GEEN RUST VOOR DE WERKERS AAN DE DIJKEN Ruim 4200 woningen geheel verwoest Tussen neus en lippen Amsterdam's dagblad $- n- IiA BRUARI 1953 ANG No. 21)1.4 IS ïl'ï 'f!- Weerzin wekkend Bij voortduring!; geplaagd door sneeuw en regen Zwijgend trekken zij met zand en klei over stukken dijk en modderige paden Ruslands antisemitisme in de V.N. ter sprake Zaligverklaring Pius IX in 1954? De Paus zou minder speciale audiënties moeten verlenen Tot hoofd en hart j Waterschapsbank in oprichting Springtij rustig tegemoet zien stenen visjes voorzover Pennsylvaiüa-staiion wer- Uitspraken in het Roemeense proces DE NIEUWE DAG J1TGAVE VAN DB N.V. DRUKKERIJ DE TIJD - N.Z. VOORBURGWAL 65—73 - AMSTERDAM - TEL. 63381 (5 lijnen) - POSTGIRO 32884 - GEM.-GIKO A'DAM N 665 - DIRECTIE: J. J. W. BOERRIGTER EN Jr. W. A. RL VAN DER KALLEN - HOOFDREDACTIE: H. BARON VAN LAMS WEERDE EN W. SEVERIN - ABONNEMENTSPRIJS: 6.— PER KWARTAAL, 3.— PER MAAND, 47 CENTS PER WEEK 'D !ÖÖ- VRIJDAG 13 FEE 6Uu ^ipCA Hef w£ weer Verwachting tot Zaterdagavond: Veranderlijke bewolking niet voornamelijk il het Westen van het land kan*, op enige sneeuw Aanvankelijk weinig wind. Inter zwalcke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Licht vorst tot temperatuur om het vriespunt, ma; vannacht en morgenochtend in het binnenlai hier en daar matige vorst. Zon: 7.58—17.52. Maan: 8.02—18.50. te f igenlijk zijn ze niet eens waard, dat we er een woord aan vuil maken. In iedere volksgemeen- chap zijn ze immers te vinden, altijd n overal, wanneer een natie in nood i. Het is het schuim dat vanzelf boven omt drijven en dat zo spoedig moge- ,jk verwijderd dient te worden. We ebben dat schuim gezien in de nood- ebieden de vorige week, waar het nder net mom van het redden van iensen' in doodsnood deze mensen be- tal, soms voor tienduizenden. Het is .etzelfde slag hyena's, dat men in de wereldoorlog aantrof onder de zwart handelaars. Misschien nog erger, omdat het onno- elen op sleeptouw poogt te nemen aarbij zelf zoveel mogelijk buiten chot blijvende is in deze dagen, nu et Nederlandse volk zijn beste karak- ïreigenschappen demonstreert, het op reden van de politieke leiders der ommunisten. Er deugt volgens hen iets van wat onze regering, ons volk, n onze buitenlandse vrienden preste en. Eigenlijk zijn de Amerikanen van lies de schuld. Zij helpen onze mensen i de getroffen gebieden niet, maar ze Ijn gekomen om ons te „bezetten". Op en moment, waarop heel ons volk hun pip in de grootste dankbaarheid aan aardt, trachten de communisten de oede internationale sfeer te vertroe ven. 'Zelfs in dit uur gebruiken ze de öod hunner medemensen om Moskou n de kaart te spelen. Hun spel is ech- er voor iedere gezond denkende Neder- ander maar al te doorzichtig. En aan ine het spel nog niet doorzichtig ge- ,oeg was. heeft minister-president dr. Irees in de Kamer eergisteren wellicht e ogen geopend. Het is alleen zo jam her. dat regering en volk verder geen aadwerkeliike consequenties aan de iivaderlandlievende houding der C.P.N. runnen verbinden. Deze communis- gn plaatsen zichzelf duidelijk buiten de federlandse gemeenschap. Wij moesten |un dan ook de consequenties van hun ouding kunnen laten voelen. Helaas jat onze huidige wetgeving dit niet ae. Wij zullen er op het ogenblik te reden mede moeten zijn. dat het federlandse volk hen mentaal reeds jng uit de gemeenschap heeft geban- en. Waar wij medelijden mee hebben ijn de onnozele stakkerds, die zich tel- ,ens maar weer opnieuw voor het com munistische wagentie laten soannen. in deze onnozele stakkerds treft men .■onderlijkerwiis niet alleen aan in jrbeïderskringen. maar. zoals weer op- ieuw de vorige weck is gebleken, ook jnder de intellectuelen. Wanneer zal hen nu eens leren, wantrouwend te aan staan tegenóver al die plotseling n de buurten onzer grote steden opdui- lende comité's vooi" volkshulo en deg elijke? Intussen, als de Paul de Groots n de Gortzakken menen Moskou een ienst te hebben bewezen, zullen ze poedig bemerken het tegendeel Jereikt te hebben. Het Nederlandse elk kan nu nog niet anders doen dan jin walging nv«r hun po'-'t'ek driivon Het kan die walging ve? enige maanden échter demonstre- en d°or bii de gemeenleraed^verk'oz'n- jen al diegénen, die zich in deze tijden an nood buiten de gemeenschap laatsten. definitief buiten het be tuur der grotere cn kleinere gemeen- chanpen, die onze gemeenten zijn, te louden. Schuim drijft boven, het is niet zo het er af te scheppen. j .Giervloed" noemen de Zeeuwen de nieuwe bedreiging Feitelijk doen zij dat nu al bijna twee weken lang. De natuur heeft hen se dert de rampzalige nacht van 1 Fe bruari eigenlijk nog geen moment met. rust gelaten. Bij voortduring zijn zij geplaagd door hevige ?bgen- en sneeuw buien. Bij voortduring ook zijn zij blootgesteld geweest aan een snijdende wind, die vrijwel overal doorheen dringt. De mannen hebben zich daarte gen gewapend door alle kledingstukken die zij voorhanden hadden over elkaar aan te trekken. Sommigen lijken daar door on vogelverschrikkers, die als on wezenlijke maar desalniettemin om vangrijke spookgestalten opdoemen in de lichtcirkels van de lampen. Bijna overal liggen nog cadavers langs de wegen. Die liggen er niet meer rond 'Halsteren. Daar hebben de man nen van het regiment Prins Frederik uit Bergen op Zoom ze alle geborgen. 800 koeien en paarden hebben de mili tairen in acht dagen weggesleept. Zelfs duikers kunnen er niet bij. Over ste Pino, commandant van bet regiment Prins Frederik en van vak IV in het rampgebied, heeft tussen Halsteren en de stad Tholen een veerdienst met dukw's ingesteld. Burgers kunnen te gen betaling van twee kwartjes naai en van Tholen varen. De opbrengst is voor het Rampenfonds. De weg tussen De grote zandzuiger „Ahoy", die bij de ramp van de Fuustus zulke onschatbare verdiensten heeft gehad, is thans met een nieuwe opdracht uit de Nieuwe Wa terweg vertrokken. De zandzuiger zuigt thans echter geen zand. maar water, en haalt 30.000 kubieke meter water per uur uit de polders bij Puttershoek. Gedelegeerde van Israël brengt: Een lid van de Israëlische delegatie naar de Verenigde Naties heeft gisteren tegenover Renter verklaard, dat Israël in de 24 Februari aanvangende zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het gehele vraagstuk van het anti-scmitismc in de landen van het Sovjet-hlolc Ier sprake zal hren- Een. Hij zeide dat do Israëlische delegatie reeds eerder was opgedragen dit onder werp „bij een geschikte gelegenneid" ter sprake t£ brengen. Deze gelegen heid had zich evenwel niet voorgedaan gedurende dc in December j.l. afgeslo ten zitting der Algemene Vergadering. Het Israëlische delegatielid zcide. dat de aandacht van de Verenigde Naties zal worden gevestigd op de processen te Praag, de Sovjet-beschuldigingen je gens de negen (merendeels Joodse) Moskouse geneesheren en andere. in Oost-Europeso staten voorgevallen ui tingen van anti-semitisme. Israëlische soldalen met stenguns hebben gisteren de bewaking van de Russische legatie aan de Rothschild Boulevard te Tel Aviv van de politie overgenomen. Een zwijgende menigte keek toe. De wacht werd overgenomen op Verzoek van Pavel Yershoff. de heen gaande Russische gezant, aldus werd van een betrouwbare woordvoerder (Van onze speciale verslaggever) Over de onafzienbare watervlakten in de overstroomde gebieden raast een on barmhartige, niets ontziende Noord-Ooster storm. „Die kan geen kwaad, die zit niet in de kwade hoek", zeggen de deskundigen. Maar ondanks die mening slaat het water met witte schuimkoppen tegen de binnendijken, die th3ns naarstig allerwegen worden versterkt. In tegenstelling tot verschillende min of meer officiële démenti's is men in het rampgebied terdege beducht voor de spring vloed, die gedurende het a.s. weekeinde wordt verwacht. Er wordt een ononder broken cn hardnekkige strijd geleverd met de tijd. Overal waar aan de dijk gewerkt wordt, geldt Zaterdagmiddag twaalf uur als onherroepelijk tijdstip, waarop het karwei gereed moet zijn. Daarom is er vannacht op vele plaatsen in dc ijzige stormwind en felle begeleidende sneeuwstormen doorgewerkt. In het schijnsel van zoeklichten, in dat van koplampen van auto's trekken op Tholen, bij Zevenbergsehoek, bij Klundcrt cn ook elders, zwijgende mannen over mod derige paden, over strekdammen van zandzakken en over afgekalfde stukken dijk, zware zandzakken torsend, en worstelen zij met autoladingen vette klei. Steenbergen en Halsteren is dicht. Dot"- het sluiten van het gat in de Kladsche- dijk bij Lepelstraat ligt de weg thans droog en is van vandaag af weer te ge bruiken. Het eerste gat in een zeedijk is thans ook gedicht. Een compagnie Friezen van het 331ste bataljon grena diers en jagers-hebben dat in de Valke- nissepolder op Zuid-Beveland klaarge speeld. Aan de dijk van St. Annaland naar St. Maartensdijk op Tholen is vannacht weer doorgewerkt door de militairen en DUW-arbeiders. Het werk dat daar verricht wordt is van enorm groot be lang, maar zwaar. Over een lengte van bijna vijftien km moet deze slaperdijk opgehoogd en versterkt worden. ten einde in staat te zijn de springvloed te weerstaan. „Giervloed"' noemen de Zeeuwen deze nieuwe bedreiging van hun op enkele plaatsen reeds droogge vallen land. Ook dit reuzenwerk moet Zondag klaar zijn. Zal het lukken? Men weet het niet. Overal hebben de mannen van Rijks- en Provinciale Waterstaat thans de de leiding in handen. Militaire leiders menen dat zij laat en traag zijn. De Waterstaatmensen denken daar echter anders over. Zij willen het werk gron dig doen en. laten, zich minder beheer- -sen door de vrees voor de J6dé Febru ari. Evenwel is er gegronde dat belangrijk deel van de polders van Westelijk Brabant, van Tholen. St. Philïpsland, Walcheren en Zuid-Beve land voor nieuwe overstromingen be hoed kunnen worden. Aan het eiland Schouwen is momenteel weinig te doen. Waterstaat heeft becijferd dat de dich ting van de dijken daar letterlijk min stens zoveel voeten in de aarde zal heb ben ais het sluiten van de verwoeste ring rond Walcheren tussen 1945 en 1947. Ook aan Goeree-Overflakkee is meeste provisorische werk nutte loos. Daar moeten de zaken direct in grote stijl worden aangepakt. In Vaticaanse kringen doet, aldus het K.N.P., het gerucht de ronde, als zou Pms IX in 1954, het herdenkingsjaar an de dogmaverklaring van de Onbe dekte Ontvangenis van Maria, officieel worden zaligverklaard. Aangezien het proces „de non cultus" het onder zoek, of dc gestorvene al dan niet door de gelovigen in het openbaar wordt vereerd is beëindigd, bestaat goede hoop, dat dit gerucht waarheid zal blij ken te bevatten. Het is overigens niet voor de eerste maal, dat men met ze- kere spanning een eventuele zaligver klaring van Pius IX tegemoet ziet. Reeds in 1907. dus 29 jaar na het einde van Zijn zorgvol Pontificaat, waarin o.a. de moeilijkheden met de Italiaanse re gering ontstonden, werd het proces ter zaligverklaring geopend. Aardschok in Peraië eist 1500 doden Bij een aardbeving bij het dorp Tor- roud ten Noord-Oosten van Teheran in Ferzië. zyn ongeveer 1500 mensen om het leven gekomen. Het dorp zou door dc aardschokken vrijwel geheel van de aardoppervlakte verdwenen zijn, aldus meldt A. F. De aardbeving vond gisteren om streeks 12 uur plaats. In het rapport, dat de gouverneur van de provincie aan de Perzische regering heelt gezonden, wordt gezegd, dat de gehele bevolking van het dorp slachtoffer werd van de aardschokken. Volgens een ander nog onbevestigd bericht zouden er echter nog een vijftigtal overlevenden zijn. In Teheran werd gisteren om dezelfde tijd wel een lichte trilling waargenomen, doch er werd geen schade gemeld. uit de kringen van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. Yershoff's verzoek wérd onmiddellijk ingewilligd. Voor het vertrek van Yershoff en diens staf is nog geen datum vastgesteld. maa' vermoedelijk zal hij heengaan wan neer de Israëlische diplomaten Mos kou verlaten. In diplomatieke kringen te We verwacht men, dat Tsjechoslowakjje en Polen cn de andere landen van het Sovjet-blok. binnenkort eveneens diplomatieke betrekkingen met Israël zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van mening, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de ..koude oorlog" in hevigheid zal toene men. In Parijs meent men. dat een en ander gevolgd zal worden door een „versterking der anti-sémitische cam pagne in Oost-Europese landen" 4800 zwaar, 7250 licht beschadigd Een twee en half-jarig jongetje Eddy Koning uit Kapelle moest gisteren drin gend uit het geïnundeerde gebied vervoerd worden in verband met een keel operatie. Een Amerikaanse helicopter iverd gecharterd om het jongetje te halen en een negersoldaat zorgde met de grootste tederheid voor het transport In Vaticaanse kringen uit men,-aldus het K.N.P., de wens, dat de H. Vader wegens Zijn gezondheidstoestand voortaan de speciale audiënties aanzienlijk zal beper ken. In de plaats daarvan kunnen dan regelmatig driemaal per week algemene audiënties worden gehouden. De plannen om de H. Vader te bewegen verandering in zyn dagorde aan te brengen, komen niet van Hemzelf, maar van invloedrijke persoonlijkheden uit het Vaticaan. De plannen om deze verandering te bewerken, zijn gebaseerd op het feit, dat dc Paus thans meer dan ooit zijn geschokte gezond heid in acht moet nemen en zijn plichten daarmede in overeenstemming brengen. Tot aan Zijn ziekte wijdde de H, Vader het grootste deel van de ochtend aan de talrijke audiënties, met zulk een toewijding, dat Hij pas om één uur, soms zelfs om twee uur, 's middags dodelijk vermoeid in Zijn particuliere vertrekken terug keerde. Naar Castel Canaolfö? Het is echter meer de vraag of de H Vader op deze voorstellen zal ingaan. Hij heeft overtuigende argumenten, dat juist de speciale audiënties Hem voor het geven van de opperste leiding van groot nut zijn geweest. In de loop van de 14 jaren, dat Hij het Pontificaat be kleedt, heeft Hij 3.617 speciale audiën ties verleend aan groepen, welke uit gemiddeld 2 tot 5 personen bestaan. Men kan dus rustig aannemen, dat de Paus minstens 9.000 personen heeft' ont moet. die op deze manier in een per soonlijk gesprek met Hem. de Plaats bekleder van Christus, over allerlei za ken hebben kunnen spreken. Niet zon der reden heeft de Paus dus zijn spe ciale audiënties genoemd „het venster op de wereld", welke Hem de gelegenheid boden contact met de buitenwereld te houden. Fersonen, die geacht kunnen worden persoonlijk invloed op dc Faus uit te oefenen, spreken er ook over de H. Va der aan te raden langere tyd in Castel Gandolfo rust te nemen. Ondanks alle bezorgdheid voor Zijn gezondheid, die in Vaticaanse kringen heerst, gaat de H. Vader onvermin derd voort zich op de hoogte te laten stellen van het wereldgebeuren. Re gelmatig ontvangt Hij de beide pro secretarissen Mgr. Tardini en Mgr. Montini. Zeer diep is Hij geschokt ge weest door de watersnood, die Neder land, België en Engeland heeft ge troffen. Zelf heeft Hij de telegram men, die naar de Pauselijke vertegen- woördiger in de getroffen landen zijn gezonden, o.a het telegram aan de Internuntius te Den Haag. Mgr. Paolo Giobbe. paar inhoud en vorm geredi geerd en gelijktijdig van grote som men gelds, zelfs tot tweemaal toe, doen vergezellen Aan Mgr. Baldelli, direc teur van de Pauselijke Hulpactie, die in het begin van deze week in Neder land vertoefde, heeft Hij zelf aan wijzingen gegeven over de wijze, waarop grootscheepse hulp verleend behoorde te worden. Het is opmerkelijk, hoe Pius XII reeds op talrijke en zeer essentiële pun ten Zijn stem heeft laten horen, waar door Zijn gezag hoog wordt geschat, niet alleen in de Katholieke wereld, maar ook ver daarbuiten. En toch... ziet de H. Vader Zijn Pontificaat ten einde lopen? Bij enkele gelegenheden, b.v. op Zijn verjaardag van vorig jaar Maart, maar ook nog op andere tijd stippen, heeft de Paus in alle ernst be weerd, dat dit of dat vraagstuk uit het hedendaagse leven van de Kerk maar door Zijn ODvdger in behandeling moet worden genomen. Men kan er van over tuigd zijn, dat Pius XII er de man niet naar is om, ondanks Zijn soms zelfs droevige uitlatingen, belangrijke vraag stukken te laten liggen. ^^syzonaheidstoestand van de II. Va der v/oroi-5„ -*u_lana artikel besp-g- ken in de „Osservatore "Romano della Dominica". Het blad vestigt er de aan dacht op dat de H. Vader, die nooit ziek geweest is gedurende de tien jaar dat hij staatssecretaris was, daarentegen vier maal ongesteld is geraakt gedurende zijn Pontificaat. Toen de tegenwoordige Paus in Duitsland de functie van nunti us vervulde, had Hij de gewoonte aan genomen verkoudheden te bestrijden met homeopathische geneesmethoden. Maar nu past Zijn geneesheer sulfami- de-preparaten en anti-biotica toe. De laatstgenoemde medicijnen schijnen op de H. Vader bij de behandeling van zijn recente ziekte een deprimerende werking gehad te hebben, die vooral zo moeilijk te ovenvinnen viel omdat de Paus, die zeer ascetisch leeft, niet ge makkelijk te bewegen is extra-voeding of opwekkende middelen tot zich te ne men. Vandaar dat het herstel van de H. Vader nog al lang geduurd heeft. Het blad meldt voorts, dat uit alle hoeken van de wereld adviezen bin nen kwamen voor de genezing van de Paus en een Zuid-Amerikaanse arts bood zelfs aan naar Rome te reizen om de H. Vader met enige nieuwe medi cijnen te behandelen. Biltere woorden zijn de uitlaat van biltere gedachten (Eigen bericht) Naar wü vernemen, kan thans op korte termijn dc oprichting worden verwacht van een Waterschapsbank. Zoals bekend, bestaat er geen finan ciële verhouding tussen het Kijk cn dc Waterschappen; deze laatsten zyn in dit opzicht volkomen autonoom. Het benodigde kapitaal bedraagt f 500.000, dat door de Waterschappen bijeen zal worden gebracht. Dc Bank zal ingevolge haar statuten uitsluitend kasgeldleningen, voorschotten in re kening-courant en lange leningen aan Waterschappen en eventueel andere publiekrechtelijke en semi-publick- rcchtelyke lichamen verstrekken, dus geen handelscrediet. Tot het oprichten van deze Bank heeft de Unie van Waterschapsbonden besloten. Juist de week voor de waters nood was een circulaire uitgegaan aan de besturen der Waterschappen, die lid zijn van een Provinciale Bond. Hierin wordt er aan herinnerd, dat de Unie van Waterschapsbonden in de jaren 1951 en 1952 voor talrijke grote en klei ne Waterschappen bemiddeld heeft tot het aantrekken van een totaal bedrag van ruim 15 millioen aan langlopende en bijna 6 millioen aan kortlopende le ningen. Voortzetting van deze taak zou bankteclinische problemen opleveren, waar het apparaat van de Unie niet op berekend is. Een eigen bank-organisatie mag derhalve als een algemeen water- schapsbelang worden beschouwd. Huisvesting van bouw vakarbeiders op woonschepen Deskundigen in Den Haag menen, dat zich bij de wederopbouw in de getrof fen gebieden geen ernstige materiaal problemen zullen voordoen en hetzelf de geldt voor de voorziening met ar beidskrachten, Een moeilijkheid kan echter wel ontstaan by het onderbren gen van de arbeiders voor de wederop bouw. Finland heeft reeds tien barakken, ruimte biedend voor in totaal 600 per sonen, '(aangeboden; het kan echter in bepaalde gevallen moeilijk worden een geschikte plaats te vinden voor deze barakken in de nabijheid van de we- deropbouw-objecten. Daarom wordt tevens overwogen slopers en bouwvak- ariaeiders te huisvesten op woonsche pen. Het Ministerie van Wederopbouw en GO EN SUNITO IN' DJAKARTA Met bloemen omhangen Go en Sunito, die door Nederland zijn uitgewezen, zijn vandaag in Djakarta aangekomen, waar zij door honderden namens de sectie Buitenlandse Zaken van het parlement werden begroet. Zij werden met bloemen omhangen en in optocht van het vliegveld naar het kantoor van het Ind-onesische persbu reau Antara gebracht. Zuiveringsacties bij Bandung 24 desas in de omgeving van Ban dung hebben onder leiding van het le ger en de politie plaatsen aangevallen, waar vermoed wordt, dat benden en hun handlangers zich schuilhouden. Het resultaat van deze actie waaraan 20.000 met kapmessen, messen en bam boespiesen gewapende desalieden deel namen was 21 gevangenen. Volkshuisvesting heeft vrij veel aan biedingen ontvangen voor het plaatsen van noodwoningen; men streeft er ech ter in het algemeen naar direct een definitieve woningbouw tot stand te brengen. Wel zullen, voor zover nodig, noodbehuizingen worden opgetrokken in de plaats van vernielde boerderijen, opdat het. bedrijf aldaar zo spoedig mo gelijk hervat kan worden. De laatste becijferingen betreffende de schade aan het woningbezit in Zuid- West-Nederland luiden nog steeds met alle voorbehoud dat er ruim 4200 woningen, inclusief boerderijen, verwoest zijn. bijna 4600 zwaar en 7250 licht beschadigd. Verkeer en Waterstaat: (Van Onze-Haagse redacteur) Over het springtij, dat tussen 14 en 16 Februari verwacht wordt, maken de autoriteiten in Den Haag zich geen bij zondere zorgen. L'it Engeland komen be richten door, welke wijzen op bijzon dere voorzorgsmaatregelen voor deze springvloed. Nederlandse deskundigen zijn echter van mening, dat deze maat regelen geen andere zijn dan die, welke ten onzent steeds bij deze beweging van het water genomen worden. Gevraagd naar zijn mening over mo gelijke gevaren omstreeks? 14 Februari vanwege de toestand, waarin onze wa- terkeringen tengevolge van de storm ramp zijn komen te verkeren, ant woordde een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer cn Waterstaat ons: wij kunnen er ook in de huidige situa tie tegen. De enige reserve, welke men zou kunnen maken, is, dat zich een samenloop van ongunstige factoren zou voordoen, zoais de 1ste Februari, doch waar men hier te maken had met een hoogst uitzonderlijke situatie.' welke in eeuwen niet was voorgekomen, blijft men van mening, dat het springtij rus tig tegemoet kan worden gezien. Koning Fouad van Egypte vierde enige dagen geleden zijn eerste verjaardag in de tijdelijke woning van zijn ouders. Ex-k-oning Faroek en ex-koningin Narriman te Grot taf errata ten Zuiden van Rome. „lk ben gestolen" Een Oost-Duitse vluch teling in Frankfurt heeft een uitvinding gedaan. Zij is bestemd om een auto die door de eigenaar wordt verlaten, te bevei ligen. Zo gauw cr n.l een onbevoegde achter het stuur plaats neemt, wordt er een foto van de be trokkene gemaakt. Een in gebouwde gramofoon treedt in werking, waarop dan door een luidspreker de woorden klinken: „Houdt me tegen; ik ben gestolen." foj.t: gen, 6 slagroompunlen en 400 koppen thee op. Zo zyn ze De politie van Ne 10 York heeft weer werk. pelvonnig kunstaas. Bij opgravingen in de Bontjas buurt van Randers op Een 59-jarige dame te Jutland bracht de huis- Torquay in Enaeland. die schilder Jes Peters Niel- voor de rechter moest sen een vreemdsoortig Vrijwel alle re voluiion- verschijnen om te worden voorwerp van vuursteen naire partijen der Zuid- gehoord in verband met naar boven, dat merk- Amerikaanse republieken haar faillissement, stapte waardig veel op een vis hebben in de stad hun binnen, gelnda in een geleek. hoofdkwartier opgesla- prachtige bontmantel. Hij bleef graven en 9en. De politie moet nu De magistraat taxeerde vond nog zes visvormige m?ar uitzoeken wie tegen met kennersblik het kle- stukjes vuursteen. Toen tuie samenzweert. Zo u'H" dingstuk en zei toen: „Die de voorwerpen waren ven Zaterdag vijf hondera mantel moet aan de be- schoongemaakt, bleken inwoners van de Domim- windvoerder ter nand ge- het imitatievisjes te zijn eaanse Republiek met een stel,a worden." met inkepingen voor het speciale trein w„v>- Maar meneer de rech- vastmaken van een snoer, lf9'on reizen ter," jammerde de dame, zodat het nauwelijks aan ..het is de enige mantel, twijfel onderhevig is, dat die ik heb en ik heb 'm de stenen dingetjes meer nodig om geen kou te lij- clan 1000 jaar geleden als kunstaas zijn gebruikt. Prof. Glob, hoogleraar in de archaeologie aan de universiteit van Aarhuus, heeft verklaard, dat deze den. ..Best", antwoordde de. kadi, „u moogt hem blij ven dragen tot 1 Maart Daarop verdaagde hij het. verhoor tot genoemde datum. De dame hoopt nu ■maar. dat het tegen 1 Maart zacht weer zal ivorden en blijven. Wash- daar deel te nemen aan een grootscheepse demonstra tie ter ere van generaal Trujillo, de Dominicaan se gevolmachtigde bij de V.N. Plotseling de politie dat lieden d>e het niet- met Trujillo eens zijn deze trein wilden op blazen. Op het drukke hi.ia eet de eerste zijn, cjen toe)l aue vijfhonderd die ergens =vn geixmdc». betoqers gefouilleerd om Kinderfeestje ,z>en. zich hadden, maar Het Britse Legioen or- werd niets gevonden. Een ganiseerde in Thetford 'n commissaris van politie kinderfeestje. Binnen vijf- vertrouwde het maar niet. tien minuten hadden „Ze kunnen roei geen 160 kinderen 426 sandwi- ivapens bij zich hebben, dat vissers reeds in het ches, 400 cakes, twee maar hun temperament stenen tijdperk gebruik grote pruimentaarten. 16 laat hen nooit in de hebben gemaakt van le- banketletters, 12 puddin- steek", zei hij. Niets nieuws onder de zon Een Deens amateur-ar- chaeoloog heeft een vondst gedaan, die er op wijst. De 38 millioen van het Rampenfonds Opgave van schenkingen J millioen gulden, die tot heden door het Nationaal Rampenfonds zijn ontvangen, zijn als volgt binnengeko men: Van particulieren 10 millioen. Bedrijven cn bcdrijfspersoneel 15 ïillioen. Verenigingen, stichtingen en kerkge nootschappen 1 millioen vijfhonderd duizend. Overheid en overheidspersoneel 4 ïillioen. Scholen tweehonderdduizend- Collectes 6 millioen. Pers vijfhonderdduizend. Buitenland achthonderdduizend. Zes maat levenslans O Een Roemeens militair Gerechtshof in de olieslad Ploesti heeft gisteren vonnis gewezen in het proces tegen vier en twintig leiding gevende functionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen,, die er van worden beschuldigd ten gunste van buiten landse oliemaatschappijen te hebben ge- spionneerd en gesaboteerd. Zes be klaagden werden veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf en dwang arbeid. De overige achttien kregen straffen variërende van twee tot viif en twintig jaar, aldus Radio Boekarest. Alle beschuldigden „bekenden schuld" Het drama te Schiedam Zoontje Zeeuws gezï1 overleden Het tweejarige zoontje van dc Den B. uit Zierikzcc, die naar ScA* dam is geëvacueerd, is gistermorgc.. overleden. Zoals is gemeld werd het ventje sa men met een baby door de moeder in een vlaag van waanzin van een twaalf meter hoog balcon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. Den B.. die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nog in zorgwek- kende toestand.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1