Valentijn-dag Er zat een groot gat in de Afsluitdijk Werving B.B. gaat door Diefstal wordt in Zeeland snel en streng berecht Verlieslijst Rode Kruis Vrfg&g 13 F -vbrwi. 1063. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blaff Ontdekking van Kamper garagehouder Zandiichaam van de dijk reeds aangetast Er konden wel drie auto's in staan A CHTERAF is gebleken dat de af- sluitdïjk op het randje van door braak heeft gestaan zonder dat iemand er erg in gehad heeft. Het was pas tegen Zondagmorgen elf uur dat men besefte hoe gevaarlijk het wel geweest was in deze beruchte nacht. Het was de Kampenaar Van Zeist, een garagehouder, die tezamen met een vriend een kijkje ging nemen op de Afsluitdijk en bij toeval het gat ontdekte. Het water was toen reeds zover gezakt, dat het geen kwaad meer kon. Toch heeft de ijlings ont boden dijkwacht het raadzaam geacht het gat zo snel mogelijk te stoppen. Het Kamper Nieuwsblad heeft met de heer Van Zeist een onderhoud gehad en deze heeft het een en ander van zijn tocht medegedeeld. Van Middclharnis ontsnapt De heer Van Zeist heeft een goede bekende in Elburg en wel de zoon van notaris Hoefhamer. Deze Hoefhamer vroeg Vrijdag vóór de overstroming de Volkswagen van de heer Van Zeist te leen om een tocht te maken naar bekenden, in Middelharnis. De bedoe ling was dat hij de Zondag over zou blijven en dan Maandag weer met de wagen terug zou komen. Zaterdag voor de ramp heeft hij de wagen gehaald en is naar Middelhar nis gereden. Tegen 12 uur kwam hij daar aan. Wat de heer Hoefhamer bewogen heeft weet hij nu nog niet, maar het eerste wat hij deed in Middelharnis was vra gen wanneer de boot naar de vaste wal zou vertrekken. Ondanks het aan dringen van zijn vrienden wilde hij met de eerste boot weer terug. Het was net of een innerlijke stem hem waarschuwde dat er iets te gebeuren stond. Reeds met de eerste boot dat was 's middags om 4 uur ging hij weer terug naar de vaste wal en toen weer naar Elburg. Van daar telefo neerde hij naar Van Zeist te Kampen, dat hij weer terug was. Deze was blij dat hij weer terug was, gezien de op komende storm. Later heeft men bericht gekregen, dat de kennissen waar hij geweest was, het water tot aan de eerste ver dieping in huis hadden staan! De heer Van Zeist heeft dus op het nippertje zijn Volkswagen behouden! Toen Zon- 9 NOOD VERBINDING VAN DE RA DIO-AMATEURS. Wij waren in de gelegenheid een kort bezoek te brengen aan de centraalpost van het radionet te Den Haag. Van hieruit wordt via een net van ama teurradiostations een permanente verbinding met het noodgebied on derhouden, dat voor de hulpver lening en de organisatie van alle werkzaamheden in verband met de ramp onschatbare diensten heeft bewezen. DE KAART geeft een overzicht van de in dit net ingeschakelde ama teurzenders. De verbinding met Vlaardingen, Ouddorp en Goede reede loopt Via een zender in Zwol le, daar deze een beter direct con tact krijgt met deze stations dan Den Haag. De politieposten Laren en Soest zijn op dit net ingescha keld en nemen de berichten over, die voor de radio-omroep bestemd zijn. Het contact tussen de diverse stations is ook mogelijk, doch hier bij treedt Den Haag als „ver keersregelaar" op. dagmorgen bekend werd dat een ramp Nederland had getroffen, belde de heer Hoefhamer de heer Van Zeist weer op of hij genegen was om samen een tocht te maken naar de Afsluit dijk. De heer Van Zeist gaf hierop een toestemmand antwoord en zo gin gen al vrij vroeg de heer Van Zeist en zijn vriend Hoefhamer op weg naai de Afsluitdijk. Heel toevallig 's Zondagsmorgens stormde hel nog, hoewel lang niet in die mate als <fe nacht daarvoor. Eenmaal op de Af sluitdijk gekomen, bleek welk een enorme rol de Afsluitdijk gespeeld heeft bij de waterkering van dit deel van Nederland. Het waterverschil be droeg naar schatting een meter of vijf. Nog steeds sloegen de golven met machtige v kracht tegen het dijk- liehaam. Boven op de dijk was het niet uit te houden. Even voor het monument van de Afsluitdijk (het gedeelte dat het laatst gesloten is) stond een hekje open. Hoefhamer vroeg om te stoppen, want hij wilde eens even op de dijk gaan kijken. Van Zeist, die aan het stuur zat, reed nog een hondei-d me ter door en samen klommen ze naar boven. Oppervlakkig gezien had de dijk vrijwel geen schade. Wel waren over al stenen uit geslagen en ook gedeel ten van het basalt waren verdwenen, maar verder was er niets te zien. „Kijk daar dan eens," zei Van Zeist en wees zijn vriend op een gat in de Openbare terechtstelling in Kanton HONGKONG. Volgens het te Kan ton verschijnende blad Nam fong jat Po, zijn te Kanton in het openbaai- dertien contra-revolutionnairen door een nekschot terechtgesteld. De dertien terechtgestelden werden voor een volksrechtbank te Kanton er van beschuldigd contra-revolution- naire verraders te zijn. 75 andere beklaagden werden tot gevangenisstraffen veroordeeld en nog elf kwamen onder openbaar toezicht. dijk. Van enige afstand was van een gat niets te zien, maar toevallig waren ze op een plek gaan kijken waar juist dit gat geslagen was. Op deze plaats hadden de golven eerst het basalt weg geslagen. Ook de stenen waren ver dwenen, alsmede een groot gedeelte van de grasmat. In het zandiichaam van de dijk was een reusachtig gat geslagen, waarin wel drie auto's konden staan. Het water was inmiddels weer zover gezakt, dat het niet meer bij het gat kon komen. Op hun vraag of er nog veel schade was aangericht aan de dijk, antwoord de een caféhouder uit de buurt, dat de dijk zich prachtig mooi gehouden had en dat er geen gevaar bestaan had voor een doorbraak. „Ga dan maar eens even kijken," vertelden ze de caféhou der. Toen deze het grote gat zag, holde hij naar de telefoon om de dijk wacht te waarschuwen. Het gat is later met de grootste spoed gedicht. Tot zover het verhaal van de heer Van Zeist. Wij vroegen de heer Van Zeist nog of er geen dijkwacht langs de dijk geweest was. De heer Van Zeist antwoordde, dat geen mens in staat was om in dit noodweer een afdoende controle uit te oefenen. Op een kleine afstand was er niets van het gat te zien, zodat men er vrijwel bo venop moest lopen om het te kunnen Dag der Vriendschap-Dag van Ook handen at van aangespoelde goederen Zes maanden gevangenisstraf kreeg P. F. de W. uit Hontenisse toebedeeld van de Middelburgse Politierechter en h\j werd ogenblikkelijk gevangen geno men. De man had langs de dijken aangespoelde goederen verzameld en zich toegeëigend goederen van watersnoodslachtoffers. Een verslaggever van de Prov. Zeeuwse Courant had hierover eeu kort onder houd met mr J. L. Andrea, substituut-officier van Justitie te Middelburg. Er worden thans, zo zei hij, drie erlei soorten vergrijpen gepleegd, na melijk het plunderen uit verlaten hui zen of van ontruimde erven, het weg nemen van goederen, die toebehoren aan evacué's en het zich toeëigenen van aangespoelde goederen op de stranden en langs de dijken. Enige arrestaties werden reeds verricht. Te Yerseke werd een man aangehouden, die er van verdacht wordt zich aan goederen van evacué's vergrepen te hebben en in een andere plaats bevin den zich twee jonge mensen in arrest, die men verdenkt van plunderen. In zaken, die verband houden met de watersnood zal streng en snel door de Justitie worden opgetreden, zo verzekerde ons mr Andrea. De politie is dag en nacht in touw, waarbij zij uitstekend werk verricht. In de onder water staande gebieden wordt ge patrouilleerd met motorboten, die voorzien zijn van zoeklichten en de politieambtenaren zijn bewapend met karabijnen. Men kan er dus zeker van zijn, dat aan de bewaking de volle aandacht wordt besteed. Het justitiële apparaat in Zeeland is door de watersnood prac- tisch niet ontwricht geworden. Alleen voor het kanton Zierikzee, dat Schou wen en Duiveland, Sint Philipsland en Tholen omvat, zal een tijdelijke voor ziening nodig zijn. De communicatie middelen zijn thans echter al zo ver beterd, dat eventuele delinquenten zeer snel naar Middelburg overge bracht kunnen worden voor hun be rechting. Dezelfde dag. 'Wat tenslotte het geval van de man uit Hontenisse betreft, die zes maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf kreeg, nog het volgende. De po litie trof op zijn erf en in zijn schuur- een grote hoeveelheid goederen aan, zoals planken, balken, meubilair en een vat met petroleum. Dit alles was aangespoeld en niet aangegeven bij de burgemeester. Bij zijn ondervraging durfde de man zelfs beweren, dat hij sommige goederen al jaren in zijn be zit had, maar hij had er blijkbaar niet op gelet, dat deze voorwerpen door weekt waren en dat de modder van de dijk er nog aankleefde. Onmiddellijk heeft de politie het heerschap gearresteerd en naar Mid delburg overgebracht, waar hij werd voorgeleid. Zijn veroordeling volgde nog dezelfde dag. 125 maal rond do aarde Viruly benoemd tot K.L.M.-commodere DEN HAAG. Gezagvoerder-schrij ver Adriaan Viruly, is met ingang van 6 Febr. jl. tot commodore op de Noord- atlantische routes van de KLM be noemd. De titel van algemeen chef vlieger, welke de heer Viruly sinds 't einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming komen te vervallen. Commodore Viruly die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste KLM-vliegers. Se dert April 1927 toen hij zijn FIA-brevet verwierf, heeft hij meer dan 17000 vlieguren op zijn naam gebracht, waar bij hij bijna 5 millioen kilometer af legde ofwel 125 vluchten rond de aarde op zoek naar moeder Notehoom DEN HAAG, 12 Febr. In Brielle sprak een verslaggever van de Tel. de vorige week met de weduwe J. -T. Noteboom uit Nieuwe Tonge, die zwaar getroffen was door de ramp en twee dochters en vijf kleinkinderen verloor. Volgens haat zeggen zou ze naar Den Haag gaan als voorlopig einddoel. Hier blèek zij echter niet te zijn aan gekomen en haar zoon. de heer IJ. Noteboom. die eveneens geëvacueerd is en in de studentenbarakken te Delft een tijdelijk onderdak heeft gevonden, was ten zeerste ongerust, dat hij zijn bijna 70-jarige moeder nergens kon vinden. Op het Rode Kruis in Den Haag bleek ze niet geregistreerd, en waar hij ook kwam, kreeg hij negatieve be richten. Ten einde raad wendde hij zich tot de Haagse redactie om hulp. Bij informatie door ons bij de burge meester te Brielle bleek, dat zij van daar vertrokken was zonder enig adres na te laten. Door bemiddeling van het hoofd van de afdeling radio van de R.V.D., de heer A. van der Tool, wiens mede werking vervolgens werd ingeroepen, werd Woensdagmiddag enkele malen door de radio naar het adres gevraagd. In de namiddag kreeg de heer No teboom zowaar bericht, dat tot zijn grote vreugde zijn moeder in Monster in het Westland een tijdelijk onder dak heeft gevonden. Moeder en zoon zaten dus zonder dat zij het wisten op korte afstand van elkaar. Gemeenschappelijke markt voor kolen en ijzererts PERL (Saargebied). Een trein met cokes uit het Roergebied, voor Franse fabrieken in Lotharingen, is zonder bij Perl door de douane onderzocht te zijn, de grens gepasseerd. Deze ge beurtenis luidde de totstandkoming in van de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen, Alle douanetarieven zijn in de afgelopen nacht vervallen, krachtens een besluit van het hogere gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap. Joego-Slavië krijgt W ereldbank-lening WASHINGTON. De wereldbank heeft Joego-Slavië voor de financie ring van economische ontwikkelings plannen een lening o.a. in Nederland se guldens beschikbaar gesteld De lening, die omgerekend in Neder lands geld 114 millioen gld. bedraagt, zal bijdragen tot een spoedige verho ging van de industriële productie. De lening zal gebruikt worden voor de uitvoering van 27 projecten. Deze projecten maken deel uit van het eco nomische programma der Joegoslavi sche regering, dat voorziet in een ver hoging van de industriële productie met 30 pet. De looptijd van de lening is 25 jaar en de rentevoet, met inbegrip van de bankcommissie, bedraagt 4% pet. Met de aflossing zal op 15 Augustus 1956 worden begonnen. Lichaam kan bij rampen doeltreffende hulp verlenen Minister Beel is geen goochelaar. Zijn verklaring voor de radio en in de Tweede Kamer, dat het mogelijk is de burgerbevolking van ons land tegen het oorlogsgeweld te beschermen, betekent niet, dat hij een middel heeft gevonden om het fantastische koepel-idee te verwezenlijken. Dat becld-verhaal-plan, vóór de afgelopen oorlog door enkele lieden serieus gepropageerd, voorzag in de bouw van enorme stalen koepels boven de steden. Minister Beel, die belast is met de voorbereiding van de burgerlijke verdediging, doelde op meer reële bcsehermingsplannen; hij doelde op de B. B., de ..Bescherming Bevolking". Vlotte aanmelding gewenst De B.B. is een organisatie van 200.000 vrijwilligers (brandweer, red dingsploegen e.d.), waarmee wij ons, zo goed als wij kunnen, verzekeren tegen de gevolgen van een eventuele oorlog. Wie van deze verzekering pro fijt wil trekken, d.w.z. wié in tijd van nood beschermd hoopt te worden door een goed uitgeruste en goed geoefende hulporganisatie, moet van dit ogen blik af zijn premie gaan betalen. Dat is bij alle verzekeringen gebruikelijk. De premie, welke de B.B. van ons vraagt, bestaat uit enkele vrije uren. De overheid zorgt voor het grootste deel van het materieel. Van de bur gerij wordt verwacht, dat zij de ge legenheid zal benutten om met dit materieel een organisatie tot leven te brengen, die bij rampen doeltreffend hulp kan verlenen. Doeltreffende hulp veronderstelt geoefendheid. Als wij het beschikbare materieel in pakhui zen laten liggen tot de nood aan de man komt, zal de B.B. in plaats van een soepel en snel werkende organi satie, een verzameling machteloze mensen zijn, wier optreden alleen maar bijdraagt tot vergroting van de ver warring. Wie zal daar de dupe van zijn? Wij zelf. Geen redelijk mens kan genoegen nemen met zo een situatie. Laten wij dan de consequentie trek ken en ons aanmelden om nu reeds geoefend te kunnen worden in een van de diensten van de B.B. Het is nodig. De politieke barometer staat nog steeds op buiig. Meldingsadressen in Apeldoorn De wei-ving geldt voor allen, die in 8e lijst van slachtoffers watersnood. Uitgegeven 12-2-'53. BRUINISSE Echtgenote van v. d. Bregt, laatste adres: Noorddijk 19. BURGH (Z.) Van Loozen, Johannes, geb. 2-2-59 te Burgh, laatste adres: C 20. Nikerk, Jozióa Sara, geb. 30-3-04 te Rotterdam, echtgenote van Marinus van Diest, laatste adres: C 35. Barendse, Elisabeth Jacoba, geb. 21-3- 14 te Burgh, echtgenote van Willem van Dongen, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Cornelia Pieternella Ja coba, geb. 3-11-44, dochter van Wil lem van Dongen en Elisabeth Ja coba Barendse, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Stoffel, geb. 28-2-46 te Burgh, zoon van Willem van Don gen en Elisabeth Jacoba Barendse, laatste adres: C 19a. Van Dongen, Marinus, geb. 28-11-48 te Burgh, zoon van Willem van Dongen en Elisabeth Jacoba Barend se, laatste adres: C 19a. Jonker, Adrianus, geb. 12-5-80 te Dui- vendijke, weduwnaar van Janna Metselaar, laatste adres: C 24. Kenters, Janna, geb. 16-8-68 te Burgh, weduwe van Adriaan Fondse, laatste adres: C 17. Fondse, Arnoldus Josephus, geb. 23-12- 91 te Burgh, gescheiden van Jo hanna Catharina Veldhuis, laatste adres C 17. Van Loozen, Neeltje, geb. 12-6-86 te Burgh, laatste adres: C 20. 's-GRAVENDEEL Van Soest, Margaretha, geb. 18-5-98. Kranendonk. Maaike, geb. 27-12-40. Smitshoek, Willempje Teuntje Adriana, geb. 6-6-99. Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9-2-53: Van den Berg, Hendrik, geb. 1-8-1887, dd. 6-2-53 overleden en voorlopig begraven in Dubbeldam. Aanvulling van personalia le lijst dd. 4-2-53: Groot, Jacob, geb. 18-12-98, laatste adres: Langestraat. Appeldoorn, Jan. geb. 30-12-99, laatste adres: Molendijk 50. 's-GRA VENPOLDER De Witte, Geertje Jacoba, geb. 17-7-95 te Duisburg, echtgenote van Kor- nelis van der Weele, laatste adres: Schoolstraat 13. HONTENISSE Van de Velde, Jacobus, ca. 66 jaar, laatste adres: Tasdijk 8 te Klooster- zande. KAPELLE (Z.) Nijsse, Foort, geb. 24-11-37 te Rilland- Bath. KORTGENE. Dierkx, Bernhard, geb. ,24-9-46 te Djakarta, zoon van Abraham Dierkx en Augustine Jacobs, laatste adres: Torendijk 117. Ver burg, Jan, geb. 21-7-95 te Kats, echtgenoot van Adriana Verhulst, laatste adres: Torendijk 41. Van Hoorn, Jannetje Pieternella, geb. 22-10-85 te Wemeldinge, laatste adres: Torendijk 29. Platschorre, Levina, geb. 16-4-69 te Kortgene. weduwe var Johannes Verwei, laatste adres: Torendijk 31. KRUININGEN Aanvulling van personalia 5e lijst dd. 9-2-53: Saaman, Arie, geb. 25-7-04 te Krui- ningen, echtgenoot van Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. Poelman, Cornelia, echtgenote van Arie Saaman, laatste adres: Spar damme. Saaman. Jan, geb. 30-12-32, zoon van Arie Saaman en Cornelia Poelman, laatste adres: Spardamme. EEN GOED GEOEFENDE OPRUIM EN REDDINGSDIENST kan in tijd van nood duizenden het leven red den. Vandaar dat de instructeurs, die de vrijwilligers de nodige ken nis en vaardigheid moeten leren, zelj een grondige opleiding ontvin gen. (Opname uit de B.B.-film: ,*Buurmans buurman") tijd van nood zich voor een volledige dagtaak willen melden (de zg. full timers), voorts voor degenen, die bij toerbeurt dienst willen doen (de zg. part-timers) alsook voor hen. die pas in dienst treden als zij hiertoe een oproep hebben ontvangen. Bij de wervingskantoren In onze ge meente liggen formulieren gereed voor de aanmelding van de vrijwilligers (sters), terwijl daar ook alle gewenste inlichtingen zijn te verkrijgen. Deze wervingskantoren zijn: Verkeersbureau V.V.V., Stationsplein 4, dagelijks geopend van 9—12 en 14—17 uur. Zaterdags alleen van 9—12 uur, tel. 2269; de heer O. Huisman, Acacialaan 27, dagelijks van 16—18 uur; de heer W. Weenink, Hazenlaan 120, dagelijks van 18—19.30 uur; de heer H. J. v. Neck, Zwolseweg 275, tel. 4007, dagelijks 8—23 uur; de heer B. Berends, Wormense Maten 19, Dinsd., Donderd. en Vrijd. 19—20 uur; de heer E. Veenhuizen, Brinklaan 207. dagelijks 18—19.30 uur (tel. 6551); de heer K. Nengerman, Zwolse Bin nenweg 38. dagelijks 19—21 uur (niet 's Zaterdags); de heer B. Stoker. Zwolse Binnenweg 17, dagelijks 19-21 uur (niet 's Zater dags), tel. 4385; de heer E. Kozijn, Zwaluwweg 1, Maandags 1922 uur; de heer R. H. Wulfsen, Driehuizer- weg 62, dagelijks 18—19.30 uur, tel. 5118. Alle wervingskantoren zullen vanzelf sprekend 's Zondags gesloten zijn. Voor dienst bij de E.H.B.O., de me dische dienst, radio-telegrafie, admi nistratie en dergelijke kunnen zich ook vrouwen opgeven. De diensten voor het opruimlngs- en reddingswezen, de brandweer, zie kendragers. chaufferen, gasverkennen, pionierswerk en dergelijke zijn uit sluitend voor de mannen bedoeld. MIDDELHARNIS Appel, Hendrik, geb. 23-10-26 te Mid delharnis, laatste adres: Voorstr. 51. NIEUWERKERK Van de VeldeEveraert. Magdalena Stephanie Aloisa, geb. 18-2-13 te Amsterdam. Van de Velde, Maria Aloisa, geb. 12-8-34 te Stoppeldijk. Van de Velde, PetroneLa Paulina, geb. 9-3-40 te Capelle. Van de Velde, Nicolaas Jacobus Maria geb. 13-11-47 te Capelle. Van de Velde, Rosalia, geb. 8-3-52 fe Nieuwerkerk. STELLENDAM Geïdentificeerd: Van Lenten. Arentje, geb. 1882, laatste adres: Molenkade 53. Koese, Lodewijk Jacob, geb. in 1941. laatste adres: Wijk II 17a. Koese, Jan Marius. geb. in 1952, laatste adres: Wijk II 17a. Tanis, Claartje. geb. in 1877, laatste adres: Wijk II 8. Kieviet, Martha, geb. in 1925, laatste adres: Meidoornstraat 2. Einde van 8e opgave. (Het Ned. Roode Kruis kan in ver band met de omstandigheden, waar onder de gegevens van deze verlies lijst worden verzameld, niet de vol ledige garantie geven voor de be trouwbaarheid. Het is dus mogelijk, dat een enkele wijziging achteraf noodzakelijk zal blijken).

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5