Rampenfonds: 38 millioen £ouióa'ó 3 LEEUWARDER COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Giften blijven nog steeds toestromen Bü het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag van 38 mil lioen gulden binnengekomen. De stijging iii de laatste zes uur was dus vier mil lioen. Reeds begin vorige week hebben de koningin en prinses Wilhelmina een belangrijk bedrag in het fonds gestort. Weer een green uit de giften; de Suez Kanaalmaatschappij heeft vijf millioen Franse francs geschonken; lady Deler- ding uit Parijs stuurde ƒ25.000; de muziekkapel van de tram uit Haelsing- borg (Zweden) droeg ƒ450 bij; een con cert van hei Concertgebouworkest heeft tenminste 165.000 opgebracht: de Ben zine- en Petroleum Handelmij. B.P. (verkoopkantoor in Nederland van de Anglo Iranian) stuurder ƒ25.000. de Duitse zustermaatschappij 3000 DM: Philips zal in totaal ƒ500.000 aan geld en goederen geven, waarvan al 350.000 is overgemaakt en het personeel (dat ook nog twee uur zal overwerken) 285.000: de stichting Centraal Projectie Instituut heeft filmstroken van 52 beelden laten maken van de ramp. die 5 kosten en waarvan de opbrengst voor het Rampen fonds komt; in Australië is tot nu tot 170.000 voor Engeland, België en Nederland verzameld: het personeel van het V.N.-secretriaat is een inzameling begonnen; 85 pond kwam uit Dover, omdat rrven daar zelf de nood kent: in Opperdoes zijn 100 kg kroten bij opbod verkocht: opbrengst ƒ2104; bij een vei ling bracht groente en fruit uit Israël en Italië in Rotterdam 137.000 op; vol gende week volgt weer zo'n veiling: in Van der Vaart Smit: lastige gevangene Geen voorwaardelijke invrijheidstelling Op vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (Arb.) in ver band -met de aan de gedetineerde H. W. van der Vaart Smit ver leende bewegingsvrijheid, heeft de minister van Justitie geant woord, dat Van der Vaart Smit in Maart 1952 in verband met de naderende datum, waarop een - voorwaardelijke invrijheidstelling mogelijk werd. is overgeplaatst naar de rijkswerkinrichting Berg- veen, dat een „open gesticht" is, waar gedetineerden in de laatste phase van hun straf in afwachting van een eventuele voorwaardelijke invrijheidstelling kunnen worden geplaatst als overgang naar de vrije maatschappij, zonder nor male bewaking en met de moge lijkheid van periodiek verlof naar huis. Zo mocht hij zonder bewaking voor onderzoek naar het ziekenhuis te Gro ningen reizen. Hij heeft echter niet met de busdienst langs de voorgeschreven route naar Groningen gereisd, maar een deel der reis liftende in een auto van een kennis langs een andere route gemaakt, terwijl hij van het overgehouden geld een kop koffie had gekocht. Wegens het misbruik maken van genoten vertrouwen door af te wijken van een verstrekte opdracht is hem ,,twee dagen gew. cel, waarvan een dag te water en brood", als straf opgelegd. Hij is daartoe overgeplaatst naar de strafgevangenis te 's-Graven- hage. Dit vervoer is van Norg naar Assen geschied tezamen met een andere gedetineerde, onder bewaking van een gestichtswachter. De machtiging tot overplaatsing van Bergveen naar Den Haag is gebaseerd in de eerste plaats op de ambtelijke rapporten van de directeur, waaruit was komen vast te staan, dat de be trokkene door zijn houding en gedrag, zoals dit gedurende zijn verblijf op Bfergveen was gebleken, ongeschikt moest worden geacht voor het geheel op vertrouwen gebaseerd regime van een open gesticht en in de tweede plaat.% omdat inmiddels gebleken was, dat een eventuele voorwaardelijke invrijheidstelling niet meer te ver wachten was op grond van de afwij zende adviezen van de daarvoor in aanmerking komende instanties. Speci aal dit laatste maakte een langer ver blijf in het open gesticht onaanvaard baar. Ten overvloede voegt de minister hier nog aan toe, dat uit een later bij een andere gedetineerde te Norg in beslag genomen en ontcijferd dagboek is komen vast te staan, dat Van der Vaart Smit op schromelijke wijze het gegeven vertrouwen tijdens zijn ver blijf in Bergveen heeft misbruikt en ongeoorloofde contacten met oud-polL tieke delinquenten heeft onderhouden. Bovendien is in Den Haag opnieuw gebleken dat hij ongeoorloofde contac ten met medegedetineerden tracht te bewerkstelligen en een ongunstige in vloed op hen uitoefent, terwijl in zijn cel een foto van wijlen ir. Mussert ge vonden en in beslag genomen is. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. 200 JAAP GELEDEN l it Parys heeft men dat Zaterdag den 20 January, zekere Dame in de parochie van St. Andre des Arcszond tot de Curé om dc Sacramenten te erlangen, kwam aanstonds, zeggende dat hy geen bicgt briefje eisschen wilde, nog ook de Sacramenten niet weigeren zoude, indien hy maar de naam van dc Ceestlyke Perzoon aan wien zy gebicgt had. mocht weten: wyl zy nu dit rond uit weigerde te doen, ging de Curé onvem'gter zaken weg: die zaak aan liet Parlement gebragt zynde is de lieer Pastor tegen aanstaande Maandag geciteerd om in perzoon voor dat hoge Gerogthof te verschynen. np straffe van by de kop gevat tc wer den: dat hy heeft raadzaam gevonden tot nader schikking der zaken elders zyn veiligheid te zoeken. Leeuwarder Saturdagse Courant, - 10 February 1753 V. Normandië is in drie dagen bijna 30.000 ingezameld; in België is al fr. 5 millioen bijeengebracht; de „Kaapse Staalkon- struksiemaatschappü stuurde 15.000; een Amerikaanse firma stelde 10.000 dol lar ter hand aan prins Aschwin, de broer van prins Bernhard: in Nederland wonende Zwitsers brachten 8960 bijeen; in verschillende Duitse plaatsen wil men kinderen opnemen: in Düsseldorf is al ƒ90.000 gestort en in Hamburg ƒ91.900: voortaan zal 's Zaterdagsavonds voor de televisie een programma van „Beurzen Open. Dijken Dicht" worden gegeven: in Manilla is 5560 toegezegd; in Italië is weer 4500 gestort: in Denemarken loopt de actie geweldig, zo wordt ge meld: en dan Doetinchem: ten bate van het geadopteerde Middeiharnis zijn be schikbaar 83 stuks rundvee, 220 varkens. 1500 kippen en 5000 om vee aan te kunnen kopen, dan giften en toezeggin gen komt hierbij voor het Rampenfonds nog bijna 80.000 bij. Ook in Noord-Friesland is men bezig met een hulpactie voor Nederland. Het kleine „Friezenmuseum" op Föhr gaf 200 Duitse Mark en de achtigjarige conser vator ervan, professor Haberlin, gaf de wens te kennen, een meisje uit de ramp gebieden in zijn woning op te nemen. De „Furing Forian" (Föhrer vereniging) deed telegrafisch het aanbod om kinde ren uit de overstroomde gebieden op Le nemen. Een Canadese boer zal aan getroffen Nederlandse gezinnen die naar Canada willen emigreren stukken land ter grootte van 20 acres in eigendom geven. En dan de dank- tien leden van de Nederlandse ambassade in Londen wil len als dank voor wat Engeland voor Nederland doet, dit weekend helpen bij het dichten van de Engelse dijken. Belgisch pleidooi voor Benelux „BÜ een opgeven van de plannen zouden wij niet de winnende partij zijn" Tijdens de behandeling van de be groting van Economische Zaken in de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers, heeft minister Meurice een pleidooi gehouden voor het „onvermoeid voortzetten van onze inspanningen, om in het kader van de Benelux tot een nau were economische samenwerking met Nederland te geraken". Hierbij moeten wij overgangsoplossingen niet verontachtzamen. Dit standpunt, aldus min. Meurice. is overeenkomstig de opvattingen van de centrale raad voor de economie. Ik weet. dat onze houding niet beantwoordt aan de'wensen van een zekere cam pagne die in België wordt gevoerd en die zelfs zover gaat de opheffing van de Benelux te eisen. Door wat zouden deze tegenstanders van een economische unie met Nederland de Benelux echter wal len vervangen?" zo vroeg hij. „Moeten wij geen rekening houden met de meer derheid van onze industriëlen, die op het ogenblik profiteren 'van het afzet gebied dat Nederland vormt?" Minister Meurice wees er in dit ver band op. dat de Belgische handelsbalans met Nederland een gunstig saldo heeft van frs. 2 milliard en dat in 1952 goede ren ter waarde van frs. 18 milliard naar Nederland zijn uitgevoerd. ..Bij een op geven van de Benelux", zo besloot hij, ..zouden wij zeker niet de winnende Dartij zijn. afgezien nog van het feit. dat dit het vraagstuk van het toonverschil niet zou oplossen". Britse minister op bezoek De Britse minister van Binnenlandse Zaken, str David Maxwell Fyfe en Lady; Maxwell Fyfe zullen Zaterdag een be zoek aan ons land brengen. Minister Maxwell Fyfe, die voorzitter is van het Engelse ministerscomité, dat zich met de na de overstromingen in Engeland te nemen maatregelen bezig houdt, zal in ons land een vlucht boven de rampge bieden maken. Hij zal zich op de hoogte stellen van de methodes, volgens welke hier te lande de na de over stromingen te verrichten taken worden uitgevoerd en besprekingen voeren met regeringsautoriteiten. Ook de mogelijk heden van Engelse hulp aan Nederland zullen daarbij ter sprake komen. In de Belgische Congo is thans een secte werkzaam, die sterk aan de Mau Mau van Kenya doet denken. Dulles: „E.V.G. slaapt, maar is niet dood" Europese twijfel aan Amerika De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond in een rede, welke werd uitgezonden door de Ameri kaanse radio- en televisiestations, het een en ander medegedeeld over zijn reis door West-Europa. „De Europese verdedigingsgemeen- schap is niet dood. Zij slaapt slechts verklaarde hij. „Stassen en ik zijn van mening dal er een goede kans bestaat dat het E.V.G.-verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot doorzetten is er". „Wij bevonden in de zeven door ons bezochte West-Europese staten dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten bestaat, zowel bij de regeringen als bij het volk, doch wij hebben ook vastge steld dat men hier en daar bevreesd was dat de Verenigde 'Staten niet liet leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij krachtens hun positie in de vrije wereld geroepen zijn". „Men twijfelde niet aan ons materi eel vermogen", vervolgde Foster Dul les, „doch men betwijfelde soms of wij. als staat, reeds zoveel wijsheid ver gaard hebben om deze materiële macht op de juiste wijze aan le wenden. Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren, dat zij een reusachtige ver antwoordelijkheid dragen. Elke ver keerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat dat onze vrienden alsdan zelfs meer te lijden zouden heb ben dan wijzelf. Wij moeten daarom, als natie, gematigd en met zelfbeheer sing optreden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verant woordelijkheid der Verenigde Staten". Dulles zei verder dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden des V.S., zou dit de V.S. zeer veel af breuk kunnen doen. Dulles herinnerde er aan dat toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Europa in 1947 be sproken werd. hij er op had aangedron gen dat de bedoeling er van zou moe ten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Europa, niet de weder opbouw van het Europa van vóór de oorlog. Dit standpunt werd door het Congres aanvaard en was het uitgangs punt en de basis geworden van de Marshall-hulp, het militaire hulppro gram en de Nato. "„Wij hebben niet getracht Europa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Europese leiders zelf gesteund". Dulles haalde de kolen- en staalgemeenschap aan als voorbeeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. Israel maakt anti-semilisme*- aanhangig in de V.N. Een lid van de Israëlische delegatie naar de Verenigde Naties heeft tegen over Reuter verklaard dat Israel in de 24 dezer aanvangende zitting der Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties het gehele vraagstuk van het anti-semhisme in de landen van het Sovjetblok ter sprake zal brengen. Hij zeide dat de Israëlische delegatie reeds eerder was opgedragen dit on derwerp „bij een geschikte gelegen heid" ter sprake te brengen. Deze ge legenheid had zich evenwel niet voor gedaan gedurende de in December af gesloten zitting. Het Israëlische dele gatielid zeide dat de aandacht der Ver enigde Naties zal worden gevestigd op de processen te Praag, de Sovjet-be schuldigingen jegens de negen (meren deels Joodse) Moskouse geneesheren en andere, in Oost-Europese staten ge constateerde uitingen van anti-semi- tisme. De gemeenten en cle onderneiningsBëlasting In de memorie van antwoord aian de Eerste Kamer op het wetsontwerp tot vaststelling van de begroting van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1953 zeggen de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken, dat zij het na ampele overweging niet verantwoord hebben geacht, de z.g. gedupeerde ge meenten tegemoet te komen door mid del van een suppletie op de uitkeringen wegéns ondernemingsbelasting. Zij achten het juister de gemeenten, die als gevolg van hel toegepaste systeem bij de vaststelling van de uitkeringen wegens ondernemingsbelasting haar begrotingen niet sluitend konden krijgen, op dezelfde voet als de andere •gemeenten, die in financiële moeilijk- heden verkeerden, langs de weg van de bijzondere uitkering te helpen. Bijzondere maatregelen op gebied rechtspleging voor getroffenen Bij de Tweede Kamer is ingediend 1 een wetsontwerp „voorschriften ter be- scherming van schuldenaren en met [betrekking tot de burgerlijke en straf rechtspleging, alsmede het administra- 'tieve recht, in verband met de bijzondere omstandigheden, ontstaan door de op 1 Februari 1953 in enige delen van Nederland ingetreden nood- toestand". j Ten gevolge van de omstandigheid, dat duizenden landgenoten have en goed hebben verloren, zal het velen moeilijk vallen, zo niet onmogelijk zijn, tijdig aan hun contractuele verplich tingen te voldoen. In deze nood behoort naar het oordeel van de minister onver- wij ld te worden voorzien door het •treffen van een regeling, krachtens i welke de rechter aan schuldenaren uit- :stel kan verlenen. j De ramp heeft voorts tot gevolg, dat het in sommige gevallen onmogelijk is wettelijke termijnen op het gebied van de burgerlijke en strafrechtspleging en van het administratieve recht in acht te riemen.. De rechtvaardigheid gebiedt I daaraan tegemoet te komen door de j mogelijkheid te openen, dat deze ter mijnen buiten toepassing blijven, indien -deze in redelijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. 25.000 Nederlanders naar Amerika i In het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden is een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de over- j stromingen in Nederland toe te laten tot j het Amerikaanse staatsburgerschap, i Het voorstel was afkomstig van Francis Walter, die samen met McCarrau de naar hem genoemde immigratiewet heeft opgesteld. Nieuwe dijkdoorbraak op Tholen werd gedicht Gisternacht is op het eiland Tholen wéër ,eeri dijk doofgèbrokeri, de' 'zoge-1 Niet-Ariërs" naamde eerste dijk bij het. dorp Sint' ["Maartensdijk. Direct na de ontdekking, is men met de dichting begonnen. Men slaagdeer in het gat te sluiten. De dijk, j die ter plaatse zeer zwak was en ver- sterkt was met zandzakken, vormde de j enige waterkering voor het dorp, waar- i in thans nog tweeduizend mensen huizen. Hte water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. De dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk De muzikale tournéc, die het c-omité „Aanbieding gala-uniformen luchtmacht kapel'- georganiseerd had, teneinde de luchlmachlkapel bij het veertigjarig be- staan van de Nederlandse luchtmacht I gala-uniformen te kunnen aanbieden, zal worden voortgezet, maar alles zal nu in het werk worden gesteld om aan het eind 1 daarvan 'n zo groot mogelijk bedrag af te dragen aan het Rampenfonds. De tournée- avonden vinden voortgang onder 't motto: „De dijk vóór het uniform, het uniform voor de dijk.'" 'Advertentie l. M.) 14 Februari Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen! Op bevel van de staatsveiligheids dienst in de Russische zone van Duits land zullen „alle niet-Ariërs en in gemengde huwelijken levende perso- nen" onder toezicht worden geplaatst, zo meldt de „Allgemeine Wochen- zeitung der Juden in Deutschland". Denemarken verwierp een plan van generaal Ridgway De Deense parlementaire commissie voor buitenlandse Zaken heeft besloten de Deense strijdmacht in Sleeswijk- Holstein niet uit te breiden tot een volledige brigade, doch haar huidige sterkte van 1200 man te handhaven. Dit betekent een verwerping van het plan van generaal Ridgway met be trekking tot de verdediging van Sleeswijk-Holstein en Jutland. Het plan werd afgewezen doordat de sociaal-democraten zich er tegen ver zetten. In een officiële verklaring wordt gezegd dat de besprekingen met gene raal Ridgway nog aan de gang zijn en dat dë Deense regering binnenkort bekend zal maken welke uilwerking het besluit zal hebben op de dienst tijd van 18 maanden, die in Mei moet beginnen, Prins Bernhard weer in het rampgebied Terwijl koningin Juliana gisteren de Amerikaanse journalist Mac Leish ont ving. die reportages maakt voor de Amerikaanse radio over de watersnood met het doel gelden in te zamelen, be zocht prins Bernhard het rampgebied. In een Amerikaanse helicoptère landde hij onder meer te Poortvliet. Scher- penisse, St. Maartensdijk, St. Annaland, Nieuw-Vossemeer, Ooltgensplaat, Klun- dert en Moerdijk. De prins heeft dit be zoek voornamelijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vorderingen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwege de komende springvloed. Op vele plaatsen heeft hij het werk bezichtigd van het burger en militair personeel, waarbij hij tegelijker tijd de Franse, Belgische en Amerikaanse militairen"bij hun hulpactie bezig zag. In Kluhde'rt, waar de prins zich tijdens het langdurige verblijf uitvoerig liet voorlichten over de stand van zaken, had hij nog contact met de Italiaanse brandweerlieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. Gisteravond sprak de prins voor de B.B.C. een dankwoord tot het Engelse volk. dat. hoewel zelf zo zwaar ge troffen, Nederland op zulk een voor beeldige wijze helpt. Prof. Gerbrandy tweede onder voorzitter Tweede Kamer (Van onze parlementaire correspondent) De Tweede Kamer heeft prof. Ger brandy (A.R.) verkozen tot tweede ondervoorzitter. Voorts maakte de Kamer een voordracht op voor een vacature onder de leden van de Alge mene Rekenkamer: 1. L. van den Tem pel; 2. Ohr. J. M. Hens; 3. D. J. Gerritsen Bij het begin van de vergadering deelde de voorzitter dr. L, G. Korten- horst, mee, dat hij in afwijking van. zijn oorspronkelijk voornemen eerst Dins dag een voorstel zal doen over de samenstelling van de speciale Kamer commissie Walersnood-1953. Weerbericht Aanhoudend koud Verwachting van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. (Opgem. te 10 u. v.m.) Veranderlijke bewolking, met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. maar vannacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. Waterstanden 13 Febr.; Bergumerdam 21 (.29), Leeu warden 22 (32), Nesserzijl 29 (35), Sneek 30 (31), Scharsterbrug 25 (26), Woudsend 30 (32). Gemiddeld27.2 (30.7) Neerslag afgelopen etmaal: 1,5 mm Hoog water Terschell. Harl, Sch.oog 13 Febr. 9.30-21.50 8.59-21.15 9,58-22.18 14 Febr. 10.20-22.40 9.47-22.02 10.48-23.08 15 Febr. 11.10-23.25 10.34-22.46 11.38-23.53 Zon en maan 14 Febr. Zon op 7.58, onder 17.52 Maan op 8.02, onder 18.50 15 Febr. Zon op 7.56, onder 17.53 Maan op 8.18, onder 20.22 VJ GROTE STRIJD FEUILLETON door JAN TEMPEST 12. Louisa voelde zich het hart in de schoenen zinken. Dus er bestond iets tussen juffrouw Darsall en Kirk, maar wat? Weer. van Kirk's kant. een ..vacantievrijerijtje"? Was het zijn ge woonte om overal waar hij kwam een aardig meisje uit te zoeken, haar met attenties te overladen en dan. zodra hij genoeg van haar had, ruzie te maken? Ze behoefde niet te doen. alsof net haar allemaal niet kon schelen, alsof 't haar koud liet, hoe Kirk was en hoe hij zich wilde amuseren. Ze had. ondanks alles, nog steeds gehoopt, dat hij op zekere dag zou terugkeren en dan zijn gedrag verklaren op een wijze, die haar ge kwetste trots enige voldoening zou schenken. Nu was zelfs de laatste stro halm. waaraan ze zich had vastge klampt, haar ontrukt, Ze behoorde nu verontwaardigd, woe dend te zijn. Dat was ze ook maar het hielp 'niet. Hij mocht dan nóg zo slecht zijn of lelijk hebben gehandeld, ze hield nog altijd van Kirk en de ge dachte. dat hij nu een ander meisje zou omhelzen kwelde haar ondraaglijk. „Daar gaat die bel van de leskamer alweer. Wat zou ze nu weer moeten?" riep de keukenmeid plotseling uit ...Je zou bijna denken, dat zij ons betaalde om voor haar te zorgen en toch is ze zelf ook maar een loontrekker en geen beste! Als 't in haar kraam te pas komt, verwaarloost ze dat arme kind schan delijk. maar wanneer meneer Torre hier is. laat ze dat wel: dan speelt ze het lieve moedertje. Je zou haar dan niet meer herkennen, die lelijkerd!" „Zal ik eens gaan zien wat ze wil, mevrouw Spale?" vroeg Louisa, plotse ling hevig verlangend, het meisje, dat nu het voorwerp van Kirk's niet bijster standvastige genegenheid scheen eens van naderbij te aanschouwen. „Warempel niet, laat haar maar bel len", antwoordde mevrouw Spale, ter wijl ze de theepot opnam en de drie kopjes nog eens vulde. „Jelui bent nu niet gekleed, om op bellen af te gaan. En in elk geval is net jouw werk niet; jij zult op de bellen van de slaapkamers moeten letten en je zuster op die uit de leskamer. Daar schelt ze alweer; laat. ze naar de maan lopen! Jelui moet het me niet kwalijk nemen, maar zulke lui als zij maken me razend". Louisa bedacht, dat ae eerzame me vrouw Spale dan volgens juffrouw Bri- negar heel aardig en prettig mooht zijn. maar tooh zeker die eigenschappen niet aan juffrouw Darsalll ten goede liet komen. „Je zou misschien verwacht hebben, dat ze van de week. toen ik alles alleen moest doen, een hand mee zou hebben uitgestoken. Mis hoor! Een veel te s.jieke dame om haar eigen bed op te maken", ging de keukenmeid minachtend voort.. „Als ze meneer Torre aan de haak weet. te slaan, zou me dat erg voor hem spij ten. En 't is best mogelijk, dat het haar lukt, want. ze weet met mannen om te springen. O. ik ben nooit erg op mannen gesteld geweest, maar meneer Torre is een echte heer." „Zou hijbegon Mandy. maar zweeg toen de deur haastig werd open geworpen. „Je moet zeker erg doof geworden zijn, ik heb gebeld en gebeld, maar er kwam niets", klonk het gebiedend. Louisa en Mandy wendden zich om naar de vrouw op de drempel. Ze was lang en erg slank, met ravenzwart haar en langwerpig-smalle. vreemd leikleu rige ogen. Helemaal niet lieftallig, merk te Louisa bij zichzelf op, maar buiten kijf opvallend. ..Ik heb u wel gehoord. juffrouw" zei de keukenmeid onverschillig. „Waarom heb je dan niet geantwoor:' Waar zijn bellen voor. zou je denken? Heus, je wordt ergerlijk lui." „Ik ben hier in dienst als keukemmeid- 'huishoudster, juffrouw en u wilt er zeker wel aan denken, dat het niet mijn taak is, achter bellen aan te rennen," antwoordde mevrouw Spale, 't hoofd in de nek werpend. „O, ik zie, dat de twee nieuwe hulpjes zijn aangekomen. Waarschijnlijk worden ze niet betaald om alleen maar hier te zitten en thee te slurpen", zei juffrouw Darsall op scherpe toon. „Een van jullie moet met een natte doek boven komen. Jongejuffrouw Rosie heeft haar brood en melk omgegooid." Na deze mededeling of juister dit be vel wendde ze zich om en ging met hoog opgeheven hoofd haars weegs. ..Kon ze zelf geen beetje melk opdwei len? Hulpjes, jawel", schamperde de keukenmeid. „O. ik weet wel, wat voor spelletje ze speelt. Ze denkt mij 'hier weg te krijgen, zodat ze meneer Torre aan 't verstand kan brengen, dat zijn tante niet tegen haar taak is opgewassen. Ze tracht altijd, de juffrouw in een slecht daglicht te stellen. En waarom? Omdat zij hier meesteres wil worden. Nu. ik zal niet proberen,, 't haar naar de zin te maken, daar kan ze van op aan." „Naar stukje mens, als je haar zo hoort", stemde Mandy toe. „Wat je zegt! Het vorige dienstmeisje hier, Beth, zou wel gebleven zijn, als die juffrouw Darsall niet altijd op haar had gevit. Nu zal ze het op jelui proberen. Die arme Beth was zo overgevoelig. Ik heb haar dikwijls in tranen uit de les kamer zien komen". „Nu; die z.g. gouvernante moet het met ons maar niet wagen", verklaarde Mandy, haar kinnetje omhoog stekend. „Zeg eens. wat doe jij eigenlijk. Lou?" Louisa was opgestaan en naar de bij keuken gelopen. Ze had ter wille van Mandy's verwachtingen beter geoor deeld. :t brood cn de melk maar te gaan ,v Mrnirlv was erg heetgebakerd niiir Pp hooghartige ir-n"D-rsall niet over „Ik zal eens naar de boven aange richte schade gaan kijken", antwoordde Louisa, terwijl ze een doek onder de kraan uitwrong. „Waar is die leskamer, mevrouw Spale?" „In de rechtervleugel, de torenkamer, eerste verdieping", zei mevrouw Spale, terwijl ze Louisa een tikje achterdochtig aanzag. „Zeker wat meer geleerd, niet waar? Je spreekt beter dan je zuster en lijkt ook meer op een dame. O, ik ben niet tegen leren, als 't je maar niet het hoofd op hol brengt". Louisa glimlachte even en ging met de doek naar boven, aan Mandy de taak overlatend, de achterdocht van de keu kenmeid weg te redeneren. Ze snelde de grote trap op en haalde de gouvernante op het portaal in. Juffrouw Darsall wendde zich met een ijzige blik om. „Dit is de hoofdtrap; de achtertrap is links van de keuken", sprak ze op af keurende toon. „Neemt u me niet kwalijk; ik wist het niet". „En wees voortaan zo goed, „juffrouw" te zeggen als je tot mij spreekt. Jelui meiden weet absoluut niet, hoe je te ge dragen", klonk het, terwijl de smalle, leikleurige ogen Louisa kritisch mon sterden. „Ben jij soms een van die z.g. „dames-hulpen in de huishouding"? „Ik zou er-niet aan denken, mijzelf een dame te noemen.,,, juffrouw", ant woordde Louisa kalm., Juffrouw Darsall zette een gezicht, alsof ze niet wist wat er achter die woorden stak. Ze drukte haar lippen op een, wat Louisa gelegenheid gaf te con stateren, dat de gouvernante een erg klein mondje had: klein maar ook met een harde trek. Na even de schouders, te hebben opgehaald, liep ze door de gang verder. Louisa volgde haar stil zwijgend. Gaf Kirk werkelijk iets om dit meisje en hoe was 't in vredesnaam mogelijk? vroeg ze zich bedrukt af. Juffrouw Darsall mocht dan haar aan trekkelijkheden hebben, maar lief was ze allerminst, (WorJl ve. vo' Beurs van Amsterdam A .b.vA. C.V.A. A 3—3% Ned. '47 3 Dollarlening '47 3 Grootboek '46 3—3% A'dam '47 A. K. U. Van Berk el Calvé Delft C. Fokker Ned. Ford Ned. Kabel Philips Unilever Ned. Gist- en Spir. Stokvis 500/1000 Kon. Petr. Mij. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Holi Am. Lijn Kon. Ned. Stoomb. Kon. Paketvaart Rotterd. Lloyd Scheepv. Unie St. Mij. Neder 1. H. V. A Javasche Cult. Mij. Deli Bat Mij. Deli Mij. Senembab Mij. Aniem Amst. Ballast Mij. Deli Spoor Walvisvaart Pennsylv. Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Shell Union Meelfabr. Ned. Bakkerij C.V.A. C.v.A. C.v.A. C.v.A. C.vA.. C.vA slot 11 Febr. y«/i« 9*8/4 95 97 1677/g 1031/4 1201)1, 1071/4 214 162R/8 1851/8 1291/2 148 104i/« 441/-, 112V4 823/4 75 S/8 681/4 1251/2 371/j 7 7 l/a 221/s 413/4 523/4 441^1* 691/8 209 13 Febr. 951/g 944/8 941fi,« 971/4 1671/a 1031/j 123 1071/g 198 2131/s 1621/4 1851/3 3131/j 9]«/4 1381/4 120% 1381/s 7 W/4 69% 1211,2 39 781/a 226If 581/16 456/M 696/8 209 Dit jaar geen koninklijke bezoeken die gepaard gaan met feestelijkheden Alleen werkbezoeken, bij voorkeur aan de getroffen gebieden De koningin heeft besloten dit jaar geen bezoeken af te leggen die met feestelijkheden gepaard gaan. Zii is voornemens, alleen sociale werkbe zoeken te brengen bij voorkeur in de door de watersnood getroffen gebieden. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft de koningin voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Het koninklijk bezoek aan Schiedam, dat voor September op het programma stond, gaat niet door. Gisteren vertoefde de koningin in het paleis aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage voor het voeren van be sprekingen. Zij zou achtereenvolgens ontvangen de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beven. Benoemingen Benoemd tot handwerkonderwijzeres aan de Chr. Nat. School te Echtenerbrug, mej. H. de Jong te*Echten. Gezagvoerder Adriaan Viruly is met in gang van 6 Februari tot commodore op de Noord-Atlantische routes van de K.L.M. benoemd. Commodore Viruly, die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Benoemd tot leerling-tekenaar bij de dienst van gemeentewerken, Westdongera- deel, de heer T. Posthumus te Holwerd. Benoemd tot le machinist aan de Coöp. Zuivelfabriek „Gelria" te Epe, de heer G. Talsma te Hemelum. Examens Op een proefschrift, getiteld „Radio en volksontwikkeling" is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen, de heer K. van Dijk, geboren te MeppeL Aan de rijksuniversiteit te Groningen zijn bevorderd tot arts; mej. A. H. Brons te Metslawier en mej. P. T. Zeilstra te Leeuwarden, en is geslaagd voor het arts examen. eerste gedeelte: G. J. van den Bosch te Kuinre. Te Utrecht slaagde voor lingerie-cou peuse, mej. A. Jorritsma te Leeuwarden. Scheepsberichten AAGTBDYK. 11 Febr, van Santos. ARENDSKjER.K. 11 Febr. van Manilla. BLOEMFONTEIN, 12 Febr. te Durban. JOH. VAN OLDENBARNEVELT, p. 12 Febr. W- Guardafui (200 mijl). MAASDAM. 11 Febr. van St. ThomM. ORANJE. 11 Febr. O. ten Z. Kaap Guardafui (630 mijl). ORANJESTAD. 12 Febr. te Porto Limon. SIBAJAK. 12 Febr. te Wellington. TARAKAN. 12 Febr. van Suez. VEENDAM, 12 Febr. te New York. WILLEMSTAD. 11 Febr. te Amsterdam. ZUIDERKRUIS 12 Febr. Z.W. Ouessant (130 mijl). HAVEN VAN HARLIN'GEN 12 Februari. Vertrokken: Ned. m.s. Mara met r.out naar Gothenburg; Ned. m.s. Viking met meel naar Hamburg. Marktberichten GROENTEVEILING SNEEK. 12 Febr. Appelen 6—11 et. per kg.. Bieten 12 et. per kg., Witlof 2742 ct. per kg., Peren 49 et. per kg Knollen 7 el. per stuk, Spruiten 3649 cl. per kg. MONSTERVEILING BERLIKUM, 12 Febr. Rapen f 1.35£1.45 per 31 kg, Aanbod: 220 manden a 31 kg. Uien £25,10 per 50 kg. Aanbod 70 balen a 50 kg. Rode kooit l'.'ï—2 fl; 2—2% £0 73; 2%—3 £0.70. Gele Kool: l'/s2 £0,95. Totaal aanbod 44.000 kg. GROENTEVEILING BERLIKUM. 12 Febr. Andijvie 8489 ct. per kg.. Appelen 528 ct. per kg Boerenkool 4347 ct. per kg.. Groene kool 11—27 ct. per kg., Knolselderij 1018 ct. per stuk. Peren 615 ct per kg Prei 2542 ct per kg.. Rapen 3055 ct. per 10 kg.. Rode kool 70131 cl. per 10 kg.. Rode biet 515 ct. per kg Savoye kool 65100 ct. per 10 kg.. Sjalotten 4147 ct. per kg.. Spruilkool 36—60 ct. per kg., Uien 2049 ct. per kg. Witte kool 6566 ct. per 10 kg., Zilveruitjes 1821 ct. per kg. VEEMARKT BOLSWARD, 12 Febr. Op de veemarkt waren hoofdzakelijk nuch tere kalveren aangevoerd; notering £28£35. Uiterst kaline handel. Aanvoer op de pluimveemarkt. was gering. GEM. VISAFSLAG TE B INDELOOP EN Aan de gemeentelijke visafslag werden 11' Februari aangevoerd: 88'.kg. snoekbaars, prijs £1.30 per kg., 80 kg. baars, prijs £1,60 per kg.: 64'/; kg. voorn, prijs 14 ct. per kg.; 3 kg. karper, prijs 30 ct. per kg, EIERMARKT BARNEVELD, 12 Febr. Aanvoer circa 900.000 stuks. Handel traag. Prijzen: f 14.15—f 14.90, algemene prijs £14.40 per 100 stuks, kiloprijs £2.38. KI ER VEILING BARNEVELD. 12 Febr. Aanvoer circa 740.000 stuks. Prijzen: eieren van 55-60 gram f 13.60—f 14 16. eieren van 60-65 gram f 14.30—14.76. alles per 100 stuks. Aanbestedingen Onderhands is aanbesteed het bouwen van een burgerwoning te Gnrrcdijk voor de heer J Jonkman te Ter.vispel. Hoogste inschrijver was H. Visser te Hoornsterzwaag met £14.200: laagste inschrijfster fa. O. de Vries te Korte- zwasg met f 13.520 De begroting van architect J v d, Sluis te Gorredijk was f 13.800. Dc gemeente Wonseradeel heeft het maken r -lering te Makkum gegund aan de Cbrijfster fa. Gebr. Draisma en Zn.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2