UmooAtfLl fylü+maA. dbifêtuioijateun,... De Verenigde Amsterdamnier Vrouw vormt de inzet van een kaartspel Succes voor Hupperts op volksconcert „Arbeidsrecht voor alle sociaal-a (h ankel ij ke n H.B.S.-ers C. A. Lander 25 jaar bij A.P. WAARHEEN VANDAAG? Kalme markt BEURS van AMSTERDAM Jonge energieke een ervaren steno-typiste TELEX OPERATOR HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 TT et was maar goed, dat Donderdagavond zich alles in een IJ. droomwereld afspeelde, anders had het er voor de politie slecht uitgezien. Met een niet te temperen hartstocht werd er kaart gespeeld en de winst vloeide steeds in dezelfde zakken. Psychologisch bijkans onvermijdelijk, trachtte de verliezer zijn geld driester terug te winnen, met als enig resultaat, dat zijn verlies nog groter werd. Toen gebeurde het groteske; hij verloor de hoogste inzet: zijn vrouw! Dat was nog maar een begin, waar van de complicaties nauwelijks zijn na, te vertellen. Niettemin heeft de Politie Toneelvereniging „Kunst Ver heft" het aangedurfd dit ongewone experiment en het spannende ver loop op het toneel in Bellevue aan schouwelijk voor te stellen. Het vormt namelijk de inhoud van Den Hertogs ..Des Duivels Prentenboek", een blijspel, dat echter ook een ern stige strekking heeft. Het waar schuwt om niet met eigen en anderer gevoelens te spelen. „Kunst Verheft" beschikt over vol doende goede krachten om dit merk waardige stuk vlot en vermakelijk voor het voetlicht te brengen. De flit sende dialogen vertoonden nauwe lijks enige hapering. Ton Rouwhorst maakte iets heel aannemelijks van de hoofdpersoon, die, hoewel verliefd op de vrouw van de verliezer, toch weigert zijn „winst" te incasseren. Bep Petersen (de „ver speelde" vrouw) wist zich charmant uit de pijnlijkste situaties te redden. Met lof dient ook genoemd Evert Schoenmakers als hartstochtelijk kaartspeler. Hij slaagde er in deze onwezenlijke figuur, die zijn eigen vrouw verkwanselt, menselijk te ver beelden. De offervaardigheid voor het Ram penfonds was deze avond zeer groot. Een collecte bracht niet minder dan 387,50 op. Drie één-acters Er wordt wel eens beweerd, dat er in ons land geen belangstelling voor één-acters bestaat. Maar Proscenium, dat er Donderdagavond maar liefst drie achter elkaar in het Minerva- paviljoen opvoerde, had aan belang stelling waarlijk geen gebrek. De één-acters mochten er trou wens zijn: „Dodenmaskers" van Schnitzler. „De Gekroonde Roos" van Priestley en „De geschiedenis van de soldaat" van Ramuz, in de vertaling van Martinus Nijhoff. Juist de eerste twee stukken lijken voor amateurs een merkwaardige keuze: uitermate fijnzinnige en tere werkjes die niet alleen een goed be grip, maar ook een grote technische vaardigheid van de speler vereisen, wil men niet te veel van het goede krijgen. Vooral de regisseur dient hier over een kundigheid te beschik ken, die slechts het resultaat kan zijn van langdurige studie en erva ring. In Schnitzlers spel was de regis seur er dan ook niet in geslaagd, de onmiskenbaar talentvolle hoofd rolvertolkers in toom te houden: bij Priestley was dat veel beter gelukt, maar ten koste van 't tempo. En ook daar toch ontbrak de vonk, die het wellicht aanvaardbaar zou hebben gemaakt dat uit dit alledaags ge praat zich de levensminnaar los maakt, die de dood niet schuwt. De laatste éénacter was door ge- Brandweerauto slipt en botst tegen auto Door het gladde wegdek in de Linnaeusstraat viel gisteravond kort na zes uur een wielrijdster. Op dat moment naderde juist met grote snelheid en loeiende sirene een brandweerauto, die scherp moest uit wijken om haar niet te overrijden. De wagen begon te slippen en ramde een auto die uit de tegenovergestelde richting kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; beide wagens werden aan zienlijk beschadigd. TLTNDORP-OOSTZAAN. Hedenavond huishoudelijke vergadering. Behande ling congresvoorstellen. Na afhande ling -agenda, spreekt J. de Wit over het Plan voor Amsterdam. Aanvang 8 uur. Zonnehuis. brek aan tijd niet voldoende voorbe reid; het ware eleganter geweest, dit deel van de avond dan maar open te laten. Weinig actie Ten bate van het Rampenfonds heeft de Stichting Toneelvereniging Elckerlijc* gisteren in de grote zaal van Krasnapolsky het toneelstuk „Walcheren" opgevoerd. Dit stuk speelt tijdens het herstel van de dijken van het in de oorlog geïnundeerde Walcheren. De auteur, J. J. van Mechelen, beschrijft de moed en het doorzettingsvermogen van de ingenieurs en de arbeiders, die ondanks hun persoonlijke moei lijkheden en slechte sociale omstan digheden, op hun post blijven. Helaas hebben de acteurs geen der personages tot waarlijk leven kunnen brengen, hetgeen niet te verwonde ren is. omdat het stuk lijdt aan een telkens aan de dag tredend teveel aan grote woorden en tekort aan actie. Vooral de dialogen in het laatste bedrijf, hebben veel weg van de ge prepareerde redevoeringen aan offi ciële diners. Daarbij komt nog dat de schrijver hier de vrouw van een der ingenieurs ten tonele voert, die onophoudelijk ontroerd in de armen van haar man valt, waarbij de on vermijdelijke „leukerd" al te nadruk kelijk voor de vrolijke noot zorgt. Het uitbundig applaus aan het slot- deed blijken, dat het publiek toch wel geboeid was. hetgeen natuurlijk ook te danken was aan de actualiteit van het stuk. Voor Rampenfonds De gezamenlijke speeltuinafdelin gen Wittenburg, Kattenburg en de Waag organiseren Zaterdag een bon te avond in Frascati, geheel ten bate van het Rampenfonds. Kaarten ver krijgbaar bij de besturen en aan het clubgebouw Kattenburg. De speeltuinvereniging Mercator geeft Zaterdagavond in het clubge bouw een weldadigheidsvoorstelling, waaraan het cabaretgezelschap van W. Kauw medewerkt. ..De Enthousiasten" geven Woens dagavond 25 Februari in gebouw Nieuwendammerham een voorstelling van Heijermans' „Het Zevende Ge bod". Kaarten verkrijgbaar aan het gebouw Nieuwendammerham en bij de heren Th. Bielsma. v. d. Pek- straat 47 (8-10 uur n.m.) en Zaal, Heggerankweg 96. Zondagmorgen 15 Februari optre den van het accordeon-ensemble Me- lodesta in Odeon aan de Zeeburger straat. Gevarieerd programma met eerste klas artisten. De klaverjasclubs Z.B.R., Het Wes ten, De Boom en Gibraltar hebben kans gezien met het schudden van de kaarten een bedrag voor liet Rampenfonds bijeen te brengen van ƒ242,45. Hieraan hebben ook, zowel de buffethouder en de kellners en de dames van de garderobe hun steen tje bijgedragen. De klaverjasvereniging op de Eilan den brachten voor het Rampenfonds een bedrag van 125.10 bijeen. Het secretariaat van de klaverjas- club V.J.A. is verplaatst naar J. Ulendorp, Lindengracht 69 tweede etage. (Van een onzer verslaggevers) Van jongste bediende tot efficien- cy-inspecteur van ons bedrijf, ziehier in enkele woorden de loopbaan van C. A. Lander. die vandag vijf entwintig jaar bij De Arbeiderspers in dienst is. Op uitdrukkelijk ver zoek yan de jubilaris is er niet veel ruchtbaarheid gegeven aan dit heug lijk feit; Lander vond in de hui dige omstandigheden een feestelijke viering minder gepast Dat nam niet weg, dat de jubila ris en zijn vrouw vanmorgen in de kamer van directeur Van der Waer- den te horen kregen, hoe zeer zijn werk in het bedrijf op prijs wordt gesteld. Directeur Van Kuilenburg nam in vogelvlucht Landers staat van dienst door Hij herinnerde er aan dat Lander zich al spoedig door zijn toewijding en accuratesse onderscheidde bij de Rotterdamse „Voorwaarts", zodat hij als waarnemend chef van de boek houding kon worden aangesteld. Na de oorlog heeft hij als inspec teur van de filialen orde gebracht in de administratieve chaos. Hij ver vulde zijn taak met zoveel bekwaam heid. dat hem de belangrijke func tie van efficiency-inspëcteur kon worden toevertrouwd. „Ik hoop", zei de directeur, „dat je je werk nog vele jaren met dezelf de nauwgezetheid zult verrichten." De secretaris van de Onderne mingsraad, IJ. A. Kramer, sloot zich met een hartelijke speech bij deze woorden aan. evenals de heren M. Vos, hoofd van de Boekhouding. J. P. Ligtelijn namens de Grafische Bond en T. C. M. van Duffelen na men het personeel van de Boekhou ding. Lander dankte allen voor de wel gemeende woorden en voor de vriendschap, die hij altijd van direc tie en personeel had ondervonden. De jubilaris kreeg enige fraaie ca- deau's en voor mevrouw Lander wa ren er bloemen. Niet paedagogisch Het komt nog al eens voor, dat een kind vrijwillig of dodr ouders ge dwongen zijn zitplaats wil afstaan aan een oudere en dat dit dan niet wordt aanvaard, met de medede ling, dat men „nog best een stukje kan staan". Dit is funest, want de tweede keer volgt zo'n aanbod niet meer, ook niet als het een gebrek kige is. De reclameplaten worden nogal dus moedwillig vernield door ze op de grond te gooien en er op te gaan staan. Enals de mensen toch maar wilden doorlopen, met gepast geld betalen en in het spitsuur niet met bankbilletjes wilden aankomen, dan zou geen passagier aan een halte langer dan één wagen hoeven te wachten. J. Klokman. Govert Flinckstraat 127. bel Conducteur lijn 25, 1292. Lijn 3 Lijn 3 rijdt langs op zijn minst zeven grote ziekenhuizen. Daardoor is de lijn ook buiten het eigenlijke spitsuur des middags zeer druk, De wagens puilen uit. Zelfs oude men sen moeten min of meer buiten han gen in de gure wind. Lopen zij geen letsel op, dan mogen zij blij zijn. Niettemin is de frequentie vrij ge ring. Als wij het wel hebben zijn er op deze lijn, die de meeste pas sagiers heeft van het hele net, steeds wagens uitgenomen. Onmenswaardig vervoer, zeker voor wie op ziekenbezoek gaan, zeker voor ouden van dagen. Maar wat trekt dit verstarde gemeente bedrijf, dat alle contact met het pu bliek schuwt, zich daarvan aan? Ziekenhuisbezoekster Geen oplossing Ik las in uw artikelen over het ge vaar. dat trampassagiers bedreigt, als zij zich door het verkeer moeten wringen. Zou het niet beter zijn de halten te verplaatsen voorbij de verkeers agent of het stoplicht of dóór in plaats van vóór een bocht? Allicht kan men dan beter over steken, als de agent enigszins reke ning houdt met deze halten. A.B. De lezer bedoelt blijkbaar, dat de agent, als de tram gepasseerd is, de verkeersstroom daar achter afsluit. Geen onaardig denkbeeld, maar al leen uitvoerbaar op de nog maar weinige plaatsen, waar een agent staat. Bij stoplichten gaat het niet, Weer was het Concertgebouw tot de laatste plaats bezet, thans voor een volksconcert. Paul Hupperts, de eerste dirigent van het U.S.O., die de zieke Kubelik verving, heeft slechts één repetitie kunnen houden. Dezelfde eigenschappen, die hem het Utrechts muziekleven doen stimuleren, kwa men hier eveneens tot hun recht: degelijkheid, een sympathiek zich zelf wegcijferen, liefde en eerbied voor de composities vooral ten op zichte van de vorm en de structuur, en een open oor voor klankverfij ning. Zo werd Mozarts bondige ouver ture „Titus" levendig en rank van voordracht. De Zevende Symphonie van Beethoven echter trachtte Hup perts naar mijn smaak teveel in te tomen. Dat had beter gepast bij de Vierde of de Achtste van Beethoven. De Zevende is de overwinning van het uitbundige rhythme, en hierin schoot Hupperts enigermate tekort. Een dergelijke opvatting is uiter aard te verdedigen, zeker wanneer onvoldoende repetitietijd, zelfs bij een ensemble van superklasse als het Concertgebouworkest, tot voorzich tigheid maant. Hupperts behaalde eerlijk en veel succes. MAX VREDENBURG Henri Leivkowicz Het komt niet zo vaak voor, dat men tot de laatste toegift moet wach ten om de ware aard van een solist te leren kennen. Donderdagavond echter, op het recital van de Pools- Franse violist Henri Lewkowicz met medewerking van de nijvere Felix de Nobel in de Kleine Zaal gaf, was de vertolking van Strawinski's bewer king van zijn Russische Dans uit Petroesjka eindpunt en tevens glans punt. Hierin kwam het forse en tem peramentvolle spel van de concert gever, die over een goede techniek beschikt, het beste tot zijn recht. In andere stukken ontbrak het Lewkowicz aan zeggingskracht, sterk genoeg om de aandacht voortdurend gevangen te houden. Nu eens bleef het spel te éénvormig zoals in de eerste Sonate van Schumann, dan weer ontbrak de „demonie" zoals in het laatste deel van de solcnsonate van Honegger. Wèl is Lewkowicz' spel vaak respec tabel (Bachs solo-sonate) en het heeft een enkele maal iets, dat diep roert. Het is de bezieling, die de toehoor der dan plotseling in Lewkowicz' spel kan opmerken, een bezieling die te spoedig weer in stoere violistiek teloor gaat. KAREL MENGELBERG Joan Hammond In de prachtige opera „Aïda" van Guiseppe Verdi trad Donderdag avond in de titelrol op Joan Ham mond van de Covent Garden Opera te Londen, in de plaats voor Gré Brouwenstein, die ziek was. Joan Hammond beschikt over prachtige stemkwaliteiten. een uiterst geculti veerde dynamiek, en zeer beheerste forti-pianissimo-stemovergangen in hoge zowel als in lage liggingen. Zij bezit bovenal een muzikale intelli gentie, waarmee zij de vocale uit beeldingen verzorgt. Alleen in de hoogste ligging wordt bij de forti de stem niet voldoende afgerond, zelfs scherp. Haar spel boeit van begin tot einde. JOH. F. KEJA of er zou een contact aan de rijdraad moeten komen. Er zijn ook grote nadelen. De tram moet een heel eind van de hoek stop pen om bij een „tweede trein" het kruispunt niet te versperren. En het kruispunt is juist het centrale punt in de wijk. Voor de „rechts-af-slaanders" geeft ook dit geen oplossing. Integendeel, die zijn zo'n eind in de straat al weer veel sneller op gang dan bij de hoek. Tenslotte zou het systeem zeer ver tragend werken, want de tram zou meermalen eerst voor een stoplicht moeten stilstaan en enkele tientallen meters verder weer voor de halte. Het gedeelte dat met vaart zou kunnen worden bereden, zou wel bijzonder klein worden. Er komt nog meer Als Amsterdammer zou men in de mening kunnen verkeren, dat er in onze stad niet zo royaal wordt ge offerd. Vooral als je leest, dat de col lecte niet de vergelijking met die van andere plaatsen, vooral de kleinere, kan doorstaan. Toch geloof ik, dat die collecte geen maatstaf is. Ten eerste grijpen vele Amster dammers al gauw naar hun giro boekje. Bij de gemeentegiro waren er Maandagochtend al overschrijvingen, die Zondagmiddag waren geschreven. Toen kwam de collecte. Dezelfde Maandag brachten inzamelingen bij Rotterdamse en Twentse Bank ƒ2400.en ƒ4500,op. (Bij de laatste was juist tantième betaald). Zo is het natuurlijk bij meer gegaan. Dinsdag stelden velen him over- werkkaart beschikbaar. Woensdag stelde de contactcom missie bij de Robaver voor een half procent van het jaarsalaris af te staan, te betalen in vijf maandelijkse termijnen, maar door de directie direct in zijn geheel te storten. Circa negentig procent van het per soneel ging hiermee accoord. Dat is anderhalve dag salaris. Er komt natuurlijk veel meer. maar het is niet zo. gauw bekend als in kleine plaatseii.- H. W. ALINGS. Mr N. E. H. v. Esveld hoogleraar Met een rede over „Arbeidsrecht en gerechtigheid" heeft mr N. E. H. van Esveld vanmiddag het ambt van buitengewoon hoogleraar in het arbeidsrecht, het sociale recht en de sociaal-politieke verhoudingen aan de Economische Hogeschool te Rotter dam aanvaard. Spreker beschouwde liet arbeids recht vanuit het streven naar en de eisen van de gerechtigheid. Het wordt dan duidelijk, zei hij, dat het zich niet beperkt tot de rechtsregelen met betrekking tot de arbeid in loon dienst. Het terrein van het arbeidsrecht omvat alle rechtsregelen, die ten doel hebben economische gerechtigheid te brengen aan alle sociaal-afhankelij- ken. Dit recht mag dus niets van een (loonarbeiders) klasserecht hebben en mag niet volstaan met het bieden van bescherming. De gerechtigheid heeft een active rende functie. Zij vraagt niet alleen naastenliefde voor maar ook van de sociaal-afhankelijke leden der rechtsgemeenschap. Tekortkomingen Spreker zag vier symptomen, die blijk geven van een falen van het arbeidsrecht in het verwezenlijken en nastreven van gerechtigheid. Er wordt, volgens mr Van Esveld, alleen voor loonarbeiders gezorgd, niet voor kleine zelfstandigen en anderen, die evenzeer in economische nood verkeren. De onderneming als werkeenheid van ondernemers arbeiders wordt verwaarloosd, terwijl ae kloof tussen arbeiders en werkge ver geaccentueerd wordt. Er is een bedenkelijke ontwikke ling in de richting van zogenaamd „vertegenwoordigers-recht", dat is, aldus mr Van Esveld, arbeidsrecht dat gevormd wordt door de vertegen woordigers van werkgevers en van arbeiders, zonder dat de inhoud daar van tot de belanghebbenden door dringt en wezenlijk tot hen spreekt. Het arbeidsrecht heeft veelal een beschermend, passief karakter en laat na te stimuleren tot actieve, be wuste inspanning om ook zelf gerech tigheid na te streven en naastenliefde te betonen. W. Smies overleden (Van onze kunstredactie) Eén van de oudste en trouwste functionarissen van het Concertge bouw is, na een kort ziekbed, op 65- jarige leeftijd overleden: Willem Smies, orkestrinspecteur. Sedert zijn twintigste jaar was de heer Smies aan het Concertgebouw, verbonden. Aan het einde van het vorige seizoen nam hij afscheid. Hij heeft slechts kort van zijn pensioen mogen genieten. Willem Smies was door zijn admi nistratieve functie geen podiumfiguur, zodat de concertbezoeker hem meest al niet zag. Doch daarom was zijn levenstaak niet minder belangrijk. Integendeel. Voor een goede gang van zaken bij een concert dient het „achter de coulissen" gesmeerd te lopen en daar heeft Willem Smies vier en veertig jaren lang uitstekend voor BOEKENWEEK Niet één novelle is bekroond De achttiende Boekenweek zal 27 Februari worden geopend in de Stadsschouwburg te Amsterdam. Die avond zullen de vier één-acters wor den opgevoerd, die hiertoe uit twee honderdzesentwintig inzendingen zijn uitgezocht. Ze zijn van Tone Brulin. W. F. Hermans. Ed. Hoornik en M. van Loggem. Vijf eenacters hebben een tweede prijs gekregen: die van Mies Bouwhuis. F. J. W. Groten huis. M. van Loggem, Wim Povel en Luisa Treves. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen bij de opening aanwezig zijn. Het Geschenk Het Geschenk van de boekenweek is deze keer een bundel van tien korte verhalen. Van de inzendingen op de novelle-prijsvraag kwam er niet een voor bekroning in aanmer king. Anthonie Donker stelde daar om de bundel samen. Hij zal in een oplage van 130.000 exemplaren wor den verspreid. Voor de jeugd wordt een bloemle zing van twee-en-vijftig verzen uit gegeven, „De Muze en de seizoenen" Zij is samengesteld door Clara Eggink en verlucht door Jenny Da lenoord. Omzetbelasting De heer Leeflang, voorzitter van de commissie voor de propaganda van het Nederlandse boek, is van mening, dat. nu de geïllustreerde tijdschriften zijn vrijgesteld van om zetbelasting ook het boek voor deze vrijstelling in aanmerking moet ko men. Hij achtte het voorts een ernstig verschijnsel, dat de belangstelling voor literaire en kunsttijdschriften zo sterk afneemt- Helena de Baat bij Santee Landweer Helena de Baat, van wie te 19 Februari bij Santee Landweer een reeks schilderijen geëxposeerd wordt, is één van die kunstenaressen, die ons altijd doen verwonderen om haar zo stoere wijze van werken. Zij valt in die zin nog meer op dan een Charley Toorop, die in haar grote vormen toch nauwgezet en met grote bezonnenheid schildert. Helena de Baat geeft de indruk, dat zij haar uitingen er driftig óp gooit en men zou haar iets meer geduld willen toe- Er hangt hier een klein doekje, „Dovenetels", met de vaas een fraai ornament vormend, dat aan gespan nenheid zou winnen, wanneer de achtergrond, wild er opgeveegd, strakker van schildering ware. Ook haar kippen, „Wyandotten", zouden sterker nog werken tegen een rustiger fond. In heel het werk is trouwens de toets iets te zeer van een zelfde aard en vertoont een weinig geschakeerde verhouding van de kunstenares tot alle onderdelen, die het schilderij samenstellen. Merkwaardig hoe een bezoek aan Zuid-Frankrijk ook Helena de Baat weer goed deed. Voor mij waren ten minste juist de schilderijen uit het plaatsje Peillon de meest aantrekke lijke, al had ik graag in No. 4 het blauw der bergen op de achtergrond ook wat nader" bekeken gewenst. Dat met de olijfbomen schenkt verwach tingen, zeker wanneer Helena de Baat wat meer tijd en rust gegeven zij. BOB BUYS Pseudo-rechercbeur veroordeeld De arrondissementsrechtbank heeft de 64-jarige Amsterdammer L. J. B„ die als beroep landbouwer opgaf, conform de eis veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijk en onvoor waardelijke ter beschikking stelling van de regering. De man, die reeds twaalf keer ver oordeeld is. had vorig jaar in Am sterdam mensen op straat aange sproken. zich daarbij voordoende als rechercheur. De aangesprokenen wer den dan verzocht „even mee te gaan naar het bureau van de zedenpolitie" Carré, 8 uur: Circus Strassburger. Centraal Theater: 8 uur: U spreekt met uw moordenaar. De Kleine Ko medie, 8 uur: Potasch en Perlemoer. Leidseplein Theater, 8 uur: Bibeloniê. De la Mar-tlieater, 8 uur: Het meisje met de grote voeten. Stadsschouw burg, 8 uur: G'schichten aus dem Wienerwald. Concertgebouw, gr. zaal. 8.15 u.: A'damse Kunstkring „Voor Allen"; kl. zaal, 8.15 u.: H. Szeryng, vlooi, en Tasso Janopoulo, piano. Bioscopen: Alhambra: De ernst van Ernst <a,!.), dag. 2,15, 7, 9.30 u„ Za. en Zo. 1.30, 3.45, 7, 9.30 u. Apollo: Ik heet Nikl (14 J-dag. 2, 7.15. 9.30 u„ Zo. 1.30. 3.30. 7.15, 9.30 u. Astoria: Anna (14 j.), Vr. t.m. Wo. 7. 9 u„ Ma.-mid. 2 u.. Do.-av. 8 u.: Bleke Bet (a.l.). Za.. Zo.. Wo. 2 u.: De drie caballero's (a.l.). Blo: Don Camillo (a.l.), dag. 2, 7.15, 9.30 u„ Zo. 1.15, 3.30, 7.15, 9.30 U. Capitol: Bureau Zedenpolitie (18 j.l, dag. 2, 7.15, 9.30 u., Zo. 1.30, 3.30. 7.15, 9.30 u. Ceintuur: The greatest show on earth (14 j.). dag. 2. 7, 9.30 u., Zo. 1.15, 3.45, 7, 9.30 u. Cineac Damrak: Ivanhoe (14 j.). dag. 9.30, 11.30, 1.30. з.30, 5.30, 7.30. 9.30 u. (Zo. aanv. 11.30 Cineac ltegullersbreestraatVan 9 u. af doorlopende actualiteiten. Citv: The law and the lady (a.l.). dag. 2.15, 6.45, 9.30 u.. Zo. 1, 3.45, 6.4d. 9.30 u. Corso: Operatie Cicero (14 j.), dag. 1.30, 3.45, 7.15, 9.30 u. Cultura: Storm over Malakka (14 J.l, dag. 2.15, 8 u.. Za. en Zo. 2.15, 7.15, 9.30 uur. Desmei: Hartstocht zonder liefde (18 J.dag. 2.15. 7, 9.30 u„ Za. en Zo. 1.30. 4. 7, 9.30 u Zo. 11.30 U.: De straat der verleiding (18 j.l. Do. 2.15, 7. 9.30 u.: Noël Noël (a.l De Liefde: Muziek voor milüoenen (a.l.), dag. 2.30 en 8 u. De Uitkijk: The galloping Ma jor (a.l,), dag. 1.15, 3.30, 7.15, 9.30 u. Edison: Godin der Jungle (14 j.l, dag. 7.15, 9.30 u„ Zo. 1.30. 3.30, 7.15, 9.30 u. (beh. Do.). Ma.. Di„ Wo. 2 u.. Do. 7.15, 9.30 u.: Sunset Boulevard (18 j Hallen: De geluidsbarrière (14 j.l, dag. 2, 7.15, 9.30 U„ Zo. 1.30, 3.30, 7.15, 9.30 u. Hollandia: Vr. Za. en Zo. 7.15, 9.15 'Advertentie IJS. Organisation hmïws'- FILMOCHTEND A.X.G.B. Zondag 15 Februari '53 ln het. City-theater te Amsterdam. Vertoond wordt. „Als Mannen willen". Verder medewerking van Cor Steyii, orgel; City-orkest olv. Rud Cheval; Franzl und Gustl, zang. Aanvang 9 tiur. Zaal open 8.30 uur. Plaatskaarten a 0.60 verkrijgbaar: af delingskantoor, Alb. Thijmstraat 5. Amsterdam-W est. Vlammen over Kansas (14 j.), Ma. Do. 7.45 u.: Kindersmokkel (18 Mat. Zo. 1.30, 3.30 u.: Abbott en Costello. Krlterion: Le plaisir (18 j.l, dag. 2.30, 7.15, 9.30 u.. Zo. 1.30. 3.45, 7.15, 9.30 u. Lu\or: Carson City (14 j.dag. 11.30, 1.30, 3.45. 7.15, 9.30 u. National: Doorbraak (18 j.). dag. 3, 7.15, 9.30 u., Zo. 1.30, 3.30, 7.15, 9.30 u„ Do.: Het leven van dr Ehrlich (14 j.), Za. Wo. 1.30, 3.30 u.: Pretty Baby (a.l.). N'oggerath: De gouden poort (18 i.l. dag. 1.30, 3.45, 7. 9.30 u. Odeon: Mandy (14 j.). dag. 7.30, 9.30 u.. Zo. Ma. 2 u. Passage: Verlaten eiland (14 .1.), dag. 1.30, 3.45. 7.15, 9.30 u. Pla/.a: Ivanhoe (14 jdag. 11.15, 1.30, 3.45, 7.15, 9.30 u.. Zo. 11.30, 1.45, 4, 7.15, 9.30 u. Cinema Paristen: De verdwe nen vrouw (18 j.), aanv. 12 u. Re\: Zo zijn we niet getrouwd (18 j.l, dag. 2. 7.15, 9 30 u.. Zo. 1.30, 3.30, 7.15, 9.30 u. Rial to: Zo zijn we niet ge trouwd (18 .idag. 1.15, 3.30, 7.15, 9.30 u. Roxy: Het gevaar klopt aan (18 j.). dag. 1.30, 3.45, 7.15, 9.30 U. Roval: Café „De rode engel" (18 J.l dag. 1.30, 3.45. 7. 9.30 u. TusclnnskK Sterren stralen overal (a.l.), dag. 2.15, 7, 9.30 u.. Za. en Zo. 1.30, 3.45, 7. 9.30 u. Van Swinden: Klokslag 12 (14 j.), dag. 7.15. 9.15 u„ Zo. 1, 3, 7, 9.15 u., Za. en Ma. 2, 7, 9.15 U. Victoria: De zonen van de Musketiers (14 j.), dag. 2, 7.15. 9.30 U„ Zo. 1.30, 3.30. 7.15, 9 30 u. Mestend: Junglegoud (14 j.l, dag. 2. 7.15. 9.30 u.. Zo. 1.30. 3.30, 7.15, 9.30 u. Cinema Hollandia: Muiterij op het goudschip (18 Jdag. 7.15, 9.30 u., Mat. Za. en Wo. 2 u.. Zo. 1, 3 uur. Amsterdam, 13 Febr. De lichte achteruitgang, die de markt gisteren vertoonde, heeft zich vandaag niet verder voortgezet, maar van een vaste stemming was evenmin sprake. De beurs was min of meer weifelend op ongeveer hetzelfde niveau als giste ren. Alleen de cultures hebben een vaste ondertoon behouden, waarbij vooral in Amsterdam Rubber flinke omzet ten werden bereikt. Gehandeld werd van 92 tot 94. slotnotering 93 (9111. HVA lag eveneens een kleinigheid hoger. Vorstenlanden daarentegen boekten een klein verlies, tabakken verdeeld. Vandaag is het 60 pet achterstallig dividend op de preferente aandelen Aniem betaalbaar. Tegen een notering gisteren van 147i werd vanmiddag 90 bieden geadviseerd, dus ruim 2 pun ten hoger. Men brengt deze vaste stemming in verband met berichten, waarin zeer grote bedragen worden genoemd bij een eventuele nationali satie. De internationale soorten wisten zich vrijwel te handhaven, doch AKU kwam wat achteraan. De locale in dustrieën vertoonden slechts kleine verschillen naar belde zijden. Scheep vaartpapieren fracttoneel hoger. Op de staatsfondsenmarkt blijven de om zetten zeer beperkt. 95)1 96N 96, 'e Staatsleningen: Ned. Gr.boek 31 1951 31 1948 31 1947 3è-3 1937 3 1947 doll. 3 Inv. C 3 62-64 z.b. 3 62-64 m.b. 3 N.W.S. 2% Gr.b. 46 3 Ind. 1937-A Obl. en Pandbr.: AX.U. 3% A'dam 1947 (31) 3... A'dam 1948 (31) 3... Am. Hyp. (31) 3... Bank v. Onr. Z. 4 Bat. Petr. 31 Bergh's en Jurg. 31 Deli Spoor 31 Fr.-Gron. Hyp. (31) 3 Kon. Petr. 31 N.I. Spoor 1937 31... Philips dollar 4 R'dam 1 en 3 '37 31 Unilever 1949 31 Werkspoor 31 Woningb.lening 41... Wonlngb.len. 0-5-10 A'dam '51 (pr.) 21 Den Haag I (pr.) 21 Den Haag II (pr.) 21 R'dam I (premie) 21 R'dam II (pr.) 21 Utrecht (premie) 21 Nederl. Aandelen: A.K.U. A 167'. Kon. Petr. A 3131 94,% 951 95,% 1111 37 1021 991 99% 100 1041 1131 109 109% 1061 105% llli 1031 1101 109)% 1071 1062 llltf 1021 Philips G.B Unilever c.A Amsterd. Bank A. Heretelb. pref. B. A. Holl. Bank Unie cA. Rott. Bank A Twentsche B. c.A. Albert Heijn A Bergh's en Jurg. A. v Berkel A 1621 1851 171 f 851 1921 Calvé-Delft c.A Centrale Suiker A. Emb. en Houth. A. Fokker A Gelder Zonen A. Heineken A Ketjen A Kon. Hoogovens cA. Ned. Ford A Ned. Kabel A Ned. Scheepsb. A. Rott. Droogdok A. Schelde Nat. Bez. v. A Stokvis Handel A Stork en Co A Tleleman en Dros Dnilever 6% pref. A. Unilever 4% pref. A. Werkspoor A. A. Wilton-Fljenoord A. Holl. Am. Lijn A K.N.S.M. A Ned. Sch. Dnle A. St. Mij Nederland A. Walvisvaart A Indonesische Aandelen: Amsterd. Rubber A. Aniem Nat. Bez. v. A Besoekl Tabak A Biliton 2e Rubr. A. Dell Mij c.A Deli-Bat. Rubber A. Deli-Spoor A Hand. Ver. A'dam A. Internatio A Cultuur Bank Nat. Handelsbank Ned. Hand. Mij c.A. Ned.-Ind. Spoor A. Ver. Vorstenl. A Amerik. Cert.: Anaconda Baltimore Bethlehem Steel Cities Service Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel V.k. 13/2 123 123% 166 167% 117 117 107% 158% 159% 180} 1811 156% 157 155 155 198 197 213 214 1561 156 316% 316 1011 101 128 130% 139 138 66% 67% 1291 1301 951 95i 128J 127% 170 172 140 141% 1381 1381 128% 1291 147 147% 78% 79 911 93} 691 671 ex 105 101 175 175% 83 82% 97 98} 1021 103% 147% 148% 531 54% 1111 112% 159% 158% 91 8% 196 is a 4111 41H! 26} 27% 53% 53% 45% 45A 22} 22% 40% 40% Grote handelsonderneming heeft op haar correspondentie afdeling plaats voor enkele actieve jongelui met uitge sproken commerciële aanleg. Zij, die hiervoor in aanmerking wensen te komen, worden ver zocht brieven met volledige bijzonderheden in te zenden aan het bureau van dit blad, onder nr. A 347 Op het kantoor van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen kan geplaatst worden Nederlands Salaris e.a. arbeidsvoorwaarden geregeld in C.A.O. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties aan Nederlands Verbond van Vakverenigingen, P. C. Hooftstr. 174-180, Amsterdam-Z. American firm establishing offices in the Hague has openings for must be able to type at high speed from spoken and written English. Knowledge of German and French also required. Experience: minimum 3 years with Inter national business firm. to Nijgh van Dltmar,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6