NIEUWE APELDOORNSE COURANT Leniging van de eerste nood is al geschied Na 1 April verhoging van de kolenprijs Rode Kruis kreeg 1 millioen Doodvonnissen voor een Duitser en een Elzasser Acht en dertig millioen Brits-Egyptisch verdrag over Soedan gesloten Gelders Dagblad Vrijdag 13 Februari 1953 50e Jaargang No. 16294 Abonn. 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 1—5 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 lflnen). Giro 1418 Rampenfonds geeft nog weinig uit DEN HAAG. De leniging van de eerste nood is geschied door het Rode Kruis en het Rooms Katholieke Huisvestingscomité, waarvan de laatste actief is geweest in de Zuidelijke provincies. De voor deze eerste hulpverlening benodigde fondsen zijn door het Nationaal Rampenfonds verstrekt. Beide organisaties zijn aan het Nationaal Rampenfonds, waarvan zjj deel uitmaken, verantwoording schuldig. Aan bet Rode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van f 1.000.000.—. De door middel hiervan verleende noodzakelijke eerste hulp had betrekking op voeding en verzorging van geredden, geëvacueerden en achtergeblevenen, inrichten van noodhospitalen en noodverblijven, alsmede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijkwerkers, zo heeft luitenant-generaal b. d. K.N.I.L. P. Alons, directeur van het Nat. Rampenfonds, verteld, nu hij over gegevens en een efficiënt orgaan beschikt. Uit dit bestuur is een dagelijks be stuur samengesteld, dat elke dag ver gadert onder leiding van de voorzit ter Prins Bernhard. Het werkende apparaat van het Ram penfonds is volledig werkzaam op ba sis van vrijwilligheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoeding. Binnen dit apparaat is behalve de administratie een bureau voor voorlichting en fondsvorming in gesteld. Omvangrijke taak Het Rooms-Katholieke huisvestings comité kreeg ter leniging van de eer ste noden een bedrag van f 200.000 toegewezen. De ramp, waarvan een deel van Ne derland het slachtoffer is geworden, biedt, aldus generaal Alons, twee aspecten: namelijk de watersnood als nationale gebeurtenis, die een zware wissel trekt op de rijksmiddelen en in de tweede plaats de persoonlijke nood, waarvan de leniging naar onze Nederlandse begrippen meer in de particuliere sfeer ligt. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp is contact tot stand ge komen tussen de regering en het Na tionale Rampenfonds, dat officieel in 1935 is opgericht. De resultaten zijn gebleken uit de regeringsnota, waarin de taak van het Nationale Rampen fonds terzake van de huidige ramp als volgt is omschreven: de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen levensonderhoud, kleding, schoeisel, dekking en huisraad. Het bestuur van het Nationale Ram penfonds bestaat uit vertegenwoordi gers van: het Nederlandsche Roode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond Het Oranje Kruis, het Nederlands Rooms-Katholiek Huisvestingscomité en de algemene verenigde commissie ter leniging van watersnood in Neder land. WOENSDAG BEZOCHT H. M. DE KONINGIN opnieuw enkele delen van het geteisterde gebied. De Ko ningin. die gekleed was in bruine bontmantel met hoofddoek en rub berlaarzen stapt hier in Zijpe aan wal VERANTWOORDE HULP Het Nationaal Rampenfonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening, dat directe hulp verantwoord moet zijn. De hulp, welke onmiddellijk noodzake lijk was, is door het fonds geboden en dagelijks wordt nog onderzocht of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is. Over het algemeen blijkt echter, dat de eerste nood is gelenigd, en dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal niet verantwoord is te achten. Hulp verlening in de vorm van verdere verstrekking van vergoeding van huis raad en woninginrichting is in het al gemeen op dit ogenblik niet oppor tuun. Deze hulpverlening zal in groot verband aan de orde komen wanneer de getroffenen in hun woningen kun nen terugkeren. Uit het feit, dat dus thans geen di recte hulp op grote schaal door het fonds kan worden gegeven en aan een groot deel van de reeds binnengeko men gelden geen onmiddellijke be stemming kan worden gegeven, mag derhalve niet worden afgeleid, dat het Nationale Rampenfonds reeds over vol doende middelen beschikt om in de totale behoefte te voorzien. Hiermede zullen in later stadium uiteraard zeer grote bedragen zijn gemoeid. Ter voorbereiding van de door het Rampenfonds te vergoeden schade zijn in het leven geroepen een commissie ter bestudering op korte termijn van het vraagstuk der schadevergoeding van huisraad, een commissie voor maatschappelijk werk en een com missie ter onderzoek van alle uit gaven waarvoor geen verantwoorde lijke opdrachtgevende instanties kunnen worden aangegeven. Alle uitgaven zul len worden gepubliceerd. Generaal Alons acht het niet ge wenst aan giften beperkende voor waarden te verbinden. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen doen afbreuk aan het doel hetwelk het Rampenfonds zich stelt: de hulpverlening in algemene zin, daar waar die hulp noodzakelijk is. Hoezeer het Rampenfonds de be reidheid tot helpen op prijs stelt, meent het toch die beperkende voor waarden niet onder alle omstandig heden in acht te kunnen nemen. Ook wordt het, zoals door Prins Bernhard reeds in een radiotoespraak werd medegedeeld, in het huidige sta dium beter geacht met het adopteren van getroffen gemeenten te wachten totdat omtrent de noodzakelijkheid of wenselijkheid van zodanige adoptie een duidelijker inzicht zal zijn ver kregen. In het bedrag van 38 millioen is een half millioen aan giften uit het buiten land begrepen. Met toezeggingen in het buitenland Is geen rekening gehouden. Het geld wordt bij de Nederlandsche Bank gedeponeerd, waarna het ban kierscollege over belegging adviseert. Naar aanleiding van een vraag zeide generaal Alons, dat degenen, die thans DE 92-JAR1GE STELLENDAMMEN, J. Coenraads Zondag wordt hij 93 jaar), die geëvacueerd is naar het noodziekenhuis te Rijswijk, heeft al die tijd getreurd om, zijn hond Pluto, die tijdens de storm verdronken is. Toen dit bekend werd, kwamen uit alle delen van het land aanbiedin gen binnen voor een nieuwe Pluto, die dan ook gisteren arriveerde, tot grote verrassing van Coenraads. De oude baas maakt voor het eerst kennis met zijn nieuwe Pluto reeds naar hun haardsteden terug keren, in afwachting van een algemene regeling, voorschotten via de ramp- schadebureau's zullen kunnen krijgen. Het is niet de bedoeling hen te laten wachten. Hulp voor bedrijfsschade valt uit drukkelijk niet onder de arbeid van het fonds. Dit is overheidszaak. Schroot zal zeker duurder ivorden DEN HAAG. Dinsdag 10 Februari is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in wer king getreden. Die voor staal nog niet. Met betrekking tot de Nederlandse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering be tekenen. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mag echter aannemen, dat de Nederlandse kolenprijzen daarna naar boven zullen moeten. Ook ten aanzien van de prijs van het schroot zal de Nederlandse prijs ze- ker naar boven gaan. Export naar Rusland stopgezet TEL AVIV. De Israëlische autoritei ten hebben de verzending van citrus vruchten naar Rusland stopgezel. Dit was de enige export van Israël naar dat land. In Haifa was een Israëlisch schip bezig dertig duizend kisten aan boord te nemen. Volgens het lopende contract moet Israël nog ruim twee honderd duizend kisten leveren. Drama na evacuatie Moeder doodt gezin in vlaag van waanzin SCHIEDAM. Het tweejarige zoontje van de familie Den B. uit Zierikzee, die naar Schiedam is geëvacueerd, is overleden. Het ventje werd samen met een baby in een vlaag van waan zin door de moeder van een 12 meter hoog balcon op straat geworpen. De baby was reeds overleden. Mevr. Den B. die zich ook van het balcon op straat wierp, verkeert nog in zorgwekkende toestand. in dollars uitgedrukt bedragen de prijzen voor het schroot in ons land 20.65, in Frankrijk 31.85, in Italië 46, in België 40, in Luxemburg 42 en in Duitsland 37. Men verwacht, dat de schrootprijs op het Franse niveau zal komen te liggen in de gemeenschap, hetgeen een verhoging van de Ne derlandse schrootprijs met 50 °/o zal betekenen. Proces-Oradour Vier en tachtig personen bij verstek eveneens tot de kogel veroordeeld BORDEAUX. Het militaire tribunaal heeft het doodvonnis uitgesproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zjjn aandeel in de massa-moord van Oradour-sür-Glane in Juni 1944, waarvan 643 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn ge worden. Vier Duitsers zün tot dwang arbeid van 10 tot 12 jaar en een tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een Duitser is vrijgesproken. De be klaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben (in het geheel 85), zijn ter dood veroordeeld, uitgezonderd de beklaag de Wilhelm Nobbe, die ontoereke ningsvatbaar is bevonden. De Elzasser sergeant George Boos is ter dood ver oordeeld. Alle andere dertien Elzas- sers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangisstraf ver oordeeld. Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapi tein Otto Kahn, die bevel voerde over de afdeling, die verantwoordelijk is voor de massa-moord. 9 Elzassers zijn tot dwangarbeid van 5 tot 8 jaar en 4 Elzassers tot gevan genisstraf van 5 tot 8 jaar veroordeeld. De Elzasser Paul Graaf, die 8 jaar ge vangenisstraf heeft gekregen, behoor de met Boos tot de beklaagde Elzas sers, die indertijd vrijwillig tot de S.S. Prins Bernhard bezocht geteisterd Klundert KLUNDERT. Prins Bernhard is gistermiddag omstreeks kwart voor één per helicopter in Klundert geland. De Prins werd ontvangen door de bur gemeester en maakte een rondgang per jeep door het ondergelopen deel der gemeente. Vóór zijn rondgang per jeep onder hield de Prins zich o.a. met enkele Amerikaanse officieren en met het hoofd van een Italiaanse hulpcolonne. Rampenfonds DEN HAAG. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond bedrag van 38 millioen gulden binnengekomen. Eergisteren was de stand ruim 34 milliosn. HET GELD dat totnogtoe is ver kregen, is als volgt binnengekomen: van particulieren: 10 millioen; be drijven en bedrijfspersoneel: 15 millioen; verenigingen, stichtingen en kerkgenootschappen1 millioen vijfhonderd duizend; overheid en overheidspersoneel: 4 millioen; scholen: tweehonderd duizend; col lectes: 6 millioen; pers: vijfhon derd duizend; buitenland: achthon derd duizend. Oud conflict opgelost Beslissing valt over drie jaar, na volksstemming LONDEN. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbeschikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onafhankelijkheid of een verbintenis met Egypte. In de overgangsperiode zal de Soedan, die acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen. De leiding van Buitenlandse Zaken en Defensie zal in die tjjd bij een gouverneur-generaal berusten. Eden zei nog, dat, indien Soedan on afhankelijkheid verkoos, het land het recht zou hebben om tot het Britse Gemenebest toe te treden. Het land is gedurende 53 jaar door Engeland en Egypte gezamenlijk be stuurd. De overeenkomst is na langdurige onderhandelingen getekend door ge neraal Naguib en de Britse ambas sadeur in Egypte Stevenson. Na de ondertekening te Cairo om helsden Stevenson en Naguib elkaar en klopten elkaar op de rug. Naguib zeide, dat Egypte thans zou beginnen te werken aan het vraagstuk der eva cuatie van de Kanaalzone door de Brit se troepen. Ambassadeur Stevenson antwoordde met een glimlach: Groot- Brittannië is bereid deze zaak aan te vatten. Naguib zeide te hopen Enge land, Amerika en alle andere bevrien de landen te kunnen bezoeken, nu de zaken in Egypte geregeld zijn. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering in een of ficiële verklaring zegt, buitengewoon verheugd te zijn over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geacht, daar zij de regeling inhoudt van een oud conflict. zijn toegetreden. De overige twaalf hadden gedwongen dienst genomen. Vele leden van de S.S.-afdeling, die voor de massamoord verantwoordelijk is, zijn later op de slagvelden van Normandië gesneuveld. Men gelooft evenwel, dat er overlevenden zijn, die zich nog verborgen houden, o.a. ka pitein Kahn. De Koningin voerde besprekingen DEN HAAG. In het paleis aan het Lange Voorhout te 's-Gravenhage>. heeft H.M. de Koningin de Ameri kaanse journalist Roderick Mac Leish ontvangen. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité The flood of dollars, dat opgericht is door de zender W.L.A.W. van Boston-xadio en dat zich ten doel stelt gelden te verzamelen voor de slachtoffers van do watersnoodramp in Nederland. De heer Mac Leish heeft hier te lande verscheidene noodhospitalen en hulp posten van het Nederlandsche Roode Kruis bezocht en daarover reportages gebracht voor de radio in Amerika. H.M. ontving in de loop van de dag voor het voeren van besprekingen, achtereenvolgens de ministers Luns, Mansholt, Algera en Beven. KONINGIN GEEFT VOORBEELD DEN HAAG. Koningin Juliana zal in de naaste toekomst alleen de getrof fen gebieden bezoeken en verder so ciale werkbezoeken afleggen. Alle bezoeken die een enigszins feestelijk karakter dragen heeft zij voorlopig afgezegd, mede in het ver band met het feit, dat men daarvoor misschien gelden zou uittrekken, die thans beter op andere wijze besteed kunnen worden. Militair omgekomen DEN HAAG. Tengevolge van een auto-ongeluk in de nabijheid van Ter- neuzen is op 10 Februari jl. de dienst plichtig soldaat M. Blok (ongehuwd) uit de gemeente Vierpolders op het eiland Voorne, ingedeeld bij het regi ment veldartillerie Prins Frederik in Bergen op Zoom, om het leven ee komen. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 1 o. Weer Wind Stockholm sneeuw no Kopenh. sneeuw n Londen geh. bew. nno Amsterdam sneeuw no 8 Brussel geh. bew. nno 4 Parijs zw. bew. nno 8 Bordeaux sneeuw n 4 Nice half bew. nnw 5 Warschau sneeuw o 2 Berlijn nevel nnw 3 Frankfort sneeuw nno 6 München geh. bew. windstil Zürich mist n 2 Wenen geh. bew. nw 3 Max, temp. en nee ral. (mm) 10 Verwachting Tot Zaterdag avond: AANHOUDEND KOUD! Veranderlijke bewolking met voor namelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aan vankelijk weinig wind, later zwak ke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot tem peratuur om het vriespunt, maar vannacht en morgenochtend in het binnenland hier en daar matige vorst. 14 FEBRUARI: Zon op 7.58, onder 17.52. Maan op 8.02, onder 18.50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1