'mm Kerkstraat in Pretoria is de langste ter wereld DERMA giOOBTS HART Reis naar het heilige meer van Afrika Overal sporen van Nederlandse invloed Als de Jacaranda's bloeien.... DAM Vrijwilligers voor de B.B. Vrijdag 13 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad (Van A. Kaptein te Kaapstad) „De langste rechte straat ter wereld is niet Broadway in New York, maar de Kerkstraat te Pretoria. Zij is namelijk elf mijl lang". De heer H. P. H. Behrens, de bekwame voorlichtingsambtenaar van Paul Krugers stad, zegt het met begrijpelijke trots. Hij wijst mij, ter wijl hij me drie dagen achtereen in zijn auto door Pretoria voert, alle prachtige lanen en parken en huizen en kanto'ron Hij probeert het allemaal zo objectief, zo collegiaal mogelijk te doen. Maar telkens spreekt, uit een enkel woord, een enkel gebaar, zijn oprechte trots, zijn warme liefde voor de stad. En ik kan dat begrijpen. Het Kerkplein is het centrum van de stad. Daar ligt de oude raadszaal, waarin het parlement vergaderde in de_ dagen, toen Oom Paul nog presi dent was. De hoeksteen vermeldt, dat hij gelegd is „door Z. H. Edele den Staatspresident S. J. P. Kruger op 6 Mei 1889". En hij draagt voorts de naam van de gouvernementsarchitect S. Wierda, wiens heit en mêm wel ge leefd zullen hébben in de contreien van Leeuwarden of Heerenveen. Kru ger liet immers vele Nederlanders komen om het volk van de Transvaal te helpen bij de opbouw van de jonge Staat. De nieuwe emigrantenstroom laat deze historie thans herleven: de Nederlanders vormen verreweg het grootste percentage van de nieuwe ingezetenen der Unie. Ik heb ge gronde redenen om aan te nemen, dat dit percentage in de komende jaren nog beduidend zal stijgen. In Krugers huis. Pretoria heeft talloze mooie ge bouwen; die men beslist moet gaan zien. Daar is het Unie-gebouw, dat Sir Herbert Baker ontwierp en dat, bovenop een heuvel en temidden van een reusachtige bloemtuin, ligt te pronken in de zon. Daar is het in drukwekkende gedenkteken voor de Voortrekkers, met zijn marmeren fries, die gans de geschiedenis van het stre ven en zwoegen en vechten en lijden der bijna legendarische pioniers uit- beelt. Pretoria heeft zijn grote kerk, waar voor generaal Botha de eerste steen legde. Pretoria heeft zijn enorme staalfabrieken, zijn fonteinen, zijn stadsparken, die nog steeds onder be heer staan van de Nederlander H. Bruins Lich. Het is alles mooi en groots en men moet het zien. Maar de mooiste, waardevolste plaats blijft, naar mijn gevoel, toch het een voudige huis, waarin Paul Kruger woonde. Het is een huisje van één verdieping. Voor en achter heeft het een stoep, die overhuifd wordt door eenvoudige zinken platen. De twee stenen leeuwen, die bij de deur liggen en die geschonken werden door de diamantkoning Bamato zijn eigen lijk veel te groot en te pompeus voor een eenvoudige ingang. Dit huis is het geestelijke middel punt van Zuid-Afrika. Ik erken graag, dat ik er binnen gestapt ben met een gevoel van diepe eerbied. Want dit is het huis, waarin de Grote Eenvoudige leefde, die zijn wijsheid putte uit de Bijbel en die behalve staatsman, rech ter, natiebouwer en strijder óók leke- preker was. En vóór alles een held van het zuiverste water. „Uit ieder Nêerlands hart" In dit huls hangen de portretten van hem en zijn vrouw. Maar er hangt óók een portret van koningin Wilhelmina en daaronder staat geschreven: „Wees Kruger en zijn edel heldenvolk gena dig, Die beê rijst thans omhoog uit ieder Neêrlands hart". En naast dat prachtige portret hangt een oorkonde van de Amsterdamse studenten, die op 19 December van het jaar 1900 „hulde hebben gebracht aan Z. H. E. presi dent Kruger bij zijn tocht door hunne stad" en die de hoop uitspreken, dat het volk der Zuidafrikaanse republie ken weer spoedig als zelfstandige staten in vrede zullen kunnen leven. Bij de zeven handtekeningen staat die van A. E. d' Ailly! Er liggen albums met huldebetui gingen uit alle oorden ter wereld (waaronder een van de Amsterdam mers uit de buurt Y Y, die hem een stoel aanboden, ontworpen door Johan Been), er ligt een pijp, die de latere Koningin Wilhelmina hem schonk, toen INGEZONDEN MEDEDELING. 9 moehuiverig 'Misschien voorboden van een griep.Doe er Iets tegen: neem een 'AKKERTJEVSx In korte tijd vóelt U zich weer fiU^-Ay kKKiRTJES# helpen direct/ Want Pretoria is een stad, die men lief moet heb ben. Heerlijk liggen haar wijken tegen de berghellingen, tegen de heuvels en in de dalen en overal zijn er de bomen en de bloemen, die de stad maken tot een der beste woonplekken ter wereld. Het enige, wat detoneert in al deze schoonheid, is de verzameling universiteits gebouwen. die men heeft opgetrokken in alle denkbare bouwstijlen. De rest van Pretoria is vrijwel volmaakt. Alle Nederlanders, die ik er sprak er wonen duizen den van onze landgenoten in de Jacaranda-stad waren het daarover eendrachtiglijk eens. En dat wil onder Nederlanders (óók in den vreemde) nogal wat zeggen, als U mij veroorlooft dat op te merken. Jacaranda-bomen heeft, dat ze, op regelmatige afstand naast elkaar ge poot, een afstand van 275 mijl zouden beslaan. „U moet beslist terugkomen als in Pretoria de Jacaranda-bomen bloeien. Dan is de stad één weelde van paarse, vlammende bloemen. En dan wel, dan zijn we waarlijk een beetje trots op Pretoria. En eigenlijk op héél ons land", zegt hij kalm. Ik versta dat. Maar ik geloof, dat de Afrikaners trots kunnen zijn op Pretoria ep op heel hun land, omdat zij gedaan hebben wat menselijk onmogelijk schoon. Zij hebben hun natie als een Phoenix doen herrijzen uit haar as. zij een meisje van zestien jaar was. Er staat een roodpluchen stoel, hem aangeboden door de gemeente 's-Gra- venhage. Er liggen, in een vergeelde enveloppe, een paar van zijn grijze haren. En op die enveloppe staat ge drukt: „Boek- en Papierhandel, Druk kerij Gebr. Wolff, Kerkstraat 10, Hil versum". Er zijn honderden foto's, vele geweren, Bijbels, messen, borst beelden. Het oude huisje staat stamp vol met herinneringen. Maar de slaapkamer van de presi dent is nog precies zoals hij altijd was. Er staat een bed. Er staan een stoel en een kastje. Méér niet. Aan de muur hangt slechts één versiering: een kleine, op fluweel geschilderde tekst, zoals men ze voor een gulden koopt in een winkeltje. „De I-Ieere zij met u" staat er op. Men kan zich nauwelijks indenken, dat hier de man geslapen heeft, die in 1899 de oorlog verklaarde aan het Britse wereldrijk, dat toen op het top punt van zijn imperiale macht wasl Herwonnen zelfstandigheid. Mijn vriendelijke gids, de voorlich tingsambtenaar Behrens, zet me 's mid dags uiteen, dat Pretoria zóveel Het imposante voortrekkers-monument, dat gebouwd werd op een der heuvels, die Pretoria omringen. Ex-generaal Kuntze op erewoord vrij BONN. Ex-generaal Walter Kuntze, die door liet gerechtshof van Neuren berg tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, is wegens z\jn slechte gezondheid op erewoord vrij gelaten. Kuntze werd veroordeeld in ver band met een gijzelaarszaak. Tezamen met een aantal andere generaals werd hij er van beschuldigd, de executie te hebben gelast van gijzelaars tot een aantal van vijftig voor Iedere Duitser, die in de Balkan door verzetsstrijders gedood zou worden. SPECjAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. FRANS MINISTER AFGETREDEN PARIJS De Franse minister van Gezondheid. Andrè Boulémy, legen wie in de Nationale Vergadering de laatste tijd critiek is uitgebracht om dat hij ambtenaar geweest is van de regering van Vichy, is afgetreden. Premier 'Mayer, heeft het ontslag van Boulémy. die tevens onafhanke lijk senator is, aanvaard. In de Franse staatscourant is aange kondigd, dat Paul Ribeyre, minister van Handel. Boutêmy tijdelijk zal vervangen. Boutémy is een polltie-functionaris van de regering van Vicby geweest. De communisten verklaren, dat hij actief opgetreden is tegen verzets strijders. In zijn ontslagbrief zegt hij, af te treden, teneinde zich beter tegen de aanvallen te kunnen verdedigen. Staking in New York Loonsverhoging werd ingewilligd NEW-YORK. De staking van sleep- bootpersoneel te New York is ten einde. Bij deze staking, welke tien dagen duurde, waren vier duizend personen betrokken. Schepen moes ten voor de duur van de staking zonder hulp van sleepboten, de ha ven van New York binnenvaren en meren. De werkgevers hebben de eisen van stakers, om een loonsver hoging van zeventien dollarcent per uur, ingewilligd. Generaal Eddy gaat heen WASHINGTON. Luitenant-generaal Manion Eddy, de bevelhebber van de Amerikaanse landstrijdkrachten in Europa, zal cp 31 Maart, na meer dan rijf en dertig dienstjaren, ontslag ne men. Zijn opvolger is luitenant-gene raal Charles Bclte. bevelhebber van het Amerikaanse Zevende leger in Europa. De nieuwe bevelhebber van het Zevende leger wordt luitenant- generaal William Hoge, thans bevel hebber van het Vierde leger te Fort Houston (Texas). Generaal Eddy nam in Augustus 1952 het jommando over de Amerikaanse troepen in Euiopa op zich. Kolenvervoer in Engeland door buisleiding LONDEN, Een van de opmerke lijkste schema's voor het vervoer van brandstoffen, welke op het ogenblik in Engeland worden over wogen, is een voorstel voor de aan leg van een buisleiding, waardoor kolen in een stroom water zouden worden gepompt van de Midlands naar Londen. Hiervoor zou een buis leiding nodig zijn van ruim honderd mijl lengte, welke een millioen ton kolen per jaar zou kunnen vervoe ren. Nederlands fabrikaat Opstelwedstrijd van H.B.S. en Gymnasium DEN HAAG. De vereniging Neder lands fabrikaat heeft onder de leer lingen van de derde en vierde klassen van de scholen voor middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs een opstelwedstrijd uitgeschreven over industriële onderwerpen. Elet doel hiervan is, de belangstelling van jong Nederland voor de nationale industrie en voor het Nederlandse product te vergroten. Gekozen kan worden uit de volgende onderwerpen: Hoe een zelf te kiezen product tot stand komt. De geschiedenis van een industrieel bedrijf; Hoe een bep aide industriële tak van nijverheid groeit; De huidige betekenis van een bepaald industrieel bedrijf of bedrijfstak. Prins Bernhard heeft het beschermheerschap van de prijsvraag aanvaard. INGEZONDEN MEDEDELING. Neem ter bestrijding van KOU en GRIEPl de speciaal samengestelde' HET OUWEL-CACHET WAARBORGT SMAAKLOOS EH GEMAKKELIJK IHHEMEH Makelaar direct gevangen genomen Valsheid in geschrifte AMSTERDAM. Dc rechtbank heeft de ernst van het misdrijf, gepleegd door de 58-jarige voormalige make laar M. Ch. J. H, uit Naarden, veel zwaarder geacht dan de officier van justitie. De laatste had veertien dagen geleden tegen deze verdachte wegens verduistering van tien mille en daar toe gepleegde valsheid in geschrifte een gevangenisstraf van één maand geëist. Uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank, onder presidium van mr J. Meihuizen, deze vroegere make laar tot een jaar met bevel tot onmid dellijke gevangenneming en insluiting in Amsterdam. Ruim een jaar geleden maakte H. met de directeur van een huizen exploitatie-maatschappij, de heer E. H. H. A. J. S.. uit Bussum, de af spraak, dat zij tezamen een stuk bouwterrein in Baarn zouden kopen. De prijs daarvan was ruim f 62.000.—, maar voor een voorlopig koopcontract zou als eerste betaling f 20.000.vol doende zijn. In Januari van het vorige jaar liet de directeur uit Bussum ver dachte op afgifte van een quitantie door zijn mede-directeur zijn aandeel in de eerste bijdrage, nl. f 10.000.—, overhandigen. Gedwongen door finan ciële moeilijkheden gebruikte ver dachte dit geld voor zich zelf en toonde de heer S. later een door hem zelf en ten name van een grond- financieringsmaatschappij opgesteld voorlopig koopcontract van f 20.000.—. Hij had dit contract zelf opgemaakt en van een fictieve handtekening SnuiFen wrijf Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met FEUILLETON Als het spreekt door RENéE SHANN 71 Ze liet hem slaan en ging naar buiten, in de koele frisse lucht, waar ze met opgeheven hoofd diep ademhaalde. Benny Jackson was naar haar mening de soort man, die iemand er toe bracht, dadelijk na zijn vertrek de vensters van de kamer, waar dat heer vertoefd had, wijd oien te gooien. Een blik op het horloge leerde haar, dat het later was dan ze gedacht had. Vanmiddag moest zij bij Lucie thee gaan drinken. Bryan zou haar daar komen afhalen ei mee uit eten nemen. Gewoonlijk had ze eens per week zo'n uitgangetje, maar, om mevrouw Melrose ter wille te zijn, niet steeds op dezelfde dag. Een poosje geleden was afgesproken, dat ze vandaag vrijaf zou nemen. Barbara vroeg zich af, wat nu te doen. 't Was nog te vroeg om naar Lucie te gaan, want deze was dat had ze gezegd bij de kapper. Ook had zij, Barbara, niet veel zin naar de flat terug te keren, ofschoon Joan daar wel heel gauw zou op dagen, verlangend om te horen hoe het gesprek met Benny was gelopen, 't Relaas daarvan zou niet zo gemakkelijk te geven zijn. 't Beste was misschien maar te zeggen, dat Benny zou opbellen. En dan afwachten, in de hoop, dat hij zijn belofte zou hou den. Als hij het niet deed Ze wandelde langs Shaftesbury Avenue naar Pic cadilly Circus, niet in staat haar gedachten behoor lijk te ordenen. Voor de bioscoop „The Pavilion" besloot ze eensklaps daar de nieuwe film te gaan zien, die zulke uitstekende beoordelingen in de pers had gehad. Inderdaad bleek de film heel goed, maar ook zo lang, dat ze pas circa 5 uur weer bulten stond, later dan ze van plan was geweest. Opnieuw keek ze naar een taxi uit, maar ditmaal was ze niet zo fortuinlijk als bij haar tocht naar Benny. De bus sen waren stampvol, ze moest in een queue wach ten en 't was reeds goed over half zes, toen ze de straat van Lucie insloeg, waar laatstgenoemde haar al tegemoet snelde. „Ben je daar? Ik dacht, dat je zoek was geraakt!" zei Lucie. „Ja, ik had gehoopt, dat ik veel vroeger hier zou zijn", antwoordde Barbara. „Je vriendje is er". „Bryan?" „Zo, dus je weet, wie ik bedoell" grinnikte Lucie. „Hij lcwa theedrinken". „Ik had hem gevraagd, tegen een uur of zes te komen". „Nu misschien kon hij zolang niet wachten! Maar ik moet er vandoor, kindlief, naar de schouwburg. Jammer, dat ik je maar even heb gezien". „Ik vind het ook jammer, 't is mijn schuld. Kan ik volgende week komen?" „Alsof je dat nog moet vragen?" „Goed, dan bel ik je op en zeg, wanneer ik kom". Lucie rende verder en Barbara ging met behulp van haar sleutel, die ze nooit had afgestaan, de flat binnen. Toen ze in de kleine vierkante hall was, riep ze tot Bryan: „Hier ben ik! Jammer, dat ik wat laat kom!" Meteen opende ze de deur van de zitkamer, waar Bryan in een luie stoel troonde,, een boek, waarin hij naar 't scheen had gelezen, op de knieën. Met een ietwat zonderlinge uitdrukking in zijn ogen keek hij haar aan. „Zo, ben je daar?" zei hij. „Ik dacht al, dat je nooit zou komen". Ze vond, dat zijn stem een vreemde klank had, ietwat gedwongen en onnatuurlijk. Gewoonlijk sprak hij anders tot haar. Plotseling zag ze, dat hij niet had zitten lezen, maar een album met foto's voor zich had. „Lucie gaf me dit album om me te amuseren, ter wijl ik op je wachtte. Ik vroeg me juist af, waarom je mij of iemand anders nooit verteld hebt, dat je Jinks Charrington al in Labrador had ontmoet. Ik moet zeggen, dat jelui samen een keurige foto vor men!" merkte hij op. Barbara kreeg het gevoel, alsof haar hart even stilstond en daarna langzaam, moeilijk, weer begon te kloppen. Nu het te laat was, speet het haar, dat ze zo terughoudend was geweest. Hoe gemakkelijk had ze niet tot de Melrose's, toen dezen haar ver telden dat Heather met Jinks correspondeerde kun nen zeggen: „Jinks Charrington! Dat is ook toevallig! Ik heb hem gekend toen ik twee jaar geleden in Labrador was. O, ja, we waren in die tijd dikke vrienden". Ze had we! even over zulk een onthul ling gedacht, maar de idee dadelijk weer verworpen. Nooit had ze kunnen vermoeden, dat een van hen achter hun vroegere verhouding zou komen en nu kreeg haar stilzwijgen een speciale betekenis. Dat bleek wel uit de wijze, waarop Bryan haar aanzag. Ze keek Cin zijn gezicht naar de foto's, die voor hem lagen. Daar stond ze met Jinks arm om zich heen, blijkbaar in de zevende hemel. En daar weer met haar arm door de zijne gestoken. Dwaze kiekjes eigenlijk. Een van de andere meisjes had er van gezegd: „Welja, doe maar net alsof je smoorverliefd op hem bent". (Wordt vervolgd NA EEN OPROEP DOOR DE RADIO en de pers werden in Duitsland grote hulpacties georganiseerd. De Ne derlandse consul-generaal, dr Alfred Furnée (rechts) neemt hier persoon lijk gaven in geld en nalura in ontvangst Werving verloopt gunstig 's-GRAVENHAGE. Toen op 26 Januari jl. de werving van vrijwil ligers voor de Bescherming Bevol king in de provincies Noord-Brabant, Limburg en Overijssel één week aan de gang was, kon gemeld worden, dat in deze drie provincies zich in totaal 16.027 personen bereid had den verklaard dienst te doen in de B. B. Dit aantal is sindsdien met ongeveer 7000 gestegen, zodat in de genoemde drie provincies thans ruim 23.000 vrijwilligers beschikbaar zijn. Vooral in de provincie Overijssel zijn de resultaten van de werving zeer gunstig. Kon bij de eerste opgave voor deze provincie gemeld worden, dat het aantal benodigde vrijwilligers in de a-gemeenten voor 37 proeent was be reikt, op het ogenblik bedraagt dit per centage reeds 64 procent. Een week geleden, nl. op 2 Febr., is de werving begonnen in Gelderland, Utrecht, 't Gooi en kring Gouda. Ook in deze gebieden zijn de resul taten verheugend. In totaal hebben in de provincie Gelderland tot nu toe 7152 personen zich bereid verklaard aan de B.B. mee te doen. In totaal vtfor de vijf provincies waar de werving aan de gang is, mag het aantal B.B.-vrijwilligers dus op dit moment gesteld worden op 38.250. Schip In brand in de buurt van Japan. Het vrachtschip president Pieroe heeft gemeld, dat er brand aan boord woedt, nadat zich ontploffingen hadden voorgedaan in de ruimen. De President Pieroe bevindt zich honderd vijftig mijl ten Zuiden van Yokohama. Kuilvoeder en zuivelproducten Indien kuilvoeder, blijkens analys*.- cijfers, boterzuur bevat, kan met grote zekerheid worden aangenomen, dat boterzuurbacteriën in het voeder aan wezig zijn. Deze bacteriesoort is voor de zuivel bereiding een zeer grote vijand, want als uit melk, waarin zich boterzuur bacteriën bevinden, kaas wordt be reid, dan is er veel kans, dat er een zeer ernstig kaasgebrek optreedt, waardoor de waarde van die kaas sterk daalt. Doordat we hier te doen hebben met een bacteriesoort, die pasteurisa- tie gemakkelijk kan doorstaan, moet er dus naar gestreefd worden melk zónder boterzuurbacteriën te winnen. Nauwlettendheid tijdens het melken, reinheid in de stal en een doelmatige huidverzorging blijken opnieuw een eerste cis te zijn om prima zuivelpro ducten te kunnen bereiden

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4