Geen hoerastemmmg in Valentijn-daggf" Kamer aanvaardde nationalistisch kamp op Formosa E.D.G. is niet dood, zij slaapt slechts" nieuwe Stoomwet Saldo winst over 1952 f I2.369.Ü4 Op z'n hoogst Foster Dulles Veertig procent van Hoeksohe Waard onbeschermd Verzet van Franse Pleidooi voor belastingvrij sparen 'BEIOUPE Breuk UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 13 Februari 1953 - 60e Jaargang No. 243 Pagina 3 Op het moment, dat ik deze regels neerschrijf, zo schrijft een bijzondere verslaggever van het Franse blad „La Tribune des Nations" uit Taipeh op Formosa, schijnen de eerste reacties op de beslissing om Formosa te deneutraliseren, zich nog maar nauwelijks af te tekenen in de hoofdstad van nationalistisch China. De besprekingen echter, die de voorafgaande dagen gehouden werden, waren van dien aard, dat men de emoties, die hier thans heersen, licht raden kan. In de kringen der officieren wordt niet bepaald gevlagd en geen rijstbrandewijn besproeit het nieuws, als ware het een nationale overwin ningHet ogenblik, dat zovele maanden verbeid werd, veroorzaakt nu vóór alles een gevoel van onbehaaglijkheid. Bij sommige officieren heerste zelfs een ogenblik een paniek stemming. Bij de zeemacht heeft het nieuws minder verrassing gewekt, want sedert geruime tijd heeft de zevende Ameri kaanse Vloot tal van eenheden teruggetrokken uit de nabij heid van Formosa. strijdmacht van 200.000 man Deze dag, waarop de aankondi ging van de Amerikaanse president plaatsvond, is niet bepaald een mo bilisatie-dag, zo vervolgt de ver slaggever van het Franse blad. Men zegt algemeen, dat er hier 600.000 soldaten zyn, maar na mijn diepgaand onderzoek naar de toe stand op Formosa, ben ik te weten gekomen, dat er op z'n hoogst 200.000 zijn, die in staat zijn te vechten, tenminste om te verdedi gen'. „Dat is echter absoluut onbe langrijk," zo heeft men my hier herhaalde malen verzekerd „want er zou toch alleen maar sprake kunnen zijn van het feit, dat ons leger hier en daar beperkte contin genten of commandotroepen zou heenzenden. Daarvoor zyn een twin tigduizend manschappen al vol doende en deze soldaten worden al sedert 1950 door Amerikaanse in structeurs getraind." De opleiding De uitrusting en de bewapening van deze troepen zijn allesbehalve compleet, want sedert de neutrali satie van Formosa, waren de Ame rikaanse leveranties niet meer zo overvloedig. Het nationalistische Chinese leger is eerder een bezet tingsleger dan een leger van strij ders. Het is niet in staat gebleken het eiland, waarop het verblijft, te „pacificeren". De luchtmacht be- staat uit een honderdtal jagers; een stel bommenwerpers van het Liberator- en Mosquito-type, ter wijl honderd transporttoestellen deze luchtmacht completeren, waar van de piloten nog in opleiding zijn in de Ver. Staten en Okinawa. De marine beschikt over tachtig oude oorlogsschepen, w.o. een en kele torpedojager. Het is te begrij pen. dat onder deze omstandigheden de eerste opmerking van de leiders van deze onderdelen is geweest „Wij kunnen alleen een blokkade van de Chinese kusten helpen versterken. Wij moeten daarbij echter kunnen rekenen op een volledige en abso lute Amerikaanse hulp. aangezien onze schepen anders het doelwit van een vijandelijke aanval wor den" Deze woorden moeten gebruikt zijn door generaal Tsjoe en door vice-admiraal Ma Tsji Tsjoean. Mi litair bezien, is de zaak dus wel duidelijk. Maar de politieke conse quenties van dit alles zyn nog niet te overzien. Het woord is thans aan de diplomaten. De extremisten uit de directe omgeving van Tsjang Kai Sjek verheugen zich. Ze heb ben nooit gedacht, dat de regering van Taipeh met haar simpele strijd macht het vasteland van China zou kunnen heroveren. Zij hopen slechts dat de lont in het kruitvat wordt aangestoken en dat zij degenen zul- lene zijn, die van de brand zullen profiteren. Toch willen zij niet, dat er te snel met de grote stap begon nen zal worden. Zij zijn n.l. nog niet de conferentie vergeten, die enkele maanden geleden te Taipeh gehou den werd door „de Chinezen uit het buitenland". Deze bijeenkomst had namelijk een teleurstellend verloop; elke afgevaardigde gaf toen te ken nen, dat men er niet aan kon den ken, de Chinezen uit Indonesië, Ceylon en elders, te mobiliseren tegen Peking. Verdere actie Het zogenaamde „Tweede Bu reau" van Tsjang eist thans, dat Washington de middelen zal ver strekken om door deze Chinezen in het buitenland een psychologische oorlog te laten voeren. Twee offi cieren van Tsjang zijn al naar de V.S. vertrokken om de benodigde dollars te vragen. Zij zullen ook geld eisen voor de nationalistische guerilla-strijders, die zich in het binnenland van China moeten be vinden. Het aantal van deze man schappen. waarop men werkelijk op het vasteland zou kunnen rekenen, moet bedroevend klein zijn. Voorlopig zal het eerste gevolg van de deneutralisatie van Formosa zyn, dat een ware vloedgolf van Amerikaans materiaal over het eiland zal slaan. De verdere gevol gen zijn nog niet te overzien. Den ken we alleen al aan de woorden, die dezer dagen door een oude Chi nese diplomaat, die in Zwitserland vertoeft, werden uitgesproken: „Wat zal het gevolg zijn van de deneutralisatie op de nationalisti sche troepen, die in Indo-China ge ïnterneerd zijn? Gaat men hen be vrijden, bewapenen en ter beschik king van Bao Dai stellen?" De Prins dankt het Britse volk De B.B.C. heeft Donderdagavond een dankwoord van Prins Bernhard aan het Engelse volk uitgezonden. De Prins waardeerde deze hulp des te meer omdat de Britten zelf door een catastrophe werden getroffen. „Het is ontroerend te zien, aldus de Prins, hoe onder deze omstandighe den grenzen verdwijnen en interna tionale solidariteit en vriendschap zich manifesteren. Ik heb in het noodgebied dorpen gezien die er uit zagen alsof ze door een zwaar bombardement waren ge troffen. Ik ben echter overtuigd zo ging de Prins verder, dat het Nederlandse volk. dat een zo grote ervaring heeft in de strijd tegen zijn oude vijand, de zee, in staat zal zijn al deze techni sche problemen op te lossen. We zijn reeds begonnen met de grootst mogelijke energie, waarbij we het motto in het wapen van Zeeland voor ogen houden: „Luctor et emer- go" Ik worstel en kom boven," Tien leden van de Nederland- s e ambassade te Londen zullen in het komende weekeinde helpen bij het dichten van dijken in Oost-Engeland, zulks uit erkentelijkheid voor de Britse hulp aan de Nederlandse ge troffenen. Een van de hulpmiddelen, waarvan de troepen in het overstroomde ge bied gebruik maken. Een „radio station" in de omgeving van het plaatsje Rilland-Bath op Zuid Beve land: ingebouwd in een berg stro! Een soldaat van de 41ste afdeling Veldartillerie geeft juist een bericht door voor meer zakken zand ter ver steviging van de dijk om de Bathpol- der, hem gedicteerd door majoor C. L. H. Engel. Advertentie) Dag der Vriendschap-Dag van Bloemen! 11 over reis Zijn naar Europa I)c Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Jolm Foster Donderdag ontving H.M. Koningin Juliana ten paleize Lange Voorhout in Den Haag de Amerikaanse radio commentator van de W.L.A.W.. Rod- wick Macleish, die in Amerika een radio-actie voert voor de getroffen Nederlandse gebieden. Rodwick Macleish overhandigde H.M. een brief namens de zes gouverneurs van New England en de burgemeester van Boston en Lawrence. H.M. neemt de brief in ontvangst. De heer Beernink bond de kat de bel aan (Van c parlementaire redacteur) N, .iet, dat de Tweede Kamer moeilijk afstand kan doen van het oude en vertrouwde, maar slechts het feit, dat er niet gestemd kon worden over een der artikelen, hetgeen de heer Beer nink (C.H.) verlangde, was oorzaak, dat ook de eindstemming over het ontwerp-stoomwet moest worden uit gesteld tot vandaag. De Kamer had weinig bezwaren tegen dit ontwerp, dat beoogt de oude Stoomwet van 1896 te vervangen en dat een aanpassing betekent van het in bijna 60 jaren wel zeer gewijzigde aspect van de practijk van het stoom wezen. Het bezwaar richtte zich alleen tegen het voorgestelde artikel 9. waarbij een heffing is voorzien voor de iedere twee jaren uit te voeren keuringen. De heer Beernink bond de kat de bel aan en vroeg de staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn. dit artikel nu maar te schrappen. De kosten voor de keuring behoren voor rekening van de overheid te komen, zo oordeelde hij. en de heer Verkerk (A.R.) viel hem hierin bij, betogende, dat er een einde moet komen aan de geruis loze cummulatie van lasten. Ook de heer Ankersmit (VVD) ontwikkelde soortgelijke bezwaren, het vooral opnemend voor de kleine ondernemers, voor wie deze retribu tie, welke in een schaal vastgelegd, een extra verzwaring van lasten be tekent, al gaf hij later toe, dat de be dragen nu ook weer niet zo hoog zijn, dat men er lang over moet praten. De heer Posthumus (Arb.) be toogde daarentegen, dat het onjuist zou zijn. het artikel te schrappen. De diensten die door de keuring worden geleverd, zijn inderdaad van belang voor de bedrijven. Wanneer men wat wil, dan gaat zijn voorkeur uit naar het scheppen van uitzonderingsmoei lijkheden. De heer W ij f f e 1 s (KVP) wilde de verplichte keuringen vrijstellen en ook de heer Gortzak (CPN) bepleitte een systeem van vrijstellin gen. Staatssecretaris Van R h ij n wees er in zijn antwoord op, dat de keuringen niet alleen van belang zijn voor de bedrijven, maar ook voor de verbruiker. Het is niet meer dan bil lijk. dat daarvoor wordt betaald en zo hoog zijn de gevaagde bedragen nu ook weer niet. Hij zegde toe, het schema nog eens te zullen bezien, maar de heer Beernink was daar niet mee tevreden en voeg stemming over het artikel. Dat is vandaag gebeurd. Artikel 9 werd aangenomen met 4? tegen 31 stemmen. Voor K.V.P. en P. v d Ategen de zes andere partijen. Het wetsontwerp werd z.h.st. goedge- keurd. In een te Klaaswaal gehouden ver enigde vergadering van het water schap „De Hoeksche Waard" heeft de dijkgraaf, de heer L. L Overwater, een overzicht gegeven van de schade, die door de stormvloed is aangericht aan de hoofdwaterkering van bet eiland en aan de binnendijken van dit eiland. Behoudens een 22-tal gaten in de dij ken van dc hoofdwatevkering is deze kering op ontelbare plaatsen min of meer beschadigd. Op sommige plaat sen vrij ernstig. Ook tal van binnen dijken zijn doorgebroken en ernstig beschadigd. Ongeveer 8700 ha van het water schap heeft geen dijk bescherming meer. Deze oppervlakte komt over een met 40 van de oppervlakte van het waterschap. Van de overige 60 7c zijn wegens overslag, kwel. en/of neerslag geheel of gedeeltelijk nog geïnundeerd ongeveer 7700 ha. Daarenboven dreigen wegens wa- terbezwaar gedeelten van Klein Zuid-Beijerland, Klein-Cromstrijen, Munnikenland van Westmaas en St. Anthonypolder onder te lopen. Bedreiging afgewend voor St. Maartensdijk In de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tholen weer een dijk doorgebroken, de zo genaamde eerste dyk bij het dorp Sint Maartensdijk, Direct na de doorbraak is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het eat te sluiten. De dijk, die ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog tweeduizend men. sen huizen. Het water liep reeds de polder in. EXPEDITEUR ONDER BRANDKAST De 45-jarige expediteur A. B. de H. te •s-Gravcnhage geraakte dezer dagen bij expeditie werkzaamheden ln een perc- cccl aan de Noordeinde onder een brandkast Hij werd met inwendige kneuzingen in een ziekenhuis opgeno men, waar hij thans is overleden. Dulles, heeft Donderdagavond ln een rede, welke werd uitgezonden door de Amerikaanse radio- en tele visie-stations, het een en ander medegedeeld over zjjn reis in West- Europa. „De Europese Defensie Gemeen schap is niet dood, zij slaapt slechts," verklaarde hjj. „Stassen en ik zyn van mening dat er een goede kans bestaat dat het E.D.G. - verdrag van kracht wordt. Vele hindernissen moeten nog worden overwonnen, doch de wil tot door zetten is er. Wij bevonden in de zeven door ons bezochte Westeuropese staten dat er goede wil en een vriend schappelijke gezindheid jegens de Ver. Staten bestaat, zowel bij de regeringen als bij het volk. Doch wij hebben ook vastgesteld dat men hier en daar bevreesd was. dat de Ver. Staten niet het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zij, krachtens hun positie in de vrije wereld, geroepen zijn." „Men twijfelde niet aan ons ma teriële vermogen," vervolgde Fos ter Dulles, „doch men betwijfelde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijsheid vergaard hadden, om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren, dat zij een reusachtige verantwoorde lijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn. niet slechts voor de Ver. Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijk heid bestaat, dat onze vrienden als dan zelfs meer te lijden zouden heb- ben dan wij zelf. Wij moeten daarom, als natie, ge matigd. en met zelfbeheersing op treden. Te allen tijde moeten wy ons bewust blijven van de grote verant woordelijkheid der Ver. Staten." afgevaardgden tegen DG Honderd leden de Franse Natio nale Vergadering, ertegenwoordi- gers van alle centum- en rechtse groeperingen, vanaf ianhangers van generaal De Gaulle 1t radicalen toe. hebben een comité fvormd om het E.D.G.-verdrag te bdrijden. Eén der comitéle»n. de onafhan- lcelijk-conservatieve afgevaardigde Pierre André, verkladde Donderdag avond tegenover ee vertegenwoor diger van Reuter: ..'ij zullen in ge heel Frankrijk een cnpagne voeren, om de Franse openbe mening wak ker te schudden. Délnropese steen kool- en staalgemeischap is er in het. Franse parlemt doorgejaagd. Wij zullen niet toesan. dat dit ook met het E.D.G.-verdg geschiedt. Het E.D.G.-verdra/oorziet in vre destijd in een Euroes leger onder boven-nationaal gez, doch in oor logstijd herkrijgen; verschillende nationale regering! hun bevoegd heid. Dat is al te dws.' In antwoord op vraag, of de door Frankrijk in tekst van het verdrag voorgesteldvijzigingen te gemoet komen aan bezwaren van het comité, antwoora André: ..geen bijvoegingen of amlementen kun nen verandering bigen in de ver derfelijke beginsel waarop het E D.G.-verdrag beri Er moet een nieuw verdrag wien opgesteld overeenkomstig deichtlijnen, die hebben gegolden v> het in het le ven roepen van doordatlantische verdragsorganisatien hierin moet worden vastgelegdit Groot-Brit- tannië ten volle zaïedewerken bij het tot stand breng ener Europese Defensie Gemeenso." De krijgsraad ir de Lucht macht West zal 5 "art de zaak be handelen tegen de luitenant van de luchtmacht B. e terecht zal staan in verband t de malversa ties bij de aansclingsdienst van de luchtmacht. In April zal h«oofd van deze dienst lt. kol. B. fcht staan. Amsterdamse Bank' Incassobank (Van onze financiële medewerker) De Amsterdamse Bank Incasso Bank is de tweede, grote bank instelling, die met het verslag over 1952 komt. Het was reeds bekend dat het dividend van 9 tot 10 zou worden verhoogd. De cijfers wyzen uit, dat de winst over 1952 een kleine millioen gulden groter is geweest dan die ran het voorgaande jaar, namelijk 12.369.114 tegen ƒ11.511.307, zulks na afschrijving van ƒ1,7 inililoen (v.j. ƒ3 millioen), reservering voor belastingen van ƒ12 mill. (v.j. ƒ9 mill.) en extra reservering van 1 mill. (v.j. 3 mill.). De stijging der onkostenreke- ning bleef, dank zy de verdere ra tionalisatie ran het bedrijf en de gunstige uitwerking van de belan gengemeenschap, beperkt 30,7 mill, tegen ƒ30.3 mill.). Na toevoe ging van 3 mill, aan de Open Re serve (als v.j.) wordt op de gewone aandelen A.B. 10 dividend uitge- keerd tegen 9 over 1951. De reKcnmg Crediteuren nam in 1952 toe van f 936 511.402 tot 1.081.272.411, de Debiteurenreke ning daalde van 365.573.735 tot ƒ341.134.316, een verschijnsel dat ook bij de Rotterdamsche Bank viel waar te nemen en dat in ver band met de gewijzigde betalings balans te verwachten was. Dat onze banken belangrijke financierings instituten voor het Rijk zijn, blijkt ook uit de balans van het concern A.B. I.B.; het had per uit. Decem ber 1952 voor 788 millioen aan Nederlands schatkistpapier op de balans staan (v.j. ƒ620 millioen). Het verslag bevat uitgebreide financieel-economische beschou wingen. waar in alle lopende vraagstukken de revue passeren convertibiliteit, dollarschaarste. ho ge Amerikaanse invoerrechten, noodzakelijkheid van grotere im port door Amerika uit Europa, van kapitaalexport door Amerika naar Europa, integratie van het econo misch leven in Europa, enz. Na de ze meer algemene beschouwingen komt het verslag tot de ontwikke1 ling in Nederland. Het constateert dat de omvang van de voorraden hier te lande weer is gedaald tot een peil, dat wellicht niet duurzaam kan worden gehandhaafd, zodat men hogere in voeren moet verwachten, hetgeen de betalingsbalans ongunstig zal beïnvloeden. In het licht van de optredende structurele werkloosheid zou kun nen worden overwogen, in hoeverre een vrijere loonpolitiek moet wor den ingevoerd, In de tweede plaats dient een oplossing te worden ge vonden voor het gebrek aan risico dragend kapitaal. De ondernemingslust dient te worden gestimuleerd door vermin dering van de veel te omvangrijke fiscale lasten. Zeer aanbevelens waardig acht men het denkbeeld om een zeker primair dividend over het eigen vermogen in mindering te doen komen op de winst, voordat deze belastbaar wordt. Voorts be pleit men belastingvrij sparen, af schaffing van speculatiewinstbelas ting en dividendbeperking etc. Wat het collectieve sparen be treft, dient bij voortduring te wor den gezocht naar passende metho den om de gelden der institutionele beleggers, die tot een zekere hyper trophic van de marlet voor vaste- rentende beleggingswaarden drei gen te leiden, in voldoende mate aan de risicodragende sfeer ten goe de te doen komen. Het vraagstuk is zeker niet onoplosbaar als het met inzicht en vastberadenheid wordt aangevat. Het verslag wijdt voorts een be schouwing aan de Benelux, waar omtrent het o.m. opmerkt, dat wan neer geen algehele overeenstem ming kan worden verkregen, men het "beste .doet bedrrjfstaksgewijze tot vergelijking te komen. Na een overzicht van het beurs- verloop in 1952 en wat daarmede verband houdt komt het verslag van de A.B.'I.B. op het eigen be drijf, waarover wij boven reeds een en ander vermeldden. Jack Benny, een Amerikaanse radio komiek. bijgenaamd de ..Nations Dutch Uncleen Carla Pfanstiehl. een 5-jarig Amerikaans meisje, met nog gedeeltelijk Nederlands bloed, hebben een nieuwe hulpactie in Ame rika voor de overstroomde gebieden in Nederland ten doop gehouden. Zij wekken iedereen, met een druppeltje Hollands bloed in de aderen, ov. dit jaar op Valentijnsdag (14 Februari) een extra Valentijn met geld re zenden naar de Net herland-Amerika Foundation te Washington, het offi ciële bureau voor de hulpacties voor Holland. Benny en Carla beginnen de nieuwe actie: ..Send a heart to Holland". 6 maanden voor diefstal bij watersnood De krijgsraad voor de Luchtmacht West heeft in een bijzondere zitting drie leden van het luchtmacht-per soneel een beroepskorporaal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld lot gevangenisstraffen van zes maanden. De drie militairen hebben op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per container te worden afgeworpen boven het rampgebied. De beroeps korporaal werd bovendien gedegra deerd tot de laagste soldatenrang en ontslagen uit dc militaire dienst. Na de breuk tussen Rusland en Israël In diplomatieke kringen te Wenen verwacht men, dat Tsjechoslowakije i en Polen alsmede de landen van het Sovjet-blok, binnenkort eveneens de diplomatieke betrekkingen met Israël zullen verbreken. Waarnemers fe Washington zijn van mening, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal toenemen. Een lid van de Israëlische delegatie bij de Ver. Naties heeft Donderdag te genover Reuter verklaard da; Israël in de 24 dezer aanvangende zitting dei- Algemene Vergadering van Ver. Na ties het gehele vraagstuk van het anii-semietisme in de landen van het Sovjet-blok ter sprake zal brengen. De Israëlische autoriteiten heb ben de verzending van citrus-vruch. ten naar Rusland de enige export van Jsraël naar dit land stopge zet. Volgens het lopende contract moesten nog 225.000 kisten geleverd worden. Nader wordt gemeld, dat het Russi sche ministerie van handel het con tract telegrafisch had geannuleerd. Mo, oskou heeft een nieuwe schrede gezet op de weg, die via het de laatste tijd zo naarstig gepropa geerde anti-Zionisme, onvoorwaar delijk op een puur anti-semietisme moet uitlopen. Betreurenswaardig is alleen, dat deze nieuwe stap ge motiveerd kan worden met een verwijzing naar de in Tel Aviv ge pleegde aanslag op de Russische legatie, waarbij drie personen ver wondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de gezant Jersjof. Deze aanslag verdient inderdaad de scherpste afkeuring. De rege ring van Israel heeft ook geen mo ment geaarzeld de nodige conse quenties te trekken. Zij bood on verwijld aan de Sovjet Unie haar verontschuldigingen aan. Dat zij deze zaak echter ook verder ener giek aanvatte blijkt uit de reeks arrestaties, welke prompt op de aanslag volgde. Het enige verwijt, dat men de Israëlische overheid mogelijk kan maken is dat zij wel licht onvoldoende voorzorgsmaat regelen heeft getroffen om een dergelijke aanslag te voorkomen. Maar men bedenke: een uitgebrei de beveiliging van de Russische legatie zou door Moskou stellig eveneens kwalijk genomen zijn vanwege het provocerende ele ment Er is echter, hoe men de zaak ook beschouwt geen schijn van een bewijs, dat de Israëlische regering deze daad heeft uitgelokt door een politiek „die openlijk tot vijandige daden tegen de Sovjet Unie aan zette", gelijk in de uitermate scher pe Russische verklaring, waarin een toelichting gegeven wordt van het besluit om de diplomatieke betrekkingen te verbreken, ver luidt. Wanneer er al vijandige daden zijn gepleegd, dan kwamen deze van de zijde der Russen. Wij her inneren aan het proces te Praag tegen Slansky c.s., waarbij het Zionisme openlijk van samenspan ning tegen Rusland en zijn satel lieten werd beschuldigd, natuurlijk in nauwe samenwerking met de Amerikanen. Daarna kregen we de fantastische aanklacht tegen de 9 Russische artsen (w.o. zes Joden), die o.m. de dood van Zjdanow op hun geweten zouden hebben en die voorbereidingen hadden ge troffen om nog meer prominente figuren uit het Russische staats apparaat te liquideren. In diverse andere Oosteuropese landen zijn processen gaande of in aantocht, waarbij personen van Joodsen bloede vervolgd worden. Tenslotte hebben we dan nog de massale vlucht om het vege lijf te redden van de Oostduitse Joden naar West-Berlijn. Dit alles kan niet misverstaan worden, welke won derlijke verklaringen de blinde volgelingen van de machthebbers op het Kremlin er ook van wensen te geven. De realiteit is, dat de Joden, minder dan acht jaren na de val van het nazi-rijk, dat hun getal in Europa decimeerde, opnieuw aan wrede vervolgingen worden bloot gesteld dooor een ander totalitair regiem, dat even zeer slaafse onder worpenheid eist. Het anti-semietis me van het Kremlin is voor het moment minder wreed en ruw dan dat van Hitler, in de praktijk komt het op den duur op hetzelfde neer. Zelfs het gecoquetteer met de Arabische volken is identiek! Niettemin blijft het een merk waardige ontwikkeling in een ideologie, welke toch een intensief gebruik heeft gemaakt van de diensten van Joodse geestverwan ten. In 1931 veroordeelde Stalin het anti-semietisme nog als „een extreme vorm van rassen-chauvi- nisme". Tot 1949 heeft, zoals de „Manchester Guardian" dezer da gen terecht constateerde, niets er op gewezen dat de politiek der Sovjet-regering in dit opzicht was gewijzigd. De Joden hebben onder het Sovjet-regiem, aldus het Britse blad, niet zwaarder geleden dan de anderen. De zuivering in de jaren dertig verdreef weliswaar een groot aantal Joden uit de hoogste partijkringen, doch dit was niet te construeren als een specifiek anti- semietische politiek. Het non agressie verdrag van Augustus 1939 deed de Russische Joden wel iswaar de schrik om het hart slaan, doch er geschiedde gelukkig niets in de door hen gevreesde richting. Integendeel, de Russische propa ganda deed haar uiterste best om het eigen volk te overtuigen, dat de officiële houding ongewijzigd was gebleven, al liet Moskou de aanvallen op Hitiers rassenpolitiek nu achterwege. Na Hitiers inval in Rusland kwam er een einde aan deze dubbelzinnige houding. Mos kou verzekerde zich toen van de Joodse solidariteit. Na de oorlog bleek aanvankelijk niets van een anti-Zionistische politiek der Rus sen. Zij pleitten voor de deling van Palestina. En in 1948 was Rusland de eerste natie, welke de nieuwe Joodse staat erkende. Bedenkelijk was evenwel, dat de Russische Jo den geen toestemming kregen om naar Israël te emigreren en reeds in het volgende jaar begon de cam pagne tegen de „cosmopolieten". Nu werkt men alleen met grover geschut. Immigratie-wet in V.S. op de helling De Amerikaanse Huiscommissie voor de immigratie zal de uitwerking van de wet-Mc-Carran onderzoeken ..en niet aarzelen" veranderingen voor te stellen, indien nodig, aldus heeft de voorzitter, Watkins. medegedeeld. Het zal enige tijd vergen om een duidelijk beeld te verkrijgen, doch wjj zullen nauwlettend toezien en open spreken, aldus Watkins.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3