VOORAL VOOR DE VROUW' Zal Broekman in Helsinki ook de wereldtitel gri jpen? Meestér Onder vleugels van Britse vrouwen (1) Engelsen leven sterk mee met de ramp, die ons land teisterde Van niemand Stel je voor: die verstijfde waterval ontdooit ineens... Kracht van de Russen kan men niet in twijfel trekken Meïgr.. De KNVB overweegt geen bijzondere maatregelen Voetbal voor Rampenfonds 4 Vrijdag 13 Februari 1953 SPANNENDE SPEURTOCHT DOOR OUDE BOEKEN OVER VROUWENLEVEN OP het Head Quarter van de Na tional Council of Women het hoofdkwartier van de Nationale Vrouwenraad namen ze me on der hun vleugels, de Britse vrou wen. Als bezorgde kloeken omring den ze het vreemde kuiken en eis ten allemaal hun deel van de zorg op. Ik geloof, dat ze zich verbaasden. dat ik mijn land, dat juist door zulk een ramp was getroffen, had wil len verlaten. Ik had zelf eerst niet willen gaan, maar iedereen zei: „Je kunt immers toch niets doen", en daarvoor was ik gezwicht. Of ik familie had in het over stroomde gebied? Nee? O. gelukkig. Hun nieuwe cook had alles verlo ren op Canvey Island. En ze gingen over tot de bespreking van het pro gramma. dat ze met zoveel zorg voor me hadden samengesteld: „Wou ik dit graag zien? Stelde ik dar.r belang in?" en ik antwoordde gehoorzaam ..Oh yes, I would like it" en ,,I think it is very interes ting" en keek tersluiks rond, of er een radio was, maar ik zag er geen. En ik dacht: „Als het van nacht maar niet weer gaat waaien." De kleine, grijze vrouw, die me in de gezellige warme bibliotheek ontving, betuigde me haar deelne ming. Maar de kamer was zo zon nig. zo stil en veilig, dat het op eens ongelooflijk leek. dat mensen zich met hun laatste krachten vast klemden in bomen en op daken. „Ik weet niet. wat u "precies in teresseert'. zei miss Douie. „Ik zal u maar iets laten zien." En met zulke liefdevolle handen legde ze me haar eeuwenoude boe ken voor, met zoveel humor ver telde ze me ervan, dat ik voor het eerst in al die dagen het water even vergat. T E kostbare antiquarische boe- -L-/ ken stapelden zich voor me. op de glanzende tafel, op: een Duits boekje uit 1527, waarin een (zeer zonderlinge) uitleg van de openba ringen van St. Hildegard wordt ge geven „The Lawes Resolutions of Women's Rights" uit 1632, waarin een onbekende schrijver (I.L.) schande spreekt over de positie van de vrouw, waarin naar zyn mening zo gauw mogelijk verbetering moet T7 ERLEDEN week had ik de voor het water gevluchte kinderen gezien en het vertellen van dikke zusje en d'r broer, die veilig thuis waren, ging me niet aj. Ze besef fen het nauwelijks, dacht ik. Maar daarmee heb tk hen verkeerd ge schat. Niet alleen zoontje en z'n vrienden, maar ook het kleine wijfje, dat de ganse week alleen maar luisterde. Ze bracht wel kleertjes naar school, er was haar door de juffrouw ook wel wat ver teld, maar ze vroeg niets. Nu op eens wil ze niet slapen omdat ze bang is voor 't water „waar de beesten in drijven" en waar ze je induwen als je niet kijkt. ..Dat wa ter waar de mensen in vallen," zegt ze verdrietig, „nou dat is diep." „Ze'moet maar eens een dagje met me mee," zegt een vriendin, die het weten kan. „Ze mag es fijn naar Margootje „Wil je dat wel," vraagt ze dik ke zusje, ,,'t Is een heel lief vieisje net. zo groot als jij Ja, dat wil ze iöel Dus krijgt dat wijfje een gespik kelde strik in het haar, ik poets d'r witte kaplaarzen schoon en die morgen stapt ze blij het hek uit Laat in de middag, 't is al don ker, wordt ze terug gebracht. Een beetje stil en mat, maar dat kan van vermoeidheid zijn. Eten wil ze ■nauwelijks, dus breng ik haar gauw naar bed. Daar ligt. ze in het gebloemde pyamaatje. Bibi links, het konijn rechts en het nieuwe poppetje met het speentje, zit ach ter op 't kussen. „Was 't fijn bij Margootje," praat ik, „vertel nou es wat." Ze kijkt me aan. tobberig en triest: ,,'k Moes twee keer hui len," piept ze, ,»zo naar was 't daar." Nu ze zo veilig ligt trekt het verdriet wat weg en wordt ze boos. ,,'k Moes sommen maken," zegt ze kwaad, „hele erge sommen en als ik die niet kun, dan kun ik die niet. Maar Margootje was de juffrouw en aie zei dat ik moes." Ze jrünnikt met d'r vingertjes. „Toen moes ik huile en toen hoef de niet," zegt ze „maar later moes ik weer „Sommen' Hoe kan dat dan?" troost ik. „Jullie kunnen nog geen eens schrijven." „Margootje niet, maar ik wel," piept dikke zusje helemaal, ont daan. „Ik kun Pappa en Mam ma en ze schrapt met d'r wijs vinger krassen in de lucht. „Zo, zo zo, dat is Pappa en zo, zo. zo dat is Mamma." Ze knikt, ondanks de narigheid, toch wel voldaan. Maar als ik vraag van wie ze dat ge leerd heeft, lacht ze een snel. ge heimzinnig lachje en zegt; Van niemand tuurlijk BIBEB worden ge bracht. Maar. als zoveel an dere, latere voorstanders van de vrou wenemancipatie raadt hij zijn lezeressen aan geduld te heb ben en de le gale weg te bewandelen. „Of domestical duties", (Over hui selijke plichten) geschreven door William Gouge: daar scheen nogal wat belangstelling voor te bestaan: de 3de druk. 1634. De vrouwen moe ten zich, aldus mr. Gouge, niet ver beelden, dat zij de gelijke van de man zijn en tot hun eerste deugden behoort de erkenning van de supe rioriteit van de man. Toch was die mr Gouge de kwaadste nog met. want hij schreef zich niet te kun nen voorstellen, dat enig man zijn vrouw <m dit verband betiteld als ..zijn eigen vlees") zou tuchtigen. Een boekje, waarin, samengebon den, het geschrift over de ijdelhe- den van de vrouw, in 1615 versche nen, en de scherpe repliek, die een vrouw daar twee jaar later, in 1617, op publiceerde U ziet: de strijd tussen de sexen is al eeuwen aan de gang, al waren het in 1600 nog slechts voorpostgevechten. I aar lag het eerste toneelstuk, ooit door een Engelse vrouw geschreven en opgevoerd in het theatre Royal: „Marcelia or the treacherous friend" door mrs F. Boothby (1669). Het is merkwaar dig, maar kwaliteiten heeft het verder niet. Zomin als „The round heads of the Good old cause" (1689). Het werd geschreven door mis. A Behn, die in haar tijd niet bepaald om haar brave levenswan del werd gewaardeerd. Ze was o.a. spionne voor de Engelse regering in Nederland, en toen de Engelsen haar diensten niet betaalden, begon ze te schrijven om den brode. En dan legt miss Douie met zorg zame gebaren de albums voor me. waarin brieven van beroemde vrouwen worden bewaard: van ko ningin Victoria, van Florence Nigh tingale (met zoveel eerbied spreidt zij de plattegrond uit, die Florence Nightingale zelf tekende voor het hospitaal in Scutari, dat ik het do cument nauwelijks durft aanraken), brieven, waarin dr Elizabeth Gar rett Anderson aan Emily Davies en andere meisjes schreef, die arts wilden worden, en die zij raadde en aanmoedigde. IX/Tsar waarschijnlijk voelt u 5 1 A meer voor onze moderne af deling"; zegt miss Douie met een glimlach, alsof ze zich wïl "veront schuldigen. dat ze me zo lang met het verleden be2ig hield De moderne afdeling is in de Public Library van Westminster ondergebracht vertelde ze. Deze kamer kan de 10.000 boeken en 3000 pamfletten van de Women's Libra ry niet bevatten. Het prachtige ge bouw, waarin de bibliotheek in 1930 werd gevestigd, is in 1940 ge bombardeerd. Gelukkig was de collectie veilig in Oxford onderge bracht Daar bleef hij tot Septem ber 1949 Toen bood het bestuur I van Westminster deze ruimte aan. waarin de antiquarische afdeling werd ondergebracht, terwijl de rest naar de Public Library ging. „Voor lopig voor vijf jaar", zegt miss ji j»? W Redactrice rubriek Vooral voor de Vrouw"in Engeland De redactrice van onze ru briek „Vooral voor de Vrouw" is vorige week voor twee maan den naar Engeland vertrokken. Zij heeft n l. een studiebeurs gekregen van The British Council" en zal zich. tijdens haar verblijf in Engeland, op de hoogte stellen van ivat de Britse vrou wen-orga nisaties doen. Zij zal onze lezeressen in haar brieven van haar ervarin gen vertellen. Zij vertrok per vliegtuig op die sombere Zon dag. waarop Nederland vernam welke ramp het had getroffen. Haar eerste brief is dan ook doordrenkt van de bezorgdheid om het lot van zovele van haar landgenoten. - Douie, „wat er daarna gebeurt, weten we nog niet." De zon is verdwenen. Er is hier ook geen radio. Als het maar niet gaat waaien, laat het alsjeblieft niet ,gaan waaien. Italiaanse broodjes: heerlijk en snel klaar te maken Deze week 'n spekje voor het bekje van hen, die wèl graag lekker eten, maar die niet graag veel tijd besteden aan de bereiding er van. U smoort een fijngehakt uitje gaar in wat boter (vooral niet fruiten, de bruine kleur zou het aanzien van het ge recht bederven). Intussen klutst u evenveel eieren als er eters zijn met evenveel kleine lepels melk als er eieren zijn, vijftig gram oude geraspte kaas per persoon plus een snufje peper. Vervolgens snijdt U voor ieder twee dunne sneetjes oud brood, ontdoet die van de korstjes en bakt ze in slaolie. Terwijl de bo terhammetjes licht bruin worden, giet U de geklutste eieren bij het gesmoorde uitje en maakt er roer eieren van. U legt op elk (liefst verwarmd) bordje twee sneetjes, verdeelt er het roer-ei strikt eer- Hik over, en versiert ze met een plukje gehakte peterselie En dan dient u ze op onder de naam van Italiaanse broodjes. VACANTIE IN DE EEUWIGE SNEEUW Kinderdorpen brengen jongens en meisjes tot elkaar Van verschil in ras of godsdienst bleek niets Als alle kinderen van de hele wereld een kring zouden vormen, dan zouden zij, eenmaal volwassen, nog een kring vormen. En er zou geen oorlog meer zijn. Om dit doel te bereiken, bestaan er internatio nale kinderdorpen. Hiertoe heeft de Amerikaanse psychologe. Doris Al len, het initiatief genomen. Het eerste experiment van deze internationale opvoeding werd in Cincinnati gehouden. Hierop volg de in 1952 meteen Frankrijk, en 'n het kasteel Sainte-Colombe. (Cóte- d'Or) werd dank zij de Franse schrijfster Germaine Kellerson. dit dorp' eveneens een groot succes. Wat, is nu onder meer gebleken7 In de eerste plaats, dat het kind van nature zijn eigen groep graag verlaat om vriendschappen aan te knopen met de vreemdeling. De taal was hiervoor geen bezwaar, kinderen begrijpen elkaar ook zon der woorden. Van heimwee was geen sprake, en het verschil in ras of godsdienst was eveneens geen probleem. Amerika had bijvoor beeld als afgevaardigden expres een negertje, een protestant, katholiek en joods kind gezonden. Toch kwamen er uiteindelijk twee groepen tot stand, geheel spontaan overigens, namelijk een van de zui delijke en een van de noordelijke landen. Dit was ook reeds het geval in Cincinnati geweest, en daarom hebben de leiders in Frankrijk alles gedaan om meerdere toenadering tussen deze groepen tot stand te brêngén. Maar de vijf aaanwezige De Rhatische Bahn, een goei'g treintje, een gemoedelijk sliertje wagentjes, sjokt door tunnels en langs afgronden door het be sneeuwde Engadin. Het schemert al, van links en rechts staren de ber gen met spierwitte gezichten door de beslagen coupéraampjes naar binnen. Ik doe mijn uiterste best de vervaarlijke snéeuwklomprotsen niet au sèrieux te nemenIk denk aan de wintersportaffiches in Amsterdam, waar de warmte en de zon letterlijk afdropen; ik overleg met mezelf welke tnri ik morgen ochtend zal aantrekken, de blauwe of de gele: ik neem een nieuwe si garet en kijk met een gezicht of 't niets bijzonders is 'naar een bleek- bevroren stroom, eindeloos ver in de diepte. Het geeft geen snars. Het winters Engadin in de schemer is niet vrolijk of leuk. het. staat in drukwekkend. hoog en star tegen de donkere lucht. Een Engelse dame over me, wijst naar een verstijfde waterval. Ik kijk even, schichtig. Stel je voor, dat zo'n ding ineens ontdooitAlles m èèn plens naar beneden, over de Rhatische Bahn. over de Engelse dame, over Annabelle en mij Annabelle zit tussen uitpuilende rugzakken, rieten manden en netjes met brood en sinaasappelen in haar stampvolle derde klasse coupé, en ik zit hier in weelde te baden met een onnozele Engelse Een schrijnend verschil, nietwaar? Nu ja. ook weer niet zo schrijnendIn Annabel- le's coupé, waar geen plaats meer was voor mij, zingen ze liedjes bij een soort mandoüen. Hier is het doodstil. In een bocht zie ik ons locomo tiefje rustig voor de wagentjes uit wandelen. Zo'n locomotiefje lévert 't hem toch maar. als een gooche laar, die de moeilijkste toeren uit haalt zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken Langs een afgrijselijk smal weg getje balanceert een vrachtauto het dal in. We stoppen voor de zo veelste keer bii een dorpje: wat hotels en winkels om een kerkto ren Op het perron staat een foto graaf met een Sint Bernardshond. Later za] ik leren begrijpen waar om er hier zoveel fotografen met Sint Bernardshonden rondlopen. Een foto ..mit Bernardiner" is duurder dan een gewone kale foto met alleen maar jezelf en een alp er op. Een klein meisje zeult een boodschappentas het besneeuwde trappetje op naar een hotel-pen sion In de verlichte winkeltjes achter het station zie ik helle kleu ren van mutsen en wanten We rijden weer Een vlaag dansmuziek waait voorbij over de rotsen Een biervatenslee zwoegt tegen een hel ling op. Een autobus met een la ding ski's achterop verdwijnt om de hoek van de kerk. De Engelse dame over me eet suikerklontjes, wat goed schiint te 7iin teeen het „hoogteverschil" Ze zegt. dat St Moritz on 1800 M. list. wat vèèl schiint te zijn. Ik tracht iets van eerbiedige verbazing m mijn knikken tg léggen ..Awfu'U' high..," ..Yes." zegt de dame. ratherEn ais U geen suiker klontjes eet. bent U morgen dood ziek". Ik ben hier niet gekomen om doodziek te worden. Ik eet dus suikerklontjes. Door het gangetje passeert een gezelschap bruinverbrande mensen: een meisje met verwaaide krullen en een roodgeruit windjacket. een knalgele jongeman met skistokken onder zijn arm. een heer. die een vreemd sportinstrument. dat op een psychologen waren van mening dat één maand kinderdorp toch niet lang genoeg is. om aangeboren voor oordelen te niet te doen Toch heb ben alle kinderen eewonnen aan zelfvertrouwen en belangstelling Het verwijderd zijn van hun vader land en de diverse moeilijkheden hieruit voortspruitend hebben geen nieuwe problemen gebracht Inte gendeel. zeggen de psychologen. In 1953 zullen er waarschijnlijk vijf dorpen worden geopend en wel in Hamburg. Stockholm, in Frank rijk. Mexico en Turkije, waarvan een drie a vierhonderd andere kin deren weer veel zullen leren, even als hun leidérs! MONIQUE. zeilwrijver lijkt, met zich mee voert Nog méér meisjes, bonte sjaals en truien, iemand met een valhelm; een regelrechte Olympiade-optocht trekt voorbij ln de richting van de eetwagen. De Engelse dame heeft een Man chester Guardian uitgespreid op de bank tegenover zich en daarop lig gen nu haar voeten Ze draagt ka meelharen pantoffels. Waar ze haar schoenen heeft, weet ik niet. Ik maak me wat ongerust over die afwezige schoenen, Als dat mens nu straks die dingen niet vindt, wat dan? Op pantoffels in St Moritz aankomen lijkt me zo onwaardig, en zo koudIk kijk tevreden naar mijn skibroek-benen, die eindigen in de twee enorme, vetleren berg schoenen, die ik aanvankelijk al leen had aangetrokken omdat ze niet meer in mijn koffers konden. Maar nu voelt 't wél veilig en warm. De kruier in Chur zei. dat het hier boven twintig graden gevroren heeft. Annabelle heeft zich nog boos gemaakt op die kruier in Chur. Nadat de man de koffers van neef Antoine in de Rhatische Bahn had gezeuld, en nadat hij ons over die, twintig graden vorst had gesproken bleek bij de afrekening, dat hij1 ook Annabelle's netje met sinaa=-' appels had vervoerd Dus: drie col- li! Annabelle. die zuinig van aard, is. kookte. Een netje met sinaas- appels over èèn kam te scheren1 met die varkensleren gevaarten! Ik zei. dat we nog blij mochten! zijn dat hij niet iedere sinaasappel, apart voor een collo had gerekend.1 maar ze was niet voor rede vatbaar1 en verdween woedend in haar! coupé. Ik begreep, dat ze doodmoe moest zijn van haar nachtelijke reis Amsterdam-Bazel. Terwijl ik heerlijk in mijn luxe-slaapwagen1 had gelegen, was zij met een mee- gebracht kussentje aan het rond- hangen geweest op een houten hank. Er was een scherm voor het licht getrokken en de passagiers1 zaten als sardines in een blikje, om en om. met hun voeten op de bank naast hun overbuur Het nare was geweest, dat Annabelle's overbuur, een geparfumeerd Fransmannetje. zo nu en dan aan haar voetzolen zat te kriebelen Nadat deze dartele figuur 's nachts vier uur in Arlon, waar een marktbiieenkomst was. was uitgestapt, werd zijn plaats ingenomen door twee vrou wen, die ruzie hadden over een koffer en een man. wat Annabelle's rust ook niet ten goede kwam. De stakker! Ik zal maar weer eens naar haar gaan kijken. Maar er is niets stakkerigs meer aan Annabelle. als ik haar na een tocht door het treingangetje zie zitten Alle mensen in haar coupé schijnen elkaar nu te kennen. Ze eten sinaasappels. De jongen van de mandolien leert een meisje jode- lén. en een oude heer in een geitén-' wolvest is bezig met een spiritus- stelletje en een blikken pannetje! thee te brouwen voor het gezel- schap. Als een paria ben ik teruggeslo-1 pen naar mijn eenzame weelde. De Engelse dame zit nog maar steeds met pantoffels aan; het mens téèlt niet naar haar schoenen. En over i een half uur zullen we het eindsta tion hebben bereikt, St. Moritz. HENRIETTE VAN EIJK. (Van een speciale verslaggever) HELSINKI. Donderdag. - In de winter van 1948 kw»m de toen nog pas twintig-Jarige Nederlandse schaatsenrijder Kees Broekman in de Finse hoofdstad 0.4 seconde tekort om de wereldtitel te veroveren op een keur van rijders met een grote internationale reputatie en enkele vrijwel on bekende Russen. Vier tienden van een secondezucht van een ogen blik, scheidden destijds een onervaren Jongen nit het Westland van de hoogste roem, die op een Uspiste kan worden vergaard. De carrière van Broekman verliep sindsdien volgens een grillig gebogen lijn met enkele diepe afdalingen, die hem van de zo vroeg bereikte top verwijderden. Van der Voort, energiek en vol ambitie, eiste de aandacht op en verdrong zijn landgenoot enigszins uit de belangstelling. Maar het natuurtalent Broek man klom weer omhoog envond toen Andersen op zijn weg. Nederlanders zijn in Scandinavië favoriet Het Noorse schaatsfenorrteen Hjallis Andersen, die gedurende en kele jaren onstuitbaar 811ê titels greep, welke een sportman maar kan begeren. Voor Broekman de schaduw van de tweede plaats. Na zijn indrukwekkend succesjaar 1952 trad „koning" Hjallis vrijwillig af en Broekman werd als zijn opvol ger aangewezen. De Nederlander bevestigde deze „keuze" met een wereldrecord op de 5000 meter en de Europese titel op de baan van Hamar met als „kroonprins" Wim van der Voort En nu staat Broek man voor de z-waarste taak van dit seizoen: het wereldkampioenschap, dat Zaterdag en Zondag hier in het tot schaatsarena aangewezen Olym pische Stadion zal worden verre den De Nederlander is na Hamar favoriet, maar de vrijwel onbekende Russen van 1948. die alleen op de 500 meter tot goede prestaties kon den komen, zijn nu vervangen door rijders met fantastische Alma Ata- tijden achter hun naam en wat meer zegt een sprekende triomf over de Zweden in een landenwed- strijd te Moskou. Sterker dan de Noren Het is in dit duel wel bewezen, dat de Russen tot scherpe tijden in staat zijn en voor wie na de Olympische Zomerspelen nog mocht twijfelen aan het prestatievermo gen van de Sovjet-sportUeden, is er de gezaghebbende mening van de Zweed Sven Laftman, vice-voor- zitter van de I.S.U., die de wed strijden in Moskou heeft bijge woond:: „De Russische schaatsen rijders zijn beter dan de Noren in hun sterkste tijd." Een ploeg van acht man spe cialisten en all round rijders is al sinds Maandagavond hier om Finse hoofdstad verschillen welis waar van die te Moskou (op spé ciale wijze geglazuurd ijs) en na tuurlijk duidelijk van de Alma Ata- baan (zorgvuldig in de bergen aan gelegd), maar de kracht van de Russen kan niet in twijfel worden getrokken. T A Kampioenen in vorige jaren In de geschiedenis van de I.S.U. staan twee Nederlanders als wereldkampioen opgetekend: Jaap Eden 1893 in Amsterdam. Jaap Eden 1895 in Hamar. Jaap Eden 1898 in St. Peters- burg. Coen de Koning 1905 in Gro ningen. Wereldkampioen na de oorlog waren: 1947 Oslo: Lassi Parkkinen (Finland) 1948 Helsinki: Odd Lundberg (Noorwegen). 1949 Oslo: Kornel Pajor (Hon garije). 1950 Eskilstuna: Hjallis Ander sen (Noorwegen). 1951 Davos: Hjallis Andersen (Noorwegen). 1952 Hamar: Hjallis Andersen (Noorwegen). Voor de wereldtitel zijn zij de gevaarlijkste mededingers van Broekman, Van der Voort en Huis- kes. om maar bij de Nederlanders te blijven. Het zal een groots en vooral interessant gevecht worden, waarvan de uitslag met geen mo gelijkheid valt te voorspellen. De geslaagde recordpogingen in Davos en het resultaat van de Eu ropese kampioenschappen te Hamar hebben uiteraard het zelfvertrou wen van onze rijders versterkt Zij verlangen naar een krachtmeting met de Russen en in de woorden van Broekman Wij zullen trachten een einde te maken aan het sprook je. dat de Russische rijders onover winnelijk zijn. want tenslotte is het wereldkampioenschap een klasse mentswedstrijd en wordt die rijder winnaar, die over de vier afstanden de beste gemiddelde prestatie le vert" moet men vooral niet meer zien dan een gezond vertrouwen in eigen capaciteiten. En dat moet een sportman noodzakelijk hebben om te kunnen slagen. Dan is er nog altijd die 0.4 se conde van Helsinki 1948. zucht van een ogenblik, maar meer dan vol doende als prikkel voor Broekman om zich tot het uiterste te geven. De Europese kampioen weet zich bovendien moreel gesteund door de gehele Scandinavische schaatswe reld, want nog meer dan in Hamar leeft vooral in de Noorse harten te hoop. dat het Broekman of een andere Nederlander zal zijn bij gebrek aan een eigen candidaat die ook het tweede gedeelte van Andersens erfenis voor zich zal op eisen. Wijzigingen in bestuur van „De Zwaluwen" DEN HAAG. In het bestuur van de Algemene Nederlandse voet balvereniging „De Zwaluwen" zijn enkele bestaande vacatures aange vuld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer H. A. J. Bockmeulen. is voorzien door de heer J. W. J. Panis ie Tilburg. Tot penningmeester werd benoemd de heer N. I. Twisterling te Haarlem. Tot dusver was deze functie waar genomen door de voorzitter mr A. van der Wilde. De oud-voorzitter van de Zwaluwen, de heer L. F. Verwoerd, is tot erelid benoemd. Op de laatst gehouden bestuurs vergadering is besloten een bedrag van f 2500.te schenken aan het Nationaal Rampenfonds. (Advertentie l.M.) VLEESWAKEMFABK1EK L MEESTEE K V Om Ned. biljarttitel 2de klasse klein APELDOORN. In Apeldoorn is D«1- derdagmiddag een aanvang gemaakt niet dé wedstrijden om het Nederlands kam pioenschap tweede klasse klein-biljart kader 38/2. In plaats van J. Groeneveld uit Amsterdam, die oorspronkelijk zou deelnemen, speelt R. Lunenburg (Hair- lem). DE VOETBALCOMPETITIE Van d. Lem (A'dam) 300 37 58 8.10 Lunenburg (Haarl.) 294 37 58 7.94 Van Bracht (Waalw.] 300 31 46 9.67 Agema (Haarlem) 252 31 73 8.13 Van Veen (Tiel) 300 27 67 11.11 Weckseler (Kerkr.) 165 27 31 6.11 Van der Horst (Epe) 300 20 71 13.00 Koppel (Leeuward.) 221 20 43 11.05 Koppel 306 19 56 15.78 Van der Lem 234 19 70 12.31 Weckseler 300 36 34 8.33 Van Bracht 224 36 31 6.22 Agema 300 18 46 16.66 Van Veen 218 18 40 12.11 Lunenburg Van der Horst 360 3l 45 9.67 294 31 51 9.48 Advertentie M.) 9 van de 10 vrouwen zeggen „Ja" als V ze vraagt of ze wel MAÏZENA DURYEA ge bruiken. Maar er zijn er onder,die zich vergiseéh. Die vroegen wel - en welbe wust-MAIZE NA DURYEA, maar zij waren te goedge lovig en letten niet op de naam DURYEA, dié beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek t gauw genoeg. Wat 'n verschil Niet zö maar is MAÏZENA DURYEA weréldvertrnaArd geworden als het ideale bind middel voor groenten, soepen en sausen. VrAdg dus niet alleenMAIZENA DURYEA, maar let op dat U ook DURYEA krijgt. Lidy Boon-Van Dam beste paar van vasteland DAVOS. Met succes heeft hét Engelse paar Jean Wéstwoöd— Lawrence Demmy de wèréldtitel ïjsdansen te Davos verdedigd. Door het vrijé dansen werd de voorsprong die de Engelsen reeds na de verplichte dansen hadden be haald, belangrijk vergroot. De verrichtingen van onze land genoten Lidy Boon en Aad vart Dam waren zeker niet onverdiens telijk Met een zesde plaats in het eindklassement achter de Amerika nen en Engelsen eindigden zij als het beste paar van het vasteland. De uitslag luidde (respectievelijk pnt. pl.cijfer) 1. en wereldkampioen Jean West wood —Demmy (G.B.) 37.05 - 6 2. Joan Dewhirst—Slater (G.B.) 36.61 10: 3. Carol Ann Peters—Ryan (VS) 35.06 14: 4. Nesta Davies—Thomas (GB) 34.12 - 22: 5 Virginia Woyns— Jacoby (VS) 33.69 - 23 6. Lidy BoonAad van Dam (Nedi. 32.72 30; 10. echtpaar Odlnk (Ned.) 27.74 50. Uitzondering voor het noodgebied (Van onze sportredactie) De competitie van de KNVB is door het miserabele winterweer ern stig aehterop geraakt. De voetballers hebben vele Zaterdagen en Zonda gen de velden niet kunnen betreden door het vele water ,de sneeuw of de vorst. En voor Zondag a.s. zijn de verwachtingen al weer niet al te best. Naar wy vernemen overweegt het bestuur van de KNVB echter geen bijzondere maatregelen, zoals een noodcompetitle of iets dergelüks. De competitie zal normaal worden voortgezet, met uitzondering: alleen voor de noodgebieden waar in bü- zondere gevallen geen degradatie zal worden toegepast. Wel hééft dé KNVB reeds enige weken geleden besloten, ook voor Tweede Paasdag een volledig pro gramma vast te stellen en dat zal ook wel gaan gebeuren op Tweede Pinksterdag. Maar dan nog zal het einde van de competitie te laat in zicht komen. Als we ons alleen even tot de eerste klasse bepalen, op het ogenblik zijn er nog 4 clubs die 15 wedstrijden voor de boeg hebben. 16 teams moeten nog 14 wedstrijden Spelen, 26 ploegen 13 en 10 clubs 12 wédstrijden. Als we nu even de clubs in ogenschouw nemen die nog 14 wedstrijden moeten afwerken en aannemen dat Zondag a.s. kan wor den gespeeld, dan kunnen deze clubs 31 Mei klaar zijn. D.w.z. als ook ge speeld wordt op Tweede Paas- en Pinksterdag. Hierbij is dan rekening gehouden met het wegvallen van de Zortdagen van 22 Maart en 19 April voor resp. Nederland-Zwitersland en NederlandBelgië. En dan hebben we noe niet gesproken over de kam- ROTTERDAM Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds hebben Feijenoord en Heerenveen, die beide Zondag vrij zijn van de competitie, besloten te Rotterdam in het Feijenoordstadion èen wed strijd te spelen. Niemand heeft vrije toegang. Heerenveen neemt de reis- en verblijfkosten voor eigen rekening. Te Méchelen in België wordt ge speeld tussen Racing Mechelen en Xerxes. De competitiewedstrijd Xerxes— DHC (eerste klasse D) is uitgesteld tot 21 Maart. Ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds zullen de volgende bedragen aan de KNVB worden overgemaakt: Franse Voetbalbond: 247.990 Fr. frs., zijnde dé opbrengst van een door het Rode Kruig gehouden col lecte tijdens een Franse bekerwed strijd te Parijs. Westduitse Voetbalbond: 10.000 mark. Italiaanse Voetbalbond: 1.000.000 lire. pioenscompetitie. Ongunstiger staan vele lagere clubs er voor, waar som mige nog moeten beginnen en ande re slechts een of twee wedstrijden achter de rug hebben. Ook wielerwedstrijden t.b.v. slachtoffers BRUSSEL In het sportpaleis zijn Donderdagavond wedstrijden en demonstraties gehouden in vier takken van sport wielrennen, athletiek, boksen, basketball ten bate van de slachtoffers der over stromingen. Op het programma stond o.m. een wieleromniumwed- strijd tussen een Belgische ploeg, bestaande uit Van Steenbergen. Go- selin en Glorieux, en een Neder lands team, gevormd door Schulte, Van Vliet en Derksen. in drie man ches: Puntenrace, ploeg-achtervol- ging en 1 kilometer a lTtalien. De Belgen zegevierden in alle onder delen. Eindklassement: 1. België 3 pnt., 2. Nederland 6 pnt. De wereldkampioen Dolf Ver- schueren won een stayerwedstrijd, verreden als achtervolging, over 10 kilometer tegen Wout Wagtmans, in 8 min. 44.3 sec., een nieuw baan record. Wagtmans had 110 meter achterstand. Wat de athletieknummers aan gaat won Gaston Re iff (B) de 3000 meter in 8 min. 45.4 sec. Aan de boksdemonstraties werkten de Bel gen Cyrille Delannoit en Jean Sneyers mede, benevens de Ameri kaan Percy Bassett. IJshockey-team tegen de Belgen DEN HAAG. Op 21 Februari zal te Luik de returnwedstrijd Bel giëNederland worden gespeeld. De Nederlandse ploeg ig als volgt sa mengesteld: Doel: Van Os (Ijsvogels); achter: Fischer (HHIJC), Van Rheden <HH IJC>. Bierenbroodspot (Ijsvogels) en Vaal (Ijsvogels); voor: Smit (Ijsvogels). Klein <HH1JC), Feen- stra (Ijsvogels) Schwencke (HH IJC), Ovcrakker (Ijsvogels), Loek (Ijsvogels) Dietz (HHIJC), Snoek (HHIJC) en Van der Baumen (HHIJC). Predikant tijdelijk burgemeester van Noord-Gouwe GOES. De burgemeester van Noord-Grouwe, de heer Z. Cornells, heeft wegens overspanning tijdelijk zijn taak neergelegd. Tot waarne mend burgemeester is benoemd ds. J M Barendrecht. Nederlands Her vormd predikant in Noord-Gouwe. Tijdens hei bezoek van minister Beel en de commissaris van de Ko ningin. is de predikant beëdigd. Zondagmorgen preekte ds Baren drecht in de herdenkingsdienst Va de dienst deed hij zijn toga uit, trok laarzen aan en ging met de arbei ders het herstelwerk aanvatten.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4