KOOPT Soedanaccoord in Caïro getekend Schouwen: lastiger dan Walcheren! -10 Deviezendijk Ka merci dsch aft Fortuintje Trotskisten Maar heren... moet ik U 25000 naar V.S.? Nagoeibs eisen aangenomen Wat doet het weer? Nieuws onder de zon Britse dijken houden het DE TIJD VAN DE DURE VITAMINEN IS VOORBIJ HET VRIJE VOLK VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 PAGINA 2 De jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank toont aan, dat het tegoed van de Schatkist bij de Bank in de afgelopen- week het milliard heeft overschreden. Tevens blijkt, dat de goud- en devie zenvoorraad weer verder is gestegen en nu ruim 3,8 milliard gulden beloopt. Dit zijn twee gegevens, die onder de huidige omstandigheden iets meer aandacht verdienen dan anders. Dinsdag wezen wij er op, hoe moeilijk de economische problemen zijn, waar de watersnood ons voor stelt. Tegenover de harde feiten, waar wij voor staan, zijn de bovenstaande cijfers in zekere zin steun punten. Wij willen uiteraard niet betogen, dat de staat zijn saldo nu maar zonder meer kan gaan uitgeven, of dat de deviezenvoorraad onmiddellijk en geheel zou kunnen worden „ingezet". Maar wel kan worden opgemerkt, dat we mede dank zij de „devie zendijk", zowel tegenover de gevolgen van de watersnood als ook tegenover de blijkens de jongste cijfers weer iets gestegen werkloos heid krachtig kunnen optreden zonder de vrees, dat we onmiddellijk aan de grond zitten en zeker krachtiger dan enige jaren geleden het geval zou zijn geweest. Het is mede daaraan te danken, dat dr Drees in de Tweede Kamer kon opmerken, dat' de gevolgen van de ramp voor ons land „wel ernstig, maar niet verpletterend" zijn. 11 Aan het einde van de eerste wereldoorlog kwam de Duitse cineast Pabst met zijn film „Kameradschaft". In het mijngebied aan de Frans-Duitse grens is een ongeluk gebeurd: een aantal delvers is door een ontploffing ingesloten Dan snellen reddingbrigaden toe van beide zijden van de grens Zij die elkaar op leven en dood in de loop graven hebben bestreden, werken nu als goede kameraden samen met het enige doel: mensen te redden van een afschuwelijke dood. Is het wonder dat deze film, vlak na een bittere oorlog, tienduizenden men sen tot tranen heeft geroerd en dat zij een krachtige steun gaf aan gevoelens die zich uitten in de kreet: „Nooit meer oorlog"? Het is nu geen film, maar een stuk harde werkelijkheid: storm en vloed sloten vijf en zestigduizend mensen in en er moest snel en spon taan geholpen worden om te verhinderen dal het aantal slachtoffers nog veel groter zou worden dan het in de eerste noodlottige aanloop al was. En weer heeft het gegeven van de toenmalige film zich, nu op veel groter schaal, herhaald. Over al onze grenzen is hulp toegestroomd en soldaten maakten er een groot deel van uit. Met hun vliegmachines, hun helicoptères en hun amphibie-voertuigen dienden zij het schoon ste doel, dat men zich denken kan: ze redden duizenden mensen van de ondergang door koude en uitputting. Het is nu niet vlak na de tweede wereldoorlog: we zijn er al haast acht jaar vandaan. Maar die oorlog heeft nooit helemaal willen ein digen. Ze heeft zich voortgesleept in de koude oorlog. En zover ons oog reikt, zien we daar geen einde aan. We durven er zelfs niet voluit naar verlangen: het einde van de koude zou wel eens het begin van een warme oorlog kunnen zijn. Is het wonder dat de kameraad schap der vrije volken ons in 1953 even diep ontroert als dié na de loopgraven-oorlog van veertien tot achttien? Ook nu weer zijn soldaten mensen met een warm hart, spontaan be reid om hun macht te tonen in dienst van hun medemensen, ongeacht van welke landaard. En daarachter zijn overal in vrij Europa de „thuis fronten" in de weer om door het bijeenbrengen van geld en benodigd heden de nood in de lage landen te lenigen. Het is of de wereld door de ramp in Nederland zich even heeft kunnen losworstelen van de grauwe sfeer van dagelijkse zorg over de internationale toestand om eens van heler harte zich té kunnen onderdompelen in het geluk, anderen te kunnen helpen. Wat een veel rijker en warmer gevoel geeft dit werk dan het nood zakelijke en toch zo miezerige gevecht van alle dag tegen de lis tig gecamoufleerde valkuilen en boobytraps van de dictatuur! Hier nopen ze tot voortdurende waakzaamheid tegen bedrog, ginds dwingen ze tienduizenden jonge mensen om zware offers te brengen aan een ons opgelegde collectieve waakzaamheid. Een waakzaamheid tegen een gevaar, dat evenzeer verstoppertje speelt aan de internationale als „/ie nationale grenzen. Eermgevaar dus, dp.t koel verstand^}ijk róht moet wo/den en dat toczi voeren moet tot dadep, die alleen door een sterk gevoel gedragen kurtnen ivörden. Een zware belasting van ons vrijheidsideaal in het slepende conflict van de koude oorlog, waarvan de mentaliteit meer herinnert aan Uit de verte scheldende straatjongens dan aan de worsteling van twee ideeën. Maar dat toch de hele vrije wereld in de ban houdt van bittere noodzakelijkheden De vrije wereld heeft er zich even aan onttrokken om te tonen dat de „Kameradschaft" veld gewonnen heeft sinds 1918. al is ze dan ook nog uitgebannen in die landen waar de volken de gevangenen zijn van „hun" regeringen. Het door Stalin geconstrueerde anti-semitisme is bestemd voor binnenlands gebruik het dient de strijd tegen het „cosmopoli- tisme" zowel als voor buitenlands gebruik: het maakt de Sowjet- politiek aantrekkelijker voor de Duitse nazi's en hun geestverwanten in het Midden-Oosten, die in de moefti van Jeruzalem, oud-strijd makker van Adolf Hitler, hun geestelijke leider zien. Het ligt dus in de normale ontwikkeling van deze politiek, dat de Sow jet-Unie de aanslag op de Russische legatie in Tel Aviv onmiddel lijk heeft aangegrepen om de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken. Een dergelijke goedkope reclamestunt voor de grootgrond- bezitters-regeringen van de Arabische Liga, Moskou moet er de bedrij vers van de aanslag dankbaar voor geweest zijn. De onverantwoordelijke lieden, die de Russen dit fortuintje verschaf ten, hebben hun land en hun volk een slechte dienst bewezen. Temeer waar een deel van dit volk nog verblijven moet binnen het machts gebied van de Russen. Natuurlijk zijn die niet om propaganda materiaal tegen „het Zionisme" verlegen. Ze vinden des te gemakke lijker stof voor aanklachten, omdat deze aan iedere objectieve con trole onttrokken is. Jammer dat ook aan de andere zijde heethoofden werden gevonden, die meenden het recht in eigen hand te moeten nemen. 11 „De Waarheid" van 10 Februari jl. geeft een lijst van spionnen, in de Sowjet-Unie ontmaskerd en gevangen gezet. Nommer één van die lijst is S. Goerewitsj, wiens zondenregister aldus wordt omschreven: aeen oude trotskist. Hij was in 19141917 in Amerika en was aldaar be vriend met trotskisten. Teruggekeerd in de Sowjet-Unie werd hij lid van een Sowj et-vijandige trotskistische groep." Nu waren tussen 1914 en 1917 alle bolsjewieken nog „trotskisten" en zeker was Lenin het. En in de periode na 1917 is het Trotski die de contra-revolutionnaire legers uit het land drijft. Als de vrienden van Trotski toen reeds „verraders en saboteurs" waren, dan is het voor Lenin maar gelukkig, dat hij overleden is. Anders kwam hij ook nog op het verraderslijstje te staan wegens zijn oudé vriendschap met Trotski! Advertentie l.M. Deze K.W.F. Lucifers worden thans verkocht ten bate van het NATIONAAL RAMPENFONDS, welke instelling 5 cent per pak ontvangt. Bovendien geeft de fabrikant 10"/0 extra yan de toeslag voor dit doel. Advertentie l.M. nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid is? Natuurlijk (Vervolg van pag. 1) Met echoloden heeft men reeds een diepte van 26 meter geconstateerd en de uitschuring gaat nog steeds verder. Toch is het niet het gat zelf, dat de grootste moeilijkheden op levert. Daar legt men immers de nieuwe dijk eenvoudig met een boog je omheen, Waar het op aankomt, dat is de hoeveelheid water, die met elk tij door het gal in en uit stroomt En nu wil het ongeluk, dat. Schouwen een groot waterschap is zonder tus sendijken. Een grote plas dus van bijna 20.000 ha. En dit „vloedbek ken" staat bloot aan een tijverschil van ruim drie meter. Vooral als men aan de laatste sluiting toe is. zullen hier onbekende krachten en stroomsnelheden optre den. Noch bij de inpoldering van De Braakman, noch bij de redding van Walcheren (dat ten slotte bij ge deelten is drooggemaakt) heeft men met zulke geweldige waterinhouden te maken gehad. Bij de Afsluitdijk was het „vloed- békken", weliswaar nog veel groter. Maar daar was het tijverschil slechts tachtig centimeter en dit plantte zich niet over de gehele op pervlakte voort. Een tweede zeer lastig gat op Schouwen-Duiveland is dat bij Ouwerkerk. Verder heeft het onder zoek op Plakkee een lelijke breuk bij 'Herkingen opgeleverd en op Zuid- iBeveland ten slotte'zijh het Vooral de gaten bij Kruiningen en Bath die zorg baren. Waterstaatdeskundigen menen, dat omstreeks Mei. Juni alles weer in orde kan zijn. Behalve Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflakkee en de westelijke punt van Tholen. Wat Schouwen-Duiveland betreft zal het vechten worden om de dijk voor de winter dicht te krijgen. Andere eilanden Het herstel van Goeree-Overflakkee en de andere Zuidhollandse eilanden is aan de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland toegewezen, West-Bra bant aan de Provinciale Waterstaat in Noord-Brabant. Zeeland (met in begrip van Tholen en SL-Philipsland) aan de staf van de hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat al daar. Op verschillende plaatsen swingt voorts de directie Beneden Rivieren van de Rijkswaterstaat bij. Prof. P Ph, Jansen treedt bij deze herstelwerkzaamheden op als alge meen adviseur. Wij vernemen nog dat de toewij zing van Schouwen-Duiveland aan Zuiderzeewerken mede is geschied, omdat deze dienst gewénd is te wer ken in een gebied zonder achterland. In feite is Zierikzee thans moeilijker te bereiken en meer „rimboe" dan het. dijkreepje bij Lelystad in het midden van het IJselmeer Het personeel van Zuiderzeewerken (vrijwilligers) is naar het verdron ken land vertrokken zonder In het Amerikaanse Hu's van Af gevaardigden is Donderdag een voor stel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstromingen in Neder land toe te laten tot het Ameri kaanse staatsburgerschap. Engeland en Egypte hebben Don- dag een overeenkomst ondertekend, waarin zelfbestuur wordt verleend aan de Soedan, het Nijlgebied ten zuiden van Egypte dat de twee lan den 53 jaar samen hebben bestuurd. Od grond van het verdrag zullen de Soedanezen binnen drie jaar moe ten kiezen tussen volledige onaf hankelijkheid of een band met Egyp te. Premier Nagoeib en ambassadeur Stevenson ondertekenden het ver drag in Caïro na jarenlange onder handelingen In de overgangsperiode van drie jaar zullen de acht millioen inwo ners van het rijke katoenland Soedan zichzelf besturen, maar buitenlandse zaken en defensie zullen door de (Britse) gouverneur-generaal worden geleid. Egypte had als voorwaarden ge steld, dat de gouverneur-generaal geen speciale bevoegdheden zal be houden voor het zuidelijke (meest primitieve') deel van de Soedan en dat Britse en Egyptische troepen weggetrokken moeten zijn voor een volksstemming wordt gehouden. Beide voorwaarden zijn in het ver drag opgenomen Volgende maand zullen al ver- k'ez'ngen voor een parlement in de Soedan gehouden worden. De gouverneur zal in zijn werk worden bijgestaan door drie com missies (controle, verkiezingen en bestuursoverdracht), waarin ook Pakistani.' Indiërs en Amerikanen zitting hebben. Deze overgangstoestand zal af- Oplegger gereed voor Saoedi-Arabië Enige maanden geleden ontving een carrosseriefabnek te Waddinx- veen van de Aramco een grote ex portorder, bestemd voor Saoedi-Ara bië. Deze order bestaat uit de leve rantie van 22 120-persoons opleggers, bestemd vóór het vervoer van Ara bisch personeel door de woestijn. Een dezer dagen zal het eerste exemplaar van de~e in Nederland tot. nu toe nimmer vervaardigde op legger de fabriek in Waddinxveen verlaten teneinde vanuit Amsterdam per schip naar Saoedi-Arabië te wor den getransporteerd. Overzicht van de weersgesteldheid van hedenmorgen 1 uur Stations Weerstoest. t HelA-Wmcr Luchtdr. Temp. Min. Neersl. Wind In mb. in gr. temp. In mm vrij kr. no 1020 —1 1 3 mat. nno 1020 —2 —3 4 inat. no 1019 —1 —1 3 vrij kr. n 1019 —1 —1 1 mat. nno 1018 —2 —3 3 vrij kr. no 1019 —0 —1 2 mat. n 1016 ^-2 —3 3 Stations Weerstoest. E h 2 Stockholm sneeuw no 4 -8 1 Kopenhagen sneeuw n 10 -4 0.2 Londen geh. bew. nno 7 1 Amsterdam sneeuw no 8 -1 Brussel geh. bew. nno 4 -1 Parijs zw. bew. nno 8 -1 2 Bordeaux sneeuw n 4 1 2 Nice half bew.nnw 5 3 1 Warschau sneeuw o 2 -6 2 Berlijn nevel onw 3 -3 0.5 Frankfort sneeuw nno 6 1 0.5 München geh. bew. stil -2 0 Zürich mist n 2 -5 3 Wenen geh. bew. nw 3 -1 Een rug van hoge luchtdruk. die gisteren tussen IJsland en Schot land lag. bewoog in zuidoostelijke richting naar de Noordzee. In de noord-oostelijke luchtstroming, die van de Oostzee tot aan Spanje reikte, kwamen tegelijk harde tot stormach tige winden voor. In deze stroming waren namelijk de luchtdrukverschil- len tijdelijk belangrijk groter gewor den, doordat de luchtdruk boven West-Europa minder hard steeg dan boven de Noordzee. Tevens viel ex- op uitgebreide schaal sneeuw. Een kleine storing ten zuid-oosten van IJsland deed vanmorgen de lucht druk in Schotland langzaam dalen. Zaterdag: zon op 7.58, zon onder 17.52. Maan op 8.02, maan onder 18.50. lopen onmiddellijk nadat het Soe- danese parlement zulks in een reso lutie verzocht heeft. In uitzonde ringsgevallen kan de gouverneur tot dan toe nog de macht aan zich trekken. Minister Eden noemde de over eenkomst in het Lagerhuis „redelijk" Ook de oppositie hoopte dat nu de betrekkingen met Egypte verbeterd kunnen worden. Nagoeib zinspeel de erop dat nu spoedig besprekingen over de Kanaalzone gehouden kun nen worden Kamer kiest Gerbrandy tot tweede ondervoorzitter (Van onze parlemenisredacteur) Pro' mr P S. Gerbrandy (a.r.) is gistermiddag gekozen tot, tweede onde: oorzitter van de Tweede Ka mer. Daarmee is voorzien in de va cature, die ontstaan was door het overlijden van mr Terpstra. Er wer den 76 stemmen uitgebracht, waar van 42 op prof Gerbrandy. Zijn fractiegenoten Roosjen en Stapel kamp kregen er resp. 28 en 5. Eerste ondervoorzitter der Kamer, is. zoals bekend is, de socialist Jan Schilthuis. Prins Bernhard heeft Donder dagavond voor de BBC een dank woord gesproken tot het Engelse volk, dat Nederland, ondanks een cata strophe in eigen land, zo spontaan heeft geholpen. BRUSSEL. Een vissers vaartuig uit Zeebrugge, met een bemanning van vijf leden, waarvan men sedert de storm van 1 Februari niets had ge hoord, wordt thans als verloren be schouwd. Het aantal slachtoffers van de ramp is hierdoor gestegen tot 19 doden en drie vermisten. NEW YORK. Emanuel Bloch, de advocaat van het ter dood veroor deelde echtpaar Rosenberg, zal een beroep doen op het Oppergerechts- hof om de executie te doen uitstel len, totdat hij opnieuw bij het Op- pergerechtshof in beroep zal zijn ge gaan. TEHERAN. In Perzië heeft zich een aardbeving voorgedaan, waar door de plaats Toeroet. 300 km. ten oosten van Teheran, verwoest zou zijn. Het aantal slachtoffers zou ongeveer vijftienhonderd bedragen. PRAAG. Te Ostrava begint van daag een proce* tegen negen „spion nen", die onder leiding van een uit het land gezette Britse diplomaat zouden hebben gewerkt voor de Brit se Geheime Dienst. BELGRADO. Een Roemeens mili tair gerechtshof te Ploesti heeft zes der 24 Roemeense „oliespionnen" veroordeeld tot levenslang of dwang arbeid. De anderen kregen gevange nisstraffen van twee. tot 25 jaar. RICHMOND (Californië, V.S.) In de „Hercules'-kruitfabriek zijn 12 arbeiders om het leven gekomen en vijf gewond door een hevige ont ploffing. OSLO. De Noorse parlementsle den hebben een ski-wedstrijd gehou den met Finse en Zweedse collega's. De Noorse pioeg, bestaande uit 63 van de 150 parlementsleden, won glansrijk. Zweden kon slechts 46 van zijn 380 afgevaardigden sturen, Finland 55 van de 200. Bij de No ren was een deelnemer van 69 jaar. NEURENBERG. Paus Pius heeft zijn portret met handtekening doen toekomen aan de voormalige Duitse parachutist Helmutt Loeffler. Deze behoorde tot de Duitse ploeg, die vóór het geallieerde bombardement in Februari 1944 kunstvoorwerpen heeft gered uit het klooster op de Monte Cassino. (Vervolg van pag. 1) Inmiddels hebben vannacht, de ge hele nacht. 15.000 Britse militairen en duizenden burgers aan de ver sterking van de dijken aan de Oost kust gewerkt. De noordenwind was sterk en de kou bijna ondraaglijk. Maar het werk is met succes be- kioond: het water kwam soms tot de kruin van de gerepareerde dijken, doch zij hielden overal stand. Slechts in Sutton in Lincolnshire kwam het tot een kleine, weinig betekende over stroming. De Britse minister van Binnen landse Zaken. Sir David Maxwell Fyfe, -vliegt morgen voor een bezoek van een dag naar Nederland. Hij zal met Nederlandse ministers spreken en horen, welke hulp Nederland nog nodig heeft. De weersvoorspelling is voorlopig niet ongunstig. Verwacht wordt, dat ce noordelijke tot noordwestelijke winden in de loop van Vrijdag tot Zaterdagochtend zwakker zullen wor den. Maar de vraag is nu hoe de si tuatie zich morgen. Zondag en Maan dag zal ontwikkelen. Nederlandse vrijwilligers, groten deels diplomaten en ambtenaren van de Nederlandse ambassade te Londen, vertrekken Zondagochtend per auto raar de noodgebieden om er 24 uur te werken. Maandagochtend zullen zij rechtstreeks naar hun kantoor terugkeren. De hulp is bedoeld als een gebaar van dank voor de grote diensten, die Groot-Brittannië verle den week in Nederland heeft ver leend. Inmiddels ontvangt de Nederlandse ambassade in Londen dagelijks nog steeds gemiddeld 150 brieven met bankbiljetten en cheques. Voor het Rampenfonds is langs deze weg reeds 200.000 gulden door de ambassade ontvangen. Advertentie 1 M. N.V. PHILIPS-ROXANE P H A R M-ACE U TI S C H - C H E MIS C H E INDUSTRIE „DUPHAR" AMSTERDAM - OLST - WEESP Westduitse industrie zorgt voor rechts verkiezingsfonds Het is bekend geworden, dat de Duitse georganiseerde industrie bezig is een verkiezingsfonds bijeen te brengen, dat ten goed zal komen aan de partijen die rechts van de Socia listische partij staan. Sinds Augustus wordt daarvoor geld bijeengebracht op een bepaalde basis, waardoor de werkgevers van 60 pfennig tot 1.10 mark per arbei der aan dit fonds afdragen. De industrie rekent er op, dat een bedrag voor rechtse verkiezingspro paganda van 33 tot 35 millioen mark bijeenkomt. Tot dusverre heeft zich nog geen enkele industriebranche aan de bijdrage onttrokken. De zaak is aan het licht gekomen, doordat men poogde voor de stortin gen in het fonds vrijstelling van be lasting te krijgen, hetgeen door de minister van Financiën is geweigerd. Willemstad is nog opiringd door water Willemstad is over land nog steeds niet bereikbaar. Men is er tlrvns hard bezig met het dichten van de dijken achter de zuidelijke zeedijk en het Hollandsch Diep. Woensdag wér den er besprekingen gevoerd over het leegmalen van de polder in het ge bied van Lage Zwaluwe, Roode Vaart en Zevenbergsche Hoek. Pogii ng tot ontvoering voorkomen De Berlijnse Strijdgroep tegen Onmenselijkheid heeft een poging tot ontvoering van een der deskun digen van de groep door de Oost- duitse geheime politie weten te voor komen. Een Oostduitser was door de S.S.D. uitgenodigd om bij de ontvoering be hulpzaam te zijn. Hij moest daartoe in West-Berlijn een woning huren en het vertrouwen van een lid van de strijdgroep zien te winnen. De man lichtte de strijdgroep in en speelde het spelletje mee. Toen hi; echter dezer dagen een ampul skopolamin kreeg, die hij in de kof fie van het a.s. slachtoffer moest doen, om hem te verdoven waarna de S.S.D. „voor dë rest zou zorgen", begaf hij zich voorgoed naar Berlijn. In West-Java zijn, door zware regens, Bantam en Rangkasbitoeng onder water gelopen, waardoor de verbinding met andere gebieden is verbroken. In de stad Solo, in Mid- den-Java, is het water in de onder gelopen wijken nog gestegen, en in een naburig dorpje staat het tot de daken van de huizen. Aan de noord kust van Midden-Java zijn 8500 per sonen geëvacueerd. Zeventien jaar Zeventien jaar lang heeft de thans 49-jarige Carlo Corbisero in een Italiaanse gevangenis doorgebracht we gens een moord, waaraan hij schuldig was bevonden en waarvoor hij levenslang had gekregen. Carlo zelf heeft altijd zijn onschuld volge houden. Thans heeft een andere gevangene op zijn sterfbed bekend, dal hij de moord heeft gepleegd. Corbisero zal nu opnieuw terechtstaan. Moest inbreken Een veertienjarige jongen Uit Birmingham kreeg van drie schooljongens opdracht in te breken bij een vriendje en daar geld te stelen, an ders zou hij „een geduchte aframmeling" krijgen. Hij was hiervoor zo bang. dat hij de inbraak uitvoer de. Hij heeft een voorwaar delijke straf gekregen. Tand in eten Een verontwaardigde dame Haagde er bij de eigenaar van een restaurant in Hamil ton (Ontario) over, dat zij in haar eten een tand met gouden omhulsel had gevon den. Zij was zo boos, dat zij de zaak bij de politie aangaf. Maar de volgende morgen deelde zij telefonisch mee, dat het haar eigen tand was; zij had juist ontdekt, dat zij er een miste, Zij kan de tand nu terugkrijgen, als zij haar diner betaalt. Haveloos gekleed?' Bij de politie te Kalama zoo, in de V.S., werd ge meld dat een haveloos ge kleed persoon zelfmoord had gepleegd door van een brug te springen en ijverig gingen de agenten aan het dreggen Terwijl ze daar nog mee bezig waren, stormde „de zelfmoordenaar" het politie bureau binnen. „Het is een schandaal", riep hij uit. „Ik heb helemaal geen zelf moord gepleegd en ook nooit gezegd dat ik dat doen zou en ik vind het geen manier, me een haveloos gekleed persoon te noemen." De man had alleen zijn handkar een poosje op de brug geparkeerd om wat te ?aan eten Trein opgehouden De 25-jarige Engelse graai Bathurst, die te Kemble op de vossenjacht was gegaan, is er in geslaagd zijn 40 jachthonden op de spoor baan van een wisse dood te redden door een trein tot stilstand te brengen. De jonge man zag de trein in volle vaart uit een tunnel komen, wierp zich van zijn paard en wuifde op de spoorbaan met zijn ar men, tot- de trem. vlak bij hem stopte. Aan het gevaai voor zichzelf had hij geen ogenblik gedacht. Goedkoop slapen Mevrouw Anna Cox uit Chicago heeft een goedkope slaapgelegenheid ontdekt: tramwagens op zijsporen. „Al zeven jaar slaap ik daarin", heeft zij tegen de journalis ten verklaard, „en hier is mijn bankrekening." De bankrekening toont een sal do van 8000 dollar. ,,/A* heet Smith In Engeland heten 800.000 mensen Smith, van wie 90.000 alleen de voorletter A. heb ben. Hét ministerie van Volksgezondheid heeft hun nu gevraagd zich altijd te melden onder het nummer, waarop zij bij de Gezond heidsdienst zijn ingeschre ven. anders wordt behande ling bij ziekte vertraagd. Groot bedrag Mevrouw Patino, geschei den echtgenote van de Boli viaanse „tinkoning" Antenor Patino. zal haar vroegere man 'n bedrag van 1.173.633 dollar moeten teruggeven, dat hij haar sinds hun scheiding in 1944 vrijwillig heelt uitgekeerd. De Parijse rechtbank, die in het door Patino aanhan gig gemaakte proces hier over een beslissing heeft moeten nemen, is van me ning, dat Patino niet tot deze uitbetaling verplicht M eevallertje De begrafenis van koning George VI van Engeland heeft de staatskas 31.060 pond sterling gekost, ruim 310.000 gulden. Het ministe rie van Financiën had er 58 000 pond voor uitgetrok ken, zodat 26.940 pond als „meevallertje" kunnen wor den geboekt. Bontmantel Een 59-jarige dame te Tor- 3uay in Engeland, die voor e rechter vérhoord moest worden wegens haar faillis sement, stapte binnen in een Een amateurfotograaf, die bij een spoorwegviaduct bij Crawford (Lanarkshire, Engeland) stond, zag tijdens een sneeuwstorm een auto over de rand van het viaduct slaan. De wagen duikelde meters naar beneden en kwam op z'n pootjes op de spoorbaan terecht. Twee inzittenden krabbel den naar buiten en maakten dat zij wegkwamen. Een paar seconden later daverde een express-trein langs, luttele deci meters van de auto af. Dat rvas het moment, waarop de fotograaf de sluiter van zijn boxje indrukte. En dit zag hij na ontwikkeling van de film. prachtige mantel van bever bont. De magistraat, liet zijn ogen waarderend over het kledingstuk dwalen en zei: „Die mantel moet aan de bewindvoerder ter hand wor den gesteld." „Maar edelachtbare", jam merde de dame, „dit is mijn enige mantel." „Best", was het antwoord, „u mag die mantel blijven dragen tot 1 Maart." Het verhoor is nu tot die datum verdaagd.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2