KOOPT! KOORTS Langzamerhand herstelt de toestand zich in Brabant )DERMA AKKERTJES Ingezonden VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 LEEUWARDER COURANT 3 Militairen zijn overal aan de slag Na een volle week van grote inspanning en afmattend sjouwen, herstelt zich in de getroffen gebieden het normale leven. Dit verheugende verschijnsel kan men" waarnemen in West-Brabant, waar in verscheidene gemeenten de openbare diensten zo veel mogelijk op oude schaal zijn hervat. Op de smalle dijkwegen aan de rand van het zwaar geteisterde gebied zijn de ploegen van vrijwillige werkers of de karavanen zandauto's nagenoeg verdwenen. Honderden studenten hebben de schop en de rubberlaarzen kunnen opbergen en zijn weer tot de studie teruggekeerd. In Zeeland is men weliswaar nog niet zo ver, maar ook hier werken militairen van allerlei nationaliteit broederlijk vereend zo hard zij kunnen. De gemeente Oudenbosch is dagen lang het centrum geweest van de hulpverlening voor de overspoelde gebieden rond .Fijnaart en Klundert. Er zijn nu alleen nog ruim 1000 evacué's gehuisvest, die voornamelijk afkomstig zijn van het ernstig getrof fen Fijnaart en Klundert. Zeer waar schijnlijk zullen de evacué's uit Fijn aart ongeveer 300 na de ll6« Februari, wanneer de toestand niet verergerd zal zijn. naar huis kunnen terugkeren. Springvloed De gemeente Standdaarbuiten heeft het er wonderwel afge bracht. Men is daar met betrek king tot de aanstaande springvloed niet pessimistisch, in tegenstelling tot Zevenbergen, waar de burge meester met enige bezorgdheid de stand van de barometer in het oog houdt. Zevenbergen, waar momenteel een afdeling van de ter hulp gesnelde Italiaanse brandweer is gestationneerd en Langeweg zijn geëvacueerd. De gemeente Willemstad is over land nog steeds niet bereikbaar. Men is bezig aan 'het dichten van de dijken achter de zuidelijke zeedijk van het Hollands Diep. Er zijn besprekingen gevoerd over het leegmalen van de polder in het gebied van Lage Zwaluwe, Rode Vaart en Zevenbergse Hoek. De Nederlandse Spoorwegen stellen alles in het werk om de lijn over de Moerdijk zo spoedig mogelijk in dienst te stellen. In Steenbergen werd meegedeeld dat het waterpeil in de Kruislandse Polder is gezakt, zodat op deze polder kan 'worden geloosd. Steenbergen telt ruim 1600 evacué's. van wie ongeveer 900 uit de eigen gemeente. De gemeente Nieuw-Vossemeer is slechts met een hoot te bereiken. Er zijn daar nog geen dijken gedicht. De directeur vdn de Technische Dienst van het Land van Heusden en Altena heeft mee gedeeld. dat begonnen is met het weg- malen van het water door middel van drie buitengemalen. De gaten in de dijken zijn nu voorlopig gedicht. Telefoon Op alle plaatsen in Zeeland en W.-Brabant waar mensen wonen, is thans weer een telefoonverbin ding, doch de schade aan het tele graaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provi sorisch via een mobilofoon, hier en daar liggen noodkabels, maar zoals de toestand thans is- kan men overal contact krijgen met de rest van Nederland en als het moet ook met het buitenland. Het zal echter nog wel even duren, voordat het gehele telefoonverkeer in het district weer is, zoals het was voor de ramp. Deskundigen rekenen hier ongeveer driekwart jaar voor, want het meeste werk komt nog als straks de ondergelopen gebieden droog vallen. Zeeland Met de voorbereidingen tot het dichten van de gaten in de z.g. Oude Dijk, de slaperdijk tussen Bruinisse en Oosterland op Sehouwen-Duiveland, is een aanvang gemaakt. Als de gaten in deze binnenlijk dicht zijn, vallen de 800 ha grote polder en het dorp Brui nisse droog. Tussen Zeeland en de rest van het land is een nieuwe verbinding tot stand gekomen. Er is namelijk een boot- dienst geopend tussen Dordrecht en Katseveer. De schade aan het net van de Rotterdamse Tramweg Mij. in Zee land valt erg mee. Slechts enkele baan- gedeelten zijn ernstig beschadigd. De verwachting is gewettigd, dat de gehele lijn RotterdamOostvoorne de volgende week weer in exploitatie zal komen. De veerdienst Middelharnis Hellevoetsluis wordt met schepen voort durend uitgevoerd. Op Goeree en Overflakkee rijden al weer autobussen van Melissant over DirkslandMiddel harnis dorp naar Middelharnis haven en van Stad aan het Haringvliet naar Middelharnis. Ook Nieuwe Tonge is reeds weer bereikbaar. Het tramnet op dit eiland is slechts plaatselijk be schadigd. Over de toestand op Schouwen en Duivelend zijn nog onvol doende exacte gegevens binnen, doch wel is reeds bekend, dat de toestand veel minder ongunstig is dan aanvanke lijk werd gemeend. Het tractie- materieel van de tramwegen is geheel behouden en slechts enkele eenheden zijn licht beschadigd. De schade aan spoorbaan omvat in feite uitsluitend een beperkte schade aan het baanlichaam, die met eigen krachten en grotendeels met materiaal dat de maatschappij voorhanden heeft, hersteld kan worden. (Advertentie 1. li.) W Deze K.W.F. LUCIUS Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10°/0 extra van de toeslag voor dit doel. Per huwelijksboot de grens over Rosemarie Jansa, een 25-jarige Tsjechische, heeft bewezen, dat men het communistische regiem kan ontvluohten, door met een „geest" te trouwen. „Het was", zo zei ze in Londen, „een gemakkelijk huwelijk." Rosemarie wilde uit Praag vertrekken, maar een pas werd haar geweigerd. Daarom arran geerden enkele Amsterdamse vrienden voor haar een huwelijk met de handschoen. Een Nederlandse zakenman was de bruidegom. Een dag na het huwelijk kreeg Rosemarie haar paspoort (een Nederlands) en vertrok ze uit Praag. Toen vroeg ze echtscheiding aan. Met succes. De echtgenoot? „Ik heb me wel eens af gevraagd, hoe hij er uit ziet", zei Rosemarie. advertentie t Af., SPECIAAL VOOR DE HANDEN y Prijzen sterk verlaagdf Grote tube thans 95 ct. Vreemd zaken doen Met een praatje over opheffing van zijn bedrijf en emigratie naar Amerika, waardoor hij goedkoop kon verkopen, wist Hendrik W., koopman te Zwaag- westeinde, in Grootegast en Opende een hoeveelheid textiel aan de man te brengen voor resp. 165 en 125. De waarde bleek later niet meer dan 100 te bedragen. Verdachte ontkende gisteren voor het gerechtshof zich te hebben uitgegeven voor zekere Leeg- stra uit Visvliet. Wel gaf hij toe, dat diens naam was genoemd. Het praatje over emigreren zeide hij vaker te han teren en te beschouwen als een koop mansleugentje! De procureur-generaal mr. Besier kon zich niet verenigen met de be handeling voor de politierechter, omdat geen enkele getuige is gehoord. Spreker vorderde terugverwijzing van de zaak naar de rechtercommissaris te Gronin gen. Jan R., loonSlager te Akkrum, pleeg de diefstal met braak, voor welk feit hij door de politierechter was veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf, waar van 3 Vi maand voorwaardelijk. Het vonnis werd bevestigd. Jacob V., rietbewerker te Noord- wolde, kreeg wegens mishandeling van de Asser rechtbank twee maanden ge vangenisstraf. Met vernietiging van het vonnis werd hem dezelfde straf opge legd. Militair omgekomen Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid va n Terneuzen is op 10 Februari de dienstplichtig soldaat M. Blok. ingedeeld bij het regiment veld artillerie Prins Frederik t.e Bergen op Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne en ongehuwd. Militairen staken cigaretten voor rampgebied in de zak In een bijzondere zitting heeft de krijgsraad voor de Luchtmacht West drie leden van het ludhtimaohtpersoneel een beroepskorporaal en twee dienst plichtige militairen veroordeeld tot fevamgenisstraffen van zes -maanden, lij hebben op het vliegveld Valkenburg mét elkaar zestien pakjes sigaretten ge stolen. die bestemd waren om per con tainer te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepekorperaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit de mili taire dienst. Hij had een door het water aangetaste slof van 20 pakje® aan de kant gelegd en daarvan twee (goede) pakjes in zijn zak gestoken. De beide soldaten namen resp. acht en zes pak jes weg. De beschuldigden waren de 21-jarige beroepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag. de 20-jarige dienstplichtige sol daat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienstpl. soldaat W. ten N. uit Vriezen- veen. Zij zeiden, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden gedaan en bovendien véél vlieguren hadden gemaakt. Zij waren verstoken gebleven van sigaret ten en hadden alleen maar koffie géhad. De auditeur-militair noemde deze diefstal zeer onsympathiek, omdat de militairen er van op de hoogte waren, dat de sigaretten bestemd waren voor de slachtoffers van de watersnood. Duitse hulp Vandaag brengen enige Duitse rege ringsautoriteiten een bezoek aan Den Haag voor het voeren van technische besprekingen met Nederlandse deskun digen over de hulp. die de Duitse Bonds regering voor het herstel van de Neder landse dijken zal bieden. Zoals gemeld, heeft de Duitse regering aangeboden een grote hoeveelheid werktuigen en mate rialen in bruikleen af te staan voor her stelwerkzaamheden. Dit aanbod is met vele erkentelijkheid door de Neder landse regering aanvaard. Opstelwedstrijd van „Nederlands Fabrikaat" De vereniging „Nederlands Fabrikaat" heeft onder de leerlingen van de derde en vierde klassen van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs een opstelwedstrijd uitgeschre ven over industriële onderwerpen. Het doel hiervan is, de belangstelling van jong Nederland voor de nationale indu strie en voor het Nederlandse product te vergroten. Gekozen kan worden uit de volgende onderwerpen: 1. hoe een zelf te kiiezen product tot stand komt; 2. de geschiedenis van een industrieel bedrijf; 3. hoe een bepaalde industriële tak van nijverheid groeide; 4. de huidige betekenis van een bepaald (e) industrieel bedrijf of industriële bedrijfstak voor ons land. Als prijzen worden uitgeloofd gemeenschappelijke reizen, waarbij men de gast is van de Nederlandse industrie. Woestijn-opleggers Enige maanden geleden ontving de car- rosseriefabriek Verheul te Waddinxveen een grote exportorder, bestemd voor Saoedi-Arabië. Deze order bestaat uit de leverantie van 22 120-persoons opleggers, bestemd voor het vervoer van Arabisch personeel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van deze in Nederland tot nu toe nimmer vervaar digde oplegger de fabriek in Waddinxveen verlaten, teneinde vanuit Amsterdam per schip naar Saoedi-Arabië te worden ge transporteerd. Oud-Kamerlid Blomjous f In Tilburg is'in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer Henri M. J. Blomjous, in leven gedurende vele jaren president curator van de R.K. Economische Hoge school, oud-lid van de Eerste Kamer- en directeur van de wollenstoffenfabriek J. A. Blomjous N.V te Tilburg. Oneerlijke pseudo-arts De Haagse rechtbank heeft de labo rant B. B. uit Leiden tot een jaar met aftrek veroordeeld. B. had zich als arts voorgedaan en zo weten binnen te drin gen in het laboratorium voor het Neder landse Instituut voor preventieve ge neeskunde te Leiden. Bij zijn werk zaamheden in dit laboratorium had hij microscopen, lenzen en andere labora- torium-utensilien weggenomen en ver duisterd. Noors vrachtschip door de Perzen aangehouden Volgens berichten uit de Zuid- Perzische haven Khoramsjahr is een Noors vrachtschip van 10.000 ton dooi de Perzische marine opgebracht. Het schip was in aanvaring geweest met een Perzisch kustvaartuig. Het Noorse schip bevindt zich, hangende een onderzoek, te Khorams jahr. Schip in brand Het Amerikaanse vrachtschip „Presi dent Pieroe" (8000 ton) heeft gemeld dat er brand aan boord woedt, nadat zich ontploffingen hadden voorgedaan in de ruimen. Het schip bevindt zich 150 mijl ten Zuiden van Jokohama. Noorwegen en de E.V.G. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Halvard Lange, heeft in het parlement verklaard dat Noorwegen niet zal deelnemen aan de Europese verdedigingsgemeenschap, daar deze een supra-nationaal karakter draagt. Later zou echter eventueel kunnen wor den bezien of Noorwegen op ander ge bied met andere landen in een organi satie met een supra-nationaal karakter- zou kunnen samenwerken. Schade hoogheemraadschap Delfland Het hoogheemraadschap Delfland heeft in Delft een buitengewone ver enigde vergadering gehouden naar aan leiding van de gebeurtenissen in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. De dijkgraaf deelde mee. dat de totale schade aan het buitenverloop va,n de zeewering wordt geschat op 100.000, en die aan de strandhoofden op 15.000. De aanwezigheid van bunkers heeft een aanmerkelijke schade aan de zeewering toeg'ebraoht. Hoewel de schade aan Delfland® zeewering ernstig is. hoeft van een noodtoestand niet gesproken te worden. Het hoogheemraadschan zal de schade tot een bedrag van 100.000 voor eigen rekening nemen. Poging tot moord In lioger beroet) is de 43-iarise bankwerker IT. ter H. uit Weeso wegens Doging tot moord ov> de 45-jarige evangelisatieleider T. Z. van V. door het Amsterdams gerechtshof veroordeeld tot zes iaar met aftrek. Hij is de evangelisatieleider, die tevens houthandelaar is. in diens kantoor met een knipmes te liif gegaan. De houthandelaar zon dank zii ziin evangelisatiearbeid over de sterke invloed hebben verkregen over de vrouw en de dochter van verdachte, die zich bij de evangelisatie groep hadden aangeslo ten. Dit leidde tot een algehele breuk'in hei- gezin van verdachte. In kort bestek De burgemeester van Zuidland heeft professoren en studenten van de Leidse universiteit en de Technische Hogeschool te Delft uit naam van zijn zo zwaar ge troffen burgerij zijn oprechte dank be tuigd voor de wijze waarop hulp werd ver leend, In Canada zal een extra editie in het Nederlands en Engels verschijnen van het immigrantenblad „Nederlandse Post." De opbrengst (twee dollar per exemplaar) komt ten goede aan het Rampenfonds. De plaatsvervangend opperbevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa, generaal Thomas C. Handy, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de hoofd kwartieren en de afdelingen te velde van de Amerikaanse militaire hulporganisatie in ons land. (Advertentie L M.) m moe, huiverig Misschien voorboden van een griep. Doe er iets tegen: neem een 'AKKERTJE^; ln korte tijd voelt U zich weer fit /te/pen cf/rect (Advertentie) (Ingez. Med.) HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker's Kloosterbalsem op doet. Deze heerlijke, zuiverende wondbalsem reinigt en geneest wonden van allerlei aard, (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) en bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook als wrijfmiddel bij rheu- maiiek, spierpijn en lendenpijn wordt Akkers Kloosterbalsem al drie geslachten lang geprezen met de bekende woorden: „Geen goud zo goed". 'Advertentie I.M., SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. ftfERMQGÈNF (Advertentie I. M.) Neem ter bestrijding van MHrtS KOU en GRIEP fl j I de speciaal samengestelde HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHNEMEH (Advertentie l. M.) DE RAMP UIT GODS HAND? Mag ik „een getroffene in Leeuwarden" als ntwoord, zij het in negatieve zin. verwijzen naar „Het Gooi en Ommeland" van 4 Febr., waarin een speciale correspondent o. in. schrijft:. „Op een plaatsje op Overflakkee, waar het water steeds hoger kwam. stonden ongeveer vijftig mensen bijeen op een punt van de dijk. De dood grijnsde hen toe. Toen was er een man, die begon te zingen een psalm, waarin getuigd werd van een onwan kelbaar geloof, en de anderen vielen die man bij. Schor heeft dat lied boven storm en watergeweld uit geklonken, totdat hel water kwam en enkelen zich niet meer staande kon den houden, en wegzonken, in het donker grauwe water. Van die groep van 50 zijn er, naar men heeft kunnen nagaan, slechts elf ge red kunnen worden En nu zullen wij het er toch over eens zijn, dat God hier wèl kon zijn. ómdat wij het er over eens moeten zijn dat deze mensen in vrede met de Almachtige uit dit aardse leven zijn heengegaan. Moge dit u, direct getroffene, die alles veel subtieler moet aanvoelen dan wij, niet direct getroffenen, tot troost zijn. Hilversum. f. H. Monsma. De heer 'B. v. d. Weide te Winsum lijkt mU een van de mensen. die er mede oorzaak van zijn, dat door zovele „ongelovigen" de gods dienst als „opium voor de mensheid" wordt beschouwd. Voor hem is God nog altijd een duistere dreiging, Die wij wel verplicht zijn te aanbidden, omdat hel ons anders slecht ver gaan zal. En hij heeft daarvoor ontelbare voorbeelden uit de Bijbel bij de hand. Eén ding mis ik echter in. zijn stukje: n.l. wat Jezus Christus ons heeft willen leren. Dat is iets heel anders dan uw voorstelling, meneer v. d. Weide! Christus heeft ons God leren kennen, zoals wij Hem werkelijk kunnen lief hebben. zonder angst, zonder enige terug houding, Praat u over het doel van stormen, spring vloeden, vulkaanuitbarstingen enz. eens met iemand die het weten kan. beter dan u en uw zondenprediker. Geen enkel natuurverschijn sel behoeft noodzakelijkerwijs rampen te ver oorzaken. Daartoe beeft God de mensen onderscheiden van de dieren, door hun te begaven met twee dingen: verstand en Naas tenliefde. Dat zijn geschenken van God en wij mogen deze gebruiken ook. O. a. mogen wij leren onszelf en onze medemensen te be hoeden voor de gevolgen van (overigens alles zins noodzakelijke) natuurverschijnselen. Evenzo wijst Hij ons de middelen om gevaar lijke ziekten te bestrijden. Zou u het tegen deel willen beweren, dan zou u daarmee de gehele wetenschap tot een werktuig van de duivel verklaren. En de steeds weer plaats hebbende oorlogen dan? Een oorlog is geen natuurverschijnsel en zeker Gods wil niet. Een oorlog is slechts het noodlottige gevolg van het feit. dat bij zovele mensen nog steeds de twee mooiste Godsgeschenken, en vooral dit éne: Naastenliefde ongebruikt blijven. Het is immers zoveel gemakkelijker, te zeggen dat het Gods werk is, wanneer een oorlog niet meer te vermijden valt. Christus heeft ons geleerd, ons Gods kin deren te voelen, ja te weten! Harlingen W. Swienink. STORMRAMP De ramp is geschied, nakaarten geeft niet. Men zegt zo heel licht: deed gij wel uw plicht? Oordeelt niet te vroeg, men heeft vaak genoeg Aan eigen tekort. Of is het een sport Om in de courant elkaar te bestrijden, De degens gekruist, en dat vaak in tijden Die vragen saamhorigheid, mens doe uw plicht? Vraagt niet naar geloof, geen zetels gelicht. Wij hebben geen recht om elkaar te verwijten En woedend als vechtende honden te bijten. De slachtoffers zijn hiermee ook niet gebaat. Doe daden brengt offers, het is nooit te laat. L. J- S. FRYSKE FLAGGE IS NASJONAEL Tk mei wol graeoh ris yn „Ingezonden" bin it nou ris mei dizze iens en dan .n oare. Om lykwols seis oan it ge harrewar mei to dwaen, sinniget. my net. Foar dizkear moat ik dochs in ütsündering meitsje,. De hear M. C. B. to L. hat nannnentlik gelyk as er yn syn sfcikje „Nationale rouw" seit, dat it g.iin foech jowt allerhande Qaggen as Shell-, Koöperaesje-, Hero Perl-, Coca Cola- en sa healstók üt to setten, Dat er lykwols de Oranieflagge en (is Fryslce flagge met sokken lykst'elt, déryn komt er my en (ik kin it fan tinken wol ha) de measle Friezen dochs op it sear. Neffens my binne de oranjeflagge en binammen lis Fryslce flagge ommers wol degelik nasjonale NederlSnske flaggen, dy't net yn ien asem neamd wurde kïnne en meije mei "shell- en Koöneraesjeflaggen. Ilc wol hjir ït Fryske fraeehstik net. oan fêstheakje; ik woe ïnkeld hwat rjochtsette en slüt hjir ek mei. Ljouwert. jl s. sneupe e OAN DE ALVE GROUSTER KEARELS Doe't wy. neist; de striid fan al dy oare hel den üt it hiele lön en fan buten üs lansgrin- zen, liezen hwat jimme dér üt Grou mei jimme alven dér yn it rampgebiet dien ha. doe kaem der inbrok yn de kiel. Mei tsien skouwen binne jimme daliks der hinne tein. de boaten by jimme. En dér ha jimme earst stien tsjinoer dy kolkjende en brüzjende sé, tsjinoer stoarm en wetter, en jimme ba net tocht oan jim' seis en jimme sibben, mar binne yn 'e boalen gien en ha de striid. de ougriselik swiere striid oangien om minsken to helpen, minsken to redden fan in oars fre- selike dea. Djip fiele wv. dat Friezen helpe. dalik as it moat. Mei jild, mei klean. mei harsels. En dan binne wy greatsk op Fryslan. né wy binne der stil fan en nimme üs petten öf foar jimme, Grousters en al dy oaven. En as wy dan in plaetsje sjogge fan dy alve Grouster kearels dy dat greate wurk dér yn it ramp gebiet dien ha, dan bilge wy de holle en dan soene wy sa graech dit plaetsje üt de Ljou- werier krante biwarje wolle foar üs neiteam. Mar dan net dit plaetsje, dat mear likit op in alftal fan it fuotbal mei har trainer. Wy winskje gjin ütstrutsen tvoanjes. mar sé hiene jimme net op 'n plaetsje moatten mannen. Dizze léste opmerking docht fansels neat_ öf onn üs djippe earbiet foar jimme djip- minskelike died, Apeldoam. D. D- Westerlaan. SNEEUW-PERIKELEN De bewoners van de West-Indische buurt in Leeuwarden zagen tot hun grote vreugde Woensdagmiddag in de verte op de juliana- laan de auto van de gemeente naderen, die zich verdienstelijk maakt (hoewel erg laao met het sneeuwvrij maken van de straten. De fietspaden op de Schrans waren schoon, even als de Julianalaan en (begrijpelijk) verwacht ten wij, dat men ook even de kleine moeite zou nemen om die paar straten, welke er heus wel aan toe waren, schoon te vegen. Nee, dachten de sneeuwruimers van de ge meente, waarom zullen we ons zover van huis begeven? Op het pleintje bij de kruising Julianalaan-Pieter Lastmanstraat bleef de auto staan. De chauffeur zat. zich schijnbaar te beraden hoe de auto te draaien. Dit was gemakkelijk genoeg! De driehoek los van de auto koppelen en met de auto even rond de West-Indische buurt rijden! Tn gemoede hebben wij ons afgevraagd waarom de driehoek niet kon blijven zitten. Had men van hogerhand instructies om be slist niet verder te gaan dan zo ver", of oor deelde de ploegbaas het niet. nodig? In ieder geval willen wij de gemeente er op wijzen, dat daar ook mensen wonen en dat verschil lende van deze mensen naar het andere einde Een bewoner. WIE IS VERANTWOORDELIJK? Er zijn de laatste tijd belangrijker proble men dan sneeuwruimen, maar op gevaar af. dat men mij kortzichtigheid, enghartigheid en wat voor -heden er maar meer zijn, ver wijt: ik wil er over spreken. Is het niet schandelijk, zoals de hoofdstraten van Leeu warden er de laatste dagen „heenliggen"? Is het niet schandelijk, dat de toegangswegen tot de stad (de visitekaartjes!), het Stations plein' incluis, erger zijn, dan ze in de Middel eeuwen óóit geweest kunnen zijn? En toén had men nog geen fietsen en auto's De laks heid, waarmee het gemeentebestuur laat sneeuwruimen, betekent niet alleen een enorme schade aan die fietsen en auto's (men moet zelf autorijden en de veren op elkaar horen 'en voelen klappen om eerst recht te be grijpen. welk een onverantwoord spelletje hier met de kostbare Nederlandse importgoe- deren wordt gespeeld), maar brengt ook dage lijks tientallen mensen in levensgevaar. Is het niet om te huilen, dat agenten bij de overweg in de Schrans de fietsers moeten aanraden om af te stappen, omdat ze met hun leven spe len? Laat ons voordat er een ongeval met tragische afloop gebeurt, dit vooropstellen: een fietser kan er niets aan doen dat hij valt en een automobilist zal dan niet meer kun nen voorkomen, dat hij de vallende fietser aan- of overrijdt. Wie is hier verantwoorde lijk? Mijns inziens alléén de gemeente, die nu dagenlang de tijd heeft gehad iels te doen en (practiisch) niets deed. Leeuwarden. K. P. „ENGELSE ZIEKTE OF AFFECTATIE?" Als Nederlandse lcrantenberlchtschrijvers, die over Engeland schrijven en dit land' wil len aanduiden met. een persoonlijk voor naamwoord, daartoe op Engelse wijze het vrouwelijke „zij" gebruiken, zoals men het soms en ook al in de L.C. aantreft, ter wijl landen in onze taal onzijdig zijn, dan hopen zij wellicht, bij hunne superieuren en'of bij het publiek de indruk te vestigen, dat deze verontreiniging van hun taalgevoel on willekeurig is gekomen en het gevolg is van een langdurig verblijf onder een Engels spre kende bevolking. Een voorbeeld? Ik fantaseer: ..Engeland wil ons colt helpen, hoewel zijzelf eveneens is getroffen". Misselijk! Laat ieder, die Nederlands heeft te schrijven, toch steeds eerlijk zijn best doen. om onze vaderlandse taal zo zuiver mogelijk te houden en vrij van vreemde smetten, vooral als zijn geschrijf be stemd is voor de openbaarheid! Eagelüm jr. Gr. 1 IJÜT ANDERE 1 mm BLADEN IIIIIIIIIIIIIHIB Gedupeerde boeren in de Frontlijn Het verlies aan cultuurgrond door stadsuitbreiding wordt door „D e L a n d b o d e" (agrarisch weekblad) een pijnlijk vraagstuk genoemd; zo wordt het aantal bedreigde of bijkans al opge slokte Amsterdamse tuinders op 300 ge steld en zijn er tientallen veehouders aan de rand van deze stad, die het 'zwaard van Damocles boven hun hoofd hebben hangen; achteruit kunnen deze mensen ook niet. want het platteland is overbezet en zelfs de meest clémente be handeling van overheidswege kan de pijnlijkheid niet wegnemen: „Wat hier gebeurt aan de rand van het groeiende Amsterdam, dat. speelt zich af in tal van plaatsen in Neder land. In 1950 gingen door stadsuitbrei ding, wegenaanleg enz. 4109 en het jaar daarna 3629 ha cultuurgrond voor land en tuinbouw verloren. Desondanks zal gered moeten worden wat er te redden is. Nuchter bezien is aan grondverlies b.v. ten behoeve van de woningbouw niet te ontkomen. Maar het is niet alleen een agrarisch, doch ook een algemeen nationaal-economisoh belang, waar een keuze mogelijk is. dat daarvoor de slechtste grond gekozen wordt. Daaraan ontbreekt in het algemeen nog wel eens wat. En daarom is nodig, dat men van landbouwzijde van het begin af een stem in het kapittel heeft bij de vele uit breidingsplannen, waar opoffering van cultuurgrond aan de orde is. Naar wij menen komt in dat opzicht de georgani seerde landbouw nog altijd veel te zwak voor de dag. Wie ziet hoe vaak een enkele gemeente (en dan nog niet eens de hele grote plaatsen) een planologi sche dienst van tal van deskundige krachten ter beschikking heeft, moet wel tot de ontdekking komen dat het nog te gering is wat men van landbouw- organisatorische zijde daar tegenover stellen kan. Het is voorts redelijk dat, als millioenen worden neergeteld voor de realisatie van stadsuitbreidingen, de grondgebruikers die daarvan direct de dupe worden, nog niet krenterig behan deld worden op de koop toe, tengevolge van de verouderde onteigeningsproce- van verouderde onteigeningsprocedures". Sibelux: Zuiderburen onwaardig „De Nederlandse Indu strie" (Werkgeversverbond) levert commentaar op de onder de naam „Sibe lux" door Belgische fabrikanten, die bezwaren hebben tegen Nederlandse concurrentie, gevoerde actie tegen Bene lux; het blad meent, dat het hierbij niet langer om een zakelijke argumentatie gaat, maar dat dit een rechtstreekse aan val tegen de eerlijke bedoelingen en de goede trouw van de Nederlanders is: „Wij wisten, dat onze Zuiderburen lichter ontvlambaar zijn dan wij Nooi> derlingen, dat zij altijd wat feller reage ren, zowel in hun vriendschapsuitingen als in hun critiek. Wij zijn daarom be reid veel door de vingers te zien. klaar dat een groep industriëlen zich- tot der gelijke methodes verlaagt om het Bel gische publiek voor hun eigenbelang té winnen doör het met bedriegelijke voor- spiegelingen tegen alles wat Nederlands is op te zetten, hadden wij niet gedacht. Hier wordt een poging gedaan om de laagste hartstochten van een -volk tsn-- eigen bate aan te wakkeren. Welke fabi-ikanten achter de Sibelux-actie staan, is ons niet bekend, maar zeker is. dat diegenen een grote schuld op zich laden. Wanneer Sibelux er met derge lijke methodes in zou slagen dé vriend schap tussen onze beide volken te ver giftigen (reeds worden herhaaldelijk Nederlandse auto's in Brussel gemoles teerd!) dan vraagt men zich bij ons met bezorgdheid af: Heeft het zin. dat onze fabrikanten zich met heren, die derge lijke acties steunen, aan één tafel scha ren om naar een gemeenschappelijke oplossing van de moeilijkheden te stre ven? Sibelux is hard bezig de goede naam van de Belgische zakenwereld in ons land te grabbel te gooien. Nog ver trouwen wij, dat men spoedig het ge vaar hiervan zal inzien; wij zijn over tuigd, dat die actie door het overgrote deel van de Belgische industriëlen niet gedeeld wordt, en zeker niet door het Verbond van de Belgische Nijverheid. Wij wachten slechts op de openlijke af keuring door hen, die breder zien. Want het kan niet zijn, dat Sibelux de zaken- moraal van België en Luxemburg ver tegenwoordigt, dat is onze Zuiderburen onwaardig". Welkom humanistisch gevaar De schrijver van de luchtige én ge wichtige „Haagse Notities" in „D e Linie" (r.k.) heeft de Partijraadsver gadering' van de K.V.P. bijgewoond en hij constateerde daar, naast een groot verschil van zienswijze tussen de men sen uit de grote steden en die uit de dorpen, en lussen de opvattingen in Noord-Brabant en Limburg enerzijds en de rest van het land anderzijds, een dooi de Sehaepman-herdenking gestimuleerde algemene politieke belangstelling: „Daar komt nog iets belangrijks bij: we zijn ons bewust geworden van het humanistische gevaar en dat dwingt ons als van zelf om de gelederen t.e sluiten. Zuiver politiek gesproken is dit humanistisch gevaar precies op tijd gekomen. We waren zo langzamerhand ingedommeld, men zei zo gemakkelijk tot elkaar; ja, toen de schoolstrijd nog gevoerd moest worden, toén hadden we een ideaal, dat ons samenbond. En toch moeten we oppassen: ik ken hier in Den Haag heel wat mensen, die zich huma nistisch noemen. Je weet wel, wij Hage naars zijn verzot op een beetje „show En humanisme is toch zo'n mooi woord: wie zou er niet humaan wilen zijn? Hoort dat niet bij de karakteristiek van de Hagenaar? Maar wanneer ik je uit leg, -dat het moderne humanisme in de grond van de zaak niets anders is dan een opgepoetste, of, als je wilt, veredelde vorm Van de oude Dageraad, maar die zich dan ook vierkant aandiende als de vereniging' van vrijdenkers en god loochenaars. dan kijken ze bedenkelijk Daarom zou ik zeggen: het is goed. he1 is noodzakelijk, dat we het humanism e bestrijden, we kunnen het Schaepm nazeggen: we haten het moderne huma nisme. En het is goed en noodzakelük dat we daartegenover front maken maar.... laten we het ook Sohaepmon nazeggen, dat de humanisten niet te kwader trouw ziin en hun plicht ver geten. Wat we moeten doen is: de humanisten dwingen duidelijk kleur ie bekennen, wie zij zijn en wat zij wil len. En waarom noemen zij zich niet. zoals die lieden van de oude Dageraad: vrijdenkers of godloochenaars. Ik weel zeker, dat er duizenden zullen zijn, die zich dan ijlings distanciëren! Wel. dit humanistisch gevaar dwingt gelukkig de katholieken tot verweer cn dat kwam op de Partijraadsvergadering tot uiting".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3