Buitenlands debat in Belgische Kamer T wente speelde ,Boermne' Fries op de De Zusters UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 13 Februari 1953 60e Jaargang No. 243 Pagina 4 (Van onze correspondent te Brussel) In de Belgische Tweede Kamer is een hoogstaand debat gevoerd over het beleid van de minister van buitenlandse zaken. Van Zeeland. Victor Larock, de socialistische woordvoerder, betreurde nochtans dat Van Zeeland het parlement heeft gepasseerd inzake het EDG-vcrdrag. In Frankrijk en in Duitsland werden de parlementaire commissies geraad pleegd over het verdrag, in Nederland werd het parlement op de hoogte ge houden van de besprekingen, doch in België werden wij voor een voldon gen feit geplaatst, aldus Larock. De jonge socialistische woordvoerder wenste het antwoord op drie vragen. Onze militaire bijdrage van meer dan 140.000 manschappen, waarvan het merendeel in Duitsland gestation- neerd is, en onze begroting van 22 mil liard francs in 1953 geeft ons, aldus Larock. het recht een- antwoord te eisen op de volgende vragen: le. Hebben wij de verzekering dat geheel Europa zal worden verdedigd? Na alles wat gezegd werd over een mogelijke Amerikaanse terugtocht op een peripherische verdedigingsgordel, lijkt deze vraag gegrond. 2e. Wanneer kan een evenwicht tus- suen de Atlantische strijdkrachten en die van de Russische 175 divisies en 60 Oosteuropese, in totaal 6.000J100 man, worden verwacht. 3e. Churchill heeft het Engelse mili taire budget sterk verminderd, omdat hi.j zich afvroeg waartoe het diende steeds maar wapenen te fabriceren, welke snel verouderen, terwijl reke ningen dient te worden gehouden met het feit. dat in een eventueel conflict de nadruk zal worden gelegd op atoom-wapenen. Het is in dit verband niet duidelijk waarom in België het atoomonderzoek aan privé-belangen werd toevertrouwd en zelfs niet on der de budgeiaire controle van het parlement valt. „T deiirsteUend' Van Zeeland zeide dat 1952 op het gebied der militaire productie der NATO-landen teleurstellend is ge weest. Er v/aren eindeloze discussies over de bouw van de militaire infra structuur (aanleg van vliegvelden, militaire havens enz.). In April komt de NATO-raad opnieuw bijeen. Van Zeeland heeft de oprichting voorge steld van een Atlantisch fonds, dat op meer doelmatige wijze dan de natio nale budgetten de militaire plannen zou kunnen financieren. Over het verdrag van het Europese leger gaf de Belgische minister als zijn mening te kennen, dat de nieuwe Franse protocollen welwillend door het Belgische parlement dienen te wtfrden onderzocht. Maar wij hopen, aldus Van Zeeland, dat het wankele evenwicht van dit verdrag door de Franse voorstellen niet zal worden verstoord. De Europese parlementen zullen het verdrag binnen de vier maanden moe ten goedkeuren. De Belgische minister blijft voor- gtanöer van een confederale organi satie van Europa, d.w.z. ccn systeem, waarin de Volkeren kamer zal worden gekozen op grond van de bevolkings cijfers, terwijl in de Staten-kamer iedere staat over dezelfde rechten za! dienen te beschikken, de zogenaamde paritaire Senaat. Men moet beletten dat Europa al leen door de grote landen wordt ge realiseerd. Het is niet noodzakelijk dat iedere staat in de Europese Senaat over veto recht beschikt, want. aldus Van Zee land, wanneer wij in cjii werkelijke Europese geest werken, zal aan de kleine landen nooit een verplichting worden opgelegd, welke zij strijdig achten met de minimum-voorwaar den voor hun bestaan als volk en natie. Nieuw voor Utrecht Onderwijzersforum in Jaarbeursgebouw De Afdclin eniging tot Volksonde rw •land". Utrecht van de Ver- bevordering van het is en Schoolbezoek in •ganiseerï cd Maandag 23 Februari 1953 om 8 uur. :n de grote zaal van hel Jaarbeursgebouw een zgn. Ondcrwijsforum. Op deze bijeenkomst zullen vragen op het gebied vm Onderwijs en Op voeding door het publiek kunnen worden gesteld. Geantwoord zal wor den door een zevental personen, die op verschillende wijzen met het on derwijs in contact staan. Dit Ondcrwijsforum is samenge steld uit' mevr. H. Tellegen-Veld- stra en de heren F. Bakker, ds C. B. Burger, R. van Gaasbeek, prof. dr J. P. KruQt, dr C. L. de Liefde en de wethouder van onderwijs H. van der Vlist. Als voorzitter zal de heer Jaap Buijs Jr optreden. Sterli'nggebied zag zijn positie verbeterd In een toespraak, gehouden tijdens een lunchbijeenkomst van de Com monwealth Correspondents Associa tion, verklaarde de Engelse minister van financiën, Butler, dat het sterling- gebied de laatste twaalf maanden een opmerkelijke verbetering van zijn za ken heeft ervaren, aie de Engelse re gering grote kracht geeft om de op lossing van de nog bestaande dfir*8® de en moeilijke problemen ter handte nemen. De resultaten van de afgelo pen twaalf maanden stellen ons gedu rende een periode van enige maanden en wellicht zelfs gedurende het groot «te gedeelte van dit jaar in staat een politiek, gericht op vooruitgang in de meer verwijderde toekomst uit te werken, zonder door een onmiddellij ke crisis gehinderd te worden, zo zei minister Butler. V.V.V. ZECjT: Souvenirs moeten fraaier worden Men schrijft ons: Dat reissouvenirs een goede pro paganda voor Vreemdelingenver keer betekenen, zal wel door nie mand meer worden tegengespro ken. Het reizend publiek gaat ge durende het verblijf in den vreemde, op zoek naar souvenirs. Zo wordt ontegenzeggelijkhet vreemdelin genverkeer bevorderd en profiteert elk iar.d en iedere stad van de sou venirs, die in eigen rayon worden vervaardigd en verkocht aan toe risten. Een goed souvenir dient, zo enigs zins mogelijk te worden gemaakt in de streek zelve, in elk geval in eigen land en ook het materiaal, waaruit de souvenirs worden ver vaardigd, bij voorkeur uit eigen land te worden betrokken. Er dient voorts op gelet te wor den, dat een souvenir smaakvol, maar vooral ook deugdelijk is en inderdaad voor dagelijks gebruik kan worden aangewend. Vreemdelingenverkeer Utrecht heeft gemeend hierop nog eens de aandacht te moeten vestigen. Besloten werd de étalage van het Verkeersbureau aan de Cath ar ij ne brug beschikbaar te stellen voor het étaleren van goede souvenirs, waarbij de medewerking van een plaatselijke firma werd verkregen. "Uiteraard is deze étalage thans Ttog niet volledig. Het is nog maar een begin: er zal echter voortdu rend naar volledigheid worden ge streefd, in de verwachting, dat dit de kwaliteit van onze reissouvenirs zal ten goede komen. De toneelver. Twente kwam gister avond in het kader van de toneel wedstrijd van de provinciale vereni gingen in het gebouw van K. en W. met hoe kan het anders een boeren"-stuk„Boerinne", van K. Bergsma en Kasper Dierikx. Deze vereniging is de jongste onder de deelneemsters en daardoor is het moeilijk een al te strenge maatstaf aan te stellen. Het gekozen stuk, dat overigens naar bekend recept was gemaakt, had aardige gedeelten. Vooral de figuren van de welgestelde boer Gerrit van Zanden en zijn vrouw Neeltje, waren zeer levendig uitge werkt. Dank zij heel behoorlijk spel van mevr. Schïltmeyer en ten dele ook van Gerrit en Rie Bos als hun dochter Anna kon de voorstelling zo nu en dan boeien. Maar de regisseur had te veel op een duidelijke uit spraak en dtcite gelet en het tempo laten verkommeren. Zeer traag ver liep de gehele opvoering. De spelers verdienden een betere regie. Maar wij zullen maar denken: Aldoende l leert. Op de foto: een aantal mede- speler.den verzameld. V.l.n.r.: Willie ten Wolde (de waarzegster); Tom Boesink (Jan Eppinga); Rie Bos-Lo- huis (Anna van Zanden); D. Bos (Klaas Eppinga); Lucie Bongers (de weduwe Epninga); mevr. Schilt- meuer (Neeltje van ZandenG. Middeljans (Harm Donker) en H. W. H. v. d. Berg (Arend Jan, knecht bij Van Zanden). ZWEED VERLOOR POSTZEGELS. Een Zweedse automobilist die Maand:® J.l. uit het noodgebied te rugkwam, heeft bij de rotonde te Oudenrijn een pakje zeer waardevolle postzegels in bruin papier verloren. De vinder gelieve dit terug te bezor gen bij de recherche, bureau Paar den veld, Utrecht. (foto U. N. - v. d. Werf) Geëvacueerde vakbondleden en bun organisatie Men verzoekt ons plaatsing van het volgende: In Utrecht is een aantal geëvacu- eerden gehuisvest uit het rampge bied. Een deel dezer geëvacueeraen is uiteraard georganiseerd bij orga nisaties, aangesloten bij het NVV. Zij kunnen zich natuurlijk voor hulp en bijstand, voor zover deze vakor ganisaties die kunnen verstrekken, altijd wenden tot die organisaties en tot de Utrechtse Besturenbond. Stichting Jeugdfilm Onder auspiciën van de Utrecht se Stichting Jeugdfilm zullen op Za terdag 28 Februari des middags om 13.45 uur in bioscoop Vreeburg voor de jeugd twee films vertoond wor den tw. „Avonturen op de zeebo dem" en „Toneelavonturen". Op 7 Maart volgt een filmvoorstel ling voor de rijpere jeugd in Scala om 2.30 uur des middags, waarop de Engelse rolprent „Een man in een wit pak" getoond zal worden. PROF. DR S. VAN BRAKEL TER AARDE BESTELD Hedenmiddag is in alle stilte het stoffelijk overschot van prof. dr S. van Bra kei, die Dinsdagnacht hier ter stede overleed, ter aarde besteld. Op uitdrukkelijke wens der familie droeg de droeve plechtigheid een zeer intiem karakter. Dr. Vlak benoemd tot burgemeester Bij K.B. is benoemd tot burgemees ter van Hoge en Lage Zwaluwe dr C. Vlak. H. de Vrieslaan 86, Tuindorp, oud-assistent-resident, thans leraar staatsinrichting aan het Bonifacius- lyceuni te Utrecht. Dr Vlak is lid van de KVP. Zijn benoeming gaat 16 Fe bruari a.s. in. Hoge en Lage Zwaluwe ligt in het getroffen gebied. Stichting-wijkhuizen in oprichting Na de oorlog is vooral in de wijk Utrecht Noord uit de bevolking de wens opgekomen naar een eigen wijkcentrum. De actieve vereniging „Volksbelang Ondiep en Omgeving" heeft voor het bereiken van dit doel reeds jaren geijverd. Inmiddels werd een Stichting „Wijkhuizen Utrecht" opgericht, welke concrete plannen voor die wijk ontwierp. Ook in an dere wijken leven soortgelijke ver langens. zij het op verschillende wij ze. naar gelang iedere wijk geaard is. Het gemeentebestuur van Utrecht heeft, in de eerste plaats met het oog op de bovenbedoelde plannen, in de afgelopen maanden het overleg tussen alle betrokken en belangheb bende groepen bevorderd, zodat thans de oprichting van de Stich ting „Wijkhuizen Utrecht" voor de gehele stad. in een definitieve vorm en op bredere basis, in een verge vorderd stadium is. Daarbij is een nauwe samenwerking met de wijken zelf en een grote zeggenschap van de wijkbewoners in de plannen ge waarborgd. Aan een eerste project wordt ge. werkt: zo is een bouwprogramma voor het eerste wijkhuis in Noord, in de wijk tussen de Amsterdamse- straatweg en de Vecht, in voorbe reiding. Wanneer zich geen bijzon dere vertraging of moeilijkheden voordoen, is het te verwachten, dat in het voorjaar met medwerking van het Gemeentebestuur de plan nen een vaste vorm zullen hebben gekregen en de vérdere stappen tot verwerkelijking kunnen worden ge. daan. Hiermede zal dan een belangrijk gemeenschapswerk voor het Noor delijk deel van Utrecht in het kader van de wijkgedachte, tot stand zijn gebracht. P. v. d. A. houdt congres gemeentepolitiek Jaarbeursgebouw te Utrecht, haar 3e congres over gemeente politiek houden. Het wordt verzorgd door de sectie „Gemeente en Provincie" van de Dr Wiardi Beckman-Stich- tixvg". Uitgenodigd zijn alle leden van de P. v.d. A., die deel uitmaken van gemeenteraden en colleges van B. en W. Het congres zal een ontwerp .ur- gentieprogram voor de gemeente raadsverkiezingen vaststellen dat aan het in einde Maart a.s. te hou den gewone partijcongres zal wor den voorgelegd. Korte inleidingen ter toelichting zullen gehouden worden door mevr. mr Chr. A. de Ruyter-de Zeeuw, gedeputeerde van Zuid-Holland, dr ir F. Bakker Schut te Den Haag en mr A. de Roos. wethouder te Amsterdam. Dr M. J. Prinsen, secr.-gen. van het ministerie van Binnenlandse Zaken, zal een rede houden over „De Gemeente in de huidige maat schappij". Hulp uit Indonesië De Nederlandse verenigingen in Indonesië zijn volop in actie om de nood in de rampgebieden in Neder land te helpen lenigen, zo vernamen wij uit een brief van de heer A. Ham, Glantangan (Java). Zelfs de Indonesische pers zet alle politieke geschillen hiervoor aan de kant. Een verheugend teken! Als directe hulp verzocht de heer Ham zijn vader een bedrag van 100 uit zijn tegoed te storten, hetgeen hedenochtend bij dit blad is gedaan. Zware eis voor diefstal Op 17 November jl. verdween er een koe uit de weide van de vee houder W. te Maartensdijk. Het beest bleek te zjjn wegge haald door de 25-jarige los arbei der H. v. L. te Achttienhoven, die het dier met een vrachtrijder liet weghalen en naar de veemarkt te Purmerend vervoeren. Daar ver kocht hij de koe voor 950. schafte zich van het geld mooie kleren aan en maakte er goede tier van. Toen de zaak aan 't licht kwam ontkende de jongeman aanvanke lijk, doch gaf later de feiten toe. Heden voor deze diefstal voor de Utr. Rechtbank gedagvaard hoorde de verdachte één jaar en 3 maan den gevangenisstraf met aftrek eisen, mede gezien het feit dat de verdachte reeds driemaal is veroor deeld en nog een voorwaardelijke straf heeft lopen. Uitspraak 27 Febr. a.s. TEXTIELDIEFSTAL BERECHT De Utrechtse Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen drie verdachten, die zich gezamen lijk aan diefstal van een grote par tij textiel hadden schuldig gemaakt door zich In de nacht van 26 op 27 toegang te verschaffen tot een perceel in Ameide. De 32-jarig losarbeider A. Z. te Jutfaas, de 25-jarige losarbeider J. d. O. te IJsselstein en de 22-jarige grondwerker A. R. te Lopik, wer den elk veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Geëist was 2',4 jaar met aftrek. (Advertentie) lagere school (Van onze parlement, redacteur) De minister van Onderwys, mr. Cals, heeft vanmiddag in de Twee de Kamer medegedeeld, dat er wet telijke maatregelen in voorberei ding zijn met betrekking tot het onderwijs in de Friese taal. De minister deelde mede, dat er een wijziging komt van artikel '2 van de L.O.-wet. waardoor de Friese taal aan het leerplan kan worden toegevoegd. Deze regeling zal gelden voor het lager onderwijs, voor het voortgezet lager onderwijs en voor het uitgebreid lager onderwijs. Bij het gewoon L.O. zal het Fries tot het 2de of 3öe leerjaar als voertaal kunnen worden gebruikt, terwijl het verder in het voornemen ligt een acte lager Fries en een acte Fries M.O. in te stellen. Jubilarissen bij N.S. In de maand Maart 1953 zullen de navolgende personeelsleden der N.S. te Utrecht jubileren. 25 jaar. Dienst van de Exploitatie. P. J. van Ouwerkerk, wagenmeester Utrecht 19 Maart; W. van Brumme- len, wegwerker ploeg 23 Inspectie Utrecht 11 Maart. Dienst van Materieel en Werkplaat sen: C. van den Bovenkamp. Hoofd- analyst Hgb 1 Maart; A. de Ris. Tech nisch ambtenaar Hgb 17 Maart. 40 jaar. Dienst van de Exploitatie. H. Quick, commies le kl. Utrecht LB. 10 Maart; P. Versloot, hoofdcon ducteur Utrecht 6 Maart; C. J. van Hilten, stationsambtenaar Utrecht 24 Maart; H. Vrieling, machinist stoomtractie Utrecht 10 Maart; E. Steiginga, blok wachter Inspectie Utrecht 3 Maart: W. van den Brink, le ploegbaas Inspectie Utrecht 1 Maart. Interne Accountantsafdeling: K. van der Woude, Hoofdcommies 2e kl. Utrecht 3 Maart. Financiële Dienst: B. G. over de Linde, commies le klas Utrecht 17 Maart. GEWIJZIGDE AANVANGSTIJDEN IN REMBRANDT-THEATER Anders dan in de advertentie van het Rembrandt-theater staat vermeld, zijn de aanvangstijden van de bios coopvoorstellingen bij de film „The greatest show on earth" gesteld op: gew. werkdagen: 14.30, 18.30 en 21.15 en des Zondags: 13; 15.45; 18.30 en 21.15 uur. Feuilleton door JOS LODEWIJKS „Tijd" zei ze. Och het leven op een dom is niet zozeer aan tijd ge- bonden.'Hebt u iemand in mijn win kel gezien sinds u hier was? Nou dan, ik heb geen verlet gehad! Zoudt u mijn groeten aan die twee arme sukkelaars willen doen? Ik wou wel dat we haar op een of andere ma nier helpen konden! Maar ja, ze zijn nog zo trots als een pauw ook, Jo hanna tenminste. Ach ja, dat^is ook het enige wat ze nog heeft.." Tak nam afscheid en wandelde langzaam in de richting van het sta tion. Hij liep zwaar na te denken en maakte nu en dan een aantekening in zijn zakboekje. „Ik heb het idee dat er werk aan de winkel komt als ik weer thuis ben," mompelde hij toen hij het hek van het kleine station binnen gmg. „Ik groet u, Teylingedam! Gij ver borgt meer dan ik verwacht had!" Daar gaat die rare sinjeur ook weer, zei de stationchef bij zich zelf toen hij Tak in de trein zag stappen. Wat liep die nou te mom pelen? Misschien heeft hij een glaas je teveel op bij „De Tien Geboden". En hij floot uit alle macht, alsof hij bang was dat de machinist in slaap was gesukkeld. NEGENDE HOOFDSTUK „Het spijt me, dat ik u nog eens lastig moet vallen", zei Tak met een lichte buiging, toen Johanna Jutte de deur opende. „Maar het is een kwestie die ik toch graag met u zou willen bespreken. Kan ik even bin nenkomen?" De vrouw maakte geen aanstalten om hem door te laten. Zij hield de deur op een kier en keek hem met een bleek, nerveus vertrokken ge zicht aan. Het was alsof zij naar woorden zocht. Tak vroeg zich af of het zijn verschijning was geweest die haar angstig had gemaakt, of dat wellicht iets daarbinnen haar schrik had aangejaagd. „HetHet gaat nu moeilijk, mijnheer," bracht Johanna er einde lijk uit. Haar stem klonk schor en haar lippen beefden. „We hebben juist de verhuizers hier. ziet u. Ze zijn aan het inpakken en het is een verschrikkelijke rommel overal. Kan ikniet bij u komen op het bu- voorstel in te gaan, doch. er was iets in zijn binnenste dat hem waar schuwde. „Ik ben bang van met, juffrouw Jutte", zei hij vriendelijk doch be slist. „Ik moet u nu dadelijk even spreken. Die rommel is geen be zwaar. Het is dringend, geloof me'. Johanna Jutte zuchtte en bleef aarzelend in de kleine deuropening staan, zodat het Tak niet mogelijk was een blik naar binnen te wer pen. „Een ogenblikje dan", zei ze ge jaagd. „Wacht u even hier. Ik ben niet gekleed op bezoek". En voor Tak een woord had kun nen zeggen ging de deur voor zijn neus dicht. Hij bleef op de stoep staan met een stijgend gevoel van onbehagen. Zijn natuurlijke aanleg voor onmiddellijke analyse van ge heimzinnige situaties deed hem ach terdochtig worden en zijn intuïtie deed hem voorbereid zijn op verras singen. Na enkele minuten gmg de deur weer open Johanna Jutte vroeg hem binnen te komen. Zij droeg nu een donkerblauw schort over haar zwar te japon en er glöeiden twee felrode blosjes op haar benige wangen. Tak volgde haar in de voorkamer, die hij kende van zijn vorige bezoe ken. Hij merkte niets van „ver schrikkelijke rommel", noch in de gang, noch in de kamer. Alles was blinkend schoon en pijnlijk zorgvul dig opgeruimd, en nergens was ook maar een stofje of snippertje papier te bekennen. „Die verhuizers gaan blijkbaar wel zeer zorgvuldig te werk", zei Tak. Hij ging zitten in een van de ouderwetse hoge stoelen met arm leuningen en hoge ruggen, terwijl juffrouw Jutte op haar gewone plaats aan ce tafel neerzeeg. Zij kneep de lippen stijf opeen en ver schikte iets lan het boeket kunst bloemen dat op tafel stond. „Ze zijn hoven bezig", zei ze. Plotseling seleen zij haar gereser veerde houdïg te laten varen. Zij boog zich mt een smartelijke blik naar Tak en zei bijna fluisterend: „Mijnheer Ta, ik benbang Doch onmiddllijk herstelde zij zich. Zij rechtte har rug en ging verder: „Ik ben bangdat ik u niets nieuws meer kan veellen. Wat wilt u we ten?" Haar impu was Tak niet ont gaan. Hij vavonderde zich. doch deed alsof hiniets gemerkt had en iets nieuws vfteUen, juffrouw Jutte, zei luchtig: „U kunt rj waarschijnlijk wèl Het gaat oveuw zuster. Of liever: Over haar zen Johanna Jite schrok ontzettend. Haar ogen gi;en wijd open en haar wangen weren vaalbleek. „Haar zooi", stamelde zij. „Hoe bedoelt u?" Tak ging cereind zitten en keek haar scherp n. „U wilt tot niet beweren dat zij geen zoon feft?" vroeg hij lang zaam en naakkelijk. Het was eehele tijd stil. Johanna Jutte keek ear de grond, terwijl haar handen langzaam in haar schoot zakten en daar als verlamd bleven liggen. Eindelijk gingen haar lippen vaneen. „Neen", zei ze bijna onhoorbaar. „Dat wil ik niet ontkennen. Maar... wat betekent dat? Het is.... zo.... zobeschamend". „Waar is hij op het ogenblik?" „Ikweet het niet." „Denkt u eens goed na. Wanneer hebt u het laatst iets van hem ge hoord?" De vrouw scheen enkele ogenblik ken in tweestrijd te verkeren. Toen zei ze zacht doch vastbesloten: „Goed. Ik zal u alles vertellen wat ik weet. U schijnt te denken dat wij iets met die inbraak hebben uit te staan, maar ik zeg u dat u een le lijke vergissing begaat. Enfin, dat moet u zelf weten. Victor is in het buitenland. We hebben weken gele den nog een brief van hem gehad uit Australië. „Een brief? Mag ik die eens zien?" „Mijn zuster heeft hem. Tenminste dat geloof ik. Het kan ook zijn dat zij hem heeft verscheurd". „Wilt u haar eens naar die brief vragen?" „Nu, meteen? Zij slaapt, denk ik". Tak werd ongeduldig. „Dan wekt u haar. Ik wil die brief onmiddellijk zien". Johanna Jutte zuchtte en maakte een gebaar van wanhoop. „Waarom? Wat kan er voor bijzon ders aan die brief zijn? Als u er op staat Zy rees op en ging naar de deur. „Ik begrijp niet waarom u twee oude mensen het leven zuur komt maken", zei ze minachtend, terwijl ze zich omkeerde met de hand op de deurknop. „Heeft de politie tegen woordig niets anders meer te doen? Maar goed, u zult die brief te zien krijgen". Toen ze weg was dacht Tak inge spannen na. Hy vroeg zich af waar om Johanna Jutte door een innerlijke angst verscheurd werd, terwijl zij trachtte koel en onaandoenlijk te lij ken. Wat was het dat haar bedreigde? Want Tak was mensenkenner genoeg om te kunnen vaststellen, dat Johan na Jutte zich bewust was van een groot gevaar. Straks, bij het begin van het gesprek, had zij haar zelfbeheer sing bijna verloren. „Ik ben bang had ze gezegd; één moment had zij de neiging gehad haar masker af te wer pen en steun te zoeken. Eén moment en het volgende ogenblik was zij weer verstijfd tot de grimmige, afwerende persoonlijkheid die zij voordien steeds geweest was. Maar dat ene moment was voor Tak voldoende geweest om te ontdekken dat zij een geheim in zich omdroeg, waarvan de zwaarte haar krachten te boven dreigde te gaan. Zy kwam weer de kamer in met een grijze enveloppe in de hand, die zij zwijgend aan Tak overhandigde. Het was een beduimelde, gekreukte enveloppe die ruw was openge scheurd aan de zijkant. Er zaten Australische postzegels op en de post stempels waren duidelijk leesbaar. 10. Woedend rukte Panda zijn valse neus af. „Ik moet dit ding niet lan ge:!' schreeuwde hij „Hij hoeft ook niet langer te zijn." suste Pat O'No- zel. ..hij is lang genoeg" .Ik bedoel' riep Panda, .dat Ik niet langer die rare feestneus wil dragenl Ik loop er mee voor gek en iedereen ziet toch din dat het een vermom ming Is!" 'Dat komt." stelde Pat vast. ..omdat niet een gezicht trekt, dat bij dat E past" Maar deze op merking bratPanda helemaal bulten zichzelve. Hsmeert de neus op de grond en sttte er op. tot er niets meer van ow/as dan een paar ver- kreukelde stukjes karton, ..Zo", zei hij „en als je me nu niet kunt ge bruiken met mijn eigen gezicht, dan zoek je maar een andere assistent!" „Dat zijn geen manlerens bekorrahl" riep Pat. ..ik zal het deze keer door de vingers zien. maar laat het niet meer gebeuren: Kom nu maar mee met je eigen gezicht we kunnen d» Minister van Geheime Zakens niet laten wachten!" En hij drukte op de bel van het Ministerie (Wordt vervolgd i Het Zeister Staatsliedenkwartier.dat in zo korte tijd aan de Westelijke kant van de Panweg is verrezen en een aanzienlijke bestrijding van de woningnood in Zeist betekende, is nog niet geheel volgebouwd. Een viertal flatblokken, ieder bestaande uit vier flats die met de achterzijden tegen elkander geplaatst zijn, ontbreekt nog. Naar wij vernemen is men ech ter met de uitzetvan dit laatste en zeker niet geringste project al begon nen en hoopt men in het voorjaar van '54 alle flats gereed te hebben voor bewoning, hetgeen echter niet uit sluit dal reeds eerder één van het viertal klaar zal zijn en betrokken kan worden. Het Siaatsliedenkwar- tier zal zeker in aanzien winnen wan neer deze gebouwen de nu nog lege plaatsen opvullen; overigens heeft men een ruim opgezette parkaanleg in één en ander begrepen en zal men zo trachten het wit van de huizen te decoreren met fleurig groen. Dit sluit dan aan op de aanleg, die bij de Op tische Instrumentenfabriek is ver zorgd en die aan de omgeving al een eenvoudig doch voornaam aanzien verleent. Op de foto ziet men de ma quette die van deze wijk is gemaakt en waarop de flats al een plaats von den. Ter oriëntatie vermelden wij dat uiterst rechts de Panweg is gelegen en dat men boven aan de foto de in strumentenfabriek kan onderschei den. Men kan duidelijk zien dat in hel project veel plaats is opengelaten voor kinderspeelruimten en parken. (Foto U. N.) Emmer- en bezemploegen naar drooggevallen gebied Er worden thans jonge meisjes en vrouwen. vrijwillig gerecruteerd door de federatie vrouwelijke vrij willige hulpverlening in Zuid-Hol land. Zij worden in ploegen en onder strenge leiding naar droogvallende gebieden gestuurd, teneinde de wo ningen schoon te maken. De dikke sliplagen op de vloeren zullen door mannen moeten worden weggewerkt, maar het verdere schoonmaken zal door vrouwen dienen te geschieden. Tal van „emmer- en bezemploegen". (de aanmeldingen daarvoor zijn zeer groot) zullen de rampgemeenten in trekken om grote schoonmaak te hou den. Al deze vrijwillige krachten, die voeding, kleding en onderdak alsook een rijksdaalder zakgeld in de week krijgen zullen om de tien tot veertien dagen worden afgelost. Deze zullen later ook worden gebruikt om terug kerende huisvrouwen te assisteren. Beurzen open, dijken dicht op TV-scherm De Nederlandse Televisiestichting heeft besloten, de komende Zater dagavonden extra uitzendingen te geven van de bijeenkomsten, door de gezamenlijke omroepverenigingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open, dijken dicht". Zy, die bedragen voor de micro foon komen aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord, maar ook gezien. De eerste extra uitzending (onge veer anderhalf uur) zal reeds Zater dagavond om 20.15 uur worden ge geven. De N.V. Philips stelt voor dit doel gratis haar reportagewagen ter beschikking. De uitzending van Zaterdag ge schiedt van de grote zaal in de KR( studio uit. Onder de medewerkenden zijn het orkest „De Zaaiers", het „Matrozenkoor" (een Haags kin derkoor) en een aantal solisten. VERDUISTERINGEN. In het Stads- en Academisch Zie kenhuis te Utrecht is aangehouden de 35-jarige J Z uit Utrecht, die ver dacht wordt van verduistering van 100 kg oud p3tpler ln Amsterdam In de Schelpstraat is aangehouden de 31-Jairige J v. D-, die een radiotoe stel. dot hij in huurkoop had. heeft verduisterd. Universitair Nieuws PROMOTIE. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld ..The population-dynamics of the fruit tree red spider". H J Hueck. te Delfgaauw, Gepromoveerd aan de Gem. Unive» siteit van Amsterdam tot doctor ln de geneeskunde op proefschrift getiteld: ..Hereditaire ataxie". J v d Bosch, geb ie Amsterdam en op proefschrift getiteld; ..Over de bezinkingssnclheld der rode bloedlichamen in gedefibrl- nt-erd bloed", A. S. Groen. geb. te Haarlem. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: W v d Mey (A'dam) Aan do Rijksuniversiteit te Gronin gen slaagden: artsexamen le gedeelte.' mej. B M Pijbes, Groningen; G J van den Bosch, Kuinre; u M J Heikens, Groningen; J H L Urlus. Noordwijk aan Zee Bevorderd tot arts: mej. A H Brons. Metslawier; mej. P T Zeil- stra. Leeuwarden: J de Boer. Gronin- gen. Aan de Nederlandsche economische hogeschool te Rotterdam slaagden vcor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heren F H van Bazel. Den Haag; M L Michel?. Oerrstgeest; R D J Tfeleman, Den Haag en J Rodenburg. BerkeJ.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4