Zuiderzeewerken' gaat Schouwen- Duiveland droogmaken Britse noodkreet om zandzakken In Fonds ruim 38 millioen Oradour: doodstra dwangarbeid, gevangenisstraf DAAR KOMT DE POST - MET LAARZEN EN AL Met eigen jachtje naar Zeeland en daarin de nor Kolen vermoedelijk in April duurder Vliegvelden blijven bezet Moeilijker dan Walcheren maar niemand wanhoopt Foster Dulles: „EDG maakt goede kans" r,. Veel sneeuw in noordoosten Brandje aan de Ringdijk Het YVijeYolk AGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Vrijdag 13 Februari 1953 Achtste Jaargang Nummer '2372 Ultg. N.V. De Arbeiderspers, Hekelveld 15, Amsterdam, teL 38811. Dir. H. v. Kuilenburg en C. v. d. VVaerden. Abonn.prijs 49 cent per week, 6,35 per kwartaal. Losse nrs: 13 cent per es. Postgiro 21876. Gemeentegiro V 4500 Kolen duurder „Toemaar, nog een!' (Van onze parlementsredactie) Voor liet komende springtij op 16 Februari zijn geen bijzondere mili taire maatregelen getroffen. Dit was niet nodig, daar alle troepen voor lopig geconcentreerd blijven. In ieder geval hebben dus de vliegvel den de eerste tijd een volledige be zetting. Ten overvloede herinneren wij er aan. dat springtij op zich zelf nooit aanleiding heeft gegeven tot het nemen van bijzondere maatregelen. De vraag, van verschillende zijden gesteld, of in het vervolg op de vlieg velden ook op Zondag piloten be schikbaar zullen zijn, is dan ook niet afhankelijk van het bovenstaande. Vermoedelijk zal de regering er zeer binnenkort antwoord op geven, to vernemen wij van de Luchtmacht voorlichtingsdienst. (Van een onzer verslaggevers) De herovering van Schouwen-Duiveland op de zee zal moeilijker zijn dan die van Walcheren destijds. Zuiver technisch gezien ten minste. Het spreekt vanzelf, dat wij thans veel beter geoutilleerd zijn en ook minder met allerlei andere moeilijk, heden te kampen hebben dan in 1945. Daarom wanhoopt er niemand, ook onder de mannen van Waterstaat niet. Schouwen-Duiveland is „toegewezen" aan de dienst der Zuiderzeewerken, die een twintigtal van zijn mensen naar het hoofdkwartier Zierikzee stuurt (Zij zijn net aangekomen als u dit leest) en die naar behoeven ook aannemers met groot- materieel aan het werk in het IJselmeer zullen onttrekken. „Wij zijn teruggekeerd van ons be zoek aan Europa met het gevoel, dat de Europese Defensiegèmeenschap een goede kans maakt tot stand te komen." Dit heeft de Amerikaanse minister \an Buitenlandse Zaken. Foster Dul les, verklaard, toen hij Donderdag avond in een radiorede verslag uit bracht over dit bezoek, afgelegd door hem en Harold Stassen, de admini strateur van het programma voor Wederzijdse Veiligheid. „Er zijn nog veel hinderpalen te overwinnen", zö zei Dulles, „maar wij geloven, dat de wil bestaat om door re zetten". De minister legde er de nadruk op, dat „geen bepaalde be loften gegeven of verkregen werden". In elk der zeven bezochte landen Italië, West-Duitsland, Frankrijk, Nederland, België. Luxemburg en Engeland vonden Dulles en Stas sen een geest van vriendschap tegen over de V.S., zowel bij' de regeringen als bij de volken. Tegelijk werd echter een bepaalde vrees geconstateerd, dat Amerika de vrije wereld niet het soort leiding zou kunnen geven, dat deze nodig heeft. „Men geeft toe, dat wij de materiële macht hebben, maar men betwijfelt, of wij over de nodige'wijsheid be schikken om die macht zo goed mo gelijk te gebruiken", aldus Dulles. Bij het Nationaal Rampen fonds was tot Donderdag avond een bedrag van 38 mil lioen gulden binnengekomen. Woensdag was dit ruim 34 miilioen. (Van onze Londense correspondent, R. Jokel) Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag telegram men gezonden aan de Britse gezantschappen en ambassades in acht Europese landen, met een noodkreet om zandzakken. Vóór Zondagavond zes uur moeten tien millioen zandzakken in Groot-Brittannië zijn, willen de be dreigde dijken aan de oostkust het houden. Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland. Noorwegen. Dene marken en Portugal hebben zich alle onmiddellijk bereid verklaard zand zakken ter beschikking te stellen en vanmorgen te twee uur is de „zand zakken-luchtbrug" begonnen te werken. De groei van Flevoland zal hier door wellicht worden vertraagd, doch niet stil gelegd. De dagelijkse leiding van het werk op Schouwen-Duive land zal berusten bij ir M. Klasema. de hoofdingenieur der Zuiderzeewer ken. die tot nu toe de dijkbouw van de Oosterpolder in de practijk leidde. Nabij Schelphoek, ten westen van Zierikzee. zal binnendijks terrein wor den opgespoten om er barakken voor arbeiders op neer te zetten. Indien klei onvoldoende voorradig mocht zijn, gaat men eerst in het verdron ken land een kleine polder maken en droogmalen. Waarschijnlijk zullen tijdens de herovering van het eiland enige „grenscorrecties" worden toegepast. In die zin, dat inhammen worden afgesneden, zodat zelfs enige land- winst ontstaat (onder andere bij Dreischor). Bescherming Het eerste streven zal er op ge richt zijn te voorkomen, dat de dijk aan de noordkant van het eiland verder wordt beschadigd. Niets zou erger zijn dan twee tegenover elkaar gelegen diepe gaten, waardoor het dwars over het eiland zou gaan „tochten". Schelphoek dat is de naam die even bekend, zo niet bekender zal worden dan Rammekens het was in de spannende tijd van Wal- cherens droogmaking. Daar. onder Serooskerke, aan Schouwens zuidkust, zit de lelijkste bres, die de stormvloed van 1 Fe bruari in ons nationaal dijkenbezit heeft geslagen. (Zie verder pag, 2) Het water kwam en het water zal iveer verdwijnen, zij het laat ste heel veel langzamer dan het eerste. Zeljs de grote zuiger Ahoy, die tot voor kort bij het wrak van de Faustus aan het werk was, kan niet sneller pompen dan zijn krachtige machines toe laten. Hij heeft in de omgeving van Puttershoek zijn zuigbuis over de dijk gébracht, en pompt nu daar het water uit de onder gelopen polder. Aanhoudend koud De weersverwachting van KNMI te De Bilt, geldig van van avond tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt, maar vannacht en morgenoch- J tend in het binnenland hier en daar matige vorst. Zeven en tachtig doodvonnissen onder andere, waarvan vijf en tachtig bij verstek, heeft het militaire gerechtshof te Bordeaux vanmorgen uitgesproken naar aanleiding van de moord op 624 inwoners van het Franse dorpje Oradour, ge pleegd in Juni 1944 door de SS-divisie „Das Reich". De doodstraf kregen sergeant-majoor Lenz een van de zeven aanwezige Duitsers en de Elzasser sergeant Boos, die vrijwillig dienst had genomen bij de SS. Vijftig vliegtuigen van (le R.A.F. en van de Amerikaanse luchtstrijd krachten in Groot-Brittannië stegen vanochtend om de twee minuten op. De British European Airways, de Bri tish Overseas Airways Corporation en andere luchtvaartmaatschappijen die vrachten vervoeren, haalden uit sluitend zandzakken. Frankrijk zendt 220.000 zakken, Bel gië stuurt er 500.000 per schip, Zwit serland zorgt voor 350.000 zakken, Italië voor 1.350.000, van West-Duits land komen er twee millioen, uit Noorwegen 120.000, uit. Portugal 80.000 er. Denemarken 170.000. Millioenen zandzakken zullen uit de V.S. naar Engeland gestuurd worden, zo heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, ver klaard. Gratis vliegtuigen De British European Airways heeft de Britse regering gratis Viking-vlieg tuigen ter beschikking gesteld, de Italiaanse luchtstrijdkrachten zenden drie Dakota's. Ook Portugal zal zijn bijdrage aan zandzakken met eigen vliegtuigen zenden. Elk niet volgeladen vliegtuig in West-Europa zal zijn vracht zoveel mogelijk met zandzakken aanvullen. Vier vliegvelden van de R.A.F. in En geland zijn volkomen ontruimd om deze zo belangrijke vrachten te kun nen verwerken. De zandzakken moeten Zondag- a\ond oi> de plaats van bestemming zijn. In dc loop van dc nacht wor den zij gevuld om Maandagochtend, wanneer de gevreesde vloed komt, gereed te zijn. Oproep geëvacueerde abonné's van HYV Vele geëvacueerde abonné's ga ven aan onze agenten of aan de plaatselijke kantoren hun nieuwe adres op, zodat wij in staat waren deze lezers dagelijks van Het Vrije Volk te voorzien. Wij beschikken echter nog niet over de adressen van alle geëva cueerde abonné's. Wij willen gaarne alles in het werk stellen onze lezers Het Vrije Volk, dat in hun oorspronkelijke woonplaats verscheen, ook op hun nieuwe adres te bezorgen. Willen degenen, die hun krant nog niet ontvangen, hun vroe gere en tegenwoordige adres mededelen aan Het Vrije Volk. Hekelveld 15, Amsterdam of aan Het Vrije Volk. Jacques Perk- straat 9 te Rotterdam? De Directie Bijna overal waar bewoners zijn achtergebleven, oj geëvacueerden naar huis terugkwamen doet de post zij 7i gewone werk weer. Het gewone werk, maar op buitengeiuone wijze. Zo nodig zoals hier in de omge ving van Oud-Alblas en Bleskens- graaf met laarzen aan, om in het water staande huizen te kunnen be reiken. (Eigen nieuwsdienst) Een sneeuw storm die gisteren meer dan twaalf uur zonder onderbreking over het noordoosten van ons land heeft ge woed, heeft het verkeer, vooral in Drente, nogal wat moeilijkheden be rokkend. Op de grote weg over de Honds rug geraakten enige auto's vast in de sneeuw, waardoor de bussen van de E.D.S. niet meer konden passeren. Een bus van deze maatschappij geraakte vast tussen Borger enDrou- wen. De passagiers zijn per andere gelegenheid verder vervoerd. De dienst EmmenGroningen via Zuidlaren werd gestaakt. Het ver keer op jle andere wegen en het treinverkeer waren normaal. Socialistische jeugd verleent hulp De socialistische Jongeren van Stockholm hebben Nieuwe Koers aangeboden financiële hulp te ver lenen bij de opbouw van de afdelingen in het rampgebied. Zij nemen ook actief deel aan de inzameling van gelden voor Nederland. Jonge socialisten uit Oostenrijk hebben in samenwerking met de vak- bondsjeugd hulpploegen samenge steld, die naar Nederland willen ko men. De Oostenrijkse en waarschijn lijk ook de Duitse spoorwegen willen hen gratia naar ons land vervoeren. Van de overige Duitsers, die bij het proces aanwezig waren, kregen twee anderen twaalf jaar, nog twee ande ren tien jaar dwangarbeid en de zes de tien jaar gevangenisstraf. De ze vende werd vrijgesproken, omdat bleek, dat hij bij de moord niet a wezig was geweest. Van de veertien aanwezige Elzas- sers kreeg Paul Graaf, die evenals Boos vrijwillig bij de S.S. was ge gaan, acht jaar gevangenisstraf; vier anderen acht jaar dwangarbeid, één zeven jaar dwangarbeid, één zes jaar dwangarbeid, twee zes jaar gevange nisstraf, drie vijf jaar dwangarbeid en één vijf jaar gevangenisstraf. De bij verstek uitgesproken dood vonnissen betroffen onder meer ge neraal Heinz Lammerding, de vroe gere bevelhebber van de S.S.-divïsie „Das Reich", en kapitein Otto Kahn, de bevelhebben der compagnie die bet signaal heeft gegeven voor de massa-moord. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben een Frans verzoek tot uitwij zing van generaal Lammerding, die in de Britse zone van Duitsland woont, geweigerd. (Van een onzer verslaggevers) Tot de tientallen Amsterdammers, die onmiddellijk na de eerste berichten over de gebeurtenissen in Zeeland en Zuid-Holland in actie zijn gekomen, behoren Louis Hageman en Leen Mesman. Dinsdagavond voeren zij, na negen dagen zwoegen en ploeteren, weer de rustige Amstel op met het kruisertje Victoria. Daar stelden ze vast: dat scheepje heeft het best gedaan! Monteur Hageman toonde trots aan de eigenaar van het slechts 13 m lange jacht, de heer Mooij uit de Van Woustraat, een doublé ouderwets sigarenpijpje. Gekregen van Wil lem Lokker uit Oude Tonge, na dat de Victoria hem en zijn vrouw van een schuurnok in Puttershoek hadden gered. Het was het laatste, wat de man bezat, maar Hageman moest het aannemen. Hetideine kruisertje heeft onschat bare diensten bewezen aan de men sen in nood. Hageman en Mesman (Van onze sociaal-economische redactie) Op of kort na 1 April zullen de kolenprijzen in Nederland waarschijnlijk omhoog gaan. Hoewel de verhoging naar wordt verwacht, „matig" zal zijn, kan niemand in Nederland op dit ogenblik vertellen, wat er precies zal gaan gebeuren. In zaken van kolen en ijzer ligt het zwaartepunt van de beslissingen sinds déze weck nu eenmaal niet meer in Nederland, maar bij de Hoge Autoriteit (het bestuur) van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap in Luxemburg. Dinsdag 10 Februari is de „over gangsperiode" van de Kolen- en Staalgemeenschap ingegaan, een fase die volgens het verdrag ten hoogste vijf Jaar zal duren. Daarna zullen de prijzen van kolen, staal, ijzererts en schroot in alle zes bij de gemeen schap aangesloten landen gelijk moe ten zijn. Nu zijn de Nederlandse kolenprij zen aanzienlijk lager dan die in an dere landen Dit is enerzijds het ge volg van de lage kostprijzen van de Nederlandse kolen en anderzijds van het feit. dat de Nederlandse af nemer de hoge prijs van ingevoerde kolen niet ten volle behoeft te beta len. Immers op de in Nederland gepro duceerde kolen wordt een heffing gelegd en de opbrengst daarvan wordt gebruikt als subsidie op dure geïmporteerde kolen. Op den duur zullen de Nederlandse prijzen echter gelijk worden aan de buitenlandse. Onze prijzen zullen omhoog gaan, andere omlaag. Waarschijnlijk zullen deze verho gingen geleidelijk worden ingevoerd, om ongewenste schokken in het eco nomisch» leven te voorkomen. voeren er samen mee door gaten in dijken, waai- andere schepen met een grotere diepgang geen kans hadden. Zij waren de enigen, die het risico namen met hun boot de „val" van 70 cm in de haven van Middelhamis te nemen. Een onaangename ervaring: te zamen met een twintig andere red ders werden deze Amsterdammers in Oude Tonge in arrest gesteld, omdat zij geen verblijfsvergunning konden tonen. Onder politietoezicht mochten de twee monteurs een defectgeraakt lichtaggregaat herstellen. Laat in de avond werden de „arrestanten" met excuus van de burgemeester in vrij heid gesteld. Niemand hebben de koene hoofd- stedelingen, uitgevaren in opdracht van burgemeester d'Ailly na een ver zoek van diens ambtgenoot in Helle- voetsluis deze arrestatie kwalijk ge nomen. „Ze móesten daar zulke maat regelen wel nemen." Donderdagavond kwart over zes brak brand uit op de bovenverdie ping van een alleenstaand huis aan de Ringdijk 59, vermoedelijk door ontploffing in een petroleumvergas- ser. De bovenverdieping en de zolder werden door het vuur totaal vernield, het benedenhuis liep zware water schade op. De brandweer wist de vlammen binnen een half urn: te be dwingen. Het huis werd bewoond door de familie Van 't Hoenderdaal met haar zestienjarige dochter en verder een getrouwde zoon en dochter met hun echtgenoten en baby's. Drie van de bewoners waren niet thuis. De vier andere familieleden zaten met de twee baby's in het be nedenhuis, toen boven de brand uit brak.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1