ES8! Charmante vrouw met een grote liefde voor het dier Chimpansee en tijgerwelp in huis Kerknieuws Burgerlijke Stand SNEEK KUNST AAN ALLEN VIA LISSABON" 4 LEEUWARDER COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Mevrouw Valentine Louwman (Van een speciale verslaggever) Er zullen mensen zijn, die mevrouw Valentine Louwman uit Wassenaar excen triek vinden. Want wie haalt het in zijn hoofd met een tijgerwelp onder de arm naar zijn kapper te gaan? Of wie haalt een bedrijvige chimpansee-baby in huis, die wat extra-vertroeteling nodig heeft? Dat soort dingen doet deze charmante vrouw, moeder van drie stevige zoons, onder wie een tweeling. Maar zij doet meer. Ze deinst er ook niet voor terug om twee-en-twintig zielige stookolie-vogels in haar villa-badkamer een kans te geven in leven te blijven. Een uiterst kleine kans overigens, omdat de dieren de. stookolie zelfs in de longen gekregen hadden. Met botersmeersels heeft ze de verschrikkelijk brakende dieren behandeld. Vele dagen lang. Weken na het experiment hing in dc badkamer nog de nare reuk van de vogels en wat die er gedeponeerd hadden. Ondanks schrobpartijen met sterke lysol-extracten. Maar mevrouw Louwman zou het weer doen, wanneer men opnieuw een beroep op haar kennis van en liefde voor het dier zou doen. Die liefde voor het dier van deze geboren Amerikaanse heeft heel wat consequenties gehad. Niet alleen heeft die ertoe geleid, dat een tijger haar een vinger afbeet („het was helemaal mijn eigen schuld"), maar ook, dat er bij Wassenaar een groot en modern ingericht dierenpark kwam. Het begon met wat vogels", ver telt mevrouw Louwman. „Oorspronke lijk was dat de hobby van mijn man, die ik in Rome ontmoette tijdens een bezoek aan de dierentuin. Mijn man houdt ook enorm veel van dieren. Enfin, na de vogels kwam er een was- beertje. En zo is het van lieverlee gegroeid. Aanvankelijk zei ik aan leeuwen en tijgers nooit te willen beginnen. Dat gebrul om m'n huis. Op het ogen blik houd ik het meest van de kat achtige dieren. Ik ga liever in de kooi bil een volwassen tijger dan bij een volwassen chimpansee. De apen blijven apen. Ontzaglijk aardig, maar onbe trouwbaar. En de chimpansees zijn - eenmaal volwassen onhoudbaar sterk. Ze kunnen de kracht opbrengen van acht sterke kerels. Zo solide kan geer. kooi ooit gemaakt worden, of op zekere dag merk je. dat de chimpan see weer brokken gemaakt heeft. Duimdikke tralies weet hij met ver bazingwekkend gemak uit elkaar te buigen". Kossie op schoot We willen het graag geloven, wan neer we even later met de acht maan den oude chimpansee Kossie op schoot zitten, die in rood jakje en plastic luierbroek door mevrouw Louwman als huisdier gehouden wordt, omdat de woning en haar nabije vertroete ling de beste levenskansen boden voor deze kleine aap. die op zijn rejs naar dit kille, tochtige land een longont steking had opgelopen. Kossie is een bijzonder leuk dier. Maar ook bijzonder ondeugend. Hon derd maal moet hem verboden worden, wat hij niet mag doen. Met onschul dige we zouden haast zeggen kinderogen, kijkt hij dan op. laat wat hij niet mag doen, maar gaat er weer rustig mee door, zodra hij zich onbe spied weet. „Hij is bijzonder intelligent", zegt mevrouw Louwman. ..Met de tijger welp. die ik tot voor drie dagen ook in huis had. kon Kossie veel meer doen dan ik. En wanneer het spel hem begon te vervelen, ging hij met een of ander meubel hard op de grond bonken. De tijger schrok daarvan en bleef uit de buurt van Kossie. En daar was het de aap om te doen". Acht maanden oud is het diertje, maar als het met zijn zachte grijppoten onze hand naar zijn kop trekt om ge krauwd te worden, voelen we hoeveel kracht daar achter zit. En nu is hij nog in een beste luim. Hoe groot moet die kracht wel zijn als hij zich kwaad maakt. Jaloers Er is niet veel voor nodig om hem uit zijn humeur tc brengen. Nog durft mevrouw Louwman het ons te demon streren. Ze maakt het diertje hevig jaloers, door een schijnvrijage met de dienstbode, die overigens even harte lijk met de dieren omspringt als mevrouw. Krijsend wringt Kossie zich tussen dienstbode en mevrouw Louw man. cn wanneer hij eenmaal om de hals hangt van zijn grootste verzorg ster, werpt hij nog grommend zwaar (Arlintentie I M.) I sterV Mevrouw Valentine Louwman met twee van haar troetelkinderen: de tijgerwelp en de chimftansee-babij Kossie. verwijtende blikken in de richting van het meisje. Men moet niet denken, dat deze lief hebberij zonder zorgen is. Mevrouw Louwman stelt zich op het standpunt, dat wie dieren wil houden, het uiter ste moet doen om deze uit hun milieu gestote wezens een juiste verzorging te geven. Van alle dieren maakt ze rapporten, die op dagboeken lijken. Nauwkeurig en wetenschappelijk worden de menu's, e.d. vastgesteld. Er wordt een internationale correspon dentie over gevoerd. En zo groeide deze hobby tot een zeer omvangrijk bedrijf, waarvan deze Amerikaanse toen ze nog als balletdanseres en pianiste de wereld doortrok, nooit en te nimmer gedroomd zal hebben. Zij niet. en haar man niet, die als dage lijks werk een groot garagebedrijf in Den Haag heeft. Hemelum: botsing tussen bus en auto Bij Nieuwburen onder Hemelum is ljet tot een botsing gekomen tussen een bus van de Z.W.H. en een auto van het kaas-contrölestation. Beide wagens zijn waarschijnlijk geslipt toen ze elkaar op de weg, waarop aan beide kanten natte sneeuw lag, wilden passeren. Bij de botsing werden beide wagens ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Het Bildt: twee auto's te water In Het Bildt zijn twee auto's geslipt en te water geraakt. Een auto van bak ker Brandsma uit Vrouwenparochie kwam bij de vlasfabriek ..De Südhoek" in een sloot terecht. Een tractor van de fabriek heeft de wagen op het droge ge lrokken. Dokter Witvoet uit St. Anna Parochie raakte bij de Druilhoek in een sloot. Een tractor van de heer A. Anema heeft zijn wagen op de weg getrokken en naar huis gesleept. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Auto vliegt na botsing in sloot De expediteur B. Dooper uit Blauw huis kwam met z'n vrachtauto uit Sneek en wilde van de Rijksweg 43 af de weg naar Blauwhuis inslaan. De bestuurder van een achter hem rijdende personen auto, afkomstig uit Wieringen, was niet op deze manoeuvre bedacht. Door de gladheid van de weg kon hij niet tijdig genoeg remmen, met het gevolg, dat hij de vrachtauto links passeerde en die ter hoogte van de treeplank raakte. De per sonenauto schoot daarop dwars door een hekje dat aan de kant van de weg stond en kwam na een paar buitelingen in de bermsloot terecht. De beide inzittenden, een winkelier-koopman en zijn vrouw, liepen geen ernstig letsel op. Een kraan wagen uit Sneek heeft de wagen later gelicht. Personenauto botste op trailer in Buitenpost Op de Rijksstraatweg in Buitenpost is een personenwagen, waarachter een aanhangwagen was gekoppeld, op een trailer, die aan de kant van de weg ge parkeerd stond, gebotst. De bestuurder van de personenauto, die uit de richting Groningen kwam aanrijden, wend ver blind door een tegenligger met het bovenvermeld gevolg. De auto werd lioht beschadigd. Melkwagen ontweken bakfiets met petroleum het slachtoffer Een bakfiets met petroleum werd het slachtoffer van de gladde weg in Buiten post. Een personenauto uit Purmerend, die in het dorp wilde afremmen voor een melkwagen, slipte, schoot naar links en botste tegen de petroleumkar aan. Zowel de bakfiets als de auto werden lioht be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Personenauto botst op een geparkeerde vrachtauto Een personenauto is in Opeinde (Sm.) op een stilstaande vrachtauto van de heer Welling uit Oudega (Sm.) gevlo gen. Toen de bestuurder wilde remmen schoot de auto door tengevolge van de gladheid. De cabine van de personen^ auto werd ernstig beschadigd. Door de gladheid van de weg raakte de heer H. Hatzman te Appelsga met zijn auto in de Compagnonsvaart nabij het Stokersvallaal. Bijtijds wist hij nog uit de wagen te springen. Ned. Herv. Kerk en emigratie In de ruim vijf jaar. dat de Her vormde Emigratie Commissie thans be staat, is er reeds heel wat gedaan op het gebied van voorlichtingsavonden, voor bereidingsweekends. verspreiding van infonmatieve lectuur en het houden van spreekuren door de Provinciale Com missies. Deze arbeid wordt gedaan bin nen de organisatie van de Algemene Emigratie Centrale en wel met opzet daar, omdat de Ned Herv. Kerk zich nimmer onvoorwaardelijk en eenzijdig in één der groeperingen, hoe groot ook,, in .het Nederlandse volksleven mag op lossen. Zij houdt echter naar alle rich tingen de contacten open, vooral naar de meer speciaal Gereformeerde Ohr. Emigratie Centrale, die bijzonder goed werk over een lang tijdsverloop heeft gedaan. Contacten zullen ook moeten worden gelegd met andere kerkgenoot schappen. aan wier leden de Herv. Emigratie Commissie meent ook haar arbeid, haar bemiddeling en haar erva ring te moeten aanbieden. De geeste lijke verzorging van de protestantse emigranten op de reis naar zijn nieuwe vaderland wordt altijd op de prettigste wijze geregeld met de Deputaten voor de emigratie van de Geref. Kerken in Nederland. Met ieder schip reist een predikant mee en men hoopt het ook zover te krijgen, dat per schip een sociale werkster voor de arbeid' onder de vrouwen de reis kan meemaken. Aangezien de Ned. Herv. Kerk zich zelf niet naar het buitenland wil „over- poten" (waardoor de kerkelijke ver deeldheid immers sterk wordt bevor derd). heeft zij in de versohillende emigratielanaen contact opgenomen met aldaar gevestigde zusterkerken. Met de Reformed Church in Amerika bestaat er bijv. een voortreffelijke samenwerking (o. a. door middel van het Immigration office te Hamilton) en hetzelfde geldt voor de Presbyteriaanse kerken 111 Australië en Nieuw-Zeeland, die meest door Schotse immigranten zijn gesticht en waar de Nederlanders zich goed thuis blijken te gevoelen. Dr. E. Emmen, de secretaris-generaal van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, hoopt juist deze week van een lang durig orientatiebezoek aan deze beide lar.den in Nederland terug te keren. De kerk in Nieuw-Zeeland In Nieuw-Zeeland heeft geen enkel kerkgenootschap de absolute meerder heid: de Anglicaanse Kerk (Church of England) heeft er 40 procent, de Pres byter iaarase Kerk 25 pet., de Rooms- Kath. Kerk 13 pet. en de Methodisten 11 pet!, terwijl er ook nog enige klei nere groeperingen zijn. Deze cijfers geven eohter niet de juiste situatie aan, want hoe groter het percèntage, hoe hoger ook het aantal van hen die alleen in naam ingeschreven staan. Oecume nische samenwerkingis dus alleen al om practische redenen in Nieuw-Zoc- land ten zeerste geboden en de begeerte daarnaar wordt nog versterkt, doordat alle kerkelijke instituten in dit gebied van de wereld nog niet of nauwelijks een eeuw oud zijn. waardoor de tradities nog weinig belastend werken. Wel wor den er dan nog vaak nauwe banden aan getrokken met de overzeese moeder kerken, in het geval van Nieuiw-Zee- land vrijwel allemaal in Groot-Brit- tannië gelegen. In 1941 werd in Nieuw-Zeeland reeds een Nationale Raad der Kerken opge richt, waar vrijwel alleen de R.K. Kerk zich buiten hield. Zelfs het Leger des Heils, de Quakers en de Grieks-ortho doxe kerk waren in deze Raad vertegen woordigd en daarom kon men zeggen dat 83 procent van de bevolking in federatief-kerkelijk verband was samen gebracht. Het kwam tot een verheu gende samenwerking en velerlei activi teit; aan de hulpacties voor vluchtelin gen en vervolgden bijv. werd ijverig meegedaan. Een Nationale Zendings raad stond met deze Nationale Council of Churches in het nauwste contact en daardoor ook konden er vertegenwoor digers van Nieuw-Zeeland (dat nog maar twee niillioen mensen heeft) ge zonden worden naar alle grote oecume nische bijeenkomsten over de gehele wereld en is bijv. de naam van de Ne derlander dr. H. Kraemer uit Bossey bij Genève bij vele Nieuw-Zeelanders wel bekend. Trouwens, verschillende be kende figuren uit de oecumenische be weging als dr. John R. Mott. dr. Martin Niemöl'ler, de aartsbisschop van Can terbury e. a. hebben in Nieuw-Zeeland op verschillende plaatsen voor druk bezette kerken gesproken, Een verslag van de oprichtingsvergadering van de Wereldraad van Kerken (Amsterdam 1948) werd in Nieuw-Zeeland in 4ÜOO exemplaren verkocht en op de lijst van ..gevende landen" van de Wereldraad stond dit dun bevolkte land op de zesde plaats van boven. Toch is er nog ont zettend veel te doen op het stuk van kerkelijke samenbinding en de hoop is daarbij ook op de vele immigranten ge steld. Kerknieuws in het kort In de omgeving van Rotterdam en in de buitenwijken van deze stad. waar thanB heel wat evacué's zijn ondergebracht, heeft men door samenwerking van de ver schillende kerken reeds tien recreatie centra voor geëvacueerd en in het leven geroepen. Er zijn verenigings lokalen voor dit doel afgestaan en de kosten voor consumpties, boeken, tijd schriften. gezelschapsspelen enz. worden gezamenlijk door. de kerken gedragen.. De r.k. Volkskrant publiceert een weergave van een namens de synode op gesteld schrijven aan de kerkeraden der Chr. Geref. Kerken in Nederland, waarin deze verzocht worden de gelden van de j.l. Zondag gehouden collecte niet te be stemmen voor het Nat. Rampenfonds, maar „voor bijzondere noden in eigen kerkelijk leve n". Het blad constateert, dat deze groep van christenen zich aan de alom gegroeide eenheid meende te moeten onttrekken en noemt dit een pijnlijk voorbeeld van geheel averechts christendom. Een bepaalde protestantse groep in de Verenigde Staten, die een radicale schei ding van Kerk en Staat voorstaat, heeft er tegen gewaarschuwd, dat mevr. Clare Boothe Luce, die tot ambassadrice in Italië is benoemd, tevens als vertegen woordigster van de President bij het Vaticaan zou optreden. Geen diplomatiek contact met het centrum van de R.K. Kerk, aldus het standpunt van deze vrij machtige groepering. V erenigingsnieuws „Het Groene Kruis", Oosthem-Abbega: ledental 180; batig saldo; kassaldo 1258.70. De aftredende voorzitter werd herkozen. De penningmeester S. Haag- sma, die de vereniging 28 jaar gediend heeft, trad af. In zijn plaats is benoemd S. Kamstra. C.A.F. ..Eendracht maakt macht", Hol- lum (A.): herkozen J. J. van der Waag in het bestuur en IJ. J. Brouwer in de Raad van Toezicht. De balans sloot met een eindcijfer van 29.888.02, terwijl de bruto-winst 14.750.62 bedroeg. Besturenbond van het NVV in Kol- lumerland: kassaldo 27.84: de t.b.c.- collecte had ruim 300 opgebracht: her kozen B. F. de Goede en G. P. Sinnema te Kollum. W. Kobus te Kollumerzwaag en F. van Lune te Burum. In de jaarvergadering van de Jon- gerein-afdeling te Boyl heeft de heer B. Venema. assistent van de R.L.V.D., afscheid genomen. De heer R. Diever hield een inleiding over „De plaats van onze Jongerein in de maatschappij", waarop een prettige discussie volgde. In de plaats van de heer K. Blauwbroek. die niet herkiesbaar was. is de heerM. van der Wielen in het bestuur gekozen. Federatie Franeker A.N.A.B.: elf afdelin gen met 252 leden; batig saldo 230.12; her kozen H. Veenstra, Wommels: gekozen J. Oost te Achlum in de plaats van J. Zorg drager, die vertrekt. Er is 50.afgestaan m het Rampenfonds. „Groene Kruis", Nijega-De Tike: kas saldo ƒ115.44; herkozen R. Terluin; geko zen O. Sipkens. L. Koopmans, T. Koster en G. Bergsma. Als wijkbestuurders zijn ge kozen R. Terluin en L. Koopmans. Oudercommissie Ulo. Gorredyk: geko zen J. Zondervan te Gorredijk en D. de Haan te Nij-Beets (in vacature A. Dunant te Gorredijk en Y. Veenland te Lippen huizen!. De scheidende gymnastiekleraar, de heer Zaadstra. ontving een boek; diens echtgenote een bloemstuk. Begrafenisvereniging te Huins-Lyons: batig saldo 109 49. Herkozen W. Keestra te Huins. Men bedankte voor het lidmaat schap van de Ned, Bond van Begrafenis verenigingen en besloot lid van de Friese Federatie te blijven. A.R. kiesvereniging Kollum. Aantal leden 186; batig saldo ruim 94. In plaats van A. Dijkstra, die bedankte, werd tot be stuurslid der gemeentelijke kiesvereniging gekozen A. H. v. d. Kooi. ,D« laatste eer" Warns: bijna 300 leden; nadelig saldo 83.78. B. Schilstra werd her kozen. Men besloot een bedrag aan het rampenfonds te zenden. C.H.U. Delfstrahulzen: herkozen H. Kraak en A. Idzinga; gekozen V. Holtrop, H. Wierda en E. Bijlsma. H. Pen stelde zich niet herkiesbaar. Groene Kruis. Staveren; saldo f 150.67; herkozen P. S. Visser: ledental 275. Op 19 Maart zal het 50-jarig bestaan sober wor den herdacht. C.H, kiesver. Oosthem. Gekozen G. Dam- itra. Klein nadelig saldo. C. H. Kiesver. Engwierum. Nadelig saldo 14.11. Herkozen G. Hoekstra „Dorpsbelang", Oude Leije. Ledental 125. Batig saldo. Gekozen J- J- van der Leij en G. van der Leij. Er werd besloten aan de gemeentebesturen van Leeuwarderadeel en Ferwerderadeel te verzoeken om in het dorp enkele lantaarns te plaatsen en enkele sloten uit te baggeren. „Oost- en Westhoek". St. Jac. Parochie. Ledental 146. Flink batig saldo. De reke ning van de kleuterschool sloot met een batig saldo van 605.12; gekozen A. van der Feen en R. Zeylstra Plattelandsvrouwen Ureterp. 127 leden. Klein batig saldo. Gekozen mevr. Vellinga— Bon tra en mevr. De Boer—De Tong (mevr. Hofstra—VVestra en mei. Boonstra waren niet herkiesbaar). Men eaat breien voor de be volking in het rampgebied. Zuivel federatie Oosterlittens. Batig saldo. Herkozen II. Veenstra te Wommels. Gekozen (wegens vertrek T. Zorgdrager) T. Oost te Achlum. De afdeling Berlikum van 't Veteranen- legioen Nederland kwam in algemene ledenvergadering bijeen. In het bestuur werden gekozen A. Wierstra. voorzitter; P. Braaksma, Sj. Quarré, P. Bosma en G. Werkhoven. Ned. Hervormde Evangelisatievereni ging Stiens: in de plaats van de heer H. Fokkens is gekozen de heer Zijlstra. Wijfcvereniging Echten: er is 15 keer dienst gedaan. De dragers krijgen lange uniformjassen. A.R. kiesvereniging Kollumerland c.a.: in plaats van de aftredende penningmees ter A. Dijkstra, die deze functie dertig jaar had vervuld, werd bij enkele candi- daatstelling tot bestuurslid gekozen A. H. van der Kooi te Kollum. In Wolvega zijn enkele vergaderingen gehouden van Steun Wettig Gezag, waar voor buitengewoon dienstplichtigen waren uitgenodigd. Het resultaat was, dat zich tot dusverre zestig personen voor de Nationale Reserve aanmelden. Het dochtertje van de winkelier J. Zui- dema te Engwierum brak een arm en moest in Leeuwarden worden geholpen. - Ook in de Ver. Staten is er wel eens strijd om een kerkgebouw of om kerke lijke goederen tussen van elkaar geschei den levende kerkelijke groeperingen. Zo werd thans door de hoogste rechterlijke uitspraak de Russisc h-O r t h 0- doxe St. Nicolaaskerk in New York ontzegd aan de groepe ring die het patriarchaat van Moskou onder de huidige omstandigheden niet erkent. Het beginsel der godsdienstvrijheid liet niet toe, aldus de rechters, deze kerk toe te wijzen aan hen die niet onder de kerkelijke jurisdictie van Moskou wilden leven. De internationale Christelijke Universiteit, die bij Tokio in Japan is opgericht, is thans door de Japanse regering officieel erkend. Met April zullen de lessen in volle omvang aanvangen. Vooral de evangelische kerken in de V.S. hebben voor de oprichting van deze universiteit zeer grote sommen bijge dragen. Kerkelijke mutaties Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Noord- bergum (toez.); C. Boogaard, vicaris te Lutlelgeest (N.O.P.)te Middelburg; dr. H. v, d. Linde te Utrecht, secretaris van de Oecumenische Raad. Bedankt voor Garderen: W. L Tukker te Delft; voor Ernst (toez.): A. Klein Kra nenburg te Kootwijk. Geref. Kerken. Beroepen te Hengelo: ds. Slofstra te Hijlaard. Geref, Kerken (onderh. art. 31 K. O.). Beroepen te Ulrum: Z. G. van bene. eand. Ie Kampen; te Doesburg-Doetinchem. G v. d. Brink, cand. te Voorburg. ACHTKAB8PELBN, 4—10 Februari. Geboren te Kooten: Hedzer, zoon van Mar len van Houten en unskje Tabak; te Boelens- laan: Wiepkje, dochter van Hindert Elzinga en Trijntje van der Veen; te Drogeham: .Taco bus. zoori van Willem v. Kammen en Wijtske Rauwerda: te Buitenpost: Jan. zoon van Johannes Metzlar en Hendrikje Pilat; te Sur- huisterveen: Ieme. zoon van Hendrik Boom- sma en Hiltje Groenveld: te Drogeham: Fokje, dochter van Rients Oppewal en Fetje Bakker; Te Twijzelerheide: Hijlke. zoon van Jelle de Graaf en Sijke van der schaaf: te Surhuïzum: Reinder, zoon van Anne Postma en Anna Velzing; te Twijzel: Dirk. zoon van Rinze Reiding en Margje Zandbergen; te Kooten: Willem Martinus Jakob, zoon van Jakob Gaele van der sohors en Grietje van der Bij. Ondertrouwd: Jan Nioolal, 2» jaar en Renske Helmus, 24 jaar. beiden te Harkema- Opeinde. Getrouwd: Johannes Nicolai, 22 jaar en Christina Pieterke Gina Bos, 24 jaar, beiden te Twijzel; Pieler Wittevecn. 25 jaar, te Dro geham'en Baukje Loonstra, 24 jaar. te Noord- bergum BAARDERADEEL. 2—8 Februari. Geboren te Hijlaard: Antje. dochter van Bauke Kuperus en Neeltje Johanna van den Berg. Overleden te Jorwerd: Pieter Kingma, 17 jaar, weduwnaar van Dirkje Kuperus. BARRADBBL. 410 Februari. Ondertrouwd: Pieter Herder, 25 jaar. te Minnertsga en Jantje Visser. 21 jaar, te Tzum. Overleden te Minnertsga. Rinske Blanksma, 65 jaar, vrouw van Jan Helder; Hendrik Muller, 81 jaar. weduwnaar van Sijbrigje Wetterauw; te Wijnaldutn: Fedde Keegstra, 85 jaar, weduwnaar van Trijntje Coree; te Harlingen: Jurjen Visser. 41 jaar. man van Siebrigje Alger'a, van Wijnaldum. DONIAWBRSTAL. 28 Jan.—10 Febr. Geboren te Idskenhuizen: Douwe, zoon van Geert Lulnstra en Grietje van Minnen; te Tjerkgaast: Trijntje Agatha Thereaia. dochter van Lieuwe Melchers en Regina A. Miedema; tc Langweer: Jaeoba Jeltje. dochter van Ger- ben Gerbensma en Marij Jaarsma: te Koufur- derrige: Piertje, dochter van Rudolphus van der Kooij en Foekjen Boschma; Margaretha Sophia Helena, dochter van Bote B. Joma en Marie Dijkstra. Ondertrouwd: Tjitee NijhoH, 32 jaar en Hendenka Dorothea Meijer, 34 jaar, beiden te St. Nicolaaaga. FRANEKER, 5—11 Februari. Geboren: Augustinus Sjouke. zoon van Sjouke Bootsrrta en Susanna Sjoukje Mie dema; Romkje Martha, dochter van Pieter de Weert en Siementje Korte. Ondertrouwd: Tjerk Tichelaar en Trijntje Plaisier. Overleden: Jan Sipke de Boer. 75 jaar, ge huwd van JeRJe Haitsma, van Achlum: Alle Donia, 70 jaar, gehuwd met Antje Bosch. HASICERLAND. 5—14 Februari. Geboren te Joure: Catharina Elizabeth Gabriëllina. dochter van Geert ten Hove en Katharina Hof: te Oudehaske: Obbe, dochter van Hendrik Boonstra en Joukje Hooisma: te Rotsterhaule: Geert, zoon van Hielke de Vries en Trijntje Schokker; te Joure: Sietake. doch ter van Jan Zweering en Janeje de Vos; Tjitske Eelkje. dochter van Franke de Graaf en Jantje Algera. Ondertrouwd: Geert Bos, 37 jaar te Oude haske en Geeeke Boonetca. 30 jaar, te Dracht ster-Compagnie; Srjbe Broersne, 27 jaar, te Wageningen en Geertje jeHema, 34 jaar, te Haskerdijken. Overleden te Roteterhaule: Hendrikje Stel- lingsma, 81 jaar. weduwe van Klaas Bo«: te Rottum: Hendrik Kok, 71 jaar, weduwnaar van Grietje Hepkema. HET BILDT. 28 Januari—M Februari. Geboren te St. Anna Paroohie: Leonardo» Alberlus. Boon van Justus Evert Willem Beth en Sijke Vi9ser; te Oudebildtzijl: Trijntje, dochter van Jan van Dijk en Grietje van der Floeg: te Vrouwenparochie: Berend, zoon van Egbert van der Laan en Martje Bos; te st. Anna Parochie: Bendert, zoon van Pieter Andringa en Grietje Hovinga: Srjds. zoon van Poppe van Noord en Neeltje Wiersma; te St. jacobi Parochie: Jeteke Akke Margriet, dochter van Marten Marra en Hiltje Gerrit Cnossen. Ondertrouwd; Klaas de Haan, 31 jaar, te Minnertsga en Hiltje van Dijk, 29 jaar, te St. .Anna Parochie. Getrouwd: Foppe Poetetra. 35 jaar, te Beet gum en Duifke Woudstra. 21 jaar, te Oude bildtzijl: Sipke de Jong. 26 jaar, te Oudebildt- In Peins is een Roode Kruis-film ge draaid, 's middags voor de schoolkinderen en 's avonds voor de ouderen. Ondanks het slechte weer was er een goede belangstel ling. Er werd 's avonds een collecte voor het Rampenfonds gehouden. De Coöp. WerVtuigenvereniirinff te Sioeers- woude heeft besloten een zwaardere tractor aan te schaffen, die zowel op «ras. als od bouwland kan worden gebruikt. In Pineium hebben de leerlingen van de laagste klassen der openbare laeere school, onder leiding van de heer H. Hoitsma, hoofd der school, de operette ..Doornroosje" onge voerd. De Grouwster bakker Tan de Wit heeft van suiker een model gemaakt van de Ned. Herv. Kerk in Grouw. Het is een prachtig stuk werk geworden. Lijsbert Bijlstra. 21 jaar. t.e Grouw; Jan de Jong, 28 jaar cn IJtje de Jong. 21 jaar, beiden te st. jacobi Parochie. Overleden te Vrouwenparochie: Eelka Idsardi, 61 jaar. echtgenoot van Lieuwkja Zijlstra; te St. Jacobi Parochie: Sijbren Kui ken. 75 jaar. weduwnaar van Grietje Koning; te Vrouwenparochie: Feikje Bijlstra, 71 jaar, echtgenote van Geert Leijstra. MBNALDUMADBEL. 4—10 Februari. Geboren te Berlikum: Harmen Jacob, zoon van Minne Schiphof en Dieuwke Kolthof; te Beetgum: Sjirk, zoon van Tjipke Bouma en Riemkje Papa; te'Menaldum: Goitske. doch- ler van Sjirk Bijma en Antje Magreta Loktje Veenstra. Gehuwd: Pier Kolthof 24 jaar, te Tzumma- rum en Neeltje Anna de Witte, 22 jaar. te Marseum. Overleden te Berlikum- Upe Kuipers, 82 jaar, weduwnaar van Antje Jelgersma. OPSTBRLAND, 4—10 Februari. Geboren te Ureterp: Romkje, dochter va« Murk Krol en Anna Trijntje Rozema; Ie Sie- gerawoude: Lippe, zoon van Jan Mulder en Uilkje de Bos; te Gorredijk: Trijntje Dina, dochter van Berend Weidema en Cornelia van der Bij: Siepkje Elsien dochter van Libbe Hoekstra en Elizabeth Dirkje Munster man; te Terwispel: Janna Theresia, dochter van Mintje Strikwerda en Geertje Hendrik» van Dam: te Kortezwaag: Marten, zoon ven Hendrik Hunneman en Trijntje de Kroon; te Terwispel: Oebele. zoon van Rietner Bijstra en Imkje Wijnstra. Ondertrouwd: Eite Horinga, 33 jaar, t* Sebaldeburen en Hielkje Taekema. 24 jaar, te Ureterp: Anne Gerrit ter Steege, 29 jaar, te Enschede en Uilkje Koopmans, 24 jaar. te Gorredijk. Gehuwd: Gjalt Klijnstra en Hendrikje van den Akker: Willem Trip en Wikje Haisina; Anne Knobbe en Tjitske Zwarts: Jan de Vries en Anna Hinderika wielinga; Kornelis Mari- nus en Janke Wltteveen; Meindert Marinus en Aaltje Jongsma; Pieter Hijlkema en Trijntje Jantje ten Cate. Overleden te Ureterp: Bareld van der Sluis, 51 jaar echtgenoot van Lutske Kooistra; te Wijnjeterp: Berendje Verwer, 73 jaar, echt genote van Hendrik Brander: te Lippenhui zen. Foppe Bethlehem: 75 jaar. echtgenoot van IJnske van der Wal: te Kortezwaag: Jacob Nijenhuis 84 jaar. echtgenoot van Rinskje Walda; te Heerenveen: .lannie Rozenberg, 1 week dochter van Anne Rozen berg en Grietje de Boer. van Kortezwaag; te Tijnje: Fettje Madhujzen, 92 jaar, weduwg van Johannes wiebinga. RAUWBRDERHEM. 25 Jan.—7 Febr. Geboren te Terzooi: Tjerk, zoon van Hal men Abrrva en Nieske de Jong. SMALLINGBRLAND. 5—11 Februari. Geboren te DrachtenHendrik zoon van O. Post en A. Schram, van Kortezwaag; Binne, zoon van J. v. d. Velde en Sj. Veenstra: Atje, dochter van G. v. d Velde en P. Paulusma, van Rottevalle: Lambertus L uiteen. zoon van Ll. Erenga en E. Marinus:; Jochum. zoon van K. v. d. Kooi en A. Nicolai. van Opeinde; Wiebe. zoon van G. Looïjenga en Tj. Hou wing. van Kortezwaag; Jantje, dochter van J. Barkmeijer en H. Boekelo; Joukje. dochter van S. v. d. Wertl en M. de Haan: Machiei Harm zoon van A. de Graaf en S Wedman; te Opeinde: Aljen. zoon van A. Veenstra en L. van Bruggen; te Oudega: Jantje, dochter van W. Lindeboom en W. de Vries; Minke, dochter van F. Deelstra en R. Riemersma. Ondertrouwd; Egbert van der Meer te Vrouwenparochie en Trijntje Teuntje An-, dringa te Drachten; Katrijnus Dam te Nij- Beets en Hendrika Boelens te Drachten. Overleden te Drachten; Atze Dijkstra, 82 jaar. weduwnaar van Fr. de Haan; jantje de Vries, 64 jaar. echtgtenote van Y. van der ploeg, van De Wilp: te Nijega: Annigja sietsma. 2 jaar. dochter van J. Sietsma en Gr. Rrjfkogel. TI-BTJBRKSTBRADBBL, 4—19 Februari. Geboren te Molenend: Tjeerd. zoon van Bonne Dijkstra en Lutske de vries: te Oud- kerk: Hillegonda Marja. dochter van Jells van der Meulen en Johanna Noorman; te Ber» gum- Pietertje. dochter van Jacob Procee en Geeske Noordstra; te Noordbergum: \nna. dochter van Geert Hiemstra en Reinskje Huisman, van Oostermeer; te Bergum: Pier, zoon van Jan Feddema en Aaltje de Vries; te Giekerk: Trijntje, dochter van Wieberen Leistra en Lutske van der Meulen: te Oen- kerk: Harke. zoon van Gerrit Germeraad en Janke de Vries. Ondertrouwd: Popko Derk Dekker, 25 jaar, te Hoogeveen en Marie Grin. 23 j ..te Bergum. Overleden te Leeuwarden: Tjeerd Klooster man. 19 jaar, ongehuwd, van Suameer; ts Hardegarijp: Grietje Jans van Dijk. 79 jaar, weduwe van Lolke van der Meulen: te Sua meer: Wiebe Riemersma. 3 dagen, zoon van Jan Riemersma en Aaltje Bouma: te Bergum: Sjoerd Dijkstra, 91 jaar. ongehuwd, te Eestrum: Hiltje Popkes van der Meulen. 77 jaar. ongehuwd; te Leeuwarden: Klaas de Haan. 4 maanden, zoon van Hendrik de Haan en Hermina van der Wal. van Garijp; te Oos termeer: Korneliske van Eik. 73 jaar, echtge note van Willem Huije6 Veenstra: te Bergum: Elbrig Sijtzes Jellema. 81 jaar, weduwe van Dirk Folkerts Visser. WBSTSTBLLINGWBRF, 9—10 Februari. Bureau Wolvega. Geboren te sleggerda Geeske Margje, doch ter van J. van Veen en A Koers; te Bantega: IJbeltje. dochter van M. Kroes en R. de Boer; te Wolvega: Henrica, dochter van A. Sinnema en .T. Bosma. Ondertrouwd: Hermannus Zielman te Stap horst en Marianna Mulder te Noordwolde. Overleden te Oldelamer: Foeke van der Wal. 81 jaar. Bureau Noordwolde. Geboren te Noordwolde: Sita, dochter van S. Visser en S. Ziel. Overleden te Noordwolde: Frederik Kallen koot. 50 jaar; Tjisje llartholt, 72 jaar, echtgen. van J. van der Heide. Donderdag 19 Februari a.s. Opvoering door de NEDERLANDSE COMEDIE van (DE RIVERLINE) Toneelspel in drie bedrijven Regie; Hans Benz v. d. Berg Aanvang 8 uur precies. Losse kaarten nog verkrijgbaar i 3 (exclusief belasting) bij de heer A. Sehurer, Openbare Leeszaal, Sneek. II H.H. Besturen, Verenigingen, Instellingen e.a, Wij beschikken over een JKilmreportage van de Nationale Ramp Filmprojectiedienat J. van Huizen - Stiens Telefoon 282 1898 1953 „Harmonie" - Bitgum Opfiering fan de revu „Ut en thüs mei Harmonie" op Sneon .14 Febr. foar trouden en Snein 15 Febr. foar jongfolk, bigjin beide jounen 7.30 ure, by K. BAKKER. Eftemoi dounsjen Kaerten foar Sneon to bi stellen Sneontomiddei fan 24 üre to Bitgum by B. Hoogerhuis en to Bitgum- mole by M Elsma en fier- ders o an 'e MkL ZAAL DE MOLEN V rouwenpar ochie A.g. Zaterdag Maats-Kruisjassen om ROLLADES Aanvang 7 uur Aangifte tot 6 uur Tel. K 5182 - 203. A. J. KOK Zaterdag 14 Februari Maats-Schutjaspartij om ROLLADES. Aangifte tot 7 uur. Calé Haidttoa, Variant 1923 1953 Gymnastiekver. Sparta Dronrijp Bezoekt allen de grote Gymnastiekrevue DE SPIEREN SPAND van TETMAN op Zondag 15 Februari voor ongehuwden, op Dinsdag 17 Februari voor gehuwden, in het DORPSHUIS. Aanvang 7.30 BAL NA Muziek: Trio Bob v. Dffk Dansclub Winsum GROOT SLOTBAL p Zondag 15 Februari bij M. Terpstra, Winsum. Aanvang 7 uur. MUZIEK TRIO-WILARDO CAFÉ VELDZICHT Weidum KRUISJASPARTIJ op ZONDAG 15 FEBRUARI Prijzen Rollades Aangifte tot 2.30 uur ADVERTEREN DOET VERKOPEN I

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4