Fretteren zonder knien J is gelijk soep van een worstepen J Maar in 't hol Van Witpluim speelde zich een drama af Prachtig werk bij evacuatie IJ-VEREN TEREG VAN EEN WILDE VAART Va*> HUuwUeft tot HootdaeekatuMl Concerten Haendelver. voor Fonds Oud-verpleegsters TERUG IN BRUIDSDAGEN Langs de straat Lezers schrijven Vrij maar het Engels VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 7 'T'RAAG glijdt de mistsche- mer over dit deel van de Vale Ouwe. Zal het grauwe gordijn ver genoeg worden open getrokken? Wordt de dag nog licht? Het interes seert ons konijnenjagers zeer, want in dit miezerige dampige weer is zelfs de on dergrondse jagerij niet doen lijk. Inderdaad ondergrondse, want daar speelt zich het eerste en be langrijkste bedrijf van ons wei- spel af. Wy zijn namelijk aan het fretten gegaan, wij laten door een fret de jager spreekt van de fret en het woordenboek van het fret en weer anderen van albino-bunzing wilde knienen uit hun holen drijven, om ze ge sprongen, te kunnen doden met een werpschot uit ons jachtge weer. Bedrijf, dat veel concen tratie van geest en paraatheid van onze physiek verlangt. Wij kennen geleerden van naam, die er gek op zijn, het is mooi werk om in jagerstaal te blijven spre ken. Als een rahet Maar dan moet het 'n beetje willen, de fret moet goed willen „lopen", het konijn goed „sprin gen". Het moet de pijpen uitvlie gen, als een raket, terecht be vreesd, of liever doodsbenauwd voor dit felle kleine roofdiertje, en niet als een bange piepzak blijven hangen in een pijp, om zich zonder verweer te laten grij pen. Want dan blijft cok het fretje onder, dan zit het „vast' gelijk de fretteerders zeggen, én is het spel voorlopig niet verder te spelen. Men kan ook zonder geweer fretteren, met een buil of netje gespannen voor de enige vrij ge laten püp een konijnenhol, be zit verscheidene, waaronder hei melijke uitgangen, maar de ande re zijn dichtgemaakt. Maar dat geschiedt louter om de heb, wij trachten er een fas cinerende sport van te maken, en geven de vrolijke huppelaar de kans, die hem toekomt, en die hij vaak weet te benutten. Hij is bliksemsnel en gauw weg in het struikgewas of in een andere pijp. Geen hans Hij is zelfs zo snel. dat de foto graaf geen kans krijgt. Die ver wachtte hem trouwens niet op deze manier, hij had van zijn le ven nog nooit 'n fret gezien, laat staan zien werken, hy dacht, onze verhalen in de auto gehoord, en er bitter weinig van begrepen hebbende, dat de fret ons de knienen uit de holen moest sle pen, net als 'n kat een rat doet. „En ze ons dan zeker apporte ren „Ja, u sprak toch van goeie en slechte fretten, ik dacht...." Wat hy dacht, is mis, maar dat is per saldo niet erg. Wij grote Nimrods weten niets af van zijn kiekkastje, waar hij bijster in thuis is. Wel tweehonderd Mis is trouwens, wat wij alle maal dachten, 'n Week geleden, toén er zoveel bevroren sneeuw lag, weet u wel, toen was hier op alle tra's, op open plekken in de bes, op weidjes, en knollen- akkers, een duizendvoudige wir war van konynensporen, die op zeer goede dingen wezen. „Hier houden wel honderd toe", zeiden wij tot elkaar. „Wel tweehon derd", zei een bijziffer ten slotte; „en zo te zien honderden". En hoe langer de dag in het veld duur de. en de avond om het blokken- te meer knienen gingen in het vuur, die er nog bij kwam, des schaarhout wonen. ..Dat wordt een dag, Zaterdag", zeiden we nog. „Laat de fretteer- der minstens vijf fretten meene men. En de man met de haviken moet nu ook komen. Amateur. Spaar geen moeite en kosten. Een mooie late aCond Het was 'n mooie late avond, en deze dag moet alles goed ma ken. Maar het wilde konijn is een der meest onbegrepen schepselen op aarde, de vrouwen er bij ge rekend. Wij schoten ze. die een mooie strook vet in hadden, en ruim in hun gladde vel zaten, ze waren ook bij vorst en sneeuw nog roerig en attent. Maar van daag met die mist en dat stille nare dooie weer, vandaag was het huilen. Zij hadden er geen aardigheid aan, er was niets mee te begin nen. Dan is fretteren gelijk kip pensoep zonder kip of soep van een worstepen. Nog voor de middag koud was, zei de fretteerder, 'n eerste klas man uit de duinstreek, die veertig jaar had gefretteerd op alle terrein en met iedereen, ..Het wordt niet veul vandaag hero. Ze verrekken het altemaal." Een der talrijke malen dal Geelkeeltje teleurgesteld boven de grond kwam. En dat zegt een expert van zijn standing niet gauw. Nog even de tuin in ..Kom kom", zeiden wij toen. „Neg even de tuin in, daar zijn toch wel zulke mooie kasten, daar zitte ze vast op." Nu hij zette zijn Geelkeeltje er op. en toen die weg bleef, ook de klei ne Kees, en een geweer ging in grote spanning en roerloos staan te wachten bij de achterdeur van de woning, waar eindelijk de rechtmatige eigenaar verscheen, verstoord over die indringerij, maar niet verder kwam dan de drempel, en es rondneusde. Toen verwachtte de geduldige schut ter iedere fractie van de vol gende seconde, dat Witpluim een sprong zou nemen naar de in gang van een andere wrang of naar de bosweg of de veilige dekking van een afhangende sparretak, en hij 'werd nog atten ter, nog stiller, nog meer roerloos dan hij al een kwartier was ge weest, maar niets van dat alles. Het konijn keerde zich ten slotte rustig om en huppelde de woning weer binnen. Daar heeft zich toen een drama afgespeeld; wij von den een half uur later de fretjes bij de ingang van het hol, een beetje doezelig nog en met ko nijnenwol aan de snoetjes. Ze lieten zich gedwee opnemen en strelen. Eerste klas-lief goed. En zo werd het dus een heel klein beetje vandaag. Geen hon derd en geen tien en geen twee zelfs. „Mouwen omhoog, het land moet droog" (Van onze correspondent) ZAANSTREEK-Nrd„ 13 Febr. - De padvindersgroepen in d( Noord-Zaangemeenten gaan Za terdag 14 Februari ten bate van het Rampenfonds werkjes ver richten voor minstens f 1. Het is de bedoeling dat het geld echt wordt verdiénd. Getracht zal wor den de ouderen onder te brengen voor de Zaterdagmiddag bij de bedrijven. Rijdend postkantoor ALKMAAR, 13 Febr. Bet rijdende postkantoor van de PTT komt Zaterdag naar Alkmaar. De loketten zijn geopend van 95 uur. Ook de watersnood-postzegel is liter verkrijgbaar evenals de enveloppe met het Zeeuwse wa pen en speciale stempel ad 70 cl. Kweker vrijgesproken ALKMAAR, 13'Febr. De Alk- maarse rechtbank heeft Donder dag de zaadkweker P. B. uit Ha renkarspel vrijgesproken van de aanklacht als zou het door hem gekweekte bloemkoolzaad „Flora Blanca", waarvan de Rotterdamse handelaar R. Z. het kwekersrecht bezat. De officier had 500 boete subs, drie maanden geëist. De rechtbank kwam echter tot de conclusie dat het gebruik van „Flora Blanca"-zaal door de heer B. niet bewezen was. Bouw N.H. rusthuis DEN HELDER. 12 Febr. Ar chitect L. Sok heeft aanbesteed de bouw van het nieuwe Ncd. Herv. rusthuis, dat zal verrijzen aan de Huisduinerweg. De laagste in- sc-hryfster was de fa. Ge'or. Smit, Sint Pancras, met f 308.559, hoog ste de fa. Vink en Venema, Gro ningen, met f 405.275. Laagste in- schrijfster loodgieterswerk de fa. Bakker, te Leeuwarden, met f 45.275, idem schilderwerk, firma Schoneveld, Den Helder, met f27.454. TENTENKAMP P.W.N. ZAANSTREEK, 13 Febr. Het tentenkamp van het P.W.N. te Bakkum wordt op 21 Maart open gesteld voor bewoning. Zij. die van die datum af hel kamp willen bewonen, krijgen op 28 Februari, 7 en 14 Maart gelegenheid een plaats te zoeken, De plaatszoeken den worden bij loting aangewe zen. Dit jaar kan aan 1350 tent- bezitters een plaats worden ver strekt. ALKMAAR, 13 Febr. Voor liefhebbers van Engelse boeken is de Bath-bibliotheek weer ge opend (Woensdag- en Vrijdag middag 24,30) in het gebouw Langeslraat 95. LANGEDIJK. Gebi M, Bergen Nelly H. KoslolIJk, Dwlght Tinga, Johannes E. Kos, Dlverc Q. C, de Boer. Ondertrouwd: Joh, Yndor en Joh. G. Diépen, Corn. Danenberg en G. Gouds blom, C. J. Klein en E. M. Schul/,, J. L. Chr. Blok. Overleden: 48 j„ geh. met A. Zijp. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. Een warme begroeting kregen Woens dag de bemanningen der IJ-veer- boten (U-veer n en IJ-veer VI), toen zij van een tiendaags verblijf in het bewogen Haringvliet (zö brachten daar evacué's uit Goeree- Overflakkee naar Hellevoetsluis over) terugkwamen in de rustige Ponthaven aan de Overkant van het vertrouwde U. Op de kade stonden hun vrouwen en kinderen en andere geliefden en tevens vele collega's, hun on middellijke chefs en enkele hoge autoriteiten van de gemeentelijke vervoerdiensten. De boten waren van Dordt af gevolgd, er kwam Uit bewogen Haring- D t vliet in rustige ponthaven van Vreeswijk bericht, dat zij om halfvijf voor de kade zouden lig gen, om 4 uur 20 werd geseind, dat Zesburg was gepasseerd en daarom duurde het nog maar lut tele minuten, die vele wachtenden intussen uren toeschenen. Maar toen kwamen dan ook weldra de beide witte neuzen in zicht. Zij voeren als tweeling schepen naast elkaar tot aan de vaarroute en gingen tenslotte net jes, gelijk veerboten betaamt, naast elkaar en volgens nummer op hun ligplaatsen liggen. wilde vaart was afgelopen. Daarna werd het een kort pro ces. De autoriteiten gingen aan boord en spoedig vloeiden op varenden en wachtenden samen tot een plszierige menigte. Hartelijk weerzien Wij begroetten kapitein Gooyer van de „IJ-veer VI" als een oude bekende. Wij hadden persoonlijk met hem een reis mo gen maken Hellsvoetsluis-Middel- liarnis en terug, en hadden goed werk van hem en de zijnen ge zien. Zijn stuurman Verhey druk ten wij eveneens de hand, we hadden naast hem in de stuur stoel gestaan. De heer Da Gooyer vertelde ons, dat men nog wel langer had willen blijven helpen, maar het evacuatie-werk was afgelopen. Die mening waren ook de marine-auto riteiten teHellevoetsluis toegedaan, zodat men ijlings terugging, want ook hier zijn de boten nodig. Wel was men nog naar Zierik- zee geweest om daar eventueel hulp te kunnen bieden. Er is daar maar één dijk meer en die moet het houden. Maar ja. als het wer kelijk zou gaan stormen, is daar sterker en zwaarder materieel nodig dan deze overigens zo efficiënte veerboten, die veel mensen ineens kunnen vervoeren. Natuurlijk zagen wy ook de an deren terug, de algemene leider adj .-hoofdinspecteur Thuman, ka pitein Falkema van de „IJ-veer II", de heren Woord, Wijngaarden. Koenders, Flohil, Klippel, De Ja ger, Weidman (in de bruidsdagen hij is 12 Va jaar getrouwd), Rooze. Hofstra, Van Elburg en De Vries. Wij noemen de monteur van de „IJveer VI" niet met name, om dat wij zijn naam nog steeds niet. weten, maar wij zagen hem wel. hij was er best by. En hebben wy nog iemand vergeten ts noemen, dan was die reeds in het gewoel verdwenen. Er ontbrak niet een. In de dienstgebouwen was een vertrek ingericht voor ontvangst, waarbij koffie en rookmateriaal werden geserveerd. Officieel wer den de mannen toegesproken door ir. Wijt, adj.-directeur van het Gemeentelijk Vervoerbèdrijf, die namens de directeur woorden van grote lof sprak. Het is spontaan opgekomen: hiér moet geholpen worden, en de mannen sprongen er voor, niet wetende welke beproevingen hun te wach ten zouden staan in het vreemde vaarwater. Doch deze ook niet achtende. Hij bracht hun dank namens hst bedrijf Het is best gegaan. Er is goed vakmanschap gepresteerd. Zij zyn de enige dienstafdeling, die daar in actie is geweest. Anderen stonden klaar en staan klaar. De alg. bedrijfs leider van de afd. Veren, de heer Market, herinnerde eveneens aan hetge ende mannen vrijwillig hebben gepresteerd. Er zullen daar wel eens diensten zijn ge weest van 24 uur aaneen. Met eenvoudige, hartelijke woor den begroette hen verder de heer Kooiker van de huldigïngs- en afscheidscommissie van het per soneel der Veren. „Dit hier is geen huldiging", zei hy, „het is een begroeting van de collega's. En wij zullen nu steuntje en steen tje moeten bijdragen om ons ge liefde Nederland weer in orde te brengen, indachtig aan het devies van Zeeland en aan het woord, dat er in het Amsterdamse stads wapen bij is gekomen. De heer Thuman deelde nog mede, dat allen tot Woensdag vrij van dienst zijn, dan zal de direc teur, die vandaag tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, hen gaar ne op zijn bureau ontvangen. Ten slotte bracht een gemeente bus allen huiswaarts. AMSTERDAM, 13 Febr. „Laat de concerten, welke de Haendelvereniging op 6 en 7 Maart in de Grote Kerk te Naar- den gaat geven, ten bate van het Eerefonds voor Oudverplecg- sters", voor dat doel door gaan". Dit is de wens, die alge meen onder de Zeeuwen blijkt te léven en welk verzoek de ver eniging van officiële zijde is overgebracht. De treffende geste van hét ge teisterde Zeeland, om de op brengst der concerten dus niet te onttrekken aan de oorspronke- En de oplossing zal ieder bevredigen lijke bestemming, hulp aan de oudverpleegsters, voor wie Ne derland eveneens in de bres was gesprongen, is stellig moedgevend voor het Erefonds. Ook dit prachtige streven blijft immers steun verdienen. Juist de provincie Zeeland tel de. dank zij de grote hulp van de echtgenote van de commis saris der Koningin, vele plaatse lijke actie-comité's van hei Ere fonds, welke thans door de na tionale ramp geen activiteit meer kunnen ontplooien. Dit werk zal op verzoek van Zeeland door andere plaatselijke comité's in hét gehele land worden overge nomen. In overeenstemming met de Zeeuwse wens heeft het bestuur van de Haendelvereniging thans de volgende gedragslijn gekozen: de opbrengst der concerten op 6 cn 7 Maart in Naardens Grote Kerk komt ten goede aan het Erefonds voor Oud-verpleegsters doch cp de entree-prijzen wordt een kleine toeslag geheven welke naar het Nationaal Rampenfonds gaat. De solisten Dora v. Doorn Lindeman, Aafje Heijnis, Leo Larsen, David Hollestelle, Jan- ny van Wering en Valentljn Schoonderbeek hebben hun be langeloze medewerking toege zegd, evenals het Radio Kamer orkest en het koor dér Haendel vereniging. Het tekenen van een bijzonder fraaie affiche door de Naardense kunstschilder J. A. W. )AT ZIT. En daar zijn redenen voor. Tien dagen is de heer Weidman met de IJ-veren in het ramp gebied van Goeree-Over- flakkee geweest. Honderden men sen konden dank zij het prachtige xoerk van de Am sterdammers naar de veilige evacuatie-oorden worden ge bracht. Woensdag kwamen zij terug in de Ponthaven, waar vrouwen en kinderen wacht ten. Voor de heer en mevrouw Weidman was dit weerzien een dubbel feest. Over enkele weken zijn zij 12 hit jaar ge trouwd de bruidsdagen waren net ingegaan. Zomerfeest in Den Helder? (Van onze correspondent) DEN HELDER, 13 Febr. De stichting „De Helderse Gemeen schap" hield in het raadhuis met de diverse secties besprekingen over de mogelijkheid tot het or- ganiseren van een „Zomerfeest", 'ver het algemeen was men in middenstandskringen van oordeel, dat voor een zomerfeest de maan den Juni, Juli en Augustus onge schikt waren met het oog op een door de middenstand te houden tentoonstelling. Besloten werd eon commissie te benoemen die de mogelijkhêdèn nadèr zal onder- 2oekén. von Stein en het drukken daar van door de Ned. Rotogravure Mij., Leiden, geschiedde even eens belangeloos. Het kan niet anders, of Naar- den gaat op 6 en 7 Maart gep invasie beleven. Uitvoeringen uitgesteld ZAANSTREEK-Nrd.. 13 Febr. - In Krommenie is het concert, dat' Zaterdag z'ou worden gegeven door de Harmonie „Kunst en Vriendschap" uitgesteld tot nader order. In Assendelft is de receptie en de feestuitvoering van de to neelver. „O.K.K." uitgesteld tot 14 enl5 Maart. In Wormerveer gaan Zaterdag en Zondag de ca baretavonden voor het personeel van Wessanen door. De vorige week uitgestelde cabaretavonden vinden plaats op 22 en 23 Fe bruari. Daarvoor zijn de toegangs kaarten van 7 en 8 Februari gel dig. In Wormer gaat de uitvoe ring van de zangver. ..Harmonie" niet door en is uitgesteld tot September a.s. Hoogovens f 152.000 VELSEN, 13 Febr. Het Hoogoven-personeel heeft voor het Rampenfonds in. totaal bij eengebracht 52.299. Dit prach tige resultaat heeft de directie er toe gebracht hst doör haar toege zegde bedrag van 50.000 te ver dubbelen, zodat de Hoogovens in totaal 152.229 zullen storten. „De jeugd exposeert" ALKMAAR. 13 Febr. De jaarlijkse tentoonstelling „De jeugd exposeert!" wordt dit jaar gehouden van 411 April. Jon gens en meisjes van 10 t/m 21 'aar. die in Alkmaar een school jezoeken of werkzaam zijn, kun nen zelf gemaakte werkstukken inzenden. Opgave tot 1 Maart a.s. ten stadhuiee, afdeling Onderwijs en Jeugdzaken. De werkstukken be hoeven nog niét té worden mee gebracht. Mevr. A. Koster raadslid ALKMAAR, 13 Febr. Als op volgster van de héér A. Eriks is tot lid van de ALkmaarse raad Venoemd mevrouw A. Kostèr- Sc'houw (P.V.d.A.), nadat vier le den van dezé partii, die na dé heer Eriks op de lijst stonden, voor de 'benoeming hadden be dankt. Kerkcollecten f 40*000 PURMEREND, 13 Febr. De collecte in de kerken in Purme- rend en wijde omgéving heeft ruim f 40.000 opgebracht. In dit bedrag zijn verwerkt de opbreng sten van dë'kerkcollecten in Pur- merend. Beemster, Edam. Volen- d^m. Broek in Waterland. Mon nikendam. Middelie. Landsmeer, Marken. De Rijp, Jisp, Beets en Oudendijk. Aanbestedingen BEEMSTER, 13 Febr. By de aanbesteding van rioleringswerk en het plaatsen van een zuive ringsinstallatie in Z. O. Beemster was de firma H. J. Brand Zoon te Beemster met f 282.980 de laag ste inschryfster. De raad had voor deze werkzaamheden eén crediet uitgetrokken van f 340.000. De gunning is aangehouden. Voor de bouw van een politie bureau, postkantoor en twee wo ningen op het Stationsplein te Vo- lendam waren 23 inschrijvingen binnengekomen. Laagste was de heer J. N. Groot. Volêndam. voor f 71.000. De gunning is aangehou den. Begroting Uitgeest UITGEEST, 13 Febr. Bij de bèhandéling van de begroting voor 1953 pleitte de heer De Wildt (KVP) voor belastingver laging en het instellen van een commissie voor de beoordeling van de subsidies, welke tot een bedrag van f 20.000 op de begro ting voorkomen. De steunnormen zullen worden verhoogd. Ten slot te werd de begroting, die sluit met een post onvoorzièn van f 2124,28, aangenomen. NIEUW WIJKGEBOUW (Van onze correspondent) WORMERVEER. 13 Febr. De vereniging „Volksgezondheid" heeft besloten tot de bouw van een wijkgebouw met drie wonin gen voor verpleegsters en con cierge bij het gemeenteziekenhuis. In dit gebouw zal een controle- afdeling komen voor de schoolarts en voor Zuigelingenzorg. De ge meente zal f 2500 in de bouwkos ten bijdragen. Parenwedstrijd bridge Zaanstreek-Waterland (Van onze correspondent) WATERLAND, 13 Febr. Van. avond zal de derde ronde van de parenwedstrijd in het district ZaanstreekWaterland van de Nederl. Bridge Bond worden ge speeld. Het is zeer wei mogelijk, dat er na deze strijd weer vee; veranderingen in de standen ko men. In de Hoofdklasse nemen de heren Wengelaar én Gregorius nog steeds de eerste plaats in op de ranglijst, maar de kans is groot, dat zij hun plaats moeten afstaan aan de heren Kok en Klei van O,B.C. uit Oostzaan. In de eerste klasse zullen de heren Visser en Woestenburg van K.Z.B.C. uit Koog a. d. Zaan zich wel handhaven als eerste door hun gróte voorsprong op het tweede koppel. Ook in de tweede klasse zal de familie Van de Haar van Wadden Zaandam zich niet laten verrassen en de bovenste plaats blijven innemen. Vooral in de middenmoot van de groepen worden wisselingen verwacht. De grote drivé ten bate van de Watersnoodslachtoffers zal Woens dag 18 Februari a.s. in het R.K. Verenigingsgebouw in Zaandam plaatsvinden. Dr. Proost gaat heen DEN HELDER, 12 Febr. Doör een benoeming tot bedrijfsarts bij de Ned Spoorwegen in Amers foort te aanvaarden, zal dr. J. B. Proost per 1 Maart de gemeente Den Helder verlaten, waar hij 21 jaar als arts heeft gepraktizeerd. MARKTBERICHTEN VEEMARKT SCHAGEN. SCKAGEN. 12 Febr. Vee 3 paar den 750925. 2 geldekoelen f magere) 600723. 33 vette f 700975. 8 kalf. koeien 9251075. 2 vaarzen f 550725. 214 nuchtere kalveren f 20—65. 6 vette schapen f 130130. 35 overhouders 80 90. 2 zeugen 300—325 78 loggen 35 dersveillngver. A'dam éi Omstreken G A,.. Andijvie 3692. boerenkool 2147, broel- vet 45115, spinazie 8591. spruiten 21 36. stoofsla 48 winterpeen 8, waspcen 13 —19. witlof A 4245. B 3913. afw 3041 ct. per kg. knolselder!) 524 et per stuk. kervel 516. peterselie 1557. selderij 1330 cl. per bos. Fruit. Prijzen (resp huishoud- en kcukenkwal.l: Goudrelnetten stand. 22 .57. 31—25, 720, Jonathan stand. 35—38. 15^—41, 3—26, Present v. Engel. stand. 3538. 2033. Laxton Superbe 4350, 2335, Koningszuur 12, 3 Jasappel 18 19, TJsbout 57, Brederode 1013. 7—9, St. Remy k.k 78. Comptesse de Parts 7, G. Wildeman 15—19, Winterjan 12, 7 ct. per kg. VEILING CASTRICUM. CASTRICUM. 12 Febr. 50 ton peen kW B 16.70—16.90, C i 13,70—14,10, D 8.7010.20, (afw.) f 8.9011.90, schorseneren II B f 21 per 100 kg. VEILING AVENHORN. AVENHORN, 12 Febr. 17 ton rode kool f 7—13.10, 2 Vz ton gelekool f e,so il, 44.800 kg uien. grove. 40—42.50. gewone f 44.1045.60 drlel. f 51,20— 53.80, nep i 3741. 47',a ton bieten vond I f 11,6012,50. II f 12.20—13.20, IJl F 7 208.30. 76.800 ke peen II t 16.20 18.40. III f 13,10—13,70, IV f 8.60—10.40. VEILING WARMEN HUIZEN. WARMENHUIZEN 11 Febr. Groen te. Aanvoer: 40 000 kg rodekool £713.40 5400 kg gelekool f 11,6012.20. 43,400 kg Deense wlttekool 68.90. 4800 kg breekoeen B f 16.60—17.50, C f 14,10, 2300 kg uien f 48.50, grove f 16.70, drie lingen f 54.30 per 100 kg. RIJKS VIS AFSLAG IJMUIDEN IJMUIDEN. 12 Febr Gr. tone f 2 80. gr m. tone f 2.60. kl.m. tong f 2 60, tong, I f 2.25. II 1.65. tarbot I f 2.35 per kc Gr. schol f 28, schol. II f 45. Ill i 32. gr. wijting schelvis f 9085. schelvis f 83. hraadscheU is f 50 ■»8 oer 50 ke. Gr. kab. f 140 gr-^'kafr. f. 130 per regel. r 125 kr. Besomming: „Mary" IJm. 61 f 22.000. Aanvoer voor VrUdag. Geen trawWaan- voeren. uitsluitend enige plat- en fllnvis- aanvoer van enkele dagvissers en kotters GEM. VISAFSLAG ENKHUIZEN. ENKHUIZEN. 12 Febr. Vis. Totaal- aanvoer van 8 vaartuigen: 757 pd. snoek baars 6774. 133 pd. baars 8699. 391 pd, biel 9—11. Het water HET water heeft toegeslagen, nara, wreed en fex. In een yzig-KOUde nacht zyn a ij Ken ojjtiigeoarsten o t veriadfcr*yK- zacnt, opzy gegaan en met öryze- iena geweid is de vloed binnen gedrongen in kxeine, slapende nuizen, neeft zich gespreid over akkers en boomgaarden en heeit mensen vermoord, eén zware aood doen sterven. Nu is anes rustig en aan een klare hemel zonder wolken scnijnt iron.e oer iNatuur een warme lief kozend e zon. Zij blinkt over de grote stad en over het zoetjes-kaboelende, don kere water rondom de boeren- noeven en lage dorpshuisjes, waarin de gezwollen kadavers dei- dode rundei en en schapen, kip pen en varkens drijven. Daar is nu de rouw en het ge brek waart er rond, nijpend en ondraaglijk. Maar in de grote stad spelen kinoeren dïjkoreukje. Die weten niet echt wat een overstroming is- Die hebben hoogstens wel eens vernomen, dat het water de grootste vriend en de bitterste vijand van de Nederlander is. Hier zijn er wat, op een pleintje, dat vredig sluimert onder de plot seling geKomen zon. die een paar emmers water hebben leegge- keerd in een uitholling van net trottoir. Daarin hebben zij een brede plank gelegd, maar die wil niet drijven, al staan er twee jon gens op, die hard duwen met oezemstelen. „Je mot er meer water m gooien!" raadt een toekijkend jongetje, dat met die raad een veriof tot meespelen hoopt te ver dienen. „Dat ken jij zegge, maar me moeder geeft niet meer!" weer legt eén der vergeefs zwoegende redders, die met zijn long uit de mond. beweging in het smalle vlotje tracht te krijgen. Op de deurdrempels rondom zitten kleine meisjes met wollen doeken rond het hoofd gewikkeld, die heel natuurgetrouw bibberen. Dat zyn de hulpbehoevenden. „Komme jullie haast mét je schip?" schreeuwt verwijtend een grote meid van wel zeven jaar, met een dik en rood gezicht. „Breng worst enne sjokla mee!" gilt een tweede, met ds kleine handen kleumend om de schrale knietjes geslagen. „Me kenne niet verder!" steunt de gondelier. „Me hsbbe geen water genogt onder 't skip Dat geeft oponthoud. Er komen meer jongens bij, boordevol goede en belachelijke adviezen. Dan komt er een jong meisje met een bus en legiUmatiekaart op de borst langs. Die rammelt met het blikken busje, dat een armoedig geluidje afgeeft. „We beginnen ook pas!" legt het meisje verlegen uit aan wat grote mensen, die bij het spel een beetje afkeurend staan toe te kijken. En ze houdt haar busje op- Er komt wat geld los. Koper en klein zilver. Men is niet rijk in die buurt. Maar de vlotterlieden hebben een idee. „Lawe geld ophale!" tiert de schuitenvoerder en reeds heeft hij de nuttsloze vaarboom neerge smeten en is een huis binnenge- hold. Direct is hij terug met een spaarpotje, uit een kruideniers busje geprutst. En zo zijn er di rect drie. Ijverig gaan zij rond. Ook de slachtoffers dokken braaf hun cent; Grote mensen offeren zwygend. Het officiële ophaalster- tje wacht totdat de spaarpotten zijn opengerukt en zij alles mag hebben. Al heel wat malser ram melt haar bus als ze opgewekt en naarstig het hele pleintje gaat afstropen. LEO. BRIEVEN AAN DE REDACTIE in oeze rauriex Kunnen alleen bijdragen worden geplaatst, die voorzien zyn van de naam van de inzender Slechts wanneer daar toe een zeer dringende reden be staat Kan met initialen worden volstaan. Geen boten I Het deed mij genoegen, te consta teren. dat ten minste één journalist, de heer Lunshof. niet instemt in hel koor: „Wij konden er niks an doen" Ik hoop slechts, dat U daarboven nog de moed zult hebben, een duidelijk ..j'accuse" te formuleren. Want onze regering was van de slechte toestand van de dijken op de hoogte. Men wist by Waterstaat, dat de dijken een gecombineerde Wester storm en springvloed niet konden weerstaan. De Bilt heeft zijn normale storm- waarsohuwing verspreid, maar ook niet meer. In de bedreigde streken is geen waarschuwing aan de bevolking uitgegaan. De ramp trof hen s- pend. En dit is het erge van de moaerne instelling: alle rampen treffen ons slapend. Dit vol'k is reeds geestelijk ingesteld op dictatuur: het heeft eigen initiatief en zorg laten varen. Hier is sprake van culpose massa moord en niet anders. Te Den Haag was men bezig, aan de wensen der massa' tegemoet té komen en men vergat het nodige daarbij. Wanneer 20 „Juist", zei Lewis. „En dat heeft u haar zeker uit het hoofd gepraat". „Wel, niet precies. Wat kon ik zeggen?" De oude man scheen verward en verlegen. „Ik kon haar het recht toch niet ontzeggen haar eigen kind te zien, als zij dat wilde. Ik heb echter wel gezegd, dat ik meende, dat het verstandiger van haar zou zijn, als zij zich afzijdig hield, daar Sir Francis zo op een hereniging van het tweetal te gen was geweest, maar ik kon niet langer de oude bedreiging gebruiken, dat de toelage gestopt zou worden, dus wat kon ik doen?" „U zoudt haar hebben kunnen vertellen, dat het meisje niets erft", zei Lewis kortaf. „Dat zou al gauw een eind gemaakt hebben aan die laat op gekomen moederlijke gevoelens. Als zij naar Mer- row komt en daar ook maar de geringste moei lijkheden maakt, zal ik haar zelf de waarheid vertellen. Zoals de zaken staan, zal het arme kind het al moeilijk genoeg krijgen". En hoé meer hij Scarlet leerde kennen, des te groter werd zijn ongerustheid en bezorgdheid. In zijn kolossale koppigheid had de oude man een dwaze warwinkel achtergelaten en Lewis begon te denken, dat hij zelf een dwaas was geweest, om de taak op zich te nemen, die warwinkel recht te zetten. II SCARLET'S terugkomst maakte de zaak voor hem werkelijk niet gemakkelijker. Tot op dat ogenblik scheen Frankie een rustig, aardig kind, dat zonder veel moeite in de rechte baan gehou den kon worden. Maar nu Scarlet er was, werd ook zij onmiddellijk veel moeilijker. Lewis wist, dat zij door haar zuster werd opgestookt. Het kind was weer aan haar oude spelletje bezig, om hem last en moeite te veroorzaken. Zij was zel den zelf onbeleefd tegen hem, maar zij had er een ongewone handigheid van, om andere men sen ontevreden te makn, zodat het moeilijk werd hen te regeren. Het was ongeveer een week na Scarlet's, terug komst, dat Lewis zijn zo weinig voldoening ge vend gesprek met Tante Prissy had. Hij verliet het huis met een gevoel van geïrriteerdheid over de gehele zaak en ging naar het huis van de chauffeur, om hem een order te geven. De man was nergens te zien en naast het Ford-wagentje, dat blijkbaar verlaten was midden in het schoon maken van de bougies, stond het karretje van de slager met het lemoen op de grond en een hoop neergeworpen paardentuig er naast. „Wat heeft dat te betekenen?" vroeg Lewis aan een man, die de garage aanveegde. „Waar is Phelps?" Phelps was de chauffeur. „Die is vlees gaan bezorgen", zei de man glim lachend. „Waar ter wereld is dat goed voor?" „Miss Scarlet heeft de pony genomen, om hem te leren springen. Maar het vlees moest bezorgd worden, anders zou de jongen in moeilijkheden komen". „Zo, zo. En mag ik ook vragen, waarmee Phelps het vlees is gaan rondbrengen?" „Wel, meneer, het vrachtwagentje is nog niet klasr en daarom heeft hij de Daimler genomen". Lewis liep door in de richting van de gróte pad- doek, waar al lang geleden hindernissen waren opgesteld, omdat de kinderen het gymkhana-rij- den zouden kunnen beoefenen. Ondanks zijn wre vel, dat Phelps zijn werk in de steek gelaten had, om dergelijke dwaze orders van Scarlet op te vol gen, kon hij een zeker gevoel van amusement niet onderdrukken bij de gedachte, dat de verschil lende Zondagse rollades thuisbezorgd werden in de statige Daimler van Merrow. Hij vond Frankie en de slagersjongen naast el kaar op de omheining zittend, terwijl zij aanmoe digingen toeschreeuwden naar Scarlet, die in he- rènzit op de verbaasde pony gezeten, trachtte hem over een hindernis te doen springen. „Hallo!" gilde Frankie. toen zij Lewis zag en in haar opwinding vergetend, dat hij een vijand was, „Kom eens gauw kijken. Scarlet wil die pony ko pen en hem laten uitkomen in het open spring- nummer in onzè gymkhana". Lewis leunde op de omheining en bleef enige ogenblikken toekijken. De pony begon uit de hand te raken. Hij bokte en rukte aan zijn bit en was er blijkbaar op uit, om zyn berijder af te werpen. „Heeft die pony al eens eerder gesprongen?", vroeg hij de slagersjongen scherp. De jongen glimlachte een beetje schaapachtig. „Neen, meneer. Voor zover ik weet is hij zelfs nog nooit bereden", zei hij kalm. Lewis slaakte een kreet van schrik. „Maar is zij nu helemaal gek! Waarom heb je haar dat laten doen, Frankie? Zij zal zich be zeren", zei hij. „Tracht zelf maar om Scarlet ergens van terug te houden!" zei Frankie honend. „Bovendien be zeert zy zich nooit." „Hei, ga van van die pony af!" riep Lewis, maar Scarlet lette er niet op en de pony een ferme slag over zyn kruis gevend, liet zij hem In galop het veld rondrennen. Frankie ging op de omheining staan en juichte haar wild toe. „Vooruit, Scarlet!" schreeuwde zij. „Laat hem door het midden gaan, laat hem door het mid den gaan. Dan neemt hij de middelste hindernis wel". Scarlet wist de pony te keren, zodat hij op het midden van het veld aanging. Zy ging echter met een veel te grote gang op de hindernis aan en de pony sprong met wuivende benen en vliegende hoeven in de lucht en school haar uit het zadel. Lewis rende op haar af, terwijl de slagersjongen achter de pony aanging. „Heb je je niet bezeerd?", vroeg Lewis scherp. Scarlet krabbelde weer overeind en wreef met een beetje zuur gezicht over haar ene been. Zij zag het ongeruste gezicht van Lewis en lachte. „Niets bezeerd?" vroeg hij nog eens. „Neen," zei zij. „Maar ik had moeten blijven zitten, nietwaar? Een slechte reclame voor je les sen, Marmersnoet". Hij kón niet anders dan haar moed bewonde ren. Het kind dacht eenvoudig niet aan gevaar, of aan haar eigen en anderer veiligheid, maar er was toch moéd voor nodig, om een volkomen onbe reden pony uit het lemoen van een wagentje te halen en hem over een hindernis te jagen. „Wat ter wereld bezielde je eigenlijk?" vroeg hy. Hy keek nieuwsgierig op haar neer, zoals zij daar stond in haar jodhpurs en met haar donkere haar over haar gezicht vallend. „Wel, zie je, ik had zo'n idee, dat hij springen kon", zei zij met een onschuldig gezicht. „En ik dacht, dat ik hem wel zou willen kopen en hem trainen voor de gymkhana in April. Ik geloof, dat hij het springconcours wel kon winnen". „Oh, ja. En waarmee wilde je hem kopen?", vroèg Lewis rustig. „Wel, daar zul jij toch wel voor zorgen, niet Lewis?" zei zij. „Daar ben je toch voor, nietwaar?" „Nu, dat géloof ik niet.precies," zei Lewis even bedaard als te voren. „Wou u zeggen, dat u Scarlet verhinderen wilde die pony te kopen en haar het geld niet geven?", vroeg Frankie strijdlustig, „Het is uw geld niet!" „Je hoeft heus niet onbeleefd te worden, Fran kie", zei Scarlet vriéndelijk". Natuurlijk zou Mar Lewis zo iets niet doen. Hij weet heus wel, ook zonder, dat jij het hem vertelt, dat het ons geld, is, dus zie je zelf wel, dat er geen bezwaar tegen kan bestaan. Waarom zou dat er zijn?" „Afgescheiden daarvan", zei Lewis, de twijfel achtige vraag van het geld even terzijde schui vend, „was het toch geen manier, om Phelps mid den in zyn werk er met de boodschappen van de slager op uit te sturen." „En nog wel in de Daimler," giechelde Scarlet. „Je tante zou erg boos zijn, als zij het hoorde." „En u bent zeker van plan het haar te vertellen, is het niet, klikspaan!" zei Frankie. (Wordt vervolgd). echter een regering het nodige na laat, verzuimt zij haar plicht. Sinds het verraad van Indië en het abandonnement der loyale bevolking is dit de tweede grote ramp. die ons volk slapend vindt. Ik vraag my af. wanneer er nu eens een groep zal opstaan, die de excuses van onze re gering niet aanvaardt. Rotterdam Mr G. Belzer Geen boten II Ik kom in verzet tegen de demago gische strekking van het artikel „Barmhartigheid zonder boten". Ik woon aan een laan met zware, hoge bomen. By een orkaan zou het kun nen gebeuren, aat zo'n reus werd ont worteld en in zijn val een woning zcu v ernielen of beschadigen. Komt de schrijver van het artikel de beknelde bewoners en hun buren dan vertellen dat zy hebben gefaald? In het artikel lees ik: „En nu we ten wy wel. dat wy onbiliyk zyn". Welnu, uit deze wetenschap had de gevolgtrekking moeten worden ge maakt, dat dit artikel niet gedrukt had mogen worden. Hoe het dan wel moet? Laat de schryver op dezelfde pagina van de krant het stukje „Ce ne sont que des gueux" van zyn collega Pasquino eens lezen. Nijmegen D, Stunnenberg Geen boten III Uw artikel getiteld „Barmhartig heid zonder boten", zal grotendeels ten onrechte critiek ondervinden. Voor zo ver ik er over kan oordelen, is het in hoofdzaak iuist. Wassenaar R. (Naam en adres by redactie bekenc.) Geen boten IV Zijn er zoveel boten in Nederland? Natuurlyk. in de zomer. Vergeet u niet. dat iedere booteigenaar deze in de winter onttuigt en opbergt, en dat het enige tijd duurt alvorens men deze wederom vaarklaar heeft? En vergeet U ook niet, dat wanneer het weer goed is. het nog wel enige dagen duurt, alvorens men ter plaatse :s? En dit was nog wel een orkaan. Goed op vrachtauto's Stampt men die zo" maar uit da grond? Vergeet U ook niet. dat ondanks een goed werkende organisatie in oor log of by een ramp ais deze. het vol komen te begryoen is, dat men zyn hoofd kwyc raakt? Wat voor fouten er ook zyn be gaan én voor de fouten én voor het onnoemelijke wat goed is geaaan. daar is maar één Woord voor: het is enorm. Het artikel ..Barmhartigheid zon der boten" getuigde van defaitisme. Bslthoven C. E. var. Veen van der Linden Geen bolen V Uw artikel onder het hoofd ..Barm hartigheid zonder boten" heeft te recht de vinger gelegd op eer. ga- penue schrynenre wonde en stemt tot nadenken over datgene wat uood- zakelyk is gebleken, om ai.hans an den vervolge de gevolgen van zulk een ontzettende natuurramp zo veel mogelyk te beperken lot hes onver- indelyke. Het Nederlandse reddtngswezen is dlngswezen voor watersnoodrampen alle streken van ons land. Dit gelet vóór alles voor de poldergebieden, zo wel In de kuststreken, blootgesteld aan storm- en z^e-geweld, als in da laag gelegen streken langs de grote rivieren, waar voorjaarsoverstromin- een ïaar op jaar dreigen In elke ge meente zal ter eigen bescherming net reddingswezen voor noodgex allen, zo goed als de brandweer voortaan pa raat dienen te staan met alle daartoe 'eëigen'de middelen. Overveen J. J. Breman

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7