Franse Kamerleden tegen E DG-verd rag D Dulles acht ratificatie van EDG-verdrag waarschijnlijk Valentijn-dag '4 Ook een MauMau in de Congo Sanatorium Beatrixoord blijft in Appelscha DE KOOIPOLDERBEWONERS WILLEN BIJ SLOTEN ^■ijdag 13 Februari 1953 FRIESE KOERIER 3 Om de grote prijs van Qpsterland De hoofdrolvertolkers uit „Bern fen it folk": G. Jeninga als Freark van Breemen, de man die in jalousie een moord beging; Mevr. B. de RoosDam als Marij, zijn vrouw; L. Meesterals pastoor Vogel TTonderd leden van de Franse Nationale Vergadering hebben een comité gevormd om het EDG-verdrag te bestrijden. Een der leden van het comité verklaarde Donderdag te Parijs, dat men in geheel Frankrijk een campagne zal voeren om de Franse openbare mening wakker te schudden. De Europese Kolen- en Staal Ge meenschap is er in het Franse parle ment doorgejaagd, doch wij zullen niet toestaan, dat dit ook met het EDG- verdrag geschiedt, aldus een der hon derd parlementsleden. In het comité hebben vertegenwoor digers van alle centrum- en rechtse groeperingen, vanaf aanhangers van generaal De Gaulle tot radicalen toe, zitting. Het comité vindt het al te dwaas, dat verschillende nationale rege ringen in oorlogstijd hun eigen be voegdheden krijgen, terwijl het E.D.G.-verdrag in vredestijd voor ziet in een Europees leger onder boven-nationaal gezag. V erderfelijke beginselen In antwoord op een vraag of de door Frankrijk voorgestelde wijzigingen te gemoet komen aan de bezwaren van het comité antwoordde een oer leden: „Geen bijvoeringen of amendementen kunnen verandering brengen in de ver derfelijke beginselen, waarop het EDG- verdrag berust''. Hij zei voorts, dat er een nieuw verdrag moet worden opge steld overeenkomstig de richtlijnen, die hebben gegolden voor het in leven roepen van de NAVO. Daarin moet worden vastgelegd, dat Groot-Brittan- nië ten volle zal meewerken bij het tot stand brengen van een Europese ver dedigingsgemeenschap. (Reuter) OVERSTROMINGEN IN INDONESIË In verschillende delen van Indo nesië zijn als gevolg van zware re gens uitgebreide complexen over stroomd. Op West-Java zijn tal van verbindingen verbroken. Ook op Mid- den-Java is de toestand angstwek kend. In sommige dorpen staat het water tot aan de daken van de hui zen, in andere zijn de woningen zelfs overstroomd. Bijna 8000 personen zijn geëvacu eerd. Duizenden hectaren zijn onder gelopen. In het gehele land worden steunacties opgezet. In de Belgische Congo is een secte actief, die zich met tovenarij bezig houdt en die, vooral in de laatste tijd, door haar optreden aan de Mau-Mau- acties in Kenia doet denken. De secte wordt „Rotanga" genoemd. Zij werkt in een zeer uitgestrekt gebied ten Noorden van het Albert-meer. dat grenst aan het Britse Oeganda, tussen Kenia en de Belgische Congo. De moeilijkheden in de Belgische Congo, waarbij tot nu toe slechts in boorlingen waren betrokken, vielen samen met de eerste golf van terreur daden, die door de Mau Mau in 1952 in Kenia werden gepleegd. Er heeft zich een aantal gevallen van diefstal, brand stichting en wraakneming voorgedaan. Inboorlingen zijn met vergeldingsmaat regelen bedreigd, indien zij de autori teiten zouden inlichten over door „Ro- taaga'Meden gepleegde misdrijven. Britse minister naar ons land De Britse minister van Binnen landse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, en lady Maxwell Fyfe, zullen morgen een bezoek aan Nederland brengen. De minister zal in ons land een vlucht maken boven de overstroom de. gebieden en zich op de hoogte stellen van de methodes, volgens wel ke in ons land de na de overstromin gen te verrichten taken worden uit gevoerd. Hij zal voorts besprekingen voeren met regeringsautoriteiten. Daarbij zal de mogelijkheid van En gelse hulp aan Nederland ter sprake komen. (ANP). ip Culturele Raad van de gé- meente Opsterland heeft een prijs van f250 uitgeloofd voor de best geslaagde dorpswinter avond. Donderdag opende zwaar gehandicapt door het slechte weer Nij Beets de wedstrijd; op 26 Februari komt Hcnirik aan de beurt, op 3 Maart Langezwaag, op 19 Maart Bakkevecn en zo mogelijk wordt ook een avond georganiseerd in Beetsterzwaag. Al was de zaal van 't fraaie buurt huis te Nij Beets maar voor een kwart gevuld, toch kan men de start van de dorpswinteravond-wedstrijd r.iet slecht noemen. Integendeel, de toneelvereniging „Kliuwend Omheech" heeft een zeer dramatisch stuk van Antoon Coolen, in het Fries overge bracht door Abe Brouwer, op uitste kende wij: naar voren gebracht. Toen na de eerste acte de spelers een maal gewend waren aan de rijen lege stoelen, hebben zij stuk voor stuk ook hun kunnen laten zien en horen. Vooraan Eigenlijk was burgemeester Harms- ma, die ter ere van deze eerste „cul turele" bijeenkomst van het seizoen ae aanwezigen een welkomstwoord toesprak, hier al bij voorbaat van overtuigd. Hij immers was zeer ver heugd over het feit, dat het begin in Nij Beets zou zijn; deze streek, die vroeger vaak in ietwat ongunstige zin werd genoemd, heeft zich de laatste jaren op velerlei gebied vooraan ge plaatst. Zo is b.v. Beets bij de actie voor het Rampenfonds ook zeer goed voor de dag .gekomen. Op cultureel gebied heerst hier een grote activiteit. De burgemeester memoreerde even de gang van zaken, die tot het uitschrij ven van de dorpsavond wedstrijd aan leiding had gegeven. M ogelijkheden De Culturele Raad van Opsterland had het vorige seizoen voor de uit voeringen in de verschillende dorpen vaak gebruik moeten maken van to neelgezelschappen van buitem de ge meente, van het Frysk Orkest, van Balletgroepen, enz. Maar het lag juist in de bedoeling, het dorpsleven zelf te stimuleren en activeren, en de zeer geslaagde dorpsavond te Bakkeveen, verleden jaar gehouden, toonde de vele mogelijkheden. Het uitschrijven van de wedstrijden moet dan ook een stimulans zijn voor de dorpsvereni gingen, om in gezamenlijke arbeid zo goed mogelijk voor de dag te komen. Burgemeester Harmsma vond het een verheugend teken, dat de heren jury leden ondanks gladde wegen en slecht weer toch de reis hadden wil len maken. Burgemeester Van Eek van Achtkarspelen, de heren Schippers en Freark Dam uit Drachten heette hij dan ook hartelijk welkom. Niet te hoog „Bern fen it folk" is de Friese titel van het toneelstuk „Kinderen uit ons volk" van Antoon Coolen. „Kliuwend omheech" heeft met het kiezen van dit stuk wel zeer hoog gegrepen, ge lukkig niet te hoog. Het stuk speelt in een boerenmilieu en is voor ons Friezen als zodanig ook wel aanvaard- De jury, van links naar rechts: Burg. van Eek, de heer Schippers, de heer Dam en als belangstellende toeschouvjer burgemeester Harmsma baar. De hoofdpersoon echter is de pastoor in Nij Beets meesterlijk ge speeld door de heer L. Meester - en dus een figuur, die wij in onze toneel wereld niet kennen. Toch konden we het waarderen. In de puntjes De jury was aanwezig, dus kunnen wij ons beter met stuk en spelers niet bemoeien. Wel mag genoemd worden de grote zorg, waarmede decors en toneel-opbouw uitgevoerd waren, alles was tot in de puntjes in orde. Met onweer, bliksem en donder, zoals wij ze op de dorpstonelen nog nooit ge hoord of gezien hebben. Men mag het jammer vinden, dat er niet meer mensen sneeuw en storm getrotseerd hebben, om deze avond bij te wonen. Maar de vele land- en zandwegen waren gisteravond werke lijk onbegaanbaar. Tussen de bedrijven door zong een kwartet van de Chr. zangvereniging op zeer verdienstelijke wijze enige lie deren en speelden twee accordeon- virtuosen uit Nij Beets. Raad Ooststellingwerf Aan het begin van de raadsverga dering bracht burgemeester Bonte koe dank aan de inwoners van de ge meente voor de hulpactie aan het overstroomde gebied. De heer Ad. Vondeling (Arb.) zei verheugd te zijn, dat Ooststellingwerf thans is toegetreden tot de I.W.G.L. en vroeg of al bekend is, waar de wa tertoren zal komen. De voorzitter deelde mede, dat men te Appelscha druk bezig is met voor lopige boringen en dat in afwijking van het voorlopige plan in Appelscha geen watertoren zal komen. Voorts is meegedeeld, dat de den tal car voor de schooltandverzorging voor driekwart klaar is en dat het in de bedoeling ligt om de dienst op 1 April a.s. gelijktijdig met de opening van de nieuwe o.l. school te Hauler- wijk-Beneden in deze nieuwe school te doen starten. Beatrixoord In behandeling kwam toen de brief van de vereniging tot oprichting en exploitatie van een sanatorium voor lijders aan tuberculose „Beatrixoord", gevestigd te Leeuwarden, naar aan leiding van vragen gesteld door het raadslid de heer Ad. Vondeling. Om trent dit punt deelde de heer Vonde ling mede. dat ingewijden in Appel scha en Friesland niet gerust zijn. Het is noodzakelijk, aldus de heer Vondeling, dat Friesland op zijn hoede is. De voorzitter deelde mede, dat de secretaris van de vereniging, bur gemeester Kuperus van Heeren veen, hem uitdrukkelijk heeft ver klaard, dat het niet in het voor nemen ligt, om uit Appelsga te verdwijnen. De heer Vondeling was niet ge- Er moeten evenwel nog talrijke hindernissen overwonnen worden De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde gis teravond voor de Amerikaanse radio, dat de Europese Defensie Gemeenschap niet dood is, doch slechts slaapt. Hij zei, dat er een goede kans bestaat, dat het verdrag van kracht wordt. Vele hin dernissen moeten nog overwonnen worden, doch de wil tot door zetten is er, aldus Foster Dulles. Voorts verklaarde hij, dat er in de door hem en Stassen bezochte Europese staten veel goede wil en vriendschap pelijke gezindheid jegens de Verenig de Staten bestaan. „Wij hebben echter ook vastgesteld, aldus Dulles, dat men hier en daar bevreesd was, dat de V.S. niet het leiderschap zou kunnen opbrengen, waartoe zij krachtens hun positie in de vrije wereld geroepen zijn. Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen, maar men betwijfelde soms of wij als staat reeds zoveel wijsheid vergaard hebben om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wen den". Verantwoordelijkheid ,Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren", zo vervolgde Dulles, „dat zij een reusachtige verantwoorde lijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de V.S., maar evenzeer voor de bondge noten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden dan zelfs meer te lijden zouden hebben dan wijzelf. Wij moeten daarom, als natie, ge matigd en met zelfbeheersing op tre den. Te allen tijde moeten wij ons be wust blijven van de grote verantwoor delijkheid der V.S." Veel afbreuk Dulles zei verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Wan neer het industriële vermogen van f Reuter). Europa beheerst zou worden door vij- blust. (Reuter) anden van de V.S. zou dit Amerika zeer veel afbreuk kunnen doen. Tenslotte zei hij nog, dat men niet had getracht Europa een Amerikaans stelsel op te dringen. Men had de plan nen van de Europese leiders gesteund. (Reuter). Commumstenleiders in Frankrijk vangen bot De oproep van de Franse commu nisten om Donderdag te maken tot een „dag van actie", met stakingen, protestbijeenkomsten enz., heeft vrij wel nergens in Frankrijk weerklank gevonden. Bij de Renaultfabrieken woonden slecht ongeveer honderd van de 40.000 arbeiders een door het com munistische algemene vakverbond be legde vergadering bij. Alle openbare diensten werkten normaal. (Reuter). Schip op zee in brand Het 7.953 ton metende Amerikaanse vrachtschip „President Pierfce" is op zee in brand gevlogen, na een ont ploffing in de ruimen. Het te hulp gekomen transport schip „George Clymer" van de Ame rikaanse marine heeft twee leden van de bemanning en alle negen passa giers aan boord genomen. De brand is door de bemanning ge- „Spi. in Tsjecho-Slowakije Vandaag begint te Ostrava in Tsjecho Slowakije een proces tegen negen „spionnen", die er van worden beschuldigd voor de Britse geheime dienst te hebben gewerkt. Dit zou ge schied zijn onder leiding van de voor malige tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag, Neil Gardner. Deze Gardner werd in 1951 uit Tsje cho Slowakije verbannen omdat hij „op heterdaad wat betrapt bij het zich toeëigenen van Tsjechoslowaakse staatspapieren". (Reuter) Hevige sneeuwstorm in Noord-Engeland en Wales Als gevolg van een sneeuwstorm zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu al drie dagen. Hon derden auto's zijn door de bestuur ders achtergelaten, omdat ze onder een laag sneeuw bedolven waren. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel ge blokkeerd. Op sommige plaatsen lig gen duinen van meer dan drie meter hoog. (Reuter) Een laborant te Leiden had zich als arts voorgedaan en wist zo binnen te dringen in het Laboratorium voor het Ned. Instituut voor preventieve ge neeskunde te Leiden. Bij zijn werk zaamheden stal hij microscopen, lenzen en ander materiaal. De man is veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. (A.N.P.) rust gesteld en wees er op, dat de voorzitter van de vereniging, de heer P. Eringa, reeds in 1950 heeft beloofd, binnenkort te zullen aftre den. Ik vrees, aldus de heer Von deling, dat het bestuur van Bea trixoord niet volledig op de hoogte is met de plannen van het dage lijks bestuur. De voorzitter merkte naar aanleiding van het gesprokene van de heer Von deling op, dat de propaganda voor het sanatorium in Friesland te slap is. No dig is een massale ledenwerfactie. Weg door Willemstad Langdurig is gesproken over het adres van Th. Kootstra en anderen, in woners van de Willemstad onder Ap pelsga. waarbij wordt verzocht enige wijziging te brengen in het plan van een weg door de zg. „tachtig bunder" in die zin. dat de weg wordt aangelegd door de Willemstad. De heer Van Rozen (V.V.D.) was van mening, dat de aanleg door de Willemstad veel voordeliger is dan het nu gevolgde tracee, welke mening de heer Ad. Vondeling en wethouder Zwart (C.H.U.) bestreden. Een verzoek van de slagerspatroons- vereniging in Ooststellingwerf, waarbij een verplichte sluiting van slagerswin kels gedurende zes werkdagen per jaar wordt voorgeschreven, wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. Hetzelfde gebeurde met een adres van de Chr. Woningbouwvereniging ,.De Stellingwerven" om toewijzing van een gedeelte van het bouwvolume voor '53 en een adres van de vereniging voor plaatselijke belangen „Vooruitgang" te Haulerwijk om verharding van eer zandweg voorbij de Elleboog te Hau« lerwijk-boven. Een motie van de heer Oppers (C.P.N.) om een lokaal van de o.l. school te Haulerwijk-boven af te staan aan het bestuur van de kleuter schoolontwikkeling wordt niet onder steund. Een motie van de heer Oppers om van gemeentewege een bedrag be schikbaar te stellen ten bate van het Rampenfonds kreeg evenmin steun. Aan Halbesma's beton- en aanne mingsbedrijf te Leeuwarden werd voor de som van f48.424 onderhands opgedragen de uitvoering van twee vaste oeververbindingen te Hauler- wijk-beneden en Hauler wij k-midden. Ten behoeve van Us Blau Hiem te Appelscha is garantie verleend voor rente en aflossing van een geldlening van f 6000. Eenzelfde garantie wordt verleend aan V.V.V.-plaatselijke be langen te Appelscha voor een lening van f 12.000 voor verbetering van 't openluchttheater. Na de geheime zitting is tot onder wijzer aan de o.l. school te Appelscha- boven de heer N. Wiskie te Amster dam benoemd. De heer W. Oldersma te Oosterwolde kreeg een vaste aan- Joure krijgt Prot. Chr. rusthuis De gemeenteraad van Haskerland heeft gisteren breedvoerig besprekin gen gevoerd over de voorstellen tot stichting van een rusthuis te Joure. Tenslotte is besloten over te gaan tot de bouw van een prot. christelijk rust huis. De plannen voor de bouw van de nieuwe inrichting (het tegenwoordige armhuis is al lang ongeschikt) zijn al jaren hangende. De fracties van de P. v. d. A. en V.V.D. achtten de stich ting van een tehuis voor alle gezindten het meest aanbevelenswaardig, doch de raadsmeerderheid kon daarin niet mee gaan en kwam tot het reeds genoemde besluit. Als protest verlieten de leden van de P. v. d. A.-fractie toen de raadszaal. Tegen een onvoorzichtig jachtopziener acht maanden geëist De jachtopziener W. B. te Herwij nen gebruikte het vorige jaar tijdens een schermutseling met iemand in een jachtveld zijn geweer op onver antwoorde wijze. Plotseling ging een schot af en een man werd daarbij dodelijk getroffen. Voor de rechtbank was hij vrij gesproken van dood door schuld, doch de officier van justitie had appel aangetekend. Voor het Haagse Gerechtshof is nu acht maanden gevangenisstraf ge- eist. Een getuige had B. horen zeg gen tegen de gedode man: ,-Als je over de brug komt, schiet ik oe ka pot." De procureur-generaal zei, dat niet van doodslag gesproken kan worden. Wel is hoogst onvoorzichtig met het geweer gemanoeuvreerd. De verdediger wees er op, dat B. niet veilig is voor de woede van de dorps bewoners. (A.N.P.) Prins Bernhard in rampgebied Prins Bernhard bracht Donderdag met een Amerikaanse helicoptère een be zoek aan verscheidene plaatsen in de getroffen gebieden. Hij bezichtigde het wérk van burger- en militair personeel en.stelde zich op de hoogte van de vor deringen, die er zijn gemaakt met het herstel van de dijken. In Klundert had de Prins nog contact met de Italiaanse brandweerlieden, die bij het versterken van de dijken behulpzaam waren. Viruly is „commodore" De bekende Nederlandse vlieger A. Viruly, die al 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is benoemd tot commodore op de Noordatlantische routes van de KLM. Deze rang geeft hem het recht tot het dragen van een gouden ster boven de galons. De titel van alge meen chef-vlieger, die Viruly nu on geveer zeven jaar voert, is met de be noeming komen te vervallen. Sedert hij in 1927 zijn brevet ver wierf, heeft Viruly bijna 5 millioen kilometers door de lucht afgelegd, of 125 vluchten rond de aarde. Tijdens zijn vluchten maakte hij kennis met 58 landen; hij vervoerde meer dan" 60.000 passagiers en 4 millioen kg vracht. (ANP). ^Advertentie) Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met stelling als concierge aan de BLO- school. Aan de heer S. G. de Vries te Oosterwolde is eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de o.L- school. De heer A. van Dijk, directeur van gemeentewerken verkrijgt per 1 Mei op de meest eervolle wijze ontslag on der dankbetuiging voor de vele en langdurige diensten, de gemeente be wezen. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt om in een daartoe speciaal te beleggen raadsvergadering afscheid van de heer Van Dijk te ne men. Voor de uitbreiding van een indus- trieterein te Appelscha is 0.88.40 ha grond aangekocht van de wed. H. A. Zwart te Appelscha. De gemeente staat hiervoor pl.m. 2.99.00 ha grond in het Jardingaveld af. Tegen dit besluit stemden de heren Oppers en Kuperus (c.p.n-) en Sein- stra (Middenstand). Een voorstel van de heer Groene- veld (arb.) om het presentiegeld van deze raadsvergadering af te staan aan het Rampenfonds is met algemene stemmen aangenomen. Burgemeester en secretaris zullen dit bedrag nog met f20.verhogen. Raad Sloten In de raadsvergadering is ingekomen een verzoek van de bewoners van de Kooipolder, om als inwoners van Slo ten te mogen worden opgenomen. De afstand van De Kooi naar Sloten is slechts l/r km, naar Lemmer ettelyke km meer. Voor zuivelfabriek, post, kerk en school is men op Sloten aangewe zen. Als leden van kiesvereniging en begrafenisvereniging ressorteert men onder Lemmer. Het verzoek is in han den van B. en W. gesteld om advies. In het begin van de vergadering heeft burgemeester Alta woorden van deelneming gesproken met de slacht offers van de overstroming. Voor de betrekking van gemeente ontvanger-ambtenaar ter secretarie hadden B. en W. de volgende aanbeve- Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen! (Advertentie) ling aangeboden: 1 A. F. van Milgen te Genemuiden, 2 W. Liengs te IJlst, bei den le ambtenaar ter secretarie hunner gemeente. Na een langdurige besloten zitting is nummer 1 van de aanbeveling benoemd Besloten is f 1000 te zenden aan het Rampenfonds. Op voorstel van de P.v.d.A.-fractie zullen de raadsleden ook het presen tiegeld over 1952 voor dat doel afstaan (f 153). De burgemeester voegde hier aan toe een maand representatiegeld, ten bedrage van f 35. De gemeenteontvanger Vader is uit geluid met veel dank voor alles, wat hij voor de stad heeft gedaan, ook op het gebied van het vreemdelingenver keer, E.H.B.O. enz. Hoe staat het met de wegomlegging?. vroeg de heer H. B. de Jong. De voor zitter zei, dat het uitbreidingsplan van ir Vegter nog niet klaar is. De heer De Jong beklaagde zich er over, dat alles zo lang duurt. Al jaren is men met de plannen bezig en de wo ningen aan de Dubbelstraat lijden ont zettend van het verkeer.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3