CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ENGELAND vraagt dringend om 10 milSioen zandzakken Prins Bernhard dankt het Engelse volk Het herstelwerk op Walcheren verloopt vlot Door zware dienst vermoeide militairen ontvreemdden sigaretten Bronnen van weldadigheid in Nederland vloeien nog steeds VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Commissie van Redactie: H. AJgra (hoofd- red.), Ir L. Eringa en E. B. Foltertsma. Directie: R. Boomgaardt, a.d. Bureaux: Leeuwarden. Galileër Kerkstr. 17 Telefoon Redactie 5098: Dir. en Adm. 5088 Bijkantoren: Sneek, tel. 2821; Dokkum, tel. 354; Drachten, tel. 2195; H'veen, tel. 2010. Abonn. prijs f 1,82 per maand. Giro 18418. Dit nummer bestaat uit zes pagina's tfvimh IDaflblaö 48ste Jaargang No. 37 Ylationacd Den Haag giro 9575 Afstraffing "He communisten hebben van dr. Drees hun afstraffing gehad. Hij heeft met de stukken aangetoond, aan welk een afschuwelijk demagogisch spel deze lieden zich schuldig hebben ge maakt. Iedereen, die de rede van dr. Drees heeft beluisterd, kan daarvan ge tuigen. Merkwaardig en treffend was ;het,. te-horen, lioe deze door het huitem land gedirigeerde vijanden van ons .volk de arbeiders proberen te brengen lot een houding, die de arbeiders zelf niet willen. De arbeiders zeggen: wij gaan overuren maken voor de getroffenen. Dat mag niét. zeggen de communisten. De orders luiden, dal we daartegen moeten zijn. De E.V.C.-leiders, die op Maandag ja hebben gezegd, krijgen orders, hun ja in neen Ie veranderen en zij doen bet natuurlijk prompt. Maar de arbei ders trekken er zich niets van aan. Zij laten hun hart .en hun rechtsgevoel spreken, zij gaan door mei werken, dat wil zeggen met helpen en zij laten den communist praten. De communist handelt vandaag dom. Vaak moest men zeggen, dat iu hun propaganda een stuk raffinement stale. Dat zij meesters waren in de demago gie. Maar vandaag niet. Vandaag heb ben zij zich vergist. Zij, die de orders ga\en. kennen blijk baar het Nederlandse volk niet en dus ook den Nederlandsen arbeider niet. In de tweede lijn Dij de nabetrachtingen over de na tionale ramp is natuurlijk herhaal delijk aau de orde de vraag, wat er kan worden gedaan, om de gevolgen van zulk een verschrikkelijken stormvloed, als nu ons land heeft geteisterd, zoveel mogelijk te beperken. Die vraag komt in een bijzonder licht, nu we de be schouwingen van mi'. Algera hebben gehoord omtrent dezen stormvloed. Dit is iets verschrikkelijks geweest. Het was, alsof een vloedgolf door de Noord zee stuwde van liet Noorden naar hei. Zuiden en in den Zuidelijken trechter al hoger opliep. Het water steeg tot een angstwekkende hoogte. Nooit kan men waarborgen geven, dat de dijken altijd boog genoeg zullen zijn, om eiken stormvloed of vloedgolf in de toekomst te keren. Kan men dan op iets terugvallen'? De Minister heeft er op gewezen, dat ook slaperdijken zijn overspoeld, en dal juist achter zulk een dijk mensen, hoe wel ze gewaarschuwd waren, in bed door het water zijn verrast. Ook de sla perdijk biedt geen afdoende waarborg. Maar wij hebben er met name iu Fripsland mee te maken. Van ouds liepen er door de provin cie dijken, die als slaperdijken volko men intact werden gehouden. Zij wer den geeoutroleei'd. De duikers onder die dijken konden onmiddellijk worden ge sloten. En met name bij de verschrik kelijke overstmming in 1825 hebben de slaperdijken in Westergo een belang rijke beschermende rol gespeeld. Al is dus een slaperdijk geen afdoen de waarborg, het is wel zaak. er alle aandacht aan te besteden. In den laat- sfen tijd was dat minder dan vroeger het geval. Hel kwam hier en daar in Neder land voor, dal bij den aanleg van mo derne wegen een tracé werd getrokken dwars door eeu ouden slaperdijk been. En zo is ook wel op andere wijze deze verdedigingslinie in de tweede lijn ver onachtzaamd. Daarom moet dat één van de punten op het program zijn, dat er aan deze slaperdijken vnl'edige aandacht wordt geschonken en dat nauwkeurig wordt nagegaan in welke gevallen, in welke male en voor welke gebieden zij nog een functie hebben of kunnen herkrij gen bij de verdediging van ons land tegen de zee. Een nieuw alarmsysteem van Iseht- en geluidsignaSen Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag acht: "Wcst-Europese landen (Frankrijk, België, Italic, Wcst- Duitsland. Zwitserland, Noorwegen, Dene marken en Portugal) dringend gevraagd Groot-Brittannië in de komende 24 uur te helpen aan tien milliocn zandzakken, ter versterking van de Engelse zeeweringen i.v.m. het komend springtij (16 Febr.) Dc gevraagde staten hebben bevesti gend geantwoord op het Britse verzoek. West-Duitsland heeft 2 millioen, Portugal 80.000, Italië 1.350.000.. Noorwegen 120 000 en Denemarken de levering van 175.000 zandzakken toegezegd. In Rome is het. vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begonnen- België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag a.s. toe. In Zwitcrsland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal as. Zaterdag 250.000 zandzakken uit Duin kerken verschepen. Daar dc Franse voor raad niet groot genoeg was, om aan deze plotselinge vraag te voldoen, hebben dc fabrieken, waar de zakken worden ver vaardigd. in de nacht van Donderdag op Vrijdag overgewerkt. Alle landen zullen dc zandzakken gratis ter beschikking stellen. Ook Amerikaanse hulp De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft president Eisenhower Donderdag in een rapport over de overstromingen in West- Europa o.m. meegedeeld dat de V.S. thans met spoed millioenen zandzakken per schip en vliegtuig naar Groot-Brittannië zenden, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeeweringen. Nieuw alarmeringssysteem De minister van binnenlandse zaken, Sir David Maxwell Fyfe, heeft Woensdag avond in het Lagerhuis meegedeeld, dal in de bedreigde gebieden een geïmprovi- Commodore A. Viruly Gezagvoerder Adriaan Viruly is m. i. v. 6 Februari j.l. tot commodore op de Noord- atlantische routes van de K. L. M. be noemd. Deze geeft, liet recht lot het drageiv van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef-vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert is een van de be kendste K. L. M.-vliegers. Sedert April 1927 toen hij zijn F.. I. A,-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilo meter aflegde of wel 125 vluchten rond de aarde. Tijdens deze vluchten maakte hij kennis met 58 landen en vervoerde hij meer dan 60.000 passagiers en 4 millioen kilogram vracht. Grote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er reeds op zijn naam staan. Ook als schrijver van luchtvaartartikelen en als spreker geniet hij in binnen- en buitenland bekendheid. Het is ontroerend te zien hoe grenzen verdwijnen Ik ben zeer dankbaar enige woorden voor de BBC te kunnen spreken, daar dit mij de gelegenheid biedt het Britse volk te danken voor de hulp die het Holland gege ven heeft,niettegenstaande de catastrophe die hel zelf tegelijkertijd getroffen heeft. Ik zal niet uitweiden over wat in ons land .gebeurde. Het is thans onze taak voorwaarts te zien en het herstel voor te bereiden. En over de organisatie hiervan wilde ik graag wat zeggen. Wij moeten hierbij twee totaal verschil lende aspecten van het werk onderschei den: in de eerste plaats hulp voor de slacht offers van de watersnood en ten tweede het herstel van de dijken en het droog leggen van het land. Het Nationale Rampenfonds, waarvan ik president ben. heeft tot taak de geëvacu- eerden maatschappelijk weer op de been *e brengen en ze op alle mog^fike n^meren te helpen als zij naar hun woningen terug keren, als deze tenminste niet verwoest zijn. Ik ben zeer dankbaar dal ik u kan me dedelen, dat het fonds grote bedragen aan geld en grote hoeveelheden goederen heeft ontvangen, niet alleen van de mensen in Nederland, maar ook uit het buitenland, van het Engelse volk. Het is ontroerend te zien hoe onder deze omstandigheden gren zen verdwijnen en hoe internationale soli dariteit en vriendschap zich manifesteren. Ik heb dorpen gezien die er uit zagen alsof ze door een zwaar bombardement wa ren getroffen. Ik ben echter overtuigd, dat het Neder landse volk, dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zijn oude vijand, dc zee, in staat zal zijn al deze technische proble men op te lossen. We zijn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij we het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden „Luctor et emergo" ik worstel en kom boven. scerd alarmsysteem van licht- en 'geluid- seinen is ingericht om voor mogelijk nieuw overstromingsgevaar bij de komen de springvloeden te waarschuwen. De po litic zal o.a. gebruik maken van luidspre kerauto's. Waarschijnlijk zullen politic mannen en burgers op gevaarlijke punten op wacht staan. De B.B.C. zal dag en nacht om het uur berichten geven over de vloed- standen en plaatselijke waarschuwings- berichten herhalen. Vooral op het reeds zwaar getroffen eilancl Canvey in de monding van dc Theems, is men op zijn hoede. Er liggen hopen zandzakken gereed voor dichting van bressen. De Theems, de Ouse en de Lea zijn op verschillende punten al buiten haar oevers getreden. De waterstand is extra hoog tengevolge van de zware regens. Het aantal slachtoffers van de waters nood in Engeland bedraagt thans 288. Er zijn echter nog honderden vermisten. On geveer 30.000 mensen zijn geëvacueerd. Sneeuwstorm in Noord- Engeland en Wales In Noord-Engel and en Wales zijn tenge volge van een sneeuwstorm uit het N.O.. die nu al drie dagen woedt, verscheidene dorpen afgesneden. Honderden auto's zijn blijven steken. Ze moesten, bedolven on der een dikke laag sneeuw, door de bestuurders worden achtergelaten. De sneeuw, die op sommige plaatsen 3 meter hoog ligt. heeft minstens 40 hoofdwegen en 200 andere wegen geblokkeerd. Ook in Zuid-Engeland werd storm verwacht. Schotse bossen hadden zwaar tc lijden De storm van 1 Febr. j.l. heeft niet al leen overstromingen veroorzaakt aan dc Britse oostkust. Grote verwoestingen zijn aangericht in de Schotse bossen. Men schat het aantal omgewaaide pijnbomen op meer dan 30 millioen kub. voet, d.i. e geveer het dubbele van de hoeveelheid hout van alle soorten, die vorig jaar in Schotland geveld mocht worden. Het be treft, hier vooral oudere bossen van onge veer 50 jaar. Het omgewaaide hout dient snel naar de zagerijen te wol-den ver voerd. Anders wordt het door verrotting waardeloos. Canada -keert aangeboden er varen houthakkers te zenden. Om het ge vaar van grote prijsdaling bij massale aan voer te voorkomen .overweegt de regering aankoop van het gevallen 'hout. C-ïster ontving H.M. Koningin Juliana ten paleize Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse radio-commentator van de W.L.A.W., Rodwick Macleish, die in Amerika een radio-actie voert voor de getroffen Nederl. gebieden. Rodwick Macleish overhandigde Haar een brief namens de zes gouverneurs van New England en de burgemeesters, van Boston en Lawrence Middelburg heeft nog geen drinkwater Het voorlopig dijkherstel op Walcheren verloopt vlot. De gaten in de zeedijK bij de „Schone Waardin" zijn provisorisch gedicht, zodat het achtergelegen poldertje, dat aan de andere zijde wordt begrensd door een ïnlaagdijk, kan worden drooggepompt. Men is nu bezig deze dijk verder te versterken. Dit geldt ook voor de zeedijk bij het fort Rammekens en bij het fort De Ruyter. Tussen Westkapelle en Domburg gaat men voort met het doen van voorlopige voorzieningen aan dc zwaar beschadigde zeedijk. Het waterwingebied bij Vrouwenpolder, dat overstroomd was. wordt met behulp van. een grote pomp weer drooggelegd, doch het zal vermoedelijk nog lange tijd duren, voor dat de gemeente Middelburg, aan wie deze waterwinning toebehoort, weer drinkwa ter uit de duinen kan verkrijgen. Eenmaal p er dag wordt via de gewone'waterleiding een kleine hoeveelheid water aan dc Middelburgers verstrekt. Het dijkherstel tussen Veere en Vrouwen polder is. wat Walcheren betreft, het verst gevorderd. Ook word', hard gewerkt aan de ophoging van de binnendijk tussen de on dergelopen Oranjepolder en de achterliggen de polder. Voor de dichting van de gaten in dc dijk van de Oranjepolder is thans een aannemer ingeschakeld. Men zal trachten deze galen voer Zondag te dichten. Er zijn hier zeer veel mensen aan de slag. Perso neel van de Ned. Sproorwegen heeft het gac, dat in de spoordijk bij de Sloedam is geslagen, gesloten en de spoorlijn hersteld. Krijgsraad veroordeelde hen tot zes maanden gevangenisstraf De krijgsraad voor de luchtmacht West heeft gistermorgen in 'n bijzondere zitting drie leden van het 'uchtmachtpersoneel een beroepskorporaal en twee dienstplichtige mi litairen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag jl. op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten ge stolen. die bestemd waren om per container te worden afgeworpen boven het ramp gebied. De beroepskorporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste solóatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21-jarige be roeps korporaal M. L. van B„ de 20-jarige dienstplichtig sold. H. A. F. S. en de 21- jarige dienstplichtig soldaat W. ten N. Korporaal B. was Zaterdag- in een han gar op het vliegveld Valkenburg belast met het gereedmaken van een container, be stemd voor dropping boven het rampgebied, in de container moesten vier sloffen sigaret ten met elk twintig pakjes sigaretten wor den gepakt. Eén van deze sloffen bleek dooi water te zijn aangetast, waardoor vier pak jes sigaretten onbruikbaar waren geworden. B. heeft deze slof terzijde gesteld. Later heeft hij uit de slof twee pakjes sigaretten óntvreemd. De soldaten S. en N., die hem toen assisteerden bij het inpakken, stalen resp. acht en zes pakjes. De diefstal werd ontdekt door de sergeant van dc week. Bij controle van de dekens op de slaapzalen ontdekte hij onder de kussens van de bed den van beide soldaten, de pakjes sigaretten. De beschuldigden bekenden. Zij zeiden, dat ze een onbeperkte tijd dienst hadden ge daan en bovendien veel vlieguren hadden gemaakt. Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, vertelden zij. Er was slechts kof fie verstrekt. De beschudigdcn ontkenden dat er dé nacht ook soep- beschikbaar was gesteld. Een lid van de krijgsraad merkte op, dat hij wel soep had ontvangen op het vliegveld. Voorts merkten de beschuldigden op, dat er geen aflossing was geweest. De auditeur-militair, maj. mr F. van der Dussen, achtte bewezen, dat het misdrijf niet in vereniging is gepleegd. Strafverzwarende omstandigheden achtte hij niet aanwezig, omdat het misdrijf niet op de plaats van de watersnood' is geschied. Het feit op zichzelf noemde hij zeer onsympathiek .omdat dc militairen er van op de hoogte waren, dat de sigaretten bestemd -varen voor de slacht offers van de watersnood. Hij achtte het on juist, dat de militairen zich beroepen op de lange diensttijd. „Jullie zijn militair, het was een nood toestand en het was dus plicht ook 's nachts door te werken". Hij achtte ieder van de verdachten schuldig en eiste een gevangenis straf van zes maanden met aftrek. De siga retten dienden aan de Staat te worden te ruggegeven. De verdediger van de verdachten, mr Zwart, noemde het feit geen .liefstal, doch verduistering. De militairen zien achteraf heel gced in, dat zij dom hebben gehandeld, zei hij, doch toen zij het misdrijf pleegden, waren zij mOe en suf door het lange werk. Gp dat moment hebben zij dc consequenties van het misdrijf niet overzien. Pleiter ver zocht bij dc uitspraak rekening te houden met de bijzondere omstandigheden. Na raadkamer werden Van B.. S. en Ten N. schuldig bevonden aan diefstal bij gelegen heid van watersnood en veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Volgende week zal hierover driemaal daags weer een spoorverbinding tussen Vlissingen en Kapelle in beide richtingen worden on derhouden. Het ondergelopen deel van het dorp Arnemuiden is nu weer nagenoeg ge heel droog.- In de Walcherense kampen zijn 800 arbei ders gehuisvest uit Dén Haag. Utrecht, Den. Bosch, Nijmcgsn. Breda, Oss en Zaitbóinmel Zij werken on "Walcheren en de Bevé'landen. Ook in Zeeuwsch Vlaanderen wordt hard aan het dijkherstel gewerkt. Terneuzen biedt alweer een vrij normale aanblik, doch er moet nog veel schade worden hersteld. Op Schouwen wordt met man en macht gewerkt aan de versterking van twee dijken, 'die een verbinding tussen Zierikzee on Bouwers- haven mogelijk moeten maken. Op 't eiland moet huisvesting worden gevonden voor hon derden arbeiders. Prinses Wilhelmina heeft reeds een ba rak geschonken, die in Zierikzee wordt op gebouwd en de aannemer, die belast is met het herstel '--an de zeedijk nabij Zierikzee zal de inlagen met zand olspuiten om hier op barakken te kunnen plaatsen. Het gevaar, dat ce haven van Zierikzee zal v rzanden doordat het water dat door de dijkgaten vloeit veel zand meebrengt, is nog steeds acuut en eist spoedige voorzieningen. Militair bij auto-ongeluk omgekomen Tengevolge van een auto-ongeluk' in de nabijheid van Terneuzen is op 10 Febr. j.l. de dienstplichtige soldaat M. Blok, inge deeld bij het regiment veldartillerie Prins Frederik te Bergen op Zoom. om het. le ven gekomen. Hij was afkomstig uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voor- ne en was ongehuwd. Rampenfonds f 38 millioen Er kwam gisteren weer vier millioen gulden binnen bij het Nationaal Rampen fonds, dat thans over ruim f 38 millioen kan beschikken. Naar we eerst heden vernemen, hebben H.M. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina begin vorige week een belangrijke gift aan het Rampenfonds geschonken. „Beurzen open - Dijken dicht" De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten, de komende Zaterdagavonden extra uitzendingen te geven van de bij eenkomsten, door de gezamenlijke om roepverenigingen belegd ten behoeve van dc actie „Beurzen open - Dijken dicht". Zij, die bedragen voor de microfoon ko men aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord, maar ook gezien. De eerste uitzending zal reeds Zaterdagavond a.s. om 20.15 u. worden gegeven. De N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportage-wagen ter beschikking. Doeiinchem offerde in natura reeds f 500.000; Waalwijk offerde f 28.000; De Lier bracht f23.500 op; Lady L. Deterding te Parijs schonk f25.000. De Ernst Sillemhoevc van het C.J.M.V.- le Den Dolder is ter beschikking gesteld van het Centr. Evacuatiecomité. De jaar lijkse dankoffer-actie is ten bate van het rampenfonds. De veiling van fruit -n groente uit Israël en Italië bracht te Rotterdam de som van f 137.000 op. De gemeente Lienden gaf f 10.000; de Bond van beroepsschepelin gen bij de Zeemacht schonk f 10.000. Honderd kilo kroten ten bate van het Fonds brachten te Opperdoes op da vei ling f2.104 op. Het Concertgebouw-orkest gaf gister avond een uitvoering bate f 16.500 voor het Rampenfonds. De N.V. „B.P." schonk f 25.000; Philips Eindhoven had reeds f 350.000 gegeven het wordt nu f 500.000; het personeel van Philips droeg van salaris of loon reeds f 285.000 bij en zal ook nog twee uur overwerken. Helicopters van Franse Rode Kruis Toen gister bekend werd dat enkele hefschroef vliegtuigen, die in de noodge- bieden opereren, teruggetrokken sullen moeten worden, heeft het Nederlandse Rode Kruis een verzoek om hulp gericht tot zijn Franse zuster-instelling. Het Fran se Rode Kruis heeft toen direct drie heli- coptères ter beschikking gesteld voor de hulpverlening in de noodgebieden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1