Russische hardrijders goed beslagen ten ijs Dulles' „tiendaagse veldtocht" Frans Malin: aanwinst voor de „klassiekers Kikvorsmannen weren ziek in de stallen Wereldkampioenschappen te Helsinki Broekman's kans: sterke 500 111 Akna Ata gelijk aan Davos Goede prestaties van Nederlanders De Russen van Helsinki Hun beste prestaties in 1952 „Vreedzamer' verloop dan eerst was verwacht Int. Rode Kruis kreeg 10 mill. Bayeux bezegelt de vriendschap DRAGLINES HELPEN BIJ DIJK DICHTEN Gegoocheld met spaarbankboekje Animo voor B.B. 6 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Door Jan Blankers WANNEER Zondagmiddag a.s. in het Olympisch Stadion te Helsinki het laatste paar hardrijders op de 10 km na het passeren van de eindstreep als steeds met welbehagen de vermoeide ruggen strekt, zal ook de internationale schaats wereld het antwoord weten op de vraag, die sinds een twee tal jaren in alle schaatslanden ter wereld tot vele discussies en polemieken aanleiding heeft gegeven. Want deze wereldkampioenschappen schaatsenrijden zullen voor alles uitmaken, welke waarde moet worden gehecht aan de fenome. nale prestaties, die de Sovjet-hardrijders de laatste twee seizoenen in het Russische Davos, het ijsparadijs Alma Ata, hebben geleverd. Naar mijn opvatting niet meer en niet minder waarde dan ook aan de schaatsprestaties te Davos moet worden toegekend. In welk Zwitsers wintersport-centrum de weersomstandigheden, de kwali teit van het ijs en de ijle lucht het eveneens mogelijk maken, dat hardrijders tot verrichtingen zijn gekomen, die zij op lager gelegen banen vrijwel nooit benaderen. Zodat voor dit soort banen van geflatteerde resultaten kan wor den gesproken, die als wereld records zijn erkend, maar die vele schaatslanden, waaronder ook Noorwegen, niet als nationale re cords accepteren. Een bewijs, dat men altijd terdege heeft beseft, dat deze records onder bijzonder gunstige verhoudingen zijn ge vestigd. Het doet daarom niet sportief aan, dat speciaal schaats-Noorwe. gen de laatste jaren heftig ageert tegen de prestaties van de Rus sen te Alma Ata, die misschien onder nog perfecter omstandighe den zijn gemaakt. De Noren heb ben bij hun critiek slechts in één opzicht gelijk en wel, dat wed strijden te Davos voor elke hard rijder van welke nationaliteit ook openstaan, maar dat Alma Ata tot nu toe alleen gereserveerd is gebleven voor de Russische hard rijders. Een situatie, die zoals de vice- voorzitter van de I.S.U., de Zweed Sven Laftman, mij te Hamar heeft verteld nog twee jaren zal duren, daar zowel Medfeo als Alma Ata niet over de accommodatie beschikt om hier grote internationale wedstrijden te organiseren. Het enige dat klaar is, is de ijsbaan, maar tot nu toe ontbreken tri bunes. kleedgelegenheden en ho tels om de gasten te herbergen. Regeling wereldrecords Alma Ata heeft echter opnieuw de wenselijkheid aangetoond, dat de leiders van de I.S.TJ- zich eens ernstig moeten beraden over hun wereldrecords. Waarvoor de beste oplossing vermoedelijk is een soortgelijke regeling als in de biljartsport be staat, dat wereldrecords alleen kunnen worden gevestigd tijdens Europese en wereldkampioen schappen. Een dergelijke regeling zal het niet nodig maken de we reldrecords te splitsen in twee groepen voor laag en hoog ge legen banen, daar alle hardrijders bij deze regeling, voorzover de schaatssport dit toelaat, gelijkp kansen krijgen. Dat de Russische hardrijders be halve op de Alma Ata-baan ook op andere banen tot verbluffende prestaties in staat zijn, heeft hun 1 andenwedstrijd tegen Zweden te Moskou aangetoond. Zij plaatsten zich op alle nummers een tot en met vier. behoudens op de 10 km.. waaroD de 22-iarige Sigge Erics son. die in de landenwedstrijd te gen Nederland twee nummers Avon. de tweede plaats bezette. Maar deze wedstrijd bewees ook. welke enorme vooruitgang de Russische schaatssport de laatste jaren heeft gemaakt. Niet alleen aan de top. maar ook in de breed te. want zelfs od de bijnummers tijdenc deze wedstrijd, slaagden vele Sovjet-hardrijders er in be tere tijden dan de Zweden te maken. Rijke schaatstraditie Waarover men niet verbaasd behoeft te zijn, daar Rusland net als Nederland een rijke schaats traditie heeft en dit land door zijn ligging en klimaat, alsmede de ruime keuze in mensenmateriaal voorbestemd is het leidende schaatsland te worden. Wie bovendien iets weet van de grondigheid, waarmede de Rus sen de sportbeoefening aanpak ken, verwondert zich helemaal niet. De ontdekking van Alma Ata Avas hiervan het resultaat maar ook de warm-waterbehan- deling van hun ijsbanen op lager niveau en een geheel afwijkende stijl van rijden. Met een opzien barende korte streek, een arm beweging voor de borst langs en een ..zit', die haast zo diep is als die van de Japanners- „Wat mij op\*iel". vertelde Svcn Laftman, „was hun fenomenale zekere bochtentechniek en dc grote beweeglijkheid in hun bek. ken, waardoor zij hun van alle theorieën afwijkende armbeweging compenseerden- Armen, die zo laag zwaaiden, dat de handen bijna het ijs raakten." Sterke afvaardiging Het staat dan ook wel vast, dat de Rv-ssische hardrijders dit keer te Helsinki veel beter voor de dag zul len komen dan in 1943. toen hun rij ders niets bijzonders hebben gepres teerd. Hun ploeg is nog niet de finitief samengesteld, maar in de ploeg zijn een achttal rijders opgenomen, die als klassement-rijders hun sporen hebben verdiend. Het mag worden verwacht, dat behalve drie klasse ment-rijders een plaats Avordt inge ruimd aan de beste sprinter Jury Sergeyev. die te Alma Ata in 1952 41.2 sec. heeft gereden en dit jaar deze prestatie tot 40.9 sec. heeft te ruggebracht. Vermoedelijk zuilen star ten Boris Shilkov. de Russische kam pioen, Oleg Gonchavrer.ko. een elec trician uit Moskou en Valentin Chai- kin, die de drie eerste plaatsen heb ben bezet in de landenwedstrijd tegen Zweden. Met respectievelijk 194,93 194 947 en 197.462 punten. In een wedstrijd, die op keihard ijs plaats vond met beide dagen tien graden vorst en de tweede dag met hevige nummer, dan is hij kansloos te genover de Russen, die niet voor niets hun sprinter Sergeyev heb ben ingezet om de mogelijkheid van het winnen van de titel door drie persoonlijke overAvinningen zo klein mogelijk te maken. Veel zal overigens afhangen hoe onze hardrijders, die aan zeer veel wedstrijden, waaraan lange reizen Avaren verbonden, hebben meege daan hun vorm hebben bewaard Broekman heeft al over vermoeid heid geklaagd en ook Anton Huis- kes maakte tijdens zijn laatste Avedstrijd op de kortere afstanden een minder frisse indruk. Van der Voort kan in dit opzicht wel eens voor een verrassing zorgen. Voor al onze rijders draait liei echter hoofdzakelijk om Avat zij op de 500 meter zullen presteren. Slagen zij er in op dit nummer niet te veel puntenachterstand ie krijgen, dan hebben zij kans op de andere, nummers puntenvvinst te scoren, want de resultaten van de Russen hebben ook uitgewezen, dat zij op de 5 en 10 km beslist geen super-hardrijders zijn. BORIS SHILKOV, de Russische kampioen 1953, een van de rieuze candidaten voor de reldtitel schaatsenrijden. "buien. Waardoor hun prestaties (Shilkov: 44.8, 2 1-8.5. 8.-26.3. 17.46.8. GonchavTenko; 45.3, 2.19.3, 8.27 3. 17.29.- en Chaikin 44.3, 2.209, 0.26.3, 18.08.3) nog meer aan waarde winnen. Als vergelijking moge dienen, dat Kees Broekman het Europees kam pioenschap met 199.630 punten won. De enige hardrijder, die te Helsinki ontbreekt, is de beste Russische stayer Manovov. die met zijn 8.03 7 van Alma Ata hog steeds aanspraak maakt op het wereldrecord 6000 meter. Voorspelling moeilijk Het is in de schaatssport moei lijk zich aan voorspellingen te wagen, daar de loting en de tijd van rijden beslissende factoren voor een eindresultaat kunnen zijn. Het ziet er naar uit. dat deze wereldkampioenschappen een duel worden tussen Nederlandse en Russische hardrijders. Broek man is op dit moment zeker de sterkste Westeuropese hardrijder, maar hij heeft een Achilles-hiel in zijn 500 meter. Faalt hij op dit Nederland-Denemarken GEEN GRATIS KAARTEN VOOR OFFICIALS DEN HAAG. 11 Febr. De KNVB verzoekt ons het volgend? mede te delen: In verband met het grote aan tal girostortingen A'oor de wed strijd NederlandDenemarken op 7 Maart te Rotterdam wordt de leden van voetbalverenigingen dringend verzocht hun aanvragen en stortingen te doen bij het stuur van hun vereniging. De verenigingsbesturen word: verzocht de girostortingen met opgave van de -gewenste kaarten zo spoedig mogelijk te doen. Ter voorkoming van teleurstellingen wordt er de aandacht op geves tigd, dat aan geen enkele official van de KNVB bestelformulieren worden toegezonden. Ook hun wordt verzocht bestellingen te doen uitsluitend met de storting op postrekening 5 8 9 2 8 inriien zij kaarten wensen. STOCKHOLM. 11 Febr. Gerard Maarse won Woensdagavond in het Olympische Stadion te Stockholm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het. dat h»j slechts met een tiende seconde verschil over Anton Huiskes, die na onze Europe se kampioen reed. zegevierde. Broekman vertrok op een schema van 8 min. 24 sec. maar deze tijd bleek ai spoedig voor de gegeven omstandigheden te snel te zijn en toen in de laatste vier ronden' de wind -.vat feller Averd. zakte zijn tempo nog, zo dat de Hollander, die Sigge Erics son, na diens overwinning op de 3000 meter te Avesta thans een lesje gaf. binnenkwam in de tijd van 8 min. 34.5 sec. Offenberger had met Henk Schuier als tegenstander in de eerste rit geopend met 8 min. 37.7 sec terwijl de man uit Barneveld op 8 min 43.8 sec. was gekomen. In de laatste rit kwam Huiskes te gen Van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boren de overeenkomstige tijden van Broek man. In de laatste ronde moest de beslissing vallen. En de chronometers wezen uit. dat Huiskes juist 0.1 sec meer voor zich had laten afdrukken dan BroekmanI De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.i 44,2 sec.; 2. en 3. Jonsson en Stroem (Zweden) 44,4; 4. Larsson (Zweden- 44,9. 5. Wini van der Voort (Ned.) 45.0: 6. Lindberg (Zweden) 45,3: 7 en 8. Samue sson i Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45.3: 9. Anton Hui=- kes (Ned 46.1: 10. Egbert van Oever iNed i inieuw pers. recordi. 5000 meter: 1. Kees Broekman •'Ned.) 8 min. 34 5 sec.: 2. Anion Huis kes (Ned.) 8 min. 34.6 sec.; 3 Fran? Offenberger (Oostenr.) 8 min. 37,7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zweden) 8 min 39.0 sec.: 5 Carl Enk Asplund (Zwe den) 8 min. 39.5 sec 6 Henk Schu ier (Ned i 8 min. 43,8 sec inieuw oers recordi; 7. Van der Voort Ned 8 min, 46.4 sec.: 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51.7 sec 12. Ge rard Maarse (Ned.) 9 min. 02,6 sec. 29 Rijders strijden in Helsinki HELSINKI. 11 Febr. Voor het wereldkampioenschap in het hard rijden op de schaats. Zaterdag 14 en Zondag 15 Febr. a.s. te Helsinki, zijn 29 rijders uit 9 landen inge schreven: uit Gr.-Brittannië 3, uit Nederland 4, uit Oostenrijk 2. uit Korea 2. uit Rusland 4, uit Noor wegen 4. uit Zweden 4, uit Hon garije 2 en uit Finland 4. Wandelaars paraat voor Rampenfonds AMSTERDAM. 12 Febr. Za terdag en Zondag worden de na tionale wandeltochten gehouden ten bate van het Rampenfonds en uitgeschreven door de afd. Noord- Holland van de Nederlandse Wan delsport Bond. De startplaatsen zijn Amsterdam (de startplaats is Melkhuis Boertje, Vondelpark), Haarlem, Alkmaar, Hoorn, Kol- horn, Purmerend en Zaandam. Starttijden Zaterdag tussen 13.30 en 14.30 uur, Zondag tussen 11 en 13 uur. De afstand bedraagt on geveer 10 km en het inschrijfgeld bedraagt tenminste 50 ct. Athletlek. Na ruggespraak met de gemeentelijke autoriteiten en met kopstukken uit sportkringen te Bern heeft de Zwitserse athletiekbond aan de IAAF (Internationale Amateur Athletiek Federatie) meegedeeld, dal de Europese kampioenschappen 1954 niet in Zürich. maar te Bern zullen worden gehouden. Jonge renners vragen de aandacht Kampioenschap ijsdansen Lidy Boon-Aad v. Dam zesde in Davos DAVOS. 12 Febr. Het Engelse paar Jean Westwood en Lawrence Demmy heeft de titel %-an wereldkam pioen ijsdansen geprolongeerd. Met een totaal van 37.05 punten en plaatscijfer 6_ eindigden de Engelsen op de eerste De zesde plaats werd ingenomen door de Nederlanders Lidy Boon en Aad van Dam met 32.72 punten, plaats- cijfer 35. terwijl onze landgenoten het echtpaar Odink op de tiende plaats eindigde met 27.74 punten en plaats- cijfer 50. Valentin Chaikin Boris ©hilkov Oleg Gonchavrenko Jury Golovchenko Vladimir Proshïn Dmitri Sa-kunenko Victor Zaharov Jury Sergeyev 500 m 42 6 43.4 5000 m 10 000 r 8.28.6 8.21.8 8.18.4 8-22.6 17.41.3 3 7 42.4 17.18 8 17 37.- 17.39.4 17 29.- recht wat men met Frans Mahn voor vlees in de kuip heeft. Ja, dat hij rap ts ere spurten kan, is algemeen bekend. Boekte hij vooral het laatste seizoen niet een respectabel aantal overwin ningen? In acht dagen ging hij zelfs driemaal met de bloemen huiswaarts. Vooral om-i streeks Juni ging] het best. Krom-' menie, Amers foort, Assen delft, Amster dam-Noord er Betondo'p wa ren alle ron den, waar zijn\ naam als win- naar door de FRANS MAHN luidspreker ...veelbelovend, klonk. Daarmede is zijn erelijst echter verre van volledig. Staatslieden kwartier en Havencriierium Amsterdam. Medemblik en Dene kamp waren eveneens succesvol voor deze 20-jarige Amsterdamse amateur. Ook op de banen te Utrecht en Nijmegen kwam hij best voor de dag. Illusie armer Nico Rechter dé man op de Apeldoornse Wielerbaan was na het bezoek van Frans Mahn een illusie armer. Een zeer bemoe digende staat van dienst voor een jeng renner, maar het brevet van bekwaamheid is in wielerlar.d het winnen van een „klassieker". In deze wedstrijden van stad tot stad faalde hij tot nu toe. En toch.... na GentWevelgem, een rit in Belgenland over 125 km, noemde de sportpers van onze Zuiderbu ren hem de beste Nederlander, ook al had hij door een defecte derailleur geen kans op succes. Tegenslag was steeds oorzaak, dat hij in „klassiekers" faalde. Of mist Den Haag—Rotterdam voor Rampenfonds ROTTERDAM. 32 Febr. De sa menstelling van het Rotterdams ell- tal, dat op Dinsdag 17 Februari ten bate van liet Nationaal Rampenfonds te Den Haag een wedstrijd tegen het Haags elflal zal spelen, is als volgt Doel: Landman (Sparta); achter: Visser (Xerxes) en Lagerwaard (Ex celsiori; mid-den: Van Schijndeï (SVV). Terlouw (Sparta) en Dorr (Excelsior): voor: Van Ede (Sparta). Van Steenbergen (Feyenoord). Van de Hoek iFeyenoord). Van Pelt (SVV). Jacques Hcyster Hermes DVSi Het Haags elftal zal in de volgende opstelling spelen: Doel: Kok (ADOi; achter: Dc Jong (ADO), Kraus (DHC); midden: Vart Beek (ADO). Zoutendijk (HBS) en Loof (ADOj; voor: Schwenke (HBS). Kuneman (HBSi, Van Heeswij k (HVV), Vollebregt (DHC) en Rijnvis (ADO). ~c wedstrijd begint om 2-0.00 u-ur Op Woensdag 18 Februari zal op de HOKY te Den Haag een ijs- hockeywedstrijd worden gespeeld tus sen HHYC (Den Haag) en het uit Stockholm afkomstige team .Atlas Diesel". Mahn voor deze wedstrijden de nodige hardheid? Dan was de „Ronde van Limburg" weer een punt in zijn voordeel. Na 10 km had hij bandenpech, repareerde en reed de wedstrijd verder in z'n eentje uit. Deze zo verdienstelijke solorit bracht hem een 26ste plaats. Waren deze verrichtingen incidenteel, of is er voor deze knaap met zijn onmiskenbare aanleg voor het métier in de grote coursen kans van slagen? Frans Mahn is vastbesloten op deze vraag nog voor. hij in het najaar in militaire dienst gaat, het antwoord te geven. Gedurende de wintermaanden deed hij aan in- doortraïning en bereidde zich voor op het hem wachtende be langrijke programma. Demarrage en snelheid zijn hem eigen en hij is jong genoeg zich de nodige hardheid te verwerven. E Verenigde Staten hebben bijna dertig milliard dollar in West-Europa geïnvesteerd, maar mooht blijken, dat er geen kans bestaat om tot een effectieve eenheid te komen, dan zullen de betrekkin/gen van de Verenigde Staten met het Europese conti nent aan een nieuAV onderzoek moeten worden onderworpen Gij behoeft niet te vrezen, dat wij tégen U en vóór and-eren werken.'' Deze woorden sprak de minis ter van Buitenlan-dse Zaken der V. S., Foster Dulles, in een radio rede tot het Amerikaanse volk op de 27ste Januari, aan de voor avond van zijn vertrek naar Europa. Het -dreigement, dat er in lag opgesloten en dat voor ieder in het Westen verstaanbaar was- kon moeilijk een ander effect hebben, dan dat de bezorgdheid over de draagwijdte van de door president Eisenhower aangekon digde „meer actieve buitenlan-dse politiek" er door groeide- Geen wonder dan ook, dat men in de Westelijke hoofdsteden en met name in Parijs en Londen het bezoek van Foster Dulles met argwaan tegemoet zag en dat tijdens zijn rondreis geruchten opdoken, dat hij aan d-e regerin gen der op zijn .Tiendaagse Veldtocht" te bezoeken landen, in ultimatieve vorm de eis had gesteld, dat vóór 1 April a.s. meer Achtergrond schot moest komen in de vorming van een Europese Defensie Ge meenschap. Negen maanden had men er reeds aan gedokterd en nog was in geen der betrokken landen een datum voor de ratifi catie van de desbetreffende ver dragen vastgesteld. Werd er thans niet meer spoed betracht, dan zou het met de verdere steun uit Amerika voor de Europese de fensie wel epns mis kunnen gaan- Vrij spoedi-g echter zijn deze ultimatum-geruchten verstomd, mede ten gevolge van de officiële tegenspraak uit de voornaamste hoofdsteden. Veeleer was zijn be toog en hierop heeft dr. Adenauer in een persconferentie speciaal de nadruk gelegd een uiting'van zeer ernstige bezorgd heid. die uiteraard een element van pressie inhoudt. DULLES' bezoek is intussen in derdaad een „Tiendaagse veldtocht" geworden, die echter een „A'reedzamer" verloop had dan „vreedzamer" verloop had dan aanvankelijk werd verwacht. Het was een campagne voor het slaan van spijkers met koppen, waar het de EDG betreft. In elke stad waar hij in contact moest treden met de regeringsinstanties, heeft hij daar\*oor gepleit, maar in veel kalmer en tactvoller bewoordin gen. dan door hem de 27ste Ja nuari waren gebezigd. Hij wees er op, hoe gewenst het was, dat hij vóór 1 April over ge gevens kon beschikken, waarmede hij het Congres, dat dan weer over de hulpverlening aan de bondgenoten moest beraadslagen er toe zou kunnen bewegen, die hulp te verlenen. Stellig staat Dulles hier niet voor een gemakkelijke taak. Hij moet kunnen aantonen, dat het West-Europa volle ernst is met de pogingen om te komen tot een de fensiegemeenschap in het kader van het Atlantische Pact. Be schikt hij over die gegevens niet. dan zal de tegenstand, waarop de hulpverleningsplannen van Eisen hower bij het Amerikaanse volk, dat reikhazend uitziet naar de door het nieuwe bewind te Wash ington beloofde belastingverla ging, nu reeds stuit, groeien en in dit Congres ongetwijfeld scherper vormen aannemen dan de tegen zin, waarmede Truman tijdens zijn bewind te kampen had. als het ging om meer dollars voor de bondgenoten. EN wat zijn nu de vruchten van Dulles' rondreis? Zelf heeft hij, bij zijn aankomst in de V. S., er zijn tevredenheid over betuigd. Daarvóór had reeds een deel der Amerikaanse pers voldoening over het resultaat uitgesproken. Zo plaatste de „New York Times" boven een hoofdartikel, dat aan Dulles' bezoek aan Europa was gewijd, het opschrift: „Een suc cesvolle Trip". En ter staving van de juistheid van dit opschrift wees dit blad er op: 1. Dat de Italiaanse premier de Gasperi alle steun aan net plan voor een Europees leger heeft toegezegd: 2. Dat hetzelfde geldt voor West-Duitsland. waar bondskan selier Adenauer vermoedelijk, trots de socialisten en het Con stitutionele Hof, in de nabije toe komst de ratificatie zal kunnen doorzetten: 3- Dat in Frankrijk premier Mayer en Bidault hebben toege zegd op de ratificatie te zullen blijven aansturen, hoewel de Kamer haar eisen in zake meer garanties van Engeland en de speciale positie van het Franse leger blijft handhaven: 4. Dat Londen nog wel niet „meedoet" aan „continentale uinifcatie", doch bereid is het nauwst mogelijke contact met het Europese leger te onderhouden en in dezen verdere concessies aan Frankrijk te doen. Het resultaat van Dulles' be zoek aan Den Haag was, toen de ..New York Times" dit resumé publiceerde, nog niet bekend. Daarna heeft hij echter verno men. dat de Nederlandse regering een voorstandster is van spoedige ratificatie van het verdrag, zonder ingrijpende wijzigingen dit laatste met het oog op de nog niet gepubliceerde protocollen. weLke Frankrijk aan het pact wil toe voegen. Te Brussel bleek, dat men daar de kat nog even uit de boom Nauwelijks van hun Europese rondreis in Washington terugge keerd begaven minister Dulles en Harold Stassen, directeur van het Bureau voor Wederzijdse Bevei liging, zich naar het Witte Hnis om president Eisenhower rapport over hun bevindingen uit te bren gen. Op de foto links van de pre sident John Foster Dullesrechts Harold Stassen. wilde kijken, juist in verband met de Franse amendementen op het EDG-verdrag, en speciaal met dat. hetwelk betrekking heeft op handhaving van een nationaal leger- Al met al is Dulles dus naar Washington teruggekeerd met voor hem bemoedigende toezeg gingen. Deze zullen echter in daden .moeten worden omgezet. De Amerikanen moeten inmiddels niet vergeten, dat ook de regerin gen in West-Europa rekening te houden hebben met de wensen van haar volken. Voor drie getroffen landen GENÈVE. 12 Febr. De lande-, lijke Rode-Kruisorganisaties over de gehele wereld hebben reeds een bedrag van 10 mïllioen dollar aan contanten ingezameld voor d2 hulpverlening aan de slachtoffers der overstromingen in Nederland, België en Engeland. Dit is door het Internationale Rode Kruis in Genève meegedeeld. Daarenboven is voor een bedrag van meer dan 1 millioen dollar aan goederen naar de getroffen gebieden verzonden. Half millioen francs EINDHOVEN. 12 Febr. De nauwe vriendschap, welke in de na-oorlogse jaren is ontstaan, tus sen Eindhoven en Bayeux als uit vloeisel van de jaarlijkse over- orenging van het bevrijdingsvuur van het Normandische stadje naar te Brabantse lichtstad, heeft een nieuwe bezegeling gekregen door ren spontane reactie van het circa 3.000 inwoners tellende Bayeux op fe overstromingsramp, welke Ne derland heeft getroffen. De burgemeester van Eindho ven, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, antving bericht uit Bayeux. dat f gemeenteraad daar besloten heelt ren bedrag van 250.000 francs ter reschikking te stellen van de slachtoffers van de watersnood. Via een openbare collecte werd iit bedrag verhoogd tot een half millioen francs. Voorts werd een inzameling van giften in natura gehouden. Deze goederen, voor namelijk kleding, zullen Zater dagmiddag in Eindhoven arriveren. BEVEL IS BEVEL (Van onze correspondent) KROMMENIE. 12 Febr. Een dezer nachten spoedde zich een marinevaartuig door de Nauerna- sche Vaart naar de rampgebieden. De brug bij Krommenie was evenwel gesloten. De schipper ging aan wal en riep luidkeels om de brugwachter. Deze kwam te voorschijn maar deelde mede dat de brug niet geopend mocht wor den vóór 6 uur 's morgens. Hoe of de schipper ook aandrong, de brugwachter was niet te vermur wen. Vee-destructie op volle toeren ROTTERDAM, 12 Febr. - Drie grote en zes kleinere de structiebedrijven werken mo menteel onder hoogspanning om het in Z.W.-Nederland verdron ken vee te vergaren en men neemt aan. dat „de grote drie" 80 van het totaal zullen ver werken. Reeds 3700 cadavers werden naar het bedrijf „Gekro" in Rotterdam afgevoerd en men verwacht er nog eenzelfde aan tal. Het gaat er om ziekten te voorkomen. Het valt voor het personeel niet mee om af te dalen in een stal, die onder water staat en waarin zich het vastgebonden vee bevindt, dat geruime tijd geleden is verdron ken. Daarom heeft een bedrijfs leider zich in een kikvorspak gestoken en velen hebben dit voorbeeld gevolgd. Normaal werkt het bedrijf in voormalig Overschie met - 250 man, doch nu is een extra ..slachtplaats" ingericht in de Spaansepolder, waar honderd slachters uit Amsterdam. Rotter dam, Dordrecht. Leiden, Oss en Den Haag in ploegen dag en nacht werken en waar de dieren per schip worden aangevoerd. De directeur meende, dat in de Krimpener- en Alblasser- waard de dode dieren verwijderd zijn. In de Hoekschewaard gaat het de goede kant op en van Voorne en Pu.tten schatte hij reeds meer dan 50 gehad te hebben. Ook od Tholen is men druk bezig. Op Schouwen-Duive. land enGoeree-Overflakkeekomt de afvoer eveneens op gang. Doordat de dieren in het wa- Rotterdams bedrijf vergaarde reeds J 3700 cadavers ter hebben gelegen en mede door de koude zijn de huiden en de cadavers nog in behoorlijke staat. De huiden brengen 25 tot 30 per stuk op en aan de hand van oornummers kan gro tendeels worden nagegaan, wie de eigenaars van de dieren wa ren. Normaal kreeg de veehou der 90 van de huid vergoed. Hoe hst nu zal gaan. staat nog niet vast. Uit honderd kilo van de ca davers verkrijgt men bij de ver werking 24 diermeel, dat in kippen- en varkensvoer wordt verwerkt tot een percentage van 6 tot 8 Vsrder haalt men er 8 vet uit, dat dienstig is voor de zeep- en kaarsenindustrie. 2 Jaar gevangenisstraf (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 12 Febr. De 26-jarige Leeuwarder timmerman G. B. is wegens oplichting van de PTT overeenkomstig de eis ver oordeeld tot 2 jaar gevangenis straf met aftrek. In een spaarbankboekje met een tegoed van één gulden zette hij voor het cijfer 1 het getal 40. haalde er tweemaal achtereen 200,af. stortte daarna weer 5,en veranderde zijn tegoed in 605. Elders knoeide hij met spaarbankboekjes op soortgelijke wijze. DEN HAAG, 11 Febr. Er blijkt veel animo te bestaan voor dienstneming als vrijwilliger bij de Bescherming Bevolking. In Noord-Brabant. Limburg en Overysel, waar de wervingsactie het eerst begon, hebben zich reeds 23.000 vrijwilligers beschikbaar gesteld. Een week geleden is de wer ving begonnen in Gelderland, Utrecht, het Gooi en in de kring Gouda. Tot nu toe hebben zich hier 15.250 vrijwilligers gemeld. In totaal zijn er dus al meer dan 1.000 vrijwilligers. Od 16 Febuari begint de wer ving in Groningen, Friesland en Drente. WALVIS OP DE WAL SALERNO (Italië). 12 Febr. Op het strand bij Salerno is gis teren tijdens.een storm een walvis aangespoeld. Het dier leeft nog en de brandweer is begonnen het beestje vlot te slepen. (AP) AAN de grote hoofddijk van Bergen op Zoom naar hel eiland Tholen, waar een enorm oat is geslagen, wordt hard gewerkt. Met behulp van draglines zijn militairen en burgers reeds een eind ge vorderd bij de dakdichting Het zal evenwel nog geruime tijd duren alvorens de situ atie hier veilig is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6