leherend vennoot in arrest gesteld HlfltMÜllIiÜI €ds>I00Q^aN: spoot» van het zwaarcL Nederlands transitovervoer met Oostenrijk in gevaar Achtste dodenlijst Bijzondere maatregelen bij de rechtspleging éö^Amerikaans roken roken Acht en dertig millioen voor Rampenfonds GIFTEN VAN KONINGIN EN PRINSES WILHELMINA VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 7 Wending in de zaak-Efa Produka Zwendel met stofzuigers in België (Van onze speciale verslaggever) iderdag had zich (zoals al in een deel van onze vorige editie vermeld) voor Gerechtshof te Amsterdam in hoger beroep te verantwoorden de ex-beherend noot van „Efa Produka" C.V., een vroegere stofzuigerfabriek in de hoofd- I. Enige maanden geleden is hij door de Amsterdamse rechtbank vrijgespro- van de beschuldiging, dat hii goederen en gelden ten bedrage van meer dan ton onttrokken zou hebben aan het faillissement van genoemde fabriek. De cier van Justitie heeft toen hoger beroep aangetekend. Donderdag diende de voor bet Gerechtshof en op het eind van de eerste zitting er zullen er minstens twee volgen had het getuigenverhoor reeds zoveel bezwarende sn aan het licht gebracht, dat de rrocureur-Gcneraal onmiddellijke gevan- neming eiste. Het Hof. in overweging nemende, dat verdachte zich na deze r hem ongunstige wending wel eens door vlucht aan het verder onderzoek kunnen onttrekken, willigde deze eis in, en gelastte opsluiting in het Huis Bewaring te Amsterdam. e zaak-Efa Produka heeft inder- in de bijzondere aandacht van het liek gestaan, .omdat door het fail- :ment enige honderden arbeiders der werk kwamen. Het betreft een ostrie, die op zeer grote schaal stof fers fabriceerde, welke destijds in kritieke periode voor het merendeel r Zwitserland en België werden gporteerd. De onderneming „Hobe- te Antwerpen had voor België de enverkoop. Het merkwaardige van e handelsrelatie is het feit dat „Efa duka" juist in de moeilijke dagen stofzuigers geleverd heeft aan „Ho ax" voor een bedrag dat beneden kostprijs bleef: 65 gulden ofwel dui- d francs. Aangezien men niet ge- gd is een industrie als een charita- 'e instelling te beschouwen, vraagt 1 zich af waar de winsten gebleven i. want de Belgische huisvrouw be lde de normale prijs voor de appa- |n, n.l. 2900 francs. Uit diverse kken bleek ter terechtzitting, dat de lerend vennoot van „Efa Produka" ens directeur was -an „Hobelux." rdachte zeide hier echter niets t te weten; het was, zo beweerde hij, onderneming, die hij slechts ken- van leveranties. Wat de lage VaenGRZ&ir betrof, beriep hij zich op i gjSrïïculier en zeer effectief calcu- fesysteem. dat tevens gebaseerd was een tijdelijk verlies om zich in de komst van de Belgische markt te jnen verzekeren. Dat het deson- jks toch op een faillissement was gelopen weet hij aan hét wanbeheer j de overheid vlak na de oorlog, toen verdacht van collaboratie, gevangen En de totale ontreddering zou te jten zijn geweest aan de ondeskun- ;heid van het curatorium, dat inge- Ige het faillissement, de exploitatie i overgenomen. Had dit laatste met swame krachten gewerkt, dan zou lereen zijn geld gekregen hebben, k verdachte. Dat zei hij tenminste! Uit de getuigenverhoren bleek ver- er dat de bedrijfsaccountant van „Efa rrodüka" al had deze industrie vol- ens verdachte geen enkele bijzondere elatie met Hobeluxniettemin iaar Antwerpen was geweest om er en onderzoek in te stellen naar de \rovisies, een houding die in strijd no et worden geacht met een normale :oper-verkoper relatie. De bedrijfsac- iountant gaf toe op de hoogte te zijn Lweest van onregelmatigheden als let verdwijnen van maar liefst 2111 kofzuigers, de onevenredig hoge privé opnamen van verdachte, geknoei met Mnbelasting en premiegelden en de e verkoopprijzen. Hij had er het lijnc wel van gedacht, maar deson- lanks er toch maar goeddeels in be itstBovendien ivas hij in het bezit fan een dossier van „Hobelux."- Hier- n stonden enorme provisiebedragen ferantwoord, die aan en zekere „M" waren uitgekeerd. Wie of die „M •vel was had hij niet nagevraagd. By ien controle in Antwerpen 1 leken de ,M"-passages uit de kasboeken weg- jescheurd- Tegenover een Rijksaccountant had bedrijfsaccountant desgevraagd ge- Itwoord niet te beschikken over een Iobelux"-dossier. Bij nader onderzoek id hij er echter wèl een onder zijn •heer. Dit bleek ook bij de getuigen- confrontatie. Deze tegenspraak van een accountant (lid bovendien van het In-, stituut) tegenover een Rijksambtenaar werd door de president in bijzonder strenge bewoordingen gelaakt. Hij ka rakteriseerde het gedrag als onwaardig en deelde mede het Instituut van het feit op de hoogte te zullen stellen. ..Troutvens", zo voegde de president er aan toe, „er is toch reeds een onder zoek tegen U gaande!" Heeft verdachte „Efa Produka" benadeeld? Is hij iden tiek met de mysterieuze „M" uit het Antwerpse dossier? Is „Hobelux" een normale handelsonderneming of een pseudo-instelling voor die gelegenheid door verdachte ten eigen bate gecreëerd? Dit zijn enkele van de vele vragen waarop het Gerechtshof 26 Februari en 5 Maart trachten ael het antwoord te achterhalen. 'PAS OP UW mi! In de keel beginnen enkele der i gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste •- klacht, roals kriebel, heesheid ol gezwollenheid de snelwerkende -VVV AKKER'S .-ÓOW. XV AKKER'S XVW, ƒ5.000 boete voor „De Ommelanden" Bovendien betaling van 60 mille aan Landbouw- Egalisatiefonds Het gerechtshof te Leeuwarden heeft ar rest gewezen in de zaak tegen de Coöpera tieve Melkfabriek „De Ommelanden" te Groningen, die door de politierechter was veroordeeld tot betaling van een boete van 67.500 terzake van het verzwijgen bij het doen van een opgaaf aan het bedrijf- ichap Zuivel van een hoeveelheid van 130.000 kg. suiker. Deze suiker werd ver kocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveelheid werd teruggekocht. Die transactie leverde een winst op van 1 60.000. Het vonnis van de politierechter is be vestigd met aanvoering van gronden, c'och de op te leggen straf werd gewijzigd >n 'f 5000 boete en betaling aan het Lrrnd- bouw-Egalisatiefonds van een bedrag van 60.000,De assisent-directeur D. S„ die opdracht tot de verkoop had gegeven, werd overeenkomstig het vonnis van de politie rechter veroordeeld tot een boete var f 750.of 3 maanden hechtenis. Voedselleveranties aan Am. leger in Duitsland gaan normaal door Met ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening ontkent met kracht berichten, dat Nederland de leveranties van levensmiddelen aan het Amerikaanse leger in Duitsland, tengevolge van de ramp in bet Zuid- Westelijk deel van ons land, niet zou kunnen voortzetten. Slechts de export van aardappelen is, zoals men weet, uit voorzorg voor de binnenlandse voor ziening. tijdelijk stopgezet, Zolang nog niet een inventarisatie van de voorra den consumptieaardappelen is voltooid, kan niet bezien worden, of de export van aardappelen kan worden hervat. Met groenten- en fruitleveranties is er in het geheel niets aan de hand. Alle verplichtingen worden normaal nage- I komen, hetgeen ook geldt voor melk en zuivelproducten. A merikaanse journalis ten naar de noodgebieden Ontvangst door de Koningin In het paleis aan het Lange Voorhout te s-Gravenhage heeft H.M. de Konin gin gistermorgen de Amerikaanse jour nalist Roderick Mac Leish ontvangen. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité „The flood of dol lars" dat opgericht is door de zender W. L. A. W. van Bosten Radio, en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtoffers van de watersnood ramp in Nederland. De heer Mac Leish heeft hier te lande verscheidene nood hospitalen en hulpposten van het Ne derlandse Rode Kruis bezocht en daar over reportages gebracht vcor de radio in Amerika. Gistermiddag is op Schiphol een Ca nadese radio-redactrice, mevr. Elsie Ja ne Gray, aangekomen, op weg naar de watersnoodgebieden, waar zij opnamen gaat- maken voor een reportage. Zij werd op het vliegveld begroet door een aantal officieren van het Leger des Heils en het Rode Kruis. Mevr. Gray is voornemens via New York terug te reizen en ook daar een verslag van haar bevindingen de aether in te zen den. Van 16 meter hoogte gevallen Arbeider le Beverwijk dodelijk verongelukt Hedenmorgen waren enkele arbeiders van de firma Werkspoor op het dak van de watergasfabriek van de Mekog, aan gesloten bedrijf van Hoogovens te Be verwijk met montagewerkzaamheden bezig. De plaats waar deze werkzaam heden werden verricht, was afgeschermd door een zeil, dat over een houten bok was gehangen. Door verplaatsing van het werk moest ook de bok worden verzet. Dit zou de arbeider H. var. Riemsdijk, uit Haarlem, doen. Hij tilde daarbij de bok boven zijn hoofd. Door een windvlaag verloor hij echter zijn evenwicht, stapte achteruit en viel van hot circa 16 meter hoge dak. Het slacht offer overleed vrijwel' onmiddellijk. De heer Van Riemsdijk was 35 jaar oud, gehuwd en vader van één kind. -v- - -«- In de door het zeewater doorweekte hooibergen in Zeeland treedt momenteel veelvuldig hooibroei op. De hitte, die in zulke mijten ontstaat, is van die aard, dat ijzeren stangen, die in het hooi worden gestoken, er gloeiend heet worden uitgehaald. Zo gauw broei wordt geconstateerd, haalt men de mijten thans uit elkander om brand te voorkomen. Arbeiders ie Kruiningen aan het werk. N.O.E.S.-tarieven door Duitsland ingetrokken (Van onze verslaggever) Tjjdens de openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amsterdam, die gisteren werd gehouden, deed de voorzitter medede ling, dat de Rijkshavencommissarls van Amsterdam hem had bericht dat de Belgischw-Oostenrykse spoor wegtarie- venovereenkomst verlengd was door een gunstige uitslag van de Belgisch Duitse hesnrekinsen hieromtrent. Van Duitse zijde werd de overeen komst met Nederland inzake het Ne derlandsOostenrijks spoorwegvervoer op 26 Januari j.l. ingetrokken. De voorzitter vart de Commissie voor Vreemdelingenverkeer, de heer Reh- bock, verklaarde naar aanleiding van de Nederlandse overeenkom s'. inzake spoorwegtarieven met Oostenrijk, dat de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Algera, op 21 en 22 Januari j.l. ec-i bespreking had met zijn W.-Duitse collega, waarbij uitvoerig de transit- spoorwegtarieven voor Duitsland ten behoeve van het Ned.Oostenrijks goe derenverkeer werden besproken. De regeling, die op 15 October van het vo rige jaar inging, waarbij de Benelux- havens niet gelijk werden gesteld met de Duitse havens, doch die een accep tabele oplossing bood! werd voor Ne derland van Duitse zijde op 26 Januari ingetrokken Het ministerieel overleg met de Duit se instanties heeft er echter toe geleid dat ook van Duitse zijde is toegegeven dat het intrekken van het z.g. N.O.E.S- tarief voor Nederland een ongewenste toestand heeft geschapen: daarom be loofde mén van Duitse zijde dat spoe dig de mogelijkheid zou worden ge schapen voor DuitsNederlandse be sprekingen. Tot heden, aldus de lieer Relibock, werd echter nog geen contact gezocht met de Nederlandse spoorwegen. De reacties uit Duitse kringen wijzen op een stroming in West-Duitsland. die er op gericht is het verlies aan vervoer, dat vóór de oorlog via Du'tse havens werd „cleid, in hof gebied dat nu ach ter het IJzeren Gordiin l'gt. met grote opofferingen te compenseren met ver voer flat de Benelux-havens het hars» achten. De lage tarieven in Duitsland bren gen met zich mee dat ook in Frankrijk en België de tarieven verlaagd worden ter bescherming van eigen havens. De heer Rehbock sprak zijn ongerust heid uit over de huidige toestand en vroeg zich af of verdere onderhande lingen met Duitsland nog wel doel zouden hebben. Hij twijfelde ook of de toezeggingen van Duitse zijde aan mi nister Algera wel loyaal zouden wor den uitgevoerd. Er is reeds contact opgenomen met de commissie voor vreemdelingenver keer te Rotterdam met het doel zich gemeenschappelijk te beraden over de te nemen stappen. 13. „Gij had overigens een slechtere keus kunnen doen, mijn. jongen," sniffclt de oude, terioijl hij zijn brits dichter bij het vuur schuift. „Het i-s een der beste verhalen die ik ken, en ik ken er heel wat! Maar het is nogal griezelig en geheim zinnig, omdat niemand er de helft van weet." De grijsaard wrijft zich vergenoegd in de handen en staart enkele ogenblikken nadenkend in het vuur. „Tja, het vervloekte zwaard Tyrr," fluistert hij afwezig. „Luister goed jonge knaap, dan zult gij horen, hoe het de mensen gaat, wier geest dronken is van machtsdromen. Heel. heel lang geleden leefde er in dit land een geweldige krijger, Markatyr, de Machtige genaamd. Hij wilde meer, zoals dat vaker gaat, als ik me niet vergis. Daarom dwong hij Gondemar, de dwergenkoning, voor hem een zwaard te maken. Een onoverwinnelijk zwaard, zodat hij heersen mocht over de hele wereld. Welnu, Gondemar smeedde eigenhandig dat zwaard, Het was zó hard, dat het stenen kon doorsnijden en ijzer klieven als ware het hout. Het was een vreselijk zwaard, jongmens, bar en boos. Men zegt, dat hel uit zichzelf vocht en in de slag werd het rood en gloeiend gelijk een verterende vlam. Markatyr 'de Machtige won er alras veel gevechten mee en hij was zeer tevreden over zijn zwaard... ei De jonge NomadéSschuifelt onrustig heen en weer en loert schichtig naar de dansende schaduwen van het houtvuur. Dan deinst hij verschrikt achteruit, als de oude eensklaps heftig opspringt. „Maar Gondemar was zo helemaal niet tevreden!" vervolgt Al&tröm met stem verheffing. „Gondemar vreesde veel voor de kwade gevolgen van dit verschrik kelijk wapen en daarom sprak hij over het zwaard Tyrr een vloek uit. Een vloek is een lelijk ding, als ik me niet vergis, maar Gondemar deed het, om de wereld tegen het zwaard te behoeden. Want zo luidt de vloek, jongmens: ,Ji'j, die met het zwaard Tyrr zijn vijand wil slaan, zal aan hetzelfde ten onder gaan." Een ijskoude windstoot tiert huilend langs de vensters. „Maar het is toch allemaal slechts een legende, een verhaal, meer niet," stamelt de steppenkrjjger bleek. „Ssssssst." mompelt de oude bezwerend. „Heb geduld en luister, jonge knaap. Gij zult er anders over denken als ik u meer vertel. En het mooiste komt nog." Terwijl de grijsaard zijn stem laat dalen, tot een geheimzinnig gefluister, drukt buiten in de gang Pum-Pum met kloppend hart zijn oor dichter tegen de deur. Advertentie Dames! Vooral nn Hamea-Gelei voor Uw handen Sociologisch onderzoek over de radio Proefschrift van programma leider bij R.O.N. (Van onze correspondent) Op een proefschrift „Radio en Volks ontwikkeling" is tot doctor in de rechts geleerdheid gepromoveerd aan de Rijks universiteit te Groningen de heer Klaas van Dijk, leider van het Drents pro gramma van de RON, geboren te Mep- pel. Promotor was prof. dr. P. J. Bou- Een sociologische studie over de radio is in Nederland een unicum. De studie was gebaseerd op eigen onderzoek. Mr. K. van Dijk heeft o.nj- een enquête gehouden over pl.m. 1100 jeugdige luis teraars in Noord-Nederland en onder zoekingen verricht in het buitenland. Als het grote probleem waarvoor de ra dio zich gesteld ziet wordt genoemd vrije tijdsbesteding te geven, die meel is dan acoustisch element. De radio dient bewust gehanteerd te worden om de maatschappelijke standaarden te ver hogen. Gewezen wordt op universitaire voorlichting en een wetenschappelijk gefundeerd luisteronderzoek. De Ne derlandse radio-omroep wordt volgens mr. van Dijk belemmerd in zijn vor mende waarden door het ontbreken van leidinggevende en voorlichtende critiek cp radioprogramma's in dagbladpers en tijdschriften. Voorts wordt een lans ge broken voor Regionale omroepen, die volgens mr. van Dijk -dienen te worden verzekerd en wettelijk vastgelegd. Vaticaan geeft postzegel uit van Maria Goretti Ter gelegenheid van de 50ste herden king van de sterfdag van Maria Goretti, die op 12 Februari valt, geeft het Vaticaan twee bijzondere postzegels uit en wel in de waarden van 15 en van 35 lire. De postzegels zullen de af beelding van Maria Goretti en profil geven naar een ontwerp van prof- Casimira Dabrowska. Gedeelte tegenwaarde- rekening voor de hulpverlening De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren, in een rapport aan president Eisenhower over de overstromingen in West-Europa, verklaard, dat met de Nederlandse regering wordt gesproken over de mogelijkheid om een gedeelte der gelden van de zogenaamde tegen waarde-rekening aan te wenden voor de hulpverlening. Rijdende postkantoren Voor verkoop watersnood- zegels 10 Februari zijn het auto-postkantoor van PTT en een. als postkantoor inge richte, N.S.-bus hun tocht door Neder land begonnen ter bevordering van de verkoop der watersnoodzegel. De route van het PTT-kantoor is als volgt: 14 Februari Alkmaar. 16 Febr. Sneek, 17 Febr. Heerenveen. 18 Febr. Gronin gen. 19 Febr. Meppel, 20 Febr. Zwolle, 21 Febr. Kampen, 23 Febr. Harderwijk, 24 Febr. Utrecht, 25 Febr. Nijmegen. 26 Febr. Roermond, 27 Febr. Maastricht. 28 Febr. Tilburg, 2 Maart Bergen op Zoom, 3 Maart Roosendaal. 4 Maart Bre da, 5 Maart Gouda. 6 Maart Delft, 7 Maart Schiedam, 9 en 10 Maart Rot terdam. De route van de N.S.-bus is: 14 Febr. Heerlen, 16 Febr. Venlo, 17 Febr. Arn hem, 18 Febr. Wageningcn, 19 Febr. Ede, 20 Febr. Apeldoorn. 21 Febr. Deventer, 23 Febr Zutphen. 24 Febr. Winterswijk, 25 Febr. Enschede, 26 Febr. Hengelo. 27 Febr. Almelo. 28 Febr. Assen, 2 Maart Leeuwarden. 3 Maart Harlingen, 4 Maart Zaandam, 5 Maart Hilversum. 6 Maart Baarn, 7 Maart Amersfoort, 9 en 10 Maart Amsterdam. Invalidenwagen voor Rijksmuseum Dank zij de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg be schikt het Rijksmuseum thans over een kleine invalidenwagen. welke het hun. die moeilijk ter been zijn. mogelijk maakt een bezoek te brengen aan het museum. Voor aanvragen richte men zich tot de intendant van het Rijksmuseum. Het Ned. Roode Kruis kan in verband met de omstandigheden, waaronder de ge gevens van deze verlieslüst worden ver zameld. niet de volledige garantie geven voor de betrouwbaarheid. Het is dus mo gelijk. dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken. BURGH ZVan Loozen, Johannes, geb. 2.2.1859 te Burgh, laatste adres: C 20; Nikerk, Jozina Sara. geb. 30.3.04 te Rot terdam. echtgenote van Marinus van Diest, laatste adres C 35; Barendse, Elisabeth Ja cobs. geb. 21.3.14 te Burgh. echtgenote v. Willem van Dongen, laatste adres: C 19a; Van Dongen, Cornelia Pietemèlla Jacoba, geb. 3.11.44, dochter van Willem v. Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a; Van Dongen. Stoffel, geb. 28.2.46 te Burgh. zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres C 19a: Van Dongen. Marinus. geb. 28.11.48 te Burgh. zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a; Jonker, Adrianus. geb. 12.5.80 te Duivendijke, weduwnaar van Janna Met selaar, laatste adres: C 24; Kenters, Jan na, geb. 16 8.68 t-: Burgh. weduwe van Adriaan Fondse, laatste adres C 17; Fond- se. Amoldus Josephus, geb. 23.12.91 te Burgh, gescheiden vah Johanna Catharina Veldhuis, laatste adres C 17; Van Loozen, Nealtje. geb. 12.6.36 te Burgh, laatste adres C 20. 's-GRAVEN'DEKL: Van Soest. Margaretha, geb. 18.5.98; Kranendonk, Maaike, geb. 27.12.40, Smitshoek, Willempje Teuntje Adriana, geb. 6.6.99 Aanvulling van personalia. 5e lijst dd. 9.2.53: Van den Berg. Hendrik, geb. 1.8.1887, dd. 6.2.53 overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst dd. 4.2.53: Groot, Jacob, geb. 18.12,98, laatste adres: Langestraat; Appeldoorn, Jan, geb. 30.12.99. laatste adres Molendijk 50. Naar aanleiding van de noodtoestand Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „voorschriften ter be scherming van schuldenaren en met be trekking tot de burgerlijke en straf rechtspleging. alsmede het administra tieve recht, in verband met de bijzon dere omstandigheden, ontstaan door de 1 Februari in enige delen van Neder land ingetreden noodtoestand". Aan de memorie van toelichting ontlenen wij: De overstromingsramp, welke Neder land heeft getroffen, maakt bijzondere maatregelen op het gebied van de rechtspleging noodzakelijk. Ten gevolge van de omstandigheid, dat duizenden have en goed hebben verloren, zal het velen moeilijk vallen, zo niet onmoge lijk zijn, tijdig aan hun contractuele verplichtingen te voldoen. In deze nood behoort naar het oordeel van de minis ter onverwijld te worden voorzien door het treffen van een regeling, krachtens welke de rechter aan schuldenaren uit stel kan verlenen. De ramp heeft voorts tot gevolg, dat het in sommige gevallen onmogelijk is wettelijke termijnen op het gebied van de burgerlijke en strafrechtspleging en van het administratieve recht in acht le nemen. De rechtvaardigheid gebiedt daaraan tegemoet te komen door de mogelijkheid te openen, dat deze ter mijnen buiten toepassing blijven, indien deze in redelijkheid niet konden of kunnen worden in acht genomen. Advertentie Prof. mr. P. Gerbrandy Tweede pl.verv. voorzitter der Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft in de vaca ture ontstaan door het overlijden van mr. J. Terpstra tot tweede plaatsver vangende voorzitter der Kamer gekozen prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) met 42 van de 76 uitgebrachte stemmen. De N.V. Philips Gloeilampenfabrieken hebben be sloten 500.000 gulden in geld en goederen uit te trekken. Het personeel werkt daarenboven twee uur over en heeft tevens reeds 285.000 gulden ingeza meld. De waarde van de schenkingen in natura door de bevolking van Doctinchem bijeengebracht heeft reeds het halve millioen overschreden. In geld is al 80.000 gulden afgedragen. De militaire belangenvereniging van beroepssche pelingen bij de zeemacht heeft 10.000 gulden over gemaakt. Ook de gemeenteraadsleden van Lieden hebben hun presentiegeld van gistermiddag afgestaan. De gemeenteraad heeft tevens besloten 10.000 gulden over te maken. De veiling van groente en fruit uit Israël en Ita lië in Rotterdam heeft 137 000 gulden opgebracht. In Lier, een gemeente met 4500 inwoners, heeft een huis-aan-huis-collecte 15.700 gulden opgeleverd. De inzameling te Arnhem heeft tot dusverre 869.254 gulden opgebracht. De Benzine en Petroleum Handel Mij. N.V. in Amsterdam heeft 25.000 gulden overgemaakt. De straatcollecte in Waalwijk heeft 20.000 gulden opgebracht. Ongeacht de rechtstreekse stortingen voor het Rampenfonds heeft Leeuwarden 345.725 gulden ingezameld. Tot dusver bracht de Kon. Rotterdamschc Lloyd, die zelf ook vrij ernstige waterschade leed aan haar terreinen en loodsen cn in haar kantoren aan Veerhaven en Lloydkade, ongeveer f 200-000 bijeen. Ook vele passagiers aan boord van Lloydschepen droegen hun steentje bij, zo b.v. 850 emigranten op de „Sibajak". die zelfs 10.000 gulden bijeenbrach ten. Een Amerikaanse dame aan boord van de „Limburg" verzocht aan de collecte onder de be manning te mogen meedoen en gaf een tiendollar biljet (f 38). Op enkele schepen bedroeg de gemid- Italiaans chirurg op eigen kosten naar Nederland Bü het Nationaal Rampenfonds was tot gister avond een bedrag van 38 millioen gulden binnen gekomen. Reeds begin vorige week werd. zo3ls we eerst heden vernemen, zowel door H. IVL de Ko ningin als door Prinses Wilhelmina een belangrijke gift geschonken aan het Nationaal Rampenfonds. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is een voorstel ingediend 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Nederland toe te laten, tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Francis Walter, die samen met McCarran de naar hen genoemde immigratiewet heeft opgesteld. De Italiaanse chirurg Enrico Bosetti uit Bergamo arriveerde gisteren per auto uit Italië om zijn hulp aan te bieden aan het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Hij was vergezeld van een ziekenbroeder, de heer Giu seppe Ravasia. Dr. Bosetti had een warme aanbe velingsbrief bij zich van het Italiaanse Rode Kruis voor het Nederlandse Rode Kruis, waarin zijn ver diensten en zijn onvermoeid werken ten bate van de geteisterde bevolking van de eertijds over stroomde Po-vlakte hooglijk worden geprezen. Dr Bosetti heeft zijn auto vol medicamenten en chi rurgische instrumenten. Hij heeft de reis op eigen initiatief ondernomen en neemt de kosten voor eigen rekening. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinfiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiitii delde bijdrage, die door de bemanning, van gezag voerder tot „ketelbinkie", werd geofferd, meer dan f 30 per hoofd. De medewerkers van de Nederlandschc Opera, d.w.z. alle solisten, leden van koor, orkest en bal let, administratief en technisch personeel, hebben besloten één dag gage af te staan. De in Nederland wonende Zwitsers hebben tot nu toe 8.960 gulden bijeengebracht. BUITENLAND Frankryk De nauwe vriendschap, welke in de na-oorlogse jaren is ontstaan, tussen Eindhoven en Bayeux. heeft een nieuwe bezegeling gekregen door dat de gemeen teraad van Bayeux besloten heeft een bedrag van 250.000 francs ter beschikking te stellen yan de slacht offers van de watersnood. Via een openbare collecte werd dit bedrag verhoogd tot een half millioen francs. Ook uit Metz en Amnerville, de beide Franse steden die de laatste tijd zulke nauwe betrekking met Nij megen onderhouden, komen verheugende berichten binnen. In Metz werd een bedrag van 3.250.000 francs ingezameld benevens 30 ton nieuwe kleren. Amner- viile bracht 30.000 francs bijeen, terwijl de arbeiders aldaar spontaan hebben besloten één dag loon af te staan. Lady L. Deterding te Parijs heeft f 25.000 overge maakt. De Suez Kanaalmaatschappij te Parijs heeft de Nederlandse ambassadeur te Pariis een cheque overhandigd ter waarde van 5.000.000 'francs. Zuïd-Afrika De „Kaapse Staalkonstruksiemaatskappy", heeft f 15.000 aan het Nederlandse Rampenfonds overge maakt. Amerika De grootste gift, die tot nu toe door een Ameri kaanse firma is gedaan, is afkomstig van de „Ame rican International Underwriters Corporation". Deze firma zal tienduizend dollar overmaken en de cheque overhandigen aan Prins Aschwin Indonesië Bij het Centraal Comité Watersnood Nederland was Woensdag in Djakarta ruim anderhalf millioen 'rupiah gestort. Canada Z. E. Kardinaal de Jong heeft het Katholiek Huis vestingscomité te Den Bosch medegedeeld, dat hei Canadese Episcopaat een som van 8000 dollar voor de Nederlandse slachtoffers van de watersnood beschik- baar heeft gesteld, 's-GRAVEN POLDER: De Witte, Geertje, Jacoba. geb. 17.7.95 te Duisburg, echtgenote van Kornelïs van der Weele, laatste adres Schoolstraat 13. HON'XENISSE: Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar. laatste adres Tasdljk I 8 te Kloosterzande. KORTGENE: Dierkx, Bernhard. geb. 24.9.46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 117; Verburg, Jan, geb. 21.7.95 te Kats, echtgenoot van Adriana Verhulst, laatste adres: Torendijk 41; Van Hoorn, Jannetje Pietemella. geb. 22.10.85 te We- meldinge, laatste adres: Torendijk 23: Platschorre, Levina, geb. 16.4.69 te Kortge- ne, weduwe van Johannes Verwei, laatste adres Torendijk 31. KRUININGEN: Aanvulling van persona lia. Se lijst dd. 9.2.53: Saaman, Arie, geb. 25.7.04 te Kruiningen. echtgenoot van Cor nelia Poelman, laatste adres Spardamme Poelman, Cornelia, echtgenote van Arie Saaman. laatste adres: Spardamme: Saa man, Jan, geb. 30.12.32, zoon van Arie Saa man en Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. MIDDELHARKIS: Appel. Hendrik, geb. 23.10.26 te Middelhamis. laatste adres. Voorstraat 51. N1EUWERKERK: Van de Velde—Everaet, Magdalena Stephanie Alois?, geb. 13.2.13 te Amsterdam; Van de Velde, Maria Aloi- sa, geb. 12.8.34 te Stoppeldijk; Van. de Vel de, Peüonella Paulina, geb. 9.3.40 te Ca- pelle; Van de Velde, Nico laas Jacobus Ma ria. geb. 13.11.47 te Capelle; Van de Velde, Rosalie, geb. 83.52 te Niemverkerk. STELLENDAM. Geïdentificeerd: Va» Lenten, Arentje. geb. 1S32, laatste adres: Molenkade 53; Koese, Lodewijk Jacob, geb. in 1941. laatste adres Wijk 2 17a; Koese, Jan Marius, geb. in 1952, laatste adres. Wijk 2 17a; Tanis. Claartje. geb. in 1877, laatste adres Wijk 2 8; Kieviet Martha, geb. in 1925. laatste adres: Meiöoomstr. 2. Voor Nederland: Avondmis in Weense Sankt Stefan (Van onze Weense correspondent) Dinsdagavond stroomden duizenden kinderen en volwassenen naar de Ween se kathedraal, waar kardinaal Innitzer een Avondmis opdroeg naar aanleiding van de ramp. die ons land heeft getrof fen. In zijn toespraak beschreef hij de omvang van de catastrophe en heiinner- de vooral de vroegere „Weense kinde ren" aan de gastvrijheid en liefde, die zij in ons land hadden ondervonden. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door kanselier Figl. de Nederlandse en Bel gische gezanten en een groot aantal andere leden van het diplomatieke corps. Verlaging schoolgelden In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Begroting van het Ministerie van Financiën meent de Mi nister van Financiën wat betreft de ge suggereerde herziening van de inkomsten belasting t. a. v. de kosten voor studie van kinderen, dat tegen het toestaan van het aftrekken van de kosten voor studerende kinderen ten laste van het inkomen ver schillende bezwaren bestaan. De minister verwacht evenwel in de komende belasting voorstellen een verlaging van de school gelden voor voortgezet onderwijs te kun nen opnemen en bestudeert tevens de mo gelijkheid daarin ook een verdere voorzie ning te treffen. De dijk vóór het uniform Het comité „aanbieding gala-uniformen luchtmachtkapel", dat in October 1952 door de burgemeester van Nijmegen in het le ven is geroepen teneinde de luchtmacht kapel bij het 40-jarig bestaan van de Ne derlandse Luchtmacht gala-uniformen aan te bieden, had voor de maanden Januari. Februari en Maart een groot aantal show avonden gecontracteerd, waarvan de op brengsten bestemd zouden zijn voor de gala-uniformen. Nadat de avonden in de gehele maand Februari waren opge- schort heeft het comité thans besloten, de tournée voort te zetten en alles in het werk te stellen aan het eind daarvan een zo groot mogelijk bedrag aan het Nationaal Rampenfonds af te dragen. De toumée- avonden vinden voortgang onder het mot to: „De dijk vóór het uniform, het uni form voor de dijk". Officiële biografie van. George VI Koningin Elizabeth de tweede heeft de historicus John Wheeler Bennett aange wezen om de officiële levensgeschiedenis van koning George de zesde te schrijven. Wheeler Bennett, die 50 jaar is. was voor de oorlog docent in de internationale wet geving aan de universiteitvan Virginia en van 1939 tot 1944 hoofd van de Britse missie voor politieke oorlogvoering In New York. Hij heeft o.a. de officiële ge schiedenis van de processen van Neuren berg geschreven. Militaire commissie Zuid-Oost Asië Vijf landen zijn lid De Verenigde Staten hebben er in toe gestemd deel te gaan uitmaken van een militaire commissie van vijf landen ter bespreking van de verdediging van Zuid- Oost-Azië. aldus is gisteren in goed in gelichte kringen te Washington verno men. Amerikaanse officieren zullen bespre kingen voeren met militaire vertegen woordigers van Groot-Brittannië, Frank rijk, Australië en Niëuw-Zeeland. Een plaats van samenkomst is nog niet vast gesteld. Singapore en Saigon zijn echter genoemd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7