In de stallen van Het Loo wordt hard gewerkt Soldaten stalen uit voorraad voor het rampgebied Voorzorgsmaatregel tegen gevolgen van springtij Ongeveer 60 slachtoffers te Kruiningen Vrijdag 13 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Voor evacué's in Apeldoorn zijn wol en werkkleding nodig Apeldoorn is ruim een week geleden een heel aparte en bijzondere gemeen schap ryker geworden, die haar centrum heeft in de Koninklijke Stallen op Het Loo. Zij bestaat uit een dertigtal dames en om het evenwicht re bewaren uit een twintigtal militairen en enkele heren „burgers". De taak van dit bonte, nijvere en ook vrolijke gezelschap, is het sorteren en registreren van al die goederen, die de Apeldoorns bevolking schonk voor landgenoten in de overstroomde gebieden. Althans van wat er nog in Apeldoorn is over gebleven en dat is heel wat. Zy allen werken, van 's morgens negen tot 's avonds vijf, in een temperatuur om het vriespunt, maar tevens met een weldadig verwarmend enthousiasme, waarvoor men, aldus zeide ir S. G. van Geuns, intendant van het paleis, niet anders dan bewondering en respect kan hebben. Verwarmende hulp in koude omgeving Dat deze gemeenschap gemakkelijk zou kunnen worden uitgebreid hebben de gevolgen bewezen van een berichtje dat wij twee dagen geleden in de N.A.Crt publiceerden: „helpsters ge vraagd". De zaak is, dat vele van de in de stallen werkende dames om de zoveel dagen afgelost moeten worden, omdat zij ook nog de belangen van hun eigen gezin moeten behartigen. Derhalve zouden een paar vrijwillig sters van harte welkom zijn. Er meld den zich echter gistermorgen zoveel, dat de hele zaak in het honderd dreig de te zullen lopen Van harte bereid om te helpen is ook de Apeldoornse middenstand. De hard werkende gemeenschap heeft op tijd een kopje koffie, een kopje thee, even tueel met een koekje er bij en een warm hapje eten nodig. Dat alles komt er, zonder mankeren en meestal zon der dat er om gevraagd behoeft te worden. De dames verzekerden ons, dat zij daarvoor bijzonder dankbaar zijn. Zeer erkentelijk zijn zjj ook voor de medewerking van autobezitters, die enkele dames 's morgens naar de stallen brengen en 's avonds weer halen. Men zou echter graag nog een paar hoffelyke heren wil- Tegen de springvloed Engeland vraagt om zandzakken LONDEN. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft acht West-Europese landen gevraagd in de komende 24 uur te helpen aan tien millioen zandzakken, ter ver sterking van de Engelse zeewerin gen i. v. m. het komende springtij. Zes der gevraagde staten hebben bevestigend geantwoord op het Britse verzoek en de levering van ruim 5.000.000 zakken in de ge vraagde tijd toegezegd. Portugal en Denemarken hebben nog niet geant woord. In Rome is het vervoer der zand zakken per vliegtuig naar Groot- Brittannië reeds begonnen. len hebben, want heel wat help sters komen 's morgens ijskoud in de stallen aan „en dan kun je", vertelden zy ons, „haast niet weer warm worden" Er wordt in de stal len nl. niet gestookt. De heren automobilisten kunnen zich daarvoor melden bij het rampencomi té, nieuwe raadhuis, (Raadhuisplein 6), tel. 3545, toestel 76. WOL EN WERK KLEDING NODIG Behalve aan vriendelijke autobezit ters is er ook gebrek aan wol en werk kleding, beide nodig voor de werklie den onder de evacué's. De in paleis Het Loo geëvacueerde oudjes willen heel graag wat te doen hebben, zodat hun is gevraagd van de wol sokken te breien. Ook voor hen die wol en werk kleding beschikbaar willen stellen geldt het verzoek: meldt dit even aan het comité in het gemeentehuis. Mevrouw Sabel vertelde ons, dat er thans voldoende aanbiedingen zijn voor naaimandjes. Als alle mandjes binnen zijn kunnen heel wat Kruiningse huis moeders blij gemaakt worden. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gis teren kennis gemaakt met haar nieu we huisgenoten en zich geruime tijd met hen onderhouden. Ook liet de prinses zich voorlichten over de werk zaamheden in de koninklijke stallen. Bijzonder ontroerde haar het verhaal van een helpster, die aan een evacué haar eigen mantel had aangeboden. Koning Boudewijn Gezondheid niet bevredigend BRUSSEL. Naar Le Soir bericht, heeft Koning Boudewijn zich aan een geneeskundig onderzoek moeten on derwerpen. Hierbij is komen vast te staan dat de gezondheidstoestand van de jonge vorst niet bevredigend is en dat hij zich ten zeerste moet ontzien. Het secretariaat van de koning heeft inmiddels bekend gemaakt, dat de koning zijn bezoeken aan de door de overstromingen getroffen gebieden en kele dagen moet onderbreken. Koning Boudewijn is reeds enige tijd lijdend aan griep. Arrestaties in Hongarije van Joodse communisten WENEN. Het Weense, onder Ame rikaans toezicht uitzendènde radio station Rot-Weïs-Rot meldt, dat de Hongaarse gezanten in Washington en Parijs, beiden van Joodse afkomst, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aankwamen, werden zij onverwijld in arrest gesteld. Verder werd gemeld, dat de Joodse professor Lazlo Bene- dek, deskundige op het gebied van Zeer zware straffen uitgesproken De beschuldigden waren de 21-jarige beroepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag, de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21- jarige dienstpl. soldaat W. ten N. uit Vriezenveen. zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi, ook is gearres teerd, dit in verband met de arresta tie van de Kremlinartsen. Krijgsraad Luchtmacht DEN KAAG. De krijgsraad voor de Luchtmacht-West heeft in een bijzondere zitting drie leden van het luchtmachtpersoneel een beroepskorporaal eit twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag jl. op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per container te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroepskorporaal werd boven dien gedegradeerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit de militaire dienst. Korporaal B. was in een hangar op het vliegveld Valkenburg belast met het gereed maken van een container, bestemd voor dropping boven 't ramp gebied. In de container moesten vier sloffen sigaretten met elk twintig pak jes sigaretten. Een van deze sloffen bleek door water te zijn aangetast. B. heeft deze slof terzijde gelegd. Later heeft hij uit de slof twee pakjes siga retten ontvreemd. De soldaten S. en. Ten N., die hem toen assisteerden bij het inpakken, stalen resp. acht en zes pakjes. De diefstal werd ontdekt door de sergeant van de week, bij controle van de dekens op de slaapzalen. Lange dienst De beschuldigden bekenden. Zij zei den, dat zij een onbeperkte tijd dienst hadden gedaan. Zij waren verstoken gebleven van sigaretten, vertelden zij. De auditeur-militair achtte het on juist, dat de militairen zich beroepen op de lange diensttijd. Jullie zijn mi litair, het was een noodtoestand en 't was dus plicht ook 's nachts door te werken. De verdediger van de verdachten, noemde het feit geen diefstal, doch verduistering. Zij waren moe en suf door het lange werk. Na raadkamer werden Van B., S. en Ten N. schuldig bevonden aan diefstal bij gelegenheid van watersnood en veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf met aftrek. Grote was Belgische rivieren BRUSSEL. Terwijl nieuwe sneeuw stormen het verkeer in de Ardennen bemoeilijken, stijgt het peil van de Belgische rivieren snel, tengevolge van hevige regens in Wesi-Belgïë en de hiermee gepaarde gaande dooi. De scheepvaart op de Sambre ligt stil. In het gebied tussen Bergen en Char leroi is het peil twee meter gestegen, waardoor talrijke landerijen zijn on dergelopen. Het ministerie van Financiën heeft de Kamer van Afgevaardigden mee gedeeld dat de kosten voor het her stel van de dijken en kaden, die bij de jongste overstromingen zijn ver nield, officieel op een milliard Bel gische francs worden geschat. De schade, die particulieren hebben ge leden, wordt eveneens op een mil liard geraamd. In Zeeuwsch-Vlaanderen Voorlopig geen reden voor bezorgdheid Zolang er voor het tijdvak van 13 tot 19 Februari geen aanhoudende stormen uit het Westen of Noordwesten worden voorspeld, bestaat er geen reden voor bezorgdheid ten aanzien van de komende springvloed, zo wordt ons van de zijde van Rijkswaterstaat in Zeemvsch-Vlaanderen meegedeeld. GOES, 12 Febr. Een combinatie van springtij en een storm uit het Noord westen veroorzaakt zogenaamde stormvloed, die een waterstandsverno- ging kan geven van één A twee meter. Een dergelijke samenloop van om standigheden komt slechts hoogst zel den voor, zodat het wel pessimistisch is om dit het aanstaande weekeinde weer te verwachten. De zeeweringen, of waar het onder gelopen gebieden betreft, de eerste binnendijken, zijn de afgelopen dagen alle weer in zoverre hersteld dat zij liet verwachte springtij ruimschoots kunnen keren. Daarbij bestaat boven dien nog een zekere reserve voor op waaiing en golfoploop. Zolang er voor het tijdvak van 13 tot 19 Februari geen aanhoudende stormen uit het westen of noordwesten worden voor speld, bestaat er dus geen reden voor bezorgdheid. Om niettemin op alle gebeurlijk heden voorbereid te zijn, is door de Rijkswaterstaat in overleg met de burgemeester en de militaire comman dant een bewakings- en waarschu wingsorganisatie in het leven geroe pen. De dijken worden bewaakt en door telefonisch contact van de ver schillende dijkbewakingsposten met de commandoposten en de burgemeester, waarbij militaire jeeps met telefoon zullen worden ingezet, is een zo vlug mogelijke waarschuwing verzekerd, Groepen arbeiders en militairen, auto's en materialen worden gereed gehouden om direct op de bedreigde punten hulp te bieden. Aldus de mededelingen van de Rijks waterstaat, geldende voor Zeeuwsch Vlaanderen. Ooltgensplaat door 40 mannen gered Wat Prins Bernhard vertelde Op het paleis Soestdijk heeft een speciale verslaggever van de „France Soir", de heer Pignolet, een onderhoud gehad met prins Bernhard. De Franse journalist vertelt in zijn biad, dat de prins was gekleed in mi litaire broek, laarzen en een militaire tiui droeg. De prins heeft vele vluch ten naar het rampgebied gemaakt en zich oaarbij niet bepaald tot toezien, maar ook zelf actief deelgenomen aan het reddingswerk. Ook met een heli copter heeft Z. K H. gevlogen, d:t toestel is verscheidene malen neerge zet op de wegen langs de dijteer en soms op sportterreinen, die door het water nog niet waren overstroomd. Prins Bernhard ver-telde tenslotte het merkwaardige verhaal van Co- lijnsplaat, dat door de doodsverachting De Ommelanden 65.000 gulden boete LEEUWARDEN. Het gerechtshof heeft arrest gewezen in de zaak tegen de coöperatieve melkproductenfabriek De Ommelanden te Groningen, die veroordeeld is tot betaling van een boete van f 65.000 terzake van het ver zwijgen bij het doen van een opgaaf aan het bedrijfschap zuivel van een hoeveelheid van 430.000 kg suiker. De ze suiker werd verkocht, waarna tegen lagere prijs een iets geringere hoeveel heid werd teruggekocht. Die transac tie leverde een winst op van f 60.000. De assistent-directeur D. S. die op dracht tot de verkoop had gegeven, werd veroordeeld tot een boete van f 750 of 3 maanden hechtenis. Laborant deed zich voor als arts DEN HAAG. De arrondissements rechtbank heeft de laborant B. B. uit Leiden, conform de eis van de officier van justitie, tot een jaar met aftrek veroordeeld. B. had zich als arts voorgedaan en zo binnen weten te dringen in het la boratorium voor het Nederlandse insti tuut voor preventieve geneeskunde te Leiden. Bij zijn werkzaamheden in dit laboratorium had hij microscopen, len zen en andere laboratoriumbenodigd heden weggenomen en verduisterd. van een veertigtal mannen behouden is gebleven. Deze mannen hebben drie uur lang groot levensgevaar getrot seerd, toen zij een grote opening in de dijk, die dreigde, konden voorkomen door met hun schouders te gaan staan tegen een barrière, die de water stroom nog moest keren. Meer dan eens golfde het water over hun hoof den heen, maar zij hielden dapper stand totdat andere maatregelen kon den worden getroffen. Op deze wijze bleef Colijnsplaat gespaard." Algemene verkiezing in Zuid-Afrika KAAPSTAD. Dr Malan, de Zuid- afrikaanse eerste minister, heeft in de Volksraad medegedeeld, dat op 15 April algemene verkiezingen gehou den zullen worden. De Zuidafrikaanse Verenigde Partij (de belangrijkste oppositiepartij) heeft bekend gemaakt, dat zij zich niet te gen het wetsontwerp van de regering tot wijziging van het strafrecht zal verzetten. Met het door de regering voorgestelde amendement wordt be oogd, nieuwe straffen in te voeren, waaronder geseling. Links boven: IN DE KON. STALLEN is een „winkeltje" ingericht, waar ook artikelen, die geschonken wer den, verkrijgbaar zijn voor de evacué's Rechts boven: OOK DE SCHILDER is druk. Voor een goede gang van zaken zijnbordjes nodig met op schriften als: herenkleding„da- mesajd.", „kinderen", „wiegen", enz. Links onder: ZO GAAT HET DE ge hele dag. Het sorteren van kleding Rechts onder: NEGEN MANNEN en twee meisjes en toch gaat het goed De krijgsmacht helpt bij het sor teren van schoenen (Van een correspondent) In de bemodderde gang van het gemeentehuis te Kruiningen haalde de Rode Kruisman Klap zyn blocnootje te voorschijn, dat als onofficieel doden- en vermistenregister dienst doet. Dokter J. Nieuwenhuyze ging aan het tellen en ja, hü moest de mededelingen van anderen beamen Kruiningen heeft reeds 58 doden en vermisten. Mogelijk zal het aantal nog stijgen, want ln de uitgestrekte Kruiningen- en Nicuwlandpolders zijn verschillende boerderijen volkomen weggevaagd en over het lot van de bewoners is veelal nog niets bekend. troffenen vergrijpen. Wie in het dorp met de mensen spreekt, kan hiervan weerzinwekkende staaltjes horen. Een man, die Woensdag de gehele dag door het water waadde om de lijken van omgekomen dorpelingen te bergen, moest bij de komst in zijn woning er varen, dat er f 130 a f 135 uit zijn dressoir was gestolen Minstens 100 woningen verwoest Bij laag water bewegen zich lange colonnes auto's en bandenwagens langs de ondergelopen Rijksweg naar het dorp. Van vele nieuwe huizen zijn de voorgevels finaal weggevaagd en tussen de puinhopen Kruiningen telt zeker 100 verwoeste woningen ploeteren en sjouwen de bewoners om nog iets te kunnen bergen. Want straks zal het leven weer ver der gaan en bovendiener lopen individuen rond, die zich op ergerlijke wijze aan de bezittingen van de ge- Aardbeving in Perzië. Bij Toeroet, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste oerichten zouden er verschei dene honderden doden zijn. Verantwoording Boerenleenbank Bij de Apeldoornse Coöperatieve Boerenleenbank zijn tot en met 11 Februari de volgende bedragen voor het Nat. Rampenfonds binnen gekomen: C. H. M. 5.—; R. J. de B. f 50.—; L. C. f 100.—; C. H. M. f 1,—; H B. f 1.—; B. ter B. f 10.—; R. D. f 5.—; W. A. O. f 25.—; J. R. f 2.50; M. L. H. f 5.—; J. W. van V. f 5.—; D. V. f 2.5Ö; W. O. f 10.—; NA.P.B. f 2000.—; J. R. f 50.—; J. M. van E. f 25.—; G. M. f 100.—; R. Th. O. f 25.—; W. G. R. 5.—; E. van L. f 2.—; C. J. van O. f 5.—; E. J. G. 10.L. L. 2.50; mevr. Van A. f 2.—; mevr. J. G. H. f 2.50; N.N. f 10—; Techn. Dienst P.T.T. f 332.50; Bloemisten Patroonsver. Apeldoorn en Omstr. afd. winkeliers en hove niers f 200.mevr. A. W. E.v. N. f 250.mej. C. H. van N. f 250.—; mevr. Th. F. V.—v. N. f 250.—; ir H. van N. f 250.mej. A. J. A. de W. f 50.—; J. F. E. 100.—; E. K. f 100.—; K. J. B. f 100.—; Gar. Lim- borgh f 200.—; A. van A. f 25.—; N.N. f 500.—; G. D. f 100.—; L. H. D. f 100.—; L. H. D. f 100.—; Joh. B. f 50.pers. Aria 400.—; mevr. E. de J. f 35.—; J. J. O. f 40.—; N. J. f 100.—; N.N. f 10.—; mevr. B. D.— v. d. V. f 10.—; fam. G. f 100.—; H. G. J. M. 15.—; J. L. M. 100.—; leerl. openb. L. S. no 13 f 50.32; N.N. f 25.—; N.N. f 5.—; J. de R. f 50.—; N.N. f 50.—; M. van K. f 100.—; H. E. f 95.43; mevr. J. L.—F. f 10.—; E. A. K. 25.—; W. J. K. f 25.—; W. J. KI. jr f 25.—; J. C. van E. 100.—; A. D. f 5.—; C. A. de K. f 250,—; H. J. van D. 25.—; N.N. f 25.—; J. W. G. f 50.—; E. L. f 25.—; H. B. f 4.—; P. S. 100.—; T. G. S. f 1000.—; T. van de B. f 2.fa S. f 500.—; pers. fa S. f 38.—; D. A. S. f 100.N.N. f 50.dames M. en E de K. 50.—; Joh. G. f 35.—; A. A. H. 5.61; R. G. f 20.—; E. H. B. 45.—; N.N. f 10.—; J. G. f 50.—; wed. G. G. f 100.—; G. T, 10,—; J. W. D. f 100.—; G. van de H. f 100.—; F. G. H. 10.N.N. f 10.— H. J. van B. f 14.67. Totaal 9.523.53.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3