Burgemeester met ir Van Nouhuys in de getroffen gebieden A mersfoorts gemeen tepersoneel gaat helpen bij wederopbouw Amersfoort, Delft en Doetinchem helpen Oost-Flakkee Reeds vier concrete punten op het programma In getroffen Middelharnis wonen en werken tweeduizend mannen Katterige stemming in de Tweede Kamer Weinig daadkracht na debat over de watersnood Débacle van Efa-Produka voor Amsterdams Hof Stalenhoef verliest strijd tegen degradatie naar tweede klasse Soestenaar moet nu tonen dat hij toch sterkste in district is Dulles: „EDG is niet dood, zij slaapt slechts" Schoolkorfbal op 16 Mei Levenslang voor 6 beklaagden Vrijdag 13 Februari 1953 5 (Van onze speciale verslaggever) MIDDELHARNIS. De veerpont tussen Hellevoetsluis en Middelharnis, dwars over het woelige Haringvliet, vaart met de regelmaat van normale tijden. Precies om half vijf meerde de pont gistermiddag in het haventje van Middelharnis, waar tientallen auto's en hun inzittenden klaar stonden om terugge bracht te worden naar een wereld zonder water. Burgemeester H. Molendijk was een der genen, die zich de voeten warm lie pen op de dijk, die althans een deel van Middelharnis heeft ge red. „Ja", zei de heer Molendijk, „de heer Van Nouhuys, direc teur van Gemeentewerken, en ik hebben de situatie hier op genomen en met burgemeester D. Rijnders gesproken om te zien welke hulp we het beste kunnen bieden." Op de veerboot s.s. Minister P. H. W. van der Sleijden voeren burgemeester H. Molendijk en de directeur van Gemeentewerken, ir. J. S van Nouhuys, gistermor gen van Hellevoetsluis naar Mid delharnis. Vele bewoners van dit stadje-en omgeving z\jn in Amers foort ingekwartierd Mouwen omhoog Iedereen wil helpen. Slechts heel weinigen is het ge geven iets te doen. En wij kunnen niet. blijven in zamelen. Als men de mensen hun gang liet gaan vergingen we van de loterijen en fancy- fairs. Men kan van het goede nok te veel krijgen. Dat is allemaal waar. Toch lijkt het me een goede ge dachte om de jongeren in deze solidariteits-actie te betrekken. Morgen gaan de padeinders in onze stad rond om karweitjes te verrichten, opbrengst voor de getroffenen. Stadgenoten. Zoek een karweitje. Laat ze b.v. uw sloep of trottoir sneeuwvrij maken. Dan leeft ge, met hun hulp, de politieverordening nog na ook! H. MOLENDIJK VJ Zeeuwen zagen iets van mooi Amersfoort De Amersfoortse fotograaf, de heer het clubhuis „Ingeborg" in de Treek een gastvrij onderdak hebben ge vonden, enige uren aangenaam bezig gehouden met de vertoning van een aantal projectieplaatjes uit zijn ver zameling. Hierbij waren ook een aantal pas verworven kennissen van de evacué's mensen, die in de buurt wonen en met wie ze reeds een gezellig contact hebben aan wezig. Het gezelschap, vooral de Zeeuwen natuurlyk, heeft genoten van hetgeen op het witte scherm te zien was: beelden uit oud en nieuw Amersfoort 'in kleuren). De heer Fortgens lichtte de beelden met een gezellig praatje toe en op deze ma nier kregen de aanwezigen een aar dige indruk van onze stad. Vooral voor de eilandbewoners, van wie de mecsten nog nooit in Amersfoort waren geweest, was dit zeer inte ressant en z'j staken hun bewonde ring voor de Keistad met onder stoelen of banken. Vooral raakten zij onder de indruk van de bomen- en bloemenpracht in Amersfoort en bewonderden de grachten en fraaie oude gebouwen en historische mo numenten. Als extra attractie ver toonde de heer Fortgens een aan tal plaatjes uit Oostenrijk, die ook Z' er In de smaak vielen. Al met al was 't een zeer genoeglijke avond. Wij vernamen nog, dat de man nen in „Ingeborg" Maandag alle aan het werk gaan in de Treker Bossen. De Zeeuwen stellen het zeer op prijs, dat zij hun werk kracht in kunnen zetten. De men sen uit Brouwershaven „aarden" al aardig in hun nieuwe omgeving. Watersportvrienden waren ook actief in rampgebied Naar aanleiding van ons verhaal over de dertien Amersfoorters, die met een tweetal boten naar het be dreigde gebied zijn gegaan, moet nog opgemerkt worden, dat no8cen zestal stadgenoten onmiddellijk er op uit zijn getrokken met zeven buitenboordmotoren. Het betrof hier leden van de watersportverenigin gen de „Eemkruisers" en „Amers foortse Zeilvereniging". Per auto ging de tocht naar Dordrecht en vandaar over het water met de .Prinses Juliana' naarZijpe. De bui tenboordmotoren hebben uitsteken de diensten kunnen bewijzen en werden regelmatig ingeschakeld, waarbij steeds een van onze stad genoten aanwezig was om over het kostbare bezit sommige motoren vertegenwoordigden een waarde van 6 a 700 gulden en waren in enkele gevallen door de eigenaren met kwartjes en dubbeltjes van hun zakgeld bij elkaar gespaard te waken. De anderen hebben zich op allerlei ander gebied verdienstelijk geweerd o.a met hulpverlening aan de vluchtelingen en transporten op allerlei gebied. Intussen zijn ook deze hulpvaardige stadgenoten be- houden, doch met verschrikkelijke hcidenmoed. l.e, zit ook vol verha ervaringen, thuis gekomen. De kost - le') van dooi zettings\ ei mogen, nu bare motoren hebben geen schade I het herstel is begonnen, Honderden opgelopen en bevinden zich in i mannen, die de erenaam „poldei- Amsterdam. Inmiddels sullen su jongendra.en werken met Neder- - - - landse Engelse en Canadese militai ren aan het herstel van de dijken. a.,r .1 v. I Vrachtauto's geladen met zakken Marktbericht [zand en met puin rijden af en aan. Aanvoer 80 000 eieren. 114,25 tot 15.50 Engelse pioniers, die in de school Medewerking van de middenstand De burgemeester vertelde haastig van de plannen, die het gemeente bestuur van Amersfoort koestert. A'foort, Delft en Doetinchem hobben besloten samen Oost-Flakkee zo veel mogelijk te helpen. Doetinchem heeft Middelharnis al een grote voorraad kleding geschonken. In de Polynorm-hallen te Amersfoort lig gen goederen opgeslagen, die zo spoedig mogelijk naar Flakkee zul len worden verscheept." zei hij. ..Er is hier speciaal behoefte aan de kens. bedden, schoeisel, behang en huisraad. Amersfoort," zo vervolg de hij, „zal gemeentepersoneel naar dit zwaar getroffen eiland sturen; vooral stratenmakers kunnen prachtig werk doen." Over de te verschepen goederen zei de burgemeester nog, dat het o.a. ging om duizend paar nieuwe sokken, duizend paar schoenen, twee dui zend dekens en honderd complete bedstellen. Niet al deze goederen zuilen naar Middelharnis gaan. Ook Oude en Nieuwe Tonge. Ooltgens- plaat en Den Bommel zullen hun deel krijgen. In enkele van deze plaatsen zijn de heren Molendijk en Nouhuys Donderdag geweest. „Oude Tonge was verschrikke lijk", zei Amersfoorts burgemeester, „het leek of het een zwaar bombar dement had doorstaan." De heer Molendijk zei nog, dat hij de medewerking had van de Amers foortse middenstanders. „Dat is zeer gunstig", was zijn commen- Door de vloedgi (Van een onzer verslaggevers) Na zijn terugkeer uit het getroffen gebied heeft burgemeester Molendijk ons vanmorgen iets verteld over zijn indrukken en ook over de plannen, die er zijn voor hulpverlening. Amersfoort gaat. in overleg met Delft en Doetinchem, Middelharnis en omgeving, dus het Oostelijk gedeelte van Flakkee. waar onder andere ook Sommelsdijk, Oude en Nieuwe Tonge en nog enige kleine buurtschappen liggen, adopteren. Er staan reeds vier con crete punten van gezamenlijke hulpverlening op het programma: 1. Een ploeg van plus minus 30 vrijwilligers zal naar Middelharnis vertrekken om aldaar aan de be strating te werken. 2. Binnenkort zal uit onze stad (en ook uit beide andere gemeen ten) een zending beddegoed. waar onder bijna twee duizend dekens, per schip naar Middelharnis ver zonden worden, welke plaats dient als centraal punt van waar uit de goederen in de omliggende plaatsen gedistribueerd zullen worden en van waar uit ook de hulpverlening georganiseerd wordt 3. De gezamenlijke middenstands organisaties van Delft, Doetinchem en Amersfoort zullen de midden standers van Oost-Flakkee alle mo gelijke hulp verlenen bij het op bouwen en op gang brengen van hun zaken. 4. Door bemiddeling van burge meester Molendijk zullen twee Rot terdamse rol-trommelauto's de stra ten zoveel mogelijk schoonvegen Burgemeester Molendijk en ïrVan Nouhuys waren de eerste burgers, die gisteren per auto Oude Tonge bereikten. De toestanden aldaar, al dus de burgemeester, tarten iedere beschrijving. Huizenblokken zijn fi naal weggevaagd en straten wegge spoeld. Honderden doden liggen nog in de onoverzichtelijke ruïnes, die eens woningen zijn geweest. Tien tallen cadavers liggen overal. Hier Gevaarlijk brugdek bij Muiden verbeterd Daar de Toeristenbond A.N.W B vele klachten heeft ontvangen over het slipgevaar op het houten brug dek van de brug over de Vecht, nabij Muiden. in de rijksweg Am sterdamAmersfoort, heeft hij zich tot de. rijkswaterstaat gewend. De A.N-W.B. kan thans berichten, dat deze instantie binnenkort maat regelen zal nemen ter bestrijding i utrecht van° genoemde vereniging, van het slipgevaar op dit punt. 1 Zaagmolenkade 21. tel. 12628- taar. „want do middenstand uit Amersfoort, Doetinchem en Delft zal de middenstanders van Oost- Flakkee moeten helpen. De Amers foortse kapper zal bijvoorbeeld een kapper in Middelharnis steunen. Een bakker zal een collega op weg naar Ooltgensplaat kunnen helpen." Evacué's: wie mist een hondje? Van de afdeling Utrecht van dé Nederlandse vereniging van be scherming van dieren kwam het volgende bericht binnen: „In ons asyl is opgenomen een hondje hoog 25 cm. teef. zwart met bruin, witte teeYi avoor poot. bruine halsband mei nikke len noppen. Het diertje is in een bus gevonden, waarmede evacué's in Utrecht zijn aangevoerd. Ver moedelijk zijn deze mensen, volgens mededeling van het evacuatiebureau alhier, naar Amersfoort doorge voerd". Mocht de eigenaar van dit hondje zich onder, de Amersfoortse eva cué'? béviniden, dan zou het aan beveling v.ei'dienén. dat. deze zich i verbindirtg slelt met de afdeling Het water zakt; de straten zijn al weer goeddeels droog (Van onze speciale verslaggever) MIDDELHARNIS. Zeven duizend mensen woonden en werkten hier nog op 31 Januari. Nn zyn er slechts twee duizend in dit modderige ge havende stadje, dat in de rampnacht van het Noorden uit door het water werd overvallen. De vloed kwam tot aan de oude Kcrkedjjk in de kom van het dorp en niet verder. Maar in de loop van de Zondag na de ramp nacht kwam het water opnieuw, nu uit het Zuiden. En weer kwam het tot de dijk. nu aan de andere kant. Zeventien mensen verdronken hier in die angstige uren. Zij liggen nu begraven in Dirksland. jassen, aan wanten, sokken, noem 'Behoefte aan veel goederen De stappen van de tweeduizend overgeblevenen klinken hol in de kille straten, die nu, anderhalve week later, goeddeels weer droog zijn. Want het water is gezakt en blijft zakken. Bij eb stroomt het naar zee door wijde galen in de chjken. Als er geen storm komt, zal het blijven zakken. Niemand praat er hier over storm, iedereen heeft het over opbouwen en over de te rugkomst van de vrouwen en de kinderen. De tweeduizend mannen verlangen naar die terugkomst. Ze lopen bijna op hun „laatste benen". Ze missen hun eten. en ze missen slaap. Ze zijn moe en ze vragen zich alemaal af hoe lang ze 't nog zullen volhouden. Middelharnis zit vol verhalen i wel weer zijn opgehaald. per 100 stuks. Handel vlug. Zo zag Middelharnis er uit voor de stormramp. Een beeld van de haven met een kijkje op Vinger ling. hun bivak hebben, zijn dag nacht in de weer om uit de stallen bij de verlaten boerderijen, die vol komen in het water staan, het do de vee te verwijderen. Middelharnis heeft behoefte aan schoeisel, aan huisraad, aan regen maar op. Die behoefte zal nog dringender worden als de geëva cueerde bevolking terugkomt. Wan neer dat zal zijn, weet echter nog niemand. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Er heerste Donderdagmiddag een onmiskenbaar katterige stemming in de Tweede Kamer: de afwerking van een niet zeer belangrijke agenda zo kort na de watersnood geschiedde met weinig daadkracht. De beraadslaging over twee wetsontwerpen, de modernisering van de Stoomwet van 1896 en een wijziging van de Inentingsdienst moest worden geschorst en met een derde strekkende lot herziening van de Lager On derwijswet kwam men niet verder dan tot aan het antwoord van minister Cals. Al wat de middag opleverde was de aanvaarding van een tweetal hamerstukken. Algemene instemming werd betuigd met het voorstel om een gelijk stelling van de onderwiizei-s met de ambtenaren 'en nixv- var» dp verlofregeling en het 2g. smarte- geld aan hun nabestaanden te be vorderen. Dat de toelat.ng van leerkrachten tot de school zon wor den gebonden aan het bezit van een gezondheidsverklaring, werd ook nuttig bevonden. Op de vraag of in het Leerplan bijv. ook Espe ranto moet kunnen worden opge nomen, hetgeen het wetsontwerp wil, gaf mevr. Fortanier (WD) ook cen bevestigend antwoord, in tegenstelling tol. de heren Peters (KVP) en Ti la nils <CHU). die dit dwaasheid vonden o.a. omdat zulks ten aanzien van het Frans niet is toegestaan De heer D e Loor PvdAhield een pleidooi voor de mogelijkheid tot het ge bruiken van Fries als voertaal bijv. in de twee laagste klassen van de lagere school alsmede voor het on derwijs in die taal. iets wat vol gens de heer Peters (KVP) nu al mogelijk was. De PvdA-er sprak ZITD-NEDERLAND TEGEN ZWALUWEN TILBURG. Met het oog op de ontmoeting LuxemburgZui d Ne derland. Zondag 29 Maart in de hoofdstad van het Groot-Hertogdom, zal het Zuid Nederlandse elftal 21 Maart op het NAC-terrein te Breda een oefenwedstrijd spelen tegen een Zwaluwen-ploeg. zich voorts uit voor schrapping van de thans geldende bepaling, volgens welke onderwijzers kunnen worden belast met de inning van school gelden. Een verlangen dat de heer - - r t z a k (CPN) en daar drijven daken en plafonds en stukken huisraad zijn overal verspreid. Burgemeestêr Van Dijk van Oude Tonge, een oude bekende van de heer Molendijk, zit alleen in de chaos. De wethouders en de ge meentesecretaris zijn namelijk ge ëvacueerd. Een waar oord van ver schrikking is Oude Tonge geweest. Aan de zeedijk bijvoorbeeld ston den twee huisjes, in het een woon de een gezin van 17 en in het an dere eén gezin van 15 personen. loedgolf zjjn dé woningen weggeslagen; van de 32 mensen geen spoorIn het plaatsje zijn nu nog 240 mannen. Nog honderden doden moet geborgen worden. Dan mag Middelharnis, waar bur gemeester Rijnders de scepter zwaait en de zaak goed in handen heeft, zich nog zeer gelukkig prij zen. Met de heer Rijnders heeft burgemeester Molendijk over hulp verlening gesproken, waarbij de reeds vermelde besluiten werden genomen. De burgemeester van Middelharnis had nog één verzoek: laten de mensen nu alsjeblieft op houden met het inzamelen van kle ding! Mevrouw Rijnders en een aantal andere dames kunnen haast niet door de enorme voorraad, die zij aan het sorteren zijn, heenko men, De hulp van de middenstands organisaties zal zeer op prijs wor den gesteld. Manufacturers, kruide niers, kappers, enz. enz. zullen hun collega's voorlopig vooruit helpen. Ook de andere vormen van hulp verlening zijn zeer welkom. Als dit beginstadium achter de rug is. zal nader worden bekeken op welke manier het getroffen gebied verder geholpen kan worden. ami GOES. Er is een bootverbinding tot stand gebracht tussen Kalseveer (ten N. van Goes aan de Oosterschel- deelde, al zag de) en Dordrecht, via Zype. Er wordt hij nog liever de afschaffing van dagelijks een keer heen en terug ge- het schoolgeld tegemoet. Verdachte verkocht uit bijna failliete fabriek 6000 stofzuigers voor te lage prijs AMSTERDAM. Nadat de vroegere beherend vennoot van de eens bloeiende Amsterdamse stofzulgerfabriek Efa-Produka, de 54-jarige J. A. Chr. M„ door de rechtbank was vrijgesproken van hem toegeschreven malversaties, waardoor hy de fabriek tot de ondergang had gebracht, stond hij Donderdag voor het Amsterdamse Gerechtshof. De officier was n.l. in appèl gegaan. Hoe de president van het Hof dacht over verdachte, bleek uit de woorden: „Wat u hier staat te vertellen, komt mij buiten gewoon leugenachtig en ongeloofwaardig voor." Maar de heer M. liet zich niet uit het veld slaan en antwoordde: „Dat kan wel zijn, maar toch is het zo." In de dagvaarding staat dat de heer M. als beherend vennoot van het toen op de rand van een fail lissement staande bedrijf 6000 stof zuigers aan de Belgische firma (Van een onzer verslaggevers) Ries Stalenhoef, de bekende Soester biljartcrack, heeft Donderdag in Zwolle geen kans gezien zyn moyenne, dat hij de eerste twee dagen van de voorwedstrijden voor het nationaal kampioenschap tweede klasse anker kader 38/2 op 15.71 had gebracht, te verhogen tot 16.00. Daardoor is de Gouden Ploegspeler gedegradeerd naar de tweede klasse. De beslissing viel in feite reeds in de middagparty tegen Dc Kleine. In deze party stond voor beiden veel op het spel. Dc Zw ollenaar moest beslist winnen om een kans voor plaatsing te behouden. Ook Stalenhoef zou een kans maken als hij een hoog moyenne kon spelen. Een plaats in de finale was echter dat de De Kleine weinig beurten lang niet het belangrijkste voor hem. want hij moest in de eerste plaats trachten zijn moyenne op te werken om degradatie te ontgaan, Het spreekt welhaast vanzelf dat deze factoren het verloop van de partij danig beïnvloedden. Het wilde de beide spelers in het begin van de partij niet lukken tot prestaties te komen. De Kleine was de eerste, die tot daden kwam en wel in de zeven de beurt, waarin hij een mooie se rie van 95 caramboles maakte. Toen daarop nog een serie van 41 volgde, waren de perspectieven voor de Zwollenaar uitermate gunstig. Hij had in acht beurten reeds 200 van de 350 caramboles op zijn naam staan. Ries Stalenhoef werd hierdoor eerder geïntimideerd dan geïnspi reerd. Hij bleef tobben, kon de maal en zijn rhythme niet krijgen en zag het aantal beurten onheilspellend groeien. De enige kans voor hem om zijn gemiddelde te redden, was oor zyn winst nodig zou hebben. Deze was °«>k echter volkomen „van slag geraakt" en eerst in de 23ste beurt won de Zwollenaar deze, door zenuwen beheerste, partij. Een daarna opgemaakte bereke ning Het zien dat Stalenhoef, wilde hij alsnog degradatie ontgaan, zijn laatste partij tegen Van der Kolk in zeven beurten moest winnen. Dat dit, in deze omstandigheden, een te zwa re opgave voor hem. begreep ieder een en niet in het minst de Soester zelf De kleine hoop, die er mis schien voor hem nog bestond, werd spoedig weggenomen, want Stalen hoef liet ook in deze avondpartij „verstek gaan". Het lukte hem niet. Van der Kolk won de partij in 21 beurten. De oogst in deze voorwedstrijden is vrij schraal geweest. Alleen de Zwol- nenaren De Kleine en Van der Kolk konden zich. met een gemiddelde van resp. 17.92 en 17.73 handha ven in de eerste klasse. De Kleine heeft met zijn vijf gewonnen par- tyen een beste kans om geplaatst te worden voor de finale .die in Maart in Zwolle wordt gehouden. Ook Van der Kolk is, met acht matchpunten. nog lang niet uitgeschakeld. Weitenberg, die enkele weken ge leden in het tournooi te Soestdijk zo keurig promoveerde, kwam in deze poule niet verder dan een al gemeen gemiddelde van 10.40. waar door hij weer „hals over kop" in de tweede klasse is teruggeduikeld. Veel tegen De degradatie van Ries Stalenhoef is voor insiders niet onverwachts gekomen In de eerste plaats waren de omstandig heden, zoals wij Woensdag reeds schre ven. voor hem zeer ongunstig Vooral het feit. dat in dit tournooi met ivoor gespeeld moest worden, was van door slaggevende betekenis. Immers, de Soes ter speelt het gehele seizoen uitsluitend met kunstivoren ballen, die, vooral in gewicht, sterk afwijken van ivoor. Daar bij komt nog, dat Stalenhoef in de com petitie te weinig partijen speelt, waar voor hij zich moet inspannen. Van trai ning is ook niét gekomen, zodat hij. volkomen Onvoorbereid, deze zware strijd is begonnen Wij geven nog even de persoonlijke resultaten van de Donderdag in Zwolle gespeelde partijen. 164 23 38 7.16 Van der Kolk Stalenhoef 3' Van der Kolk 3! De eindstand is: De Kleine 1 Van der Kolk R Stalenhoef Weitenberg 1972 1880 1687 1197 95 15.21 17.92 17.73 14 18 10.40 N.V. Hobelux heeft verkocht voor een veel te lage prijs (f65 of 1000 a 1100 B.frs.), terwijl hijzelf direc teur van deze Hobelux was. President: „U zegt. dat deze Ho belux geen creatie van u zelf was, nietwaar?" M.; „Inderdaad." President: „Maar men heeft u toch directeur van de Hobelux ge maakt?" M.: „Jawel, zonder mijn mede weten. Ik wist daar niets van.". Maar de president gelooft er niets van. Raadsheer: „Waarom, verdachte, verkocht u dan de stofzuigers aan de Hobelux voor zo'n lage prijs? Er zat voor u geen winst aan." M.: „Er zat een heel kleine winst aan. maar ik deed het om de markt in België te veroveren." Raadsheer: „Dan zou de Hobe lux de markt veroveren en niet Efa Produka." M.: „Inderdaad, Edelachtbare, maar dan was de Hobelux 'n grote klant van ons geworden." Pres.: „Twee vrouwelijke rela ties van u hadden hoge functies bij de Hobelux." M.: „Dat kan best zijn. Maar ik heb met de Hobelux nooit iets te maken sehad. Het was een vreemd bedrijf." Er zijn 25 getuigen door het O. M. gedagvaard, die alles wat zij over de Hobelux weten, zullen moeten vertellen en die ook ophel dering moeten geven over enorme bedragen,^, die de heer M. aan Efa Produka zou hebben onttrokken ten behoeve van zichzelf. Bij die getuigen zijn accountants van de belasting en van De Nederland- sche Bank, personeel van Efa Pro duka en van de Hobelux. een cu rator van Efa Produka. Mr A. S. de Muinck Keizer, officier van „Men is hier en daar bevreesd, dat Amerika de nodige wijsheid mist" WASHINGTON. „De Europese defensiegemeenschap Is niet dood. zij slaapt slechts", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. Donderdagavond in een rede voor de televisie. ..Wij bevonden in de zeven door ons bezochte-West-Europese staten dat er goede wil en een vriendschappelijke gezindheid jegens de Verenigde Sta ten bestaat. Doch wy hebben ook vastgesteld dat men hier en daar be vreesd was, dat de Verenigde Staten niet het leiderschap zouden kunnen opbrengen, waartoe zÜ, krachtens hun positie in de vrQe wereld, geroe pen zyn." Men twijfelde niet aan ons mate rieel vermogen", vervolgde Foster Dulles, „doch men betwijfelde soms of wij, als staat, reeds zoveel wijs heid vergaard hadden, om deze materiële macht op de juiste wijze aan te wenden. Ik wil daarom alle Amerikanen er aan herinneren, dat zij een reusachtige verantwoorde lijkheid dragen. Elke verkeerde stap kan een ramp zijn, niet slechts voor de Verenigde Staten, doch evenzeer voor onze bondgenoten. En de mogelijkheid bestaat, dat onze vrienden alsdan zelfs meer te lijden zouden hebben dan wij zelf. Wij moeten daarom, als natie, ge matigd en met zelfbeheersing op treden. Te allen tijde moeten wij ons bewust blyven van de grote verantwoordelijkheid der Vere nigde Staten". Dulles zeide verder, dat Europa de wieg van Amerika's beschaving was. „Indien het industriële vermo gen van Europa beheerst zou wor den door de vijanden der V.S., zou dit de V.S. zeer veel afbreuk kun nen doen." De Amersfoortse schoolkorfbal - wedstrijden zijn dit jaar vastgesteld op Zaterdag 16 Mei. Ook nu zal men trachten het ge hele tournooi op één Zaterdagmid dag af te werken. Vorig jaar namen 54 twaalftallen aan dit tournooi deel. De verwachting is dat dit jaar ruim 60 twaalftallen aan dit tour nooi deel zullen nemen. Ook de scholen uit de omstreken van Amersfoort, o.a. Baarn, Soest, enz nemen deel. Evacué's uit Zierikzee vannacht aangekomen Omstreeks middernacht kwamen in de Markthal twee autobussen met 52 evacué's uit Zierikzee en omstreken aan. Deze groep maakte deel uit van de mensen, die uit genoemde omgeving vrijwillig zyn geëvacueerd. De ontvangst was ook nu zeer hartelijk. Het evacuatie apparaat werkt perfect. Er was warme soep en er waren ruim schoots voertuigen om de evacué's snel bij gastvrije Amersfoorters onder te brengen. Boleslavsky leidt te Boedapest BOEKAREST Na een onderbre king van twee dagen werd het in ternationale schaaktouraooi voort gezet met de party en van de 11e ronde. Uitslagen: Boleslavsky (Rusland)Barda (Noorwegen) 10, Petrosyan (Rus land.)Sajtar <Ts. SI.) IzVz, Smys- lov (Rusland)Barcza (Hong.) af- gebr.. Spassky (Rusland)Reicher (Roemenië) afgebr., 0"Kelly (BH— Tolush (Rusland) ViVz, Sliwa (Po len)—L. Szabo (Hongarije) afgebr., Milev (Burgarije)Stoltz (Zweden) afgebr., Ciocoltea (Roemenië)S. Szabo (Roemenië) ViVz. Golombek (G. B.)—Filip (Ts. SI.) !A—Vz. Ran- dulescu (Roemenië)Troinascu (Roemenië) afgebr. Na de elfde ronde leidt Boles lavsky met 8 punten uit 11 partijen voor L. Szabo met 1% uit 10 partij en en Petrosyan en Tolush met 7Vi uit 11 partijen. Roemeens sabotageproces: LONDEN. Een Roemeens mili tair gerechtshof in de oliestad Ploes- ti heeft Donderdag vonnis gewezen in het proces tegen 24 leidinggeven de functionarissen van voormalige Britse en Amerikaanse oliemaat- schappyen. Deze worden er van beschuldigd ten gunste van buitenlandse olic- maatschappyen te hebben gespion- neerd en gesaboteerd. Zes beklaag den werden veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf en dwangar beid. De overige 18 kregen straffen variërende van twee tot 25 jaar, al dus Radio-Boekarest. Nu volgens uit betrouwbare bron ontvangen inlichtingen de Sowjet- Unie bezig is haar leger systema tisch te mechaniseren 170 van de 120 divisies zouden reeds zijn ge motoriseerd) er it dit verband „iedere druppel benzine telt", schijnt het proces te Ploesti een verontschuldiging" voor het feit. dat Roemenië niet in staat is, aan de eisen van Rusland te voldoen, aldus genoemde kringen. Voorstel tot toelating 25.000 Nederlanders in Amerika WASHINGTON. In het Ame- Justitie, eiste destijds tien maan- I rikaanse Huis van Afgevaardigden den tegen M. Zijn raadsman, mr 1 is Donderdag een voorstel inge- F W. D. C A v Hattum, bepleit- om 25.000 slachtoffers van te vrijspraak en'kreeg htt omdat overstromingen i„ Nederland -I- toe te laten tot het Amerikaanse de rechtbank het ten laste gelegde s„atsburgerschaPi Het voorstel n met wettig en overtuigend bewe- aflsomsti/ v,„ Walt„, zen achtte. I samen met McCarran de naar hen Zal het Hof er over enkele we- genoemde immigratiewet heeft op- ken oók zo over denken? 1 gesteld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5