Foster Dulles: „de e d.g. is niet dood, maar slaapt nog" Verhoging kolen- en schrootprijzen? Europese Kolen- en Staalgemeenschap thans formeel in werking getreden Maximumprijzen en kwantitatieve reguleringen voor steenkool vormen nog grote problemen B^its-Egyptisch accoord over de Soedan TWEE DOODVONNISSEN PROCES-ORADOUR IN O s c "(8 Een ambassadrice te Rome kan niet te Vaticaanstad optreden LODERMA Binnenkort indiening belastingplan inzake bevordering industrialisatie Niet alleen gerichte tegemoetkomingen Alle Amerikanen dragen een zeer grote verantwoordelijkheid (scheepvaariberichien) VRIJDAG 13 FEBRUARI 195b PAGINA 4 Op 10 Februari is, zoals reeds in het licht is gesteld, de aera van de Kolen- en Staalgemeenschap formeel begonnen, en sedert gisteren, 12 Februari, is dit - ook in feite het geval, doordat de Hoge Autoriteit verklaard heeft met ingang van deze datum alle functies met betrekking tot kolen, ijzererts en schroot, welke haar krachtens het Verdrag toevallen, op zich te nemen. Het gaat thans nog uitsluitend over de bovengenoemde producten. Staal blijft nog enige tijd buiten beschouwing. Zeiden wij, dat de aera van de K. S. G. met ingang van 10 Februari begon nen is en dat er derhalve thans een souvereine regering werkzaam is boven de nationale regeringen, een regering, die spreekt van haar grondgebied", wan neer het gaat over kolen en staal, dan dient hieraan toegevoegd te worden, dat er thans een overgangsperiode aan de gang is, die maximaal vijf jaren mag duren. In die overgangsperiode mogen met toestemming van de Hoge Autoriteit uitzonderingen gemaakt worden op het beginsel van de gemeenschappelijke markt, met dien verstande dat er natio nale regelingen mogen worden gehand haafd, indien dit voor de economie van het betrokken land noodzakelijk blijkt. Zo moge» bijvoorbeeld sommige subsi diesystemen gehandhaafd worden en zo mag Italië voorlopig zijn invoerrecht op cokes blijven heffen. Een van de belangrijkste punten in de gemeenschappelijke markt is het systeem, dat wordt aangeduid met de ongewone naam „periquatie", waaron der te verstaan valt een soort van com pensatie, waarbij de sterkere broeders bijspringen voor de zwakkere broeders, wier kostprijzen boven de verkoopprij zen liggen, en die derhalve hun kost prijzen moeten laten zakken en uit. de periquatiegelden het verschil krijgen gecompenseerd. Over de uitwerking van het systeem, waarover men het in beginsel eens is, mag de Hoge Autori teit zich nog enige tijd het hoofd breken. Het enige product, dat terstond met dc aanvaarding van haar functies door de Hoge Autoriteit volledig en zonder uitzondering in het stelsel van de ge meenschappelijke markt kon worden opgenomen is ijzererts, maar inzonder heid met betrekking tot de kolen doen zich nog aanzienlijke problemen voor. Daar is het vraagstuk van de prij- zenregeling. tot dusver in de aange sloten landen onderworpen aan een stelsel van maximum-prijzen. Deze heeft de Hoge Autoriteit tot 1 Maart ongewijzigd overgenomen om op die datum een nieuwe algemene regeling vast te stellen. Vermoedelijk zal deze regeling aansluiten aan de maximum prijzen. die in het Kuhrgebied gel den. De Duitse productie is het grootst, evenals de Duitse export. Het ligt voor de hand te verwachten, dat de prijzen per land of productie-cen trum variabel zullen worden ge maakt. naar gelang de afstand tot en dus het vervoer naar de plaatsen van bestemming. Men ziet dus wel in, dat men niet tot een prijsvaststelling kan komen zonder met vervoerskosten rekening te houden. Voorshands zit het streven voor om kwantitatieve reguleringen te vermijden, doch per 1 April moet dit hele complex van vraagstukken opnieuw bezien wor den, waarbij zal moeten blijken of men het inderdaad buiter. kwantita tieve reguleringen kan stellen bij een systeem van maximum-prijzen. Over de manier, waarop de maxi mumprijzen dienen te worden bepaald, heerst nog verschil van mening. Er zijn drie systemen denkbaar. Het eerste is dat men een gemiddelde maximumprijs over alle soortèn kolen per kolenbek ken vaststelt. Maar dit heeft zo oor deelt men althans in Nederland juri disch en economisch grote bezwaren. Het maakt de controle onmogelijk en het is ten slotte denkbaar, dat de ge hele eenheidsprijs-regeling wordt door broken zonder dat men dit officieel kan vaststellen, laat staan- er de oorzaak van aan- kan geven. Het tweede sys teem is, dat men de prijzen vaststelt van alle soorten kolen per onderne ming. maar dit werkt ook al een door breking van de eenheidsprijs in de hand. Van Nederlandse zijde wordt ge hoopt, dat de partijen het er over eens zullen worden, dat er een vaste prijs- schaal voor alle kolen, per soort en per kwaliteit, uit één kolenbekken wordt vastgesteld. Een ander vraagstuk is vooralsnog de financiering van de kolenimport ui; landen buiten het gebied der Gemeen schap. In haar totaliteit heeft de Ge meenschap namelijk een kolentekort. Moet men nu die landen die te kort komen voor hun eigen tekort laten op draaien? De import dat is practisch de Amerikaanse import is duur. Er is nu in de Gemeenschap een sterke stroming ontstaan om de egalisatie op de importkolenprijs te centraliseren en haar dus te doen plaats hebben aan de grenzen van de Gemeenschap. Eigenlijk verzet alleen België zich hiertegen, doch men hoopt de Belgen, die inder daad in een moeilijke positie met hun kolen verkeren en aan wie deswege al heel speciale reserves voor de eerst komende vijf jaren zijn toegestaan, met redelijk overleg toch in het huisje te kunnen krijgen. Engeland deed belangrijke concessies (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. Gisteren is bekend gemaakt, door Anthony Eden in het Lager- en door zijn Onder secretaris voor Buitenlandse Zaken in het Hogerhuis, dat generaal Naguib en de Britse amb^aoadeur Steveson te Cairo een overeenkomst hadden getekend betref fende dc-staatkundige positie van de Soedan. Krachtens deze overeenkomst krijgt de Soedan, tot heden officieel een Anglo-Egyptisch condominium, doch in feite eerder een Brits protectoraat, zelfbestuur en zal het binnen drie jaren moeten besluiten ofwel zich „in welke vorm dan ook" aan tc sluiten bij Egypte ofwel volledige onafhankelijkheid te proclameren, in welk laatste geval de mogelijkheid openstaat zich aan te sluiten bij het Britse Gemenebest, indien althans de andere leden van het Gemenebest zich hiermee accoord verklaren. (Hetgeen, althans in het geval van Zuid-Afriba, hoogst onwaarschijnlijk zou zijn.) Naar blijkt uit de voorlopige tekst van het verdrag Eden kondigde aan, dat een meer uitgebreid witboek zal worden gepubliceerd heeft Engeland een belang rijke concessie moeten doen. De besprekingen waren namelijk herhaaldelijk ge strand op de Engelse eis, dat aan de (Britse) Gouverneur-Generaal van de Soedan bijzondere volmachten zouden worden verleend om gedurende de periode van zelfbestuur, dat wil zeggen maximaal drie jaren, de politiek onmondige Zuid- Soedanezen in bescherming te nemen. Blijkens de tekst van het gisteren ondertekende verdrag wordt deze be schermende bevoegdheid verdeeld over de Gouverneur-Generaal en een inter nationale Commissie van Advies, welke zal bestaan uit een Pakistaanse voorzit ter. een Brit, een Egyptenaar en twee Soedanezen- De Gouverneur-Generaal zal zich hebben neer te legger, bij de beslissingen van deze commissie, tenzij Groot-Brittannië en Egypte gezamen lijk toestemming verlenen een derge lijke beslissing terzijde te leggen. De overeenkomst voorziet eveneens in de oprichting van een commissie voor de „Soedanisatie" van het bestuursappa raat, de politie en het leger van de Soedan. Beslissingen van deze commis sie zijn eveneens bindend, tenzij weder om Engeland en Egypte gezamenlijk tussenbeide komen. Deze commissie is niet verplicht de „Soedanisatie" te in terpreteren als het volledig elimineren van alle Engelsen, werkzaam in het landsbestuur, de politie en het leger. Majoor Salem, die met zo weinig kleren aan, doch met zo veel politiek succes deelnam aan de negerdansen, toen hij onlangs een bezoek bracht aan de Zuidelijke Soedan, verklaarde giste ren te Cairo, dat de overeenkomst een volledige triomf betekende voor Egyp te. Doch, naar Anthony Eden gisteren in het Lagerhuis releveerde, heeft ook Egypte een zeer belangrijke concessie gedaan. Want het was generaal Naguibs verklaring, afgelegd in November, dat Egypte niet langer aanspraak maakte op souvereiniteït over de Soedan, wel ke in feite de weg opende voor het be reiken van de gisteren gesloten over eenkomst. Karei van der Meer heeft een uitno diging ontvangen aan het eind van deze maand naar Lima. de hoofdstad van Peru, te komen om als arbiter te fun geren in het toumooi om het kam pioenschap van Zuid-Amerika. Aange zien het toumooi ongeveer vier weken zal duren, is het nog niet zeker of onze landgenoot de invitatie zal kunnen ac cepteren. Koning Boudewijn naar Frankrijk Koning Boudewijn is Donderdagmor gen met een Sabena-vliegtuig naar Ni ce vertrokken. Tevoren had het Kabinet een communiqué verstrekt. De genees heren Ludo van Bogaert van Antwer pen en Renè Martens van Brussel, Woensdag voor consultatie op het ko ninklijk paleis ontboden, hebben een gezondheidsbulletin opgesteld volgens hetwelk de Koning uitermate verzwakt is door de gevolgen van een griep. Het herstel van de patiënt heeft geen nor maal verloop gehad en dientengevolge is een rustkuur aan de Azurenkust dringend geboden. Zoals bekend was enige deining ont staan toen de Koning vorige week in gezelschap van zijn vader, diens gema lin en zijn broer naar Zuid-Frankrijk was vertrokken. Een paar bladen heb ben toen scherpe critiek uitgebracht op deze vacantie, die zij ongelegen achtten op een moment dat het land worstelde met de watersnoodellende. De Koning kwam Zondag terug naar Brussel en bezocht Maandag de overstroomde ge bieden in het Antwerpse. Het was de Vorst duidelijk aan te zien dat hij in geen al te beste lichamelijke toestand verkeerde. Toen de Koning Donderdag morgen op het vliegveld van Meisbroek arriveerde, bleek dat alle plaatsen in het toestel met bestemming voor Nice waren gereserveerd. Een passagier was zo vriendelijk zijn plaats af te staan. De ordonnantie-officier moest echter te Brussel blijven en het was de bekende Sabena-piloot Cocquyt die tijdens de reis officieus de taak van ordonnantie officier waarnam. Koning Boudewijn heeft zich direct na zijn aankomst te Nice per auto naar Antibes begeven, waar zijn familie verblijf houdt. Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lenz, wegens ziin aandeel In de massa-moord van Oradour-sur-Glane. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van tien tot twaalf jaar en een tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. Een Duitser is vrijgesproken. Alle beklaagden, die bij verstek terechtge staan hebben (in het geheel 35) zijn op een na ter dood veroordeeld. De Él- zasser sergeant Boos is eveneens ter dood veroordeeld. De andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben zijn tot dwangarbeid .of gevangenisstraf veroordeeld. Voor Nederland is aan het egalisatie- vraagstuk een bijzonder gevoelige zijde verbonden. Nederland heeft een heel eenvoudig eigen egalisatiesysteem ge volgd: een heffing op de betrekkelijk lage prijs der eigen productie, waaruit de toeslag op de inkoopprijs der import kolen wordt betaald. Dit systeem Is na tuurlijk in een eenheidsmarkt op de duur niet te handhaven, doch als wij op dit moment het systeem moeten afschaf fen. betekent dit voor de Nederlandse verbruikers een abrupte en gevoelige stijging van de kolenprys. Op grond van art. 24 van het K.S.G.- Verdrag heeft Nederland nu toestem ming gekregen om zijn egalisatiesysteem tot 1 April te handhaven. Wat daarna gebeurt is nog onzeker. Vermoedelijk zal er toch op de een of andere manier voorlopig weer een zekere methode van egalisatie gevon den moeten worden, en dit moet dan natuurlijk uitgezocht worden in verband met eventuele kwantitatieve regulerin gen en de vaststelling van de maximum prijzen Het is een zeer ingewikkeld vraagstuk. Men moet tenslotte tot alge meen geldende prijzen komen op grond van drie factoren: de kostprijs, de ma ximumprijs en de externe prijzen (de prijzen van de in de Gemeenschap inge voerde kolen). Wat Nederland betreft, was het afgezien van de K.S.G. toch al nodig gebleken om interne redenen de kostprijs een zekere verhoging te doen ondergaan. Zoals gezegd, mag men wel aanne men, dat tenslotte de Duitse prijs nor matief zal worden. Aanvankelijk heeft men de hoop gekoesterd, dat de nieu we Duitse prijs zou liggen tussen de binnenlandse en de exportprijzen. (Duitsland had namelijk een vrij sterk discriminerende binnenlandse en ex portprijsregeling.) Deze hoop zal ech ter niet in vervulling gaan. Duitsland ziet er meer voordeel in voor de nieu we algemene prijs de exportprijs aan te houden. Het heeft zich daarvoor in tern het offer getroost van verhoging van de binnenlandse prijzen per 1 Fe bruari tot het niveau van dc export prijzen. Wat het schroot aangaat, heeft het ge vaar gedreigd, dat er een soort van door de overheid te sanctionneren kartel zou worden gevormd, een niet zo bijster fraaie methode voor een economische gemeenschap. Op het ogenblik schijnt dit gevaar af te buien. De Hoge Auto riteit schijnt er toch meer voor te voe len om door vaststelling van maximum aankoopprijzen en exportregelingen een behoorlijke voorziening tegen redelijk prijsniveau tot stand te brengen. Ook hier zal voor Nederland stijging van de prijs het gevolg zijn en wel met onge veer vijftig procent. Speciaal van Nederlandse zijde wordt er sterk op aangedrongen de overgangs periode zo kort mogelijk te maken en vooral niet le wachten met het nemen van de vereiste moeilijke beslissingen tot de eerste vijf jaren welhaast ver streken zijn. In dat geval zou men over vijf jaren nog steeds voor dc opgave staan alles tegelijk te fSTj doen en zou de overgansperiode I >5®! vrijwel voor niets zijn geweest. A R De benoeming van mevrouw Booth Luce Het Vaticaanse dagblad „Osservatore Romano" heeft in zijn editie van Woens dag een uitvoerige beschouwing ge wijd aan de benoeming van mevr. Clare Booth Luce tot ambassadrice van de Verenigde Staten bij de Italiaanse rege ring. Deze benoeming, aldus de Osservatore, is aanleiding geweest tot veronderstel lingen omtrent de houding van de H. Stoel inzake de diplomatieke betrekkin gen met de V.S. Omdat mevr. Booth Luce Katholiek is, werd reeds van ver scheidene kanten de mogelijkheid ge- oppert, dat zij wellicht erin zou slagen nuttige relaties" bij de H. Stoel aan te kweken, waardoor het ontbreken van een diplomatieke vertegenwoordiger zou kunnen worden opgevangen. Zij. die deze mogelijkheid opperen, aldus het Vaticaanse blad, blijken* geen begrip te hebben van de juiste verhou dingen, De H. Stoel houdt zich immers streng aan zijn stelregel, dat iemand, die bij de Italiaanse regering vertegenwoor digd is, nimmer een missie bij de H. Stoel kan bekleden. De H, Stoel acht twee diplomatieke corpsen noodzakelijk teneinde verwikkelingen te voorkomen en aan te tonen, dat het Vaticaan onaf hankelijk is. De Osservatore Romano on derstreept vervolgens het feit, dat de benoeming van mevr. Clare Booth MARKTBERICHTEN MARKT BARNEVELD, 12 Febr. Pluim vee: aanvoer ca. 18.000 st. Prijzen: oude kippen 2.20—2.40, N.H. blauwe kuikens 2.35 —2.60. jonge haantjes 2.40—2.60, alles per kg.; per stuk: tamme konijnen 3.508. tamme jonge duiven 0.650 80, oude hanen 3.50—5.—, oude eenden 1.00—1.70, wilde konijnen 1.601'.75. Eiermarkt: aanvoer ca. 900.000, handel traag Prijzen: 14.1514.90. alg. prijs 14.40 p. 100 sl kiloprijs 2.38. Eierveiling: aanv. ca. 740.000 stuks. Prij zen: eieren van 55-60 gr. 13.60—14.16, van 60-65 gr. 14.30—14.76, alles p. 100 stuks. KAASMARKT GOUDA, 12 Febr. Aangevoerd 24 partijen: le kwaliteit f 2.27—f 2.30; 2e kwaliteit f 2.24—f 2.26; extra kwaliteit tot f 2.33. Handel goed. KATOENNOTERING R'DAM, 12 Febr. U.S.A. strict middling one inch staple f 3.16% (f 3.17%) per kg.; Mexicaanse strict middling one inch i 3.08% (f 3.09) per kg. RUBB'ERMARKT AMSTERDAM, 12 Fe bruari Stemming prijshoudend, omzet 30 ton. Febr, 2.10%, Mrt. 2.18i/2, April 2.18'%, Mei 2.18, Juni 2,17. April-Juni 2.18, Juli 2.16%, Aug. 2.17, Sept. 2.16%, Juli-Sept. 2.17, Oct. 2.16%, Nov. 2,16, Dec. 2.15%, Oct.-Dec. 2.16. H. M. Koningin Juliana heeft ten paleize Lange Voorhout in Den Haag de Ame rikaanse radio-commentator van de W.L.AW, Roderick Macleish ontvangen. Rode- riek Macleish. die in Amerika een radio-actie voert voor de getroffen Nederlandse gebieden, overhandigde Haar een brief namens de zes gouverneurs van New Eng land en de burgemeester van Boston en Lawrence. Luce voor de protestanten in de V.S. een nieuwe gelegenheid is geweest uiting te geven aan hun onwil voor wat betreft een vertegenwoordiging bij de H. Stoel. Deze onwil is volgens de Os servatore onredelijk. I-Iet wijst erop, dat de H. Stoel in geen geval meer ge noegen zal nemen met een persoonlijk vertegenwoordiger. De benoeming van Myron Taylor destijds door Roosevelt en later door Truman aangehouden, was slechts een buitengewoon experiment in buitengewone omstandigheden. De Os servatore wijst tenslotte krachtig af. dat het Vaticaan druk zou uitoefenen om tot vaste diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te komen. Kampioenschap tweede klasse klein biljart Te Apeldoorn is Donderdag een begin gemaakt met de wedstrijden om het Ne derlands kampioenschap tweede klasse klein biljart kader 38/2. In plaats van J. Groeneveld uit Amsterdam, die oorspron kelijk zou deelnemen, speelt. R. Lunenburg 1 Haarlem). De uitslagen waren: Van der Lem Lunenburg Van Bracht Agema Van Veen Weckselcr Van der Horst Koppel 300 294 8.10 7.94 9.67 8.12 11.11 6.11 15.00 11.05 //Si/) SPECIAAL VOOR DE HANDEN f f Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Bate uit inhaal belas tingachterstand niet in begroting By de Eerste Kamer is de Memorie van Antwoord betreffende de begro ting 1953 van Financiën ingediend. Hierin deelt de minister mee nog niet in staat te zijn op een aantal hem by de behandeling gestelde vragen een po sitief antwoord te geven. De maatregelen, die naar het oordeel van de regering in het kader van de industrialisatiepolitiek op fiscaal gebied mogelyk worden geacht, zullen in een binnenkort bij de Staten-Generaal in te dienen belastingplan worden opgeno men. Nu tussen het uitbrengen van het Voorlopig Verslag en het verschijnen van de Memorie van Antwoord ons land is getroffen- door een nationale ramp, die ook voor het budget gewichtige go- volgen zal hebben, meent hij niet te mogen nalaten erop te wijzen, dat ook ten aanzien van het voorgenomen „be lastingplan" voor de regering nader beraad nodig is geworden. Dit vooropstellende, merkt hij op dat het doel en de strekking van een der gelijk belastingplan noopt tot een veel soortigheid van fiscale maatregelen. Een maatregel, die de beschikbare s taats- budgetaire ruimte geheel of grotendeels inneemt, kan bezwaarlijk worden aan vaard. In dit licht moet ook een vrij stelling van primaire dividenden wor den bezien. Een vrijstelling ter grootte van resp. maximaal 4, 5 en 6 pet. van het fiscale bedrijfsvermogen zou voor ■«Rijks schatkist, zeer globaal geschat, een verlies aan middelen betekenen van resp. 200, 250 en 290 millioen gulden. Met betrekking tot mogelyk fiscale tegemoetkomingen van overheidswege te verlenen aan ondernemers in het be lang van de industrialisatie is de minis ter van mening, dat by een selectie daarvan met een algemeen economisch doel by voorrang in aanmerking komen die belastingmaatregelen, die een zo groot mogelyk gunstig effect op de uit breiding van het materiële productie potentieel beloven en tevens verhou dingsgewijs een zo klein mogelijke in breuk op een sociaal rechtvaardige verdeling van lasten maken. Het be hoeft naar zijn oordeel evenwel stellig niet onverantwoord te zyn naast zo ge richte tegemoetkomingen een plaats in te ruimen voor enige verlaging van de naar de winst geheven belastingen. Naar aanleiding van de in het Voor lopig Verslag gestelde vraag met he- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteravond in een rede, welke werd uitgezonden door de Amerikaanse radio- en televisiestations, het een en ander medegedeeld over zijn reis in West-Europa. „De Europese Defensicgemeenscbap is niet dood; zy slaapt slechts," verklaarde hij. „Stassen en ik zijn van mening, dat er een goede kans bestaat, dat het E.D.G.- verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch dc wil tot doorzetten is er. Wy constateerden in de zeven door ons bezochte West-Europesc staten, dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Staten bestaat, zowel bij de regeringen, als bij het volk. Doch wy hebben ook vastgesteld, dal men hier en daar bevreesd was, dat de Verenigde Staten niet het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zy, krachtens hun positie in de vrye wereld, geroepen zijn." meer te lijden zouden hebben dan wij zelf. Wij mceten daarom, als natie, ge matigd en met zelfbeheersing optreden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blijven van de grote verantwoordelijk heid der Verenigde Staten." Dulles zeide verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. Indien het industriële vermogen van Europa beheerst zou worden door de vijanden der V.S., zou dit de V.S. zeer veel afbreuk kunnen doen. Duüps her innerde er aan, dat toen het eerste Amerikaanse hulpprogram voor Euro pa in 1947 besproken werd, hij er op had aangedrongen, dat de bedoeling er van zou moeten zijn de opbouw van een nieuw, meer verenigd Euro pa, niet de wederopbouw van het Eu- Zelfbeheersing en gematigd optreden „Men twijfelde niet aan ons materieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwijfelde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daar om alle Amerikanep er aan herinneren, een reusachtige verantwoorde lijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden alsdan zelfs ropa van voor de oorlog. Dit stand punt werd door het Congress aan vaard en was het uitgangspunt en ae basis geworden van de Marshall-hulp, het militaire hulpprogram en de Nato. „Wij hebben niet getracht Eu ropa een Amerikaans stelsel op te dringen, doch de plannen van de Eu ropese leiders zelf gesteund." Dulles haalde de kolen- en staalgemeen schap aan als voorbeeld van hetgeen de Europese leiders hadden bereikt. Rappor! overstromingen John Foster Dulles heeft president Eisenhower gisteren in een rapport over de overstromingen in West-Europa o.m. medegedeeld dat de Verenigde Staten thans met spoed millïoenen zandzakken per schip en vliegtuig naar Groot- Brittannië zenden, welke nodig zijn ter versterking van de Britse zeeweringen. Foster Dulles, die voorzitter is van een ministerscomité voor hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in West-Europa, verklaart dat het co mité zich vooral bezig houdt met het onmiddellijk oplossing vergende vraag stuk van redding en wegvoering der ge troffenen. Hy voegt hieraan toe dat van ambassades en het Rode Kruis ontvan gen inlichtingen de indruk wekken, dat het meest dringende hulpverlenings- werk reeds is verricht. Aan de ambas sades is evenwei verzocht alle verzoe ken om hulp, welke op deze fase van de hulpverlening betrekking hebben, onmiddellijk aan het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken door te geven. trekking tot de verlenging van de wet op de her kapitalisatie 1951 verklaart de minister, dat hij bereid is een wetsvoor stel, waarbij de bestaande regeling es sentieel wordt gehandhaafd, op korta termijn in te dienen. De voorontwerpen voor een algemene wet inzake de directe belastingen en voor nieuw wetten op de inkomsten- en de vermogensbelasting naderen hun vol tooiing. Met bekwame spoed wordt thans gearbeid aan voorontwerpen voor nieuwe wetten op de loonbelasting en de vennootschapsbelasting. In een afzonderlijke nota aan de Eerste Kamer deelt de minister van Financiën het volgende mede: Door het geleidelijk inlopen van de achterstand van na de oorlog kon op de rekening van de achtereenvolgende na oorlogse dienstjaren een hogere op brengst der kohierbelastingen worden verantwoord dan normaal. Dit verschil tussen feitelijke en normale opbrengst is als bate uit inhaal van achterstand in de aanslagregeling te beschouwen. Bij het opstellen van de begroting wordt met deze bate geen rekening ge houden, daar bij voorbaat opnemen hiervan het begrotingsbeeld zou doen flatteren en tot onjuiste conclusies aan leiding kunnen geven ten aanzien van de budgetaire mogelijkheden tot hetzij belastingverlaging, hetzij uitgavenver hoging. De minister acht het gewenst deze handelwijze te blijven volgen. Uit verkregen gegevens blijkt, dat de ra ming der kohierbelastingen, opgenomen in het overzicht der vermoedelijke uit komsten 1951. ca. veertig millioen gul den te hoog is geweest. Den Haag-Rotterdam Ten bate van het Nationaal Rampenfonds De samenstelling van het Rotterdams elftal, dat Dinsdag 17 Februari des avonds om 8 uur ten bate van het Rampenfonds te Den Haag een wedstrijd tegen het Haags elftal zal spelen, is als volgt: Doel: Land man (Sparta); achter: Visser (Xerxes) Lagerwaard (Excelsior); midden: Van Schijndel (SVV), Terlouw (Sparta) er Dörr (Excelsior): voor: Van Ede (Sparta) Van Steenbergen (Feyenoord), Van de Hoek (Feyenoord), Van Pelt (SVV), - J Heyster (Hermes DVS). Het Haags elftal zal in dc volgende op stelling spelen: Doel: Kok (ADO); achter: De Jong (ADO) en Kraus (DHC): midden: Van Beek (ADO), Zoutendijk (HBS) en Loof (ADO): voor: Scbwenke (HBS). Kü- neman (HBS). Van Heeswijk (HVV), Vol- lebregt (DHC) en Rijnvis (ADO). Sportflitsen Het Engelse paar Jean Westwoud en Lawrence Demmy heeft te Davos de titel van wereldkampioen ijsdansen ge prolongeerd. Met een totaal van 37.05 punten en plaatscijfer 6 eindigden de Engelsen op de eerste plaats. Dc zesde plaats werd ingenomen door de Neder landers Lidy Boon en Aad van Dam met 32.72 punten, plaatscijfer 35; het Nederlandse echtpaar Odink eindigde op de tiende plaats met 27.74 punten plaatscijfer 50. Voor Rampenfonds Grote bijdragen van voetbalbonden De KN.V.B. deelt mede: Ten behoe- ve van het Nationaal Rampenfonds zul len de volgende bedragen aan de KN. VB worden overgemaakt ter overdra ging aan genoemd fonds: Franse Voetbalbond: Fr. frs. 247.990, zijnde de opbrengst van een door het Rode Kruis gehouden collecte tijdens een Franse bekerwedstrijd te Parijs; West-Duitse Voetbalbond: 10.000 mark; Italiaanse Voetbalbond: 1.000.000 lire. Zondag a.s. zal ten bate van de slacht offers van de watersnood in België en Nederland een voetbalwedstrijd te Mechelen worden gespeeld: tussen Ra cing Mechelen en Xerxes. Deze wed strijd kon tot stand1 komen, doordat de K.N.V.B. toestemming verleende de competitiewedstrijd: XerxesDHC, wel ke voor Zondag op het competitiepro gram stond, uit te stellen tot 21 Maart. DHC ging hier eveneens mee accoord. Ten behoeve van he Nationaal Ram penfonds hebben Feijenooró en Hee renveen, die beide a.s. Zondag vrij zijn van de competitie, besloten te Rotterdam in het Feijenoordstadion een wedstrijd te spelen. AAGTEKERK 13 te Genua. AALSUM p. 13 Madeira n. Havre. AARDIJK p. 13 Key West n. New Orl. ABBEDIJK 13 te New York. AGAMEMNON 13 te Houston. ALAMAK 12 van Bombay n. Colombo. ALETTA 12 van Pladju n. Pt. Swettenh. ALGEN 1B p. 13 Finisterre n. Antw. AMPENAN 13 te Calcutta. AMSTELDIEP 12 van Curacao n. Vanc. AMSTELLAND 12 van Buenos Aires nr Amsterdam. AMSTELPARK 12 le 'St. John. ANNENKERK p. 12 Djeddah n. Adel ARMILLA p. 12 Hainan n. Pladju. BALI 12 van Singapore n. Belawan. BANTAM 13 te Cheribon. BARENDRECHT 14 te Hongkong. BENGKALIS 13 te Marseille. BENNEKOM 13 te Paita. BLOMMERSDIJK 13 te Philadelphia. BONAIRE 12 van Pt. of Spain n. Param. BOSCHFONT. p. 13 Guardal. n. Momb. BRITSUM p.' 11 Start Point, n. Curacao. CALTEX NEDERL. p. 12 Gibr. n. R'daro. CELEBES 13 te Port Soudan. CERONIA p. 12 Thursday Eil. n. Balikp. CLEODORA 13 te Manilla. CORILLA p. 12 Scillys naar Gibraltar. CORYDA p. 13 Sombrero n. Stanlow. DANAE 13 te Rotterdam. DRENTE 13 te Pladju. DUIVENDRECHT 11 van N. York n. N. Orl. EEMDIJK 12 te Coatzacoalcos. ENGGANO 12 te Ras Tanuara. EOS p. 12 Gibraltar n. Rotterdam. ETREMA 13 te Calcutta. GAROET 13 te Colombo. HATHOR 13 te Rotterdam. HAULERWIJK p. 12 Quessant n. Ham HECUBA 12 te Barbados. HERA 12 van Huacho n. Guayaquil. HERCULES 13 te Hamburg. HERMES p. 12 Finisterre n. Funchal. HOOGKERK p. 13 Finisterre n, Kobe. HYDRA p. 12 Bahamao n. Philadelphia JAVA 11 te Makassar. JOH. v. OLDENBARNEV. 12 te Belaw. JUPITER p. 12 Lissabon n. A'dam. KERTOSONO 13 te Djakarta KIELDRECHT 13 te Marseille. KOT A INTEN 11 van Newport News naaf Indonesië. LARENBERG 12 van Savona n. Bona. LEKHAVEN 13 te Antwerpen. LEMSTERKERK 13 te Port Said. LINDEKERK p. 13 Makalla n R'dam. LISETA 13 te Pladjoe. LOENERKERK 12 te Karachi. LOOSDRECHT p. 13 Ouess. n. Genua. LOPPERSUM p 13 Gibr. n. Huelva. LUNA 13 te Haifa. MADOERA 13 te Amsterdam. MANOERAN 12 tc Akyab. MAPIA 13 te Antwerpen. MARISA 12 van Liverpool n. Punta Card. MENTOR 12 te Piraeus. MERWEDE 12 van Brownsv. n. New Orl. MERWEHAVEN 13 te Boston. MUIDERKERK p. 12 St. John n. Aden. NOTOS p. 12 Kp. Vilano n. Middel. Ze OMALA p. 13 Ras Fartak n. Suez ORANJE p. 12 Kp. Guardafui n. Suez, ORANJEFONTEIN 13 te Amsterdam. ORION p, 13 Gibraltar n. Malta. OVERIJSEL 12 te Willemstad. POELAU LAUT 11 te Beirouth. PR. ALEXANDER r. 13 Cape Hace n. Halif. PR. JOH. WILL. FRISO 13 tc Rotterdam. RAFAELA 12 van Bangkok n. Pladju. RÏTA 12 van Pladju n Makassar. RODAS p. 13 Curacao n. Trinidad. ROELF p. 13 Holtenau n. Gdynia. RIJNLAND p. 13 Recife n. A'dam. SAROENA 13 te Yokohama. SARPEDON 12 v. Norfolk n. New York. SCHIE p. 12 Kreta n. Palermo. SCHIEDIJK 12 te Halifax. SINGKEP p. 12 Sicilië n. Amsterdam. SOESTDIJK 13 te Aden. ST. ARNHEM p. 12 Stromb. n. Morphub. STRAAT MACASSAR 13 te Kobe. SUMATRA 12 van T.i. Priok n. Semar. TARA p. 12 Recife n. Rio de Janeiro! TERO 12 te Mobile. T.II BANT JET 11 te Osaka. TJISADANE .12 van Pt. Elizab. n. East Ln. TROMPENBERG 13 te Antwerpen. VEENDAM 12 te New York. WELTEVREDEN 13 te Balik Papan. WIELDRECHT 13 te Madras. WOENSDRECHT p. 13 Barbados n. Cur. JJSSEL p. 12 Cyprus n. R'dam, V*. ZATERDAG HILVERSUM I. 402 m. VARA: 7.00 nieuws. 7.13 gram.. 8.00 nieuws. 8.13 gram. 8.55 kookpraatje. 9.00 gram. VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prol. pr. VARA: 10.20 arbeiders continubedrijven, 11.30 cello en piano. 12.00 gram., 13.00 nieuws, 13,20 accordeonmuz., 13.50 radio, weekjournaal. 14.15 Hawalianmuz., 14.35 West-Fries progr., 15.00 amateursprogr., 15.30 causerie. 15,45 gram.. 16.15 Radio Philh. Orkest. 17.00 jeugd. 17,45 wereld- kampiocnsch. schaatsen. 18.00 nieuws, 18.20 fllfnprogr., 18.40 regeringsuitz 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 cau serie. VARA: 20.00 nieuws. 20.05 gevar. progr. 22.15 Weense muziek, 22.40 hoor spel, 23,00 nieuws, 23-15 gram. HILVERSUM II. 298 m, KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram.. 7.15 gymn., 7.30 mu ziek, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 9.0(1 huisvrouw. 9.35 gram.. 10.00 kleuters. 10.15 gram., 11 00 zieken. 11.45 gram.. 12.00 Angelus, 12.03 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws 13.20 amusem - muz.. 14.00 bock, 14.10 gram., 14.2q En gelse les, 14.40 dameskoor, 15.00 kroniek letteren en kunsten. 15.40 harmonio-ork., 16.00 piano, 16.20 luchtvaartcauserie. 16.30 schoonheid van Gregoriaans. 17.00 jeugd. 18.00 lichte muz 18.15 journalist, weekoverz., 18.25 accordeon. 18.45 bui ten]. corresp., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.20 parlement, overz., 19.30 gram., 20.20 Lichtbaken. 20.40 100 jaar Krom staf, 21.00 gevar, progr., 21.50 act., 22,00 lichte muz., 22.30 Wij luiden de Zondag ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra, 14.55 arbeiders, en mijnwerkersorkest, 15.30 lichte muz., 16 00 Schots orkest, 19.30 gevar. muz. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 BBC Welsh Orchestra. 13.15 lichte muz., 14.15 lichte muz., 15.00 variété- orkest. 15.45 Europese muz.. 16.15 mili tair orkest. 18.00 film. 19.00 jazzmuziek. 2130 concert. 23.15 amusem.muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 gevar. muz.. 13.25 lichte muz., 15.00 volksmuz., 18.00 gevar. muz., 19.30 gevar. muz., 0.10 dansmuz., 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.30 orkest. 14.17 orkest. 16.55 kamermuz., 20.00 semi-klass. muz. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 omroepork 13.15 Vlaamse muz.. 14.00 symphonie- orkest, 15.15 Ethnische muz., 16,45 En gelse les, 21.15 accordeonmuz.. 21,45 accordeonmuz.. 22.15 jazzmuz. 484 m.: 16.30 gevar. muz., 17.15 gevar, muz.. 18.30 accordeon. 20.15 gevar. muz., 20.30 nieuwe chansons, 22.15 jazzmuz. BBC. European Service. Uitzendingen voor Nederland. 224, 49. 42 en 31 m.: 17.00 Engelse les voor beginnelingen. 224. en 49 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4