Vrijheid weegt zwaarder dan grotere verdeeldheid Lang gekoesterde wens gaat in vervulling.... Agenda Ciceropleegde inbreuk op het auteursrecht Er zijn nieuwe gegevens AKKERTJES*? Wethouder Giesen sprak over gemeentepolitiek Pagina 2 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Er komt een volkstninlerrein ALKMAAR. Als binnen en kele jaren uitvoering wordt ge geven aan de bestaande plannen tot aanleg van een recreatieoord in het Oostelijk deel der stad (het zgn. bosplan), ligt het in de be doeling aan de grens daarvan een permanent volkstuinterrein in te richten ter grootte van circa drie hectare. Hiermede wordt tegemoet ge komen aan een langgekoesterde wens van de Volkstuinhouders- vereniging „Alkmaar en O." al hier, hoewel dit terrein nog niet groot genoeg zal zijn, om aan alle aanvragen te kunnen voldoen. Aldus werd medegedeeld in de jaarvergadering van bovenge noemde vereniging, welke onder voorzitterschap van de heer C. Roeper werd gehouden. De vereniging exploiteert mo menteel een vijftal terreinen in onze gemeente met een gezamen lijke grootte van ruim 13 H.A. De pacht van deze tuingrond is echter tijdelijk en hoezeer het ook wordt toegejuicht, dat in onze ge meente intensief gewerkt wordt aan woningbouw en industrieter reinen, voor het bestuur der ver eniging betekent het terreinpro bleem een punt van voortdurende zorg. Dit bleek ook uit het jaarver slag, dat werd uitgebracht door de secr.-penn., de heer N. E. Wen- nink, en waarin er op werd ge wezen, dat de vereniging reeds eerder de tuincomplexen aan de Dr. Schaepmankade en het Kwa- kelpad heeft moeten prijsgeven, terwijl binnen afzienbare tiid ook het terrein achter Rochdale bouw rijp zal worden gemaakt. Tot op heden is het steeds mo gelijk geweest, de volkstuintjes naar andere terreinen te verplaat sen, doch gezien het feit, dat het bouwrijp maken van gronden in onze gemeente gestadig voort gang vindt, zal in de naaste toe komst ongetwijfeld een tekort aan beschikbare tuingrond ontstaan. Bovendien maakt het tiidelijk ka rakter der terreinen het niet mo gelijk, deze complexen behoorlijk in te richten. Vandaar, dat reeds gedurende vele jaren wordt gestreefd naar de aanleg van permanente volkstuin- terreinen, zoals deze ook in de meeste andere grote gemeenten in ons land reeds bestaan. Het bestuur zou het thans ge projecteerde terrein van drie hectare in verband met de be volkingsdichtheid in dit stadsdeel gaarne zien uitgebreid tot 5 H.A. Ook op een tweetal andere plaat sen in onze gemeente bestaat sterke behoefte aan een perma nent terrein van circa 3 H.A. Met dankbaarheid werd in het Advertentie 1793 1953 BANKETBAKKERIJ G. SOECKER Langestraat 39 HAZELAARS RIVIèRA'S WAAGTORENS RHUM TIP VAN BOOTS TELEF. 2485 Wielrijdster van de been ALKMAAR Een 5-jarig jongetje stak gistermiddag on verwachts de Laat over en kwam terecht voor de fiets van een wielrijdster. De wielrijdster kwam te vallen cn kreeg, even als het kind dat zij achterop ver voerde. schaafwonden. Het knaapje bleek verdwenen. Fiels in puin ALKMAAR Het tegen een trottoir geparkeerd staande rij wiel van een 53-jarige kranten- bezorgster werd vernield doordat een vrachtwagen de bocht van de Kruseman van Eltenweg naar de Helderseweg te kort nam, waardoor de fiets werd meege nomen. Er gebeurden geen per soonlijke ongelukken. Voor 40 jaar Wij lazen in ons blad van: Februari 1913: De proef door Waterstaat genomen met het aanbrengen van gewapend beton volgens het systeem-De Muralt op de glooiing, van de noordelijke af sluiting der Pettemer zeewe ring heeft geen gunstig gevolg gehad; het werk was niet be stand tegen de hoge vloeden en hevige stormen der laatste maanden, zodat voor en na grote stukken van het beton werk wegsloegen. Voorlopig worden maatregelen genomen om 't wegspoelen van de dijk te voorkomen, totdat het sei zoen gunstig is, om nieuwe proeven met betondekking te nemen. In de Harmonie te Alk maar werd een grote verkie zingsvergadering gehouden voor de R.K., C.H. en A.R. kiezers uit Alkmaar en omge ving. De belangstelling was zo groot, dat de politie een groot aantal bezoekers moest terug sturen; als spreker trad op Baron A. van Wijnbergen, lid der Tweede Kamer. B. en W. van Alkmaar doen in verband met het in exploi tatie brengen van een gemeen telijk Electriciteitsbedrijf een oproep voor een electrotech- nisch ingenieur met enige er varing tegen een salaris van f 170Ö.max. f 2000.—. 26 Jan. 1913 vierde de H. Familie der St. Dominicus- oarochie haar 50-jarig bestaan. verslag melding gemaakt van de medewerking, welke steeds van de gemeente wordt ondervonden. De rekening over 1951 sloot met een klein batig saldo. De kascom- missie had de administratie in orde bevonden, zodat de secr.- penn. voor zijn financieel beleid werd gedechargeerd. Een bestuursvoorstel, om een bedrag van f 350.in het Ram penfonds te storten, werd, zoals wij gisteren reeds berichtten, met algemene stemmen goedgekeurd. Nadat de aftredende voorzitter was herkozen en een nieuw com- plexbestuur voor het nieuwe ter rein „Tuinlust" was geïnstalleerd, werd een overzicht gegeven van de exploitatie van elk terrein. Met nadruk werd gewezen op de maatregelen tot bestrijding der aardappelmoeheid. Het ledental, dat in 1952 292 bedroeg, is inmiddels reeds ge stegen tot 340. f Advertentie De verzorging van uw lijn Moet bij „TEKORA" zijn! Wij hebben een enorme sortering in: CORSETTEN. STEP-INS BUSTEHOUDERS in alle prijzen! ïk Komt bij ons passen. J. E. ten Kortenaar Mient 21 Alkmaar VRIJDAG 13 FEBRUARI Bioscopen: HARMONIE: „Deze vrouw is gevaarlijk", 18 jaar. CINEMA AMERICAIN: „De Kleine Wereld van Don Ca- millo". VICTORIA: „Daar komen de tanks". Voorstellingen: 8 uur. APOTHEKEN: Van hedenavond zes uur af voor spoedgevallen bereik baar Apoth. WannaMient, Mient C 13. Apotheker mej. F. Schuïtema. WAPEN VAN HEEMSKERK: 8 uur: Aquariumvereniging Rode Rio. ZATERDAG 14 FEBRUARI Bioscopen: Zie boven. (Aan vang 7.00 en 9.30 uur). GROTE KERK: 7.30 Kerkcon- cert voor getroffenen waters nood. GULDEN VLIES: 8 uur: Con tactavond Reisbur. „De Mag neet". WAPEN VAN HEEMSKERK: 10.30 uur: Coöp. Ver. van IJselmeervissers. GULDEN VLIES, 11 uur v.m.: Voorlichtingsdag veilingbe- sturen in Noord-Holland. MEDISCHE HULP HEILOO, LIMMEN EN AKERSLOOT Gedurende 't komende week end is voor spoedgevallen bereikbaar Dokter P. Nijen- h.uis te Akersloot. Waterstanden: Zaterdag: hoog water 8.10 en 20.10 uur; laag waer 2.20 en 14.10 uur. NAAR DE F 100.000.— ALKMAAR Bij het Ram penfondscomité kwam gisteren f705.binnen, waardoor het totaalbedrag steeg tot f 94.644.33. R.K. Danscomité ALKMAAR Op Maandag 16 Febr. a.s. organiseert het R.K. Danscomité een dansavond voor. katholieken 's avonds om 8 uur in 't Gulden Vlies. Het comité heeft gemeend om deze dans avond de laatste vóór de vasten ondanks de benarde omstandigheden waarin ons volk verkeert toch te laten doorgaan. De entréeprïjs zal nl. worden verhoogd en de baten van deze avond komen geheel ten goede aan het Nationaal Rampenfonds, Uiteraard zullen- extra feeste lijkheden bij-gelegenheid van de Vastenavond achterwege blijven Kaarten zijn verkrijgbaar a.s. Zondag 15 Febr. van half twaalf tot half een aan de zaal. Tele fonische bestellingen alléén ge durende dit uur. Dierenbesclierm i nc ALKMAAR Op de Berger- weg is zwervend aangetroffen een zwart langharig hondje; kentekenen: zwart-witte streep op de borst, teef, plm. 2 jaar oud: zeer lief karkter; het dier is vermoedelijk op de Bergerweg achtergelaten. In de omgeving van de Snaar- manslaan is verleden weck een langharig hondje aangetroffen; kentekenen: witbruin, teef, doof. Ongeveer zes weken geleden is te Heiloo zwervend aangetroffen een éénjarige Airedaler terrier: kentekenen: stevig gebouwd, teef. zeer lief karkter. Adres: inspecteur C. Verwer, Zaagmolenstraat 36, Alkmaar. Fiets door de ruiten ALKMAAR Gistermorgen wilde een bestuurder van een vrachtwagen over het Payglop de Laat oprijden, omdat hij werd gehinderd door ladders die aan één kant tegen de huizen waren geplaatst. De chauffeur moest daardoor teveel naar één zijde met als gevolg dat een legen de andere ziide geplaatste tb'.s door een vensterruit werd e°drukt. De schade bedroeg f 200 en wordt door verzekering gedekt. Collecte Rampenfonds BURGERBRUG Een comité onder voorzitterschap van de z e. heer pastoor Karskens heeft in Burgerbrug en Burgervlotbrug 'n i collecte gehouden welke bijna 'f 3700 of f 14.30 per gezin op- I bracht. De collecte in de kerk I bracht f630 op of nogmaals plm J f 5.70 p. katholiek gezin. Boven dien werd er een waardevolle verzameling goederen bijeengo- bracht, welke goed gesorteerd. I reeds Maandagmiddag verzonder, kon worden. Verder vernamen wij, dat iedere boer een kalfje i zou opfokken, om dat te gelc- i gener tijd aan een getroffen col- lega af te staan. In hoeverre iedere betrokkene daarin reeds zijn medewerking toegezegd heeft ,is ons niet bekend. Maar we hopen dat deze „burenhulp op lange afstand" door zal gaan. Verder mogen we nog vermel den een zending veevoeder, die door de boeren alhier reeds was geschonken aan het rampgebied. Verder werden ook hier des Zondags reeds de giroboekjes voor de dag gehaald voor recht streekse overschrijvingen. En nu doet de schooljeugd van de beide scholen haar best om kaarten met een afbeelding van een schoolbordtekening ver vaardigd door de heer Van Nee rijnen, tekenleraar te Den Hel der, te verkopen. Dit kan moge lijk nog eens f250 opleveren. 1 iédere cent daarvan is ook voor j het Rampenfonds. Men ziet, ook I Burgerbrug zit niet stil, VERKENNERS: Ds mouwen omhoog ons land moet droog HEILOO Zoals reeds is be kend gemaakt, zullen de Verken ners en Gidsen in samenwerking met andere jeugdbewegingen Zaterdagmiddag erop uittrekken, om geld te verdienen voor het Nationaal Rampenfonds. Allen, die eraan meedoen, moeten zien, minstens één gulden te ver dienen! Zaterdagmiddag moeten zij in het Hoofdkwartier bijeenkomen, om 2.30 uur. In uniform. Van- daaruit wordt alles geregeld. Men moet proberen, dan reeds enkele- adressen te weten, waar men voor een karweitje terecht kan. De inwoners van Heiloo, die het een of ander karweitje door de Verkenners willen laten doen. kunnen zich ook opgeven op de de adressen Kennemerstraatweg 295, Stationsweg lil, Van Cats- straat 1 en verder bij alle leid sters en leiders van de Verken ners- en Padvindersbewegingen. Voor het Rampenfonds HEILOO Een kaartclub van vier personen te Heiloo (Wester- j weg) heeft een bedrag van f.15 beschikbaar gesteld voor het Nationaal Rampenfonds. I Blijkens het vonnis van de Alk- maarse Arrondissementsrechtbank heeft de toneelvereniging „Cice ro" te Nieuwe Niedorp inbreuk gepleegd op het auteursrecht, door te weigeren, bij de opvoe ring van een toneelspel van het Toneelfonds „Vcsta", acht tekst hoekjes aan te kopen, die tezamen f 20.80 moesten kosten, benevens de f 25.die bovendien aan auteursrechten moesten worden betaald. Deze verplichtingen kan men niet van elkander scheiden. Beide verplichtingen maken samen het voldoen aan de Auteurswet uit. De drie bestuursleden, die 14 dagen geleden voor de Meervou dige Strafkamer terecht moesten staan, werden alle drie veroor deeld tot een boete van f 1.— subs. 1 dag; voorts werden zij veroordeeld tot het betalen van schade, die het Toneelfonds heeft geleden doordat de acht tekst boekjes niet zijn aangekocht, welke schade door de rechtbank werd bepaald op f 1.per boekje totaal f 8.zulks omdat de boek jes niet geleverd zijn, en ten slotte werden de drie verdachten H.S.V.-NIEUWS HEILOO Donderdag 26 Feb. a.s. wordt in café Tom op het. Waagplein te Alkmaar een lezing met film gehouden over de Olympische spelen te Helsink: De spreker van deze avond is de bekende scheidsrechter Leo Hoi-n, die deze spelen heeft bij gewoond. Enige voetbalvereni gingen worden in de gelegen heid gesteld deze. lezing bü lc wonen. Indien er bij de HSV- familie, senioren en/of bestuurs leden zijn die deze film wensen le zien, kunnen zij zich opgeven bij dhr H. Spaans. Van Aosta- st'raat 13, Heiloo. Hel aanvangs- uur is bepaald op 19 45 uur. Nederland-Dmpmarken ten bate v~» het Rampenfonds Zaterdag 7 Maant a.s. aanvang 4.45 zal te Rotterdam de Inter landwedstrijd Nederland--- Dene marken worden gespeld ten bate van 't Rampenfonds. Leden of donateurs van HSV die voor deze wedstrijd een plaatsbewijs willen bestellen kunnen dit doen t.m. a.s. Zondag 15 Febr. bii het secretariaat Butterlaan 45. Heiloo f Advertentie) HET GENEEST VLUGGER EN BETER wanneer Gij er Akker s Kloosterbalsem op doel Deze heerlijke, zuiverende wondbalsen" reinigt en geneesi wonden van allerlei aard. (speciaal ook brand wonden), voorkomt ontsteking (zweren) cn bevordert de zo belangrijke groei van de nieuwe huid. Maar ook" als wrijfmiddel bij rhcumaiiek. spierpijn en lendenpijn wordt Akkc.r's Kloosterbalscm .il drie geslachten l/ng geprez.en met de Woorden' „Ge^^goud zo goed" hoofdelijk verplicht tot betaling van de kosten van het proces, zijnde f 25.en alle andere dien tengevolge nog te maken kosten. Naar wij vernemen, hebben verschillende amateurtoneelver enigingen op deze uitspraak ge wacht. eer zij overgingen tot de aankoop van tekstboekjes. De be- i sturen weten nu dus, dat zij hier i niet onderuit kunnen I „DE RATTENVAL" HEERHUGOW AARD-NOORD Het bestuur van de R.K. ge mengde toneelvereniging Pius XI heeft in overleg met de heer Bleeker besloten haar tweede uilvoering te houden op Zondag a.s. Volgens toezegging van de burgemeester zal er na deze uit voering gelegenheid gegeven mogen worden tot dansen. Gezien de grote belangstelling op Don derdagavond jl. verwachten wij ook Zondagavond een grote be langstelling voor het spel van Pius XI. Middenstand bijeen te Warmenhuizen W ARMENHUIZEN. Dezer dagen hield bovengenoemde ver eniging haar jaarvergadering in café De Groot, alhier. De voorzitter, de heer A. Rein- ders, besprak de jongste Sinter klaasactie. waarvan het resultaat niet geheel naar wens is geweest; zo was er een overschot van f 35. Voorts wees spr. op de zeer slech te prijzen, die de tuinders aan de veiling maken en toonde zich voor de toekomst niet zeer opti mistisch. Ook de winkelsluiting bracht hij ter sprake, doch tot nog toe is er slechts weinig definitiefs in dit opzicht. De secretaris, de heer Th. Smit, las vervolgens de notulen voor, die onveranderd werden goedge keurd. Daarna gaf hij een uitvoe rig jaarverslag, waarvoor hem door de voorzitter, namens de Deken, dank gebracht werd. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten f 409.87 en de uitgaven f 207.95 bedroegen. Der halve een batig saldo van f 122.92. De kascontrole-commissie, be staande uit de heren H. Mosch en H. Pronk, deelde mede, dat alles in orde was bevonden. De aftredende bestuursleden, de H.H. Jac. Glas en Th. Smit wer den met algemene stemmen her benoemd. Hierna besprak de voorzitter nog verschillende onderwerpen in het belang van de middenstand. Hij wekte de leden op, om -van 28/23/3 de retraite, die in Ber gen wordt gehouden, mee te ma ken. Er gaven zich direct een aantal middenstanders op. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Jac. Mooy hoe het staat met de bouw van een Tehuis voor Ouden van Dagen, doch hierover kon nog weinig gezegd worden. Daarna volgde sluiting. DamlnsL Zu id-Sehar\voude ZUID-SCHARWOUDE De uitslagen van de onderlinge club competitie van DamlusL waren als volgt: le klas: A. v.d. WelleJn Zijp 20 J. HuitemaA. Goudsblom 02 Th. de HaasC. Scheeffelen 20 P. BeersN. Jol 20 C. Bak—K. v.d. Hoven 0—2 2e klas: A. BeemsterboerC. Cools 20 D. HoogeboomP. Mienes 20 P. vd. Molen A. Zuidscharwoude 20 P. BaldesJac. Kramer 02 3e klas: S .MulderJn Engeringh 20 P. KramerP. Bekker 20 A. MoskH. Engeringh 02 R.K. Ambachtsschool in de doofpot? ALKMAAR Tijdeus de oorlog heeft men in heel Ne derland vurig gehoopt en ook heslist verwacht, dat na de oorlog een heter begrip /ou ontslaan voor elkanders be ginselen, indien men tenminste moet constateren, dal deze beginselen dat respect waard zijn, ook al kan men die beginselen voor zichzelf niet aanvaarden. Dit geldt zeker ook op het terrein van het hijzonder onderwijs. Vele ouders wensen in deze tijcï van verwarde en verwar rende geestesstromingen, die op jeugdige personen nu eenmaal sterke invloed uitoefenen, een vakonderwijs in een milieu, dal aanpast aan hel godsdienstig milieu van het eigen gezin. Het zou dan ook zeker redelijk zijn. dal zel'fs principiële voor standers van het openbaar on derwijs de gedachtegang van die vele ouders respecteren, Er zijn dan ook zeker voorbeelden aan le halen voor andersdenkenden, die deze breedheid van opvatting konden opbrengen. Een raadslid te Haarlem, zit ting hebbende voor de Partij v. d. Arbeid, bleek heel duidelijk dat respect voor de beginselen van anderen te bezitten, toen bij tijdens een raadszitting van de gemeenteraad van Haarlem het volgende verklaarde: „Juist de j jeugd van de leerlingen is i voor vele protestant-christelijke, rooms-katholieke of humanistische ouders een motief om hen ook dit onderwijs (bedoeld werd hel Lager Nijverheidsonderwijs) te laten volgen in de door hen ge wenste omgeving. Mag men hun dit in een werkelijk democratisch j staatsbestel onthouden? Weegt dr- garantie voor de vrijheid van de mens niet zwaarder dan het be zwaar der grotere verdeeldheid?" Aldus de heer v.d. Weiden te Haarlem. Het is trouwens niet zo ver wonderlijk, dal door een lid van de Partij van de Arbeid aldus wordt gesproken, want de P. v d. A. heeft deze zelfde opvat ting duidelijk geformuleerd m haar programma, waar zij spreekt over het onderwijs. Daar leest men namelijk, dai de P.v.d.A. voorstaat „een stelsel van onderwijs en opvoeding, ge richt op de ontwikkeling van karakter en persoonlijkheid van de opgroeiende mens,, met er kenning van de fundamentele betekenis van levensbeschouwing en geloöfsovertuiging voor ender wijs en opvoeding." Êr wordt dus eenvoudig ge sproken over onderwijs en op voeding en geen uitzondering gemaakt voor het Lager Nijver heidsonderwijs. Wij kunnen ons bit deze para graaf beteffende het onderwijs van het program van de Partij van de Arbeid volkomenaan sluiten. Het minste wat wij wel mogen verwachten is, dat de leden van deze partij oordelen en handelen in de geest van de opvattingen, aangegeven in hun eigen pro gram. Het is zo jammer, dat die hele geschiedenis van de R.K. Am bachtsschool te Alkmaar in de politieke sfeer getrokken is. men ontkomt niet aan ..de indruk, dat. ais hier minder politieke gevoe lens bij betrokken waren ge weest. de katholieke nijverheids- 1 school al lang bestaan had. Wij gaven nu maar een voor- beeld van de Partij van de Ar- 1 beid omdat vooral tussen KVP I en P.v.d.A. in deze ernstig ver- schil van mening is geweest, maar het argument geldt na tuurlijk voor alle weldenkende mensen en die zijn er gelukkig vele in onze gemeenteraad. Neen. de R-K. Ambachtsschool van Alkmaar gaat niet in de doofpot, wat wél -in de doofpot I kan, is het argument, dat de j ABS. te Alkmaar de helft van haar leerlingen zal gaan ver- liezen; immers aan het ministe- j rie verklaarde men duidelijk, dat I dit geen doorslaand argument j kan zijn, daar men op die titel wel alle bijzonder Nijverheids onderwijs kan weren. Het is niet denkbeeldig. dat men van meerdere zijden zal verklaren, dat men het met de theoretische opvattingen van deze artikelen wel eens kam zijn, maar dat niet voldoende is aangetoond, dat het aantal leerlingen hoog I genoeg ligt, om de stichting van een tweede Nijverheidsschool te verantwoorden, daar deze school hoge financiële offers zal mee brengen. Dan zeg ik u: wacht op onze rapporten in deze. Wij zijn de vorige keer misschien niet vol doende gedocumenteerd naar voren gekomen; thans beschikken wij over gegevens, waar wij zeJf verbaasd over staan. Weet u wel, dat het Rijk voo: 70 pCt. deelneemt in de finan ciering van een nijverheidsschool en dat de gemeente, waar de school gevestigd is van de reste rende 30 pCt. maar liefst 20 pCt. mag verhalen op de gemeenten, waar de buitenleerlingen wonen. Verreweg het grootste aantal leerlingen za] van buiten Alk maar kómen (wij taxeren dit aan de hand van officiële gegevens zelfs op 66 pCt. en als het aan tal leerlingen in de komende jaren zal gaan stijgen, dan zai het aantal leerlingen van buiten Alkmaar steeds sterk in de meer derheid blijven. Die kosten zullen dus voor het gemeentebestuur van Alkmaar erg meevallen, al geven wij natuurlijk toe, dat het heel ver standig is. dat een gemeentebe stuur zelfs over een zo betrekke lijk klein financieel offer zich ter dege beraadt. Wij klemmen ons vast aan een citaat uit het 'praeadvies van B. en W. van 18 Juni 1951. waarin wij lezen; Ware het aantal ge gadigden naar plaatsing op een ambachtsschool belangrijk groter, dan zou zonder twijfel het oor deel ten gunste van een Rooms- Katholieke Ambachtsschool uit vallen. Katholieken van Noordholland, wij weten, dat wij een kwestie hebben aangesneden, die een groot deel van de o.uders hevig beroert, een kwestie, die nu ein delijk om een oplossing vraagt. Wij verzekeren u. dat wü bin nenkort met een tweede verzoek aan de gemeente Alkmaar zullen komen en vertrouwen en bidden vurig, dat de tiid van uitstel van enkele jaren, die men ons heeft opgelegd, ten einde gaat lopen. Rector J J. A. v.d. ZALM (Het le en 2de artikel werden opgenomen in onze nummers van 31 Jan. cn 9 Febr. jl.) f Advertentie) zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos.maar niet hope loos. want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak, j' helpen direct.' T7 Biljarltournooi in Warmenhuizen WARMENHUIZEN Dinsdag avond werd in café De Groot hel biljarttoumooi voortgezet, uitslagen waren als volgt: Jac. Swan Jn Kuiper T. de Groot W. Hogeboom Nic. Pronk M. Quant Je. Swan M. Quant J. Kuiper Jn Slikker Sevenhuizen A. Dekker 127 127 13 33 127 59 13 11 172 172 6 63 208 85 6 43 142 13 49 82 13 29 80 16 19 82 16 17 127 127 27 19 145 129 27 22 100 72 22 16 127.127 22 28 82 127 9.76 4.53 28.66 13.66 10.92 6.30 5 5.12 4,70 4.77 3.27 5.77 Dinsdag 17 Febr. wordt veer in café Slikker gespeeld. W eersverwachting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. AANHOUDEND KOUD DE BILT, 13 Febr. Veran derlijke bewolking met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind. la ter zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het binnen land hier en daar matige vorst. Binnengekomen giften BIJ DE NOORDERPERS Bij de bureaux van de Noor derpers kwamen heden de vol gende giften binnen voor de slachtoffers van de watersnood: R.K. Floralia te De Goorne ƒ50.00; „St. Franciscus" gemengd koor te Groningen ƒ25.00; N. N. te Groningen 10.00; N. N. te Groningen ƒ1.00; Jongensclub St. Josephschool te Groningen 52.35; M. D. van G. te Gronin gen ƒ200.00; K.A.B. te St. Nico- laasga 210.00. Rectificatie: In ons blad van gisteren vermeldden wij Wilma en Reggy te Zwolle 80.00, dit moet zijn ƒ0.80. U kunt uw giften bezorgen aan onze bureaux, hetzij per soonlijk, hetzij per brief of post wissel. Ook kan op onze giro rekeningen worden gestort. De gironummers van onze bureaux zijn: Groningen 70021, Leeuwar den 594459, Sneek 594461, Em- men >94460, Zwolle 486779, Alk maar 594463, Den Helder 594462 en Hoorn (ook te gebruiken door Schagen en omgeving) 110894. Dagelijks verantwoorden wij de binnengekomen giften in onze kolommen. K.V.P. vergaderde Grote belangstelling WIERINGERMEER. De le denvergadering van de K.V.P., afd. Wieringermeer, gaf, voor het eerst na lange tijd, een goede op komst van een zeer groot aantal bezoekers te zien. Het agendapunt, dat vermelddë dat de heer Giesen, wethouder dei- gemeente Wieringermeer en ver tegenwoordiger van de katholieke fractie, zou spreken over 4 jaren gemeentepolitiek, zal hieraan wel niet vreemd zijn geweest. In. zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer F. van Dam, allen welkom, inzonderheid de H.H. Geestelijken en de heer Gie sen. en vooral ook de vele jonge ren wier grote getale hij een zeer verblijdend teken noemde. De secretaris, het woord ver krijgend, releveerde in zijn jaar verslag de activiteit der vereni ging o.a. aantal bestuursvergade ringen, bijwonen van Rijkskring- en Statenkringvergaderingen, be weging rond de Tweede Kamer verkiezingen en het aandeel dat de jongeren in laatst genoemde actie hebben gehad. Het kasverslag der penning meester gaf een batig saldo aan. Overgaande tot punt 5 der agenda, nl. de bestuursverkiezing, meende de voorzitter, dat om én een juiste dorps vertegenwoordi ging én een gelijke standsverte genwoordiging in het bestuur der K.V.P. te verkrijgen, het wense lijk zou zijn om dorpsgewijze te stemmen, De uitslag dezer stem ming was, dat het nieuwe bestuur der K.V.P. de volgende bezetting te zien zal geven: In alohabetische volgorde voor wat betreft de boeren: G. Datema, J. Miedema, J. Oude Maatman, A. Reijers en G. Smit. Voor wat betreft de Midden groep hebben we de volgende vertegenwoordiging: J. Aalders. De werknemers hebben stem mend afgevaardigd: Th. de Block, A. A. Pauwels en J. Schouten. Jammer was dat door de ver snipperde verkiezing, hetgeen bij de candidaatstelling onbekend was, dc candidatuur van de vrouw niet tot zijn recht kwam. Het totaal aantal vrouwen dat in de Wieringermeer lid is van de K.V.P., rechtvaardigt toch -zeker de minimale bezetting van een der bestuurszetels. De inleiding van de heer Giesen na de pauze over 4 jaren ge meentepolitiek, was in liaar voor woord een relevering van de vo rige gemeenteraadsverkiezing, waarbij het jammerlijk gebeuren nog eens ter sprake kwam, dat door een niet voldoende opkomen van de KVP-leden bij de stem ming voor deze verkiezingen, het kon gebeuren, dat enkele luttele stemmen een derde zetel in de Gemeenteraad verloren deden j gaan. Doordat de gecombineerde j christelijke fracties samen gingen met de katholieke fractie, viel I een wethoudersfunctie aan de katholieken ten deel. Na nog j even verder op deze combinatie te zijn ingegaan, gaf spr. in een globaal overzicht stand van zaken betreffende: bevolking. Hierbij kwam uit, dat in de Wieringer meer zeer veel jeugdigen zijn en al inloopt, is het hoewel dit aantal a nog steeds zo, dat in vergelijking Imet andere gemeenten dit aantal nog steeds zeer hoog is, wat be paalde gevolgen voor de gemeen te-huishouding meebrengt, met name vooral wat de zorgen van het onderwijs betreft. Verder gaande op het werk van de gemeentehuishouding gaf spr. enkele getallen hieruit, om te la ten zien, hoe het huishoudelijk budget van de gemeente er uit zag. Hij gaf ons inzicht in de be handeling van de gemeentebegro ting, waaruit wij memoreren, hoe hiervoor de Raad in drie groepen wordt verdeeld, die elk een be grotingsrapport samen stellen over een bepaald deel, zodat dit zware en tijdrovende karwei zo vlug mogelijk wordt gedaan. Ver der werd aangehaald, waaruit de gemeente haar inkomsten put. Hierbij kwam de goede outillage van de brandweer tot uiting en ook de vlugge werking van dit apparaat. Dit is zeker een waarderend woord waardig, gezien de afstan den in de polder. Sprekende over de uitgaven der gemeente, pas seerde eerst de grote slokop de revue, nl. het wegenonderhoud. In verband met de uitbreidingsplan nen kwam ook de laatste instel ling van de gemeente ter sprake, nl. het grondbedrijf, dat geleid wordt door een commissie, waar in van elke fractie een lid verte genwoordiging heeft en dat een financieel advies aan de Raad uitbrengt. Bij het behandelen van de volkshuisvesting wijdde spr. uit. over het kolonisatie-proces, de duplex-woningen en het verschil in huurprijs. De vragen, die op deze inlei ding volgden en die handelden over grondprijspolitiek, bezetting der woningen, stichting vierde dorp en aantrekking van werk gelegenheid, werd uitvoerig en naar genoegen der vragenstel- lers(sters) beantwoord. In zijn dankwoord nog op een en ander ingaande, benadrukte de voorzitter o.a, hoe noodzakelijk het was en is dat. bij de a.s. ver kiezingen ieder zich van zijn ver- antwoordelijkheid bewust moet zijn èn bij de groslijststemming cn bij de definitieve verkiezingen. De rondvraag bracht nog de I vraag ter sprake of de groslijst een alphabetische volgorde kon hebben, wat volgens de voorzit ter wel zeer grote moeilijkheden zal opleveren bij het verkrijgen van de juiste man op de juiste plaats. Verder gaf de voox*zitter der Jongeren-K VP, de heer Heins- I broek, aan het nieuwe bestuur de j verzekering van de hulp der jon geren. Na een dankwoord van ver schillende kanten aan de schei- dende voorzitter en bestuursleden j sloot de voorzitter deze welge- I slaagde vergadering. Arlsendienst Hollands Noorderkwartier i Bij geen gehoor bij de eigen arts zijn vanaf Zaterdag 14 Feb. le 14 uur tot Maandag 16 Febr. j te 8 uur alleen voor spoedgeval- j len bereikbaar de artsen: C. de I Boer. Nw Ndedorp K 2261-233. •dr P. Groenhardt, Dirkshorn K 2245-232, R. de Groot, Hippo- lytushoef K 2279-234, L. C. Olree Anna Paulowna K 2233-233, R. Posthuma, Barsingerhorn K 2243- 312, W. v. Slooten, St. Maartens- 1 brug K 2246-230, A. L. v.d. Sluis, Schagen K 2240-400. J. Swaters, Julianadorp K 2235-221 en A. J, Tamsma, Wieringerwerf K 2272- 234. Dierenartsendienst Hollands Noorderkwartier j Dit weekeinde wordt de die renartsendienst waargenomen door de heren G. v.d. Kolk, Nw Niedorp K 2261-232, W. v. d. Sluis, 't Zand K 2249-312, A. R. de Vries, Schagen K 2240-437 en IA. Engel, Den Oever K2271-221.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2