RAMPENFONDS WERKT Breuk met Israël begin van feller campagne Jachtopziener schoot na woordenwisseling Zeeuwen kunnen weer naar telefoon grijpen Reactie op Moskou s besluit: BOMAANSLAG „WELKOME AANLEIDING" Nu ook Polen en T s j eehoslowaki j e? „Geef export een kans Na vrijspraak nu 8 maanden geëist Gelaarsde Koning n in Annaland Koningin mijdt feestelijkheden Waterschade ook in Enschede :.De Ommelanden" f 5000.- boete Generaals en luitenants Overwerk in de mijnen VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 DE COURANT—NIEUWS VAN DE DAG 3 TEL AVIV, 12 Febr. Zowel in Israël als in het Westen vraagt men zich af, welk doel Moskou voor ogen staat met het vandaag genomen besluit, de diplomatieke betrekkingen met Israël te verbreken op grond van de bomaanslag op de Russische legatie te Tel Aviv. Officieel commentaar is nog: nergens gegeven, maar waarnemers in Israël en het Westen noemden het besluit een welkom voor wendsel voor een heftiger campagne tegen de Joden in Oost- Europa, terwijl in de Westelijke hoofdsteden bovendien gedacht wordt aan een verscherping van de „koude oorlog" tussen Oost en West. Waarbij men dan als tweede doel van Moskou's stap het ver beteren van de Russische betrekkingen met de Islamietische landen in het Nabije Oosten ziet. spionneerd beschuldigingen, die door Israël in December jl. werden verworpen. Ket besluit van het Kremlin werd de Israëlische gezant, Sa muel Eliahsiv, kort na midder nacht door minister Wysjinsky meegedeeld. Wysjinsky las de ge zant een nota voor, waarin het heette, dat „in Israël de funda mentele voorwaarden voor de normale diplomatieke activiteit voor de vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie ontbreken", zodat de Russische regering derhalve besloten had, haar gezant en het legatiepersoneel uit Tel Aviv terug te roepen en de Israëlische gezant te verzoeken onmiddellijk Rusland te verlaten. „Leugen De betuigingen van spijt van de Israëlische regering over de aanslag werden volgens de Rus sische nota beschouwd als „leu gens, die bedoeld zijn om de sporen van de misdaad te verdoe zelen". En verder werd de beschuldi ging uitgesproken, dat de Israë lische pers, de leden van het parlement en van de regering zich herhaaldelijk te buiten gin gen aan „provocerende uitlatin gen", waarbij in het bijzonder de Overigens geloven diplomatie ke kringen te Moskou, dat Tsje- choslowakije en Polen weldra het Russische voorbeeld zullen vol gen, waarbij deze landen dan als voorwendsel zullen grijpen naar hun verzoek voor de terugroeping van de Israëlische gezant te Praag en Warschau, Arieh Kubovy. Tij dens het proces in Praag tegen Slansky c.s. werd nl. beweerd, dat Kubovy mede zou hebben ge- tot steun-acties over te gaan, bleek uit de gelegenheid, die mij (ongevraagd) werd geboden, in een drietal radio-uitzendingen van voor Amerikaanse begrip pen lange duur (in de Ameri kaanse radio betekent tijd let terlijk geld) en in een televisie show te pleiten voor de Neder landse zaak en op te wekken tot steun aan de in New York op gerichte Holland Flood Relief Inc.", die de steunverlening in geordende banen leidt. Die oproepen leidden tot geld zendingen naar New York en tot de stichting in Cincinnati van een centraal comité, dat de inza meling van vooral geld energiek ter hand gaat nemen. I Belangrijker echter was, dat de leidende journalisten van Cin cinnati's drie grote dagbladen contact zochten met de Neder landse persman, niet alleen om feitelijk beter geïnformeerd te zijn, maar ook om van hem te Ihoren, welike invloed de ramp zou- hebben op Nederlands bereid heid en capaciteit te blijven vol doen aan zijn NATO- en EDG- verplichtingen. t Mensen-„export"? I Deee problemen kwamen ook ter sprake na een discussie avond met de leden van de NATO-groep. Joseph Segman, hoofdredacteur van de „Cincin nati Post" vroeg mij, hoe men in Nederland zou denken over de suggestie, door inwoners van de Amerikaanse plaats Sealand aan het State Department gedaan, om de immigratiebepalingen voor Nederland tijdelijk te verzach ten, opdat enkele duizenden door de ramp getroffen boeren tijde lijk in de V.S. onder dak zouden kunnen worden gebracht. Ik heb hem geantwoord, dat het uiteraard aan de Nederland se regering moest worden over gelaten, of een dergelijke maat regel stel dat Washington daartoe bereid bleek wense lijk was. Maar dat men onge twijfeld in Nederland liever tij delijk meer producten dan men sen zou willen exporteren. Het is opmerkelijk met hoe veel instemming deze gedachte, die ook met andere leidende journalisten en commerciële kringen werd besproken, werd begroet. Opmerkelijk, omdat Cincin nati de stad is van senator Ro bert Taft, Eisenhower's grote te genstander. Wie Taft's denkbeel den over Amerika's buitenlandse politiek kent, begrijpt, dat Cin cinnati het bolwerk van 't isola tionisme is. En nu moge dat isolationisme mede door de zege van Eisenhower een in de ijs kast opgeborgen standpunt zijn. het lijdt geen twijfel, dat het nog nawerkt en van zekere in vloed is op de denkbeelden over Amerika's buitenlandse politiek en bandelspolitiieik. „Saeck voor Neêrland" 1 Wanneer nu uit een aldus ge oriënteerd milieu stemmen op gaan, om voor Nederland in de Amerikaanse handelsbarrières bressen te slaan, wanneer men dus nu bepleit, dat de storm, die onze dijken doorbrak, nu ook voor ons die barrières moet doorbreken, dan geloof ik, dat het goed is, wanneer men in Ne derland daaraan aandacht schenkt en in die richting gaat werken. Vandaar, dat ik Hesrter's uit muntend gedocumenteerd arti kel in de Nederllandse belang stelling wil aanbevelen. Hessier zet in zijn artikel al lereerst uiteen, wat er nu pre cies bij de ramp is gebeurd en hoe het proces van herstel van dijken en ontzilting zal moeten verlopen. Dat is een kostbaar proces, be toogt hij, en nog kostbaarder is het, al die drie of vier jaar, dat het zal duren, voor de mensen te moeten zorgen, die van huis en hof verdreven zijn. Er is voor de Nederlanders geen ernstiger probleem dan een bestaansmoge lijkheid te vinden voor deze boe ren en kleine ambachtslieden. Na in dit verband gewezen te hebben op het Nederlandse be volkingsvraagstuk, zegt Hessier: „Om zijn sinds 1900 verdubbel de bevolking arbeid en en voed sel te geven, moet Nederland grote bedragen investeren nieuwe industrieën of uitbrei dingen van bestaande bedrijven. Daarom ook is Nederland een veel grotere handelsnatie gewor den dan zijn omvang zou doen rede van minister Sjarett van 19 Januari genoemd werd, omdat deze „openlijk" zou hebben aan gespoord tot „vijandige daden tegen de Sowjet-Unie". Export gestaakt Toen kon de Israëlische gezant het bureau van Wysjinsky weer verlaten, terug naar zijn legatie waar de bewoners acht volwas senen en een kind reeds aan het pakken zijn, hetgeen trouwens ook in de zwaar bewaakte Rus sische legatie (50 personen) in Tel Aviv het geval is- Inmiddels is als eerste gevolg de verzending van citrusvruchten uit Israël naar i'.usland de eni ge export van Israël naar dat land stop gezet. Een schip, dat te Haïfa 30.000 kisten aan het laden was. zal niet uitvaren. Het on derzoek naar de bomaanslag duurt nog voort: vandaag is weer een aantal jonge Israëlieten gearres teerd. Vermoedelijk zal Zwitserland of anders Argentinië de Israëlische belangen in de Sovjet-Unie gaan behartigen. HALF MILLIOEN VAN PHILIPS EINDHOVEN, 12 Febr. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrie ken en haar dochtermaatschap pijen in Nederland hebben beslo ten een totaal bedrag van 500.000 in geld en goederen uit te trek ken, om aan de nood tegemoet te komen. Hiervan is reeds een be drag van 350.000 aan het Natio naal Rampenfonds overgemaakt. Intussen heeft ook het personeel van Philips, behalve het loon van twee uur overwerk, een aanzien lijk bedrag ter beschikking ge steld van het Nationaal Rampen fonds. Woensdag bedroeg het totaal bedrag aan geld, dat de werkne mers van Philips ten behoeve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden, reeds meer dan 285.000. In dit totaal is dan nog niet begrepen het bedrag dat bijeen zal worden gebracht door twee uur over te werken, BRACHT BEZOEK AAN KLUNDERT KLUNDERT. 12 Febr. Prins Bernhard is vanmiddag omstreeks kwart voor een per helicopter in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de burgemeester en maakte een rondgang door het ondergelopen deel der gemeente. Na een uur is hij vertrokken. ADVIESCOLLEGE VAN ACHT BANKIERS (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 Febr. Het Nationaal Rampenfonds, dat tot heden een bedrag van f 38 mil- lioen heeft ontvangen, waarbij de millioenen die uit het buitenland zün toegezegd nog niet zijn be grepen, heeft tot heden een be. drag van 1 millioen verstrekt aan het Ned. Rode Kruis voor eerste hulp aan geredden en ge- evacueerden. DRAMA TE HERWIJNEN Luit.-gen. b. d. B. Alons, directeur van het Nationaal Rampenfonds, de man die iedere dag zorg draagt voor meer millioenen. vermoeden. Na 1951 bereikte het een op merkelijk h&rstel, wat wel bleek, toen het drie dagen voor de ramp kon verklaren de Amerikaanse economische hulp niet meer van node te hebben." Handel vóór hulp „Nu natuurlijk zullen de Ne derlanden-s hulp nodig hebben om te voldoen aan wat vereist wordt door een gigantisch steun en herstelprogramma en op lan gere termijn voor de restauratie van de geïnundeerde polders. Doch wat zij veel meer van node hebben dan directe hulp van Amerika is een ruimere markt voor hun groeiende industrie." „Op ihet ogenblik gaat slechts vier procent van Nederlands ex port naar de Ver. Staten en Ca nada, ongeveer evenveel als voor de oorlog. Om te kunnen voort bestaan met een dragelijke le vensstandaard. moeten de Ne derlanders meer grondstoffen importeren uit gebieden met een harde valuta. Dat betekent dal zij meer aan Amerika moeten verkopen." „Bij ons in de V.S. vormt de buitenlandse import slechts een klein deel van ons handelsvo lume, en wij zijn altijd geneigd dat op te offeren, wanneer enig deel van ons enorm binnenlands handelsverkeer wordt bedreigd. Maar wanneer wij onze markt sluiten voor de producten van een land als Nederland, dan be tekent dat een ramp voor de Ne derlanders. zonder dat het voor ons, op welke wijze dan ook, van veel belang is." En daarom besluit Hessier met een warm pleidooi, het Neder landse volk een betere kans ie geven zijn producten in Amerika te verkopen. „Voor Nederlands welvaart zijn de uitvoermogeüjk- heden naar gebieden met harde Drama te Schiedam ZOONTJE NU OOK OVERLEDEN SCHIEDAM, 12 Febr. Het tweejarige zoontje van de fami lie Den B. uil Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is he denmorgen overladen. Zoals ge meld, we-rd het ventje samen met een baiby door de moeder in een vlaag van waanzin van een 12 meter hoog 'balkon op straat geworpen. De baby is reeds overleden. Mevr. Den B., die zich ook van het balkon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand. 25.000 NEDERLANDERS NAAR DE V.S.? WASHINGTON, 13 Febr. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is gisteren een voorstel ingediend om 25.000 slachtoffers van de overstro mingen in Nederland toe te laten tot het Amerikaanse staatsburgerschap. Het voorstel was afkomstig van Francis Walter, die samen met McCarran de naar hen genoem de immigratiewet heeft opge steld. valuta van groter betekenis dan het herstel van de dijken. De Nederlanders kunnen echter niet de hoogte van Amerika's tarief- muren beheersen, maar deze zijn voor hen even belangrijk als de d(jken rond hun polders." Dit pleidooi had door een Ne derlander geschreven kunnen zijn. Maar Hessier is een Ameri kaan, en niet de enige, die zo denkt. Dat biedt, lijkt het. Ne derland een betere kans dan ooit door vergroting van zijn handel met de V.S. de natuur ramp te boven te komen, en toch te voldoen aan zijn NATO-ver plichtingen. MILLIOEN VOOR RODE KRUIS Een bedrag van 200.000 is toe. gewezen aan het R.K. Huis. vestingscomité ter leniging van de eerste noden, aldus verklaarde de directeur van het R.F. luit.-gen. b.d. P. Alons hedenmorgen in een persconferentie. Een adviescollege van 8 ban kiers wordt geregeld geraad pleegd over de besteding der 34 millioen die bij de Giro zijn ge stort, maar later naar het Haagse kantoor der Nederl. Bank worden overgeboekt waar de gelden op de voordeligste wijze worden be legd. De hulpverlening in groter verband waaraan de millioenen van het Rampenfonds zullen wor den besteed zal aan de orde ko men wanneer de getroffenen in hun woningen kunnen terugkeren. Dan komt de belangrijkste kwestie wat er gedaan moet worden voor de verdere verstrekking of ver goeding van huisraad en woning inrichting. Uit het buitenland worden ook nog vele millioenen voor het fonds verwacht. SINT ANNALAND, 12 Febr. Koningin Juliana is Woens dagmiddag om kwart voor drie aan boord van een heli copter op het schoolplein van Sint Annaland geland- Evenals nu bijna drie jaar geleden, toen de landsvrouwe zich hier aan de bevolking vertoonde, werd het opnieuw een onvergetelijke dag voor deze gemeente, al vertolkte thans slechts één vlag de ge voelens van allen. Deze kon, nog juist voor de aankomst, van de toren wor den uitgestoken. De Koningin, die gekleed was in een bruine bontmantel met hoofddoek en water laarzen werd begroet door burgemeester F. M. Boogaard. In een nabijgelegen Rode- Kruispost. welke in een school is ondergebracht, wenste H.M. even rustig de situatie te bespreken. De burgemeester zette hier de ontwikkeling van de ramp spoedige nacht uiteen. Verheugd was de Koningin over de bevestiging, dat in Sint Annaland geen mensen levens te betreuren zijn. Dijk graaf A- J. Bierens en de heer Kant van Rijkswater staat bespraken de situatie van het ogenblik, voor zover het de dijken van de Sint- Annalandse waterkering be trof. Eerder op de dag had H.M. een bezoek gebracht aan SchouwenDuiveland. Zij arriveerde om één uur in de haven van Zierikzee met een Rijkspolitieboot uit Bergen op Zoom. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 12 Febr. De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft gisteren acht maanden gevangenisstraf geëist tegen de jachtopziener W. B. uit Herwijnen, die door de rechtbank te Dordrecht was vrijgesproken van dood door schuld. Tegen dit vonnis had de officier van Justi tie appèl aangetekend In December 1951 bevond B., die kooiker en onbezoldigd rijks veldwachter is. zich op een jacht veld te Herwijnen om een haas te gaan schieten. Op dit jachtveld zag hü een zekere M. van Z„ wens hond een haas achtervolgde. Daar M. van Z. in overtreding was, omdat hij de hond aan de lijn had moeten houden, riep de jacht opziener hem aan. Van Z. maakte zich echter uit de voeten. Zijn broer. L. van Z., kwam evenwel .Zandzak-luchtbrug' naar Engeland LONDEN, 12 Febr. Acht Westeuropese landen zijn van daag begonnen met een „zand zak-luchtbrug" naar Engeland, om de Britten in staat te stellen hun zwaar beschadigde dijken die over 24 uur, een nieuwe spring vloed moeten Weerstaan, nog zo veel mogeli.jk te versterken. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken zond gisteren aan Frankrijk, België, Italië, West- Duitsland, Zwitserland. Noorwe gen, Denemarken en Portugal een S.O.S. voor 10 millioen zandzak ken. De 8 landen zagen onmiddel lijk de dringende noodzaak van deze oproep in en vanJaag reeds kwamen de eerste van de zes mil lioen gratis zandzakken; die tot dusver werden toegezegd, in het bedreigde Engeland aan. Zweden coördineert hulpactie STOCKHOLM, 12 Febr. De mogelijkheid bestaat, dat de enorme hulpactie in Zweden voor de Nederlandse overstromings slachtoffers onder één gecombi neerde organisatie zal worden verleend, die onder leiding zou komen te staan van een voorma lig Zweeds gezant te Den Haag, John Lagerberg. Het doel van deze organisatie zou zijn hulp op lange termijn te verlenen en op te treden als ver bindingsorgaan met Nederlandse organisaties. Rioolwaterzuivering in Sehiebroek (Van onze correspondent) ROTTERDAM. 12 Febr. B. en W. hebben voorgesteld voor het bouwen van een rioolwater zuiveringsinstallatie in Sehiebroek een crediet van £2.067-500 toe te staan. op de jachtopziener af. Er ont stond een woordenwisseling, waarbij L. van Z. de jachtopzie ner met een groot mes bedreigd zou moeten hebben. Om zich te verdedigen sloeg de jachtopziener met zijn jachtgeweer, dat op een gegeven ogenblik afging. Door het schot hagel werd L. van Z. dode lijk getroffen. De zitting Bij de ondervraging van ver- dachte vroeg de president deze of hij ook vijandig tegenover het' slachtoffer had gestaan, wat deze ontkende. B. verklaarde uit zelf verdediging te hebben gehandeld. Dr. W. Froentjes. die proeven met het jachtgeweer had geno men, was tot de conclusie geko men. dat dit waarschijnlijk in de onveilige stand stond, toen B. er mee stoeg. Hij achtte het zeer wel mogelijk, dat het schot per onge luk was afgegaan. De landbouwer P. de Fockert uit Herwijnen, gaf als getuige, een relaas van het gebeurde. Hij vertelde, dat de jachtopziener tegen het slachtoffer geroepen had: „Als je over de brug komt, schiet ik je kapot", hetgeen B. pertinent ontkende. Hij had niet gezien dat de jachtopziener met een mes bedreigd werd. Het mes had hij pas gezien, toen L. van Z. door het schot getroffen op' de grond lag. De landbouwer A. de Fockert, uit Herwijnen had ook de bedrei ging tegen L. van Z. gehoord. De procureur-generaal wees er in een uitvoerig requisitoir op. dat hier niet van doodslag gespro ken kan worden. B. had echter naar zijn mening niet met het geweer mogen ma noeuvreren. Hij is hoogst onvoor zichtig te werk gegaan. De procu reur vroeg daarom een gevange nisstraf van 8 maanden. De verdediger, mr. J. J. van Gent, bestreed dat B. onvoorzich tig gehandeld zou hebben. Hij kon niet voorzien dat het schol zou afgaan, want hij meende dat het geweer op veilig stond. Verdachte bedrcijrd Aan het einde van zijn pleit nota zeide spreker het te betreu ren dat zijn cliënt tot op heden toe niet voldoende beschermd was tegen de woede der dorpsbew. ners, die hem deze geschiedenis niet kunnen vergeven Hü bracht in herinnering dat na het vrijsprekend %-onnis te Dordrecht B. en zün toenmalige verdediger langs een achterdeur het gebouw van de rechtbank had den moeten verlaten om veilig te zijn tegen een eventuele mo lestatie. Hij hoopte dat zich hier iets dergelijks niet zou voordoen, daarbij doelende op de aanwezig heid van een aancal inwoners van Herwijnen op de publieks tribune die voor de behandeling van deze zaak per autobus waren overge komen Uitspraak over 14 dagen. DEN HAAG, 12 Febr. Konin gin Juliana zal in de naaste toe komst alleen de getroffen gebie den bezoeken en verder sociale werkbezoeken afleggen. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in het verband met het feit. dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op an dere manier besteed kunnen wor den. (Van onze correspondent). "ENSCHEDE, 12 Febr. Tien woningen aan de Rigtersbleekweg te Enschede kwamen Woensdag avond plotseling onder water te staan. Een vieze, geelachtige brei stroomde aan de achterzüde de woningen binnen. In een oogwenk stonden de huizen 30 a 40 cm on der water. Het water verliet aan de voorzüde de woningen weer, zette do straten blank en stroom de de aan de andere züde van de straat gelegen woningen weer binnen. Hel bleek, dat de dijk rondom ïn toekomstig bouwterrein, dat ordt opgehoogd met het zand uit de nieuw aan te leggen In dustriehaven, was doorgebroken. Onmiddellijk werd de aanvoer van zand en water stopgezet en begonnen gemeentewerklieden en brandweermannen de stukgesla gen dijk te dichten. Na vrij korte tyd was men de situatie meester. Aan de vloerbedekking in de wo ningen werd vrij ernstige schade toegebracht. Het water had tege lijkertijd veel modder in de wo ningen gespoeld. (Advertentie) Hoest T'lteelp'!11 1 1 Weipan Zuivelverordening overtreden (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 12 Febr. Het Leeuwarder gerechtshof ver oordeelde Donderdagmorgen de coöperatieve melkproductenfa- briek „De Ommelanden" te Gro ningen wegens overtreding van de zuivelverordening tot een geld boete van f 5000 en voldoening van f 60.000 aan het landbouwega- lisatiefonds. De oud-assistent-directeur van de fabriek, D. S., werd verc deeld tot f 750 boete subs, drie maanden hechtenis. In Maart 1951 verzweeg S. 430.000 kg suiker, die bestemd was voor de bereiding van gecon denseerde melk. Hij verkocht de ze suiker, doch toen hü vernam, dat de suikerprijs omhoog liep, kocht hij de partij terug. Voor condens, bereid met deze duurde re suiker, behoefde nl. minder exportheffing te worden betaald. De fabriek maakte door deze manipulatie een winst van 60.000. De proc.-generaal was van oor deel, dat hier alleen sprake is ge weest van speculatiehandel. DE Amerikaanse luchtmacht is boos heb ik gelezen, omdat er in verschillende kranten on juiste berichten hebben gestaan. Hoe vreselijk dat is behoef ik u niet te vertellen, vooral niet als het b.v. een gezagsdrager geldt die je, naar je dacht op goede gron den en op juiste informatie, be schuldigd hebt van laksheid en het blijkt dan de volgende dag dat hij juist met grote voortva rendheid en niet zonder gevaar ergens heel ver uit Scandinavië naar zijn provincie is komen snellen. Enfin, die bladen vertel den dan, dat er in de Amerikaan se luchtmacht op twee tweede luitenants één generaal komt. En dat was niet zo. Want er zijn maar 366 generaals en dus komt er één op elke 71 tweede-luitenants. En dat is óók nog niet helemaal juist, doch waarom weet ik niet. Laten wij ons voor de securiteit houden ;lin die éne generaal op 71 twee- clz-luitenants. En wat dan nog? Het vervelende is dat wij niet weten of dat nu te veel dan wel te weinig is! Als die ene generaal moet zorgen dat de jongelui be hoorlijk hun tanden poetsen, 's avonds op tijd in de kazerne zijn, geen rijksvliegtuigen gebrui ken om met hun meisje te gaan toeren, dan heeft zo'n generaal een dagtaak. Ik heb in dienst tweede-luitenants gekend die aan zés generaals de handen vol zou den hebben gegeven. Heeft de ge neraal echter niets anders te doen dan iedere morgen en iedere avond zijn luitenants te tèllen, dan behoeven wij er niet verder over te praten, want dat is geen „full job." Dat kan een gewone sergeant-majoor óók wel af. Nu is het in een leger en een luchtmacht zó: je kunt nooit te veel generaals hebben, op condi tie dat er werk aan de winkel is. Men mag toch wel aannemen, dat een generaal meer van zijn business weet dan een tweede luitenant, hoe vlijtig zo iemand ook studeert en vliegt en al zulks meer. Ik ben er persoonlijk hele maal niet op gesteld, doch als ik dan in de lucht vliegen moet, kan ik aannemen, dat dit met een generaal deskundiger gebeurt dan met een tweede-luitenant, hoe veel maarschalksstaven die ook in zijn ransel heeft. Op den duur komen generaals toch zuiniger uit dan tweede-luitenants, ook al omdat onder generaals het ver liescijfer, in alle oorlogen, veel lager lag dan dat van de tweede luitenants Intussen is dit een zaak die de Amerikaanse luchtmacht zelf best zal kunnen opknappen, zoals alles wat zij doet, doch prijzen wij ons kleine land gelukkig dat wij niet zoveel generaals hebben. Het le ger zou de hele dag aan het sa lueren kunnen blijven en wij kunnen onze mannen wel beter gebruiken. Hetgeen bewezen is. PASQUINO REEDS 1 MILLIOEN HEERLEN, 12 Febr. De Staatsmijnen hebben reeds een bedrag van f 1.056.700 in het Ram penfonds gestort. Op aandrang van het münpersoneel heeft de Mün-iadustrieraad besloten tot verdere hulpverlening. Het perso neel zal in de gelegenheid worden gesteld op de Zaterdagen 14 en 21 Februari zonder betaling twee uur extra te werken. De op brengst van de overproductie wel ke hierdoor ter beschikking komt. wordt geheel afgestaan aan het Rampenfonds. Van degenen die niet in de ge legenheid zijn over te werken, wordt aangenomen dat zij in het geheel één dag loon afstaan. De mijnen zullen aan deze laatste be dragen eenzelfde bedrag toevoe gen. Ook de ruim één millioen gul den die tot nu toe aan het Ram penfonds werden afgedragen, zijn verkregen door overwerk en door het beschikbaar stellen van de op brengst welke het resultaat was van dit overwerk. District Breda heeft het geleverd.... BREDA, 12 Febr. Soms is de verbinding nog provisorisch, via een mobilofoon, hier en daar lig gen noodkabels. Maar uit alle olaatsen in Zeeland en West-Bra bant waar mensen wonen, kan men thans weer telefonisch con tact krügen met de rest van Ne derland en als het moet ook met het buitenland. De schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens deskundigen echter in de millioenen. Dit voorlopige herstelwerk is verricht door de mannen van het telefoondistrict Breda, waar men o. 1. v. de directeur ir. R. Diks als I paarden heeft gewerkt. Er zyn I zelfs nog 150 e.vtra-verbindingen j bijgemaakt. P. T. T.-personeel en {militairen van het 2e regiment j verbindingstroepen uit Ede heb ben 175 km veldkabel uitgelegd. Men rekent echter op circa driekwart jaar voordat het tele foonverkeer in het getroffen ge bied wetr is als vóór de ramp. Het meeste werk komt nog als straks Zelfs 's nachts zijn nu alle kantoren geopend de ondergelopen gebieden droog vallen. Toch is er ook een voor lopige winst: men kan nu 's nachts telefoneren met plaatsjes die voordien slechts overdag bereik- oaar waren. Alle kantoren moeten permanent geopend blijven. Directeur Leeuwarder strafgevangenis LEEUWARDEN. 12 Febr. Tot opvolger van de heer A. Jan sen 's benoemd tot directeur van de Bijzondere Strafgevangenis te Leeuwarden de heer A. Wed- zinga. voorheen directeur van de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongemannen te Zutphen. En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3