LEEUWARDER COURANT Minister Van de Kieft over belastingverlaging Een „militaire commissie" voor Zuid-Oost-Azië Weinig verrassende breuk Engeland en Egypte sluiten een accoord over de Soedan Onderwijs: liet Fries in Tweede Kamer ter sprake 202e Jaargang Vrijdag UITGEEFSTER: Stichting „LEEUWARDER COURANT 1947" DIRECTEUR: S. Jonker. REDACTIERAAD: J. Piebenga en C. van Beem Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, Gedrukt bij de N.V. Erven Koumans Smeding, Leeuwarden. Bureau voorstreek 103 Geopend 8.30—17 uur. Zaterdags 8.30—12.30 uur. Telefoon alle afdelingen 8344. BIJKANTOOR Sneek, Kleinzand 37. Telefoon 2020 13 Februari 1953 No. 37 Sinds f Abonnementsprijs: 44 ct. p. w., ƒ1.85 p. m., 5.50 p. few. Losse nummers 10 ct. Advertenties per mm-regel: algemeen tarief 27 ct. en bij contract resp. 25, 24, 23. 22, 21, 20 en 19 ct. bij 500, 1000, 3000. 6000. 10,000, 50,000 en 100,000 mm; editietarief: buiten Leeuwarden 14 en 13—n ct., Leeuwarden 18 en 1715 ct.; Ingezonden Med. driemaal advertentie-tarief; - -- - *0 cent extra. Girono 272459 L,eeuwaraen r» en itj.o cc.; mgezonaen Familieberichten 16 cent. Brieven onder i Enige verlaging van belasting op winsten In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer maakt de minister van Financiën enkele opmerkingen over de belastimgpolitiek. De maatregelen, die naar het oordeel van de regering in het kader van de industrialisatiepolitiek op fiscaal gebied mogelijk worden geacht, zullen in een binnenkort bij de Staten- Generaal in te dienen belastingplan worden opgenomen, zo zegt hij. Overigens deelt de minister de opvatting, dat in beginsel elke wens op fiscaal gebied zal moeten worden beoordeeld in het licht van het gehele complex van belasting maatregelen, die de regering zich voorstelt te nemen in het belang van de industrialisatie en met het oog op een tegemoetkoming in de voorgenomen ver hoging van de huren. De nationale ramp, die ook voor het budget gewichtige gevolgen zal heb ben, heeft ook ten aanzien van het voorgenomen belastingplan' voor de regering nader beraad nodig gemaakt. Dit vooropstellende, merkt de minister op, dat het doel en de strekking van een dergelijk be lastingplan nopen tot een veel soortigheid van fiscale maatrege len. Mede gezien de limiet, die het staatsbudget stelt, behoeft het dan ook geen betoog, dat een maat regel, die de beschikbare budge- taire ruimte geheel of grotendeels inneemt, bezwaarlijk kan worden aanvaard. In dit licht moet ook een vrijstelling van primaire divi denden worden bezien. Dividenden Een vrijstelling van een primair dividend ter grootte van maximaal 4.5 en 6 pet. van het liscale bedrijfsver mogen zou voor 's rijks schatkist, zeer globaal geschat, een verlies aan mid delen betekenen van resp. 200, 250 en 290 millioen gulden. .Met betrekking tot mogelijk fiscale tegemoetkomingen aan ondernemers in het belang van de industrialisatie is de minister van mening, dat bij een selectie daarvan met een algemeen economisch doel bi.ivoorrang_ in aan merking komen die belastingmaat regelen, die een zo groot mogelijk gunstig 'effect op de uitbreiding van het materiële productiepotentieel be loven en levens verhoudingsgewijs een zo klein mogelijke inbreuk op een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten maken. Het behoeft naar zijn oordeel even wel stellig niet onverantwoord te zijn in een plan van fiscale maatregelen ter bevordering van de nationale industrie naast „gerichte tegemoetkomingen" een plaats in te ruimen vbor enige ver laging van dc naar de winst geheven belastingen. Laatstgenoemde maatregelen vermo gen toch onmiskenbaar in het alge meen een 'milder klimaat voor een intensivering en uitbreiding van industrie te scheppen. Schoolgelden Tegen het toestaan van het aftrek ken van de kosten voor studerende kinderen ten laste van het inkomen bestaan verschillende bezwaren. De minister verwacht evenwel de komende belastingvoorstellen een verlaging van de schoolgelden voor voortgezet onderwijs te kunnen op nemen en bestudeert tevens de moge lijkheid daarin ook een verdere voor ziening te treffen met het oog op studerende kinderen in het kader van de wetgeving inzake de inkomsten belasting. Dat studenten met een laag inkomen uit een studiebeurs in de inkomsten belasting worden betrokken, acht hij een vraagstuk, dat niet op zichzelf kan worden beschouwd, doch zal moeten worden gezien als een facet van de meer algemene vraag of en in hoe verre aan de voet van het tarief van de inkomstenbelasting en loonbelasting enige verlichting kan worden aan gebracht. Franse helicopters komen Toen gisteren bekend werd dat enkele hefschroefvliegtuigen, die in de noodgebieden opereren, teruggetrokken zullen moeten worden, heeft het Neder landse Roode Kruis een verzoek om hulp gericht tot zijn Franse zuster instelling. Het Franse Roode Kruis heeft toen direct drie helicoptères ter beschikking gesteld voor de hulpver lening in de noodgebieden. Prijzen voor kolen en schroot omhoog Nederland moet zich aanpassen bij andere Schuman-ïanden Dinsdag 10 Februari is de gemeen schappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in werking getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Nederlandse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de Hoge Autoriteit verkregen ons egalisatie-systeem te handhaven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolcnprij- zen daarna naar boven zullen moeien. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs zeker naar boven gaan. In dollars uitgedrukt bedragen de prij zen voor het schroot in ons land 20,65, in Frankrijk 31,85, in Italië 46, in België 40, in Luxemburg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht, dat de schrootprijs op het Frans niveau zal komen te liggen, hetgeen een verhoging van de Neder landse schrootprijs met 50 pet. zal bete kenen. Engeland vroeg tien millioen zandzakken Het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren acht West- Europese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, West-Duiitsïand, Zwitser land. Noorwegen, Denemarken en Por tugal dringend gevraagd Groot-Brit- tannië binnen 24 uur te helipen aan tien millioen zandzakken ter versterking van de Engelse zeeweringen met het oog op het komende springtij. In Rome is het vervoer der zandzak ken per vliegtuig naar Groot-Brittannië gisteren reeds begonnen. Ook de andere landen haasten zich aan het verzoek te voldoen. De zakken worden gratis ge leverd. Gisteren ontving koningin Juliana in Den Haag de Amerikaanse radio-commentator L. A. W. Rodwick. die in ons land vertoeft om zijn landgenoten op te roepen de geteisterde gebieden te steunen. Tijdens zijn bezoek overhandigde Rodwick de koningin een brief van zes gouverneurs van New England en de burgemeesters van Boston en Lawrence. Amerika toegetreden? Uit Washington wordt niet-officieel gemeld, dat de Verenigde Staten er in hebben toegestemd deel te gaan uitmaken van een „militaire commissie" van vijf landen ter bespreking van de verdediging van Zuid-Oost-Azië. Deze groep be staat uit Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland, maar ze staat geheel los van de Australisch-Nieuw-Zeelands-Amerikaanse defensieraad de Anzue. In de nieuwe verbindingscommissie zouden militaire inlichtingen en plannen met betrekking tot de verdediging van de gebieden in het Zuid-Oosten van Azië worden uitgewisseld. Ook zou men aanbevelingen doen aan de regeringen van de deelnemende staten. Intussen heeft een woordvoerder van. het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken medegedeeld, dat de berichten over deze aangelegen heid „onjuist zijn, voorzover zij schij nen te wijzen op een nieuiw besluit van de V.S. ten aanzien van deze kwestie". De militaire vertegenwoordigers van Frankrijk, de V.S., Enigeland, Australië en Nieuw-Zeeland voeren over deze kwestie reeds enige jaren besprekin gen, aldus de woordvoerder, en deze Buitenlands Overzicht de zwakste partij natuurlijk riskant is. FAat de Sovjet-Unie naar een gelegen- L> SVJ, ^S'Steïte^ïsetaar^ wil anti-Zionistische, politiek van besprekingen zullen worden voort gezet''. Ook in gezaghebbende kringen wordt het bericht, als zouden dc vijf landen besloten hebben een militaire verbindingsgroep te vormen „voor barig" genoemd. Yan andere zijde wordt gezegd dat de nieuwe militaire commissie een groep vervangt, die van tijd tot tijd in Washington vergaderde om de strategie in Zuid-Oost-Azië te be spreken. Reuter noemt de toetreding van Amerika een „belangrijke verschuiving de Amerikaanse politiek". De regering van Truman was tegenstand ster van de Frans-Britse voorstellen om een „staf-orgaan" te vormen, daar zij Amerika in niets wilde verplichten op het Zuid-Oost-Aziatische vasteland. de mogen dan menen, dat ze hiermede laatste tijd te bekronen door het ver- teveijs hun onafhankelijkheidszin de- breken van de diplomatieke betrekkin- monstreren, ze zien blijkbaar niet gen met Israël wordt wal duidelijk aan- getoond door het motief, aat ze nu vooi zjjn van sterke krachten rondom, die dit besluit aanvoert. Men kan, gezien de worden aangetrokken door hun strate- recente processen en andere gebeurte-' gische positie en hun olie nissen, niet verwachten dat de Russisch- Er blijft evenwel de mogelijkheid, dat T het leidende Arabische land, Egypte, Joodse sfeer hooggestemd is, maai ten wetencje Waar het de meeste materiële aanzien van de aanslag op de Russische steun kan krijgen, een middenkoers zal legatie te Tel Aviv bestaat niet de volgen, wat overigens geheel afhangt minste twijfel, dat deze niot door de Jjn generaal Naeuilo. aie voor geruime tijd practised alleenheerser is in dit regering van Israel, noch door de pu- ian(j. j)eze toont de laatste dagen toch blieke opinie werd gewenst of toege- een zekere bereidheid met Engeland tot juicht. Integendeel. De premier. Ben een accoord te komen over de Soedan, Goerion, heelt in geenstins vage he- woordingen ayn inzichten te kennen go- AndeI,ijds was Naguib zeer afwijzend geven. Hij schakelde daarbi.i de per- tegenover West-Duitse voorstellen in- soonlijke gevoelens van cle Joden geheel zake een handelsovereenkomst., die be- uit en wees erop. dat mensen, die doekt was als een zekere compensatie tegenover de schadevergoedingsregeling buitenlandse missies aanranden, veeleer m|t die bij de kwaad de eer en het prestige van Israël pioed heeft gezet, omdat ze er een schaden dan degenen, die ze treffen economische versterking van de nieuwe staat in zien, met wiens bestaan ze zich inog steeds niet hebben kunnen ver- Ook de pers in Israel veroordeelde de enjgen De Egyptische eisen gingen zó aanslag unaniem zonder een zweem van Ver. dat men bij de West-Duitsers de in- verholen leedvermaak. Ze voorvoelde er druk kreeg, dat men in Caïro opzettelijk de verdere gevolgen van. die men voor -J zover Israël betreft, zeker niet heeft ge- delegatie die op verzoek "an Caïro wenst. Alleen de bladen van de linkse Was gekomen uitspeelde. Mapam en van de communisten be- Of Naguib hiervan werkelijk eco- toogden, dat het incident een gevolg was nomisoh voordeel verwacht of dat hij van de „anti-Sov;jet-campagne" van de deze tactiek toepast om het Westen te Israëlische regering, op welk stramien laten zien. dat hij tegenover een accoord de Sovjet-regering'in 'naar verklaring met Engeland ook een overeenkomst met naar aanleiding van het afbreken der het Oost-blok wil of kan sluiten om betrekkingen dankbaar voortborduurt, tussen de beide machten in evenwicht 'Dit besluit van Moskou is er boven- te blijven, kan'van hier uit moeilijk dien op berekend de gezindheid der bekeken worden. Naguib zal evenwel Arabische landen verder te beïnvloeden, binnen korter of langer tijd merken, nu vooral de laatste tijd de betrekkingen dat hij toch niet van twee walletjes kan tussen Israël en zijn Arabische buren eten. Dat kan onder de huidige omstan- weer gespannener zijn. Ofschoon de digheden niemand op de duur en zeker motieven en strevingen van de Sovjet- niet een land, dat toevallig op zulk een Unie en de Arabieren in de grond ge- belangrijk punt in de wereld ligt. heel uiteenlopen, is er beiderzijds een Kiezen moet Naguib toch. of hij wil of neig'nv tijdelijk de stromin"°n in één niet. Daaraan helpt zelfs niet zijn bedding te krijgen, eer. taetk die voor trotse vrijheidsprogram. Nu de Kanaalzone nog Eindelijk zijn Engeland en Egypte tot overeenstemming gekomen over de kwestie van de Soedan, die reeds zolang de verhouding tussen de beide landen heeft vertroebeld. Gisteren is de overeenkomst te Cairo getekend, na welke plechtigheid generaal Naguib en de Britse ambassadeur Stevenson elkaar om belsden en op de rug klopten. Naguib zei, dat Egypte nu zou kunnen beginnen te werken aan de evacuatie van de Britse troepen uit de Kanaalzone, waarop Stevenson glimlachend antwoordde dat Engeland bereid was „deze zaak aan te vatten". De overeenkomst, gepubliceerd in een witboek, voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen. gevolgd door zelfbeschik kingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de £oc tanezen kiezen tussen onafhanke- ..ó'V'.vv J of een verbintenis met Egypte. "W de overgangsperiode zal Soedan, dat acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buiten landse zaken en defensie zal in die tijd bij een gouverneur-generaal berusten. Reeds zo mogelijk, volgende maand zullen verkiezingen voor een wetgeven de vergadering voor de gehele Soedan worden gehouden. Het onontwikkelde Zuiden zal een kwart van het aantal leden leveren. Voorts zullen drie gemengde corn-mis sies worden ingesteld, die met de gou verneur-generaal zullen samenwerken. Deze zijn een commissie, die toezicht zal houden, op het uitoefenen van de vol machten van de gouverneur-generaal (Deze coim-missie zal bestaan uit een Brits, een Egyptisch, een Pakistaans lid en twee Soedanese leden), een verkie zingscommissie van zeven, bestaande-uit een Brits, een Amerikaans.een Indisch, een Egyptisch lid en drie leden, die door de gouverneur-generaal worden be noemd met goedkeuring' van de eerste commissie, en voorts een commissie, be staande uit een Egyptenaar, een Brit en drie Soedan-ezen. die toezicht zullen hou den op de „Soedanisering" van het land, volgens welke de Britten en Egypte- naren geleidelijk het bestuur zullen overdragen. Wanneer de Soedanese wetgevende vergadering dit wenst, zullen de Britten en Egyptische troepen' binnen drie maanden het land moeten verlaten. In het Lagerhuis verklaarde minister Eden dat de overeenkomst een „redelijke regeling" inhield. Hij zeide te hopen dat de .overeenkomst een gelukkig voorteken zou zyn en merkte op. dat de Soedan het recht zou hebben om tot het gemene best toe te treden. In Cairo verklaarde generaal Naguib nog dat hij hoopte Engeland. Amerika, „en alle andere bevriende landen" te kunnen bezoeken als de zaken in Egypte geregeld zijn. Uit Washington wordt gemeldt, dat de Amerikaanse regering in een officiële verklaring zegt „buitengewoon ver heugd" te zijn over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geaoht. daar zij de regeling inhoudt van een oud conflict. Op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is men volgens A.F.P. van mening dat het thans waar schijnlijk gemakkelijker zal zijn de on derhandelingen over het instellen van een verenigd opperbevel voor het mid den-Oosten voort te zetten. Vonnissen in liet proces-Oradour Het militair tribunaal te Bordeaux heeft gisteren vonnis gewezen in de zaak tegen de Duitsers en ELzassers, die het Franse dorp Oradour-sur-GIane in Juni 1944 uitmoordden. De Duitse sergeant-majoor Len-tz en de Elzasser sergeant Boos werden ter dood veroor deeld. Voorts werd een groot aantal Duitsers, die bij verstek terecht stonden, eveneens ter dood veroordeeld, maar ze zijn merendeels niet te achterhalen. Velen hunner zijn later vermoedelijk gesneuveld, anderen onder wie de voornaamste beklaagide, ex-kapitein Kahn houden zich schuil. Van de andere aanwezige Duitsers kregen er vier dwangarbeid van tien tot twaalf jaar, één gevangenisstraf van tien jaar, terwijl er één wend vrijgesproken. De andere Elzassers kregen eveneens dwangarbeid of gevangenisstraf. Dit is dc straks 'j f-jange lU-udammer J. Coenratuls. opgenomen in het zieken huis te Rijswijk, die hemde om hel verlies van zijn hond Pluto. Uit alle delen van het land werden hem nieuwe Pluto's aangeboden. De keus viel ten slotte op het dier. dat hierboven met Coenraads is komen kennis maken. Enkele leden drongen aan op spoed Bij het wetsontwerp tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920, dat bedoelt de verlofregeling der onderwijzers gelijk te maken aan die der ambte naren en de smartegeldi-regelmg een wettelijke basis te geven, brachten vele afgevaardigden gisteren in de Tweede Kamer de Friese kwestie ter sprake. Maar terwijl mevrouw Fortanierde Wit (V.V.D.) en de heren De Loor en Roosjen op spoed aandrongen, maande de heer Peters (K.V.P.) deze kwestie met wijs beleid te behandelen, teneinde een ontaarding in emotionele overwaardering te voorkomen. Wel had hij groot respect voor de virulente activiteit van het Friese volk voor zijn eigen cultuur, maar hij zoü het ten zeerste betreuren als de nationale eenheid in gevaar zou komen. Het voorgestelde artikel, dat mede de mogelijkheid tot Fries onderwijs wil openen, achtte hij in dit verband een koekoeksei. De heer de Loor achtte het gewenst het Fries apart in de wet op te nemen, ook in het belang van het „Algemeen Beschaafd". .Mevr. Fortanierde WH, wilde het onderwijsprobleem üit het ge hele complex van het Friese vraagstuk gelicht zien. Dc heer Roosjen sloot zich aan hij dc heer de Loor en de heer Gort zak betoogde, dat de Friezen er recht op hebben dat hun jeugd de Friese taal onderwezen krijgt. Ook het onderwijs in het Esperanto kwam in discussie. Dc heren Tilanus (C.H.) en Peters keerden zich hier fel tegen; de heer. Roosjen zag niet zo veel bezwaren. Mevrouw Fortanier tenslotte sprak zich in positief gunstige zin uit evenals de heer Gortzak (C.P.N.). Minis ter Cals zal Vrijdagmiddag oo de ge maakte opmerkingen antwoorden, Inenting Er ontstond een levendige discussie lussen voorzitter Kortenhorst-, ds. Zandt <S.G.P.) en prof. Oud (V.V.D.) over d'' vraag of het door de S.G.P. ingediende amendement op het wijzigingsvoorstel van de inentingswet-1939 al-dan-niet toelaatbaar was. Hoewel duidelijk was, dat ds. Zandt in zijn opvatting alleen stond, werd de beslissing over het amen dement en het voorstel opgeschort tot Vrijdagmiddag. Ds. Zandt had tevoren uitvoerig zijn principiële en medische bezwaren tegen de inenting uiteengezet. Uiteraard vei' zette hij zich ook tegen het wijzigings voorstel, dat beoogt de inenting te be vorderen. Zijjn amendement wilde de artsen en geneeskundige inspecteurs de verplichting opleggen onverwijld be paalde gevolgen van vaccinaties te mél den. De staatssecretaris van Volksge zondheid, dr. Muntendam, wees insinuaties tegen de artsen met klem af cii bestreed met vele argumenten de op vattingen van ds. Zandt, Dr. Kortenihórst en prof. Oud waren van oordeel, dat dit. amendement buiten de aan de orde zijnde materie viel. Dit no. bestaat nit 8 pag. Uit de beslotenheid Het gebeurde op 1 Februari zal nog in menig opzicht neven-gevolgen hebben. Op verschillende daarvan, ons gehele land en onze economie betref fende, werd reeds gewezen. Maar er zijn er meer en er zullen er nog wel meer komen, wanneer men zijn ge dachten verder heeft kunnen laten gaan dan aanvankelijk mogelijk was over allerlei aangelegenheden, die nu plotseling in een ander licht, en in de actualiteit zijn komen te staan. Daar is bijvoorbeeld alvast de kwestie der waterschappen, wier taak. betekenis en werk altijd belangrijk zijn geweest, maar die nu tegen een wel heel grim mige achtergrond worden gezien. Velen in den lande, die zich zelden rekenschap gaven van de stille werk zaamheid dezer organen, zijn zich nu bewust geworden van de geweldige verantwoordelijkheid, die op hen rust, vooral van de waterschappen „aan de buitenkant". Maar we hebben zo'n ver moeden, dat zijzelf voor een deel zich ook nooit zó als nu gerealiseerd -heb ben wat in de praktijk de zorg voor een waterkering kan betekenen. Voor de buitendijken spreekt dit vanzelf, maar het belang der binnendijken zal nu in menig geval toch wel wat anders bekeken worden dan generaties lang het geval is geweest. Wanneer men nu de positie van de objecten, die de zorg der waterschap pen uitmaken, ook in de niet getrof fen, maar wel aan aanvallen van het water bloot staande, gebieden in het licht der jongste ervaring beziet, dan rijst onwillekeurig de vraag of er vol doende wordt gedaan en of er vol doende middelen voor beschikbaar zijn. Ook of de waterschappen overal en altijd voldoende competent zijn. Er waait thans een critische wind over en hopelijk door de waterschap pen en het ziet er naar uit, dat die wind in de loop van de tijd nog zal aanwakkeren. Het is een harde les, die ons land heeft gekregen en het is zeker, dat zelf-onderzoek, maar ook onderzoek van boven af, er het gevoeg van zal zijn. Ook in dit gewest. Er is trouwens al wat rumoer in de wereld der waterschappen naar aan leiding van de komende noodwet, die bepaalde bevoegdheden, wettélijk aan de lagere organen toekomende, over draagt aan de centrale overheid. Dat is ook logisch, want deze neemt in het getroffen gebied het herstel van zee- en rivierdijken voor haar rekening. Ze moet dus ook de verantwoordelijk heid dragen, hetgeen nu eenmaal altijd bevoegdheden in zich sluit. Waar die in het onderhavige geval aan de waterschappen behoorden, voelen deze hun autonomie aangetast. We geloven, dat ze zich, zolang het om het herstei en niet om het onderhoud gaat, daar over maar niet al te druk moeten maken, want in de eerste plaats gaan de financiële eisen toch ver boven hun vermogen, in de tweede plaats vragen de grootte van het rampgebied en de noodzaak van snel werken een grote mate van coördinatie en in de derde plaats is de huidige minister van water staat er de man niet naar om de lagere publiekrechtelijke organen in hun eigen werkzaamheid te beknotten. Integendeel, hij heeft reeds te kennen gegeven, dat hij aan hen onder zijn verantwoordelijkheid veel zal dele geren. maar bovendien heeft hij uit drukkelijk verklaard, dat men met de taak en de bevoegdheden der lagere organen zeer voorzichtig zal moeten omgaan. Dit zal velen uit het hart gegrepen zijn, want vooral de waterschappen zijn historisch gegroeide organen, waarbij de belangen der plaatselijke bevolking steeds ten nauwste betrok ken waren. Bovendien kon men locaal ook het beste beoordelen wat nodig was. Dat. neemt echter niet weg, dat de ontwikkeling in de laatste tijd, en vooral de jongste ervaring, een zekere herziening nodig kunnen maken. De onderhoudskosten zijn enorm gestegen en toch zal men er niet op mogen bezuinigen. Bovendien zal in vele ge vallen coördinatie en centralisatie ge wenst zijn, in welk verband de minister bijvoorbeeld reeds sprak over een reorganisatie van de waterschaps indeling, leidende tot grotere een heden. Een herziening van de finan ciële verhouding tussen het rijk en de waterschappen zal ook nader worden bekeken. Dit alles kan wel degelijk tot een wijziging van cle positie dezer lagere organen aanleiding geven. Men ziet dus, dat de overstromingsramp ook op dit gebied al heel wat heeft los gemaakt. Hoe echter ook de ontwikkeling zal blijken te zijn, de betekenis van een eigen plaats voor de waterschappen binnen de gemeenschap is evident. Hunnerzijds zullen ze echter, met vol begrip voor de evolutie in de ver houdingen, zich ook met een nieuw gezicht op hun verantwoordelijkheden van hun taak moeten kwijten. Voor de puzzelaars De puzzle-redact ie heeft besloten de termijn van inzending der oplossin gen van de derde puzzle in de prijs vraag-competitie nogmaals met een week te verlengen. Volgende week zullen nadere mededelingen over het verdere verloop van de competitie volgen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1