ONDER DE WESTERTOREN R.K.A.T.: „Op afbetaling Uit de Zaanstreek Uit Amstellamd Concertgebouworkest speelt voor het Rampenfonds H 2ich Uit onze kr<anf Uitslagen N.T.T.B., afd. Amsterdam Amusement F VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA WAARSCHUWING Er wordt een beroep op de burgerij gedaan door personen, die een kaart tonen met de volgende tekst: LEGITIMATIE-BEWIJS .Comité voor Volkshulp" Secretariaat: Mevr. A. Schermer Kracht Pieter Latensteinstraat 45 Zaandam Voorzitter, G MAAS Aan de burgerij wordt medege deeld. dat ten behoeve van de nood- gebieden en de slachtoffers geen ge- bruik zal worden gemaakt van de diensten van het z.g. comité voor Volkshulp. De burgemeester van Zaandam. W. THOMASSEN VAN ALLE KANTEN Wat er binnen een half uur al zo bij de Zaandamse Gemeenschap voor het N.R.F. binnenstroomt, daarvan hebben wij gistermiddag een aardige indruk opgedaan. Daar was b.v. de heer Ver boon. de directeur van de C.T.S., die mededeelde dat leerlingen en leerkrach ten van deze school reeds 1600 bijeen hadden gebracht! De personeelsver. van Zwaardemaker schonk reeds 2820; de cafttinecommissie van A.H. kwam weer mét'- 75 af; de katholieke ULO-school kwam met ruim 30 aanzetten: Zaan- dams Muziekcorps gaf als vereniging 50; het personeel van schilder Ben Kamp kwam, met een gift van de di rectie, tot het wel zeer hoge bedrag van 630; een buurtvereniging die zichzelve had ontbonden schonk het kassaldo, groot 49.50. aan het N.R.F.; de klaver- jasvereniging van G. en E. kwam weer met 35 aanzetten en zo ging dat maar door. Zangtournooi Alle verenigingen die deel willen ne men aan het Z.G.-zangtournooi kunnen zich opgeven bij de heer M. van Keulen. P. L. Takstraat 46 ïe Zaandam. Men wordt verzocht niet tot het laatste mo ment te wachten. Verkeer gestremd De Noorderbrug zal van Zondag 15 Februari na 11 uur niet meer geopend zijn voor het publiek totdat de restau ratie geheel voltooid zal zijn. De oever verbinding wordt onderhouden door een gemeentelijke veerboot van 6 uur des morgens tot 10 uur 's avonds. Het veer vaart tussen het kleine Glop en de stei gers van de gebr. Smit. Op Vrijdag 20 Februari zal de scheep vaart door de brugopening gestremd zijn van 12 tot 2 uur 's middags omdat dan de brugkleppen verwijderd zullen worden. De Noorderbrug zal nu tevens een dubbele ophaalbrug worden, alleen voor voetgangers en fietsers bestemd. Evacué's Er zijn thans een dertigtal evacué's in Zaandam aangekomen, die bij de burgerij zijn ondergebracht. UITSLAG OPSTEL WEDSTRIJD De Sectie Jeugd heeft de prijswin naars bekend gemaakt van de door haar uitgeschreven opstelwedstrijd. De jury bestond uit de heren N. P. Tervoort, E. Hiehle en J. Bazuin. De winnaar van de hoofdprijs, een vliegreis naar Brussel, was de heer C. J. Frickers, Hobbema- atraat 9, Zaandam. De tweede prijs ging naar Jaap Oud. Zandweg 2a, Wormer. Het onderwerp, waarover beiden schre ven, was: .,'s Morgens in de vroegte" en „Over de Zaanstreek valt de avond". Een eervolle vermelding kregen: Ed Groot. Badhuislaan 1. Krommenie; Kees Veenis, Beethovenstraat 3, Zaandam; Wille Engel, Celebesstraat 70. Wormer- veer; P. Heijmering, Zuideinde 6, Wor- merveer: Mieke Ragetii, Ged. Gracht 43. Zaandam; Nel v. 't Hof. Plataanlaan 71, Zaandam. Zij allen ontvangen een waar debon van 2.50. Het beste opstel over de jeugch werd nog bekroond met 10 extra en aeze prijs ging naar Kees Veenis. De hoofdprijswinnaar verkeerde, toen hij zijn opstel schreef, in een gemoeds stemming variërend van een moralist tot een bevangene met „Weltsckmertz". Het is daarom verheugend dat de jury een open oog heeft gehad voor de be zonken romantische én gulle openhar tige ongecompliceerde passages, die het lezen van dit opstel toch tot iets ver kwikkends maken. Hier geen gezochte of verwrongen complexen, maar een rustig filosoferen ende zonzij wil len zien. Een echt jeugdopstel, zonder grootdoenerij of geborneerde meningen, met juist dat tikkeltje ernst dat tot na denken stemt. Verdiende hulde Hedenochtend is er een intieme bij eenkomst geweest in de burgemeesters kamer van het stadhuis. Burgemeester Thomassen heeft in de vergadering van het college van B. en W, drie dappere mannen uit Zaandam bij zich geroepen, om hun de dank over te brengen namens het gemeentebestuur voor de wijze waarop ze tijdens de grote nood elders in het land op waardige wijze de Zaan damse burgerij hebben weten te repre senteren. Daar was allereerst de heer Jan Voorthuizen, die tot ver in het rampgebied was doorgedrongen en werk heeft verzet in de afgelopen dagen waar een gewoon mens geen weet van heeft. Daar was ook de onderhavenmeester J. de Vries, die schitterend menslievend werk heeft verricht met ..De Zaan" en daar was de havenloods Hekman, van het moederschip „Spes". In hen heeft het college al die andere vrijwilligers, en dat waren er heel wat willen eren en danken. Het is een sobere bijeenkomst gewor den. waarbij nochtans iets vergeten werd. Dat. is de dank van de burgerij aan burgemeester Thomassen en zijn twee wethouders, de heren Hille en Meulcnkamp. die hem als trouwe secom- danten tijdens de bewogen dagen hebben geassisteerd met dit grootse werk van naastenliefde. Het is voor de burgerij een prettige zekerheid geweest te weten, dat Zaandam niet stil heeft gezeten en zelfs méér dan het mogelijke heeft ge daan. Zo iels. dan heeft de houding van ■et gemeentebestuur in die dagen, de Uwone burger diep in het hart gegre- S.Pfci. Burgerlijke Stand .^CTEBOREN: d. v. J. J. Thesing en J. f. H. van den Dorpel z. v. J. Hoog- -spoed en R. van den Brink z. v, J. Niikamp en A. Kat d. v. B. Leuver- n.an en D. Arends d. v. B. Kuipers en J. T. Post d. v. A. A. Arends en N. Blokland. GEHUWD; J. C. Bloetjes en A. M- Hooijschuur J. W. J. Oomen en D. C. Jonker F. A. Mantoua (won. te Am sterdam) en K. Rood H. Maas en G. G Tieleman A. Roeland en A. Stolk. OVERLEDEN: .5. Kuiper, 59 j. (over leden te Amsterdam). Afscheid concierge De katholieke Jongeren Contact Raad heeft het sympathieke plan opgevat oir de bekende concierge van het Jeugd- gebouw. de heer Luttikhuizen, een har telijk afscheid le bereiden. Daartoe zul len alle jongerenverenigingen a.s. Zater dagavond om plm. 8.15 uur in het Jeugd- gebouw bijeenkomen, waar de scheiden de concierge een aardig programma van toneel, muziek en declamatie wordt aan geboden. Vadertje Langbeen Het gure weer ten spijt hebben toch nog talrijke bezoekers in het Kath. Vér. Gebouw, genoten van de opvoering „Va dertje Langbeen" onder regie van de vaardige regisseur Hornman. De leer lingen van Sancta Maria konden eer- gistermiddag reeds een bedrag van 175 afstaan voor het N.R.F. Daar kwam nog een flink bedrag bij van de opvoering van gisteravond. Vrijbankvlees Voor vlees over de vrijbank komen in aanmerking om 8.30 uur de nummers 1707—1720 en 1326—1331; om 9.30 uur de nummers 13321451 en 10.30 uur de nummers 14521498 en 15251577. Sportieve daad De twee katholieke voetbalsportver- enigingen hebben eveneens eens de kas sen geïnspecteerd voor het N.R.F. De voetbalclub V.V.Z diepte f 25 op en P.S.C.K ging nóg wat dieper en kwam met niet minder dan f 150 jiaar boven 't Kalf weet wat water is.... Woestelingen Twee fietsers reden Donderdagoch tend op een groep fabrieksmeisjes van Verkade in, waardoor twee meisjes uit Amsterdam ernstig kwamen te vallen en gewond werden. Zij moesten ter- plaatse door een dokter verbonden wor den. De afd. Verkeer van de gem.- politie verzoekt een ieder, die inlichtin gen kan geven omtrent de daders, die doorgereden zijn, zich bij deze afdeling te melden. KROMMENIE Achilles ontmoet Hercules Zaterdag zal in het café van de heer A. C. Smit, de competitie worden voort gezet met een ontmoeting tussen Achil- lis en Hercules van Amsterdam K.V.P. vergaderde De afd. Krommenie van de Katholieke Volkspartij, kwam dezer dagen in het R.K. Verenigingsgebouw in jaarverga dering bijeen. De voorzitter, de heer Th Groot, die voor de laatste maal deze functie waarnam, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Na de notulen en de gebruikelijke jaarversla gen, waaruit o.m. bleek een voordelig kassaldo van f 58, volgde de bestuurs verkiezing. In verband met het nieuwe reglement dient bij de Kamerverkiezing het gehele bestuur af te treden. De be stuursleden. de heren J. Hijne, secretaris, G. Gaal. penningmeester, S. P. van der Stoop, J. Nooij, A. Bregten, G. Schave- maker en C. Jongkind, leden, werden allen herkozen. Voor de heer Th. Groot, die niet meer 'herkiesbaar was, werd tot voorzitter gekozen de heer J. P. Heilig. Aan het bestuur werd nog toegevoegd, de heer B. Teesing. Voor het _s?ele werk. doojLdfi-J^hai»^— verrscm, whs men zeer erkentelijk. Voor een nieuw Witte Kruis-gebouw Het is bekend, dat de afd. Krommenie van „Het Witte Kruis" behoefte heeft aan expansie, vandaar dat plannen wor den ontworpen om te 'komen tot een nieuw gebouw. Om tot dit doel te ge raken is bereids een propaganda-com- missie gevormd, die zich zal hebben te beramen over de wijze waarop de beno digde gelden kunnen worden opgebracht. Watersnoodpostzegels Ten einde het de inwoners zo gemakkelijk i huis worden aangebo- „Onbekend Spanje" De Atletiekvereniging „Lycurgus" orga niseert Dinsdagavond 17 Februari in de Sociëteit, een avond voor haar leden en donateurs, waarbij de bekende natuurken ner Jan P. Strijbos prachtige kleurenfilms zal vertonen over „Onbekend Spanje". Nutsspaarbank digd op 1 Jan. 1933 f 15.851.638.09. Ingelegd in Jan. 1953 t 1.349.666,52. Terugbetaald in Jan. 1953 f 1.083.370.88. Verschuldigd op 31 Januari 1953 f 16.117.933,73. Oogst van de straat Aan het politiebureau alhier zijn inlich tingen te bekomen omtrent de volgende voorwerpen. Gevonden: een broodzaag. 1 persoons kano, kinderportemonnaie, twee muntbiljetten van elk f 2,50, twee ceintuurs, zakdoek, bal, portemonnaie. paar kinder sokjes, paar kindergymschoenen, verschei dene handschoenen en een alpinomuts. Verloren: een duif. paar roodbruine glacé handschoenen, portemonnaie inhoudende f 9, kléin hondje, vulpen merk „Boston" ASSENDELFT Inleveren vacantiebonnen Gelegenheid tot het inleveren van va cantiebonnen tot een bedrag van f 10 ten bate van het Rampenfonds van 11 tot 18 Februari by de heer J. Kluft, pen ningmeester van de A.N.A.B., Dorps straat 150 alhier. Hrwonnen Levenskracht De feestavonden van Herwonnen Le venskracht worden Zaterdag en Zondag a.s. gehouden. De toneelvereniging „Kunst en Vriendschap" voert op „Pin- BEEMSTER Hooi, stro, voederbieten voor de getroffenen Sedert begin vorige week is men te Purmerend bezig met het „balen" van hooi en stro en het verschepen daarvan. Een deel is afkomstig uit de Beemster. Zeer vele boeren offeren daarvoor van hun producten. Er wordt gevraagd 50 kg. hooi per ha. van akkerbouwers, 200 kg. stro, of 200 kg. bieten of aardappelen. Er wordt spontaan gegeven. Er zijn uit Purmerend reeds 3 schepen en diverse autovrachten naar de nood- of de eva- cuatiegebieden verzonden. Daarbij was o.a. van de Beemster 70 ton hooi, 36 ton stro, 130 ton voederbieten enz. Wij noemen hier de Beemster omdat wij vandaar de cijfers beschikbaar heb ben. Doch ook uit de andere agrarische gebieden worden gelijke offers gebracht. Al worden op deze wijze de getroffe nen uiteraard niet volledig geholpen, de verstrekte hulp is zeer te waarderen. NIEUWVEEN VOOR RAMPGEBIEDEN Voor het Rampenfonds werden door de verschillende kerken de volgende bedragen bijeengebracht: R. K. Kerk f 1400; Herv. Kerk f 505.75; Vrijz. Herv. Kerk f285.05; Geref. Kerk f440; totaal f 2630,80. Telt men alles by elkaar, dan is er in onzegemeente de prachtige som van f 10.316.95 bijeengebracht. Dit betekend f 4.60 per inwoner of f 31 per gezin. Mutaties bij de brandweer Na 39 jaar lid van de vrijwillige brandweer te zijn geweest, waarvan de laatste jaren als commandant, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de heer A. v. Zoest. Eveneens werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan de plaatsvervangend commandant, neer J. Kwakkenbos. Met ingang van heden is als comman dant tijdelijk benoemd de heer J. J de Bruijn. UITHOORN Burgerlijke Stand GEBOREN: J. A. E. C. de Beus en J. C. van Diepen, d; T. M. P. H. Dellevoet en B. T. Huiden, d; W. Voorn en E. A. Habets. d; H. T. L. Schwegler en A, C. Schalkwijk, d; J. G. A. Meekel en A. C. Verburg z; H. A. Bakker en A. Tesse- laar. z. ONDERTROUWD: H. P, Kruijer en Th. M. Maijenburg. GEHUWD: N. Stam en G. J. A. Groot. VB Vinkeveen 24 DE KWAKEL Burgerlijke Stand GEBOREN: d. van W. F. Voorn en E. A. VoornHabets. OVERLEDEN: J. Th. Meijer, 75 jaar. GEHUWD: N. O. Stam en G. A. Groot. AMSTERDAM De eensgezindheid, die na de storm ramp nu door de mensen vaart, heeft zich ook Woensdagavond in het Concert gebouw treffend gemanifesteerd. Rafael Kubelik was helaas ter elfder ure ziek geworden, maar onmiddellijk had het Concertgebouwbestuur Eduard Flipse, de leider van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, bereid gevon den, diens belangeloze taak over te nemen, zoals de stem van mr. Guillaume Landré even voor het begin door de luidsprekers mededeelde. En zo geviel het, dat dit geheel uitver kochte concert ook geheel door Ne derlanders werd verzorgd, en werd geleid door de grijze Zeeuw Flipse (waarmee natuurlijk niets wordt afge daan van de hartelijke en daadwerke lijke deelneming van Rafael Kubelik). programma bevatte geen verras singen. Na het Wilhelmus. na de slag die ons getroffen heeft een stoere uiting van herwonnen zelfvertrouwen was de aanhef met het Kyrie uit de Mis in As van Schubert door Erna Spoorenbere, Annie Hermes, Han Lefèvre, Léon Com- be, het Toonkunstkoor en het orkest, prachtig en ontroerend; in een minuut LEIMU1DEN GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN De raad dezer gemeente kwam dezer dagen m openbare vergadering bijeen mi tut ™°J?.itte£Schap van wethouder ,Vi- °hdyn. De burgemeester en de loco-burgemeester waren door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. De heer JN. P. Koot had bericht van verhinde ring gezonden. Het deed de voorzitter veel genoegen dat de heer H. v. d. Rijk na enige maanden' van ziekte thans we der aanwezig was. Spr. hoopte dat het herstel zich zou voortzetten en dat de heer De Rijk spoedig weer de oude zou zyn. Spr. kwam daarna op de nationale ramp, die ons volk getroffen heeft. Nauwelijks de oorlogsrampen te boven is ons volk wederom zwaar getroffen. Het waarom past ons niet. Spr. hoopt dat God de getroffenen kracht naar kruis zal geven. Wij zullen de getroffe nen zoveel mogelijk moeten steunen. Gelukkig is in onze gemeente bij de huïs-aan-huis-collecte en in de kerken veel geofferd. Eerbiedig staan wij een ogenblik stil, aldus spr., om hen te denken, die het leven lieten. De heer Loosbroek vraagt aan B. en W. om de nodige aandacht te besteden aan de Herenweg. Het wegdek heeft door het hoge water zeer veel geleden. De voorzitter zegt herstel toe. Medewerking wordt verleend, naar aanleiding van een verzoek van het be stuur van de School met de Bijbel, om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van schoolmeubelen, leer- en hulpmiddelen in verband met de bouw van de nieuwe school. De raad kan er mede accoord gaan dat de bouw van de nieuwe Chr. School wordt ge gund aan de laagste inschrijvers, dc heren H. v. Wingerden en L. Visser te Zevenbergen en Nieuwkoop. Ged. Staten hebben het besluit van de raad dd. 22 Oct. 1952 tot aankoop van grondey lans» de Ringvaart goedge- Op voorstel van B. en W. werd be sloten een geldlening aan te gaan groot f300,000 a 4 pet., ter consolidatie van de vlottende schuld, ten behoeve van de in 1950 gebouwde woningen en ten behoeve van de aanleg van straten in de uitbreiding. Nadat de vergadering was gesloten, reikte de voorzitter de heer Th. M. Ol- deyn onder een toepasseijk woord en onder dank voor de in Indonesië gepres teerde dienst het Ereteken voor Orde en Vrede uit aan de heren J. A. Aart man, J. Boer, A. M. Brand, H. S. van Egmond. J. J. A. Lek, W. G. v. d. Pouw Kraan. J. A. Strobbe, J. de Vos, J. M. Wolken en M. v. "t Woud. Na de uitreiking bleven deze heren met de raadsleden nog enige tijd gezel lig bijeen. RIJNS A TERSWOUDE Mooie opbrengst De collecte gehouden in de Nederl Herv. Kerk ten bate van het Nat. Ram penfonds heeft met nagekomen giften in totaal opgebracht f 1266. Dit is voor deze kleine kerkelijke gemeente f5,34 per hoofd of f21 per gezin. :t communistische comité „Herden- waarop de ^alf is aangebracht, wat 10°d wordt en soms wat blaasjes ver- kin - 1941" dat zoal! ",i da", 5®tekent dil- dat d» bewuste z°als b-'J persoon al besmet is met tuberkelbacil- ïubdïk vermeldden on- if"' I" Vrij,WCl 94 PCt' betekent dit- da' ïuDiieh. veimeiaaen, on bewuste persoon deze besmetting danks alle aansporingen heeft „verwonnen. Om dit vast te SS- len worden alle kinderen waar de zalf- - reactie „opkomt" of „aanslaat" naar het karaktpr consultatiebureau gestuurd voor een karakter te bewaren toch röntgenfoto en onder die kinderen vin- den wij er ongeveer 6 op de 100, die wat hebben en een rustkuurtje moeten doen. Zo werken dus ook van de burgemeester bij de herdenking van de ze staki: karakter de toe eigenen om deze demonstratie te wel organiseren en voor deze herdenkings- legen dl uitgekozen, heeft nul op het request ge kregen. De burgemeester heeft geen toestemming verleend op Zondag 22 Februari deze demonstratie te houden. Ontmoeting Het blijkt nu, dat het rode comité deze Amsterdamse herdenking op een Zon- wij zijn hen daarvoor zeer GUL AMSTERDAM! Hoe gul Amsterdam nog steeds geep aan het Nationaal Rampenfonds is Woensdagavond tijdens een vertoning van documentaire films over Afrika en India in het Instituut voor de Tropen weer eens gebleken. Hoewel er in Amsterdam al heel wat voor het Nationaal Rampenfonds is opgehaald en nog dagelijks door diverse instan ties en verenigingen wordt gecollec teerd, bracht een collecte op die filmavond ten bate van het Nationaal Rampenfonds gehouden, bijna 500 gld. op, d.i. gemiddeld bijna een gulden per aanwezige (de vele jeugdigen en kinderen meegerekend). gelegenheid te stellen deel te nemen, want, aldus de organisa toren, ook de werkers in de Zaanstreek, Onder mijn kennissen bevindt zich, een heer van ongeveer vijftig jaar, en u hoe het kwam weet ik niet, maar ik aan het défilé heel" goed samen" kan vinden. 'Mogelijk T^ölliih au"'e,eil eentje kent U zon verhouding wel: simèn Tk haH k" b"1 °""H" boodschappen doen; hij draagt de tas; dag had willen houden om duizenden aldus schrijft de heer A. B., een oud partijgenoten uit het gehele land in de echtpaar van ongeveer 70 jaar,dat het Utrecht, het Gooi en Kennemerland 2Ü lopen stijf gearmd, bang zijnde dat ging kopen. Ik had het bij het goede eind, doch alvorens hij naar binnen ging, tikte hij me op mijn schouder en hebben in Februari 1941 de arbeid neer gelegd. Nu de burgemeester voor Zon dag 22 Februari toestemming heeft ge- k-1 J iVUCii Obilx ECdJJIlU, Udlltl bl iiuc Udb m - - de ander onder een auto komt; waar- ?e§t: "Tegen u heb ik ongeveer dertig - laar tpnior npunprnpln wasrnn ilr 7pr jaar terug gevoetbald", waarop ik zei: „en dan heeft u de wedstrijd verloren", hetgeen inderdaad waar bleek te zijn. schuwing denk om dit en om dat. kort- .„„.v.om onafscheidelijk en voor elkaar on- welgërdis"het*ro'de""comïté tofhet bë- misbaar. Voor kort is er echter een ad- sluit gekomen, dat de herdenking wordt dertje onder het gras uit komen krui- Omdat hij me nog al verwonderd aan gehouden op Woensdag 25 Februari, pen in dé gedaante van een dame in keek, hetgeen ik hem niet kwalijk kon - ij f zal dan bij het dezelfde leeftijd, door wie de oude nemen, voegde ik er nog aan toe: „Na - - -- heer buitengewoon vriendelijk gegroet dertig jaar mag ik dat wel verklappen, Des middags te half monument op het Jonas Daniël Meijer- plein een krans worden gelegd. Ook werd. Zijn vrouw natuurlek informeren maar u moet weten dat wij indertijd hier dus weer hetzelfde symptoom, wie die dame was, waarop hij beweer- vals speelden. Ik weet het goed gemaakt, waar wij gisteren in deze rubriek over de haar niet te kennen. Enige dagen waarde heer, neem er maar één op mijn schreven ondergraven wat door andere later spreekt de dame hem aan en gezondheid, doch niet op^ mijn kosten, -- vraagt of hij haar niet meer kent, desnoods zendt u de rekening naar mijn neta veruiwn, u.e uuu. >.a waarop hij beweert haar niet thuis te gewezen club, die er wel goed voor zal bestuur wordt verlangd en dan zich kunnen brengen. „Nou dat is ook wat zyn Mijn vrouw verweet me later ~r* 11. kor, pn A.r. p„ lirp biro. Jol 11.- voiot holoofH 4,f3<: (TplirPP^I np hppV opwerpen als door de Amsterdamse be volking uitsluitend gewilde organisato ren zegt ze, „ik ben die en die en we ren voor 50 jaar terug samen in dat ik niet beleefd was geweest de heer niet aan het woord te laten komen zangvereniging en wat een schik heb- „Och", zei ik, „mogelijk heeft die heer Pleister 'wat meer op dan goed voor hem is en dan kun je niet voorzien wat ben we niet gehad." De oude baa- schijnt zich weer alles te herinneren, -, vergeet zo waar door de emotie alle geflapt wordt." Bij mezelf dacht ik, ik Over de pleister, die de schoolkinderen beleefdheid en wordt door een ruk aan kijk wel uit, stel je voor dat-ie ook ieder jaar op hun borst geplakt krijgen, zijn jas er aan herinnerd, dat hij bijna met het verhaaltje komt dat we mder- o z—j De directeur vijftig jaar gehuwd is en dat zijn tijd toch zo'n pret gehad hebben. En üging tot be- vrouw nog steeds vergeten naast hem vijftig jaar is een gestolen kusje wel strijdlng van "de tuberculose geeft daar- staat. Nu zien ze de dame herhaaldelijk verjaard, maar in dertig jaar misschien over in „De Wijk" de volgende ophel- en al zijn vrouw haar het eerst waar- nog niet. dering. Onder die pleister zit een hoe- neemt, dan kun je er van op aan dat ze sarcastisch zegt: „Daar komt je liefje van de zangvereniging weer aan" veelheid zalf en in die zalf zit tuber- culine en luberculine in het vergift, dat door de tuberkelbacil wordt afge- hetgeen hem niet erg lekker zit. Alles - - -- J-bij alles vind ik dat de oude heer het uw vu—er niét handig heeft afgebracht. Zelf Dat vergift alléén is niet schadelijk heb ik onlangs een dergelijke situatie voor de mens, vooral niet in die onge- als vólgt opgelost. Ik liep met mijn lofelijke kleine hoeveelheid, die in de vrouw te wandelen, waarbij we een genoemde zal zit. Wanneer de plaats café moestén passeren. Er naderde ons Correspondentie voor en over deze rubriek gelieve men te adres seren: Dagblad „De Nieuwe Dag" rubriek „Onder de Westertoren" N.Z. Voorburgwal 65—73. Amster dam (C.). stilte werden daarna de gevallenen her dacht. Het immense koor verdween ver volgens van het podium en de vleugel verscheen; Willem Andriessen speelde helder en met veel muzikale charme het Derde Pianoconcert van Beethoven, er. liét daarbij zijn cadans van eigen vinding horen. Hierna werd de b§n verbroken door een enthousiaste hulde aan pianist en dirigent. Tot slot volgde de geliefde repertoire-Symphonie van Dvorac: zyn Vijfde in e kl., waarvan de befaamde Engelse hoornsolo heel mooi door Van der Lek geblazen werd. Ook in de pauze manifesteerde zich de eensgezindheid waarmee alle betrok kenen bij het muziekbedrijf, kunste naars, suppoosten, dames van de vestiare en buffetpersoneel' (en programmadruk kers en reclame bureaux) deze avond hebben samengewerkt. Achter de lange koffietafels stonden vele zangeressen de koffie aan te prijzen, wij hebben gecon stateerd, dat de geldmandjes van Berthe Seroen, Dora van Doorn, Betty van den Bosch, Bodi Rapp. Dora Schrama, Erna Spoorenberg, Phia Berghout, Janny v. Wering en Roos Boelsma gevuld werden met biljetten van allerlei kleuren. Na het gebaar van de Stichting „Het Con certgebouworkest", heeft nu ook de ge regelde Concertgebouwbevolking gedaan wat op haar weg lag. v. E. Het concert bleek gisteren al meer dan f 16.500 te hebben opgebracht. Hier in is nog niet begrepen de inzameling, die het personeel tijdens de pauze hield, en slechts een deel van de opbrengst der loten, verkocht door de „Concertgebouw- vrienden", die als premie een electrische naaimachine hadden uitgeloofd. INKWARTIERING Sommige bewoners van den Nieu- wendijk hebben aanzegging gekre gen, dat zij op inkwartiering kun nen rekenen. Gcbr. de Winter openen twaalfde filiaal De Gebrs. De Winter hebben Woens dag hun twaalfde filiaal geopend in oand no. 1 aan de Van Baerlestraat, hoek Vondelbrug. Heel de dag door is het een plezierige drukte geweest van .vrienden en relaties die hun gelukwen sen kwamen aanbieden bij gelegenheid van de jongste uitbreiding tijdens net zesde lustrumjaar van de zaak. In die dertig jaar is er voor de gebroeders veel veranderd. In 1923 waren het nog slechts twee gebroeders die in een eigen win kel in de Nic. Beetsstraat werkzaam waren. De anderen waren toen elders nog in loondienst. Dat het hun niet is tegengelopen bewijst wel dit twaalfde filiaal dat met de modernste snufjes werd ingericht. Behalve de winkel herenmode, zijn ook het hoofdkanmor, het magazijn en de toonzaal voor^ de engros-handel in dit pand onder gebracht. In huize „De Liefde" Da Costakade 102 wordt een klaverjas-drive georgani seerd door de Parochiële Klaverjasclub „De Liefde" in samenwerking met de K.A.J. afd. „De Liefde".. Kaarten zijn 1 verkrijgbaar bij K. J. Scholten, Gilles van Ledenbergstraat 122 I; H. M. Vogel. Jac. van Lennepkade 80 hs en S. P- Clerx, Agatha Dekenstraat 59 III. Uitslagen N.T.T.B., afd. Amsterdam. Heren: le klasse A: Nehamy 1RVB 1 91, Smash 3—POVAC 2 6—4, S en V 2— VDO 1 7—3; B: KKK 2—CSM 1 9—1, Rapid 5—PSZ 1 8—2, J. Leven 2—US 1 8—2; C: Sparta 4—Ned. Lloyd 4 10—0. St. V. 1—Rapid 6 2—8, Maccabi 1— Smash 2 3—7 Volewck 1—VGZ 1 2—8. 2e klasse A: AVGA 4Ned. Lloyd 7 3—7, Jason 1—PSZ 2 9—1, APGS 2— Heineken 1 64. Shell 1AMVJ 3 91: B: KKK 3—Sparta 6 4—6, VDO 2— ATTC 2 5—5, VGZ 2—QG 1 3—7; C: Jovo 1Maccabi 2 55, POVAC 3 Volewijck 2 8—2, VDO 3—GGD 1 3—7; D: S en V 3—Shell 2 8—2. TSO 1— PTDA 1 5—5, WGA 2—Nehamy 2 4—6. Jav. Bank 1Amstleven 1 64, Sparta 5Rapiditas 2 64; E: Bempa 1OG 2 8—2, DTS 2—CSM 2 6-4, KKK 4— Nufa 1 19; Rapid 7Hermes 1 46; Z: Rivalen 1—ZTTC 1 7—3, Bakker 1— Verblita 1 2—8, Treffers 2—TTB 2 4—6. 3e klasse A: ASC 1—AVGA 6 6—4. Insulinde 1v. Houten 1 37. Shell 3 Povac 5 91; B: Hermes 2DTS 3 19, Nufa 2-Energia 2 8-2, Sorry 1-WVH 2 4-6, Surinawekw. 1US 4 46; C: Smash 5 Tevol 3—7, WGA 4—VDO 4 4—6, Duphar 1Underwood 1 82, SVP 1 Ready 2 6—4; D: AMVJ 5—Maccabi 3 010, Amstleven 2S en V 5 19. ATTC 4—ADM 1 6—4, PSZ 3—Jovo 2 1—9.US 2—Ned. Lloyd 8 4—6; E: OG 4 —RVB 3 3—7, DTS 4—Sparta 7 3—7, Victoria 1Cellar 1 37; F: Tevo 2 Alb. Heü" i i— c, wvi-4-AVGA a 6_4- G-- APSR 1Bempa 2 19, Sparta Hema 2 55, DTS 5Kruisster 1 64; H: Renovatum 1Elwé 1 91, GHB 2 BL'lust 3 4—6. NMB 1—Nehamy 4 7—3, NLL 2—Holver 1 5—5, OG 3—US 3 5—5; J: Hema 1—TSO 2 8—2, RVB 2— ANDB 1 9—1, AVGA 7—APGS 3 4—6. Maccabi 4—AMVJ 4 7—3. KKK 6— Amico 1 55; K: Alb. Hejjn 2Sparta 9 4—6, CSM 3—S en V 4 9—1, US 5— GPV 1 4—6, Rapid 10—Shell 4 2—8; Z: ZTTC 3—St. V. 4 8—2, Treffers 3— ZTTC 2 1—9. 4e klasse A: PSZ 6—WVA 4 5—5, v. Mantgem 1 ASC 2 100, Volewijck 5 Povac 8 54, Surinamekw. 4Plan West 2 2—8, WVR 3—ATTC 5 5—5. B: Amstleven 3Cellar 4 82, CSCA 3 Trispar 2 2—8, GGD 3—NMB 2 8—2, GPV 2—De Meteoor 1 4—6, WVR 4— Surinamekw. 3 28. C: Neerlandia 1 Bl. lust 5 9—1, Cellar 3—WGA 6 7—3, PSZ 4—Volewijck. 4 4—6, Sparta 11— Tevo 4 8—2. D: KLM 3—Nehamy 5 7— 3, Hema 4—SVP 3 7—3, Jav. Bank 5— Holver 3 4—6, Kromhout 1—APGS 7—3. E: PVWA 1—Sparta 10 3—7, Tris- Dar 1Neerlandia 2 82, Giram 2 Jovo 4 4—6, WGA 5—APSR 3 10—0. F: Rotak 2—US 6 5—5, APGS 6—Ocara 1 5—4, ANDB 2—Vespucci 1 8—2, KK 2 —Jav. Bank 3 3—7. S en V 6—Shell 5 6—4. G: Elwé 2—WGA 7 4—6, Hema 3 Sparta 12 28, Hermes 3Trispar 3 8—2. H: Vespucci 2—Nufa 3 5—5, APGS 7—RVB 5 6—4, Het IJ 2—Ford 1 7—2, Plan West 1—WVR 2 9—1. J: Nad Lloyd 9—AVGA 12 5—5, US 8—ANDB 3 7—3, Victoria 2Alb. Heijn 3 37, WVA 3 SMA 2 4—6. K: CSM 4—Hermes 4 0— 10, Jovo 5ABSV 1 46, Neerlandia 4 Surinamekw. 2 19. Sparta 13 APGS 4 8—2. L: Jav. Bank 4—DOS 2 19, Bl. lust 6Sorry 2 73. M: Alb. Heijn 4Nehamy 7 8—2, SVP 2Giram 1 82, Cellar 2Hermes 5 10—0, Bem pa 3Het IJ 1 2—8, Tevo 5Energia 4 19. N: Ocara 2Rotak 3 46, Neer landia 5Sparta 14 46, Jav. Bank 2 AVGA 9 1—9. O: Underwood 2—APSR 2 73, Holver 2APGS 3 82, Povac 7Kromhout 2 73, WGA 8Rapidi tas 3 5—5. P: Argus 1—AVGA 14 10—0, Hema 5Trispar 4 46. SMN 2Tevo 3 73, Duphar 2Jovo 6 100. Q: APGS 9—PSZ 5 2—8, US 7—Jong Leven 5 7—3. R: OG 5—AVGA 15 6—4. Sorry 3Volewijck. 6 82. S: Vespucci 3—DTS 7 6—4. HBBA 2—KKK 7 0—10, Joniclau 2—AVGA 16 10—0. Z: Verbli- fa 2—Ons Huis 7—3, ZTTC 4—UTAC 1 6—4. T* AMES; 3e klasse A: Alb. Heijn 1Nufa 1 5 5, PSZ 1—Hermes 1 7—3. RVB 1—KKK 1 45, Bl. lust 1Maccabi 1 64- B: ZTTC 1—RVB 2 5—5, US 1—Shell 1 6— 4, AVGA 1—CSM 1 6—4. C: AMVJ 1— Alb. Heijn 2 64, Hermes 2Audium 1 4_6. Verblifa 1—WGA 1 7—3, DTS 2—CSV 1 7—3, Shell 2—Rapid 1 8—2. D: Nehamy 1L'S 2 64, Maccabi 2— DTS 1 6—4, Heineken 1—St. V. 1 5—5, Treffers 1Hema 1 19. 4e klasse A: AVGA '2Nad Lloyd 1 7—3. Jovo 1—Shell 4 10—0. WGA 2— GHB 2 10—0. B: Alb. Heijn 3—ZTTC 2 55, Hema 3Nehamy 3 55. Bempa 1Sorry I 91. C: NLL 1Bempa 3 9—1, SMN 1—APSR 1 9—1. D: Kruis ster 1Hema 4 91, Neerlandia 1 PSZ 2 1—9. AVGA 4—Duphar 1 6—4, OG 1—KLM 1 4—6. E: Nehamy 2— Bempa 2 5—5. GHB 1—CSCA 1 7—3, -Shell 3Hema 5 10—0- F: Amstleven 1 —VGZ 1 3—7. APGS 1—AVGA 3 0—10. Sparta 3Jovo 3 82, KK 2Amst leven 1 6—4, VGZ 1—Ned Lloyd 2 8—2. in de hoofdstd rnst van Ernst, 2 i 14 j.; Astoria: A millo, a. 1.: Cap ZATERDAG 14 FEBRUARI Carré: Circus Strassburger, 2 en 8 Centraal Theater: U spreekt mei moordenaar, 8 uur. De Kleine Komedie: Potasch en P( moer, 8 uur. Leidseplein Theater: Bibelonië, 8 uur. E Nieuwe de la Mar Theater: Het m met de grote voeten. 8 uur. Stadsschouwburg: Via Lissabon, 8 FILMS: Alhambra: De ernst Apollo: Ik heet Niki 14 j 18 j.; Bio: Don Camillo, Bureau Zedenpolitie, str. volw.; Celnt The greatest show on earth, 14 j,; Cli (Damrak): Ivarihoe, 14 j.; Cineac (P br.str.) Actualiteiten, a. 1.; City: The! and the lady. a. 1.; Corso: Operatie cero, 14 j.; Cultura: Storm over Mals; 14 j.; Desmet.: Hartstocht zonder lii 18 .i.; Edison: Godin der Jungle, li Hallen: Geluidsbarrière. 14 j.; Cinema! landia (Hrl.dijk): Muiterij op het g schip. 14 j Theater Hollandia (Nwe. rengr.): Vlammen over Kansas. 18 j.; terion: Le Plaisir. ontr.; De Liefde: ziek voor millioenen, 14 j.; Luxor: Ca city, 14 j.; National: Doorbraak. IJ Nöggerath: De gouden poort. 18 j.; N Zo jong zo slecht. 18 j.; Odeon: Ms 14 j.; Olympia: New Mexico. 14 j.: risien: De verdwenen vrouw. 18 j.; Pj ge: Verlaten eiland, 14 j.; Plaza: Ivan 14 j.; Rex: Zo zijn we niet getrouwd, Rialto: Zo zyn we niet getrouwd, li Roxy: Het gevaar klopt aan. 18 j R« Café'de Rode Engel. 18 j.: Van Swim Klokslag 12, 14 j.: Tusr.hinski: Sterren i len overal, a. 1.: Uitkijk: The gallo) major, a. 1,; Victoria: De zonen van musketiers, 14 j.; West-End: Jungle-g 14 jaar. „MENS EN STAD' Amsterdam vandaag en morgen Het is vijftig jaar geleden dat de i ste sociaal-democraat zijn intrede in Amsterdamse Raad deed en de Pi v. d. Arbeid heeft wellicht mede di in aanleiding gevonden om een si van rapport op te stellen over de j blemen. die het Amsterdam van v - daag en van morgen ten nauwste treffen. Een en ander natuurlijk gei door een socialistische bril, al zeide r ons op een persconferentie, waaroph^ rapport, „Mens en Stad" geheten, men zeer verlangend is die problere"e tezamen met andere partijen le bejlac deren, wel beseffend dat men ze all. niet kan oplossen. Feitelijk is dit port min of meer een soort van zei kentenis. want de Partij v. d. Ar en haar voorganger, de S.D.A.P., is lange tijd vrijwel steeds de groolri" partij in Amsterdam geweest cn aliv0 dus zovele moeilijke problemen ontstaan, dan ligt de schuld afge; va:t de oorlogsgevolgen niet op- 1 laatste plaats bij haar! Wij denken hierbij aan hetgeen rapport o.a. aansnijdt, zoals de toi mende onkerkelijkheid, die mede gevolg is van de socialistische pre ganda voor de openbare school en N' lerlei humanistische'acties: en vol8 de sterke veroudering der bevolk d: gevolg van het zeer lage geboortecjor in Amsterdam, dat ook nu weer gc drukt wordt door de vanwege de Pevc v. d. Arbeid zo sterk gepropageerde dc door de katholieken zo sterk bestrej;; „duplexwoningen". En dat die stete veroudering der bevolking, die g< rampzalige gevolgen heeft voor de t7.c vulling van jonge arbeidskrachten cu handel en industrie, alleen kradj^ kan worden bestreden door propaf da voor, althans speciale beschernlm van het grote gezin, dat zal men in rapport nergens aantreffen! cj( Het rapport geeft trouwens geeti ru lossingen", het stelt slechts de oviT; gens overbekende problemen, die te bij de behandeling van de gemeenteD groting van dit jaar uitvoerig in,sl gemeenteraad zijn besproken, zöv< het rapport vrijwel niets nieuws be bi al willen we het de verdienste ontzeggen, dat het een samenvatt 0- geeft, die bestudering verdient. Hetpe, duceert daarbij opvattingen zoals ie( meer „Raden" op schier elk gebied S( die alleen maar de over-organisatiei V de overheidsbemoeiingen nog gre kunnen maken. Maar dat hoort ir schien bij de gretigheid tot het mal van plannen, welke etgen schijnt zijn aan de Partij van de Arbeid die op bovengenoemde persconferer- ook als „socialistisch" werd verdediiP De Partij v. d. Arbeid is voornemi a.s. Zaterdag een congres aan de hs® van haar rapport te houden, op wf^ congres ook personen buiten de pal"" worden uitgenodigd. VAN HANDTAS BEROOFD In de Koningslaan is een voetgangster Woensdagavond omstreeks acht uur van haar handtas beroofd door een pas serende wielrijder, die de tas, welke aan haar arm hing, trachtte los te ruk ken. De voet-gangster viel, waardoor haar de tas ontglipte. De wielrijder ging ermee vandoor. In de tas zaten o.a. een portefeuille met ongeveer ƒ45.en een portemonnaie met ƒ15. Zakkenroller actief bij bioscoop Woensdagavond is uit de handtas van een vijf en dertigjarige dame, die zich had opgesteld in een dichte en lange file langs de Cineac in de Reguliers- breestraal', een portemonnaie met een inhoud ter waarde van ongeveer ƒ30 gerold. Zij verdenkt een jongeman, die ge ruime tijd achter haar in de rij stond, doch daaruit verdwenen was op het moment, dat zij bemerkte dat haar tas geopend en haar portemonnaie ver dwenen was. AmsterdamZeeuws elftal Het ligt in het voornemen van de Amsterdamse Voetbalbond aan het ein de van de competitie ten bate van de voetbalverenigingen uit het noodgebied een wedstrijd AmsterdamZeeuws elf tal te spelen. Groot klaverjastournooi De R. K. Klaverjasclub „O.N.A." Tuindorp Oostzaan houdt Zaterdag 14 Februari, aanvang acht uur. in het club gebouw Kometensingel 150 een tournooi ten bate van het Nationaal Rampen fonds. Iedereen is welkom en er zijn fraaie prijzen. Kaarten verkrijgbaar bij Riool, Siriusstraat 1, Buter, Kometen singel 319, Corbeck, Meteorenweg 131, v. d. Plas, Vegastraat 216, v. Leersum, Meteorenweg 203, v. d. Veur, dagelijks van 1423 uur n.m. in het clubgebouw. Kind te water Op de Egelantiersgracht is een tien jarige jongen spelenderwijs in 't water gevallen. De heer J. v. d. Tas heeft hem er weer uitgehaald. Meisje aangereden Op het Mosplein bij de Distelweg Ts een dertienjarig meisje door een auto aangereden. Het Binnengasthuis ont fermde zich over haar. De uitvoering van „Kunst en Vriend schap". welke op 3 Februari v.-as uitgesteld, vindt nu doorgang op 17 Februari in het Bavohuis. Een aangename opvoering Als Jac. Ballings Gerard Kenter van het R.K.A.T. had gekend, dan zou de Vlaamse toneelschrijver geen beter mo del hebben weten te vinden voor de rol van oom Nicephorus in zijn comedie „Op afbetaling", dan deze Amsterdam se amateur-toneelspeler. Kenter en de oom waren synoniem Woensdagavond toen R.K.A.T. in Kras zijn première van het stuk gaf. Eensluidend was men van oordeel, dat de rol de f.peler op het lijf was geschreven. Dat is natuurlijk een beetje onrechtvaardig. Kenter heeft zich zó in de figuur van deze oom ver diept, dat hijzelf de oom is geworden. Dat is de eerlijke erkenning en welhaast de hoogste lof, die men de speler kan toezwaaien. Terecht: zelden zagen hem zo prettig in actie. Als in vele van zijn stukken neemt Ballings in „Op afbetaling" het familie leven c-p de korrel. Wij komen in het huis van Bartel en Debora Kwist, van wie de laatste aan een soort groot heidswaanzin lijdt en zich met luxe om geeft, terwijl zij er niet genoeg geld voor heeft. Ze maakt kapitale schulden door alle 'mogelijke dingen „op de lat" te kopen. Bartel, haar weinig voortva rende echtgenoot, ziet dat lijdzaam aan ten koste van zijn gezondheid. De twee kinderen worden mede slachtoffer van moeders levenswijze. De jongen In- no hoog over het paard getild door mama, besteelt de bank waar hij werkt voor vijfduizend gulden. Het meisje Paulientje de nietsnut in moeders ogen. moet haar liefde voor Joh an de zoon van de buren, de heer en mevrouw Hammei opgeven en doen alsof ze wenst te trouwen met meneer Symac, ecu goed gesitueerde collega van Inno, die de dief van de gevangenis wil red den mits deze er voor zorgt dat hij Symac Paulientje tot vrouw krijgt. Oom Nicephorus de zegebrenger heeft de zaken spoedig bekeken als hij eenmaal in de kring van zijn vreemde familieleden is beland. Alle ontspoor den zet hij op de goede weg. Dat hij voor elke patiënt een afzonderlijk re cept heeft biedt hem de kans de vele facetten van zijn uitzonderlijke per- ïoonlijkheid' te tonen. Gerard Kenter als gezegd wist len volle raad met deze bijna wonderlijke oom. Ma Kwist was oorzaak, dat we na afloop nog weinig zin hadden om Ans Knuf tegen te komen. Bartel en de bei-I de kinderen, Jos van der Valk. Harry d. Lubbe en Ria Machielse, speelden i hun partijen zonder meer prima. De 1 milie" Hammei Bert Willems, Le - LcnisBrosse en Herman Traudes i de zoon vielen mede op door h: natuurlijke wijze van acteren. mooie, carrière makende jongen, ir neer Symac, was in goede handen Niek van den Boezem. Regisseur Jos van der Valk heeft o een van de aangenaamste voorstéUi gen laten zien van het seizoen. Niet z zeer door de keuze van het uiteraa weinig pretentievolle stuk, als wel do de rustige, natuurlijke wijze, waar het spel van allen zich ontwikkelt - Voor het prima décortje verdient 1 neelmeester Verdurmen van Kras ei complimentje. Mogelijk kan de grime) - er even op gewezen worden, dat Johi veel van een roodhuid weg had, voo' al ten opzichte van zijn medespelers. Historische rijwielen op de R.A.I.-tentoonstelling Op de op handen zijnde R.A.I.-tei toonstelling van motorrijwielen, sco< ters, bromfietsen en rijwielen, die gi houden wordt van 27 Februari t/m Maart a.s. in het R.A.I.-gebouw, zf ook heel wat nieuws op het gebied va) toer- en sportrijwielen te bewonderd zijn. Het moderne rijwiel is het resul taat van talloze verbeteringen, di slechts geleidelijk toepassing vonder De evolutie van de „draisine" tot he; elegante, doelmatige, lichte sportfietsjj zal bij deze gelegenheid op aantrekke lijke wijze zijn te volgen door de expo sitie van een unieke reeks historisc'nl rijwielen, welke een onderdeel zal uit maken van een royale aankleding waarbij een ruim gebruik gemaakt za' worden van planten, bloemen etc. K.V.P. Noord De K.V.P., afd. Noord, houdt Vrijdag 20 Februari haar jaarvergadering, waar op de candidaten voor de gemeente raadsverkiezingen worden gesteld. Tropische kunstmiddag Zondag a.s. wordt in het Kon. Insti tuut voor de Tropen een Tropische] kunstmiddag gegeven ten bate van he^ Nationaal Rampenfonds. Het pTogramma bestaat uit muziek en dans van Indonesië. India en het Ca-I raïbische gebied, uitgevoerd door hetj gamelan-gezelschap Babar Lajar, de In-j diase danseres Mohini Devi en het or-l kest vu het Surinaams Verbond.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2