OOK DUITSE T.V. journaal lijdt aan kinderziekten D BEHEER EFA-PRODUKA WAS NIET STOFVRIJ NIEUWE OVERSTROMINGEN IN INDONESIË Voortreffelijk nieuw bij Strassburger programma Een 10 Rhododendrons Leliebolien volgende maand de grond in Moskou D Ned. componisten aan de slag VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG Het publiek vindt de programma's te primitief; het tüil meer afwisseling actualiteiten, goed variété, liefst met een pikant tintje, muziek met veel show, boeiende reportages en spannende sportgebeurtenissen MAAR: geen gepraat en GEEN demonstraties! HAMBURG, Febr. Als hoogst merkwaardig trof mij, dat men blijkbaar in alle lan den, die het met TV proberen, onafhankelijk van elkaar (want aan uitwisseling van ervaringen schijnt men ner gens te denken), met precies dezelfde onderwerpen begint, waarvan men naderhand ten dele terugkomt: kleine show orkestjes, cultuurfilms, mode shows en marionetten. Overal schijnt men eerst door schade en schande te leren, dat het te tonen TV-object ruimtelijk liefst niet te beperkt moet zijn, daar het beeldaspect anders wel dra verveelt. Zo gaf het Augsbur- ger Puppenspiel een aardige ver toning van Prokofiew's „Peter en de wolf", maar zeer goede televi sie kon ik dit, in tegenstelling met het oordeel van mijn Hamburgse gastheren, niet vinden. Evenals bij ons, nekt menig programma te zeer naar radio; zo zat men ook hier te geeuwen bij „nichtendenwollende" liedjeszan- gers-met-een-strykje; maar al heeft ook onze TV dergelijke faux pas gekend, ik moet zeggen, dat men bij ons van meet af meer ge voel heeft gehad voor beeldrhyth- me en afwisselend camerawerk. De verlichting in de Hamburgse studio's moet, zo vertelden mij de technische vaklieden van de Nord- westdeutscher Rundfunk, aanvan kelijk zó veel te wensen hebben gelaten, dat het merendeel der „experimentele" programma's on genietbaar was. Zij is thans be vredigend, ofschoon beslist niet beter dan bij ons. Ik vond haar nogal stug, sfeerloos en eentonig. se Philipsfabriek te Krefeld, de enige in Duitsland, die thans TV-ontvangers in serie produ ceert, leverde via haar bureau te Hamburg in 14 dagen ongeveer duizend toestellen aan particu lieren, restauranthouders enz. in het gehele zendgebied. Maar na een veelbelovende openingsvoor stelling stelden de programma's weldra teleur. Er werden zelfs toestellen door kopers teruggege ven en de handel neemt thans een meer sceptische houding aan. Te primitief DE SCHULD van de snelle te ruggang sinds begin Januari jl. geeft men in die kringen aan de programma's. Het publiek vindt deze te primitief; het wil meer afwisseling, actualiteiten, goed variété liefst met een pikant tintje, muziek met veel show, boeiende reportages en spannen de sportgebeurtenissen; géén ge praat en géén demonstraties. Speelfilms komen in Duitsland evenmin in' aanmerking als bij ons; korte televisiespelen met in gelaste filmfragmenten worden op prijs gesteld. e reacties van kerkelijke (Prot. en R.K.) zijde waren eerst streng afwijzend, maar beginnen zich nu ten gunste van het nieu we medium te keren. Reclame in televisie wordt door de Duitse pers in meerder heid onwenselijk geacht. De om roep neemt géén absoluut afwij zend standpunt in en heeft deze aangelegenheid in studie. Degelijkheid AAN DE „kulturelle Grundlage" zal het overigens bij onze Oosterburen niet mankeren. Heeft niet dr. Soundso (namen zijn ha telijk), de grondigste „Fernseh- journalist" van Centraal-Europa, alle experimentele TV-program- ma's van Berlijn en Hamburg be keken, beschreven, gerubriceerd, geanalyseerd en gecatalogiseerd? Hij houdt er thans lezingen over in het hele land en verbluft zijn hoorders met uiteenzettingen over de fundamenten van „Theorie und Systematik des deutschen Fern- sehens". Maar de nuchtere Ham burgers laten zich door die diep zinnigheden niet intimideren en verlangen voor hun dierbare Mar ken bokswedstrijden en blotebe- nenparades, genre Reeperbahn (het vermaakscentrum in de ha venwijk St.. Pauli), die de TV Ihun naar hun smaak nog in on voldoende mate biedt. Kinderziekten HET MINST slechte van de ver scheidene door mij geziene Duitse TV-programma's begon met een „Tagesschau'bestaande uit tweederangs buitenlands film- nieuws, waarna twee winnaars van de Lessingprijs erg stijfjes en vormelijk in de studio werden ge ïnterviewd en tot wanhoop van het auditorium ellenlange gedich ten voorlazen. Er volgde een historisch over zicht van de dans in 2000 jaar (excusez du peu) van Pythagoras en koning David af; weer met veel gesproken toelichtingen. Een goed onderwerp overigens; maar het dansen en de beeldregie ge tuigden van weinig fantasie; bo vendien waren muziekbegeleiding en décors ten dele hinderlijk ana- chronistisch. y^^y VAN DE toch betrekkelijk flin ke studioruimte werd merk waardig weinig profijt getrokken; zo bleven de dansparen tien mi nuten en langer als vastgekleefd op enkele vierkante meters vlak vóór een achterdoek. De toelich- ter zat na elke dans in dezelfde houding en op dezelfde plaats in het beeld. De verlichting was, al die 20 eeuwen door, star en on veranderlijk. Regiefouten, die in ons land scherpe critiek zouden uitlokken en ook door het intel ligente Duitse publiek slechts hoofdschuddend worden aan vaard. Wil de Duitse TV haar kij kers boeien, dan zal ze die kin derziekten snel moeten overwin nen. Een fout leek my ook, dat spe lers en omroep (st)ers soms te zwaar geschminkt waren, zodat zy in dat 'harde, koude licht de in druk maakten van acteurs in zeer ouderwetse films. Enige verademing bracht een goede documentaire film over Libye, waarvan het effect voor mij enigszins werd bedorven door een Mussolini-freundliche, of schoon geestig en goed gesproken tekst. De beste indruk van alles wat ik te Hamburg aan TV heb gezien faf een Faschings-modeshow uit e studio onder de titel „Ik heb niets om aan te trekken". Deze werd in grappige décors onder houdend en vlot, hoewel weinig elegant, gebracht. Een verdienste lijk amusementsprogramma van ongeveer drie kwartier. Teleurstelling EEN DER voornaamste contact personen tussen de groothan del en de Duitse radiodetaillis ten vertelde mij, dat in het na jaar van 1951 de handelaren gro te voorraden televisie-ontvangers hebben ingeslagen, waarvan zij na het teleurstellende debuut van de experimentele periode vele heb ben teruggegeven. De reportages van de Olympische Spelen te Hel sinki brachten opleving. Enige honderden apparaten waren in de zaken opgesteld en de populari teit der TV nam merkbaar toe. Reeds tien dagen vóór het aan gekondigde begin van de „officië le" TV op 25 December 1952 met dagelijkse programma's kwam er een zó grote omzet, dat men tegen de Kerstdagen amper aan alle aanvragen kon voldoen. De Duit- Stiptheid IN ÉÉN opzicht is de Duitse TV de onze zeer beslist voor uit: men houdt zich stipt aan de vooraf bekendgemaakte program- IT IS HET LAAT STE van een serie van drie artikelen, welke onze radio- en TV-redac- teur, dr. J. A. Leerink, schreef over de huidige stand van de televisie in Duitsland. ma's en tijdschema's. Dit is bij dagelijkse uitzendingen ook ab soluut noodzakelijk omdat geen normaal mens elke avond twee uur voor zijn TV-toestel gaat zit ten, maar, evenals bij de radio, wil kiezen, wat hem interesseert. Rechtstreekse buitenreportages zijn in dat opzicht natuurlijk „on der en boven de wet". Gematigd optimisme IN DUITSE groothandelskrin gen op het gebied van radio- arukelen zijn thans de verwach tingen voor de verkoop van TV- toestellen gematigd optimistisch. Juist vóór mijn vertrek uit Ham burg was een conferentie van de grootste bedrijfsleiders in die branche gehouden. Daar werd de te verwachten omzet in ontvang apparaten voor de eerste helft van 1953 getaxeerd op ongeveer 15.000. Voor het gehele jaar 1953 lopen de ramingen uiteen tussen 35 a 100.000. (Advertentie) 't Begon met een scheut of steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Z.-AFR1KA 15 APRIL NAAR DE STEMBUS KAAPSTAD, 12 Febr. Pre mier Malan heeft heden in het parlement bekendgemaakt, dat de algemene verkiezingen op 15 April zullen worden gehouden. De zitting van het tegenwoordi ge parlement wordt uiterlijk eind dezer maand gesloten en het Huis van Afgevaardigden wordt 4 Maart ontbonden. (Reuter). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. „Het komt mij buitengewoon leugen achtig en ongeloofwaardig voor wat u hier staat te vertellen", zei de president. „Het spijt mij", zei de ver dachte, „maar het is toch zo". Een brokstuk van een dialoog tussen de president van het Am sterdams gerechtshof, mr. F. L. Neppérus en de 54-jarige J. A. Ch. M„ beherend vennoot van de in 1949 gefailleerde Efa-Produka stofzuigerfabrieken aan de Omval te Amsterdam. Deze fantastische carrière in stofzuigers, die zoveel stof zou doen opwaaien, begon ruim 20 jaar geleden. Toen stichtte M. als on bemiddeld man in een zijstraat van Amsterdam-West een stof zuigerfabriekje. Zijn opzet slaagde en hij ont wikkelde een éénmansfirmaatje DJAKARTA, 12 Febr. Aan houdende zware regenval heeft in Indonesië nieuwe overstromingen veroorzaakt. Vannacht kwamen Bantam en Rangkasbitoeng (West- Java) onder water te staan, waar door de verbinding met andere gebieden is verbroken. Voor de vluchtelingen uit deze plaatsen zijn gaarkeukens ingericht. Ook in Midden-Java blyft het water stijgen, o.a. in de reeds on dergelopen wijken van Solo. In een dorpje staat het water tot de daken van de huizen, in een an der dorp zijn de huizen zelfs overstroomd. In Modjo, aan de Noordkust van Midden-Java, is het water de randen van de dijken genaderd en dreigt het er elk ogenblik over heen te slaan. Dinsdagnacht wer den in deze omgeving nog 1000 HET AMUSEMENTSLEVEN HERSTELT ZICH De ramp had een gevoelige terugslag op de amuse mentsbedrijven, doch thans vindt het publiek schoor voetend de weg terug naar de ontspanning, die even noodzakelijk is als bezinning en arbeid. I (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 Febr. Het dagelijks leven gaat door. Zelfs na de grote ramp die ons land trof. Het moet doorgaan, wij moe ten voortgaan met werken om te blijven bestaan en het herstel te betalen. En, wij moeten na die ar beid ook weer ontspanning kun nen vinden. Men kan niet bij dc pakken gaan neerzitten. Onder de middelen, die ons daartoe ten dienste staan, nemen de amusementsbedrijven een voor maar hier gebeurt nog meer. Nog iets heel uitzonderlijks. Want telkens laat de man met de lange zweep, die wel aait maar niet striemt, een zijner discipelen bij zich komen. En die doet dan iets. Bijvoorbeeld met gestrekte voorbenen het publiek bedanken. De schuine draad MAAR TOEN) kwam er een, nummer, waar bij de keurige Stallsprech- MADAME TANIKA's ver richtingen op de schuine draad zijn fenomenaal; zij is de enige in Europa die het presteert langs die draad naar boven te klauteren en zich weer naar beneden te laten glijden. name plaats in. Het trof ons van daag, hoe deze zich herstellen, zij het langzaam. De eerste dagen stelden zij zich in dienst van de liefdadigheid, de leniging van de eerste noden. Menige recette werd aan het Rampenfonds afgedragen, maar dat kon niet doorgaan. Ook zij moeten weer verdienen om te blijven bestaan. Eerst bleven trouwens de klan ten weg of kwamen slechts schoor, voetend, nog onder de indruk van de ramp en daardoor ook tot so berheid geneigd. Maar ook dat begint (gelukkig) weer te veranderen. Vanmiddag bijvoorbeeld troffen wij bij Strass burger in Carré een half bezet huis. De middagen en avonden te voren was het echter nog niet voor een kwart bezet. Om bekende redenen. Doch om eveneens be kende redenen het leven her neemt zijn rechten is de be langstelling allengs weer gaan groeien. Goede nummers HET GEHEEL vernieuwde pro gramma (met ingang van Fe bruari) bevatte zoveel goede num mers, dat men nauwelijks weet wat het eerst te -noemen. Ons trof burger in de piste komt. Bonte Deense paarden, die hetzelfde doen als andere bonte circuspaar- den zij draven rond en houden hun volgnummer in de gaten meister" enige van onzel kennis, die een rok kan dragen zich tot het Hooggeëerde Pu bliek moet rich ten. Wat wil men? Madame Tanika is de enige antipode werkster in Eu- Madame Tanika ropa, die het presteert bij een schuine draad op te klauteren met geen andere steun dan twee zeer krachtige tenen aan elke voet, en een para sol in haar handje. Dat doet een gedresseerde aap ook, zult u zeg- gen. Maar zy komt er ook langs terugglijden. Met bliksemsnelheid. En dat kan een aap niet. De Sameda's DAT KAN alleen een lid van de troep der Saweda's, die inder tijd bij Sarassani optrad en daar mee naar Zuid-Amerika ging. Een geweldig ensemble. Wij her inneren ons de huidige madame Tanika als een der beide knapste jonge meisjes uit dat gezelschap. Nu is zij moeder van een lief kind, waarmee zij in het buitenland op treedt het circus laat niemand los want hier te lande mag dat niet voor een bepaalde leeftijd gebeuren. Hier zit zij ook politievoor- schrift aan een staaldraad vast,, die langs haar kl'imdraad glijdt. Zulks overigens ter bescherming van de toeschouwers, over wier hoofden zij heengaat. Antipodenwerk EN HET is fenomenaal wat zij doet. Bij haar entree al, als zij met die klimtenen op een paar hoge bamboestelten klautert en er al klimmende mee vooruitkomt. En haar antipodenwerk, zoals dat heet ze ligt daarbij op een arinka is ook zeer merkwaardig. Het her innert aan de stoutste stukken dei- Japanse evenwichtsartisten van voor de oorlog. Wij zijn gebleven tot de pauze. Toen hadden wij nl. iets anders te doen. Maar de kinderen kwamen opgetogen thuis. Zij hadden zich na de pauze „pen aap gelachen" om die chimpansé's van Wilkie. en om Kossmayers ezel, die alle andere ezels in het circus, die hem personen geëvacueerd, waardoor het aantal evacué's tot 7500 is ge stegen. Bandjirs teisterden ook de re gentschappen Sragen en Soeko- hardjo in Midden-Java. Door de moeilijke verbindingen valt de schade hier nog niet te overzien en het is evenmin bekend of er slachtoffers te betreuren zijn. In Atjeh wordt in de over stroomde gebieden met man en macht gewerkt aan het herstel. Men hoopt dat de verbroken spoorwegverbindingen eind deze maand weer normaal zullen zijn. In geheel Indonesië zijn steun- acties voor de overstroomde ge bieden op touw gezet. Het perso neel van het Nederlandse Hoge Commissariaat bracht hiervoor reeds 10.000 roepiah bijeen. Advertentie Zuiver en ontsmet huid met de hel der vloeibare D.DJ5. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN D.BD STRASSBURGER's paarden- materiaal heeft over de hele linie maar één cijfer kunnen krijgen: een 10 voor dressuur, uiterlijk en verzor ging. De eerste twee kunt u in de piste controleren, de andere in de stallen. Dat laat ste deed de Nederlandse Ara bierenclub o.l.v. de enthoii- siaste fokker dr. Houtappel in Laren, die bij een bezoek aan Carré niet verder kwam dan de stallen. Bij leden van deze club had Strassburger jaren geleden 'n achttal Arabische hengsten van verschillende zeer goe de stammen aangekocht. En nu kwam men en corps eens kijken, hoe die het maakten. Het schijnt de heren niet te gen te zijn gevallen. Zij lieten een enveloppe met inhoud voor het personeel achter. Hetzelfde zouden de leden van „Het Friese Paard" kun nen doen. Strassburger's kool zwarte hengsten zien er tiptop uit, ook bij een onverwacht bezoek. En dat doen de Denen, de Noren en zelfs de eenvou dige cowboypaarden. Uit al les blijkt de liefde van de baas voor zijn dierenzijn oog houdt ze glad. de baas menen te kunnen worden, de baas blijft. tot het millioenenbedrijf van de Efa-Produka. Failliet Doch eenmaal „captain of in dustry" geworden, beheerste hy de stof niet meer. Efa-Produka werd publiek verkocht en M. verscheen voor de rechter. De aanklacht luidde, dat hij, het faillissement voorziende, ongeveer 5000 stofzuigers aan de boedel heeft onttrokken en deze tegen lagere prijs (f 65) aan de Belgi sche NV Hobelux en de Zwitser se NV Elhag heeft verkocht, waarvan hijzelf directeur was. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd en sprak M. vrij, van welk vonnis de officier van Justitie, die 10 maanden met af trek had geëist, in hoger beroep kwam. 2 Vrouwen Voor het Hof ging het allereerst om het directeurschap van de NV Hobelux. Pres.: „U ontkent dus, dat de „Hobelux" een creatie van u was?" „Inderdaad", zei verdachte, die rustig en zelfverzekerd optrad. Pres.: „Maar u bent toch wel tot directeur van „Hobelux" be noemd". Verd.: „Geheel buiten mijn me deweten om, mijnheer de presi dent". Pres.: „Maar er werden twee vrouwelijke relaties van u als be heersters van de „Hobelux" aan gesteld. Wilt u zeggen, dat u daar ook niets van wist?" Verd.: „Inderdaad". Ook de scherpe uitval van de president over de ongeloofwaar digheid dezer verhalen bracht verdachte niet uit zijn evenwicht. „Een der beheersters was de Zwitserse mej. B. Zy had toch immers niets met stofzuigers te maken?" wilde de president we ten. „Toen u haar leerde kennen, was zij immers ysdanseres?" Verd.: „Welnee, mijnheer de president. Haar vader deed zaken in stofzuigers. Daardoor leerde ik haar kennen". „Zuinig" man Een der raadsheren: „U kon met deze verkoop nagenoeg niets ver dienen. Waarom leverde u die stofzuigers dan?" Verd.: „Ik wilde een markt ver overen". Raadsheer: „Maar niet u ver overde de markt, maar dé firma, waaraan u leverde, want die ver kocht de stofzuigers voor wel 2700 frs." Verd.: „Daar zaten hoge kortin gen tussen. Wij kregen er dan toch een cliënt door en het was om export begonnen". Ondervraagd in zake de grote sommen, die hy herhaaldelijk voor zichzelf had opgenomen, zei ver dachte: „Niet voor mijzelf. Ik was erg zuinig. Met dat geld hielp ik anderen. Bovendien keerde ik er premies en extra-lonen van uit". „Dat staat niet in de boeken". Ook die opmerking verontrust te verdachte niet. „Het waren zwarte premies en zwarte lonen", legde hij uit. „Ik keerde die uit om zo snel mogelijk de productie flink te verhogen. Tijdens het beheer, dat over mijn zaak was gesteld, is het bedrijf ernstig achteruitgegaan". De gehele middag bracht het Hof te midden van cijfers door. Er verschenen tal van accountants als getuigen-deskundigen, die ver klaringen in zake het beheer van Efa-Produka en Hobelux aflegden. Er zullen waarschijnlijk nog twee zittingsdagen aan deze zaak, waarvoor meer dan 20 getuigen zijn opgeroepen, worden gewijd. Voortzetting 19 Februari. In Djakarta wonen op het ogen blik 125.423 buitenlanders, onder wie 43.154 Nederlanders. De grootste buitenlandse kolonie wordt gevormd door de Chinezen: 80.000 zielen. - (Antara). T)E Goudbandlelie of Lilium auratum behoort tot een van de mooiste leliesoorten. De bollen zijn niet goedkoop. Toch is het de moeite waard om er een paar te kopen. Lelies houden van een kalkarme grond. Indien de heide in de tuin goed groeit en de rhododendrons het ook naar haar zin hebben, zullen de lelies het ook doen. Half of begin Maart kunnen de bollen wor den gepoot. Wat oude stalmest kan geen kwaad, maar moet zo fijn door de grond vermengd zitten dat de bollen niet direct met de wortels in aanraking komen. Het is veel beter onder de bol een klein laagje scherp zand aan te brengen. Het gevaar van wegrotten vgn deze kostbare plant is dan niet groot meer. De bol moet in een koele bodem staan dus liefst op een scha duwplekje doch het hoofdin dit geval het gewasheeft zon nodig. DE vroeg bloeiende rhodo- dendronsoorten beginnen aanstalten te maken om te bloeien. Vroege soorten kan men tijdelijk als kamerplan ten gebruiken. Ze moeten dan zo spoedig mogelijk met een flinke grondkluit worden af gestoken. Zorg er voor, dat die eerst in een emmer water wordt gezet en daarna in de pot wordt gezet. Een matig verwarmde kamer is een ge schikte plaats voor haar. Zo lang de bloemknoppen nog niet geheel open zyn, mag men met een weinig lauw water sproeien. Na de bloei kunnen de struikjes bij open weer in de volle grond worden uitgepoot. Rhododendrons in de tuin groeien alleen maar goed in veenachtige grond; in gewone zanderige grond is er niets mee te beginnen. Die grond kan wel geschikt gemaakt worden, door het plantgat te vullen met gelijke delen oude koemest en turfmolm. Hulst als men er maar voor zórgt dat het zand niet uitdroogt. Bloemzaden Over het algemeen heeft men aan één pakje bloemen-' zaad van elk soort wel vol doende. Grote hoeveelheden kan men in een kleine tuin toch niet gebruiken. Bloemen- zaden die men niet nodig, heeft, dient men droog in een kistje te bewaren. Er worden thans weer enkele nieuwe za den aangeboden. Het is altijd goed daarvan een paar pakjes te bestellen. Zij die niet over een broeibakje beschikken en dus in de volle grond van de tuin moeten uitzaaien, dienen er rekening mee te houden, dat verschillende soorten een jarige zomerbloemen beslist op warmte gezaaid moeten wor den, willen ze vroeg genoeg bloeien. Voor teelt in de volle grond en speciaal met het oog op veel snijbloemen, dient men soorten te bestellen die direct ter plaatse uitgezaaid kunnen worden. Flamingoplant DE Flamingoplant begint nu opnieuw te bloeien. Ze vormt al bloemknoppen en dan wordt het tijd haar iets meer water te geven. Ze houdt van vochtige lucht en daarom is het zo belangrijk indien men de grote bladeren een paar maal per dag met lauw water besproeit. Tussen de bladstengels dus in de potgrond kan men stukjes vochtig spons steken, die vochtig worden gehouden. Wanneer de bladeren boven dien elke week met een voch tig sponsje worden afgenomen, zal men van luis geen last hebben. Wanneer verpot moet wor den, doen we dat niet vlak vóór de bloei. G. v. d. TUIN Er is een bladverliezende hulst: ilex verticilata, die met prachtige rode bessen bedekt kan zijn. Wanneer de plant het naar haar zin heeft, kunnen ieder jaar volop bessen wor den verwacht. Voor versiering worden de rijk met bessen bez'ette takjes veel gebruikt. Deze hulst ver langt een veenachtige grond. Zanderige gronden of klei gronden zal men moeten men gen met wat oude mest en turfmolm. Geef ze vooral een beschutte standplaats. Spi unazie De eerste groentenzaden kun nen worden uitgestrooid: spi nazie. Men kan by open weer al wel een zonnig en beschut plekje bestemmen voor vroe ge spinazie. Wil men het zaad eerst vier en twintig uur in vochtig zand voorkiemen, dan kan men dat doen, doch dan dient men nadien ook direct te zaaien. Het zaad zet men dan in een warme kamer, liefst zo dicht mogelyk bij de kachel, Een toekomst vol onbekende factoren "wacht mevrouw Elisabeth Teixeira de Mattos. de echtgenote van onze nieuwe ambassadeur in Moskou. In de villa „Wodanswoud" t« Oosterbeek, waar zij nu woont, sprak ik met haar en werd deze foto genomen. Zie: Toekomst in Moskou. m FN Das met stippen HET HUWELIJK var. de film acteur en amateur jockey EDWARD UNDERDOWN (42) met ROSE GRIMSTON (23), dochter ven een Lagerhuislid, in de oude Romeinse vestingstad Lilium auratum elkaar gebracht. Ook de buiten landse schilders en beeldhouwers hebben zich n:et onbetuigd gela ten. In zo overvloedigen getale hebben de kunstenaars werken aangeboden, dat het onmogelijik is die a31e in één keer te expo- tiaar woning te Ooster- seren. Een deel van de afgestane beek, de villa „Wodans- werken zal van 12 t.m. 24 Fe- wond", treft mevrouw ELI- worden tentoongesteM in SABETH TEIXEIRA DE 0pemn25- MATTOS de laatste voorbe- wie bij deze expositie naar de reidingen voor haar Vertrek ggSSfiS,J") oTo beialS naar Moskou. Niemand maakte hiertegen be- Zij gaat er heen met haar man, zwaar. Ook dit geld is voor het onze nieuwe ambassadeur in Rus- Rampenfonds, land, en haar jongste dochter Elisabeth (3). Zoon Albert (18) blijft in Engeland studeren, Eauard (16) gaat naar Den Haag, Cleire (13) komt in een meisjes-pensionaat in Ubbergen. Het leven van mevrouw Teixeira de Mattos was altijd vol veranderingen. Haar vader, baron de Bassompierre, was een Belgisch diplomaat (o.a. gezant in Tokio). Zij woonde dan hier, dan daar. Zij trouwde met een diplomaat en het zwerven ging door. Maar zelden was de toe komst zo vol mogelijke verras singen als nu. Een mooie ■woning „Wij krijgen in Moskou een mooie woning", vertelde zij mij- Dat is vrijwel het enige waar van zij volkomen zeker is. En dat zij haar liefhebberij, het zelf maken van kleren, zal kun nen voortzetten. Mevrouw Teixeira de Mattos is een blijmoedige vrouiw. „Het zal in Moskou in het be gin we'l vreemd zijn", zei zij, „maar dat went wel." Zeker als zij er naar hartelust en voor zover haar plichten dat toelaten, zal kunnen tennissen. In Canberra (Australië), de laatste standplaats van de am bassadeur, was het echtpaar Teixeira de Mattos zeer be vriend met premier Menzies, en er was een prettige band met de 500 Nederlanders in die stad. Hoe het met het een en het ander in Moskou gesteld zal zijn? Daarop is nog geen antwoord te geven. Dode taal Nobelprijswinnaar FRANCOIS MAURIAC heeft kortgeleden in een hoofdartikel in de „Figaro" vastgesteld, dat er in de diplomatieke wereld geen olaats meer is voor de Franse taaL „De tijd is geweest, dat de beheersing van het Frans een teken was van cultuur en educatie", schrijft hy. En even eens, dat het de ambtelijke taal was by 't internationale verkeer. Als oorzaken ziet hij de ach teruitgang van de politieke betekenis der Westeuropese landen, de opkomst van ('t Engels spre kende) Amerika en het grote zelfbewust zijn van de kleinere volken. Spanje stond er b,v. in de jaren van de Volksbond op, dat ook het Spaans als officiële taal kon worden ge bezigd. Het eerste verdrag, dat geheel in het Frans werd opgesteld, was het verdrag van Rastatt tussen Frankrijk en Oostenrijk. Hoewel, hierbij werd door de Weense diplomaten uitdrukkelijk bedon gen, dat dit geen precedent was. Het werd wèl een precedent en zelfs zo, dat ondanks de Duit se overwinning in de oorlog van St. Albans ten Noorden van Lon den, was een grote gebeurtenis. De mannen van de Royal Wiltshire Yeomanry lieten hun trompetten schetteren, toen het paar de kerk verliet De bruid straalde, de bruidegom was een toonbeeld van onberispelijkheid, in zijn als gegoten zittende jacquet met streepjesbroek; zelfs het uit de borstzak stekende deel van de pochette scheen met het meetlint afgepast. Waarom de heer Underdown bij dit geheel een (bovendien scheef gestrikte) stropdas met grote lichte stippen droeg (zie inzet), is een vraag, waarop geen bevredigend antwoord is te geven. De jockey Underdown heeft misschien, als zoveel an dere jockeys een voorliefde voor kleurtjes. Maar de filmacteur Underdown had beter moeten weten. Kewfeest 3 AMERSFOORTERS gaan op 22 Juli de mouwen eens. extra opstropen. Zij zullen het kei-trekken beoefenen met mee# overgave dan ooit het geval waf» Alles ter ere van De Kei, die. dan vijftig jaar ligt waar hij ligt. Op het feesit zal nóg een kei aanwezig zijn: EVERARD 1870/71 ïjet vredesverdrag van MEYSTER, die lang geleden de Frankfort in het Frans werd op- stenen kei oppikte op de Leusder gestéld. Het teken aan de wand hei en Amersfoort iets gaf om was Versailles, waar in 1918 de zich op te beroemen, vredesbesprekingen in het En gels werden gevoerd. Wilson, EN PASSANT evenals de Eng. onderhandelaar Loyd George, sprak niet of nauwelijks Frans, terwijl „Le Tigre" Clemenceau het Engels in voldoende mate beheerste. „Frans is, diplomatiek gespro ken, een dode taal," constateert Franpois Mauriac spijtig. Schilden jen* vloe d ER wordt wel eens gezegd, dat kunstenaars buiten de maat schappij staan. Maar ik geloof daar niet in. En vooral met een toestand zoals zich thans in het rampgebied heeft voorgedaan, kunnen gevoelige mensen als kunstenaars prachtig werk doen. En dat doen ze dan ook. Dit zei burgemeester d'AILLY die gistermiddag in het Stedelijk Museum de tentoonstelling open de, waarop kunstenaars van alle richtingen werken hebben ge- exposeera om door middel van een grote loterij deze aan de man te brengen. De baten zullen aan het Nationaal Rampenfonds wor den afgedragen. In totaal zullen 200.000 loten tegen f 1 per stuk worden ver kocht. Reeds zijn 824 werken bij HILVERSUM, 12 Febr. Ten behoeve van het Holland Festival 1953 heeft Henk Badings een op dracht van de NRU aanvaard om voor symphonisch orkest en koor een Psalmensymphonie te compo neren, waarin de psalmen nrs. 88, 70. 67 en 150 vervat zullen zijn. De tijdsduur van het werk zal ca 30 minuten bedragen. De orkestbe zetting zal dusdanig zijn, dat later ook de kleinere stedelijke orkes ten het werk binnen hun normale omvang zullen kunnen uitvoeren. Met acht Nederlandse compo nisten voert de NRU onderhande lingen om gezamenlijk op een Nederlands thema 8 variaties te componeren, eveneens ter uitvoe ring in het Holland Festival 1953. Sem Dresden heeft de opdracht aanvaard om voor de Prix Italia 1953 een radiophonisch muziek werk met tekst te componeren, waarvan de tijdsduur tenminste 25 minuten zal bedragen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5