DE MANNEN OP DE DIJKEN zij werken door, dag en nacht RADIO Vele zijden aan fiscale faciliteiten Rampenfonds Guur weer teistert West-Europa „The sun 's always shilling" Dit is dan het verhaal van Ripple uit Kentucky Financiën en Economie de blauwe WEK DE GAL IN UW LEVER OP VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Hij verteldedat zijn naam Ripple" ivas en dat hij eens heeft gewoond in Nashville. Eens, want al ettelijke jaren zwerft deze 24 jaar oude neger jongen, natuurlijk uit de staat Kentucky, in Europa van het ene Amerikaanse legeronderdeel naar het andere. Hij schijnt het leven zo best te vinden en dat hij nu achter het stuur van een bullebak van een vrachtauto een heen- en iceer-dienstje moet onderhouden tussen de Chassé- kazerne in Breda, waar vrijwel alle Amerikaanse mili tairen, die ter hulp naar het rampgebied zijn gedirigeerd, logies hebben gekregen, en het eiland Tholen, neemt Ripple als de zoveelste welkome afwisseling in zijn toch al niet eentonig leven. Walcheren trots I op zijn dijken Hij heeft ons onderweg op gepikt, we hadden niet eens onze duim opgestoken, maar de yer- langende trek op ons gezicht kwam hem wellicht heel bekend voor, per slot van rekening ben ie een chauffeur of niet om dat 'te weten. We voelden ons heel nietig in de enorme cabine, naast Ripple, die met een speels gemak aan het stuur rukte en trok, een stuur zo groot als een karrewiel. Als het geval door een bocht donderde, floot hij scherp en lang, en als hij een kans zag een wagen te passeren hemeltje, wat ging dat soms rakelings liet hij een langgerekt „hola horen. Bij alles lachte hij, zelfs toen hij op een recht stuk een deuntje ging neuriën, een eento nig wijsje, waarbij hij alleen de laatste woorden liet horen' and the sun is always shi ning". Schijnt de zon altijd? Schijnt de zon altijd? Hier in West Brabant en verder naar het Westen, waar het verdronken land Zeeland moet liggen, is er op het ogenblik geen sprankje De nacht in Melissant was niet prettig. Men heeft elkaar eigen lijk niets meer te vertellen. Er als er wat wordt gezegd, gaal het alleen over de ramp. De sfeer is heel naargeestig (hoe kan het ook anders), de meest blijmoedige moet er wel somber onder worden. De radio heeft geen prettig nieuws gebracht: programma ZATERDAG 14 Februari 1953 HILVERSUM I 402 m 7.00 VARA: 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. muz. 3.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. muz. 8.55 Kookpraat- ie. 9.00 Gram. muz. (Om 9.35 Waterstanden). 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld". causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en Diano. 12.00 Gram. muz. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeon- muziek. 13.50 Radioweekjournaal. 1.4.15 Hawaiianmuziek. 14.35 West-Fries programma. 15.00 Amateursprogramma. 15.30 ..Eerst denken, dan doen", causerie. 15.45 Gram. muz. 16.15 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Wereldkam pioenschappen schaatsenrijden. 18.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 18.20 Filmprogramma. 13.40 Re- geringsuitzending: ..Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 ..Passe partout". causerie. 19.40 ..Het Oude Testament in deze tijd", causerie. 19.55 ..Deze week", cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevari eerd programma. 22.00 Socialis tisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 ..Onder de pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. muz. HILVERSUM II 298 m 7.00 —24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. muz. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. muz. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Gram. muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. muz. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. muz. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. muz. (12.30—12.33 Land en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Boekbespre king. 14.10 Gram. muz. 14.20 En gelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek en letteren en kunsten. 15.40 Harmonie-orkest. 16.00 Pianospel. 16.20 Luchtvaartcause rie. 16.30 ..De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 journalistiek weekoverzicht. 18.25 Accordeonspel. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram. muz. 19.20 Parlemen tair overzicht. 19.30 Gram. muz. 20.20 Lichtbaken, causerie 20.40 .100 Jaar Kromstaf". 21.00 Ge- variëerd programma. 21.50 Ac tualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 ..Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Gram. muziek. storm. En als men op het ogen blik ergens doodsbenauwd voor is, is het de wind. De regen slaat tegen de vensters en we beelden ons in, dat we het water horen klotsen. Dat kan natuurlijk niet, maar de sfeer brengt je ertoe vreemde geluiden te horen. Eigenlijk zouden we wel iets geks willen zeggen in alle somberte. „Kom", zo schiet het ineens in ons hoofd, „waarom zouden we niet een boom over Abe Lenstra opzetten?" Maar op hetzelfde ogenblik schamen we ons diep voor zo iets onbenulligs want dat is alles eigenlijk bij zoveel ellende en met een los gebaar slaan we de hele Lenstra uit ons hoofd. We voelen ons niet be paald 'oehagelijk in onze verfrom- faaide kleren, nog altijd rillerig van de natte koude dag, die ons weer een stukje verder heeft weggevoerd van de onheilsdatum 1 Februari. De mannen, die nu al ettelijke dagen en nachten in de weer zijn om de dijken op nieuw kracht te geven, bemerken niet eens meer de koude en de nattigheid, en ze weten al niet meer wanneer ze uit de kleren zijn geweest. Wat een bewonderenswaardige moed is daarvoor nodig, zij heb ben bijna alles vergeten voor slechts een doel: de dijk. Zoals Goeree er nu uitziet is hét ge woon heksenwerk er weer iets van te maken. En zo is het overal op de ongelukkige eilanden, die plotseling zijn weggezonken ach ter de stukgeslagen dijken. Wereldreis Van Goeree naar Bergen op Zoom is welhaast een wereldreis. We praten er niet over, we zitten naast Ripple en we horen, dat de zon altijd schijnt. Was het maar waar, denken we. Maar we zeggen dat niet tegen Ripple, die dat toch niet zal willen inzien en daarom ook misschien niet voor niets deze wonderlijke naam hij heeft hem geschreven en met een golvende armbeweging verklaard - - bij zijn sprong in het Kentuckyla.nd heeft gekregen „vriendelijk kabbelend beekje", wel laat Ripple zijn droom blij ven voortdromen. In Bergen op Zoom ligt de zaak fout, althans voor ons. We kun nen niet naar Zierikzee. Potte- kijkers heeft men bij alle op- bouwwerkzaamheden en verdere rompslomp niet nodig en mis schien heeft men ook de lucht gekregen van het bezoek, dat Koningin Juliana aan Schouwen en Duiveland wilde brengen, waarbij vanzelfsprekend Zierikzee I niet zou worden overgeslagen. We staan uren en uren later in Vlis- singen, weer een wereldreis. Walcheren heeft geboft, de splinternieuwe dijken hebben het razende geweld van een woedende zee prachtig door staan. Er is grond ondergelo pen en er zijn ook hier slacht offers te betreuren, maar van alle Zeeuwse eilanden is Wal cheren het beste uit de storm vloed gekomen. nog aan de kosten voor de dijken gaan knabbelen? Moeten we dan weer gaan vergeten dat we in een waterland wonen? En dat het water ons land o zo gemak kelijk de baas kan? Trots op zijn dijken Huizenhoge golven zijn in die ongeluksnacht ook op Walcheren toegerold. Vlissingen toont hel duidelijke bewijs met welk een formidabele kracht het water is opgedrongen. De boulevard is over een groot gedeelte versplin terd, huizen er vlak achter zijn tot de helft volgelopen en er moeten ook enkele slachtoffers zijn. In de haven vloeide het water over de hoge sluisdeuren en enkele scheepjes, daarbuiten voor anker, zijn als houten speel goedbootjes opgenomen en ver splinterd. De materiële schade is echter toch meegevallen, zelfs aan de dijken. Walcheren, dat de ellende van een overstroming nog van zo kortgeleden weet, is nog nimmer zo trots en zo dankbaar op zijn dijken geweest. Prins Bemhard bezocht Klundert Prins Bernhard is gistermiddag omstreeks kwart voor één per helicoptère in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de burgemeester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeente. Na een uur is hij vertrokken. Koningin zal voorlopig geen bezoeken niet feeste lijk karakter afleggen H.M. de Koningin zal in de naaste toekomst alleen de getrof fen gebieden bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen, zo vernemen wij van gezagheb bende zijde. Alle bezoeken die een enigs zins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, me de in verband met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere manier besteed kun nen worden. Expediteur onder brandkast De 45-jarige expediteur A. B. de H. uit de Loenensestraat te 's-Gravenhage geraakte dezer da gen bij expeditie-werkzaamheden in een perceel aan het Noordein de onder een brandkast. Hij werd met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan de Noordwal op genomen. Hij is aan de gevolgen overleden. Belastingaftrek over jaar 1952 is ook mogelijk Enorme sneeuivval in Engeland LONDEN, 12 Februari West en N.W. Europa werden van daag geteisterd door een sneeuw storm, waardoor het weg- en spoorwegverkeer gestremd werd en vele dorpen werden geïsoleerd. In delen van Noord-Engeland en Schotland woedt de storm reeds 40 uur. In Engeland werden 40 hoofd wegen en 200 kleinere wegen ge blokkeerd door sneeuw, die opge waaid was tot een hoogte van vier meter. Honderden chauffeurs lieten hun wagens en vracht auto's in de steek. Er bleef slechts één weg open van Manchester naar het Noorden van Schotland. Sedert jaren heeft het Engelse verkeer niet zo van het weer te lijden gehad. Gisteravond werd een buiten gewoon hoog tij verwacht en 24.000 man soldaten en vrijwilli gers zijn druk bezig de dijken nog meer te versterken. De stormwinden houden de ha vens in Noordoost Engeland dicht Zoals bekend heeft de regering een aantal belasting faci liteiten verleend om de vrijgevigheid ten bate van het Nationaal Rampenfonds te stimuleren. Over deze facili teiten en de problemen, die ermee samenhangen, heeft dezer dagen voor de radio een vraaggesprek plaats gevon den met de heer D. J. Muller, hoofd van de afdeling „directe belastingenvan het ministerie van financiën, waaraan ivij het volgende ontlenen. zijn aangifte voor de inkomsten belasting 1953 of 1952. Overwogen wordt of het moge lijk is een regeling te treffen, dat niet onder de inkomstenbe lasting vallende werknemers aan de inspecteurs kunnen verzoeken, de loonbelasting over de rest van het jaar te verminderen. waardoor de kolenboten niet kun nen varen. Men verwacht, dat dit later van invloed zal zijn op de kolenbevoorrading in Londen. In Frankrijk, België, Zweden en Denemarken werden eveneens S.eterM„Vtn?»Mw„irngeV°lg<! Va" i Fabrikanten en importeurs van de grote sneeuwval. tebaksartikelen .krijgen vrijstelli Kleine zowel als grote giften mogen geheel van het belastbare inkomen worden afgetrokken. Dit geldt ook voor naamloze vennoot schappen, coöperaties en dergelij ke. De giften moeten echter schriftelijk bewezen worden door giro. of postwisselstrookjes etc., willen zij voor belastingvermin dering in aanmerking komen. Ook bedragen, die van het loon worden afgestaan, zijn vrij van belasting, terwijl zij eveneens bui len de vereveniingsheffing vallen. Dit geldt ook voor de verdien sten van overwerk. Waarschijnlijk behoeven over deze loonbestand- delen ook geen sociale lasten be taald te worden. Bedrijven, die gTatis goederen afstaan aan de daartoe aangewe zen instanties, mogen die goede ren als verlies boeken, terwijl ook geen omzetbelasting geheven wordt. Lid Algemene Rekenkamer (Van onze parlementaire red.) Door het eervol ontslag van Accijns voor afgestane rook artikelen via de aangewezen in stanties. Er wordt geen schen kingsrecht geheven van schen kingen in geld aan het Rampen fonds en van schenkingen in goe- haar voorzitter, de heer Th. San- deren aan de daarvoor aangewc- ders. is een vacature in de alge- zen instanties. Slachtoffers van de mene rekenkamer ontstaan. De watersnood kunnen op verzoek Tweede Kamer maakte vanmid- uitstel van belastingbetaling krij gen Over de entreegelden van voor 2 Maart gehouden sport wedstrijden, concerten en theater voorstellingen wordit geen omzet belasting geheven als minstens de 'helft van de bruto recette aan het Rampenfonds is afgedragen. De invoerrechten worden niet geheven bij invoer van goederen, die groter zijn en gratis zijn ge schonken aan bevoegde instanties ter leniging van de nood. Iets bijzonders is dat de giften mogen worden afgetrokken van het be lastbare inkomen over 1953. Dit moet echter speciaal bij de aan gifte worden gevraagd. Loon- en inkomstenbelasting. De werknemer hoeft geen be wijs te hebben als de werkgever in zijn fiscale loonadministratie nu naar het loon boekt, vermin derd met de afdracht aan 't Ram penfonds en de werkelijk ingehou den loonbelasting. Het wordt moeilijker als iemand die onder de loonbelasting val', buiten zijn werkgever om geld aan het Rampenfonds heeft over gemaakt. Valt zo iemand ook on der de inkomstenbelasting, dan kan hij voor die giften voorzo ver een bewijsstuk aanwezig is belastingvermindering vragen bij Jack Benny, een Amerikaan se radiokomiek, en Carla Pfanstiehl, een 5-jarig Ame rikaans meisje, met nog ge deeltelijk Nederlands bloed, hebben een nieuwe hulpactie in Amerika voor de over stroomde gebieden in Neder land ten doop gehouden. Zij ivekken iedereen, met een druppeltje Hollands bloed in de aderen, op, dit jaar op Valentijnsdag (14 Februari) een extra Valentijn met geld te zenden naar de NetherlandAmerica Foun dation te Washington, het of ficiële bureau voor de hulp acties voor Holland. Benny en Carla beginnen de nieuwe actie: „Send a heart to Holland". dag voor de vervulling van deze vacature de volgende voordracht op: I 1. H. van der Tempel, hoofd inspecteur van de algemene re kenkamer (52 van de 71 stem men): 2. Mr. Ch. J. M. Hens, hoofd inspecteur 1ste klasse, afd. chef ol. secr. bi.i de algemene reken kamer (33 van de 64 stemmen bij herstemming) Weer beurshandel in Duitse effecten De Nederlandse Bank heeft een algemene vergunning verleend 3-D. J. Gerritsen, dir. der voor de verhandeling van Duit- rijksbegroting. oud lid v.m Ned se effecten. Deze geldt voor thans Ind. rekenkamer (44 van de 67 aan een Nederlandse beurs offi- stemmen). Deze voordracht zal schriftelijk aan H.M. de Koningin worden toegezonden. Aan boord van hun schip, de „Bloemfontein Castle", in het King George V dok te Londen vond Woensdag een plechtig heid plaats waarbij aan de Kapitein van het schip en de leden der bemanning een blijvende herinnering werd uit gereikt voor hun aandeel in de redding van de passagiers en bemanning van de „Klipfontein" welke op 8 Januari j.l. zonk. De onderscheidingen werden uitgereikt door de Directeur van de Holland Afrika Lijn, de heer S. J. Mook. Geen wonder, dat men zegt, dat de nieuwe dijken veel steviger en beter waren dan de dammen, die ik-weet-niet-hoe-lang al de FEUILLETON andere eilanden tegen het zee- j water moeten en moesten be schermen. En de theorie wordt, opgeworpen naast alle theo rieën die er al gemaakt zijn 1 dat de dijkgrond op een bepaald ogenblik „moe" gaat worden en dat het werkelijk noodzakelijk is (zie Walcheren een dijk af en toe in revisie te nemen. Wij zijn geen experts, verre van dat, maar ons lekenverstand zegt toch, dat er in deze theorie iets waars schuilt, al zal een dergelijk re visieplan onnoemlijk hoge kosten met zich meebrengen. Maar mo gen we na die fatale Februaridag cieel genoteerde in d.m. luiden de Duitse effecten en voor in r.m., guldens, ponden sterling, Zwitserse francs en U.S. dollars luidende Duitse effecten die voorzien zijn van een .verklaring van verhandelbaarheid". De Vereniging voor de Effec tenhandel heeft bepaald, dat met ingang van 16 Febr. de handel overeenkomstig de beschikking Beursverkeer 1947 wordt open gesteld in een aantal Duitse obli. gaties. De Vereniging heeft ook een lijst van Duitse effecten gepubli ceerd waarvan de verhandeling slechts is toegestaan met een speciale vergunning van de Ned. Bank. Onveranderd dividend de Twentse Bank Naar wij vernemen zal in de eerstvolgende algemene vergade ring van aandeelhouders van de Twentse Bank N.V. woren voor gesteld over 1952 een dividend uit te keren van 9 pet., evenals vorig jaar. Besoeki Tabak betaalt 3 Zi pet. uit reserve De financiële resultaten over 1951 van de Besoeki Tabak Mii.. N.V. zijn in aanzienlijke mate ongunstig beïnvloed door de ver branding van het beste gedeelte van de gehele oogst. De exploitatie-rekening is af gesloten met een verliessaldo van f641.470. Na langdurige onder handelingen is. bij wijze van. com promis, van het Onderling Land- molestfonds 3.0 pet. van de scha declaim uitgekeerd, tot. f952.122. zodat het jaar wordt afgesloten met een winstsaldo van f310.651. Voorgesteld "wordt f 260.000 te reserveren en het restant toe te voegen aan de algemene reserve. Uit de dividendreserve kan 3'A pet. worden betaald. Kali Bendo verlaagt het dividend De N.V. Cultuur-Mij. „Kali Bendo" heeft 1951 afgesloten met een saldo winst van f 33.942 (f59.802). Voorgesteld wordt een dividend van 6 pet. (7 pet.). De koffie-oogst is zeer teleur stellend geweest. Wegens de on gunstige weersgesteldheid zijn de laatste bloeien mislukt; boven dien is door diefstal het grootste gedeelte verloren gegaan, zodat van de getaxeerde 360 qt. slechts 143 qt. zijn uitgeleverd. De rub berproductie liet zich aanvanke lijk gunstig aanzien, doch deze is in het tweede halfjaar beneden de verwachting gebleven. Totaal zijn geoogst 149.863 kg. De op kleine schaal toegepaste verenting ter verjonging van de oude robusta-aanplant heeft aan getoond, dat hiervan niets te ver-, wachten is. De enige remedie zal dan ook zijn radicale herontgin ning met superieur plantmate- riaal. aldus het verslag. Wegens de hoge kosten zal dit noodge dwongen moeten worden uitge steld. Beursoverzicht Ongeanimeerde markt AMSTERDAM. 12 Febr. De plotselinge belangstelling voor Amsterdam Rubber blijkt gisteren toch nog de omzet gestimuleerd te hebben, het totaal cijfer was ten minste ruim twee en een kwart millioen nominaal voor de aandelen. H.V.A. en A.K.U. gin gen hierbij voorop met ieder 115.000, daarna volgde Amster dam Rubber met 77.000. Veel animo heerste er vandaag niet en van specialiteiten was niets te bespeuren. Na een prijs houdende opening brokkelden de noteringen een kleinigheid of. zo dat in de meeste hoeken beneden het niveau van gisteren gesloten Werd. De Hausse in Exploratie is weer eens een eendags vlinder gebleken. De gisteren behaalde koerswinst van zeven punten werd tenminste teruggebracht tot twee punten, slotnotering 112. Vandaag werd zowel aan ta bakken als aan rubbers wederom enige aandacht besteed en bij ope ning waren koersen van twee punten geen zeldzaamheid. Ge zien de algemene marlcttendens ging het echter ook hier de bene denwaartse richting in. zodat deze winsten weer verdwenen. In sui kers heerste voortdurend aanbod, waarbij HV.A., drie punten en Vorstenlanden een punt verloor. Besoeki Tabak werd lager gead viseerd. Zoals bekend wordt over 1951 3 V„ pet betaald tegen 9 pet over 1950. Aandelen Twentsche Bank een kleinigheid beter in verband met het onveranderde dividend van 9 pet. In de internationale papieren zat vanmiddag weinig beweging. Olies en A.K.Ü.'s ruim één punt lager. Philips en Unilever nau welijks prijshoudend Ook de lo cale industrieën verloren een kleinigheid, evenals de scheep vaartafdeling. Amerikanen zo mo gelijk nog stiller dan anders. Nu New York vandaag gesloten bliift. Staatsfonds een fractie luier. De beurs staat nog enigszins scep tisch tegenover de geruchten van een eventuele nieuwe lening, al ontkent men de mogelijkheid niet Men verwacht voorts niet. dat de handel veel uitbreiding zal on dergaan. nu Maandag a.s. in een groot aantal Duitse fondsen weer trans-acties kunnen worden ge daan. Met uitzondering van de dawes, voung en enkele andere in dollers luidende obligatiën zijn de meeste al gerepatrieerd". D mlt morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal m uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. TJ raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPrL/LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpUletjea. Advertentie Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar mi nuten. met één of twee Rennies. Deze smakelijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in. te nemen zonder water of wat ook. A 'N VERHAAL UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN Door P. C. WREN 2. En toen „c „„vppam de At lantische Oceaan doorkliefde, ver volgde de Beaujolais nog steeds zijn verhaal, opperde mogelijk heden, ontleedde het, voegde de len weer samen, en trachtte het mysterie ervan op te lossen.. George Lawrence bleef aandach tig daar het indirect te ma ken had met de vrouw die hij al tijd had bemind. Toen zij in Lon den afscheid namen, vervolgde Lawrence de geschiedenis voor zichzelf, totdat hij, op zijn beurt, het verhaal, thans volledig, weer aan zijn vriend kon mededelen. Het vedhaal, dat majoor de Beaujolais blijkbaar zo bezig hied, begon als volgt: „Zoals je weet, George, ben ik wat je noemt levend begraven in Togotoe, waar ik tegenwoordig gestationneerd ben. Je hebt er geen idee van, hoe ik daar leef in de meest Zuidelijke punt van het Territoire Militaire, een plek vergeleken waarmee het een zaamste en smerigste Algerijnse dorp op Sidi-bel-Abbès zelf lijkt, Sidi-bel-Abbès op Algiers, Al giers op Parijs in Afrika en Pa rijs op het paradijs zelf. Er ge beurt niets: ik zie de zon opko men en ondergaan, ik zie de ludht en de woestijn, mijn hand jevol mannen die met cafard in hun klei-fort liggen, zwarte Se- negalezen en blanke infanteris ten op muilezels, arme duivels, en verder?" „Over twee seconden huil ik," zei Lawrence spottend. „Wat zie ik?" ging de majoor onverstoorbaar verder. „Een ha gedis, een jakhals, en, als het lot mij goed gezind 'is, een slaven- karavaan van het Tsaad-meer, een groep Touaregs onder aan voering van een Targui, dorstend naar het bloed van de gehate blanke Roumi, en ik zegen ze, ook als ik ze aanval met mijn cavalerie-op-muilezels, en op hen laat vuren „Er gebeurde blijkbaar dan toch wel iets, Jolly. Vertel me dat maar," zei Lawrence gemelijk. „Ja, er gebeurde iets. Het was mijn behoud, naar lichaam en geest. Maar er werd een hoge prijs voor betaald, misschien wel te hoog. Vele dappere manschap pen sneuvelden, en een stout moedige onderofficier werd ver moord door een van zijn eigen mannen. En dat op het uur der zegenrijke overwinningEn vap zijn eigen mannen ik ben er zeker van. Maar waarom? Waarom? Ik pieker er dag en nacht over. Maar luister. Heb je wel eens gehoord van onze post Zinderneuf, ver, ver ten Noorden van Zinder, dat in het gebied van Air ligt ten Noor den van Nigerië? Neen? Dan hoor je er nu van, want hier had die onbegrijpelijke tragedie plaats. Op een smoorhete morgen dan zit ik in pyama boven een kop koffie te gapen, als mijn oppas ser binnen komt hollen, en hon derd uit kletst over een sterven de Arabische goum als die ke rels zich even ingespannen heb ben gaan ze al dood op een poort staat te roepen dat hij uit Zinderneuf komt, dat belegerd wordt, en dat er vreselijke din gen gebeuren. Moord en dood slag, de hoornblazer blaast 'het regiments-signaal, verzamelen, aanvallen, kortom: er is wat aan de hand. „En vertelt die stervende ka meel dat allemaal?" vraag ik, schiet in mijn kleren en laarzen, ihol naar de deur en roep: „Te wapen, te wapen!" naar mijn prachtkerels. „Neen, majoor," zegt de oppas ser, „het is de stervende goum die op de stervende kameel ligt dood te gaan." „Zeg hem niet te sterven, op straffe des dood, voor ik hem ondervraagd heb," antwoord ik en laad mijn revolver. „En zeg de sergeant-majoor, dat er over vijf minuten een voorhoede in veldtenue op kamelen naar Zin derneuf moet vertrekken, en de rest volgt op muilezels." Toen we de poort van ons fort uitgereden waren vertelde de nog steeds stervende goum mij, dat een paar dagen geleden een grote troep Touaregs gesigna leerd was door de uitkijkpost van het fort Zinderneuf. Prompt had de verstandige onderofficier die sinds de dood van de be treurde kapitein Renouf het be vel voerde, de goum wegge stuurd op zijn snelle mehari-ka- stervende kameel, die aan de meel, met strikte orders zo snel mogelijk hulp te gaan halen, in dien de Touaregs het fort aan zouden vallen en zich niet door de kerels gevangen te laten ne men. De goum bleef op een verre heuvel staan kijken en toen de Touaregs de oase binnentrokken, zich om het fort ingroeven en flink begonnen te schieten, acht te hij de tijd gekomen en reed als een razende naar Togotoe, om hulp te halen. Hij schatte de Touaregs op tienduizend man, ik kon dus aannemen dat er een vijflhonderd waren. We maakten er een geforceer de mars van, en als de negen tiende divisie dat doet, mijn waarde, kun je ons nauwelijks zien voorbijgaan." „Kom, je moet toch kunnen zien dat er beweging in zit, vooral op kamelen en zo. Je bent te bescheiden," zei. Lawrence be leefd. „Man, je ziet ons nauwelijks, zo snel gaan we. Een kogel zie je toch ook niet! Hoe dan ook, ik ging op weg met de eerste groep op kamelen, een eskadron op muilezels volgde, en ju com pagnie Senegalezen zou te voet vijftig kilometer per dag afleg gen tot ze in Zinderneuf waren. We verbeterden het record tus sen Togotoe en Zinderneuf, mijn waarde, en ik reed ver vooruit om te luisteren of ik hoorde schieten of hoornblazen. (Wordt vervolgd.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4