Utrecht deed anoniem volledig zijn plicht De Utrechter van een eeuw geleden Strijd tegen traditie en armoede Enorm veel werk verzet; taferelen van navrant leed- en diepe vreugde W„ N atuurHJk, zo merkte de b u r g e- meester op. zijn er fouten en foutjes gemaakt, maar vergeleken bij het goede, dat eschieóde. vallen die geheel weg. Ongeveer 5000 evacué's hebben wij opgevangen, gespijzigd, en waar nodig in de kleren gezet en van dit aantal bijna 900 in onze stad ondergebracht. '°o*MENSy*,A£TEEN'r'J*f*Eus Actie schooljeugd voor watersnoodzegel Onze schooljeugd gaf gul! Mr, P. P. Agter hield lezing Evacué's laat U registreren Lezing van prof. Kohlbrugge Harmonie van Tours geeft 25000 frs Spontane hulp uit Solingi en J- UTRECHTSCH NIEUWSBLAD Vrijdag 13 Februari 1953 - 60e jaargang No. 243 Pagina 2 Burgemeester over de hidbverlening: (Van een onzer redacteuren) beschouwen de in Utrecht gehuisveste cvacué's als onze gasten. En het stemt mij dankbaar, dat Utrecht in het kader van de hulpverlening voor de rampgebieden volledig zün plicht heeft gedaan. Nog nooit heb ik hoewel vrijwel alles geïmproviseerd was zoveel anonieme onbaatzuchtigheid, zo veel naastenliefde en hulpvaardigheid ontmoet. Velen, die hun diensten kwa men aanbieden en wier hulp wy onmogelijk meer konden accepteren, hebben wü noodgedwongen moeten teleurstellen. Deze samenvatting gaf ons Burgemeester De R a n i t z, toen wij hem vroegen „hoe Utrecht zich gehouden had". elkaar te krijgen vraag niet welk een moeite er achter zit om al die registraties door te lopen op een kindje van anderhalf jaar na. En zie het kleutertje is gevon den. Welk een vreugde! Tragisch evenwel was het met een familie, vóór 1 Februari bestaande uit 23 mensen. Ze kwamen in Utrecht: er waren er nog 6 in leven! Alle ande ren waren verdronken Toch gedroeg deze zeer geslagen familie zich buitengewoon flink. Zy hadden één doel voor ogen: met de overle denen een nieuwe toekomst bou- Merkwaardige gevallen Het is niet mogelijk alle hulp vaardigheid te vermelden. Maar voor al van de dames is zeer veel gevergd en zij hebben de krachtproef schitte rend doorstaan. Om tóch enkele an dere voorbeelden te noemen: er zijn kappers geweest, die geheel cor. amo- re tot diep in de nacht hebben geknipt en vooral véél geschoren; de huis houdscholen wasten en behalve uiter aard het volledige apparaat van de Dienst voor Sociale Zaken, mag ook worden genoemd het vele werk van - de G.G. en G.D. De doorvoer is zo goed als ten ein de. Er komt nog wat „doordruppelen", maar volgende week is de grote op dracht voltooid. Er komt nog een schip met bejaar den, die bij „Oudaen" worden onder gebracht en voorts moet er nog aan 20 kinderen de helpende hand worden toegestoken. Vandaag hebben we b.v. nog een bus met oudjes verzorgd. Ze waren op doorreis naar het Paleis 's Loo. Een veel voorkomende vraag is of de kwartiermakers voor vergoeding in aanmerking komen. In het alge meen wordt dit beoordeelt naar de fi nanciële draagkracht van de evacué's zelf. Alle vluchtelingen krijgen deze week een tweede klerenuitdeling. Overigens is „Utrechts bezetting" nog al fluctuerend. Er gaan mannen te rug, anderen zoeken hun verspreide familieleden op en sommigen willen liever op het olatteland dan in de stad leven. Die tr'ek naar de boerderij is landelijk gezien typerend voor de getroffen eilandbewoners. Vijf duizend evacué's zijn opgenomen in de provincie-gemeenten van Utrecht Een bijzondere zorg is. dat er voor gezorgd moet worden, dat de evacué's zich niet vervelen. We zoeken aller wegen naar gepaste bezigheden. En heel even sprak de burgemeester er over. dat de andere bestaande noden door deze massale hulpverlening niet ia het gedrang komen. De goederen Eorm veel kleren, schoeisel, bedde- goed enz. enz. heeft Utrecht ontvan gen. Ze liggen voor een groot deel nog opgeslagen in de groenten- en veiling gebouwen en in de Croeselaan-jaar beurshallen. Hier zijn al evenzeer vele rappe handen bezig dagen en da genlang om ze te sorteren. Waar mogelijk wordt vakkundig gerepa reerd. Hiervoor kwam o.m. spontaan hulp uit het lingeriebedrijf. Schoen makers zijn dagen en dagen ononder broken gaan repareren en zelfs ma trassenmakers en vaklieden uit het meubelvak waren (en zijn nog) druk in de weer. Voor de middenstand had de burge meester alle lof. Er is geweldig gege ven, zeg maar gerust, geofferd. Merkwaardige voorvallen verdie nen vermelding. Zo werden er schoenenmaten 48 gevraagd en ja ponnen maat 52. Gebrek was aan „het zwarte pak en de dito zijden pet voor de Zondag." Aan plotselinge oproepen om hulp kan Utrecht gelukkig goed gevolg geven. Vandaag is b.v. een vrachtzending met goederen naar Renesse op Schouwen vertrokken (onze speciale verslaggever is mee en zal over de tocht rapporteren red. U.N.). En wat werd verwacht, is uitge komen: er zijn nog vele goederen over. Die worden aan het Rode die komen heus in goede handen. Vreugde en leed Veel aandacht is er besteed aan de hereniging van de gezinnen. Er was o.m. een familie, die in gedeel ten aankwam. Het gelukte allen bij Dat de bijstand van de geestelijk heid in vele gevallen nodig was en ook zeer werd gewaardeerd, laat zich denken. Een mooi moment was de aan komst van de martiale burgemees ter van Dreischor (bij Brouwersha ven) met 43 vluchtelingen. En ge looft u maar niet dat hij zijn ge meentenaren een minuut uit het oog verloor. Interessant is voorts, dat de Jaarbeurs van haar relaties tal van belangrijke giften .ontving. O.m. een zending van 25.000 paar gum mi-schoenen. Verblijdend is ten slotte, dat zich bij de hulpverlening géén onregelmatigheden hebben voorgedaan. Een bijzonder woord van lof had de burgemeester voor de padvin ders over. Zij sprongen onmiddel lijk in en waren onvermoeid. Toen er even later voldoende hulp kwam, kon men begrijpelijkerwijs de padvinders niet zomaar opzij zet ten. Ze werken tot op de dag van vandaag. Er valt nog veel te doen (huis bezoek etc.) maar de grote stoot is goed opgevangen en naar de bur gemeester venvacht, zal het afwik- kelingswerk ongetwijfeld goed ver lopen. Zo'n brief doet je goed! Wij ontvingen deze brief: Geachte Heren. Hierbij geef ik U f 41.50 voor het Rampenfonds zijnde mijn verjaar dagscadeau en het geld van de gebak en drank. Mevr. v. d. H., Utrecht", (Advertentie) Van „luchtjes" gesprokenBaby wedijvert met Moeder's keukengeuren en de onaf scheidelijke pijp van Opa. Al die geurtjes verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl Aan onze gasten Tot U die. door de waters nood verdreven van huis en haard, ia onze stad tijdelijk onderdak hebt gevonden, wil ik. nu de evacuatie naar onze stad voorshands haar beslag heeft gekregen, door middel van de courant enkele woor den richten. Wij beseffen diep de ellende en rouw, die de rampspoed over U heeft gebracht, en wil len trachten Uw leed iets te verzachten door de gastvrij heid en steun, welke de Utrechtse bevolking U van harte aanbiedt. Gij zijt noodgedwongen hier gekomen en zult dat begrij pen wij er naar verlangen zo spoedig mogelijk weer naar Uw woonplaats terug te keren. Ik hoop dat Gij U, desondanks in deze oude Nederlandse stad, waar aller harten warm klop pen voor de getroffenen van de watersnood, geen vreemden zult gevoelen. Ik wens U toe, dal Gij niet tegenstaande de onlzelllende slag, die U heeft getroffen, goede moed behoudt en in Utrecht de geestkracht zult opdoen om, met Gods hulp, het heden te aanvaarden en te vertrouwen in de toekomst. C. J. A. DE RANITZ, Burgemeester van Utrecht. Vandaag begonnen Vandaag zijn 300.000 leerlingen van '4.000 scholen in Nederland, juist als bij de actie voor de Kin derpostzegels, met bestelformulie ren langs de huizen gegaan, dit maal voor de verkoop van de Wa tersnoodzegel. De Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF) heeft het comité Watersmoondpostzegel 1953 haar volle medewerking toe gezegd. Tot Woensdag a.s. duurt de eerste fase der actie: het opnemen van bestellingen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. ..Nood aanpakken door zegels plakken" luidt het motto. oZdra u een bestlling voor één of meer zakjes van ƒ1 (5 postzegels „OUD-UTRECHT" VERQADERDE In het Universiteitshuis, Lepelen burg 1, werd gisteravond een leden vergadering van de Ver. „Oud- Utrecht" gehouden. Aan de orde kwam o.m. de verkiezing van nieu we bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren jhr dr M. R. Radermacher Schorer, J. E. Brom en mr Th A. Hoog en wegens het bedanken van de heer J. van Stave ren. Mr N. B. ten Boltkel Huinink werd tot secretaris gekozen, en in de plaats van de heer J. v. Staveren de heer H. de Jong. Jhr dr Rader macher Schorer werd herkozen; de heren Brom en de Hoog, die zich Vier jongens en vijf meisjes betraden hedenmorgen het kabinet van de burgemeester van Utrecht om daar als vertegenwoordigers van de gehele Utrechtse schooljeugd van kleuter tot middelbare scholier een bedrag voor het Rampenfonds over te dra gen 22.586,85dat sinds Maan dag van de vorige week op de Utr. scholen is ingezameld. Een lid van de commissie, die uit het onderwijzend personeel van de scholen was samen gesteld, deelde mede, dat het geld was verzameld „in spontane bewo genheid". Er is van eigen zakgeld ge geven, er zijn spaarpotten omgekeerd, er zijn werkjes tegen geldelijke be loning opgeknapt, tentoonstellingen georganiseerd en schoolverenigingen hebben uit de kas bijgedragen. Uit dit bétrag spreekt wel. aldus de ver- tegenmiordiger van de commissie, hoe groot, hel saamhorigheidsgevoel is van de jeugd. Een meisje van de lagere school svrak de burgemeester toe. Z\j verzocht namens de school jeugd, het geld te besteden voor her stel van een getroffen kinderzieken huis of voor aankoop van babygoed of speelgoed. Een kleuter bood bur gemeester de Ranitz het opgehaald', bedrag aan. „Ik vind dit reusachtig prettig en ben blij", zei de burge meester, „dat de Utr. jeugd dit heeft gedaan. Jullie hebt je buitengewoon kranig en eensgezind met de andere Nederlandse kinderen gedragen". Als beloning kregen de kinderen een snoepje. Op de foto: de burgemeester (tweede van rechts) neemt van een meisje de gelden van de Utrechtse schooljeugd voor het Rampenfonds in ontvangst. Geheel rechts wethouder H. v. d. Vlist. foto U. N.) De evacué's, die in Utrecht zijn ondergebracht en nog niet geregistreerd zijn, wordt aan- yeraden. dit onmiddellijk te jaten toen op de afdeling Be- ^volmrt^satt de Ganzenmarkt. Zonder registratie is hulp van Sociale Zaken niet moge- lük. van 10 cent met opdruk van een extra toeslag ad 10 cent) hebt ge daan. dient het kind u een plakze- gel te geven „Watersnoodpostzegel 1953", die u op uw deur kunt plak ken ten teken, dat u reeds voorzien bent. Een week later begint de afleve ring. Deze duurt van 20 tot 27 Fe bruari. Aan de kinderen dient pas geld te worden afgegeven, wanneer zij in die week de bestelde postze gels aan huis komen brengen. (Advertentie) KOU en GRIEP i kunt U bestrijden met de zo krachtig werkende HET 0UWEI-CACHEI WAARBORGT SMAAKLOOS EN f GEMAKKELIJK INNEMEN In de bouwplannen voor Utrecht is ook de bouw voorzien van een M.T.S. voor Mechanische Technologie aan de Oudenoord. Op de foto een maquette van dit nieuwe schoolgebouw. In het lage gedeelte is plaats voor werk plaatsen en laboratoria; in het hoge staande gedeelte worden negen leslo kalen en vier tekenzalen gevestigd, in kelder en souterrain komen de fietsenstalling, de centrale verwar ming, de vertrekken voor archief en magazijn. In de hal is een expositie ruimte geprojecteerd alsmede de ver. trekken voor de directeur, de leraren, administratie, concierge enz. De be gane grond en le verdieping krijgen een betonconstructie met baksteen bekleding, de 2e en 3e verdiepingen worden geheel in baksteen uitge voerd. De dakbedekking is van plat koper en teervrij dekkingsmateriaal. (foto U. N.) De Christelijke kweekschool te Krab- bendijke heeft hedenmorgen in Utrecht een gastvrij evacuatie-onder dak gevonden aan de Maliebaan. In een korte plechtigheid in de gym nastiekzaal van de Chr. Kweekschool Rehoboth is dit evacuatie-semester begonnen. Het schoolgebouw in Krabbendijke is overstroomd, maar door de medewerking van Rehoboth is het nu mogelijk geworden de les sen voor deze 100 scholieren toch doorgang te laten vinden. De vak groep Smederij op Maliebaan 87 heeft geheel belangeloos haar gebouw voor dit doel afgestaan, terwijl in de jeugd herberg Rhijnauwen nachtlogies is gevonden. De directeur der Krabben. dijkse Kweekschool, de heer P. Kuit, heeft in een toespraak voor al deze hulp dank gezegd. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer C. Kleywegt, hoofdinspecteur van de Onderwijzersopleiding; door dr. II. Bout, voorzitter van het bestuur van Rehoboth en door prof. dr. L. W. G. Scholten. directeur van deze kweek school. Als dankbetuiging aan alle landen, die hulp hebben geboden, werd de Marseillaise ten gehore gebracht. Weg Utrecht-A'foort wordt aanbesteed Op 17 Februari a.s. zal worden aanbesteed het verbreden van het gedeelte Huis ter Hcide-Amersfoort van de Rijksweg Utrecht-De Bilt- Amersfoort. foto U. N, v.d.Werf) DE ZENDING IN PERZIE „Laten wij bij het verlenen van steun aan de Nederlandse getroffen gebieden toch vooral het uitermate- belangrijke zendingswerk in Iran niet vergeten. De nood onder de bevolking daar is reeds lange tijd veel groter dan hier, zelfs nu de overstromings ramp een groot aantal slachtoffers heeft gevergd en millioenen schade heeft aangebracht." Deze bede richtte gisteravond prof. dr Joh. Kohlbrugge hoogleraar in het Nieuw-Perzisch aan <je Utrechtse universiteit, tot de vrouwenzendingsgroep afd. Utrecht, waarvoor zij in de Marnixzaal een le zing hield over haar verblijf in Per zië. Spreekster vertelde over de ver schillende religieuze secten in Iran, waarvan de Islam wel de grootste is. Veel aandacht wijdde zij aan de Zoas- triërs, een reeds eeuwenlang door de Mohammedanen vervolgde geloofs groep, welke zich desondanks heeft weten staande te houden. De sociale toestanden in Perzië zijn vaak nog allererbarmelijkst. Het is zelfs zo dat een grote kinderzegen by een gezin rampzalige gevolgen kan hebben. Daarom is het begrijpelijk dat er weinig gerouwd wordt als een kind sterft. ..Allah's barmhartigheid is groot", wordt er dan zelfs gezegd. Voor de zending levert deze opvatting uiteraard grote moeilijkheden op. Een betere medische verzorging heeft immers al spoedig een daling van het kindersterftecijfer tot gevolg. En dit is feitelijk in Iran economisch niet verantwoord." In haar functie van lerares in het Engels aan een Perzische meisjes school. leerde prof. Kohlbrugge het kinderhuwelijk met al zijn afschuwe lijke gevolgen kennen. Weliswaar is het wettelijk verboden meisjes bene den zestien jaar uit te huwen, maar de slecht functionnerende burgerlijke stand maakt toepassing van deze wet, vooral op het platteland, practisch on mogelijk. Spreekster besloot haar referaat met de raad aan zendelingen zich strikt aan Paulus' woord betreffende het huwelijk te houden. In Perzië is het momenteel nog zeer noodzakelijk dat de vrouw volkomen aan de man is onderworpen. Wil men de vrouw van deze knellende banden bevrijden, dan zijn vaak uitspattingen het gevolg. Langzaam kan slechts het verant woordelijkheidsgevoel, dat een eerste vereiste is voor geestelijke vrijheid, groeien. De president van de Harmonie Tourangelle des Chemins de Fer, de heer R. Jeanny, heeft in een brief aan zijn Ncd. collega medegedeeld, dat de leden van de Franse Harmo nie diep getroffen zijn door de ramp, die ons land, dat zij door de vele vriendschappelijke relaties als een tweede vaderland beschouwen, heeft getroffen. Hij spreekt namens de ge hele Harmonie zijn gevoelens van medeleven uit. De leden van de Harmonie te Tours hebben een col lecte voor Nederlands ooodgebied gehouden. De opbrengst 25000 frs zal door bemiddeling van de So- ciété Générale de Tours en de Bank Vlaer en Kol te Utrecht aan de Ned. vereniging van de N.S. worden overgemaakt. Deze zal het aan het Utr. Rampenfonds doorgeven. M. Jeanny meldt voorts, dat een twee de bedrag voor het Rampenfonds zal volgen. De Utrechtse Mannenzangvereni- ging „Aurora", die verleden jaar een driedaagse concertreis naar So. lingen-Merscheid (Did.) heeft ge maakt, heeft van de Merscheider Manner-gesangverein 1890 bericht ontvangen dat op een receptie avond spontaan door de leden en de Vrouwenvereniging, een bedrag van 200 D.M. is bijeen gebracht voor het Rampenfonds. Dit bedrag is overhandigd aan de Nederlandse consul-generaal te Dusseldorf. Als u het m y vraagt, dan vind ik, dat wij het zo maar moesten hou- d e Ji. Ik bedoel: wij zijn, al zeggen wij het zelf, zó adrdig voor elkaar ge weest, méér dan aardig; wij zijn, al zeggen wij het zelf, ontroerend goed geweest voor on ze medemens, die in noot verkeert. Ik heb alle blijken van grote opoffering ge zien die de mensen de mensen gegeven heb ben. Ik heb zélf gezien hoe een man die een Zon dags en een daags pak ook wanneer hij niet in nood verkeert? Minder critisch zijn jegens de andere en cri- tischer jegens ons zelf? Wanneer ge zo iels zegt loopt ge altijd ge vaar, om het zo maar eens te zeggen, een wei nig zemelachtig te wor den een beetje prekerig, een zachtaardig zede meestertje. Het verwijt van „be- had, zijn Zondagse pak gin nou eerst maar 's bij uittrok en zijn daagse je zelf. vóórdat je met ie pak aan trok en zijn mooie praatjes komt" Zondagse pak weg gaf ligt vóór in de mond. voor de slachtoffers van Dat maakt het schrij- de ramp. De mensen hebben zich prachtig gedra gen. Zouden wij het dan zo maar niet houden? ven van een stukje als dit nogal moeilijk. Maar nog midden in de ervaring van al het goede in de mensen, Een beetje begrip to- wordt het misschien Tien voor de ander, toch verstaan en niet misverstaan, wanneer ik zeg, dat wij het zo maar moesten h o u- den. Vriendelijk voor el kaar zijn als het kan en niet onvriendelijk als het niet nodig is on vriendelijk te zijn. Het zit 'm niet alléén in dat Zondagse pak en in een postivissel aan het Rampenfonds. Dat is mooi, maar er komt, gelukkig, ook weer een andere tijd. De tijd, dat we een ander vóór kunnen la ten gaan bij de tram; dat we een oude man met zijn zware koffer kunnen helpen of alleen maar iets vriendelijks zeggen tegen iemand die dat nodig heeft. Het klinkt een beetje prekerig. Maar ik méén het. En daarom zeg ik hel maar. DOESJI Dankbaarheid Brigadier Hoek der Utrechtse politie die in 1946 geruime tyd een meisje uit Höhenau by Wenen als pleegkind in huis heeft gehad ontving een brief van dit meisje, geda teerd 5 Febr. waarin zij o.a. schreef: „De grote ramp die U in Hol land getroffen heeft, heeft bij ons diepe indruk gemaakt. Zoiets moet wel heel ver schrikkelijk zijn, want voor vuur kan men zich eerder in veiligheid brengen dan voor water. Er zijn bij ons tal van hulpverleningsaoties georga niseerd, waarbij ieder geeft wat hij missen kan. Iedereen doet er aan mee. zelfs de arm ste der armen. Er kunnen nu Nederlandse kinderen naar Oostenrijk komen, want er hebben zich reeds tweedui zend pleegouders gemeld, die gaarne een Nederlands kind uit de getroffen gebieden eni ge tijd willen verzorgen." Deze brief uit Oostenrijk, van een meisje dat ons land heeft leren kennen, doet weldadig aan. Het schrijven maakt het gezegde weer eens waar: „Wie goed doet, goed ont moet." Burgerlijke stond UTRECHT Geboren: Maria J„ d. v. de Ruij ter-Zwanink. Pelikaan straat 8; Johnny, z. v. de Vries-Jeus- ter. Framboosstraat 32; Ursula M„ d. v. J. v. Santen-C. Davids, Berkelstraat 63; Wouter A., z. v. G. C. Wernas-F. Lammers, Ondiep 36; Adrianus J„ z. v. Stekelenburg-van Denderen, Zon straat 19 bis; Louise F. M„ d. v. van Hal-Verbon, le Delistraat 29; Johanna H. M„ d. v. Lobach-Schweitzer, Nas- saustraat 5; Johanna Th„ d. v. de Vos- Kreeftmeijer, Griftstraat 12; Hendrik N„ z. v. Horst-Catsman, Sweelinck- straat 3; Paul H. F„ z. v. Deumers- Rahe, L. v. Minsweerd 32 bis; Wolf gang A.. v. Teunissen-Becx, Ev. Zoudenbalchstraat 65. Getrouwd: R. van Huisstede en van Leeuwen, Maarssen, Straatweg 9 f; J. v. d. Wal en C. A. Gadella, Lijs terstraat 11; A. C. de Bruin en W. Be- rendsen. Deckerstraat 48; A. J. van der Horst en M. A. Kolder. Otterstraat 152; K. W. van der Haar en C. de Nijs, Twijnstraat 89 bis; G. E. Beijer en C. der Stelt, Makassarstraat 51. verleden Johanna M. H. van Brienen, geh. m. G. Heesen, 75 j„ Eik straat 23; Anthonia J. van Bunnik, ong„ 25 j„ Bolstraat 35; Simon van Brakel, geh. m. M. E. Bakhuis, 73 j., Stadhouderslaan 29; Bertha M. van der Veer, geh. m. G. H. Wormgoor, 65 j.. Griftstraat 37 bis; Theodorus J. Meeuwsen. ong., 76 j.. Krommerijn 20 boven; Jan B. Buikstra. geh. m. M. Korver. 61 j„ Goedestraat 52 A; Ge- rardus F. Hoes, wed v. J. E. Al, 65 j., Komngslaan 4. niet voor herkiezing' beschikbaar hadden gesteld, werden evenals de heer van Staveren door de voorzit ter. ir J. D. M. Bardet met een har telijk dankwoord vereerd. De toetre ding tot het bestuur van de heer A. H. Doude v Troostwijk te Nieuwer- sluis voor dc Ver „Niftarlake" werd door de vergadering aanvaard. Met „Fletute" te Amersfoort zal nog r.ader overleg over een vertegen woordiging in het bestuur van Oud- Utrecht worden gevoerd. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte der vergadering hield mr. P. P. Agter, lid der Gedeputeerde Staten van dit gewest een causerie, getiteld „Het Utrecht van om streeks een eeuw geleden," In deze causerie, waarin spr. diverse bij zonderheden putte uit een door hem zelf geschreven gedenkboek t. g.v. het honderdjarig bestaan van de drankbestryding plaatste spr. de Utrechtse mens in het middel punt van zijn beschouwing, hierbij o.m. een schets gevend van het geestelijk klimaat in het Utrecht van tussen 1800 en 1860. Het was een tijd van gezapigheid, van poli tieke onverschilligheid bij velen, van een optimistische, typisch oud- liberale mensbeschouwing, waarin Christelijke gebruiken als het ope nen en sluiten van vergaderingen met gebed heel normaal gevonden werden. Maar toch rommelde het wel in dit rustige wereldje: men denke slechts aan de Afscheiding, het Réveil (een beweging vooral onder de gegoede burgery), het op komend modernisme en latei* zelfs het op- het Atheïsme met zijn „niets dan kracht en stof." Na 1860 beginnen, zelfs in 't bedaarde Utrecht de so ciale tegenstellingen zich scherper af te tekenen. Maar over 't alge meen bleef in het Utrecht, dat toch zeker wel z'n kansen gehad had al les onder de ban van starre fat soensbegrippen. De standen heers ten hier: de adel. de degelijke mid denstand en daarbeneden de gro te massa der paupers. Het standen wezen lag als een verstikkende lijkwade over de stad. De gemoedelijkheid uit 't laatst der 18de eeuw was in de 19de eeuw (plm. 1860) nauwelijks meer te vinden. Men berustte; over het berustend „bevin delijkheids geloof" van die tijd heeft wijlen ds Bronsveld alleraardigst 't zijne gezegd, wat door de vrijdenker medicus H. J. Broers („Historische Wandelingen") markant wordt aan gevuld. Eerst de aanleg van het Merwede- kanaal (feit van symbolische beteke nis) heeft hier de industrie op grote schaal doen ontplooien. Levendig te kent spr. de jaren waarin Abr. Kuy- per en Pieter Jcllos Troelstra hier ,,'n nieuwe tijd" brachten. Troelstra mocht Utrecht wèl Maar de Utrechtse mens, die niet trots op z'n stad durft zijn en o zo be nauwd is. voor gek of aanstellerig te worden gehouden, die zich wanhopig vastklampt aan verouderde fatsoens normen, dient zich aan dit keurslijf te ontworstelen. Utrecht met zijn in dustrieën, zijn spoorwegcentrum en zijn grootscheepse stadsuitbreiding, Utrecht, dit hart van Nederland, dient zich meer van de eigen waarde bewust te worden. Geen nivellering, die het eigene doet verloren gaan, maar een rechtmatige trots op wat Utrecht gekund heeft en kan moge de Utrechtse mens ertoe brengen, zich zelf te vinden en daardoor tot een ze gen te zijn voor anderen. Hartelijk applaus en dankwoorden van de voorzitter besloten deze ver gadering van Oud-Utrecht. VOOR DE LAATSTE MAAL „HET GROTE CONCERT" Het City-theater brengt voor de laatste maal in dit seizoen de grote Russische opera- en ballctmanifesta- tie „Het grote concert", waarin op treden alle leden van het staatsthea ter „Bolsjoi" in Moskou. De film, die in kleuren is opgenomen, wordt voor de zesde maal vertoond in de Zondagochtendcyclus, aanvang 10.30 uur. Agenda VRIJDAG JAARBEURS. 9.3017,30 uur. Vakbeurs voor Meubelen en Woningtextiel. ORANJEHUIS Nieuwe Kade 30; Wereld Kanarieshow, geopend van 14—22 uur. NICOLAIKERK. 20 uur, Utr. Studenten Koor en Orkest. Johannes Passion HOTEL DES PAYS BAS, 20 uur. Prins Brancaccio zingt Napolitaanse liederen. PROT. CENTRUM. Pr Hendriklaan 10; 20 u Christendom en Cultuur. Rev. H FA Eurich the AngUcan Church. BOT. LAB. L. Nieuwstraat 106; 20 uur. Oost en West. de heer K J Jumus Ingerman „Dwars door de Jungle van Afrika". HOTEL NOORD BRABANT. 20 uur. Oprichtingsvergadering van de Natuurbeschermingswacht ZATERDAG ORANJEHUIS, Nieuwe Kade; 10—22 u. Wereld Kanarieshow. BR1GITTENSTRAAT 4; 15 uur, Ope ning tentoonst. werk v. Ton Meyer. SCHOUWBURG. 20 uur, Nederl. Comedie, „School voor Vrouwen". ZUILENSTRAAT 16; 20 uur, Feestav. Wandelver. „De Dom". WIJKGEBOUW Vlnkenlaan, Bilthover. 20 uur. Jos Verkoeyen, viool met Henk Stam, vleugel BIOSCOPEN. Voorst, om 14.30; 18.45 en 21' uur Zondag 14.15; 16.30. 18.45 en 31 uur CAMERA, Het is middernacht Dokter Schweitzer!. 14 J. CITY. De eerbiedige lichtekooi. 18 J- OLYMPIA. Vrijdag tm Zondag: De avonturen van Casanova, 14 J. Maandag tm Donderdag: Banneling van de eilanden, 18 J. PALACE, De trlomph van Zorro, 14 j. Vrijdag tm Zond. 18.45 en 21 u Maandag tm Donderdag 20 uur. REMBRANDT The greatest show on earth, 14 J. 14.30, 18 30 en 21.15, Zond. 13; 15,45: 18.30 en 21,15 uur. SCALA, Café Paradis (De duivel in do fles) 14 J VRF.EBURG, Slngln' in the Rain a.l. Fir,mac Nieuws, alle teeftdden 'Vrij dag _tm Zond. 10—18.30 uur; Maandag Gevonden Voorwerpen Gummilaars, rode halssnoer, oorbel. 2 borstels, blikje tomaten, kousj*. rozenkrans, hoesje, stempeltüe enige sleutels, handschoenen en wanten grijze vulpen, groene autoped, dou blé? sleutelbroche rozenkrans. 1 pr groene wantjes, vulpen, bi. portem.. Inhoud f 0.10. Aan komen lopen: wit zw. hondje (reu), idem zw. wit hond je. idem langh. zw. hondje. Afhalen aan bureau Paardenveld op werkdagen van 13 tot 16 uur Inlich tingen niet per telefoon.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2