DE VALSE VLAG I Amerikaans roken is roken dooc Attent Codits BRIJ CKN ER-VERTOLKING WAS INDRUKWEKKEND viiiiiiiiMiBzsaiiiiiiiiiim wiiiiiiim Kunstwerken voor Rampenfonds Flint van de Vliegende Brigade 211 „Verlaag voor bioscopen de vermakelijkheidsbelasting PUZZLE 2 DE COURANT-NIEUWS VAN DE DAG VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 1. HET was een van die appar tementen op Sutton Place, hoog boven Mew Yorks East River gelegen, en waar men uit ae lift recht streeks in de foyer stapt. Met vijf of zes andere gasten mee lopend, ging Dave Malfrey snel een gang aoor, die in de zit kamer uitkwam. Het was een lange, smalle kamer met fraaie meubels en was op dit ogenblik gevuld met kleine groepjes goed geklede mensen, die vrijwel schouder aan schou der stonden, cocktailglazen in de hand geklemd en met hoge, geanimeerde stemmen snel pratend in een atmosfeer van warrelende sigarettenrook. Het appartement werd be woond door een jong stel men sen, die Wilder heetten en die Dave geen van beiden ooit ont moet had. Maar zij waren vrien den van Bill Isham en Bill had hem verzekerd, dat zij het in het geheel niet erg zouden vin den, als hij daar ongevraagd kwam binnenlopen. „Trouwens", zei Bill, „laat ik je dit zeggen: als het daar gaat, zoals gewoonlijk op hun partij tjes, kun je er heen gaan en Hoger ontmoeten, zonaer dat George of Marion zelfs maar ge weten hebben, dat je er geweest bent." En zo was hij nu hier, maar waar was Bill? En nu hij sr eens beter over dacht, waar was Roger Gilmore? Stel je voor, dat Gilmore per slot van rekening niet kwam opdagen? Stel je voor, dat hij wel wat beters te doen had vanmiddag dan op deze lawaaierige en veel te vol le cocktailparty te verschijnen? Stel je voor, dat hij op het laat ste ogenblik besloten had toch maar naar een ander partijtje te gaan of het helemaal ver geten had, daar hij hard aan het werk was aan zijn nieuwe boek? Een kellner in een gesteven wit jasje bleef met een blad cocktailglazen voor Dave staan en hij nam er een af. De kellner liep door en een meisje, dat ge kleed was in een lange jurk. die de kleur van viooltjes had en die gracieus uitwaaierde, wan neer zij liep. glimlachte tegen hem en zei: „Hallo. Is dit even tjes een gezelschap?" „Ja", zei hij, „dat is het zeker." Hij zag, nu hij haar eens beter bekeek, dat zij niet alleen zeer knap, maar ook nog zeer jong was. Haar gezichtje zag er schoon en goed gewassen uit, in tegenstelling tot menigeen uit hun entourage, en had in het geheel geen make-up, behalve haar mond. die zacht rose aan gezet was. Heur haar, dat kort geknipt was, was lichtbruin en haar ogen, die u van tussen don kere wimpers aankeken, waren van een helder delphinium- blauw. Dave kwam plotseling tot de conclusie, dat zelfs wanneer Bill niet zou komen opdagen, of zelfs wanneer hij Roger Gil more niet zou zien. het toch geen slecht idee van hem was geweest om naar dit partijtje te gaan. „Kijk eens hier", zei hij, „ik moet u een bekentenis doen. Ik ken mijn gastheer en gastvrouw niet. In feite heb ik ze zelfs nooit onder ogen gehad." „Werkelijk?" Zij glimlachte eens geruststellend tegen hem. „Wel, daar zou ik me maar niet druk over maken als ik u was. Ik ken ze nl. ook niet. Dat wil zeggen, niet goed. Ik kwam hier om iemand te ontmoeten." „Dat is nogal grappig", zei Dave. „Want dat :s dezelfde reden waarom ik hier ben. Ik heb er allang naar verlangd om die man hij is een schrijver eens te ontmoeten. En toen dus die jongeman, die aan de overkant in de hall van mijn flat woont, Bill Isham, ontdek te, dat ik er zo op gesteld was hem eens te ontmoeten, zei hij „Hij zei toen zeker: waarom zoudt u niet eens meegaan naar dit partijtje, dat vanmiddag ge geven werd en dan kon hij u aan hem voorstellen." ..Ja. Het leek op dat ogenblik een prachtidee, maar nu ben ik er met zo zeker van. Hij zweeg plotseling en toen hij weer begon te sprenen, was er een klank van opwinding in zijn stem gekomen. „Daar is hij", en onwillekeurig stak hij de hand uit en sloten zijn vingers zich zacht om haar pols. „Wie?" vroeg het meisje. „Bill Isham?" „Neen", zei Dave. „Roger Gil more. Daar", voegde hij er aan toe, „komt hij juist uit de foyer". Een ogenblik bleven zij stil naast elkaar staan, terwijl hun beider ogen gevestigd waren op de man, die juist de kamer bin nengekomen was en die met en thousiasme begroet werd door een groepje mensen, dat vlak bij de deur stond. Toen zei het meisje zacht: „Hij is erg knap, hè? Hij ziet er zelfs knapper uit in werkelijkheid dan op zijn foto's, hetgeen maar uiterst zel den het geval is." Het was inderdaad zo. Lang. blond en met een aantrekke lijke glimlach stond Roger Gil more daar aan het andere einde van de kamer en zag er jonger en zelfs meer jongensachtig uit dan zijn 35 jaar. Hii had een uiterlijk, dat met een zekere achteloosheid welverzorgd en succesvol kon worden genopmd en was alleen een heel klein beetje verstrooid. HET is niet alleen het feit. dat hij zo knap is", zei Dave, ofschoon hij dat ook inderdaad is. Maar het is zijn manier van schrijven, die mij zo fascineert. Er is voigens mij momenteel geen schrijver, hier of in het buitenland, die ook maar aan hem tippen kan. Er komt in de lente een boek van hem uit. Daar werkt hij nu' aan." „Ja", zei het meisje. „Dat weet ik." En toen ging zij voort: „Als u kennis met hem zoudt willen maken en uw vriend komt niet opdagen, dan kan ik u wel aan hem voorstellen." Dave Malfrey wendde zijn blikken van Roger Gilmore af. keerde het hoofd om en staarde haar aan. „Bedoelt u'\ vroeg hij een beetje ongelovig, „dat u hem kent?" „Is dat zo vreemd?" Zij lachte eens tegen hem, maar op een prettige, vriendschappelijke ma nier. „Tenslotte kent Roger heel wat mensen. Hij 'eeft net 70 nin in een vacuum als 11 of ik." „Neen", stemde Dave toe, ter- „Hallo. Is dit eventjes een gezelschap?" wijl hij eveneens tegen haar lachte, „dat veronderstel ik ook niet. Het is alleen maarwel. ik kan maar niet wennen aan he, idee, dat mensen hem kennen en gewoon naar hem toe kunnen gaan en zonder meer een ge sprek met hem kunnen begin nen. Als u alles gelezen hebt, wat iemand ooit geschreven heeft en wanneer alles, wat u gedurende jaren en jaren ge daan en gedacht hebt, min of meer door hem is beïnvloed, dan is dat iets, dat hem wel een beetje apart doet staan." „U bedoelt, dat het zo met u is gegaan?" Hij lachte even. „Ja, eigenlijk wel. Ik was zeventien en als jongen op kostschool, toen ik zijn eerste boek las. U weet wel. Een meer geschikt sei zoenDat was acht jaar ge leden en dat heeft ik weet wel, dat het een beetje absurd en kinderachtig klinkt, om het te zeggen maar het heeft tot op zekere hoogte mijn gehele leven veranderd." Zij stond hem nadenkend aan te staren, terwijl zij naar on derlip losjes tussen haar tanden vasthield. „Dus gebeuren dergelijke din gen inderdaad", zei zij met een uitdrukking van verwondering op haar gezichtje. „Reken maar", zei Dave, „ik geloof niet, dat hij ooit een woord geschreven heeft, dat ik niet gelezen heb." Plotseling kreeg hij over haar schouder Bill Isham in het oog. die er een beetje verveeld en enigszins verfomfaaid uitzag; net of hij hier tegen beter weten in heen gekomen was. Maar in ieder geval had hij het dus niet vergeten en was hij toch ge komen. „Excuseert u mij even", zei Dave, „daar komt Bill aan." En voegde er voen plotseling onwillekeurig aan toe. „Blijf, waar u bent. Ik kom ♦orug." Het volgende ogenblik drong hij snel door de menigte heen in de richting van zijn vriend. Nadat Bill hen aan elkaar had voorgesteld, ging hij voort: „Dave heeft een boek geschre ven, Roger. Een roman. Ik heb bet ding niet gelezen en dat heeft trouwens nog niemand, maar hij schijnt te denken, dat het nogal goed is. Onderweg hierheen schoot mij door het hoofd, dat jij misschien bereid zou zijn er eens een snelle blik in te werpen." Oh, neen maar, dacht Dave. hoe kon Bill zoiets doen? Wist hij dan niet. dat beroemde schrijvers, zoals Roger Gilmore, zich niet konden occuperen met jonge, onbekende schrijvers zo als hij? „Is dat juist?" vroeg Gilmore, hem strak aankijkend. „Heb je inderdaad een roman geschre ven. Malfrey?" ,.Ja". zei hü, „ik vrees van wel, mr. Gilmore. Maar ik had er geen idee van, dat Bill daar vroeg mij aan u voor te stellen. Geloof me, dat is niet de reden geweest." „Oh, toe zeg", zei Bill. „Doe niet zo nederig. Het zal Roger heus geen kwaad doen. als hij eens even datgene, svat je ge schreven hebt, doorkijkt. Hij zal heus dat hele prul niet be-hoeven door te lezen om te wsten of het goed is of niet." Bill had met Roger op de kostschool samen op een kamer gewoond. Hij had hem gekend, toen hij nog volkomen onbekend was en was er helemaal niet van onder de indruk, dat hij nu vee! geld verdiend had met drie of vier boeken en een flink aantal short stories. Goed. hij had veel geld verdiend en de jongelui. die de literaire critieken schre ven, namen hem zeer au sérieux en waren zeer vrijgevig met al lerlei vleiende bijvoeglijke naamwoorden maar wat zou dat? Hij was nog altijd Roger Gilmore, die in die vroegere dagen eeuwig krap zat en geld leende en die tenslotte maar van school moest zonder zijn graad gehaald te hebben, omdat hij altijd naar dure en chique week ends ging en zich eenvoudig niet concentreren kon. „Bill heeft gelijk", zei Roger snel. „Ik behoef het gehele boek niet te lezen om te weten of het goed is of niet, Malfrey. En het zal me een genoegen zijn een vriend van hem dit pleziertje te doen." „Maar ziet u", biechtte Dave eerlijk op, „ik ben eigenlijk in het geheel geen speciale vriend van hem. Ik woon alleen maar aan de overkant van de hall." „Hoor eens even", zei Bill met een vermoeide uitdrukking op zijn gezicht, „je zult toch wel met mij eens zijn, dat als je iemand ziet sterven van de dorst, dat je hem dan een beetje water geeft, nietwaar? Tenmin ste als je het bij de hand hebt. Wel, zo stond het ongeveer met Dave hier. Roger, toen het er om ging om aan jou voorgesteld te worden." „Het is alleen maar ,dat ik u een groot schrijver vind, mr. Gilmore," zei Dave, sprekend met een jeugdige, maar toch on verwachte waardigheid. „Ik ben alleen maar van mening, dat alles wat de critici van u heb ben gezegd nog ver beneden de werkelijkheid gebleven is." Roger Gilmore keek de jonge man eens aan, zoals die daar voor hem stond in zijn goed ge sneden, maar toch betrekkelijk goedkope flanellen pak. Hij keek naar zijn kort geknipte bruine haar en zijn magere, ge voelige, enthousiaste, jonge ge zicht. En hij dacht: „Grote he mel, ben ik ook ooit zo jong ge weest? Zo intens, zo oprecht, zo enthousiast? Ja, dat zal wel, denk ik maar dat is dan lang geleden." Om het maar precies te zeg gen: vier boeken geleden en wie weet hoeveel short stories. Drie dure wagens en een motor jacht en een mislukt huwelijk geleden. Het huis in Connecti cut en de plaats in Bermuda en het. appartement in Beverley Hills met andere woorden een eeuw geleden. Maar zelfs toen al, in den beginne, had hij een zekere wereldwijsheid gehad, die deze jongen nooit krijgen zou. Bill zei, dat de jongeman binnen een paar dagen naar Korea ging. Als reserve-officier van de luchtmacht, teruggeroe pen in actieve dienst. Maar op de een of andere manier had hij tussen de vorige oorlog en deze de tijd gevonden om een boek te schrijven en nu wilde hij, dat iemand het eens las. Neen, hij wilde niet, dat iemand het las, maar dat Roger Gilmore het zou lezen. Wel, waarom niet? Het zou na tuurlijk toch niet deugen en dat zou hij hem moeten vertellen. Hij zou een voorzichtig, tactisch briefje moeten schrijven om het product van deze jongeman zo zacht mogelijk af te kraken. Maar intussen was het toch wei erg plezierjg om iemand eens eerlijk en oprecht tegen je te horen zeggen, dat hij je als een groot schrijver beschouwde. Het was niet alleen heel pret tig, maar tevens een beetje ge ruststellend. Drie jaar zonder een boek geproduceerd te heb ben is te lang. Dat zeiden ze allemaal herhaaldelijk. Rollo Dewart, zijn literaire agent, en Wiley Scofield, zijn uitgever, en zelfs onlangs nog Sybil Patter son. die zich verbeeldde, dat. zij verliefd op hem was. (Wordt vervolgd) KRUISVUUR Chloë, Pa Jongg en Gurd hebben Lauri onder kruisvuur ge nomen. De schoonheidsspecialiste opent de aanval: „Ontken nu maar niet, dat je mij al die tijd hebt gevolgd. Van morgen belde je Flint vanuit mijn salon op. Kort daarop werden twee van onze mensen door een wagen van de Vliegende Brigade opgepikt Lauri haalt haar schouders op. „Dit is absurd. Ik eis, dat jullie mij onmiddellijk laten gaan." Nu is het de beurt van Pa Jongg: „De nacht, dat u in mijn restaurant dineerde, namen douanen op de „Asiatic Star" onze lading in beslag." En dan Gurd: „Wij liquideerden de enige verklikker in onze organisatie: Toady Leech. Hoe kon de politie dus van tevoren onze plannen weten?" Het is duidelijk, dat zij Lauri een heel wat groter speurders talenten toeschrijven, dan zij bezit. Ergens vindt Lauri het wel grappig en onwillekeurig moet zij glimlachen. „Hoe zou ik dat moeten wetenantwoordt zij tèn slotte. (Advertentie) IHBBB9 De door de Ramp onderbroken verkoop van 500 paar Herenschoenen j alleen eerste Was merken tegen uiterst lage prijzen B alleen eerste Was merken HERVATTEN WIJ HEDEN. f 17.95 f 18.95 SCHELLEKENS uiterst lage prijzen 119.95 Residentie-orkest onder Van Otterloo ME in a kt. t. 8ste Symphonie van Bruckner ET dezelfde muziek, tijdens het spelen waarvan vorige week Woensdagavond de dood hem verrastte. het Air uit de suite in D van Bach, heeft gisteravond het Residentie Orkest o.l.v. Wil lem van Otterloo, een ontroeren de, ultime hulde bewezen aan dr. Alexander Loudon, de eminente voorzitter, aan wie het orkest en het Haagse muziekleven zo uiter mate veel verschuldigd zijn. Het Vioolconcert in A kl. van Bach vormde te zamen met Bruckners 8ste Symphonie het programma van deze avond. Groot violist als Szyman Goldberg is, leverde hij voor zijn opvatting van Bach een schier volmaakt plei dooi. Nochtans slaagde hij ei niet in ons te overtuigen, wellicht om dat de intelligentie in zijn spel te zeer praevaleert en men in dit klankbeeld, hoe gaaf ook en schoon van klank, een innige mu zische bewogenheid mist, die ook het hart beroert. Het orkest, wel iswaar sterk gedund, wist toch de begeleiding niet doorzichtig te houden, zodat deze uitvoering een te zwaar massief karakter kreeg. Bruckners 8ste Symphonie was echter een indrukwekkende ervar ring. waarvoor Van Otterloo zo wel als het orkest onverdeelde be wondering verdient. Van Otter loo o-n de wijze, waarop hij dit gi gantische werk uit het hoofd diri- Beurzen open, dijken dicht' TELEMSIE-LTTZENDING OP ZATERDAGAVOND (Van onze radioredacteur) AMSTERDAM, 12 Febr. De bijeenkomst met publiek van het comité „Beurzen open, dijken dicht" van de gezamenlijke om roepverenigingen a.s. Zaterdag avond in de KRO-studio te Hil versum zal tevens in de televisie worden uitgezonden. Hierbij zal o.a. aandacht worden besteed aan de buitenlandse hulp. De uitzending in radio en TV zal beginnen dadelijk na de nieuwsberichten van 8 uur. Loterij door regering goedgekeurd (Van een onzer kunstredacteuren) AMSTERDAM, 11 Febr. Onze kunstenaars, die merendeels zelf geen geld te missen hebben, wer ken op hun eigen wijze mede aan de hulpactie voor de getroffenen van de watersnood: Zij schenken kunstwerken. Vanochtend was aan schilde rijen, grafiek, beeldhouwwerken en toegepaste kunst op het Ste delijk Museum binnengekomen een totaal van 650 objecten met een gezamenlijke waarde vaa naar rato 80.000. Ze worden door kunstenaars en kunstnijve- ren uit het hele land en daarbui ten persoonlijk toegezonden: de afzenders betalen zelf de dikwijls niet geringe transportkosten. De regering heeft thans toe stemming gegeven, de ingezonden werken te verloten ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Minister Cals en de heren Rei- nink, secr.-gen. O., K. en W., Vroom, hoofd afd. Kunsten van het departement, Bolkestein, oud minister, Witteman, voorz. van de voorlopige Raad voor de Kunst, Bruyn, voorz. van de Ned. Fede ratie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en Mari An- driessen, voorz. van de Alg. Kath. Kunstenaarsver., hebben zitting genomen in het aanbevelingsco mité. Het Nederlandse publiek, af gaande op enkele voorbeelden van moderne kunst, stelt zich onze kunstenaars vaak voor als wereld vreemde dromers. Geheel ten onrechte, aldus verzekert ons de schilder W i m Kersten, adjunct-conservator van het Stedelijk Museum. „Evenals in de jongste oorlog en bij het verzet tonen onze kunstenaars ook nu weer, midden in het volk te staan." Zodra de eerste berichten over de storm ramp bekend werden, ontving de Federatie van alle zijden vragen van kunstenaars: „Hoe kunnen wij helpen?" Mr. d'Aillv opent Om de belangstelling voor de loterij te stimuleren, zal burge meester d'Atlly Donderdagmiddag een tentoonstelling van het tol dusver binnengekomene openen, die tot 25 Februari zal duren. De inzending gaat evenwel door. Ook collectionneurs zenden bijdragen. Zo stuurde een particuliere verzamelaar een Breitner en een Fantin Latour, die toppunten van de loterij zullen vormen. Ook Marc Chagall is werk toegezegd en directeur Sandberg is in be spreking met meesters als Zad- kine en Henry Moore, die zich ze ker niet onbetuigd zullen laten. De opbrengst zal bestaan In de verkoop (op concerten, toneeluit voeringen enz.) van 200.000 loten a één gulden. Wanneer deze lo terij begint, staat nog niet vast: dit zal het Rampenfonds regelen en er komen ook nos andere lote rijen. Voorts de entree's der expo sitie a 50 cent. De GKF (Gebonden-Kunsten- Federatie), een onderafdeling van de Federatie, heeft op dé Dam een tijdelijk monument op gesteld met. een mast, een storm- en beelden. Er koenen berden bij. waarop het laatste nieuws over ramp en steunacties wordt aangekondigd en daarbij zal meteen de aandacht worden ge- Eén dag gage van Opera voor Rampenfonds AMSTERDAM, 12 Febr. Alle solisten, leden van koor, orkest en ballet, administratief en technisch personeel van de Ned. Opera staan één dag gage af aan het Nationaal Rampenfonds. Uit Itaiië bereikten de Ned. Opera telegrammen van Scipio Colombo, Sesto Bruscantini en Rosanna Papagni; uit Frankrijk van Frangoise Adret en Frangoïs Guillot de Rode, die hun diepge voelde deelneming met het ge troffen Nederlandse volk betuig den. Leo de Hartogh naar Rotterdam AMSTERDAM, 10 Febr. De toneelspeler Leo de Hartogh, die bij het gezelschap van Johan Kaart optreedt, heeft zich voor het volgende seizoen aangesloten bij het Rotterdams Toneelgezel schap» NOG deze maand zal het Sym- phonie-orkest van Minnea polis (Ver. Staten) onder leiding van zijn dirigent Antal Dorati de plaats van zijn vestiging een bijzonder concert geven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de geteisterde Nederlandse gebieden. KAMER VAN KOOPHANDEL AMSTERDAM: AMSTERDAM, 12 Febr- Bijna 200 gemeenten hebben de vermakelijkheidsbelasting, welke op de bioscopen drukt, terugge bracht van 35% tot een redelijk peil. Het is te hopen, dat Amster dam met het oog op het algemene belang van de stad en uit een oog punt van rechtvaardige verdeling van belastingdruk, dit voorbeeld zal volgen en de vermakelijk heidsbelasting voor bioscopen zal brengen op het voor andere ver makelijkheden geldende percen tage (20%). Aldus luidt een schrijven van de vestigd op deze tentoonstelling en loterij. Enige grafici zijn naar Zeeland getogen om litho's van de ramp te maken, die als premieprent voor alle kepers van loten be schikbaar worden gesteld; alles gratis. Het wordt dus een loterij zonder nieten! Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam aan B en W van de hoofdstad. De Kamer meent, dat de bio scopen in een bezwarende uit zonderingspositie zijn geplaatst, omdat het bioscoopbedrijf, aldus het schrijven, in de komende laren én groot aanpassingsver mogen en grote reservekracht zal moeten bezitten om b.v. de gevol gen van de ontwikkeling der tele visie te kunnen opvangen. De huidige toestand acht de Kamer speciaal voor Amsterdam bedenkelijk, omdat in de hoofd stad het bioscoopbedrijf een be tekenis heeft, welke ver uitsteekt boven de directe belaneen der exploitanten en boven de ont spanningsbehoefte der eigen be volking. Immers, in Amsterdam als vreemdelingencentrum van de eerste orde vormt het bioscoop bedrijf een essentieel onderdeel van de uitrusting, die de stad in staat stelt haar toeristische taak naar behoren te vervullen. geerde met een zekerheid, steu- .end op een volkomen begrip voor de machtige structuur en voor het wezen van deze muziek met haar demonische, extatische, visionnaïre en hymnische elemen ten. Muziek die ons confronteert met een titanische worsteling om eeuwigheidswaarden. Het orkest, het mocht dan hier en daar, zoals de celli bij de inzet van het scherzo, wel eens falen, wist over het geheel genomen de adembeklemmende spanningen in grandioze klank te realiseren. Kortom een vertolking die diep imponeerde en waarvoor Van Ot terloo terecht een langdurige hul de werd gebracht. v. d. V. Kaarten-actie voor Rampenfonds DEN HELDER, 12 Febr. De heer L. F. v. Neerynen, tekenle raar aan enkele ULO-scholen in Den Helder, die ten bate van het Rampenfonds een bordteken.'ng vervaardigde, ziet zijn idee tol grote afmetingen uitgroeien. Deze tekening liet hij op papier over. nemen, de schooljeugd werd in geschakeld en tot nu toe werden in Den Helder 20.000 kaarten ad 25 cent verkocht. Reeds is een se rie van 35.000 kaarten verzonden en uit diverse plaatsen kwamen aanvragen. Het comité heeft be sloten om 500.000 kaarten te plaatsen. NVerk voor evacué's in Krommenie (Van onze correspondent). ZAANSTREEK-Nrd., 12 Febr. Bij de Nederl. Linoleumfabriek te Krommenie kunnen voorlopig 20 mensen uit het noodigebied te wenk gesteld worden. De directie zal voor onderdak zorgen. Een der directieleden heeft aangebo den een groot gezin op te nemen in zijn woning. Texel telt nog vele zwakke plekken (Van onze correspondent). DEN HELDER, 12 Febr. In een korte gemeenteraadsvergade ring deelde burgemeester C. de Koning mede, dat het eiland nog verscheidene zwakke plekken telt, t. v.de Schans, Dijkmanshui zen, De Kaap, Oostersluis, Krasse Keet en twee punten in de Eier- landse polder. Op aandringen van de Rijkswaterstaat werd het vee uit de polder „Het Noorden" ge ëvacueerd. De plannen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis werden aangehouden. Boerenleenbank gaf f 2000 NOORDSCHARWÖUDE, 12 Febr. De Coüp. Boerenleenbank te Broek op Langendijk, welke over 1952 f 4000.winst maakte, besloot hiervan f 2000.uit te trekken voor de slachtoffers van de ramp. Het tegoed bij de Centrale Bank bedroeg f 343.656, terwijl f 551.502 verschuldigd was aan spaarders. De heer C. de Groot werd als be stuurslid herkozen en de heer Jac. Kostelijk als lid van de Raad van Toezicht. Het ledental bedroeg op 31 December 266. Castricum bijna 15.000 CASTRICUM. 12 Febr. opbrengst der huis.aan-huis-col- lecte bedraagt thans f 4821. In de vier kerken werd f 8619 bijeen ge bracht. De Diaconie der Ned. Herv. Gem. schonk f 1000. Begroting Wormerveer (Van onze correspondent). WORMERVEER, 12 Febr. De gewone dienst van de begroting 1953 van Wormerveer geeft een nadelig saldo aan van f 68.000. Het totaal der inkomsten is f 985.537.85 en der uitgaven 1.053.543.99. Het bedrag aan subsidies is f 39.000, waaronder f 6000 voor de Wormerveerse Gemeenschap, zijn de een gewone subsidie van f 1000 en f 5000 in verband met de viering van het 450-jarig be staan van Wormerveer in Juni a.s. BURGERLIJKE STAND. ZAANDAM. Gel.. Anthonie H, van Nooy André P Bakker. Allee M. Smit. Anneke Stroo. Jacob Otten. Corne Smi', Pieter Ttjssen. Ondertrouwd: C. J, G Knoop en J E Keet. M. van der Loo en T. Kwast. F. K. Dood en A. de Vries. J- van Manen en G. van -t Hof, A J Stam en J. W Spijkerman. D. J. Karmez en E Muusse. W. A J Müller en A P Rosmuller. J. G v. d Akker en P Scholtz. Overleden: Antje Valkoog 89 J„ Josephina Karstens 74 J-, Klaas Dunker 67 Jaar. Oplossing vorige OVERSPANNEN N+ROTEREN+I D IJ L N G K V E APOSTEL E R P E 4 I R I L S INTOMEN4L TE4S4E4N 4HE AGA*ANP+DOR NOTA4E♦MARE D^ONNODIGN ♦BOD4N4SET4 K A M A D E N IJ D O S 4 B I SON 4KB KRUISWOORD HORIZONTAAL 2 deel van week 9 uitroep van pijn 11 babygerci 12 medevennoot (afk.) 13 por 15 visnet 16 deel van dobber 17 sterkedrank 18 geluid 19 heiblok 20 Haar!, voetbalclub 22 vriend (Fransj 24 overstromen 25 Eng. bier 26 voorzetsel 28 zat 30 vrijplaats 32 tip 34 deel van naald 35 boom 37 hoogste deel 38 koning-keizer (alk.) 39 grauw 41 voorzetsel 42 vissen «naarl VERTICAAL 1 soort televisie 3 lengtemaat 4 vogelziekte 5 sociale bijslag 6 dsel van schip 7 slede 8 leesteken 10 tijdmaat 12 ondernemingsvorm (afk.) 14 loopje 16 kenmerken 20 schort 21 Noorse munt 22 zangstem 23 Europeaan 27 esdoorn 29 bouwgrond 31 zoogdier 33 ontkenning (Eng.) 35 Eng. telwoord 36 insect 39 de oudere (afk.) 40 pers. v.n.woord VANAVOND Amsterdam, 13 Febr. THEATER. Centraal (theater. 3 u U spréékt r moordenaar (Ned. Comedie). KI. Komedie, 8 u,: Potacch en Perlemoer iGcz. Joh. Kaart). Leidseplruitheuter, 8 U.: Bibelónlë (A.B.C.- Cabarel). Nieuwe Ue La Mar-Thcatcr, 8 u.: Het meisje met de grote voeten (Ensemble Wim Sunncveldi. Extase, van 4 u. af: Thé dansant met zijn orkest. Caramella van 8 u. af: Russisch Balalaika. Palace van 8 u af: Rhythm. Club m. m. v. Pola Ray monde (dansj. Stadsschouwburg, B u.: Geschlchten aus dem Wienerwald (Hoofdstad Operette, e.-t; (Gr. 3.30 i 8.15 Utr. Orkest o.l.v. Paul Hupperts, soliste Clara Haskll. plano (Kunstkring voor Allen): (Kl. z.) 8 u.. Henryk Szeryng (viool) en Tasso Janopoulo (plano). De Suite (1ste Holmersstr. 70) 8 u.: Lia Ziverts (sopraan). Bachzaal 8.15 u.: Nap de Klijn (viool) en Allee Heksch (plano) t.b.v. Nat. Ram penfonds. TENTOONSTELLINGEN. Sted. Museum, t m 16 Febr.: Graham Sutherland; t m 2 Maart: Collectie Domnlck. De Waag, t/m 15 Febr.: Kunsten Smaak, drie eeuwen eetcultuur. Willet Holthuyxen: Eigen verzameling Zoölogisch Museum: Tentoonstelling „Uier en Mens". Mus. Fodor t/m 4 Mrt.: Coliectie Singer. BIOSCOPEN. Alhambra 2.15. 7. 9 30, Za. en Zo. 1.30 3 45. 7. 9.30; De Ernst van Ernst. a.l. Apollo 2. 7.15, 9 30, Zo. 1.30. 3.30, 7.15, 9.30: Ik heet Nlkl, 14 J. Bio 2. 7.15, 9.30. Zo. 1.15. 3.30. 7.15. 9 30: De kleine wereld van Don Camillo a.l. Ceintuur 2, 7. 9.30, Zo. 1.15, 3.45. 7. 9.30: The greatest show on earth, 14 j. Capitol 2. 7.15. 9.30. Zo. 1.30 3.30, 7.15. 9.30: Bureau Zedenpolitie. 18 j. ReguUerabrecitraat) doorJ. voorst.. a.l. Cineac (Damrak) Cinema Parlslon De verdwenen City 2.15. 6.45 9.3CL 9.30. Zo. y 12 af t I j. 3.45. 6,45, d',30; The Law and the Lady. a.l. Corso 1.30, 3.45, 7.15, 9.30: Operatic Cultura 2.15, 8, Za, en Zo. 2.15. 7.15 9.30: Storm over Malakka, 14 j. Desmct 2.15, 7, 9.30. Za. en Zo. 1.30. 4. 7, 9.30: Hartstocht zonder liefde, 18 J. Do.: Zeg, luister eons even al. Edison 7.15, 9.30, Zo. 1.30, 3.30, 7,15. 9.30, Ma.. Di, en Wo. 2: Godln dor Jungle. 14 J., Do.: Sunset Boulevard, 18 J. Hallen 2. 7.15. 9.30, Zo. 1.30 3.30, 7.15. 9,30: Geluidsbarrière, 14 j. Krilerion 2,30, 7.15, 9.30, Zo. 1.30 3.45. 7.15. 9.30: Le Plalalr, 18 j. Luxor 11.30. 1 30. 3.45. 7,15. 9.30. Za en Zo. 11.30. 1 15, 3.15, 5.15. 7.15. 9.30: Carson City. 14 J. Nöggerafh 1.30, 3.45, 7. 9.30: De gouden poort. 18 j. Passage 1.30. 3.45. 7.15, 9.30: Verlaten Plaza"1 li ïl. J 1.30. 3.45. 7.15. 9.30. Zo. 11.30. 1.45 4, 7.15. 9 30: Ivanhoe. 14 J- Rcx 2. 7.15. 9.30 Zo. 1.30. 3.30. 7.15. 9.30 Zo zijn wij niet getrouwd. 18 j. Rialto 1.15. 3.30. 7.15. 9.30" Zo zijn WIJ niet getrouwd. 13 J. Boxy 1.30, 3.45, 7.15, 9 30: Het gevaar klopt aan 18 J. Royal 1 30. 3 45. 7. 9.30: Café „De Rode Engel". 18 J, Tusclïinski 2.15. 7. 9.30, Za. en ZO. 130. 3.45. 7. 9.30: Sterren stralen overal, a 1. Uitkijk 1 15. 3.30. 7 15. 9 30: Alles op een kaart, a.l Victoria 2 7 15, 9.30. Zo. 1.30. 3 30. 7 15. 9 30: De zonen van de Musketiers. 14 i West End 2. 7 15. 9 30. Zo 1 30, 3.30. 7.15. 9.30: Jungle Goud. 14 j. Assen delft, 13 Febr. THEATER iliurg Znt. 8 u Per Lucht post (O.K.K): Verenlglnggel). Zond. 8 Pinky (Kunst en Vriendschap). Den Helder, 13 Febr. BIOSCOPEN Tivoli t/m Ma.: Toen stond de aarde stil, 14 J.. Dl.: Toneelavond H. B. B,, Wo. en eet der wetlozen. 18 Witte Telefoon van een onbekende, Do.; De knuppel ln het apen- Schagen, 13 Febr. BIOSCOPEN Royal t/m Zo. 8. Zo. 3: Abbott en Cos- tello maken schoon schip, t/m Do. 8: Het Is middernacht, Dr. Schweït; Beverwijk, 13 Febr. BIOSCOPEN Luxor-Thonter t/m Wo. 7. 9 15: Opmars vrouwen: Kmnemcr-Tliealer t m Wo 15: Geheime opdracht; W.B.-Theatcr Ma. 8: Dc big van -het regiment. Castricum, 13 Febr. BIOSCOPEN Corso-Theater Vr. 8. Za. 7.15. 9.30. Zo. Koning Salomo, a. 1. Wormerveer, 13 Febr. BIOSCOPEN Corso Za en Zo, 8.15, Ma. Di. en Wo. 8: The Crimson Pirate, Zo. 4.15. Do. 8 Beau Geste. Krommenie, 13 Febr. BIOSCOPEN Centraal Vr. en Za. 8.15, Zo. 6 30, 8 30, t/m Do 8.15: Anna, 14 J.. Zo. 2.30. 4,30: Walt Disney. Zandvoort, MUZIEK Zoiperlust Zat. Volks" 13 Febr. Concert „Stem de« BIOSCOPEN ipole Zo 2.30: Alice in Wonderland. Starlift. a. I.. Polygoon voor Vr.. Zo. DL: Grote sportfilm van Zandvoort Meeuwen, Wo. oude kant. 18 j. „Meeuwen boven Sorrento" ALKMAAR, 12 Febr. De uit gestelde opvoering van „Meeu wen boven Sorrento", door de to neelgroep Herman Bouber, zal a.s. Zondagavond plaats vinden in „Het Gulden Vlies". AANBESTEDING. CASTRICUM. 12 Febr. Bij de inschrijving voor de bouw van een tweede O.L. school was de fa. Gebrs. Tromp alhier de laagste met f 102.350. De gunning is aan gehouden. C Radio-agenda^ ZATERDAG 14 FEBRUARI y.uu nam. iura y.oö Waterstand.). vr-nu' 10.00 „lijdelijk uilgescliakeia caus, lo.os Morgenwoaing. VrittA: iu.zo Voor aroei- aeït ct;ntlnubeanjv. n.au Celio en piano 12.00 Gram. (12,30—12.33 Lano- en tuinoouwmeaed. 13 ou Nieuws en commen taar 13.20 Accoroeonmuz. 13.50 Kaoio- eekjournaal. 14,15 Hawalianmuz. 14.33 r Amateursprogr. doen". Phllh. ork. 17.00 :re,akamploensch. West-Fnes progr 15.30 „Eerst denken, 15.45 Grain 10.15 ttai Voor de jeugd. 17 45 schaatsenrijden. 18.00 Nieuws. 18.15 VARA-Varla. 18.20 SHEW; 1M? Rcguitz.: „Zoeklicht op Defensie 19.00 Artist, Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 11) 40 „Het Oude Testament In deze tijd", raus 19,55 „Deze week", caus. VARA- 20 00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socia listische commentaar. 22.15 Weensc mui. 22.40 „Onder do pannen", hoorspel. 23.00 Nieuws, 23.15—24 00 Gram. HILVERSUM II. 298 m.' KRO: 7.00 Nieuws, 7,10 Gram. 7.15 Gymn. 7.30 Ge- 7.45 Gebed en liturg kal. 8.00 8,18 Gram. 9.00 Voor Wijde r.. Nieuws en de huisvrot kleuters. 10,1 11.45 Gram 12.00 Angelus 12.03 Gram. (12.30—12,33 Land. en tulnbouwmcdcd,12.55 Zonno- ""jzer. 13 00 Nieuws en Kath. nieuwa. 13.20 Amusommuz. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.4» Da meskoor 15 00 Kroniek van lett. en kun- ts 40 Harmonle-ork. 16.00 Pianospel, ïnon Gregoriaans. r— 5 Journalistiek 3 2a Accordeonsoel. Jg 45 10 1(J Gra_ LS.30 Gram. „100 jaar weekoverz. Bulten), corresp 19.00 Nieu -nof. 19 20 Parlem. 20.20 Lichtbaken. ca__ kromstaf. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Ac- tuallt 22 00 Lichte muz 22 30 „Wij lulden de Zondag In.' 23 00 Nieuws. 23 15 Nieuws ln Esperanto 23 2224.00 Gram. TE?.F ,,.„^IEP,l0n?AMMA VO°R VRIJDAG AVRO: 20 1521 45: Journaal: schep pende handen, weerbericht: pauze, „Ga ie even mee naar de kelder.'"; dagsluiting. ZATERDAG T4 FEBRUARI Engrlen-I. BBC Hnme Srrvice. 330 m 12 00 BBC W»lsh Orchestra 12 55 Gevar. broer. 13 55 Weerber 14.00 Nieuws. 14 10 Gram. 14 Arbeiders- én miinwe'-kei-s- orkest. 1-, 30 Lichte nw: 16 on Srtints ei-kest, .16 40 Snort 17 35 Gram 19.00 ynop kinderen 18 55 Weerber. 19 00 Par tem nvcrz'-ht 21 00 Gevar. nroor 29 00 OAnnnVSn JtI H°orsPel 23.45 Gebeden. Engcii en 147<r„, Parlem overzicht.. 13.15 BBC llelit programme. 1500 12 00 BBC Welsh OThestra lehte muz. SoortprnnUo li.i.5 Llnhte ..ft0 Vsr)été Qrkest "1 "z, in 15 Mtlit, orkest. r 17.45 Orgelspel iR oo Fllmpi Soorti'Usl, 19,00 Jazz-muz. 1 idinioumaaL 9 ^oor kleuters. 1 Henr-nc Br»««»|. Vlaams 23 h. Sportjournaal (224 e

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2