HORLOGE DEKKER Zeeuwse kring Apeldoorn biedt de helpende hand «Mm ENIGE ADRES CITROEN JENEVER I 5.9° per liter. Mannenkoren zongen duizend gulden bijeen APELDOORN HELPT! Jubileumconcert Kunst en Strijd Huisvrouwen gaan helpen r Vrijdag 13 Februari 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Eerste blad Morele steun in Zeeuwse sfeer Donderdagavond vond een contactavond plaats van de Zeeuwse Kring, die door dc omstandigheden een ernstig karakter droeg, doch stond in het teken van de leus d.er Zeeuwen: Luctor et Emergo. Wat kan de Zeeuwse Kring doen, is de opgave waarvoor dc leden zich gesteld zien. Op deze vraag hebben de talrijke aanwezigen, onder leiding van de heer Francoys, een oplossing trachten te vinden. Allereerst werden allen aangespoord algemene hulp te verlenen via het Nat. Rampenfonds. Verder ligt het in de bedoeling,van dc vereniging geen hulp te geven op een wijze die het Rampen fonds zou doorkruisen. De hier woonachtige Zeeuwen hebben een andere taak, nl. hulp te verlenen aan de slachtoffers in morele zin. Verschillende suggesties werden het bestuur en de leden voorgelegd. Contactmiddag met geëvacueerden De Kring stelt uit de kas een be langrijk bedrag beschikbaar om een fonds te stichten voor hulp aan ge- evaeueerden hier ter plaatse. Contactpunten werden vastgelegd, waarbij, het de bedoeling is, de geëva cueerden uit de verschillende gewes ten en eilanden te bezoeken, te helpen, advies te geven en hen ook in eigen omgeving te ontvangen. Een vereni gingslid afkomstig uit Schouwen, zal zich bijv. in verbinding stellen met geëvacueerden uit Schouwen, enz. Een voorstel werd gedaan om con tactmiddagen te organiseren voor alle geëvacueerden uit het overstroomde gebied; dus ook bewoners van Zd.- Holland enz. zijn hartelijk welkom. Hiervoor werd gratis een zaal van het Odd Fellowhuis aan de Deventerstraat 38 ter beschikking gesteld, een gebaar dat met vreugde werd begroet. Deze middagen worden geleid door leden van de vereniging. Men zal trachten spellen, tijdschrif ten etc. te. verzamelen, een beroep werd gedaan op alle leden hieraan mede te werken. Deze middagen zul len. een zuiver Zc-euws karakter dra gen en gehoopt wordt, dat zij bij zul len dragen de zwaar getroffenen wat afleiding te bezorgen, in vertrouwde Omgeving. Adressen werden gewisseld om ge- vluchten onder te brengen. Het komt nl. voor, dat leden een groot aantal geëvacueerde familie krijgen. Zij, die zo gelukkig zijn g'eèn getroffen fami lie te hebben, bieden hun huis ea diensten aan om samen de lasten te te doen?. 'Gen i.r aal-'Tii'eatervan 1318 Febr. hoofdnummer: Verboden te kus sen", alle leeft., 19 en 21 uur. Woensdag' 18 Febr. 14.30 uur. Zaterdag 14 Febr. 10,30 en Zon dag 15 Febr. 14.30 en 16.30 uur, hoofdnumm. „Geschonden glorie", 14 jaar. Donderdag 19 Febr., 19 en 21 uur, hoofdnummer: „Prima Ballerina", alle leeft. Minerva-Theater, van 1319 Febr. hoofdnummer: ..Geluidsbarrière", prol. 14 jaar, 18.45 en 21 uur, Zaterdag, Zondag en Woensdag 14.30 uur. Veluwe-Theater, van 13—19 Febr., hoofdnummer: „Dagboek van een dorpspastoor", 14 jaar, 18.30 en 20.45, Zondag 15 uur. Tivoli-Th eater v. 13-18 Febr. hoofd nummer: „Anna", 14 jaar, prol., 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag 14 uur, 16.15, 18.45 en 21 uur. Cafe-res:aurant Marktzicht. Show-or kest Jossy Huyp.ens. Zaterdag 14 Febr., Poort van Kleef, 20 uur, Graficus met ,-Zijdie ge stuurd was". Zaterdag 14 Febr. Hof van Gelre, 20 uur. Opv. van „Hof ter Hove". Zöndag 15 Febr. Hof van Gelre, 20 uur, Balavond. Drnsdag 17 Febr., Bordelaise 20 uur, Filmavond Passage-bureau Sterckel. Dinsdag 17 Febr. hotel Bloemink, 15 uur „Voor U mevrouw". Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde Kerk, Paslaan, 20 uur, Tij rede ds P. van Oossanen. Woensdag 18 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tgdrede ds P. van Oossanen. Donderdag -19 Febr. Hof van Gelre 20 uur Prop.avond Volksonderwijs. Zondag 22 Febr. Geb. Zuid-Oost, Wor men, 20 uur Feestavond A. B. Ca baret. Woensdag 25 Febr. Doopsgezinde kerk, Paslaan, 20 uur, Tijdrede ds p. van Oossanen. Donderdag 5 Maart Kunst en Genot, 20 uur, A.M.G. de' Spotvogels. Arnhem: Gemeentemuseum Arnhem: tentoon stelling „Franse wandtapijten van heden" en gouaches van Mare Saint 'Saëns tot 10 Maart 1953 (dagelijks van 10—5 uur. 's Zondags van 1—5 uur. Ter voorkoming van misverstand en teleurstelling diene, dat in de agenda slechts die gebeurtenissen en uitvoe ringen kunnen worden opgenomen welke per advertentie in de N. A. Crt. zijn aangekondigd. dragen. Opgave van evacuatie-adres sen kan geschieden bij de heer Ger ming. Om het fonds, waaruit de uitgaven voor de middagen moeten worden be streden, te versterken, zal een bazar gehouden worden, waarbij alle leden aangespoord Worden op korte termijn hun steentje bij te dragen. Adres van afgifte: mevr. Damsté, Zwolseweg 45, telef. 3792, waar ook alle inlichtingen gegeven worden. Reeds nu werden be langrijke schenkingen toegezegd. Benoemd. De heer G. Griffioen alhier, candi- daat tot de H. D. is benoemd tot vicaris der Ned. Hen'. Kerk te Erichem. TER PLAATSE VOOR OVERHEERLIJKE EIGEN GETROKKEN Probeert U ze ook eens U komt er vast op terug Wacht U voor namaakI ,,De ramp ivas een appél van God" In de Grote Kerk aan dc Loolaan hebben alle Apeldoornse mannen koren Donderdagavond een geza menlijke uitvoering gegeven, ten bate van bet Nationale Rampen fonds. Een collecte aan de uitgan gen bracht ruim duizend gulden op. Het belangrijkste was Donderdag avond niet de zang, doch het doel, dat de koren met dit eendrachtig optreden beoogden. Dit zeide ook kapelaan M. Rondema, die in de plaats van deken G. C. C. Oostveen een openingswoord sprak. De kapelaan zeide met blijdschap te mo gen, constateren, dat het Nederlandse volk, ongeacht kerkelijke en politieke onenigheid, als één man en in stoere ernst in het geweer kwam, zodra het wist dat duizenden in nood verkeer den. „Wat was het", vroeg spreker, „dat ons bij deze ramp zo bijzonder heeft getroffen en dat onzegbaar op ieders lippen lag? Het was het feit dat wij ons klein voelden tegenover de totale overmacht van God Zelf. God, die ons heeft willen tonen, dat Hij er nog is. De kerken hebben ons geza menlijk opgeroepen om ons te bezinnen op de vraag: „Zijn wij als volk op de verkeerde weg?" In één rampnacht heeft God onze wereld van illusies weggevaagd. De ramp was een appèl van God; het is triest, dat natuurram pen en oorlogen nodig zijn om ons Godsbesef weer levendig Ie maken". Ds J. de Groot, die na de zang sprak, vertelde van een gezelschap van vijftig mensen, die in de rampnacht, aldus ds De Groot, op een zinkend dak, ergens op Goeree temidden van het stormge- bruis hebben gezongen: ,,'k Zal Zijn lof zelfs in de nacht zingen, daar ik Hem verwacht". Van deze 50 mensen zijn 39 omgekomen. „Dwars door de dood nam Hij hen op in Zijn schoot". Als zijn belangrijkste taak zag ds Ds Groot het aanbevelen van de collecte aan de uitgangen. „Laat het maar rit selen", aldus de predikant, „én als iemand koeien en pinken wil aanbie den, zoals in Klarenbeek gebeurde: wij accepteren ze". De uitvoering werd geopend met het zingen door alle koren van het „Ecce quomodo moritur", van Handel-Gallus. Aan het einde zongen alle aanwezigen twee coupletten van het Wilhelmus. Gevonden voorwerpen, van 1 Febr.7 Febr. 1953 Rol vloerzeil, paar lederen heren- glacé's, paar oude herenglacé'a, br. portemonnaie 3 sleutels en enig kleingeld, br. herenhoed, portcmonn. inli. 15.35. br. herenhoed, uurwerk van dameshorloge, bl. vilten hoed. rood geblokte parapluïe, br. rechter glacé, br. herenhoed, portem. inh. 0.72, br. grijze vulpen, 10.tas met gereedschap, bl. vulpen, br. led. portem. inh. plm. 12.dasspeld, rechter br. herenglacé, br dames- portem. 3.50, zw. handwarmer, br. alpinopetje met ritssluiting, rozen krans, rood beursje met enkele cen ten, actetas inh. schoolboeken en brood, speldje (spin), damestas en 2 brillen, paar rode kinderwanten, 2.br. ballpointpen. zw. ceintuur, linker br. motorhandschoen m. kap. Rampenfonds 1953 Verantwoording administratie Nieuwe Apeld. Courant: N.N f 5.— - 10.— - 10.— Provisie bezorger N.A.C. 9.— Kon. Wilhelmina School Schuttersweg 27 (waar onder f 18,40- opbrengst koekjes, gebakken door een moeder) - 272.— Mevr. A. N - 10.— Verjaardag van Frans 8.— Poppenkastvoorstelling van Jan Kramer en Tony ter Hoeven v. d. Kleuterschool aan de - 36.— Dansclub Beekbergen - 40.— Robur et Velocitas - 100.— H. v. E - 20.— Aannemers-Patroonsver. „Alg. Bouwbedrijf" te - 2000.— Personeel Juliana- Ziekenhuis - 625.— Autosloperij Westhof 30°/o van de omzet week 4—12 Febr. '53 - 258.60 Personeel en directie pa- pierfabr. K. Schenk en - 1000 Twee en vijftig leden van de Ver eniging Alg. Vrij Bouwbedrijf, te Apeldoorn, hebben 2000 bijeenge bracht voor het Nationaal Rampen fonds. De Chr. Muziekvereniging Wilhel- mina te Klarenbeek, geeft morgen, Zaterdagavond, in het Verenigings gebouw een concert voor haar dona teurs. Om de opbrengst van deze avond, welke ten goede komt aan de watersnoodgebieden, zo hoog mogelijk te doen zijn, zijn ongeveer 150 plaatsen gereserveerd voor be langstellenden. 40 Jaar geleden 13 FEBRUARI 1913. Alhier werd een oud heerenrijwiel ontvreemd, merk Opel, met Cleve- land-voorband-rolrem. vrij wiel, voor band, merk Dunlop, achterband merk Edinburgh, gemoffelde zwarte naven, vroeger voorzien van een kettingkast, waarvan thaiis nog wel zichtbare tee- kens zijn. Waarde ongeveer f 22.50. De politie verzoekt dringend nadere in lichtingen. Keukenmeid wordt gevraagd tegen 1 Mei, goed kunnende koken en wer ken, tegen hoog loon, van goede ge tuigen voorzien. Des winters drie maanden vacantie. bovendien hulp van een tweede meid. Liefdadigheidsvoorstelling Ten bate van het Nationaal rampen fonds zullen leerlingen van het Aarts bisschoppelijk Klein Seminarie Maan dag 16 Febr. a.s., in de aula van het seminarie, aan de Arnh.weg, onder leiding van een der leraren, een op voering geven van De Revisor, blijspel in vier bedrijven naar N. W. Gogolj. Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij: P. Harleman, Trck- weg 117, A. A. Suter, Asselsestraat 263, F. W. Weiss, Arnh.weg 263, T. J. Wou ters, Hoofdstraat 52. Uitgesteld Wegens de ongunstige weersomstan digheden is de oriëntatie-rit van de Apeld. Autombielclub, welke morgen Zaterdag, zou worden gehouden, veer tien dagen uitgesteld. Een sympathieke geste Familieleden van Canadese vliege niers, welke laatsten op 6 Juni 1944 werden neergeschoten op de grens van Eerbeek—Laag-Soeren en die begra ven liggen op de algemene begraaf plaats te Hall, zonden per brief aan een ingezetene van Eerbeek tien dol lars, bestemd voor de getroffenen van de watersnood. Er is voortreffelijk gezongen 'De Apeldoornse Arbeiderszangvereni ging heeft gisteravond ter gelegenheid van haar 33-jarig bestaan een concert gegeven in Tivoli Schouwburg, in combinatie met ,,De Stem des Volks" uit Zutphen. Tegelijkertijd werd in de Grote Kerk door de Apeldoornse man nenkoren geconcerteerd ten bate van de gedupeerden van de watersnood ramp en vermoedelijk ïs daardoor de tbeloop verdeeld geworden. Tivoli had tenminste zeer veel lege stoelen en dat was, voor wat de uitvoering betreft, heel jammer. Want er is door de koren onder de slagvaardige en kundige leiding van Gerrit van de Graaff prachtig gezon gen en het was heus geen wonder, dat het applaus aan het slot van het con cert tot een ovatie aangroeide. Vergeleken bij wat wij van de Apel doornse zangverenigingen over 't al gemeen gewend zijn. was het een ver rassing te kunnen constateren dat „K. en S.", zich ver boven het gemiddelde niveau wist te plaatsen, want Rom- bergs -Das Lied von der Glocke" waarin, behalve de solisten, het koor een groot deel voor zijn rekening neemt, moge dan door zijn eenvoud geen problemen stellen, om het uit te voeren als „K. en S." en „De Stem" vermochten, pleit voor de capaciteiten Voor een goed slaagt U vóórdelig bi BRINKLAAN 16 "TÊL.- 2518 In de jongste huishoudelijke verga dering van de Ver. van Huisvrou wen, afd. Apeldoorn, heeft de presi dente, mevrouw L. Kamphuls Joekes, enige plannen ontvouwd, ten einde ook de hulsvrouwen in de ge legenheid te stellen een bijdrage te leveren in de hulpverlening aan de rampgebieden en vanzelfsprekend in het bijzonder aan het geadopteerde Kruiningen. Een en ander vindt geheel plaats in samenwerking met de Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, zodat ook leden van andere vrouwenverenigin gen in de aangegeven richting kun nen werken. Men heeft bijvoorbeeld direct dames nodig, die goederen, ingezamelde kleding ertz. willen sorteren in het Palels Het Loo. Deze goederen wor den zolang in deze opslagplaats ge houden, omdat bij het Rode Kruis In Den Haag momenteel geen ruimte beschikbaar is. Voorts worden huisvrouwen ge vraagd om gedurende veertien dagen te helpen in de getroffen gebieden bij het inrichten van de woningen, die nog gespaard bleven. Men kan zich hiervoor melden bij de federatie V.V.H. of bij de bestuursleden van de Huisvrouwenvereniging. Ook oudere dames kunnen zich by- zonder nuttig maken door te breien. Er is grote behoefte aan zwarte sokken, bedsokken en kniewarmers, artikelen, die vrijwel niet werden Ingezameld. Uit het jaarverslag van de secre taresse, mevrouw v. d. Wijk, bleek dat men een zeer actief verenigings leven achter de rug had. Men be reikte in dit jaar 358 leden. Ook het financieel verslag van mevrouw Hagen duidde op een ge zonde vereniging. De aftredende bestuursleden, de dames Hagen en Krosse, werden herkozen. Consumentenbond. De Nederlandse Consumentenbond stelt zich ten doel een „kopers-gids" samen te stellen en in dit pc-riodiek verschijnend blad zullen inlichtingen worden gegeven over alle artikelen, welke er te koop zijn. Want met de vele nieuwe preparaten cn artikelen en de geheel andere bedrijfsvoering dan voorheen, is het voor de consu ment onmogelijk een inzicht te krij gen in de productiekosten en over het al dan niet redelijke van de prijsvorming. Dit zei het bestuurslid van de on langs opgerichte Nederlandse Con sumentenbond, mevrouw M. W. KleinCoster, uit Den Haag, die doel en streven van deze bond uit eenzette en wees op de noodzakelijk heid, dat de bond een zo groot moge lijk aantal leden werft, zowel indi vidueel als in verenigingsverband. Spr. noemde de Consumentenbond een natuurlijk sluitstuk van de Pu blick Rechtelijke Bedrijfsorganisatie. Het instellen van de P.B.O. is dan ook de oorzaak geweest van de op richting van de Consumentenbond. De taak omvat het onbevooroordeeld onderzoeken van belangrijke con sumptiegoederen naar hun bruik baarheid en duurzaamheid. Voorts het behartigen van de belangen der consumenten, die hun verlangens kenbaar kunnen maken. Belangrijk is ook, dat afspraken in handel en bedrijf critlsch worden bestudeerd en wanneer deze niet in het alge meen belang kunnen worden geacht, wordt daarvan melding gemaakt bij de bevoegde instanties. En tenslotte liet publiceren van de bevindingen in een „Kopersgids". van de leden die het ln elk opzicht tot een artistiek succes brachten. Het massale koor produceerde een expressieve klank, die, in de forti nimmer ruw. ook het fijnste pianissimo gevoelig weergaf. Bijzondere indruk maakte het „Wohlthatig iSt des Feuers Macht" dat appelleerde aan de gevoe lens van smart en droefheid die allen r.og bezielt na de grote ramp die zo pas achter ons ligt, Er waren uitnemende solisten. Jan van de Ree zong „der Meister" in drukwekkend en beheerst. I-lij beschikt over een prachtig geluid en een bij zonder mooi timbre. Folly Colette de Vries heeft een gave welluidende sopraanstem. Zij zong de haar opge dragen partij met innemende eenvoud en zeer muzikaal. De tenor Willem Verwey leek aanvankelijk niet op dreef. Vooral het hoge register klonk wat vlak, maar hij herstelde zich spoedig en loonde zich van de sopraan en bas een waardig partner. Mevrouw Tine Kaspers—ted Hoor verving de ziek geworden Dora VerweyKoning, doch haar wel zeer kleine partij ver oorloofde met de stem te beoordelen. Na de pauze, waarin gecollecteerd werd voor het Nationaal Rampenfonds, dat er wel bij voer, hoorden wij frag menten uit „Der Freischütz" van Vor. Weber. De koren hadden hierin niet veel te doen, doch het weinige wat zij te zingen hudden, werd buitengewoon verdienstelijk uitgevoerd. Het aan- vangskoor „Victoria" was een knap staaltje van koortechniek en het slot koor was dit niet minder. In dit werk trad ook op Dini Uyter- schout. Van deze nog jonge sopraan mogen wij voor de toekomst zeker grote verwachtingen koesteren. Het was beslist^ een apart genoegen naur dezo jeugdige zangeres te luisteren en hoe geestig zong zij „Kommt ein Schlanker Bursch' gegangen", dat haar direct een open doekje bezorgde. De tenor was in „Der Freischütz" wel zeer op dreef en ook Folly Co- lette en Jan van der Ree gaven weer veèl te genieten. Een gedeelte van het Gelders Or kest begeleidde. Het is jammer dat de podiumruimte geen andere opstelling van het orkest toeliet, waardoor de solisten achter het orkest geplaatst moesten worden. Ondanks dat het en semble zo bescheiden mogelijk bege leidde, kon niet worden voorkomen dat het nu en dun de solisten over stemde. De acoustiek van Tivoli ls hier mede de schuldige en wederom was er een .gelegenheid te betreuren dat wij nog altijd niet over oen con certzaal kunnen beschikken die deze bezwaren niet zullen aankleven. Voor de aanvang van het concert werden de doden van do watersnood met eerbiedige stilte herdacht. Dat was een zeer lndx-ukwekkend moment. Na dit concert zullen wij de verrich tingen van „K. en S." met grote be langstelling volgen. Moge hot op de ingeslagen weg voortgaan. Het behoort tot de beste koren die Apeldoorn telt. V. R. Het beste is nog niet goed genoeg! We waren werkelijk niet voorne mens op deze plaats nog over de wa tersnood te schrijven, doch een enkele opmerking moet ons toch van het hart. In de eerste plaats dan moeten we iets zeggen over de kwaliteit van de afgestane goederen, jassen, mantels, ja complete costuums, sokken, ondergoed en ander textiel. Het merendeel is goed goed, nieuw of weinig gedragen, schoon en gewas sen. Maar er is ook bij Dezer dagen is hier voor tientallen guldens naar de lompenhandel gegaan. Dat was nu werkelijk niet meer ie gebruiken. Sokken, die meer gat wa ren dan sok, vuile textiel, enz. er.z. Men kreeg zo de indruk, dat wegge geven was, wat men toch niet meer kon gebruiken. En dat in een zak was opgeborgen, in een hoek van de zol der. Kijk, dat ia barmhartigheid bedrij ven in de meest ongunstige zin van het woord. Men vergete toch niet, dat in het bijzonder de Zeeuwse huismoeders nette vrouwtjes zijn, dat zij. en hon derden en duizénaen met haar, in één nacht hun hele hebben en houden verloren hebben. Zij moeten geholpen worden, natuurlijk. Zij moeten spoe dig geholpen worden, 't Gaat daarbij niet aan, dat zij. de vele, vele goeden niet te na gesproken, want in menig huisgezin is de linnenkast ontdaan van haar luister, geplunderd tot en met, 't gaat daarbij niet aan, dat men zich er af maakt met een partijtje, dat niet meer is dan een hoop vodden. Dat is beneden de maat en heeft met hulp of barmhartigheid niets te maken. Dat is de Samaritaan-spelen-op-een- koopje. Toegegeven, die opmerking komt wat achterna. Éérder was echter niet mogelijk. Ten eerste kon toch moeilijk verwacht worden, dat er zouden zijn, die zich van de hulp zouden afmaken en dan zijn die lompen-gaven pas nu ontdekt. Straks zal er wel weer een beroep gedaan worden op de bevolking van Apeldoorn. Want Kruiningen wacht.. Stel u voor, dat er een paar Apel doornse sokken te voorschijn komen met een erg vriendelijk briefje: Draag ze in gezondheid of zo iets maar met een paar „knollen" er in, waar men z'n vuist wel door kan steken. (Zo zijn er ingekomen). Nu we 't toch over Kruiningen heb ben: kan er niet wat meer haast ge maakt worden? Er zijn al ettelijke da gen verlopen sinds het bericht ver scheen, dat Apeldoorn Kruiningen had geadopteerd. Heel veel vrouwen voor al branden van verlangen of wat te doen. Nu moet men nog een paar dagen wachten eer het werkcomité, dat de actie voor Kruiningen moet voorbereiden en bundelen, bekend zal zijn. De bereidheid van het ogenblik om te helpen moet niet gedoofd wor den. Daarom spoed, spoed! Een abonné. In het algemeen is het zo, dat onzerzijds geen aandacht geschonken wordt aan ingezonden stukken, waarvan de schrijver zijn naam (onleesbaar) en adres niet op geeft. Ditmaal een uitzondering. Inderdaad heeft een deel van het ingekomen goed buiten gestaan. Fr was nl. zoveel, dat men er geen raad mee wist. Er was op dat ogenblik geen ruimte beschikbaar. Loop dc.- bevolking van Apeldoorn, van 1 Dec. '52 tot 1 Jan. 1953 M. V. Tot. Bev. op 1 Dec. '52 45877 45664 91541 Vermeerd. Geboorte Vestiging Vermind. Overlijden Vertrek M. V. Tot. 79 86 165 245 178 423 M. V. Tot. 35 40 75 96 137 233 Bev. op 1 Jan. 1953 46070 45751 91821 Aantal huwelijken in Dec.: 4E Vermeerdering in December: WAT ZEGT Roel! uut d'n Enk „We komr- op dure kolen te zitten."

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2