ctiiral-io Nog steeds grote onzekerheid over de aardgasvoorziening Meestér Leiding op vele plaatsen gereedmaar op aansluiting moet men wachten Moeilijkheden bij prijsbepaling BANKIERS ADVISEREN RAMPENFONDS DE TIJD VAN DE DURE VITAMINEN IS VOORBIJ Accoord bereikt inzake Rechtsherstel Effecten Huidige bezitters bleven echter buiten overleg Sociale hulpverlening geëvacueerden aan Boekenweek 1953 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 6 (Van onze correspondent) In het Noorden van het land is enige wrevel ontstaan over de gang van zaken ten aanzien van de aardgasvoorziening. Sinds 1948 zijn aardgasbronnen aan geboord te Coevorden, De Wijk, Staphorst, Wanneperveen, Tubbergen en Denekamp, waarvan alleen al twee van de voornaamste bronnen, namelijk die te Wanneperveen en te Tubbergen omstreeks 130.000 kubieke meter gas per dag kun nen leveren, zodat een totale productie van omstreeks 50 millioen kubieke meter per jaar geenszins denkbeeldig is. Hoewel men echter sinds 194S over het aardgas beschikt, zijn er thans nog maar twee plaatsen, die ervan profiteren. Coevorden heeft al enkele jaren aardgas en Steenwijk sinds October van het afgelopen jaar, hoewel men het daar nog niet verder dan een provisorische aansluiting heeft kun nen brengen, omdat de reduceer- en andere apparaten, die men nog nodig heeft, uitblijven. geen aardgas. De leiding is in Fries land gereed tot bij Heerenveen, waar men op aansluiting omstreeks het eind van 1952 had gehoopt, doch waar alles nog in het ongewisse verkeert Ook is de voortzetting van de leiding vanaf Heerenvecn verder Friesland in ,og steeds volledig. Men overweegt om af takkingen te maken naar Joure en Sneek. naar Gorrediik. Beetsterzwaag en Drachten en wil de hoofdleiding door trekken naar Leeuwarden. Verder dan een overweging is men ook wat dit betreft echter schijnbaar nog niet ge komen. Intussen lisgen Meppel. Zwolle. Deventer en Apeldoorn reeds aan de leiding, of er wordt aan gewerkt, zoals ook bij Ootmarsum. Almelo. Borne. Hen gelo en Enschede. Voorts liggen Hooge- veen en Beilen (waar men in het geheel niet over gas beschikt) aan een lei ding. die tot bij Assen is doorgetrok ken en volgens de plannen naar de stad Groningen zal leiden. Het directoraat generaal voor de energievoorziening voert allerwcge besprekingen over de op te stellen contracten. Enkele gemeenten in Over- ijsel en Gelderland ziin ontstemd, en vinden de prijs die het rijk wil be dingen te hoog terwiil er bovendien bezwaar tegen wordt gemaakt, dat het rjjk al liet aardgas van de Neder landse Aardoliemaatschappij opkoopt cn buiten de gemeenten om aan bedrij ven wil leveren. Het ligt trouwens ook voor dc liand. dat er plaatsen zijn met goed geoutilleerd efficiënt wer kende gasbedrijven, die geen belang bij aardgas menen te hebben, wanneer het niet voor een redelijke prijs gele verd wordt, temeer, omdat de leve ranties voor een tijd van tien jaar door dc Nederlandse Aardoliemaal schappij worden gegarandeerd. Deze termijn, brengt menige gasdirecteur aan het denken, aangezien, zij hun bedrijven voor de aardgasleverïng moeten omschakelen Een uitputting van dr aartlgasbronnen in tien jaar, kan voor deze bedrijven grote schade lijke gevolgen hebben. Zowel over de prjjs als over liet rayon dat voor Intussen weten de inwoners van Steenwijk ook nog steeds niet wat d? definitïeve prijs van het aardgas zal zijn. Het wordt daar momenteel geleverd voor 42 cent per kubieke meter zonder vastrecht en voor 30 cent met vastrecht, dat is precies tweemaal zo hoog als de prijzen voor gewoon gas, zulks als ge volg van het feit. dat de calorische waarde van Het aardgas 8300 bedraagt, tegen 4000 van gewoon gas. Het enige voordeel voor de inwoners van Steen wijk zit dus hierin, dat het eten snel ler gaar is en dat men niet meer door gasverstikking om het leven kan ko men omdat aardgas ongevaarlijk is. Te vens wordt het geparfumeerd zodat men het direct zal merken, wanneer een gaskraan open staat. Wolvega is al eni ge tijd aangesloten, maar krijgt nog Advertentie Tegen hoest Tkoudheid. hoest, Sterk desin- keelpijn en desinfecterend. Uitkering op grote schaal eerst bij terugkeer van getroffenen Geen beperkende voorwaarden —--(VaTf onzë Haagse redacteur) In het bedrag van 34 millioen gulden, zijnde de eindstand van Woensdag van de bij het Nationaal Rampenfonds binnen gekomen gelden, zijn nog niet begrepen de vele toezeggingen uit binnen- en bui tenland voor financiële bijstand. Aldus heeft de directeur van de stichting ..Na lionaal Rampenfonds", luitenant-ame- raal b.d. P. Alons, Donderdag medege- deeld. Een bedrag van 1.2 millioen gulden heeft een voorlopige bestemming ge kregen. Hiervan is 1 millioen gulden naar het Rode Kruis gegaan o.a. voor voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden. aanschaffing van buta- gas. verstrekking van rubberlaarzen, transport van redders, geredden en le vensmiddelen. het inrichten van nood hospitalen en noodverblijven. en voe ding. verzorging en transport van hulp- kolonnes en dijkwerkers. Ook heeft het R K. Huisvestingscomité een bedrag van 200.000 gulden ter leni ging var. de eerste noden toegewezen gekregen. Deze instellingen zijn voor de besteding van de ontvangen gelden ver antwoording verschuldigd aan het Ram penfonds. Voorts is in ce eerste dagen na de ramp aan de mïadenstandsbank een ga rantie vesteend van 200.000 gulden ter dekking van eventuele verliezen op ere- dieten voor rehabilitatie van midden-! standsbedrijven. Door een inmiddels ge nomen regeringsmaatregel van meer uit gebreid karakter kon deze garantie ech ter weer worden ingetrokken. De gelden welke binnenkomen, wor den in eerste aanleg van de postcheque- en girodienst overgebracht naar de Nederlanasche Bank. Een adviescollege van bankiers zorgt verder voor deug delijke belegging. Het is niet .gewenst aan giften beperkende voorwaarden te verbinden; dit doet afbreuk aan het doel. dat men zich stelt; hulpverlening in algemene zin. daar waar noodzake lijk. Het Rampenfonds meent daarom dergelijke beperkende voorwaarden niet onder alle omstandigheden in acht te kunnen nemen. Het fonds, welks terrein, zoals be kend. de schadevergoeding in de per soonlijke sector is. zal eerst op grote schaal beginnen met het verstrekken van vergoedingen voor geleden schade wanneer de getroffenen naar hun wo ningen terugkeren. De geredden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzake lijke kleding en voeding van de geëva cueerden zijn ondergebracht in een tijdelijk verblijf. Hulpverlening in de vorm van verdere verstrekking of ver goeding van huisraad en woninginrich ting is derhalve in het algemeen op dit ogenblik niet opportuun. Generaal Alons gaf als zijn persoon lijke mening, dat het verkrijgen van bij stand voor de getroffenen geen gunst is. doch een recht. Het Rampenfonds kan echter uiteraard dit recht niet vastleg gen. De rampenschadebureaux zullen de normen vaststellen volgens welke de uitkeringen zullen geschieden. Er is een commissie ingesteld ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad: tevens heeft men een commissie gevormd voor maatschappelijk werk en een derde com missie om alle uitgaven te onderzoeken. geen verantwoordelijke op drachtgevende instanties kunnen wor den aangegeven. Het Kampenfonds beperkt zich er op dit moment toe de hulp. welke van vele zijden loskomt. Ie kanaliseren. Op de duur zal men wellicht ook zelf acties ondernemen en dan zou het houden van ceu loterij overwogen kunnen worden. Duidelijkheidshalve wordt er op ge wezen, dat dc actie van dc omroepver enigingen ..Beurzen open. dijken dicht" niet ten doel heeft dijken te dichten, doch via het Rampenfonds persoonlijke noden te lenigen. Nog geen commissie voor de watersnood ln de vergadering der Tweede Kamer heeft de vnorzittei hedenmiddag meege deeld. dat hij terugkomt op zijn voornemen om thans een voorstel te doen met be trekking tot de samenstelling van een com missie voor de watersnood. Hij zal Dinsdag een desbetreffend voorstel doen. Militair omgekomen Tengevolge van 'n auto-ongeluk in de nabijheid van Terneuzen is de dienst plichtig soldaat M. Blok. legernummer 31.08.06.033. ingedeeld bij het regt. veld artillerie Prins Fredetik te Bergen oo Zoom, om het leven gekomen. Hij was afkrmstïg uit de gemeente Vïerpolders op het eiland Voorne. Hij was onge huwd. de aardgasvoorzieninj; in aanmerking komt bestaat dus nog steeds geen ze kerheid. Het rijk voert nog besprekin gen met de Nederlandse Aardolie- Maatschappij over de prijs die het rijk zal betalen. Over de hele aardgaskwes tie schudt dc overheid nu al enkele jaren dc kaarten zonder ze op tafel te leggen, zodat men niet weet waar men aan toe is. Er is ook gesproken over aansluiting van Arnhem op het aardgasnet. en met Arnhem is de gehele IJsselstreek aan de orde geweest. Het net. zoals dat uitein delijk zal worden, zal een totale lengte- van omstreeks 500 kilometer krijgen. Het is berekend voor een dagafgifte van 200.000 kubieke meter. De aanlegkosten zijn geraamd op circa 25 millioen gul den en de aanleg vordert gestaag. Het graafwerk wordt voor een groot deei machinaal verricht, lassers bevestigen de buizen van 12 meter lengte aan elkaar, waarna de lassen door middel van röntgenfoto's op hun deugdelijkheid worden onderzocht. Onbegrijpelijk is echter, dat bij ver schillende plaatsen het aardgas voor de afsluitkranen staat, zonder dat er er- der iets gebeurt. Meppel. Zwolle ei" Hoogeveen zijn zulke plaatsen. De voorzitters van de Kamers van Koophandel in de vier Noordelijke pro vincies, organen, die ten aanzien van de aardgasaangelegenheden ten nauwste samewerken, hebben thans uiting ge geven aan hun teleurstelling over het aardgasbeleid, dat meer onbevredigend is omdat liet aardgas een zeer belangrij ke rol kan spelen bij de industrialisatie en zulks in tweeërlei opzicht. Aardgas is namelijk niet alleen van waarde als brandstof, maar ook als grondstof voor de chemische industrie en kan derhalve ook van betekenis zijn bij de productie van plastics, autobanden, geneesmidde len en dergelijke. Om nog maar niet te spreken van de besparing die voort kan vloeien uit een geringer steenkoolver- bruik. Talrijk zijn de gissingen over een en ander, maar de kern van de aard gaskwestie blijft in nevelen gehuld. Nederland kan zich niet permitteren een zo kostbare energiebron langer on gebruikt te laten. Minister Van den Brink heeft in 1951 verklaard, dat het Noorden het eerst van het aardgas zou gaan profiteren. Mr.ar tot nu toe heeft hel Noorden er weinig van gemerkt. Mi nister Zijlstra heeft begin December enkele mededelingen gedaan, die de ver wachting dat op korte termijn meer over de aardgaskwestie bekend zou orden en met name ook ten aanzien .an de aanwending, rechtvaardigde. Daar wordt nog steeds met grote belang- jtelling op gewacht Het is met na- me voor de industrialisatie in het Noor den van grote betekenis, dat er spoedig een einde komt aan de onzekerheid. Cellulaire straf voor v. cl. Vaart Smit Misbruik gemaakt van bewegingsvrijheid In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Scheps (Arb.) van de aan de gedetineerde Van der Voort Smit verleende bewegingsvrijheid, heeft de minister van Justitie medege deeld, dal de gedetineerde op verschei dene 'manieren misbruik heeft gemaakt van de gedeeltelijke vrijheid, die hem in de rijkswerkinrichting Bergveen te Norg werd verleend. Bergveen is een z.g. „open gesticht", waar gedetineerden in de laatste phase van hun straf in afwachting van een eventuele voor- aardelijke invrijheidstelling kunnen orden geplaatst als overgang naar de vrije maatschappij, v. d. Vaart Smit moet. aldus de directeur, ongeschikt worden geacht voor het geheel op ver trouwen gebaseerde regime van een open gesticht. De gedetineerde is thans naar de strafgevangenis te Den Haag overgebracht, waar hij cellulair wordt gestraft. In zijn cel is een foto van Mussert gevonden en in beslag geno men. Advertentie N.V. PH1LIPS-ROX ANE PH A R M AC EU TIS C H - C H E MIS C H E. INDUSTRIE „DUPHAR" AMSTERDAM - OLST - WEESP Gezondheid H. Vader gaat vooruit (Eigen telegram) Vaticaanstad. Donderdagmiddag. De Osservatore Romano meldt van daag. dat de toestand van de H. Vader sedert enige dagen goed vooruit gaat. Het blad benadrukt evenwel, dat e gezondheidstoestand van de Paus nog speciale zorgen blijft behoeven, omdat een aandoening als die waaraan Hij heeft geleder, meestal een ernstige ver zwakking met zich meebrengt, die nog wel enige dagen kan aanhouden. Tweemaal per dag krijgt de H. Vader bezoek van zijn arts en voorts ontvangt hij dagelijks zijn beide pro-staatssecre tarissen, de mgrs Montini en Tardini. Deze laatste bezoeken worden van dag tot dag meer uitgebreid en vinden plaats in de werkkamer van de Paus, waar Hii thans weer verscheidene uren per dag werkt. Advertentie Bank-, effectenen assurantiesaken. Ji.ï. SLAVEMïimii'S B.4\K Rotterdam - Amsterdam - Den Haag Dordrecht Haarlem - Schiedam Amersfoort - Maassluis Vlaardingen IJsselmonde AGENTSCHAPPEN Zevenbergen Middelbands Levensmiddelen van evacué's verkocht Anderhalf jaar geëist (Van onze correspondent) Wegens het verduisteren van levens middelen, welke waren ingezameld voor de slachtoffers van de waters nood, werd Donderdag voor de Breda se rechtbank anderhalf jaar gevangenis straf geëist legen de Bredase koopman H.L. Deze had 3 Februari de gehele dag goederen per auto vervoerd naar het verzamelpunt in de middelbaar technische school te Breda. Des avonds haalde hij bij het St. Annagesticht 100 pond suiker, 80 pond rijst, havermout, kindermeel en vermicelli. Deze lading bleef op zijn auto liggen en toen hij thuis kwam en dit ontdekte besloot hij de levensmiddelen in Limburg te ver kopen. De president noemde dit een walchelijk misdrijf en zei er verder geen woorden voor te kunnen vinden- De officier meende uit een oogpunt van preventie en gezien de ernst van de feiten achttien maanden te moeten eisen. De verdediger, mr. Van Hasselt, hield een uitvoerig en indrukv ekkend pleidooi. Zuiver tekende hi; de sfeer van naastenliefde waarin ons 'and hulp verleende en de rol van de verdachte, die. zelf in behoeftige omstandigheden verkerend, bezweek voor de verleiding toen hij de levensmiddelen thuis had- Uitspraak 26 Februari. Advertentie Meest?" VLEESWARENfABR1EK J. MEESIER KV. Stichting Maatschappelijk Werk: (Van onze Haagse redactie) De sociale hulpverlening aan de ge troffenen van de watersnoodramp, is door de minister van Maatschappelijk Werk in overleg met diens ambtgenoot van Binnenlandse Zaken in handen ge steld van de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. L. A- Kesper. die de uitvoering van de sociale hulpverlening alsmede de coördinatie van alle hulpverlenende organen op dit sociaal terrein heeft opgedragen aan de stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland. De stichting bemoeit zich niet met ver goedingen voor het levensonderhoud of andere materiële voorzieningen, maar alleen met de sociale verzorging van de evacué's, van wie er momenteel rond 24000 in Zuid-Holland, verspreidt over 122 gemeenten, onderdak hebben gevon den. Deze hulpverlening van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk ge schiedt op velerlei manieren, zoals de directeur van de Stichting, mr H. Fut- tink, Donderdagmiddag op een perscon ferentie mededeelde. In plaatsen waar veel evacué's bij elkaar zijn, is. voor zover dit nog niet wa.s gebeurd, een maatschappelijk werk ster aangesteld- Buiten het eigen perso neel. heeft men hiervoor nog verschil lende krachten van bedrijven en instel lingen voor enige tijd moeten .lenen" want men wil alle evacué's een persoon lijk bezoek brengen. De meesten van, hen zitten namelijk met een groot aantal problemen, die zij zelfstandig niet kun nen oplossen. Hierbij wordt o.a. gedacht aan moei lijkheden met het ziekenfonds. dR scho len voor de kinderen, de situatie van familieleden, etc. etc. Met al deze vra gen kan men bij de maatschappelijke werksters terecht en zij zullen de vra genstellers op weg helpen of de ge- evacueerden naar de instanties verwij zen die hun belangen kunnen beharti gen. Zo zijn maatschappelijke werksters aangesteld in Leidsendam. Wateringen, de Lier. Monster, 's Gravez.ande. twee in Den Briel, Nieuwe Tonge, Middelharnis. Klaaswaal cn Sliedrecht. Een tweede vorm van sociale hulp verlening welke door de Stichting wordt uitgeoefend is de gezinsverzorging. Deze hulp verkeert echter nog in het begin stadium. Slechts twee gezinsverzorgsters zijn uitgezonden en men verwacht, dal dit werk geen al te grote vlucht zal maken in de huidige situatie. Eerst als de evacué's naar hun woonplaatsen te rugkeren. zal dit werk uitbreiding be hoeven, maar in hoeverre de noodzaak daartoe aanleiding zal geven, is thans nog niet te beoordelen. Een derde vorm van hulpverlening tenslotte wordt gevormd door de vrij willige vrouwen hulpcolonnes, die wor den gerecruteerd om naar de rampge meenten te worden uitgezonden, om daar óe verzorging van de mensen die aan de dijken werken, op zich te nemen en de huisvrouwen, die in hun dorpen terug keren. behulpzaam te zijn bij het weder bewoonbaar maken van de huizen. Voor al dit laatste werk is geen sinecure, want in de meeste huizen, die onder water hebber, gestaan, zit een laag slik van Dijna 30 centimeter, welke het meubilair heeft aangetast. Als de geëvacueerde vrouwen dit werk alleen zouden moeten doen. zou het een bijna onbegonnen taak zijn. De hulp van de leden van de colon nes is hierbij onontbeerlijk. Om deze arbeid te verrichten, zijn dan ook reeds enkele colonnes samengesteld. De vaste colonne, o.l.v. een ervaren leidster, is reeds naar Klaaswaal ver trokken. Dinsdag zullen wederom een aantal colonnes, in totaal bestaande uit 32 meisjes, naar de getroffen gebieden vertrekken. De leden van deze colonnes worden in hoofdzaak gerecruteerd op hel platteland. De gemiddelde leeftijd van de vrijwilligsters is twintig jaar. De colonnes blijven veertien dagen onderweg en worden dan weer afgelost. Niet alleen, omdat het werk. dat ver richt moet worden, buitengemeen zwaar is. maar ook, om andere groepen meis jes in de gelegenheid te stellen, actief aan de hulpverlening deel te nemen. Bij al deze werkzaamheden heeft de Stichting de beschikking over een aan tal hulporonnen, die „aangeboord" kun nen worden. Tot deze bronnen behoort o.a het Rode Kruis, voor zover het be treft kleding, dekking etc. verschillen de organisaties op het gebied van maat schappelijk werk en gezinsverzorging, het ministerie van Maatschappelijk Werk en de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening. Naast de Coördinatie van alle particuliere, kerkelijke en over heidsbemoeiingen met betrekking tot de sociale zorg voor de evacué's zal de Stichting een zeer nauw contact tot stand brengen met alle officiële organen en instellingen, welke met evacué's direct of indirect te maken hebben. (Van onze beursmedewerker) Reeds geruime tijd waren onderhan delingen gaande tussen de departemen ten van Justitie en van Financiën aan de ene zijde cn het Beursbcsluur, dc commissie Vrolijk en het Comité van Gedepossedeerden aan de andere kant over het Rechtsherstel inzake effecten. Thans schiint men tot een definitief ac coord te zijn gekomen. Ons licht opstekende bij dc direct bij deze kwestie geïnteresseerden, bleek dat dc mededeling in een der ochtend bladen. dat de oplossing door alle par tijen aanvaard was. niet geheel met de werkelijkheid strookt. Het verleden jaar geconstitueerde comité, dat voor de belangen van de tegenwoordige houders opkomt, is in deze kwestie niet gehoord, niettegen staande de minister had toegezegd het comité in de gelegenheid te zul len stellen de belangen der tegen woordige houders van aangevochten effecten bij hem te komen voordra gen. Van de drie bij het Rechtsherstel be trokken groepen: de gedepossedeerden du effectenhandelaren en de tegenwoor dige bezitters, is dus één partij, die der tegenwoordige houders niet bij het overleg aanwezig geweest en dat maakt toch wel een ernstige lacune uit. De ans door de ministers van Fi nanciën on van Justitie geaccepteerde regeling heeft belangrijke voordelen op- I geleverd zowel' voor de gedepossedeer- den, die het volle pond ontvangen zon- der de afloop van alle hangende proce dures af te wachten, als voor de ban ken en commissionnairs, die verlost zijn van de eindeloze dreiging van proces- se,. cn vooral van de daarmede samen hangende mogelijke regresacties, terwijl eveneens de tegenwoordige bezitters heel wat gunstiger condities hebben verkregen,' dan oorspronkelijk te voor zien waren. Immers volgens dc ontworpen rege ling behouden de tegenwoordige bezit ters hun ter beurze gekochte fondsen integraal evenals dc vóór 1 Januari 1943 verkregen Amerikaanse aandelen en certificaten, terwijl zij voor dc n a die datum verworven Amerikaanse ef fecten. die zij aan dc gedepossedeerden moeten teruggeven. 90 pet. van de te genwoordige waarde terug ontvangen. Zij moeten bjj de overhandiging der stukken tevens afgeven dc sinds de ver krijging geïncasseerde dividenden. Dat komt dus hierop neer dat zij behalve de 10 pet. schade die zij lijden, gedurende de tijd dat zij die stukken in bezit hebben gehad, op het door hen ingestoken kapitaal geen ren te hebben genoten, terwijl zij bovendien nog bloot staan aan mogelijke navorde ringen uit hoofde van Vermogensaan- wasbelasting en Heffing in eens Terwijl dus de. beide andere partijen volledig worden schadeloos gesteld, moeten de tegenwoordige bezitters toch nog een veer laten. Gezien even wel het grote belang, dat met deze kwestie gemoeid is, zullen zij tegen over de zekerheid, dat zij thans hun bezit naar vaststaande normen zullen kunnen berekenen, dat offer moeten brengen. Grote wapensmokkel V.S.-Mexico ontdekt Naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend maakt, heb ben Amerikaanse autoriteiten dc groot ste wapensmokkclarij sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen vijf jaar gewe ren, revolvers en munitie ter waarde van tenminste 350.000 dollar op onwet tige wijze naar Mexico zijn uitgevoerd. In verband hiermee heeft een „Grand Jury" te Dallas (Texas) acht Amerikanen en drie Mexicanen aan geklaagd wegens samenzwering om bepalingen inzake wapenuilvoer van de neutraliteilswet van 1939 te over treden. De Mexicaanse autoriteiten zoeken nog niet, wat de uiteindelijke bestemming van het wapentuig was. (Vorig jaar hebben Mexicaanse functionarissen gro te hoeveelheden wapens en munitie in beslag genomen.) Hef hoofd van het Amerikaanse bureau voor controle op de munitie, Elliott, die mededelingen ovei de smokkelarij deed, weigerde antwoord te geven op de vraag, of de wapenzen dingen bestemd waren voor personen, die mogelijk plannen koesteren om de regering in Mexico of enige andere La tijns-Amerikaanse staat omver te wer pen. Koninklijk Paar bij de opening Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het voornemen te kennen gegeven tegenwoordig te zijn bij de officiële ope ning van de 18e Boekenweek, op 27 Fe bruari a.s. in de Amsterdamse Stadsschouw burg. Zoals bekend zal op deze avond een vier tal bekroonde een-acters worden opgevoerd: in verband met de nationale ramp is het traditionele feestelijke schrijversbal afge last; de daardoor bespaarde kosten komen ten goede aan hel Nationaal Rampenfonds. De vier een-acters zijn „De heldere wereld". „Retour afzender". „Twee is te weinig en drie is te veel" en „Het omgekeerde pen sion". De auteurs zijn in alphabelische volgorde Tone Brulin, F. W. Hermans, Ed Hoornik en Manuel van Loggem. Op de avond zelf zal worden bekend gemaakt wie wat schreef. Vijf een-acters kregen een tweede pri.is en wel die van Mies Bouwhuis. F. 7. W. Grotenhuis. Manuel van Loggem, Pim Povel cn Louisa Treves. Op de prijsvraag waren 226 inzendingen binnengekomen. Het geschenk, dat wordt uitgereikt aan hen. die gedurende de boekenweek (van 28 Februari—7 Maart I voor minstens 3.90 a contant aan Nederlandse boeken lcopen, is ditmaal niet een novelle, doch een bun del van 10 korte verhalen. Van de inzen dingen op de jaarlijkse novelle-prijsvraag was er deze maaJ n.l. niet een, die voor een bekroning in aanmerking kwam. Voor de jeugd wordt wederom een bloem lezing van verzen uitgegeven, ditmaal „De muze en de seizoenen". Half jaar voor diefstal van sigaretten Tijdeus de watersnood De krijgsraad voor de Luchtmacht West heelt in een bijzondere zitting drie leden van hel luchtmacht personeel een be roeps-korporaal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenis straffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per container te worden afge worpen boven het rampgebied. De beroeps korporaal werd bovendien gedegradeerd tot de laagste soldatenraiig en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21-jarige be- roepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat II. A F S. uil Heeze en de 21-jarige dicnstpl. soldaat W. ten N. uit Vriczen- De verdachten heleenden. Zij zeiden, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden ge daan en bovendien veel vlieguren hadden gemaakt, Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, vertelden zij. Geboren: Sabine F. v. d. Wall Bake, Bussum. Bart P Boudcwijnse, Amster dam. Geertruida E. Wehr- meyer, Rotterdam. Maria G. P. Boslioff, Antwerpen. Jan Bijloo. Wageningcn. Getrouw d:A. Huis man en M. Bouwman, Rot terdam. Mr. C. Q. van Daa- •len en H. G. Koers, Apel doorn. B. P. Ed. v. Es en A. Koppen. Amsterdam. J. F Dohma en Mr. D. H. E. Gviizcn Den Haag. In 1952 frs. 2 milliard Belg. handelssaldo met Nederland Intrekking Belgische exportbelasting Tijdens dc behandeling van de begro ting van het ministerie van Economi sche Zaken in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordiging, heeft minis- ter Meurice o.m. verklaard: Ondanks i cle thans bestaande moeilijkheden, moe ten wij onze inspanningen om in he' kader van de Benelux tot een nauwere economische samenwerking met Neder land te geraken, onvermoeid voortzet ten. Hierbij moeten wij overgangsoplos singen niet veronachtzamen „Dit standpunt." zo zcide hij. „is overeenkomstig de opvattingen van de Centrale Raad voor de Economie." j Minister Meurice wees er op. dat de Belgische handelsbalans met Nederland over 1952 een gunstig saldo heeft van j frs. 2 milliard en dat in 1952 goederen ter waarde van frs. 18 milliard, naar Nfederland zijn uitgevoerd. „Bij een op geven van de Benelux", zo besloot de minister „zouden wy zeker niet de winnende partij zijn. afgezien nog var i het feit. dat dit het vraagstuk van het toonverschil niet zou oplossen." Aan het Belgisch parlement zal een j voostel voorgelegd worden, om een J fonds voor de uitbreiding van de buiten- landse handel te vormen, waarin een i som van 50.000.000 Belgische frank ge- stort za] worden. Verder maakte Meurice bekend. dat de exportbelasting. die van de Belgische industrieën geheven wordt, in de komende maanden ingetrokken zal worden om een einde te maken aan alle hinderpalen, welke aan de Belgische buitenlandse handel in de weg gelegd zijn N e der landsZ weedse handelsbesprekingen Op 18 Februari a.s. zullen te 's-Gra- -enhage handelsbesprekingen worden geopend tussen een Nederlandse cn eer Zweedse delegatie over het goederen verkeer voor de nieuwe accoordperiodv van l Maart 1953 tot en met 28 Febru ari 1954. Middenstandscursussen in de evacuatieplaatsen De onderwijscentralen van de drie Ne derlandse middenstandsbonden, Laan van Meerdervoort 96a, Den Haag, delen mede, dat geëvacueerden. studerende voor hei middenstandsexamen 1953 algemene han delskennis gratis hun studie kunnen voort- zetten bij door deze onderwijseerIralei erkende cursussen in de plaatsen, waar- 1 heen zij geëvacueerd zijn. De Heer en Mevrouw Dr L. M DE SONNAVILLE- LAVOO geven met grote vreugde kennis van dc geboorte van hun dochter MARIA ANNA FltÊDEKIQUE Beuningen, 12 Febr 1953. Huize „De Elf- Heden is van ons heengegaan onze innig gelief de Moeder, Behuwd- en Grootmoeder VROUWE ANNA FETRONELLA ALIDE VAN MARKEN, douairière Jhr. ir. Hugo Loudon, in de ouderdom van 78 jaar. Valkenswaard: J. W. Loudon M. C. LoudonOsieek Londen: J. H. Loudon M. C. Loudonvan Tuyll van Serooskerken 's-Gravenhage: H A. van HardenbroekSnouck Hurgronje en kleinkinderen Wassenaar 12 Februari 1953. Buurtweg 91. Geen bezoek. De begrafenis zal plaats vinden Zaterdag a.s. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te 's-Gra venhage te twaalf uur. Vertrek van. het sterfhuis te elf uur. Volstrekt enige kennisgeving.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6