De weg, die niet onderloop! tenen Vliegtuigen brachten uitkomst voor waterland Vrijdag 13 Februari 1953 FRIESE KOERIER 5 (Advertentie) (Van onze Luchtvaartvicdewerker) "tTET IS ALSOF HET VLIEGTUIG iets heeft willen goedmaken van de onnoemelijke ellende, die het in de oorlog aan de burgerij heeft berokkend. Hoewel zijn rol bij het reddingswerk in Zuidwest- Nederland nog lang niet uitgespeeld is, kan reeds nu gezegd wor den, dat het vliegtuig voorbeeldig werk verricht heeft. Dat zijn rol nog niet uitgespeeld is, zal men begrijpen als men weet, dat na beëindiging van het evacuatiewerk het behoud van de niet vernielde dijken en zee weringen de voortdurende aan dacht en waakzaamheid vergen, waarbij het vliegtuig onschatba re diensten kan bewijzen, nog af gezien van de noodzaak tot het regelmatig uitvoeren van verken ningsvluchten. Dergelijke stel selmatige verkenningsvluchten hebben reeds tweemaal geleid tot het geven van tijdig alarm tegen een nieuwe doorbraak. Men was toen in staat deze tijdig te voor komen! Gebleken is voorts, dat het gaten in dijken dichten door vliegtuigen een specialiteit van de Amerikanen is ge worden. waarover de gehele gealli eerde luchtmacht zich verheugt. Het afwerpen van zakken zand in bressen geschiedde nl. met zulk een verbluf fende nauwkeurigheid, dat de man schappen op de grond nauwelijks iets meer behoefden te doen dan hier en daar even een zak zand te verschik ken. Deze precisiebombardementen, zoals we ze wel mogen noemen, wer den verricht door vliegtuigen, die op Valkenburg opstegen. En wat voor vliegtuigen! Het waren de monster achtig grote Amerikaanse leger-vracht- vliegtuigen, de zg. Packets", die in korte tijd met 25 ton goederen vol geladen kunnen worden, ja, waarin zelfs vrachtauto's zo maar kunnen binnenrijden! Zes van deze toestellen, behorende tot het Amerikaanse Rijn- leger. hebben een groot aandeel ge had in onze strijd tegen het verwoes tende water Prachtig reddingswerk! Meer tot de verbeelding sprekend was eigenlijk het optreden van de hefschroefvliegtuigen. Nederland heeft er zelf maar een, dat bovendien eigen lijk voortdurend in reparatie was. Voordat de geallieerden kwamen heeft dat ene toestel echter wonderen ver richt door overal mensen van daken af te pikken en naar veiliger oorden over te brengen. Toen zich een hele vloot van helicopters op het vlieg veld Woensdrecht in West-Brabant had geconcentreerd (Britten, Belgen, Fransen en Amerikanen), kon een massaal optreden van deze soort vlieg tuigen worden georganiseerd en dat was een primeur in de luchtvaarthis torie van Nederland. De grote en kleine Sikorsky's waren de standaardtypen van deze merk waardigste luchtvloot, die ooit op Ne derlandse bodem werd samengetrok ken. Twee dozijn van deze reuzen li bellen zoemden van het vroege och tendgloren tot het invallen van de duisternis over het verdronken land en verrichtten de onmogelijkste red dingen. Honderden mensen hebben hun leven aan deze toestellen te dan ken. De meeste van deze vliegtuigjes hebben hefkabels, zoals ook kraanwa gens die kennen en het is ongelooflijk wat er met zo'n uitrusting kan wor den verricht. Vier Amerikaanse heli's hadden die haken niet, doch met ware luchtacrobatiek zagen ook deze toestel letjes kans om ergens op een plat dak van een schuur of op een stukje dijk, dat net zichtbaar was, te landen óm er mensen vandaan te halen of voed sel of medicamenten te brengen. Het optreden van deze vliegtuigen is wel een zeer duidelijke demonstra tie geweest van de zeer grote bruik baarheid van dit type, juist voor een waterland als Nederland. Bromfietser verongelukt Te Rotterdam kwam Donderdagmid dag een bromfietser onder een vee auto terecht. Met zware verwondingen werd hij in een ziekenhuis opgeno men, waar hij kort na aankomst is overleden. De gladheid van de weg was de oorzaak van het ongeluk. (ANP). Friesland biedt maat schappelijke werksters en gezinsverzorgsters aan Na gepleegd overleg met o.a. de pro vinciale raad voor de gezinsverzorging in Friesland en de stichting Friesland voor Maatschappelijk Werk en op grond van inmiddels bij het secretariaat van de Prov. Raad voor Gezinsverzorging, heeft de Commissaris der Koningin van de provincie Friesland aan de mi nister van Maatschappelijk Werk tele grafisch aangeboden uitzending van een aantal deskundige en ervaren maat schappelijke werksters en gezinsver zorgsters, zodra bericht mocht worden ontvangen, dat aan zodanige bijstand in of rondom de noodgebieden behoefte bestaat. Op grond van verkregen voorlopige inlichtingen lijkt het niet uitgesloten, dat in dit stadium nog geen dringende behoefte aan uitzending van gezinsver zorgsters zal bestaan, temeer waar ver moedelijk mag worden aangenomen, dat uit de naaste omgeving van de noodgebieden in eerste instantie reeds op voldoende wijze aanvragen naar deze bijstand kan worden voldaan. (Advertentie) TASSEN Rundleren - 1 voortas ruitvoering kleine dito groot 19.75 Durable plastiek Herenzolen f 2.25 Dameszolen f 2. CENTRALE - Dracht 71 16.95 Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het BayerkruisQ In huis hebt Schade aan Schotse bossen is groot De storm in de nacht van 31 Januari en 1 Februari heeft ook grote verwoes tingen aangericht aan de Schotse bos sen. In Schotland is meer dan dertig millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid. Dat is het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soorten, welke het vorig jaar in Schotland ge veld mocht worden. De schade is groot. De bomen zijn kris-kras door elkaar gevallen en dat zal de opruimingswerkzaamheden zeer bemoeilijken. De Canadese re gering heeft reeds aangeboden om ervaren houthakkers te zenden (ANP). In HASKERLAND heeft men in to taal f 25.500 ingezameld. In DONIAWERSTAL bracht men het tot f 21.000. Van het ingezamelde bedrag in Haskerland is f 10.000 gereserveerd voor het door de gemeente geadopteer de Fijnaart en Heiningen. In Hasker land en Doniawerstal bracht men voorts goederen bijeen met een gezamenlijke waarde van ongeveer f 150.000. Tevens stelde men 27 buitenboordmotoren ter beschikking. Er zijn in totaal 420 pak ketten en zakken met alle mogelijke spullen naar de rampgebieden verzon den. Op de markt te BOLSWARD collec teerden de studenten van de zuivel- school gisteren voor de getroffenen. Voorts verkochten zij oliebollen. De Bolswarders verorberden niet minder dan 15.000 stuks en de studenten brach ten een bedrag van f 1000 bijeen. De leerlingen van de openbare school voor U.L.O. te HEERENVEEN offerder. f 358,43 voor de slachtoffers van de watersnood. Het R.K. toneelgezelschap in SNEEK voerde Donderdagavond ten bate van het^ Rampenfonds het stuk „De Rain antwoordt niet" op. De Ambonezen in GORREDIJK wil len ook hun steentje bijdragen om de slachtoffers van de watersnood te hel pen. Zij organiseren Donderdag a.s. een Indische avond ten bate van het Ram- penfonds. Het bestuur van Quick uit LEEU WARDEN heeft de twaalf redders uit Grouw, die in Zeeland hebben gehol-1 pen. uitgenodigd de uitvoering van Quick bij te wonen. De gemeente IDAARDERADEEL be sloot de gemeente Ooltgensplaat te adopteren. Heerenveen ruim f 75.000 De collectes in de gemeente Heeren veen brachten samen de som van f 75.795,70 op. De verschillende dorpen droegen daartoe de onderstaande be dragen bij. Jubbega-Schurega en Hoornsteravaag f 10396,60; Oudehorne f 3240; Oudehor- ne, 2e sluis f 394,60; Nieuwehorne f 2758,70: Nieuwehorne, Eontebok f 592,70: Mildam f 1323; Oudeschoot f 2969,50; Nieuweschoot f 1161,25; Oran jewoud f 42"16,36: Benedenknijpe f 1624.55: Bovenknijpe f 1210,85: Ter band, Luinjeberd. Tjalleberd en Ger- sloot, samen: f 3249.65; Heerenveen f 41620,44; Heerenveen, Nieuwebrug f 537,50. Bracht de lijstcollecte te KOUDUM f 13.738.64 op, nadien komen nog vele giften binnen. Vooral van verenigingen. Het totaal is nu gestegen tot f 14.423.64, in welk bedrag niet zijn opgenomen de kerkcollecten. De kerkcollecten in LEMMER brach ten op Geref. kerk f 12.10. R.K. kerk f 689, Geref. Gemeente f 386. Leerlingen van de Ulo-school te DIE- ver stonden eeii bedrag van f 88.02 af voor het Rampenfonds. Bovendien ver leenden zij spontaan hulp bij het inza melen van zandzakken. i In de ZUIDWESTHOEK brachten kerkcollecten op: Ned. Herv. kerk Sta veren f 1750, Ned. Herv. kerk Hemelum f 450, Ned. Herv. kerk Warns f 300, Doopsgezinde kerk Warns f 260, Tjerk- werd f 1000.82. Dedgum f 199.18, Ned. Herv. kerk Workum f 1100, Ned. Herv. kerk Heidenschap f 308.50, Ned. Herv. kerk Parrega f 500. Het centraal bestuur van de perso neelsvereniging van de N.T.M. te HEE RENVEEN besloot de grote feestavond, welke de volgende maand zou worden gehouden, niet te laten doorgaan. Het voor die feestavond uitgetrokken be drag zal in het Rampenfonds worden gestort. In TJALLEBERD zullen twee feest avonden geen doorgang vinden, omdat de organisatoren er van besloten het daarvoor uitgetrokken geld maar lie ver in het rampenfonds te storten. De voorstellen hiertoe van de besturen zullen door de leden ongetwijfeld met blijdschap worden goedgeeurd. De feestkas van de afdeling LUINJEBERD zuivel van de A.N.A.B. bedroeg f 250. deze gehele som is voor de slachtoffers van de ramp beschikbaar gesteld. De kaartclub te TJALLEBERD had haar schutjasavond nog willen afwis selen met een feestavond. De penning meester heeft de hiervoor uitgetrokken f 100 echter ook maar aan ons bureau gebracht, met het verzoek het bedrag aan het rampenfonds te doen komen. Hulde voor deze gestes, die zeker na volging verdienen! Onze ladderwedstrijd. Nu de termijn voor inzending der op lossingen van vraagstuk no. 105 is ver streken, laten we weer de stand van de wedstrijd tot en met de zevende serie volgen. Het maximum te behalen aan tal punten was 211. Inmiddels hebben echter reeds 16 deelnemers de top van de ladder bereikt en daardoor telkens 30 punten in mindering gekregen. Hier door is het practisch onmogelijk dit aantal van 211 te behalen en moet 181 punten wel als het maximum worden beschouwd. En nu de stand, die wij bij een gelijk aantal punten in alphabe- tische volgorde geven. 1. J. Sprangers, Rotterdam 178 pnt. 2. R. Bergsma, Terhome 175 3. J. ae Roo, Joure 174 4. K. de Jong, Hemrik 168 5. L. Pen, Schoteruiterdijken 158 6. IJ. v. d. Goot, Sloten 152 7. E. Buursma, Boornbergum 150 8. M. Winters, Heerenveen 150 9. C. K. Kuyper, Akkrum 149 10. L. Hoekstra, Gorredijk 147 11. W. G. de Boer, Akkrum 124 12. A. Terpstra, Amsterdam 108 13. J. A. Hoekstra, Koudum 104 14. G. Scholing, Oldemarkt 102 15. K. A. Poepjes, Makkum 100 16. Th. Koopmans, Grouw 94 17. A. W. de Wit, Jubbega 94 18. Jac. Haan, Heide o.d. St. Nicolaasga 64 19. P. Peetsma, Heerenveen 64 20. K. Koopmans, Warga 58 21. J. W. Mast, Nij-Beets 53 22. Bj. Veenstra, Lippenhuizen 56 23. L. A. Bosma, Exmorra 44 24. K. Leenstra, Tijnje 38 25. G. Dam, Akkrum 30 26. D. Wisman, Oranjewoud 30 27. J. H. Krot, Sneek 29 28. K. H. Hooghiemstra, Akkrum 28 29. B. Meester, Beetsterzwaag 28 30. H. Drost, Amsterdam 26 31. B. G. Kelderhuis, Bantega 26 32. J. Poepjes, Woudsend 24 33. J. L. Verbeek, Lemmer 24 34. R. Akkerman Jr., Woudsend 22 35. A. v. d. Berg, Luinjeberd 22 36. J. Cnossen Gzn., Hommerts 22 37. A. Kluitenberg, Heerenveen 22 33. J. Kremer, Heerenveen 22 39. R. Nijholt, Hommerts 22 40. S. Boersma, Oudehaske 22 41. R. Schippers, Munnikeburen 22 42. T. Eos, Heerenveen 20 43. L. Postma, Spijkenisse 20 44. J. Miedema, Leeuwarden 12 45. Terpstra, Oppenhuizen 12 46. B. Stuiver, Terband 8 47. R. Dijkstra, Appelsga 4 48. G. de Groot, Teroele 4 49. H. de Heij, Eesterga 4 50. W. Jongsma, Nijehorne 4 51. G. Reitsma, Wolvega 4 52. H. A. Stuiver, Echten 4 53. W. Kaastra. Olterterp 2 54. W.v. d. Zee, Balk 2 De deelnemers gemerkt met heb ben reeds één keer de top bereikt en dus 30 punten in mindering gekregen. De .oplossers gemerkt met staan of hebben tweemaal aan de spits gestaan en krijgen of hebben opnieuw 30 pun ten in mindering gekregen. De prijzen, uitgeloofd door de „Frie se Koerier" en bestaande uit fraaie damwerken of medailles (naar keuze), zijn gewonnen door de heren J. Spran gers te Rotterdam en R. Bergsma te Terhorne. De extra prijs, beschikbaar gesteld voor degene, die in deze zeven de serie de meeste punten zou beha len, is na loting toegewezen aan de heer J. de Roo te Joure, die het maxi mum aantal van 30 punten verwierf, evenals de heren C. K. Kuyper te Ak krum, J. Sprangers te Rotterdam en M. Winters te Heerenveen. Een mooie prestatie, daar er ook ditmaal enkele lastige vraagstukken in de series wa ren opgenomen. Wij wensen de prijswinnaars van harte geluk en hopen nog vele oplossin gen van hen te mogen ontvangen. De prijzen worden spoedig toegezon den. Voor de achtste serie, die al weer begonnen is, worden opnieuw in totaal drie prijzen beschikbaar gesteld. Tenslotte delen we nog mee, dat deelname aan de ladderwedstrijd voor ieder, en op elk gewenst moment open staat. Allen veel succes gewenst! Ladderwedstrijd. Vraagstuk no. 109. Auteur: J. Vier gever. Wit speelt en wint. Stand in cijfers: Zwart 14 schijven op 1, 5. 6, 8. 12. 13, 19, 23, 24, 25, 26, 29, 34 en 40. Wit 15 schijven op 15, 16. 17. 21, 27, 23, 35, 36, 37, 38, 41, 42, 44, 47 en 49. Oplossingen worden gaarne inge wacht voor 21 Febr. a.s. Vraagstuk 107. Auteur: J. Scheijen. Zwart 12 schijven op 6, 8, 9, 11, 16, 20, 23, 24, 29, 30, 34 en 35. Wit 11 schijven op 21, 22, 26, 27, 32, 38, 44, 45, 47, 49 en 50. Oplossing: 4439, 34x43, 38—33, 29x 38. 32—28, 23x32, 47—42, 38x47. 49x33, 47x17, 21x34. 32x21, 26x17. 11x22, 34— 29, 24x33, 45—40, 35x44, 50x17. Nabeschouwing door de heer K. v. d. Weg. Dit vraagstuk geeft niet veel aan leiding tot commentaar. Het is een goede bewerking van bekend motief. We hebben een soortgelijk vraagstuk ook wel eens gezien met de witte schijf 44 op 43. Dit zou in dit vraagstuk ech ter zettenverwisseling veroorzaken. 3228 zou dan eveneens als eerste zet gespeeld kunnen worden. Het is voor de auteur altijd zaak bij het plaatsen der stukken te letten op gebreken als zet tenverwisseling e.d. Dit is niet altijd even gemakkelijk, getuige onderstaand vraagstuk van dezelfde auteur. We geven de stand met de zeer moeilijke oplossing en vragen aan de probleem liefhebbers „Waar ligt het gebrek?" De stand is: Zwart 15 schijven op 1, 5, 6. 7, 8. 9, 13, 14, 16. 23, 27. 31, 33, 41 en 42; één dam op 43. Wit 15 schijven op 17, 18, 21, 22, 24, 25, 29, 30, 32, 33. 34, 39. 43", 45 en 49. Oplossing (korte 'notatie)32—28. 28—23, 44, 23—19, 10, ad lib, 33, 19, 30, 34, 20, 3, 2. Met bekende motiefstand. Correspondentie over deze nabeschou wing te zenden aan K. v. d. Weg, Tuin dorp 27 te Akkrum. f* Correspondentie: J. A. H. te Kou dum. Vriendelijk dank voor de ontvangen bijdragen. We hopen ze t.z.t. te plaat sen. Correspondentie-adres: C. van der Velde, Westermeer B 20 bij Joure. Landbouwkroniek TY/"EER huilt de wind om huis en hof en jaagt de sneeuw. Dit is wel een erg ongelegen late winter, die we zeker niet meer hadden verwacht na de al zo zachte dagen. Weer klagen we over slechte wegen. Weer klagen we over het niet buiten kunnen werken. Over besneeuwde, natte landerijen, die onbegaanbaar blijven. Over lekke daken. Over.... Hulpacties Maar hebben we wel het recht tot klagen, als we onze gedachten nog eens laten gaan naar het water- rampengebied? Hoe zou het er daar nu uit zien, gedeeltelijk nog onder de zilte golven, deels drooglopend tot een vies, nu besneeuwd, verdronken en met ruïnes overdekt landschap, met dode paarden en koeien Welk een recht tot klagen zouden dan zij hebben, die alles verloren cn in den vreemde, zij het dan ook bij liefhebbende landgenoten, onderdak vonden en zij, die thans, gebleven in wat hun restte, of teruggekeerd na net wegvloeiende water, temidden van die woestenij trachten te redden wat er nog te redden is Dit overwegende komt men slechts tot één conclusie: helpt! Helpt zoveel ais in Uw vermogen is. Gelukkig blijkt het Nederlandse volk in het algemeen offervaardig. En niet alleen het Nederlandse volk. Toch lijkt, het ons gewenst over dat noodzakelijke offer nog iets te zeg gen, We blijven daarbij op agrarisch terrein. Vorige week schreven we dat we verwachten dat onze organi saties een hoognodige richtlyn zouden uitstippelen om de hulp verlening zo doeltreffend en zo billijk mogelijk te doen verlopen. We vreesden toen n.l. reeds een naast en over elkaar heenwerken van verschillende instanties, dat uit eindelijk voor do totale hulpverlening wel eens nadelig zou kunnen worden. Wat we vreesden is inmiddels een feit geworden en men zal goed doen zich sUarop bij leidinggevende groepen te bezinnen, zal de offervaardigheid niet kleiner worden. We willen een en ander even verduidelijken. Het was een fraai en spontaan gebaar, dat de beheerders van het Zuivelfonds direct een millioen beschikbaar stelden. Het was ech ter een millioen alléén van de melkveehouders en niet van ak kerbouwers. Als poging tot hulpverlening was het toe te juichen dat men van arbei derszijde zijn loon gedurende bepaal de tijd wilde offeren. Minder juist was het dan te eisen, dat de werkge vers deze loonbedragen zouden moe ten verdubbelen. Waarom dit ver plichte offer voor hen die arbeiders in dienst hebben en niet voor hen, die het zonder arbeiders kunnen stel len, uit hoofde van beroep, uit hoofde van gezinsarbeid of uit hoofde van bedrijfsomvang? Op dezelfde wijze is het onjuist va- cantiedagen in loon verrekend af te staan, hoe mooi op zichzelf ook, in dien men daaraan weer een verplichte aanvulling van werkgeverszijde ver bindt Dat do Stichting voor de Landbouw, de Fr. Mij. van Lb.. de C.B.T.B. en ae A.B.T.B. gezamenlijk een beroep op de Friese Boerenstand doen, is n.o.m. de manier, waarop dient te worden gewerkt. Helaas zien we dan weer dat daar naast ook andere organisaties, een deel der boerenbevolking omvattende, zich voor hetzelfde goede doel weren. Het Stamboek vraagt vee. Uiteraard van stamboekleden alléén. Hier en daar hoort men van een ac tie om een bepaald percentage van de veestapel te geven, Prachtig! Doch geeft dat geen moeilijkheden? De mo gelijkheid tot offeren staat toch in genen dele gelijk met de grootte van het beslag. Wat betekent het voor een élite fokker om een koe af te staan: doch welk een offer is het voor een pachter, die op een groot be drijf moeilijk „zit" om een pink beschikbaar te stellen? Waarom combineert het Stamboek zijn ac tie niet mét de Landbouworgani saties? Hetzelfde geldt voor de Raiffeiseiï- banken cn aangesloten boerenleen banken. Zeker, de enkele tonnen be tekenen voor het geheel weinig. Maar waarom niet in samenwerking met de andere organisaties gezocht naar de billijkste en meest succesvolle weg? Spontane collecte, accoord! Ook daarbij kunnen organisatoren vaak meer dan geschiedde leiding geven tot billijker lastenverdeling en tot groter totaalopbrengst. Postzegels, kerken! Prachtig allemaal. We willen echter hopen, dat een en ander niet wordt geremd doordat zovelen gaan zeggen, dat ze óók al moeten betalen voor die organisatie en voor die en dat men ten slotte het eind niet weet, nóch het gevoel heeft dat enigermate naar draagkracht wordt bijgedragen. Friesland voorop FRIESLAND verwacht dit weekeind al 2Y2 millioen te kunnen be schikbaar stellen. Indien men dan weet dat onze provincie een der arm ste0 van het land is, die men wel „werkprovincie" noemt tegenover an dere „woonprovinciën"; indien men ook weet, dat via zovele elders ge centraliseerde diensten een zo groot deel van Frieslands belasting- en pachtgeld elders wordt verteerd, dan zou men mogen verwachten dat in Nederland met een bevolking van ongeveer 25 maal zo groot, toch véél meer dan 25 maal zo veel zou zijn ge offerd, óók als we daarbij het ram- pengebied zelf natuurlijk uitsluiten. Men zit echter nog tussen de 20 en 40 millioen. Gelukkig kunnen we deze hele in principe zo sympathieke hulp verlening nog maar beschouwen als een gering onderdeel van het totale bedrag, dat nodig zal zijn om de schade zoveel mogelijk te her-stellen en herhaling te voor komen. Zij, die op de door ons aangevoerde gronden en ze zijn er helaas al velen wat te rughoudend zijn geworden, zou den de willen vragen de zaak ook aldus te zien. Laat dan de georganiseerde boer maar nog eens weer meer betekenen dan zijn minder georganiseerde colle ga. die nog steeds ook op andere plaatsen profiteert van andermans werk Laat het offer dan niet geheel ge bracht worden naar draagkracht, laat het voor een minder gesitueerde moeilijk zijn in dé pas té blijven met zijn meer met geld en goed gezegende buurman. Bedenken we toch vooral, dat tenslotte via de belasting het overgrote deel zal moeten worden bij gedragen en dat daarbij in redelijke mate rekening wordt gehouden met draagkracht. Thans gaat het om een spontaan offer, hetgeen iets anders is. Thans gaat het ook om de bijdra gen van hen, die door ons belas tingstelsel gevrijwaard worden van belasting uit hoofde van in komstenminimum, gezinsgrootte e.d.. ook al kunnen deze niet groot zijn. Eindigen we dus met nogmaals een beroep te doen op onze lezers, zich niet van het rechte spoor te laten brengen, doch voort te gaan het Friese offer gezamenlijk dermate te doen worden, dat niet slechts thans, doch ook in de verre toekomst zal worden gesproken over onze offerzin. Nog iets. We hoorden of lazen de Kamerverslagen. We vernamen van de bijdragen uit zovele landen, zelfs uit die, welke tot voor kort nog met Nederland in oorlog verkeerden. We -hoorden nog niets van bijdragen uit dat geweldige grote en machtige rijk daar in het Oosten. En wat zouden in dit zo centraal geadministreerde reuzenrijk enkele millioenen beteke nen? Belangrijk ondersoek T\J AAR men weet ontstond er bij de aanvang -van de levering van melk aan zuivelfabrieken de noodzaak om te zoeken naar een methode om de uitbetaling daarvan op de meest juis te wijze te doen geschieden. Daarbij bleek al spoedig dat de uitbetaling op hoeveelheid niet volmaakt was Beter bleek de uitbetaling op gewicht te zijn, daar deze waardering gemak kelijker en zekerder kon geschieden. Daarmee was de zaak echter niet klaar. Reeds de zelfkazende boeren hadden ontdekt dat de boter- en kaas productie van de melk van bepaalde koeien groter was dan die van andere. Het werd dus noodzakelijk om een methode uit tc zoeken om dit gehalte aan grondstof voor boter- en kaasbe reiding, later tevens van vele melk producten. in aanmerking te nemen bij de uitbetaling. Na vele pogingen daartoe kwam men tot de lange tijd bevredigende metho de om de melk, behalve naar gewicht, ook te waarderen naar het vetgehalte. Dé voor dat vetgehalte-onderzoek ge bezigde methode-Gerber maakte het mogelijk zowel van alle door de boe ren geleverde, als van de door indivi duele koeien geproduceerde melk, het vetgehalte juist te bepalen. Het was een verdienste van de Friese zuivel- consulent, de heer J. Mesdag, dat deze methode van vetgehaltebepaling cn uit betaling v. d. melk in snel tempo werd aanvaard en ingevoerd, waarbij het de verdienste van de zuivelcoöperatie is geweest, dat ze daarbij deze meest nauwkeurige uitbetalingsmethode ten sterkste propageerde en bevorderde. Uitbetaling naar vetgehalte is nu wel vrijwel algemeen. In verband daar mee hecht men ook in de rundvee fokkerij sterk aan een behoorlijk vet gehalte, omdat dit immers in zo sterke mate bepalend is voor de melkprijs. Het is dan ook zeer zeker een ge volg van deze uitbetalingsmethode geweest, dat de Nederlandse en meer in het bijzonder de Friese veefokkers het vetgehalte van hun dieren in zeer sterke mate hebben verhoogd, daarmee tevens de to tale productie aan melkvet ten zeerste verhogend, daar niet de melkgift. door deze gehalte-verho ging daalde. Meer factoren riOCH bevredigde deze methode niet geheel. Het was reeds lang bekend dat het gehalte der melk aan andere, ook waardevolle stoffen in de melk, de z.g. „vetvrije droge stof" niet in dezelfde mate steeg als 't vetgehalte, ook al constateerde men wel een stij ging en daling met die van het bo- tervet. Uitbetaling naar vet alleen kwam dus niet geheel overeen met een juiste waardering. Ook het toenemend gebruik van consumptiemelk was aanleiding om de zaak opnieuw te bekijken. Bij niet gestand aardiseerde consumptiemelk bleek het niet van groot belang om melk met een hoog vetgehalte te le veren. omdat de consument dat niet eiste. Het kwam mogelijk niet over een met de aangenaamste smaak, ter wijl voedingsspecialisten dat hoge vet gehalte niet nodig achtten. Bij de te genwoordig gestandaardiseerde con sumptiemelk is door de mogelijkheid van afroming het vetgehalte wel van belang, doch voor de consument komt het n a die gedeeltelijke ontroming voral aan op het gehalte aan vetvrije droge stof. Zo zoekt men naar een methode om te komen tot een juistere waardering en daarop gebaseerde uit betaling, Dat men daarmee niet al te snelle vorderingen maakt is inmid dels niet zo erg, omdat de in de be staande methode liggende aandrang tot levering van vette melk nog wel een nuttige prikkel is voor onze melk veefokkerij, terwijl toch ook de uitbe taling naar gewicht en vet alleen aan gevuld dan nog met een premie en korting voor kwaliteit, haar verdien sten heeft van aansluiting bij lagere onkosten per eenheid melkproduct e.d. en van gemakkelijke uitvoerbaar heid. Begin 1950 besloten nu de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken en het Friesch Rundveestamboek vol gens een verslag in het O.O. der F.N-Z. gezamenlijk onderzoek in te stellen naar het gehalte aan vetvrije droge stof in de melk van Friese koeien. Rapporteurs nu komen met een tiental conclusies, waarvan we er hier de sprekendste weergeven. 1 Bij lage vetgehalten sal het gehalte aan vetvrije drogestof als regel la ger syn dan bij hoge vetgehalten. 2. Naarmate het vetgehalte hoger wordt, stijgt het gehalte aan vds. in mindere mate. 3. Bij koeien, die melk produceren met een gelijk vetgehalte, kunnen er ten opzichte van het gehalte aan vds. nog vr\) grote verschillen op treden. h- Het schijnt dat de grondsoort, even als by het vetgehalte van de melk, weinig invloed uitoefent op het ge halte van de melk aan vds. 5. Koeien met een lage melkopbrengst geven vermoedelijk by eenzelfde vetgehalte melk met een iets hoger gehalte aan vds. G. Aangezien R vetvrije drogestof) een verzamelbegrip is voor eiwit, melksuiker en as, is het voor een verder onderzoek gewenst, de com ponenten van R afzonderlijk te be zien, waarvoor het eiwitgehalte respcaseïnegehalte) van de melk, ook om economische redenen, wel het eerst in aanmerking komt. Het rapport komt dus geenszins met de oplossing van het probleem. De laatste conclusie is daarbij wei zo belangrijk, zowel voor de waardering van de zuivelgrondstof als voor de veefokkerij dat we gaarne het verdere onderzoek zullen afwachten alvorens ons standpunt te bepalen t.a.v. even tuele noodzaak over te gaan tot een ander uitbetalingssysteem. CERESL

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5