er weer andere, over bodige borden „verboden voor vee enz." voor in de plaats zouden komen, ant woordde de burgemeester dat dit niet in de bedoeling lag. Thans staat er een bordje met de mededeling, dat de middelste rijweg uitsluitend voor motorrijtuigen is be stemd. Voor die voertuigen is het ver boden te stoppen. Ook dit bordje is overbodig, maar door zijn formaat stoort het niet. Wat wel stoort is het feit, dat de stadsbus nog altijd op de ventweg moet stoppen. Dit is niet noodzakelijk, omdat ontheffing kan worden vérleend van het verbod om op de grote weg te stoppen. De lijndiensten stoppen er immers ook. De haltes voor de stads bus kunnen zonder veel kosten weer op de oude plaats worden terugge bracht, omdat de voorzieningen er dienaangaande nog altijd zijn. „Ommelanden" veroordeeld De economische kamer van het ge rechtshof te Leeuwarden veroordeelde vanmorgen de Coöp. Melkproducten- fabriek „De Ommelanden" te Gronin gen. wegens overtreding van het Orga- nisatiebesluit Voedselvoorziening 1947 tot een boete van 5000, alsmede 60.000 aan het Landbouw Egalisatie fonds te betalen. De assistent-directeur Dienko S. werd veroordeeld tot een boete van ƒ750 subs, drie maanden hechtenis. Met goedkeuring van het bestuur ver kocht S. een hoeveelheid van 430.000 kg suiker; even later werd weer suiker teruggekocht, met welke transactie een winst werd geboekt van 60.000. Deze verkochte suiker werd niet. in de op gaaf aan het Bedrijfschap Zuivel opge nomen. De Groninger economische politie rechter had een boete van 67.500 op- Jelegd aan het bedrijf en van 750 aan e assistent-directeur. Publieke verkoping In hotel Buis is Donderdag ten over staan van notaris J. de Boer uit Beril- kum finaal verkocht de gedeeltelijk vrij te aanvaarden herenhuizinge Nachte gaalstraat 26; koper J. Postma voor 15.189. Vandaag en morgen Vandaag: Tivoli 3 en 8 u, „Detective Story. Cinema 3 en 8. ,,'s Nachts langs de weg". Leeuwarder 8 u. „Sprong in het hellevuur". Oranjehotel 8 u. J. .T, Spahr van der Hoek „Ut de Fryske j)e volgende dag waren Pim, Pam en boereskiednis". I Pom al weer vroeg wakker, ondanks het Morgen: Tivoli 3. 7 en 9.15 u. „Detec- feit. dat zij de vorige nacht pas om één tive Story". Cinema 3, 7 en 9.15 u. uur naar bed waren gegaan. Maar 's Nachts langs de weg". Leeuwar- waren zo nieuwsgierig of baron Een op ..Boni en Blauw" geëxposeerde bont bedrukte sprei uil Italië (begin 19e eeuw). Bloemmotief met pauw en koeien aandacht. Van de inzendingen uit binnen- en buitenland is de Friese zeer belangrijk. Het Fries Museum stond enkele stukken af en het Princessehof-museum leverde de grootste Nederlandse inzending! De schepen van de Oost-Indische Compagnie deden op hun reizen naar de Oost ook Voor-Indië aan en namen van de kust van Coromandel fraaie ge kleurde gebatikte en gedrukte katoen tjes mee, die vooral ook in Friesland, waar men zich bij t de eigen kleder dracht graag met bonte doeken tooide, veel succes hadden en bijna tot naboot sing dwóngen. In Europa kende men de drukprocédé's die de Oosterlingen al lange tijd volgden nog niet en er is koortsachtig (ook achter de schermen) gewerkt om de productiegeheimen en de drukrecepten voor wasechte, frisse kleuren te bemachtigen. Maar tenslotte had ook Europa eigen drukkerijen. Friesland had deze bedrijven o.m. in Sneek, Franeker en Leeuwarden. Het handstempelen maakte plaats voor de rotatiedruk van katoen en de gehele evolutie kan men volgen op de expositie „Bont en Blauw". Er blijkt ook hoe verschillende dessins zich, veelal aangepast aan tijd landaard, wisten te handhaven in de loop der eeuwen. Zo is er een Hellenis tisch palmenmotief dat via China als lotusbloem naar het Westen kwam, om daar tot het nog vandaag-de-dag graag gebruikte granaatappelmotief te wor den uitgemaakt. Op dergelijke wijze is er 'n voortdurende cirkelgang, want dragen de negers aan de goudkust geen in Nederland bedrukte doekjes, waar van sommige motieven ontleend zijn aan de Hindelooper costuums? En van de vele motieven op de vooral in de achttiende en negentiende eeuw in de gehele Friese Zuidwesthoek en waar schijnlijk ook in de steden gedragen boezelaars, hoofddoeken, jakjes schorten waren er heel wat op die van de Oosterlingen geïnspireerd. S' Om goed te onthouden Hel gironummer van het Leeuwar der Rampen-comité is 4349 ten name van Kingma's Bank Bij overschrijvin gen vermelden, dat het geld bestemd is voor het comité. Ook de andere banken verlenen na tuurlijk graag hun medewerking voor het Rampenfonds. In toekomst meer handkracht inschakelen De Gemeente reiniging heeft het bij de Leeuwarder burgerij verkorven. De oorzaak daarvan is, dat straat en plein in vele ge vallen haast onbegaanbaar sijn vanwege de sneeuwboel. Het is niet de eerste maal. dat het publiek om die reden zich in onvrien delijke bewoordingen uitlaat over deze gemeentedienst. Alleen de laatste tijd werden de sneeuw en de gladheid dusdanig doel treffend bestreden, dat men zo langzamer hand was gaan geloven, dat de stad van die winterse verschijnselen geen last meer zou hebben. Het is zelfs gebeurd, dat Leeu warden op dit gebied aan andere sleden ten voorbeeld werd gesteld. Niet door de Leeuwarders, maar door de bewoners van die andere steden, die mag genoegzaam bekend worden ver meenden dat het hier zo veel beter was ondersteld. Die hoeveelheid heeft de gesteld. Nu geschiedt het omgekeerde, winterdienst van de reiniging de das Enfin, ieder op zijn tijd, al is het natuur-, om g^daa: Zaterdag zijn de ...ïeuw- lijk niet plezierig, dat een ander nu die ploegen bezig geweest en ook Zondag, „goede tijd" heeft. Voor het overige isj Daardoor is heel wat sneeuw opzij ge- het evenwel erg moeilijk vergelijkingen schoven met als restant een gladge- op dit gebied te maken, want de sneeuw-! streken laagje, dat "oor het verkeer kubieke mehr zand verwerkt. Die kolossale hoeveelheden hebben dan weinig effect gesorteerd, zal men zeg gen. Inderdaad, veel van dat werk had net zo goed en soms beter achterwege kunnen blijven, maar dat weet men van te voren natuurlijk niet. Dat is nu juist het vervelende van koning Thialf, die zijn grillen geheim houdt, waardoor hij altijd een slag voor is. Dond-rdag met de hagelsneeuw men gaan pekelen. Dat ging goed, tot dat het Vrijdagavond w.eer ging sneeuwen en wat er nadien is gevallen val is niet overal even zwaar geweest. Best, he' heeft lang en veel ge sneeuwd, maar had men dan de zaak niet beter kunnen aanpakken? Wat is er eigenlijk precies gedaan? Heel veel, tenminste wanneer men de hoeveel heden zout en zand rekent, die over het wegdek zijn uitgestrooid. Van vorige week Donderdag af is er zeventig ton zout en rond twee honderd Geref. ouderlingen-conferentie Gisteren is in de Noorderkerk te Leeuwarden een Gereformeerde Ouder lingen-conferentie gehouden. Ds. C. van der Woude te Leeuwarden heeft 's morgens gesproken over de voornaamste besluiten van de Gen. Synode 1952. 's Middags heeft prof. dr. A. D. R. Polman uit Kampen een inleiding gehouden over het onderwerp: „De Belijdenis in de Crisis". Het was 25 jaar geleden, dat de eerste ouderlingen-conferentie gehouden werd in Leeuwarden; er werden ook toen in 1928 belangrijke Synode-besluiten besproken. De Gen. Synode te Rotterdam Ds. C. van der Woude vertelde, hoe er op de Gen. Synode van Rotterdam, die drie maanden heeft geduurd. 450 punten aan de orde zijn geweest. Een belangrijk besluit was het aannemen van de Nieuwe Bijbelvertaling: aan de kerken is de vrijheid gelaten, de ver taling te gebruiken. De Synode heeft nog geen beslissing genomen inzake de Psalmberijming. Zij verklaarde zieh bereid tot interkerkelijk overleg in deze kwestie. Een ander gewichtig besluit was, dat aan de vrouwen actief stem recht werd verleend. De Deputaten voor de eenheid onder de Geref. belijders hebben weinig resul taten op hun werk gezien, aldus ds. Van der Woude. De oecumenische con tacten zijn weinig. Met de I.C.C.C. werd afstand bewaard. Wel zal rie Geref. kerk steun verlenen aan de Geief. Oecume nische Synode, die dit jaar in Edinburgh zal worden gehouden. „De Belijdenis in de crisis" In zijn rede ging prof. Polman na, hoe de nieuwe koers in de Ned. Herv. kerk staat tegenover de Belijdenis. Volgens spreker volgt men hierin Karl Barth na. die leert, dat de Belijdenis een gezag hebbend commentaar, dus een feilbare verklaring, is op de Bijbel, waartegen over ieder zich heeft te verantwoorden, al blijft hij vrij; het Woord Gods is alleen bindend en gezaghebbend. Volgens de leer van Karl Barth moet de Belij denis dynamisch en actueel zijn. Zij moet leven en de taal van het heden spreken, anders wordt, zij een historische acte. De nieuwe koers in de Ned. Herv. kerk bewijst, dat de kerk tucht wil uit oefenen. zij het ovel- tien jaar. Maar er zal geen tucht worden toegepast in de kwestie van bijv. de Verbondsbeschou- wing. Zij bestaat alleen, als iemand de fundamenten van de kerk ondergraaft, in zijn leven bewijst geen Christen te zijn, maar afwijkt van de weg van het belijden. Men verwijt de Gereformeerden, dat zij zijn vervallen tot een onvruchtbaar legalisme. De binding is te strak; dit móet leiden tot voortdurende scheurin gen. zegt men. Tegenover deze opvattingen stelde prof. Polman, dat de Belijdenis niet een commentaar, maar een repetitie van de Bijbel is. Zij is norm. omdat zij uit de Heilige Schrift is genomen. Spreker voelde er veel voor om te trachten, de Belijdenis een zodanige vorm te geven, dat zij ook de jeugd aan spreekt. Maar achter het argument van Barth. dat de Belijdenis levend en dynamisch moet zijn. schuilt Barth's beschouwing van het Woord van God. Terwijl Barth de Bijbel beschouwt als een feilbaar getuigenis van de Godde lijke openbaring en van mening is, dat de Belijdenis voortdurend in beweging is, is de Gereformeerde visie, dat de Belijdenis blijvend en altijd norm is, als zij eenmaal met het Woord van God overeenstemt. De kerkrechtelijke binding is een noodtoestand, maar zij is heilzaam in de voortdurende strijd tussen de ware en de valse kerk. Wij moeten altijd zó binden, aldus prof. Polman, dat wij ieder z'n bezwaren laten zeggen als daarin volgens de bezwaarde het Woord van God in spreekt. Schuttevaer In een geanimeerde vergadering heeft de afdeling Leeuwarden der Kon. Schip persvereniging „Schuttevaer", onder voorzitterschap van mr. H. Schootstra, in café De Beurs, de belangen van de schipperij besproken. Er kwamen vele klachten over bruggen, sluizen en vaar waters aan de orde, welke door het be stuur bij de desbetreffende instanties aanhangig zullen worden gemaakt. Zo kwam ook de kwestie van de meer- stoelen voor de sohiphuizen in de Greuns ter sprake. Nu lijden deze schiphuizen vaak grote schade. Het gerucht, dat de bruggen in Leeu warden op spitsuren langer gesloten zullen blijven, had heel wat onrust ge wekt. Sommige van de aanwezige schippers meenden opgemerkt te heb ben. dat de vertraging bij de bruggen reeds nu groter is dan vroeger, hetgeen tot moeilijkheden aanleiding geeft, wan neer bijvoorbeeld nog vracht voor ver trekkende zeeschepen moet worden weggebracht. De bestuursverkiezing bracht voor de aftredende secretaris, de heer R. Hol- werda. de heer J. A. v. d. Akker. plv. bevrachtingscommissaris, in de plaats. De heer K. v. d. Noord werd herkozen. Halfuursdienst stadsbus Met ingang van een uur is gistermiddag de stadsdienst om het half uur gaan rijden. In verband met de slechte toe stand, waarin de straten verkeren, is het onmogelijk de route in twintig minuten te rijden. Zodra dat weer mogelijk is, hoopt men weer op de twintig minuten dienst over te schakelen. Vrij af Door motorstoring weigerde gistemior- flink in elkaar werd geperst. Met de pekel er bij is het een laag ijs gewor den met daar boven op weer het pak sneeuw van Zondagmiddag en Maan dagmorgen. Daarna viel de dooi in, die zo nu en dan werd afgewisseld met wat lichte vorst. Maandagmiddag is een deel van de voornaamste straten in de binnenstad behoorlijk berijdbaar gemaakt, maar voor vele straten was het toen al te laat, want de voorgespannc sneeuwploegen zijn te licht om de vaste onderlaag weg te schuiven. Het wordt telkens weer geprobeerd, maar de monteurs komen handen te kort om de apparaten te repareren. Alle'n de zwaardere achterspanners zijn er beter tegen be stand en die hebben gisteren ook be hoorlijk werk r'leverd, hetgeen niet wil zeggen dat men nu niet meer met de voorspanners werkt. Integendeel, maar de harde onderlaag moet op een andere manier worden ver wijderd. Met handkracht, doch dat schiet niet hard op. tenminste wanneer men geen grote groepen arbeiders aan het werk zet. Nu zijn er in Leeuwarden werkzoekenden genoeg, maar niet een ieder kan dit werk doen. Men zal er grondwerkers voor moeten hebben, want deze zijn gehard, kunnen dit zware LOSSE NUMMERS van de LEEUWARDER CüURAN'l zijn a 10 ct. per ex. verkrijgbaar bij: K. Haanstra. Sigarenmagazijn. Willemskade. hoek Snekerkade J Rusticus. Sigarenmagazijn Oosterkade hoek Oosterstraai S. v. d Schaaf Kapper. Emmakade N.Z 147 Spoorwegboekhandel Krantenkiosk. Nieuwestad Krantenkiosk. Zuiderplein Sigarenmagazijn Brouwer. Troelstraweg 47 werk volhouden en hebben bovendien laarzen etc., want zonder al die factoren is het niet doenlijk. Alsnog of in soortgelijke situaties zal de reiniging beslist eens moeten overwegen grotere groepen van deze werkkrachten in te schakelen (de dertig van nu kunnen moeilijk voldoende worden genoemd), al zal daardoor de loonpost geweldig stijgen. Op die manier zal de twintig duizend gulden, die voor de winterdienst is uitgetrokken spoe dig op zijn, vooral als men ook nog wat nieuw materiaal wil aan schaffen boven de zes sneeuw ploegen. die de gemeente thans rijk is. De centrum-functie van de zich steeds meer uitbreidende stad stelt echter ook eisen, waarbij niet mag worden vergeten, dat ook de dorpen en Leeuwarderadeel moeten wórden bediend. Evenzeer mag niet worden vergeten, dat zich bij alle goede voorzorgsmaatrege len nog overmacht kan voordoen! Botsing Bij de Prins Hendrikbrug verleende gistermorgen een vrachtauto geen voor rang aan een bus, die tengevolge van de botsing vrij ernstig werd beschadigd. Bij de Beursbrug botste vanmorgen een bus op een personenauto, die plotse ling moest stoppen. Beide voertuigen werden licht besohadigd. Financiën en economie In de eerstvolgende algemene vergadering van aandeelhouders van de Tvventsche Bank zal worden voorgesteld over 1952 een dividend uit te keren van 9 pet., evenals vorig jaar. Het is niet gewenst aan giften beperkende voorwaarden te verbinden De directeur van het Rampenfonds, luitenant-generaal b. d. K.N.I.L. P. Alons heeft tijdens een persconferentie mededelingen gedaan over de gang van zaken bij dit fonds, waarvan de taak in de regeringsnota als volgt is omschreven: de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen levensonderhoud, kleding, schoeisel, dekking en huisraad. Het werkend apparaat van het fonds is volledig werkzaam op basis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen daarvan geen enkele vergoeding. De leniging van de eerste nood is ge schied door het Roode Kruis en het Rooms Katholieke Huisvestingscomité. De voor deze eerste hulpverlening be nodigde fondsen zijn door het Nationale Rampenfonds verstrekt. Beide organi saties zijn aan het fonds, waarvan zij deel uitmaken, verantwoording schuldig Eerste uitgaven Aan het Roode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1.000.000. De door middel hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had be trekking op voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden. aanschaffing van buta-gas. ver strekking van rubberlaarzen e.d., transport van redders, geredden en levensmiddelen e.d., inrichten van noodhospitalen en noodverbüjven, alsmede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijk werkers. Het Rooms Katholieke Huisvestingscomité heeft Ier leniging van de eerste noden een bedrag van 200.000 toegewezen gekregen. Het Fonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening, dat directe hulp verantwoord moet zijn. De hulp, die onmiddellijk noodzakelijk was, is door het Fonds ge- gen de centrale verwarming in school boden en dagelijks wordt nog ondër- aohttien aan de Wissesdwinger. Omdat zocht of, waar en in Hoeverre nieuwe er vanmiddag toch al geen school zou hulp noodzakelijk is. Over het alge zijn. heeft het hoofd enkele klassen naar 'meen blijkt echter, dat de eerste nood huis gezonden. gelenigd is. en dat directe verdere hulp Een meevaller voor de jeugd, maar op grote schaal op dit ogenblik veelal niet voor de gemeente, want de motor niet verantwoord is te achten. De ge- moet natuurlijk worden gerepareerd. redden, die op hun haardsteden zijn der 3. 7 vuur' 9.15 u. „Sprong in het helle- Van Pottum woord zou houden, dat zij niet I langer konden slapen. ..Weet je, wat wij moesten doen", riep Pim, zodra zij ont- groentevkii ing Leeuwarden. 12 Ecbr. beten hadden. „Wij moesten ook maar Andijvie 85—110 cl per kg Bieten (Kroten) naar het huis van boer Krelis gaan en 8—12 ct. per kg., idem (gekookt) 12—30 ct. per daar de wacht houden. We gaan od die kg.. Rode kool 75—105 ct per 10 kg.. Savoye wgg hggn gn weeri0peni dan komen we ct0°nerTe Boerenkool57-'êoper kg.. Peen d.p baron vanzelf tegen. ..Als hij komt... j 12—21 ct per kg.. Peterselie f2.85(4 per kg., riep Pam somber. „Natuurlijk komt hij. Prei 45163 ct. Der kg.. Koolrapen 5—3 ct per Zo gezegd, zo gedaan en Pim. Pam en kg., schorseneren 63 ct. per kg., selderij J 3.45 pom behoefden niet eens zo heel lang "4.35 per ke.. Knolselderij f 2.6a per ,e wachten, tot zij baron Van Pottum Ook de baron was 10 stuks, veldsla 90-125 ct. per kg., Uien 35 aankomen Appelen S'kg.f'peren'3^34'cl j weer vroeg wakker geworden. Hij had per kg. trouwens bijna geen oog dicht kunnen doen en was blij. toen hij het 'smorgens weer licht zag worden. Pim. Pam en Pom groetten de baron beleefd, toen hij naderbij kwam. „Goedenmorgen baron, gaat u boer Krelis ook bezoeken! De arme man is er slecht aan toe", zei Pim en trok een treurig gezicht. „Ja. eh eens even kijken hoe het er mee gaat", antwoordde de baron en wilde alweer doorlopen, toen hij zich plotse ling zijn BETERE-IK herinnerde. Wat had die ook alweer gezegd over Pim, Pam en Pom! De baron draaide zich om. „Zeg beste jongens, jullie zijn Pim. Pam en Pom, is het niet?" Zodra de baron Pim. Pam en Pom herkend had, keerde hij op ziin schreden terug. „Zeker, meneer de baron", antwoordden ze alle drie heel beleefd. „Enhebben jullie nog last van die „Kiekeboe?" informeerde de baron. „Ik weet het niet. meneer de baron", antwoordde Pim vlug. vóórdat zijn broertjes nog iets konden zeggen. „We hebben vannaoht niet thuis gesla pen. ziet u? We durven niet meer". Pim voelde de verbaasde gezichten van zijn broertjes achter zich en ging vlug cloor. „We hebben vannacht maar onder een brug geslapen". „Onder een brug ge slapen?" herhaalde de baron verbaasd. „Ja. we mogen niet meer in ons huis van die „geest", van die „Kiekeboe", riep Pim. Baron van Pottum voelde zich niet op zijn gemak. Het was zijn schuld, dat die drie arme jongetjes vannacht buiten hadden geslapen en had zijn BETERE-IK hem niet opgedragen om niet meer te gaan spoken? „Jongens, gaan jullie maar gerust weer naar je huis terug, hoor. Ik zal er voor zorgen, dat jullie niet meer lastig wordt geval len". riep hij uit, „Ja. maarre. hoe kunt u dat nu? U kunt toch zeker niet tegen die „Kiekeboe" op?" riep Pim. terwijl hij ziin broertjes een knipoogje gaf. „Laat dat nu maar aan mij over", ant woordde de baron ongeduldig. ..Ik ben een invloedrijke man. en als ik dat zeg. is het zo. Vertel me later maar eens of ik geen gelijk heb gekregen. Ik heb nu geen tijd meer. Gegroet jongens!" „Dag meneer de baron", antwoordden Pim. Pam en Pom en zodra de baron op veilige afstand gekomen was, keken zij elkaar ondeugend aan. „Nu. wat heb ik je gezegd", riep Pim. „Zijn BETERE-IK begint al te werken, v at ik je brom". achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voeding» terwijl de geëvacueerden een liefdevolle behandeling genieten in hun nieuw tijdelijk verblijf. Hulpverlening' in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding van huisraad en woninginrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulpverlenng zal eerst in groot verband aan de orde komen wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Dan zal zeer veel geld nodig zijn. Commissies Ter voorbereiding van de te vergoe den schade zijn in het leven geroepen een commissie ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schade vergoeding van huisraad, een commissie voor maatschappelijk werk en een com missie ter onderzoek van alle uitgaven waarvoor geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Voorts is een regeling ge troffen. volgens welke de aanmelding en de registratie van de geleden schade zal geschieden door op te richten rampen- sohadebureaux. Generaal Alons acht het niet ge wenst aan giften beperkende voor waarden te verbinden. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen doen afbreuk aan het doel dat het rampenfonds zich stelt: de hulpverlening in algemene zin, daar waar die hulp noodzakelijk is. Die beperkende voorwaarden kan het Fonds niet onder alle omstandig heden in acht nemen. Ook wordt het in het huicige stadium beter geacht met het adopteren van ge troffen gemeenten te wachten totdat om trent. de noodzakelijkheid of wenselijk heid van zodanige adoptie een duide lijker inzicht zal zijn verkregen. Tot 12 Februari is een bedrag binnen gekomen van f 34.000.000. In deze som zijn niet begrepen de bedragen die, hoe wel reeds toegezegd, nog niet bij het Rampenfonds zijn ingekomen. Voor het beheer dezer gelden heeft het Fonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescollege, bestaande uit acht voor aanstaande bankiers. Een half millioen aan giften uit het buitenland is meege teld. Met toezeggingen in het buiten land is geen rekening gehouden, Engeland en Wales onder de sneeuw Grote overlast Door een hevige sneeuwstorm uit het Noordoosten zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen geheel geïsoleerd. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven ziin door de bestuur ders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaatsen drie meter hoog ligt. De storm wordt nu ook in het Zuiden van Engeland verwacht, zegt Reuter.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5