FRIES KOERIER Overeenkomst tussen Egypte en Engeland inzake bestuur van Soedan Nu wellicht ook breuk tussen Israël en landen van Sowjet-blok Doodvonnissen in proces Or a dour Ons dagelijks weeroverziclit Amerika buitengewoon verheugd Tragisch Rampenfonds: nu 38 Millioen Woli en si chaap Uitgeefster: Stichting „Je Maintiendrai-Friesland". Directeur: L. R. Stallinga. Hoofdredactie: F. Schurer. Onafhankelijk dagblad voor Friesland en aangrenzende gebieden Bureau: Heerenveen, Heideburen 11 Telefoon: Adm. 2696 - Redactie 2231 <K 5130) Bijk. Gorredijk, Hoofdstraat 290, telet 819 (K 5133) Abonnementsprijs f 5,45 per kwartaal, f 1,85 per maand of 42 cent per week. Giro 272334. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 9e JAARGANG Nr 37 TJe Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, deelde gisteren in het Lagerhuis mee, dat met Egypte een overeenkomst is ge sloten over de toekomst van Soedan. Deze overeenkomst, die gister morgen na langdurige onderhandelingen werd ondertekend door generaal Naguib en de Britse ambassadeur in Egypte, Stevenson, voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbe schikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soeda nezen kiezen tussen onafhankelijkheid of verbintenis met Egypte. In de over gangsperiode zal Soedan zichzelf be sturen. De leiding van Buitenlandse Za ken en Defensie berust gedurende die tijd evenwel bij een gouverneur-gene raal. Gedurende 53 jaar is het land gezamenlijk door Engeland en Egypte bestuurd. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft Donderdag het doodvonnis uitgesproken tegen de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zijn aandeel in de massa-moord van Oradour-Sur- Glane in Juni 1944, waarvan 6.642 inwoners van de plaats het slacht offer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en één tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrijgesproken. De be klaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het geheel 43), zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de beklaagde Wilhelm Nobbe, die ontoerekenings vatbaar is bevonden. De Elzasser ser geant George Boos is ter dood veroor deeld. Alle andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroor deeld. Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa-moord. Koningin voorlopig niet naar feesten Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getroffen gebieden bezoeken en verder sociale werkbe zoeken afleggen. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen lieeft zij voorlopig afgezegd, mede in verband met het feit, dat men daarvoor mis schien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kunnen worden. Joden onder toezicht in Oost Duitsland Op bevel van de Staatsveiligheids dienst in de Russische zone van Duitsland zullen „alle niet-Ariërs en in gemengde huwelijken levende per sonen" onder toezicht worden ge plaatst, aldus meldt het persbureau D.P.A. (Van onze weerkundige medewerker) Barometerstand hedenmorgen 8 uur 1020 mb 765 mm). Tendenz stijgend. Tem peratuur max. 1.5 gr. C. (2.7 gr. C.), min. -1.8 gr. C. (0.2 gr. C.). Sneeuwhoogte: Gorredijk 2 cm, Munnikeburen 3 cm, Stockholm 32 cm, elders in Zweden 125 cm. Het blijft vriezen Afnemende wind. De koude Noordooster, die gisteren de hele dag een ware sneeuwstorm veroor zaakte, is aan het afnemen, doordat een rug van hoge druk, zich uitstrekkende over Engeland en Scandinavië, snel dich ter bij ons land komt. De nabijheid van deze hogedrukzone doet tevens de kans op sneeuw afnemen, terwijl de bewolking zal scheuren. Boven het aanwezige sneeuwdek komen hierdoor lagere nach telijke minima voor dan tot dusver. Zo moeten komende nacht plaatselijk tempe raturen tussen -4 en -6 gr. Celsius ver wacht worden. De oude depressie boven Centraal-Europa is van geen betekenis meer; wel kan van invloed worden een nieuwe sloving tussen IJsland en Schot land, die in de richting van Engeland be weegt en daar tijdelijk zachter weer en regen zal brengen. De mogelijke invloed op het weer in ons land was vanmorgen nog moeilijk te beoordelen. Enkele minima: Eelde, Hamburg en Berlijn -3, Kopenhagen -5. Stockholm -6, Drontheim -18, koudste plaats Zweden -33 gr. Celsius. HOE HET WORDT. (Vanmiddag tot morgenavond). Zwaar tot licht bewolkt, met voorlopig plaatselijk nog een sneeuwbui. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk Noord oostelijk, later veranderlijk. Lichte, plaatselijk matige vorst. Voornaamste punten De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendementen op de door de bestaande Soedanese Wetgevende Ver gadering goedgekeurde begroting. Enkele van de voornaamste punten zijn: 1. Het spoedig houden van verkiezin gen voor een Wetgevende Vergade ring voor de gehele Soedan. 2. De instelling van drie gemengde commissies, die met een gouver neur-generaal zullen samenwerken. 3. De Britse en Egyptische troepen zul len geëvacueerd worden onmidde- lijk na het uitspreken van de wens daartoe door de Soedanese Wetge vende Vergadering. De evacuatie moet dan in drie maanden voltooid zijn. 4. De gouverneur-generaal mag onder bepaalde omstandigheden de nood toestand afkondigen. Redelijk Minister Eden zei, dat de overeen komst een redelijke regeling inhield. Voorts zei hij, dat indien de Soedan onafhankelijkheid verkoos het land het recht zou hebben om tot het Britse ge menebest toe te treden. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering in een oficiële verklaring zegt buitengewoon verheugd te zijn over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geacht, daar zij de regeling inhoudt van een oud conflict. Engeland en Frank rijk willen Verlenging Atlantisch Verdrag Engeland zal elk Frans voorstel steunen, dat beoogt de looptijd van 't Noord-Atlantisch Verdrag te verlen gen van 20 tot 50 jaar. Frankrijk wenst deze verlenging omdat het vreest, dat West-Duitsland tenslotte de sterkste militaire mogendheid in West-Europa zal worden. De Franse ministers van Buitenland se en Economische Zaken vertoeven momenteel in Londen voor bespre kingen met hun Britse ambtgenoten. Men vermoedt, dat Bidault Donderdag in hoofdzaak met Eden gesproken heeft over de Britse steun aan het voorgestelde Europese leger. De Franse regering is van mening, dat vergroting van de Britse steun de kansen op ratificatie van het E.D.G.- verdrag door de Nationale Vergadering zal doen toenemen. (Reuter). Een koe, een kalf en guldens gistermiddag kwam er iemand bij ons binnenstappen. „Jullie ver zamelen geld voor het rampenfonds" zei hij. Ja, dat doen we. Welhij kwam geen geld brengenmaar een koe. Hij had er al een tijdje over lopen denken. Hij wilde een koe ge ven. Niet dat hij koeien zomaar voor het weggeven had, maar hij wilde zijn deel dragen van de schade die zijn collega's in Zeeland en Zuid- Holland hebben geleden. Er stak in deze veehouder. De Jong uit Hoornsterzwaag, nog een psycholoog ook. Juist het ogenblik, waarop hij zijn aanbod deed, was zo goed gekozen. Hij had de indruk, dat het goed zou zijn nu, nu de actie eigenlijk overal al lmar uitdrukking heeft ge vonden in definitieve cijfers, nog iets te doen. Hij had gelijk. Wij waren blij en schreven zijn adres op. Toen hy ons bezig zag, bedacht hij zich even en zei: „Set d'r ek noch mm in keal by". We hebben zijn kalf er bij gezet cn zijn aanbod overgebracht aan hen, die dat moeten weten. Binnen kort krijgt hij bericht, in Hoornster- zwaag. Dit verhaal vertellen wij tegen zjjn zin, want hij wil geen reclame maken met liefdadigheid. Maar, dachten, wij, misschien zou het voor een heleboel mensen goed zjjn zoiets nog eens te horenMen weet o7is adres: postbus S in Heerenveen. En verder kregen wij: A. W. Tj. te O. f 30; Zanglustte Bontebok f 25. Het tweejarig zoontje van een fa milie uit Zierikzee, die naar Schie dam was geëvacueerd, is Donderdag morgen in het ziekenhuis overleden. De moeder gooide het ventje in een vlaag van waanzin samen met een baby van een 12 meter hoog balein op straat. De moeder, die zich dok van het balcon op straat wierp, ver keert nog in zorgwekkende toestand. Zoals bekend was de baby op slag dood. (ANP). Koningin Juliana bracht Donderdag een bezoek aan St. Philipsland. Staande in het water had zij een gesprek met de burgemeester (links), van het stadje. Engeland vraagt 10 millioen zandzakken Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Woensdag acht Westeuropese landen dringend ge vraagd Engeland aan tien millioen zandzakken te helpen, ter versterking van de z :weringen in verband met iet komende springtij.. Zes van6de ge ■nvgde-staten hebben bevestigend geantwoord en de levering- van vijf millioen zakken in de gevraagde tijd toegezegd. Alle landen zullen de zand zakken gratis ter beschikking stellen. (Reuter). Wapens en munitie uit Amerika naar Mexico gesmokkeld De Amerikaanse autoriteiten hebben een wapensmokkelarü ontdekt, die de grootste sinds 1939 wordt genoemd. In de afgelopen vijf jaar zijn er geweren, revolvers en munitie ter waarde van tenminste 250.000 dollar op onwettige wijze naar Mexico uitgevoerd. In verband hiermede zijn acht Ame rikanen en drie Mexicanen aange klaagd wegens samenzwering óm be palingen inzake wapenuitvoer te over treden. De Mexicaanse autoriteiten zoeken nog uit wat de uiteindelijke bestem ming van het wapentuig was. (Reuter). Vraagstuk van antisemitisme in V.N. Nu Rusland met Israel gebroken heeft acht men het in diploma tieke kringen te Wenen waarschijnlijk, dat Tsjecho-Slowakijc cn Polen en de andere landen van liet Sowjet blok binnenkort even eens de betrekkingen met Israel zullen verbreken. Een lid van de Israëlische delegatie bij de Verenigde Naties ver klaarde gisteren te Washington, dat Israel in de Algemene Verga dering van de V.N. het gehele vraagstuk van het antisemitisme in de landen van het Sowjet blok ter sprake zal brengen. Ontelbaar zijn de zakken zand, die de gaten din de gebroken dijken, opvullen Deze opname geeft een goed beeld van de grote hoeveelheden zakken zand die gebruikt worden door de soldaten Voorts verklaarde hij, dat de aan dacht van de V.N. gevestigd zal worden op de processen te Praag, de Sowjet- beschuldigingen jegens de merendeels Joodse geneesheren en andere in Oost- Europese staten voorgevallen uitingen van antisemitisme. Drie punten Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sowjet Unie slechts naar een aanleiding voor het verbreken van de betrekking heeft gezocht en dat de koude oorlog in hevigheid zal toe nemen. In Parijs meent men, dat een en ander gevolgd zal worden door een versterking van de antisemitische cam pagne in de Oost-Europese landen. Men meent, dat daaraan de volgende drie punten ten grondslag liggen: 1 Aanwezigheid van antisemitische gevoelens in brede lagen van de Oost-Europese bevolking. 2 Een poging om in het gevlij te ko men bij de Arabische bevolking. 3 De vrees, dat de Joden zich als een cosmopolitische groep niet met de communistische gemeenschap zul len assimileren. „Kwaadaardige laster" Het Israëlische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de Russische verklaring van de hand gewezen, dat de bomaanslag op het Russische ge zantschap de reden was voor het af breken van de diplomatieke betrekkin gen met Israël. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Moskou „de climax van een voortdurende campag ne van openlijke vijandigheid en kwaadaardige laster". „Een dergelijke campagne is de laat ste paar maanden gevoerd tegen de Zionistische beweging, het Joodse volk en Israël met de bedoeling om de Jood se gemeenschap in de Sowjet Unie te isoleren", aldus de woordvoerder. (Reuter). iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM In één dag is er bü het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 4 millioen gulden binnengekomen. Woensdagavond was de stand 34 millioen; gisteravond was liet to taalbedrag reeds tot ruim 38 mil lioen gestegen. Eens, zo zegt een oude fabel, ging een wolf drinken aan een beek in het woud, toen hij zag, dat enkele meters stroomafwaarts een schaap eveneens zijn dorst stond te lessen. Dit wekte zijn gramschap op, en hij riep: „Verachte lijk schaap, hoe durf jij je onreine snuit te steken in het water waaruit ik drink?" „Mijnheer," antwoordde het schaap deemoedig, „ik dacht dat het niet hin derde; het water stroomt toch van uedele af naar mij toe." „Wat?" brulde de wolf, „durf je zeg gen dat ik een wreedaard en een bloed dorstig monster ben? Dan is het je eigen schuld als ik je verslind." De moraal van deze fabel is, dat hij een meningsverschil tussen wolf en schaap elke normale discussie tevergeefs wordt beproefd, en dat de wolf toch het laatste woord heeft. Deze fabel kwam ons onwillekeurig in de gedachte- op het horen van het be richt, dat Rusland de diplomatieke be trekkingen met Israël had verbroken. Als aanleiding tot deze daad werd ge noemd de bomaanslag op het Russische gezantschap te Tel Aviv. Iedereen be grijpt, dat deze onverantwoordelijke daad de Israëlische regering in de ge geven omstandigheden even ongelegen kwam als zij de Russen welkom was. Een regering die zulk een daad zou steunen of zelfs provoceren, gelijk de Russen in hun nota veronderstellen, zou zeker onder heel wat primitiever leiding dan die van David Ben Goerion moeten staan. Israël heeft zich dan ook gehaast de schuldigen te arresteren, en schrifte lijk leedwezen over het gebeurde te be tuigen. Het heeft niet mogen baten; de oorzaak immers ligt veel dieper dan de aanleiding. Iedereen weet, hoe met het proces Slansky in Praag een campagne te gen de Joden is begonnen, die als een vloedgolf door alle communistische landen sloeg; dat zij zich formeel richt te tegen het Zionisme, kon haar naakte pogromkarakler niet verhullen. Wellicht waser dit'vé)"schf[, dat de óude po groms slechts uitbarstingen van een in stinct waren; de communisten hebben, op het voetspoor van Hitier, dit instinct in dienst gesteld van een tweeledig po litiek doel: schrik verwekken in eigen jelederen, en de gunst der Arabische landen winnen. Het land, dat het eerste was om de staat Israël te erkennen, is thans aan de spits van zijn dodelijke belagers getreden. Men kan Israël aan vallen zonder voorwendsel, dat heeft de jeschiedenis meer dan eens bewezen, maar Moskou geeft blijkbaar nog de voorkeur aan een voorwendsel. Deze aanslag is geprovoceerd, zo zegt de Russische nota, met name door de rede, die de Israëlische minister van Buiten landse Zaken op 10 Januari in het par lement heeft gehouden, een rede die openlijk tot vijandige daden tegen de Sovjet-Unie aanzette. De aanslag was een logisch gevolg van deze rede. Wat heeft Mosje Sjaret in deze rede gezegd? Hij heeft voor alle Joden ter wereld het primaire recht opgeëist, „hun heil te zoeken in Zion". Hij heeft aangekondigd in de Verenigde Naties en van elke tribune de veldtocht van op hitsing tegen de Joden aan de kaak te zullen stellen. Hij heeft tenslotte de communisten in Israël gewaarschuwd, dat steun aan de vijanden van Israël als zodanig beschouwd en behandeld zou worden. Blijkbaar had hij dat niet mogen zeg gen. Blijkbaar moet de Jood zich alle aanslagen op zijn nationaliteit en zijn levensrecht laten welgevallen, en er al leen zwijgend nota van nemen wat een machtig imperium over hem beschikt. Maar wanneer het schaap het durft bestaan, zijn stem te verheffen en te pleiten voor zijn recht op leven en vrij heid, dan zegt de wolf: „Hoort ge wel? Hij hitst op tot moord en doodslag! Ik ben aan mijn eigen veiligheid verplicht hem te verslinden." In de communistische landen worden de Joden vervolgd en gehangen op de krankzinnigste beschuldigingen, en men wordt verzocht dat alles normaal te vin den. En als dan eindelijk enkele over spannen gemoederen tot dwaze daden komen, daden waarvoor terstond excu ses worden gemaakt, dan is de wereld in rep en roer. Er zijn een paar Sovjet dames geblesseerd. Wat verhindert de wolf nog? Te Velp is op 78-jarige leeftijd overleden zuster J. J. van Merm, die in onderscheiden ziekenhuizen werkzaam is geweest, o.a. als directrice van het zie kenhuis te Heerenveen. Zij was de eerste uw, die in de „militaire verpleging" is opgenomen; van 1912 tot 1933 was ze hoofdverpleegster in het Militaire hospitaal tc Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1