Contrasten in Zierikzee Hoe de Nederlandse Antillen met de ramp meeleefden Puistjes D.D.D. Kolengebrek! Minister van Thiel Instelling van gezinsraad van grote betekenis Sinds de oorlog is er nooit zo intensief naar de „Curom" geluisterd Nederland neemt deel aan oefening nabij Florida grote Prins Bemhard dankt het Brits2 volk Watersnood in de Zeeuwse legenden De vloek van de meerman van Westerschouwen E VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 5 Advertentie en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk beda'art.de ziekte kiemen worden gedood „Beurzen open dijken dicht Televisie zendt pro gramma's uit De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten, de komende Zaterdagavonden extra uitzendingen te geven van de bij eenkomsten, door de gezamenlijke omroep verenigingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht". De eerste extra uitzending (ongeveer an derhalf uur) zal reeds Zaterdagavond a.Si om 20.15 uur worden gegeven. De -N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportagewagen ter beschikking. 115.000 schade aan Delfland De totale schade aan de zeewering van het hoogheemraadschap Delfland bedraagt f 115.000, waarvan f 15.000 aan de strandhoofden. De aanwezigheid van bunkers heeft een aanmerkelijke schade aan de zeewering veroorzaakt. Hoewel de schade ernstig is, behoeft van een noodtoestand niet gesproken te worden. Dit heeft de dijkgraaf van Delfland Donderdag in een vergadering van het Hoogheemraadschap medegedeeld. Het Nationaal Rampenfonds in 1935 opgericht Het Nationale Rampenfonds werd in 1935 opgericht. Het wordt bestuurd door twee vertegenwoordigers van het Oran je Kruis, twee van het Rode Kruis, twee van het Ned. R K. Huisvestings comité en twee van de Alg. Ver. Com missie ter leniging van Watersnood. Vclgcns de statuten mogen alleen uit keringen worden gedaan en inzamelin gen gehouden indien een natuurramp van algemene aard ons land treft. Dit neemt niet weg, dat het fonds bij klei nere rampen ook wel uitkeringen uit eigen fondsen heeft gedaan. Hoewel de samenwerking met de regering nauw is, blijft liet Rampenfonds een geheel zelf standige, particuliere instelling. Bij de omvang van de huidige ramp is deze samenwerking naar de mening van het bestuur echter dringend geboden. De. belastingfaciliteiten Dooi- een betreurenswaardig misverstand is in ons blad van Woensdag in een exposé van de belastingfaciliteilen welke worden verleend bij het doen van giften aan het Nationaal Rampenfonds, een bepaling weggevallen. Deze bepaling is van belang voor degene, die onder de loonbelasting valt en buiten zijn werkgever om geld aan het Rampenfonds heeft 'overgemaakt. Valt zo iemand ook onder de inkomstenbelas ting. dan moet hij voor die giften, waar van hij dan wel een bewijsstuk nodig heeft, belastingvermindering vragen bij zijn aangifte voor de inkomstenbelasting over 1953. of desgewenst in plaats daarvan 1952. Voor de personen, vallende onder de loonbelasting en niet onder de inkom stenbelasting, die buiten hun werkgever om giften aan het Rampenfonds hebben overgemaakt en dit kunnen bewijzen, wordt dan de mogelijkheid van een rege ling overwogen. waarbij deze personen aan de inspecteur kunnen verzoeken de loon belasting over de rest van het jaar to ver minderen. Wijziging Kieswet: Intrekking bewilliging candidaalsstel1ing niet mogelijk Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. Aan. de memorie van toelich ting van de minister van Binnenlandse Zaken is het volgende ontleend: Het is de laatste decennia enige malen voor gekomen. dat een candidaat tevergeefs heeft getracht de door hem onderte kende schriftelijke verklaring van be williging in de candidaatstelling in te trekken. Wanneer de candidaat dit deed bij of na inlevering van de candidaten- lijst bij het hoofdstembureau, kwam het hoofdstembureau in een situatie te verkeren, waarin de Kieswet niet na drukkelijk voorzag. De verschillende cojleges van Ge deputeerde Staten hebben bedoelde intrekking eenstemmig voor" niet mo gelijk verklaard. Ook naar de mening van de minister dient in een voor schrift te worden bepaald, dat deze intrekking niet mogelijk is. De minister is tot dit voorstel ge komen uit de overweging, dat een tegenovergestelde regeling tot ernstige gevaren voor een goede gang van zaken bij de candidaatstelling zou kunnen leiden. Bij het vaststellen van de nieuwe Kieswet is er naar gestreefd de bepa lingen betreffende de plaatsvervanging en het begin en einde van het lidmaat schap bij de vertegenwoordigende li chamen zoveel mogelijk gelijkluidend te maken. Met betrekking tot de voor schriften aangaande het einde van het lidmaatschap is daarbij evenwel nage laten een bepaling op te nemen, inhou dende dat het lidmaatschap van de Provinciale Staten, onderscheidenlijk van de Raad ook verloren gaat. wan neer een lid een uitgesloten betrekking vervult of aanneemt. Het komt de mi nister voor, dat voornoemd voorschrift gelijkelijk voor de leden van alle ver tegenwoordigende lichamen dient te gelden, weshalve wordt voorgesteld ar tikel W 1. eerste lid, in genoemde zin aan te vullen. Naar zijn mening kan hier volstaan worden met de invoeging dat het lid zijn lidmaatschap verliest by vervulling van een daarmede on verenigbare betrekking. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ms. „Willem Ru ijs" (2 Maart). Ned.-N.-Guinea: ms. „Amstelbron" (5 Maart). Ned. Antillen: ms. „Willemstad" (17 Febr.). Suriname: ss. „Cottica" (18 Febr.. Unie v. Zuid-Afrika en Z.W- Afrika: ms. „Stirling Castle" (14 Febr.). Canada: ss. „Groote Beer" (18 Febr.). Australië en Nw.-Zeeland: ss. ..Hima laya" (19 Febr.). Zuid-Amerika (niet Brazilië: ss. „Andes" (28 Febr.). Brazi lië: M. „Alioth" (24 Febr.). In het Zeeuwse stadje Zierikzee is men met ongekende ijver in de weer om de minder zwaar getroffen huizen, die thans zijn droog gekomen, weer m orde te brengen. Men boent en poetst, dat het een lieve lust is, de gordijnen zijn cel weer gewassen en een deel van de huisraad ligt op het stoepje in de schaarse straten van de winterzon te drogen. Als men thans door Zierikzee wandelt, krijgt men echter niet overal zulke rooskleurige beelden, dat getuigt nevenstaande foto wel. Vele huizen zijn verwoest door het water en hoewel zandzakken ook hier het water heb ben afgedamd, is van bewoning voor lopig geen sprake. Duizenden arbeiders in Zeeland Enig overzicht van het aantal Zeeuw se arbeiders, dat thans aan het herstel van de dijken in Zeeland werkt, is nog niet te verkrijgen. Men neemt aan, dat het er duizenden zijn. Het aantal arbeiders, afkomstig van buiten Zeeland, dat thans te werk is gesteld bij het herstel der dijken in Zeeland, kan worden gesteld op 850 tot 900 man. Deze mensen werken in hoofd zaak op Walcheren en Noord- en Zuid Beveland. Zij zijn allen ondergebracht in kampementen op Walcheren. Het is tot heden nog niet mogelijk ook werkkrachten van buiten-Zeeland in te zetten op Schouwen-Duiveland Het vinden van onderdak of het maken daar van voor deze mensen levert namelijk enorme moeilijkheden op. Niettemin wordt eraan gewerkt, want er zullen hier vele honderden arbeiders nodig zijn. Nederl. opleggers voor Saoedi-Arabië Enige maanden geleden ontving een car- rosseriefabriek te Waddinxveen (N.V. Ver heul) van de Arabian-American Oil Co een grote exportorder, bestaande uit de le verantie van 22 120-persoons opleggers, be stemd voor het vervoer van Arabisch per soneel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van deze in Ne derland tot nu toe nimmer vervaardigde oplegger de fabriek in Waddinxveen ver laten teneinde vanuit Amsterdam per schip naar Saoedi-Arabië te worden getranspor teerd 18e Nederlandse Meireis naar Lourdes In.de mooiste tijd van het jaar de Meimaand gaat dit jaar de Neder landse Meireis voor de achttiende keer naar Lourdes. Zij is in Lourdes op de eerste Mei en de eerste Zondag in Mei. De Meireis is de eerste groep uit Ne derland, die telkenjare in het Maria- oord Lourdes verblijft. Deze reis is in de eerste plaats voor hen, die in het zomerseizoen hun Lour- desreis niet kunnen maken of wier ge zondheid minder warme reistijd vereist. De waarnemend voorzitter van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, mevr. mr. Ch. de Ruyterde Zeeuw, deed Don derdagmiddag een beroep op allen, die in de gelegenheid zijn kolen te geven voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Op het moment is hieraan voor de evacué's uiteraard geen gebrek, maar als zij zijn te ruggekeerd in hun woningenmoe ten zij deze droogstoken, en dat hiermee heel ivat huisbrandkolen gemoeid zijn, behoeft geen betoog. Het secretariaat van de stichting voor Maatschappelijk Werk m Zuid-Holland is gevestigd op de Laan Copes van Cattenburch 46 in Den Haag. Zestien millioen voor Ambonêzen- woonoorden (Van onze correspondent per luchtpost) WILLEMSTAD (Curasao) Met een verrassende spontaneïteit zijn de eilanden der Nederlandse Antillen in actie gekomen aanstonds nadat verleden week" de eerste berichten uit-Nederland een indruk hadden gegeven van de ontzettende catastrophe, die het moederland had getroffen. Eeii spontaneïteit, die niet slechts door de Nederlanders zelf werd ontwik keld, maar in niet mindere mate door de bewoners dezer eilanden zelf en die in haar vaart allen meenam, ook de Amerikanen, die op Aruba werken, ook de Portugezen, ook de Venezolanen, ook de meisjes van Santo Domingo, die alle door hun eigen consuls werden aangespoord om niet achter te blijven. Ook zelfs de vele Amerikaanse touristen, die net in dit hoogseizoen van de Caribbean cruises de winkelstraten van dit stadje luidruchtig in spraak en kleding bevolken. Minister van Thiel acht de instelling vr een gezinsraad van grote betekenis. De nationale contactcommissie voor ge- zinsbelangen maakt een plan voor een Gezinsraad gereed. De minister hoopt spoedig met voorstellen te komen. Dit blijkt uit de memorie van ant woord over de begroting van Maat schappelijk Werk, waarvan tegelijk .e ontwerp-begroting 1953 verschenen is. Dit samenvallen vloeit voort uit het feit, dat reeds een voorlopig verslag werd geformuleerd uit de V.V.'s van departementen, die een deel van haar werk zien overgaan naar diet de partement van Maatschappelijk Werk. Aan beide stukken ontlenen wij het i volgende: Verhoging van het totale rijkssubsi die dat aan instellingen die zich bezig houden met maatschappelijk gezinswerk verleend kan worden, is volgens de minister noodzakelijk. Een. bijdrage van f 10 000 aan de Huishoudraad acht ij verantwoord. Voorgesteld wordt aan de nationale contact-commissie voor ge- zinsbelanger.. die streeft naar de instel ling van een gezinsraad, een subsidie van f 15.000 te verlenen. De minister wit de ;%ca. Ver. voor Maat schappelijk Werk voor de jaren 1952, 1953 en 1951 de volgende subsidie verlenen, resp. 25.000—, f 40.000.— en £40.000.—. De Armenwet 1912 wordt verouderd ge acht. Een Staatscommissie houdt zich mo menteel bezig met een rapport ter vervan ging van deze wet. Het ligt in de bedoeling dat het maat schappelijk werk ten behoeve van studen ten zal worden verricht door een sector van de eigen bureaux voor studentenbe langen van de betreffende universitaire gemeenschappen. Teneinde de aanpak van dit maatschap pelijk werk en de aanstelling van een so ciaal vertrouwenspersoon door de univer sitaire gemeenschappen te stimuleren en mede, mogelijk te maken, is gerekend op een aanvullend subsidie ten bedrage van f 40.000 in totaal. Voor 1952 was een bedrag van f 1.500.000.- uitgetrokken voor maatschappelijk werk van Nederlanders in Indonesië. Daar deze hulp veel omvattender is geworden dan aanvankelijk was gedacht, o.m door gro tere werkloosheid en verpleging van zie ken. zal waarschünlijk bij suppletoire be groting een hoger credict worden aange- Novo vloot-oefeniiig Buffet Het hoofdkwartier van de opperbe velhebber der Noord-Atlantische strijd krachten in het gebied van de Atlanti sche Oceaan, admiraal Lynde D. McCor mick, maakt bekend dat Amerikaanse. Canadese cn Nederlandse zee- en lucht strijdkrachten 16 Februari een gezamen lijke ondcrzcchootbestrijdingsoefening beginnen, die vijf dagen zai duren. Ze zal worden gehouden nabij de Oostkust van Florida cn de Carolinen. De deelnemende eenheden aan de zgn. „Oefening Buffet" zijn een squa dron Lancasters van de „Royal Cana dian Air Force", twee Nederlandse es corte-schepen, een Amerikaans aanvals- smaldeel, bestaande uit het vliegkamp schip USS „Palau",, zes torpedobootja- gers en drie onderzeeboten, voorts een squadron Amerikaanse patrouillevlieg tuigen, dat op de wal zal zijn gebaseerd en vier Amerikaanse fregatten. De aan deze oefening deelnemende eenheden zijn afkomstig uit de Nederlandse An tillen, Nieuw Schotland en uit havens aan de Amerikaanse Oostkust en de Golf van Mexico. Met het bevel over de^e oefening is belast vlce-admiraal Laurence T. Dubose van de Amerikaan se marine, Hij is bevelhebber van de Noord-Atlantische strijdkrachten in het gebied van de Atlantische kust der V. S. en heeft zijn hoofdkwartier te New York. De Nederlandse aan deze oefening deelnemende schepen zijn Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaam" en Hr. Ms. gregat „Cerum", Tezamen met het Amerikaanse escortevaartuig USS „Haas" zullen deze beide schepen een aanvalsgroep vormen onder bevel van kapitein-luitenant ter zee G. J. Platerink. commandant van Hr. Ms. „Willem van der Zaam", commandant van Hr. Ms. „Ceram" is luitenant ter zee der eerste klasse J. W. van der Graaf. vraagd Voor 1953 deel een bedrag v; vraagd. De algemene en specifieke uitgavei de woonoorden voor Ambonezen geraamd op f 16.053.000. Enorm enthousiasme bij inzamelingen Nog maar enkele uren waren de be richten over de overstromingsramp in Nederland oud of de locale omroep, de CUROM. nam maatregelen om deze be richten zo snel en zo volledig mogelijk binnen ieders bereik te brengen. In nor male omstandigheden sluit de CUROM Zondagsmiddags. Er is toch geen mens. die luistert, omdat na de lunchtijd de ene helft van Curagao op één oor gaat liggen en de andere helft zich haast om in het koele water van een der verruk kelijke baaien te springen. Niet echter op die Zondagmiddag van 1 Februari De omroep bleef in de lucht en zond de berichten uit ieder half uur. Zij werden van de Heli-apparaten van het ANP als het ware weggegrist en zo, heet van de band. opgelezen door de onvermoeibare omroeper. En overal werd geluisterd. Nog nooit sinds de oorlogsjaren is er zo intensief naar de CUROM geluisterd als die Zondag en de week daarna Aru ba, dat altijd klaagde, dat de CUROM niet te ontvangen was, bleek plotseling gespannen mee te luisteren en evenais op Curasao wekten ook op dit eiland de steeds alarmerender berichten een groiend verlangen om iets te DOEN. En inderdaad er wérd iets gedaan. Op Curasao kwam nog de avond van die eerste Zondag een groep mensen bijeen, haastig samengebracht en zoveel moge lijk alle groeperingen op het eiland ver tegenwoordigend, om de situatie te be spreken. Staande de bijeenkomst werd een Centraal Comité ..Overstromings ramp Nederland 1953" opgericht, be staande uit vier Curagaonaars en vier Nederlanders en met één groots gebaai bracht een van deze laatste vier. de heer L.. Nederhorst de inzamelingsactie waartoe dit Comité besloot, op het juis te peil door een eerste openingsgift aan het te vormen fonds van niet minder dan 70.G00 Nederlandse guldens. Daarmee was een klinkend startschot gelost. De wedloop in edelmoedigheid die er op volgde, is nog steeds niet be ëindigd. Reeds de tweede dag begonnen de vrijwillige giften te stromen op de rekeningen, die de banken alle hadden geopend ten behoeve van het Comité. De personeelsvereniging van de op Curasao gevestigde tak van de Ko ninklyke Shell nam reeds de tweede dag het initiatief om alle employé's en werklieden aan te sporen een deel van hun inkomen. 1 pCt. van hun jaarsala ris, ter beschikking te stellen en aan stonds liet de Directie weten, dat zy bereid was deze bijdrage in zes maan delijkse termijnen op salaris en loon in te houden, doch bijwüze van voorschot bet hele bedrag ineens aan het fonds dat door het Comité werd gevormd, over te dragen. Andere bedrijven na men dit initiatief over. De Regerings raad en het Eilandbestuur besloten het zelfde te doen voor de ambtenaren. De KLM-directie ging nog een stap ver der en maakte bekend, dat zy iedere gulden, op deze wijze door haar em ploye's bijeengebracht, zou verdubbe len. Vrijdagavond kon de waarnemen.i Directeur van de CPIM-SSM op hei secretariaat aan de Voorzitter van hei Comité, de president van het Curagan- se Rode Kruis, de heer Norman Chuma- ceiro, mededeling doen, dat op deze wjjze door het gezamenlijk personeel van zijn bedryl' (ruim 10.000 mensen reeds een bedrag van bijna drie en een halve ton Antilliaans courant, dat is byna zeven 'on Nederlandse guldens was bijeengebracht. De inzameling bij de KLM stond op dat ogenblik op ruim 60 000 Nercrlandse buldens. En 's ander endaags werd de actie van de ambte naren afgesloten met een bedrag van rond 130.000 Nederlandse guldens. Deze drie grote bedragen echter vormden tezamen slechts iet? :neer dan de helft van wat aan het eind van de eerste week was binnengekomen. De afrekenstaat, Zaterdag door het secre tariaat geplubiceerd. vermeldde een totaal van bijna acht ton Nederlands courant aan allerlei binnengekomen giften. Daar was o.a. de opbrengst bij van een speldjesactie ten bedrage van bijna een kwart ton. Een inzameling met collectebussen bracht Zaterdag nog eens extra 17.000 Nederlandse guldens op, die nog niet in de verantwoordings- staten zijn opgenomen. Dat waren bij dragen van de eenvoudigste» onder de Curagaose bevolking, van de kindertjes uit de kleine hutjes van de gekleurde bevolking, die hun dubbeltje of hun kwartje schuchter bij de collectanten kwamen brengen. Op de scholen werd gecollecteerd. Opbrengst honderden en honderden guldens. Hoe meer berichten er uit Nederland kwamen, des te hoger sloeg de bereid willigheid op. De eerste filmjournaals werden op instigatie van het secreta riaat en met medewerking van dr- Gos- ;a. de inspecteur van het onderwijs persoonlijk, een hele morgen lang in twee bioscopen in doorlopende Cineac- voorstelling gedraaid voor alle school kinderen, opdat zij zich toch maar vooral een auidelijk beeld konden vor men van wat watersnood betekent, een moeilijk begrip in een land, dat alleen maar waternood kent. Er waren mensen. ,die na het zien van de jour naals spontaan bekend maakten hun gift te verdubbelen of te verdrievoudi gen. Nederlandse ranten werden door de studenten van de middelbare scholen op een theemiddag verkocht voor be dragen, die tot tien gulden en meer per stuk opliepen. De mensen verdrongen zich voor winkels, waar foto's waren uitgestald. Speciale in het Engels opge stelde pamfletten met tekeningen van Charles Eyck werden vervaardigd en bij duizenden verspreid onder de Engels sprekende inwoners van het eiland en onder de touristen. die door een pakkende maquette van de waters nood midden in de stad opgesteld tot het geven van een bijdrage werden aangesDoord. Woensdag bereikte het secretariaat een telegram, waaruit bleek, dat Ne derland behoefte had aan rubber-hand schoenen. flashlights, lakens en dekens, die voor het reddingswerk noodzakelijk waren. Dit telegram kwam binnen om kwart voor twaalf in de voormiddag. Aanstonds werd het Rode Kruis inge schakeld en stelde een meubelbedrijf zich beschikbaar voor hel in ontvangst nemen, sprteren. verpakken en ver zenden van de gevraagde goederen, terwijl de K.L.M. alle beschikbare ruimte in haar vliegtuigen aanbood. Binnen pen kwartier werd de hele regeling door de radio bekend ge maakt. Tien minuten la'er stonden de eerste gevers al met de gevraagde goederen voor het meubelbedrijf. Duizenden snlinternieuwe lakens, bonderden dekens, duizenden stubs flashlights werden nog diezelfde mid dag binnengebracht. Kleren en schoe nen werden er manr en passant bijge voegd. 's Anderendaags ware 's mor gens vroeg al twee en een halve 'on goederen, waaronder niet minder dan 500 paar rubherhandschoenen. naar Nederland onderweg. En nog steeds staat de actie niet stil en de laatst-geplubliceerde afrekening van Curacao eindigde me*. 830000 gul den. Op Aruba is men de één ton ge trasseerd. Verschillende belangrijke pos ten zijn daarbij nog niet meegeteld. Men kan veilig zeggen, dat Mar.ndag precies „en weck ns dc start het millioen er is. Advertentie Neem ter bestrijding van KOU en GRIEP de speciaal samengestelde i HEI OUWEL.CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH Voor de BBC: Wederom bezoek aan noodgebieden De BBC heeft gisteravond een dank woord van Prins Bernhard tot het En gelse volk uitgezonden De Prins zei hierin: „Ik ben zeer dankbaar enige woorden voor de BBC te kunnen spre ken. daar dit mij de gelegenheid biedt het Britse volk te kunnen danken voor de hulp die het Holland gegeven heeft, niettegenstaande de catastrophe crie het zelf tegelijkertijd getroffen heeft. IIc geen tweede gewest in heel de Nederlanden, waar het water en de wind. de beweging van het lij, stormvloed en watersnood zo met de verhalen van geslacht op geslacht verweven zijn als het thans opnieuw zo zwaar getroffeen Zeeland. Het is meestal eenzelfde motief, dat in sagen en legenden weerkeert: de zee ver zwelgt een stad, een streek, waar dc mensen door welvaart en rijkdom trots en weelderig zijn geworden. Of het is een meermin of meerman, die er een rol in speelt en de ondergang of de beproeving van een plaats voor spelt, als vergelding van het weigeren van een gunst. Zo is het Westerschou wen vergaan, Zierikzee, Saeftinge, Bats, en op de Brabantse oever Zeven bergen. Het tij beïnvloedde heel Bet leven: kinderen werden bij vloed ge boren en ménsen, die op sterven lagen, zouden pas bij eb voor altijd de ogen sluiten. Heel de sfeer van Zeeland, dijk en slijk, de reuk der gorzen, het hoge, zilveren licht, is altijd vervuld geweest van ergens de verwachting van nieuwê rampspoed, De legende van Westerschouwen is er een voorbeeld van. De stad was groot en machtig geworden, met bit tere tegenstellingen tussen arm en rijk. Toen is het gebeurd, dat vissers in zee een meermin vingen en deze in triomf overbrachten naar hun stad. Tot naast het schip de meerman opdook, die een jeugdige mens-vis in de armen hield. Hij bezwoer de vissers zijn vrouw los te laten: een meermin op het droge was immers gedoemd te sterven. Doch op zijn smeekbeden werd niet gelet. Vergeefs zwom hij mee, het jongske nog altijd in zijn ar men. dat om zijn moeder nep. lot in het zicht van de haven, waar de meer man in de golven verdween om nog eenmaal op te duiken en het schip zijn vloek na te zenden: Westerschouwen! 't Zal U berouwen, dat ge genomen hebt mijn vrouwe. W ester schouw en zal vergaan. Alleen de toren zal blijven staan. Voor de haven ontstond een zand bank, die spoedig de scheepvaart be iemmerde. De handel kwijnde, de welvaart verdween. Tot in één en kele nacht de zee de stad verzwolg, de toren vereenzaamd op het strand, zoals de meerman had voorspeld. Zo is het ook gebeurd, dat een ver dwaalde meermin in de haven van Zevenbergen terecht kwam en daar om zoet water vroeg. De mensen echter weigerden het: een zeewijf moest maar zeewater drinken. Bijna verkommerd van dorst zwom de meermin verder tot Steenbergen, waar men haar niet meer dan een halve kom wou geven. En eindelijk bereikte zij Bergen op Zoom, Hiei bad men wel medelijden met haar en zij mocht drinken zoveel zij wilde. Eer zij voorgoed in de Schelde ver dween. sprak zij tot de verzamelde menigte: Zevenbergen zal gans vergaan, Steenbergen zal half vergaan, Maar Bergen op Zoom zal blijven staan. Het meest bekende stormvloed- verhaal, dat trouwens ook in Olden- Daer verdroncken veel mensen en beesten en honden. Wilt U bekeeren en aflaeten van sonden Na de watersnood op Walcheren en Zuid-Beveland te hebben beschreven, alles gebeurde óók toen op een Zon dag. worden precies de namen ge noemd. die ook thans weer zo tra gisch in het nieuws zijn geweest: 't Land van Schouwen met Oostc land vloeyde Bommenede, Bloys en Bruinisse daar men door roeyde. Sirjansland. Brouwershaven waren in verdriet, Soo dat het een nog dryft, en 't ander byna tot niet. Philipilandt tot allen stonden Is van alle kanten door 't walei verslonden Soo dat menschen op hoornen en daken Met menigte saten: wie con se ge naken? En veele door 't water verslonden minsoot, burg thuis is en daar in de Kerst nacht zou zijn gebeurd, dateert van de St. Elisabethsvloed: het wiegje met een kind er in, dat door de huis kat op de golven in evenwicht werd gehouden. Naar de plek, waar het zou aangespoeld zijn, is de Kinder dijk vernoemd. Opmerkelijk van overeenstemming met de situatie, zoals die in onze da gen zou ontstaan, is wel de beschrij ving van dc inundatie, voorgevallen in het jaar 1682: Als men schreef sestien honden tachtig twee, Soo wasser in Zeelandt groot jam mer en wee, Op Paulus bekeeringe, en Maandag daeraan Sach men Zeelandt op veele plaetsen besouten staen. Westerschouwen zal vergaan. Alleen de toren zal blijven bestaan". (Anton Pieck in Zeeuwse Mijmeringen). Soo dat die toen leeffden en vele zyn doot. Tot Tholen, wilt mereken, ons groot verdriet, Vosmaer was deur en Schakerloo tot niet Het trieste relaas van de rampspoo eindigt aldus: Alls menschen herte, altvaerse van steenen. Die t wel inziet, die moet het be- weenen Dat Zeelandt heeft gedragen sodamg een sniert; Die 't niet aengaet en trekt niet ter hert. Laet ons dan seggen. en doen besluyt, zal niet uitweiden over wat in ons land zebeurde Het is thans onze taak voor waarts te zien en het herstel voor te be reiden en over de organisatie hiervan wilde ik graag wat zoccen Wii moeten hierbij twee totaal verschillende aspec ten van het werk onderscheiden: in de eerste plaats hulp voor de slachtoffers van de watersnood en ten tweede het herstel van de dijken en het droogleg gen van het land. Het Nationaal Rampenfonds, waar van ik president ben.-heeft tof Task - de geëvacueerde» maatschappelijk weer op de been te brengen en ze op alle mogelijke manieren te helpen als zij naar hun woningen terugkeren, als deze tenminste niet verwoest zijn. Ik ben zeer dankbaar, dat ik u kan me dedelen. dat het fonds grote bedragen aan geld en grote hoeveelheden goe deren heeft ontvangen, niet alleen van de mensen in Nederland, inaar ook uit het buitenland, van het Engels volk. Het is ontroerend te zien hoe onder deze omstandigheden grenzen verdwij nen en hoe internationale solidariteit en vriendschap zich manifesteren. Ik heb dorpen gezien die er uit za gen alsof ze door een zwaar bombarde ment waren getroffen. Ik ben echter overtuigd, dat het Nederlandse volk. dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zijn oude vijand, de zee, in staat zal zijn al deze technische problemen op te lossen. We zi.in reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waar bij we het motto in het wapen van Zee land voor ogen houden: „Luctor et emergo" ..ik worstel en kom boven." Ook gisteren heeft Z.K.H Prins Bem hard. zoals steeds tot nu toe in een Amerikaanse helicopter, een bezoek ge- bracht aan een groot, aantal plahtsen in het getroffen gebied. Hij landde onder meer te Poortvliet Scherpenisse, St Mnartensrijk, St. Annaland. Niemv-Vos- semeer, Ooltgensplaat, Klundert en Moerdijk.. De Prins heeft dit bezoek voorname lijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vorderingen die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks vanwe ge de komende springvloed Op vele olaatsen heeft hij het werk bezichtigd van het burger- en militair personeel, waarbij hij tegelijkertijd de Franse. Bel gische en Amerikaanse militairen bij hun hulDactie bezig zag In Klundert. waar Z K.H. zich tijdens het langdurige verblijf uitvoerig liet voorlichten over de stand van zaken, had hij nog contact met de Italiaanse brandweerlieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken. De Prins prefereert voor zijn tochten naar het rampgebied een helicopter van Amerikaanse makelij, omdat deze. in te genstelling tot de Nederlandse en En gelse helicopters, is uitgerust met z.g. skids, waardoor het toestel op zeer be perkte ruimten kan landen Joods blad over de nationale ramp Erkentelijkheid voor de proteststaking De Centrale Raad der Joden in Duitsland heeft de Joodse gemeenten in Duitsland opgeroepen tot hulpverlening aan Nederland cn hij heeft daarbij her innerd aan de „grote verdiensten, die Nederland zich in dc Hitlcrperiode ver worven heeft voor de uit Duitsland ver-: dreven joden". De „Allgemeine Wochenzeitung der Juden in Deutschland" schrijft o.ra.: ..Nooit mag het vergeten worden, dat slechts in een enkele grote stad al9 protest tegen de Jodenvervolging de algemene staking werd geproclameerd cn gehouden, midden bi de oorlog iu een bezet gebied."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5