Voor NOORD is een klein ziekenhuis gewenst Tien jarenplan: vijftigduizend woningen Voor industrialisatie een doordacht plan nodig Verkeer: radicaal optreden Verplichte verzekering voorstudenten Hoe brengt men de burger tot meer „meedoen5? Schoolgeld moet weg Morgen het Plancongres Electriciteit: 225 millioen DERMA Gemeente heeft hier drieledige taak METRO Op het pasbankje gericht leS» sSirS' jTvitn ut Slecht figuur bij sterfte aan tbc. HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 BERNARD C. FRANKE, had de leiding van de Plan- commissie DE INWONERS VAN NOORD zullen in het hoofdstuk Volks, gezondheid van het Plan van Amsterdam grote aandacht aan hun stadsdeel zien besteed. Ziehier wat het vaststelt: In Noord is op zestig duizend inwoners geen ziekenhuis en geen enkele specialist. Gemiddeld verblijven honderd inwoners van Noord in een ziekenhuis. Voor velen zou een klein gasthuis in dit stadsdeel van belang zijn. De vestiging van specialisten dient er te worden bevorderd onder meer door beschikbaarstelling van passende woningen. Moet de gemeenteraad worden uitgebreid? Zou men wethouders moeten benoemen, die niet uit de raad voortkomen? Moet Amsterdam een afzonderlijk gewest worden, los van de provincie? Is functionele decentralisatie (scheppen van een aantal raden van advies, eventueel met verordenende bevoegdheid) gewenst? Hoe moet de samenwerking zijn met de publiekrechtelijke bedrijfsorganen? Ziehier een aantal belangrijke vragen, waarmee het Plan zich bezighoudt. Tegenover het voordeel van uit breiding van de raad (meer deskun digen) staat het nadeel van meer kleine partijen. De vraag is dus of het niet moet worden gezocht in commissies van advies voor het gemeentebestuur, waarin behalve raadsleden, deskun digen uit de burgerij zitting hebben. Ook wordt overwogen of men wet houders buiten de raad zou kunnen benoemen. Hoe kan men de burgers meer persoonlijk betrekken bij het be stuur van de stad? Het Plan knoopt hiervoor aan bij de Jeugdraad Kunstraad, Sport raad, die Amsterdam al kent. Het ziet in een stelsel van sociale en culturele organisaties, samengebun deld in plaatselijke raden het middel om meer interesse te wek ken. In elk geval dienen deze raden aan B, en W. verantwoording schuldig te blijven. Het is voorts wenselijk, dat de bijeenkomsten worden bijge woond door een of meer ambtenaren met een adviserende stem. Een deel der vergaderingen zou openbaar moeten zijn (bijvoorbeeld ten stad- huize). Distributieraad Tenslotte nog iets over de samen werking tussen gemeente en nieuw te vormen publiekrechtelijke be drijfsorganen. Hier gaat de zorg voornamelijk uit naar de distributie van levensmidde len en andere dagelijkse behoeften, zoals brandstoffen en textiel (het brengen van producent via tussen handel naar consument). Het con tact met de burgerij hierover was steeds zeer belangrijk en dient be houden te blijven. Het Plan wil daarom een Amster damse Distributieraad in het leven roepen, die adviserend en later ook verordenend zou kunnen optre den. Ook de middenstand verlangt naar zodanig contact en zulke orde ning. Alle wedstrijden, die Zaterdagmid dag voor de afdeling Amsterdam v&n de KNVB gespeeld zouden worden, zijn in verband met de weersomstan digheden afgelast. Wil men op den duur in het spinneweb, dat de stad vormt, niet letterlijk en figuurlijk doodlopen, dan zal aan radi cale oplossingen voor het ver keer in de binnenstad niet te ontkomen zijn. Bij 12.000 verkeersongelukken per jaar moet de bouw van vele via ducten op de plaats van gevaarlijke kruisingen en van een gehele reeks voetgangerstunnels noodzakelijk wor den geacht. Bij toekomstige investe ringen zal hieraan een hoge mate van prioriteit moeten worden toege kend. Dit lezen wij in het hoofdstuk Stadsontwikkeling over het verkeer. Ook het gebruik van parkeer- meters wordt hier aanbevolen. De wettelijke belemmeringen daartegen dienen te worden opgeheven. Parkeer meters Het hoofdstuk begint met de nood zaak te betogen van g r e n sw ij z i - ging en van een groter algemeen uitbreidingsplan dan dat van 1935. De stedelijke bebouwing zal tot bui ten de bestaande grenzen van de ge meente moeten gaan. Monumenten Wat sanering, wederopbouw en monumenten betreft, het voor kort gestichte gemeentelijke Monumen tenbureau zal dienen te beginnen met een Inventarisatie. De huidige monumentenwetgeving geeft onvol doende bevoegdheden. Getracht zal dienen te worden fragmenten van monumenten elders in de wederopbouwgebieden een pas sende bestemming te geven. Er is in Amsterdam, bij alle reeds bestaande soorten scholen, nog be hoefte aan een school voor moeilijk ziende kinderen en aan scholen voor kinderen die moeilijk leren en tege lijk moeilijk of zeer moeilijk opvoed baar zijn. Overioogen moet worden, of er reden is scholen voor zeer begaafden te slichten. Tenslotte moeten er meer open- luchtscholen Icomen en de school ruimte voor slechthorenden moet worden uitgebreid. Enkele grepen uit het hoofdstuk Onderwijs doen reeds zien. dat er (hoewel Amsterdam reeds vele jaren op dit gebied grote activiteit heeft ontplooid) ook in de toekomst nog belangrijk werk te verrichten blijft. Zo is het nodig het schoolgeld af te schaffen en het beurzen stelsel te verruimen. Eén dag techniek De proef met één dag in de week vakonderwijs op lagere technische scholen voor leerlingen van het voortgezet lager onderwijs, zal wor den uitgebreid. De gemeente bestudeert reeds, wat er verder kan gebeuren op het ge bied van de beroepskeuzevoorlichting, Natuurlijk wordt ook gesproken over de slechte behuizing van de Universiteit. Amsterdam heeft be hoefte aan een opleiding voor mid delbare functies. Geslaagd voor het doctoraal-exa- men rechten de heer W. v. d. Mey (Amsterdam). Voor de ziekenhuizen in „de stad" wordt bepleit het aantal bedden te verhogen van 4300 op 5000. En dan vinden wij in dit hoofd stuk een ganse reeks wensen, zoals zij reeds lang onder de bevolking leven. Bijvoorbeeld: spoedige bouw van een nieuw ziekenhuis ter vervanging Binnengasthuis, revalidatie-inrichtin- gen bij de ziekenhuizen en uitbrei ding van die aan het Wilhelmina- gasthuis, een kankerinstituut, aan het W.G.. afdelingen (met gelegenheid voor revalidatie) voor rheumapatiën- ten aan de ziekenhuizen, en de or ganisatie van dezelfde soort zorg 60.000 inwoners: niet één specialist! Ter toelichting van het Plan „Mens en Stad, Amsterdam Vandaag en Morgen", dat deze week is versche nen bij de N.V. De Arbeiderspers, wordt morgen in Betlevue een con gres gehouden, dat van twee tot zes uur zal duren. Drie inleidingen staan op het pro gramma. De eerste is „Een plan voor Am sterdam". door drs J. M. den Uyl, directeur van de Wiardi Beekman Stichting, en secretaris van de Plan commissie. De tweede „Mens en Stad", door dr W. H. Ver moot en, voorzitter van de Federatie Amsterdam van de Protestants-Christelijke Werkgemeen schap in de Partij van de Arbeid en lid van de Plan-commissie. Ten slotte „Amsterdam als cultuur centrum". door drs A. B. v a n H e u s- g e n, voorzitter van de afdeling Am sterdam van de Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid en lid van de Plan-commissie. Niet alleen functionarissen en organisaties binnen het Partij verband zijn uitgenodigd, maar ook een aantal personen, die niet tot de Partij behoren, maar zich voor Am sterdam en zijn belangen speciaal in teresseren. Zulks uit overtuiging, dat de gedachten wisseling over de Am sterdamse problemen niet binnen de grenzen der politieke partijen mag besloten blijven. voor orthopaedische patiënten, (waar aan nog vrijwel niets is gedaan). Het werk van de maatschappelijke werksters bij de GGD worde uitge breid en verdiept. Te overwegen ware het scheppen van de mogelijkheid aan de Univer siteit voor artsen om zich te specia liseren tot tandarts. Het zou van groot belang zijn, in dien met medewerking van de ge meente een Instituut voor Praeven- tieve Tandheelkunde zou tot stand komen (tandbederf). Openluchtschölener zijn er twee, vijf zijn er nodig. Het geneeskundig schooltoezicht dient te worden uitgebreid tot alle trappen van onderwijs. Nodig is, dat wordt voorzien in eenvoudige en volledige genees kundige verzorging der studenten bij voorkeur in de vorm van verplichte verzekering. Ook de medische zorg voor bejaar den moet worden uitgebreid. Wijkverpleging En voor de wijkverpleging dient te worden overwogen of de toetreding van ziekenfondsverzekerden tot de instellingen voor wijkverpleging fi nancieel gemakkelijker kan worden gemaakt door een regeling tussen die instellingen en de ziekenfondsen. Een der Amsterdamse ziekenfondsen heeft een plan op dit terrein in voor bereiding. Groepsvorming door artsen (ook specialisten) zal moeten voorzien in het tekort aan wachtruimte, dat de mensen noopt soms zelfs op straat te wachten. Tenslotte vraagt het Plan een Gezondheidsraad voor alzijdig contact. De reeds in 1949 door de Partij van de Arbeid gestelde eis van 50.000 woningen in tien jaren, moet als een minimum worden beschouwd. Het blijft daarom noodzakelijk aan te dringen op hervatting van rijksvoorschot ten in elk geval zodra de gemeenten opnieuw moeilijkheden met de kapitaal voorziening zouden ondervinden. Aldus lezen wij in het hoofdstuk Volkshuisvesting. Bij het nieuwe bouwen mag het eensgezinshuis vooral niet worden vergeten. Plaats voor ieder Dat, ondanks gebondenheid aan Rijksvoor schriften voor scholenbouw, het sterk groeiende aantal leerlingen een plaats heeft gekregen, stemt tot voldoening. Ook in de toekomst zullen er veel nieuw kolenveredelingsbedriif. Spoe- din totstmdkomlng van een gas- wet is noodzakelijk. Het enorme bedrag van 225 millioen zal Amsterdam in de komende tien jaar in zijn electriciteitsbedrijf moeten steken. In de komende tien jaar zal Am sterdam 225 millioen gulden nodig hebben voor vervanging en uit breiding van het electriciteit s- productievermogen. Een voortgaande correctie van de electricïteitstarie- ven is gewenst, maar daarbij moet een bepaalde afneming voor huis houdelijk verbruik worden vrijge steld. Zo stelt het het Plan van de Partij van de Arbeid. Het productievermogen van gas is in Amsterdam nu reeds gering. Binnen afzienbare tijd zal een aan tal belangrijke beslissingen moeten worden genomen. Moet de Westergasfabriek worden geliquideerd? Moet een nieuwe gas fabriek worden gesticht? Of moet Amsterdam geheel of gedeeltelijk het gas van het Hoogovenbedrijf be trekken? In dit verband doet rich ook de vraag voor of Amsterdam financieel moet deelnemen aan het project ran de Hoogovens tot stichting van een dan na 1958 het aantal leerlingen af neemt, dient het aantal per klasse te worden verlaagd. Dit wordt echter door het Rijk bepaald. Tram Verder wordt van de regering ge vraagd verbetering van de premie regeling particuliere bouw voor de grote steden. Amsterdam blijkt in het alge meen op de particuliere bouwers weinig aantrekkingskracht uit te te oefenen, waarbij de arbeidsver houdingen in het bouwbedrijf al hier ongetwijfeld een rol spelen. Verder wordt gepleit voor het eengezinshuis, douches en badruim- te, was- en droogruimte, woon- en werkbalkon in iedere nieuwe woning. Redelijke huren De huren, ook van nieuwe wonin gen, mógen niet uitgaan boven de draagkracht van degenen voor wie ze bestemd zijn. De regering regele de verhouding tot de inkomensfactoren. De gemeente zal ook de bouw van middenstandswoningen zoveel moge lijk dienen te bevorderen of zelf in handen dienen te nemen. Advertentie IA SPECIAAL VOOR OE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Verder gaande wensen op het ge- bied der onderwijsvernieuwingmeer "'Jzonder zorg te worden besteed aandacht voor de lichamelijke aan verdere verfijning van de Ta- kunstzinnige en handvaardigheids- rieven v°or diegenen die voor him vorming. Aan de vacantiebesteding gang naar en van hun werk gebruik moet uitbreiding worden gegeven. maken van dit vervoermiddel. T~ien ondergrondse is tech- Jij nisch mogelijk. maar uitermate kostbaar. Ze zal investeringen vragen, die in omvang de bouw van een nieu- we. grote industrie, een electri- sche centrale of een stadhuis ver te boven gaan. Voor zover 'deze echter kun nen strekken tot grotere bevei liging en vermindering van on gelukken, kunnen de economi sche offers moeilijk te groot worden geschat. Zo staat in het hoofdstuk Stadsontivikkeling van het Plan over Amsterdams toe komstige!?) métro. Een van de belangrijkste hoofdstukken van het Plan voor Amsterdam is ongetwijfeld Werk en Welvaart, want werk en welvaart is toch het voornaamste doel, dat de Partij van de Arbeid ook te Amsterdam wil bereiken. Industrialisatie, zo wordt gezegd, is in belangrijke mate een regeringszaak, maar de gemeente heeft hierbij een drieledige Zij moet- voorbereidende werkzaam heden verrichten, zorgen voor goede wegen, voldoende gas, water, electri citeit, voor de aanleg van industrie- i Is je gisteravond in dat zaaltje van Kras je ogen dicht- A kneep, zou je je in een schoenenwinkel wanen. Alleen: die Zm. leraar... De klant kwam binnen en duiode de verkoopster een uit geknipte advertentie onder de neus. Cliënte: „Heeft u mischien iets dergelijks?" Verkoopster: „Nee... dat hebben we niet..." Maar de leraar! De leraar zei: „Kijk, dat moet je nu nooit zeggen. Je zegt in zo'n geval (ook al weet je. dat je het be wuste schoentje beslist niet in huis hebt)- kijken, mevrouio. Neemt u even plaats..." Ja, dat zijn zo de fijne trek- „Zeg nimn jes van de verkoopkunde. Maar „dag, dame". daar zaten de ruim twintig „Zeg niet: schoensmeer. Zeg: dam het Gooi, Den Haag, jonge mensen dan ook voor, in schoencrême". n or> Tafeltennis Er wordt ook getafeltennist Ik zal even voor het Rampenfonds. Zon dag 8 Maart, in een spontaan afgestane Apollohal. Gp initia- ,Zeg nimmer", zei de leraar, tief van de vereniging Nehamy komen er spelers uit Amster dam, het Gooi, Den Haag, Utrecht en heel Noord-Holland dat" zaaltje. Om all round „Vertel nooit: ik laat u nu een toernooi houden. Deelne- schoenenverkopers en -verkoop- deze grijze schoenen zien. mers kunnen zich voor 25 Fe sters te worden. Want- zij vol- maar grijs wordt niet meer bruari melden bij J. D. de Her- - gedragen". togh, Chürcbïll-laan 177. De leraar zei nog veel meer, u weet onder gen de cursus „Opleiding win kelpersoneel" van de Stichting Vakopleiding en Vakexamens maar genoeg: Voor de Detailhandel in Schoe- tussen wel dat een goed nen, en dat met de bedoeling schoenverkoper stevig in- zijn om over een maand of twee schoenen moet staan. Het valt In Krasnapolsky, gisteravond: „Hebt u tnisschien wat dn- Toch naar het Rijksmuseum Het Rijksmuseum beschikt op het ogenblik over een kleine invalidenwagen. Daar heeft de Nederlandse Cen trale Vereniging voor Ge- brekkigenzorg voor gezorgd. De wagen maakt het hen, die slecht ter been zijn, mogelijk toch een bezoek aan 's lands eerste museum te brengen. Voortreffelijk idee! In stilte GIST IN SPANJE na een examen onder rijks- alleen, in dit licht bezien, óók ders?" Schoenen verkopen is nr tmi-rlnk klant te zijn... geen gemakkelijk vak! °IJ muzieK toezicht het diploma „schoen- niet mee om klant verkoper" in de zak te kunnen steken. Verkoopkunde... De argu menten, waar je als verkoper uit moet kunnen putten, maar ook materialenkennis. De we tenschap, hoe een voet ge bouwd is en ook het netjes kunnen inpakken van incou rante artikelen. Schoenvormen op een prik kennen en schoe nendozen snel weten op te ruimen. En andere kanten var het vak, véél meer kanten. „O; deze cursus stuk voor stuk: gr richt op het pasbankje", aldi de directeur van de stichtm de heer W. Th. de Boer. De les van gisteravond was een openbare les. Voor leken als ik ook wel eens een open baring. De (denkbeeldige klant werd er afwisselend ge nadeloos bekeken, nieuwsgir rig gemaakt, bezig gehouden doordrongen van de fantast' sche eigenschappen van di' schoen of dat potje lak. De klant... In de krant van 6 Februari kreeg last van de overstro- hebben wij een gedichtje opge- ming. Toen de oude Amsterdamse firma „Korsten van 1848" viif jaar geleden een eeuw bestond, DE WERKSTAKINGEN in hield men geen feestelijkheden Svanje.die nu Reus, Barcelo- omdat men het te druk had na en Gaaix omvatten, schij- met de reorganisatie van het '/e?.een bijzondere betekenis te bedrijf. De luisterrijke viering "ebbenanarchisten, sociaal van het 105-jarig bestaan die "emokraten en republikeinen op II Februari zou worden ge- verdedigen ze gezamenlijk. De houden, is nu met het oog op peering zendt militairen en de nationale ramp evenmin 3 2'a' Cadix het brood doorgegaan. Het werd een in- door de mtlltairen bakken. tieme viering in Amsterdam en Alblasserdam, waar een doch- Paardenkenner dTKS"hS'hif ,nh. C'r™s Strassburger in Carré ^wïbüels >»«Scb„r;iihStvKk„^ nomen, ondertekend G. t. N. Het heette Het Springtij en gaf de indrukken weer van een jevoelige schrijfster. En wat blijkt? De Amster- lamse amateursband The Es- uirers heeft het vers op mu- sterdam bekende Max Schu mann. Tot Zaterdag heeft hij met zijn paarden gewerkt in Tom Arnolds circus in Har- ringay, Londen. Het verhaal langs deze wal- Met ZM," vrouw Paula, doch- lekant wordt langzamerhand £er van. ,.e Sxote clown Rivels, Van 't Leidsebosje eentonig, maar goed: het iek gezet en wil het overal ten minste een prettig verhaal, pelen ten bate van het Ram- Ook de toegangsprijs, die ■enfonds. Mits de schrijfster men Zondagavond betaalt om aar toestemming gaf. in het AMVJ-gebouw de film Die heeft zij grif gegeven, en „Tropische kleurenweelde" te i wil het gedicht ook gaarne gaan zien, komt terecht bij de •n anderen ter beschikking slachtoffers. 7V n- ellen, uitsluitend voor het Voor de film begint te draai- aChtVOOrstellinaen iede doel Zij is mevrouw G. en zal m'n collega Jan Roelfs Voor het Rampenfonds - J. te Niet. Krammerstraat van het dagblad Trouw een een slagzin van deze tijd En -• ^u'd n. relaas geven van zijn indruk- voor het Rampenfonds ook is The Esquirers zullen het nu ken in het noodgebied. J- i-"! - - •nor het. pprsT. «nplon nu Wo kwam hij nu naar de Deense paarden kijken, die in Carré onder Adolf Strassburger de buteren. „Prachtig!" zei hij maar hij vond de twaalf Friese hengsten toch het mooist. •oor het eerst spelen op 23 Fe- iruari in gebouw Cambridge, keizersgracht 485 voor de Ver- Jn Vincent miging voor Ontspanning ten J '•"c-ertt, late van het Nationaal Ram- De Kunstkring Amsterdam- penfonds. Er zijn nog enkele West geeft, voor de slachtof- kaarten voor twee kwartjes t.e fers. twee avonden in de Jeru- koop voor die avond._Corres- zalemkerk. Een pondentie-adres van The Es- quirers: D. de Glas, Wetering straat 6 I. de voorstelling van de film „Mens, durf te leven", die Zaterdagnacht om twaalf uur in Desmet gegeven wordt. Tegelijkertijd is er in Capi tol op de Rozengracht een Ita liaans operaconcert voor het goede doel. Fragmenten uit orgelconcert Cavalleria Rusticana, Rigolet. van Piet van Egmond op Za- to, Aïda en nog veel meer, uit- terdag 14 en zang van Jo Vin- gevoerd door de operagroep cent op Zaterdag 28 Februari, van C. C. van Asselt. terrein, bouw van industriehallen en -flats en voor financiële steun. Verder voor voldoende vakonder wijs en opleiding van leidende krach ten en voor de bouw van arbeiders woningen. Ook moet de gemeente de voorlichting ten behoeve van het be- dnjisleven tot haar taak rekenen. De industrialisatie geschiede vol gens een weloverwogen plan. Bijzondere aandacht wordt in dit hoofdstuk geschonken aan de diamantnijverheid. die tegenwoordig weliswaar klein van omvang is, maar die in de laatste jaren toch een deviezenoverschot van veertien tot achttien mil lioen heeft opgeleverd. Van het grootste belang is de Am sterdamse haven niet alleen een stukgoederenhaven. maar ook een overslaghaven te doen zijn met een moderne apparatuur voor massagoe deren. Loodsen, vemen en uitrusting moeten dringend worden gemoderni seerd. En dan vinden wij allerlei bekende wensen in het Plan terug: bussen naar de haven, binnenscheepvaart en bodedienstencentrum, meer hotel- en meer vergaderruimte. Met de sterfte aan longtuber- culose ligt Amsterdam boven het landsgemiddelde zowel als boven het gemiddelde van de gemeenten met meer dan honderdduizend in woners. Het bedraagt hier 14.4 per honderdduizend tegen 14,0 gemid-- deld. (1950). Verbetering der huisvesting van het Consultatiebureau is ten snel ste nodig. Zonnestraal krijgt er voor reke ning van de gemeente Amsterdam 285 bedden bij. die wellicht ook voor lijders aan andere ziekten kunnen worden gebruikt. Aldus het Plan van de Partij van de Arbeid voor Amsterdam.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5