DAGBLAD VOOR AMERSFOORT SOEDAN krijgt zelfbestuur 38 millioen Gevaarlijke simpelheid Anglo-Egyptisch accoord Ook Suezkanaalzone zal worden ontruimd Rampenfonds Britse noodkreet: Geef ons tien millioen zandzakken Financiering van herstel en defensie-productie Kolenprijzen na 1 April omhoog Israel wil uitspraak van VN over anti-semitisme 13e Jaargang, no. 37 Vrijdag 13 Februari 1953 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements prijs 47 cent p. w. of 6,05 p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon: redactie 4291 Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort. HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER CAIRO. Engeland en Egypte hebben in principe overeen stemming bereikt over de evacuatie van de Britse troepen uit de Suez-kanaalzone, zo verklaarde de politieke adviseur van de Egyptische staatsleider Naguib, Aly Zein Abdin. Alleen over enkele technische details zullen nog nadere besprekingen ge voerd moeten worden. Verder heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Donderdag in het Lagerhuis bekend gemaakt dat tussen Engeland en Egypte een ontwerp-accoord over de toekomstige status van de Soedan is getekend. Zij voor ziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbe schikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soe danezen kiezen tussen onafhankelijk heid of een verbintenis met Egyp te. In de overgangsperiode zal de Soe dan, dat acht millioen intvonevs telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buitenlandse zaken en defensie zal in die tijd berusten bij een gou verneur-generaal. De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendementen op de beslaande door de Soedanese wetge vende vergadering goedgekeurde begroting. De voornaamste punten behelzen: 1. Het spoedig houden van verkie zingen voor een wetgevende verga dering voor de gehele Soedan. Daar bij zal het onontwikkelde Zuiden 25^- van het ledental leveren. 2. De instelling van drie gemeng de commissies, die met de gouver neur-generaal zullen samenwerken. Deze zijn: een commissie, die toe zicht zal houden op het uitoefenen van de volmachten van de gouver neur-generaal. een verkiezingscom missie en voorts een commissie, die toezicht zal houden op „Soedanise- ring" van het land. volgens welke de Britten en Egyptenaren geleidelijk het bestuur zullen overdragen. 3 De Britse en Egyptische troepen zullen geëvacueerd worden onmid dellijk na het uitspreken van de DEN HAAG. Bij het Na tionaal Rampenfonds was tot Donderdagavond een bedrag van 38 millioen gulden binnen- gekomen. Woensdag was de stand ruim 34 millioen. Reeds begin vorige week hebben, zoals nu pas bekend wordt, zowel de Koningin als Prinses Wilhelmina een be langrijke gift geschonken aan het Rampenfonds. „Beurzen open, dijken dicht" voor de TV HILVERSUM. De Nederlandse Televisie-Stichting heeft besloten, de komende Zaterdagavonden extra uit. zendingen te geven van de bijeen- i komsten, door de gezamenlijke om roepverenigingen belegd ten behoeve van de actie „Beurzen open dijken wens daartoe door de Soedanese wetgevende vergadering. 4. De overgangsperiode zal inge luid worden met de verkiezing van een uit twee kamers bestaande volksvertgenwoordiging. 5. De gouverneur-generaal mag onder bepaalde omstandigheden de noodtoestand afkondigen (by een dreigende financiële ineenstorting bijvoorbeeld). Hij heeft hier echter de goedkeuring van de eerste com missie voor nodig. Na de ondertekening te Cairo om helsden de Britse ambassadeur Ste venson en de Egyptische premier Naguib elkaar, waarbij Naguib op merkte: „Nu de evacuatie van de troepen uit de Suez-kanaalzone nog!" De politieke adviseur van Naguib deelde aan Ass. Press mede, dat de ze kwestie in principe reeds geregeld was. Groot-Brittannië heeft toege stemd in volledige en onvoorwaarde lijke ontruiming van de kanaalzone en zal alle reusachtige militaire in stallaties in dit gebied aan de Egyp tische strijdkrachten overdragen, al dus Aly Zein Abdin. Egypte heeft er in toegestemd een beperkt aantal Britse experts in de zone toe te laten voor de bediening van de ingewikkelde apparaten als radar en dergelijke. Over het aantal experts dat achter zal blijven zal tijdens de komende besprekingen beslist worden. GENERAAL NAGUIB ....Nu de Kanaalzone HU West-Europese landen zullen langs luchtbrug helpen vóór springtij LONDEN. Het Britse ministerie heeft een dringend beroep gedaan op acht West-Europese landen om Engeland binnen de komende 24 uur te helpen aan tien millioen zandzakken ter versterking van de Engelse zeeweringen in verband met het komende springtij. Zeven landen, te we ten Frankrijk, België, Italië. West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen en Denemarken hebben gehoor gegeven aan de Britse noodkreet en reeds is een begin gemaakt met het overzenden van ruim 5 millioen zakken. Vijftig vliegtuigen van de Amerikaanse cn Britse luchtmacht hebhen Donderdag een begin gemaakt met een luchtbrug, welke 24 uur gehandhaafd zal wor den om de zakken zo spoedig mogelijk te bestemder plaatse te krijgen. Engeland heeft duizenden soldaten i nam. Met vliegtuigen worden enige en vrijwilligers gemobiliseerd om de j tienduizenden zakken naar Engeland dijken en zeeweringen te versterken overgebracht. België zegde de leve- en als Zondagavond het springtij er ring van een millioen zakken voor zal zijn. de weringen te bewaken. In- Zaterdag toe. In Zwitserland zijn on- tussen is het werk aan de dijken van geveer 350.000 zakken bijeengebracht, de Britse Zuid-Oost-kust allesbehalve Frankrijk zal Zaterdag 250.000 zand- een pretje door de verblindende zakken uit Duinkerken verschepen, sneeuwstorm, welke reeds tientallen Daar de Franse voorraad niet groot uren over dè dijken raast en golven van drie en een halve meter tegen de improvisorisch herstelde zeewe ringen jaagt. Het water is de afgelo pen uren over de zeewering te Sut ton on Sea in Lincolnshire geslagen en heeft nieuwe ovevstromingen ver oorzaakt. De zeewering heeft het echter gehouden. Op het zwaarst ge troffen eiland Canvey, worden voor bereidingen getroffen om de 750 niet- geëvacueerde bewoners uit voorzorg voor het komende zware weer alsnog te evacueren. Rome was de eerste plaats, welke het vervoer van zandzakken ter hand VELE VLIEGEN IN EEN KIAP Regering overweegt deblokkatie van gelden 'uit tegenwaardefonds en staatslening dicht." Zij. die bedragen microfoon komen aanbieden, zullen dus niet alleen door het gehele land worden gehoord maar ook gezien. De eerste extra uitzending (ongeveer an- ÏKÏdVS! SM5 umdSw?rd™d|i: ">EN HAAG. - Vier vlirte- in érn klap, namelijk: le financierinp van geven De NV Philips stelt voor dit herstelwerkzaameden in verband met de watersnood, 2e financiering van doel gratis haar reportagewagen ter i noodzakelijke defensieproductcn (vliegtuigen, electronische apparatuur, beschikking. etc.), 3e. verdere liquidatie van het tegenwaardefonds en daardoor liquida- De uitzending van Zaterdag a s. ge. tie van een latent geschilpunt met de V.S. cn 4e. verzwakking van inflatio- 1üs'»scl,e krachten, zou de regering kunnen slaan, indien zij er tegelijkertijd jn zou siagen 500 millioen gulden uit het tegenwaardefonds van de Mar shall-hulp in omloop te brengen en een staatslening van 500 millioen of meer te plaatsen. O.-studio. Onder de medewerkenden zijn het orkest „De Zaaiers", het „Matrozenkoor" (een Haags kinder koor) en een aantal solisten. Stakingsoproep Franse communisten vond geen weerklank PARIJS. De oproep van de Franse communisten om Donderdag te maken tot een „dag van actie", met stakingen, protcstbijeonkomsten, enz., heeft vrijwel nergens in Frank rijk weerklank gevonden. Bij de Rc- naultautofabriek aan de Zuidelijke rand van Parijs woonden slechts on geveer 100 van de 40.000 arbeiders een door het (communistische) al gemene vakverbond (CGT) beleg de bijeenkomst bij. Alle openbare diensten werkten normaal. De communistische actie was be doeld als protest tegen het feit. dal de politie een voor Zondag uitge schreven demonstratie had verboden Tussen Nederlandse en Ameri- gen van het in omloop brengen van kaanse autoriteiten worden thans j deze gelden het hoofd kan worden besprekingen gevoerd over de be- geboden. steding van 300 millioen gulden uit de oude tegenwaardefondsen van de Marshall-hulp. die op een geblok keerde rekening bij de Nederlandse Bank zijn gestort voor financiering van defensie-productie in Neder land. De Nederlandse regering die zich tot nu toe steeds principieel verzet heeft tegen aanwending van gelden van deze geblokkeerde rekening die ongeveer 900 millioen gulden beloopt, voor defensiefinanciering. heeft thans haar houding t.a.v. be steding van deze gelden in zoverre gewijz.igd, dat zij bereid is het on derwerp op zijn mogelijkheden te onderzoeken. De grote vraag voor dc regering, die zal moeten worden opgelost zal zijn. hoe de inflationistische gevol- Aanhoudend koud Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdag avond: Veranderlijke be wolking met voorna melijk in het westen van het land kans op enige sneeuw. Aan vankelijk weinig wind, later zwakke tot ma tige wind uit zuide lijke richtingen. Lich te vorst tot tempera tuur om het vries punt. maar vannacht en morgenochtend in het binnenland hiel en daar matige vorst. 14 Febr„ zon op 7 58 uur: onder 17.52 uur; maan op 8.02 uur: onder 18.50 uur. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Stockholm Sneeuw N.0.4 Kopen hagen Sneeuw N. 10 Londen Goh. bew. N.N.O. 7 Amsterdam Sneeuw N.O. 8 Brussel Parijs Bordeaux Nice Warschau Berlijn Frankfurt Münchën Zürich Wenen Geh. bew. N.N.O. 4 Zw. bew. N.N.O. 8 Sneeuw N. 4 Half bew. N.N.W. 5 Sneeuw 0.2 Nevel N.N.W. 3 Sneeuw N.N.O. 6 Geh. bew. Windstil Mist N. 2 Geh. bew. N.W. 3 De mogelijkheid van een staats lening is reeds onder de ogen ge zien in verband met de watersnood. Te sterker komt deze gedachte naar voren, nu, zoals wij reeds hebben gemeld, men van Amerikaanse zijde bereid is. voor de financiering van deze schade nog eens een bedrag van 200 millioen uit de tegenwaar defondsen ter beschikking te stellen. Door een ruime aflossingsperiode zouden de. door de staatslening aan de circulatie onttrokken gelden, eerst zeer geleidelijk weer in om loop kunnen worden gebracht. genoeg is om aan deze plotselinge vraag te voldoen is op de fabrieken vannacht doorgewerkt. Alle landen zullen de zandzakken gratis ter be schikking stellen. Prins Bornhard bij dijk werkzaamheden DEN HAAG. In een Ameri kaans hefschroefvliegtuig heeft Prins Bernhard Donderdag een be zoek gebracht aan een groot aan tal plaatsen in het getroffen ge bied. Hij landde onder meer te Poortvliet, Scherpenisse, St Maar tensdijk, St. Annaland, Nieuw- Vossemeer, Ooltgensplaat, Klun- dert en Moerdijk. De Prins heeft dit bezoek voornamelijk besteed aan een oriëntatie omtrent de vor deringen, die zijn gemaakt met het herstel van de dijken, zulks van wege het komende springtij cp 16 Februari. Op vele plaatsen heeft hij het werk bezichtigd van het burger- en militair personeel, en waarbij hij tegelijkertijd de Fran se, Belgische en Amerikaanse mi litairen bij hun hulpactie bezig zag. In Klundert, waar de Prins zich tijdens het langdurige verblijf uit voerig liet voorlichten over de stand van zaken, had hij nog con tact met de Italiaanse brandweer lieden, die hier behulpzaam zijn bij het versterken van de dijken De 2!£-jarige Eddy Koning, uit Kapelle moest niet een hclicoptère naar het vasteland worden ver voerd om een keeloperatie te on dergaan. Men ziet hier een der Amerikaanse negersoldaten Eddy voorzichtig vervoeren. NU DE STORM is geluwd geeft het water zijn prooi terug. Bij Oude Tonge waar 300 men sen en honderden stuks vee verdronken stapelen zich wrakstukken van huizenschu ren, landbouwwerktuigen en in boedels op, tot een massa die door het zoute water on herstelbaar is aangevreten. Burgemeester Molendijk, die tij dens een bezoek aan Flakkee ook in dit zwaargetroffen plaatsje was. heeft ons over zijn ervaringen verteld. Op pagina 5 doen wij hiervan uitvoerig verslag. Tevens delen we op die pa gina mee op welke wijze Amersfoort Oosl-Flakkee gaat helpen. FRUIT GEVEILD VOOR RAMPENFONDS DEN HAAG. De veiling van fruit uit Israël en Italië Donderdag te Rotterdam gehouden ten behoeve van het Rampenfonds, heeft f 137.000 opgebracht Behalve het zakelijke sprak ook het gevoelselement een woordje mee. zoals o.m. bleek toen een kist met twintig geconfijte vruchtencakes uit Italië onder de hamer kwam. Elke cake werd bij opbod verkocht: ze brachten in to taal f 2322 op. DEN HAAG. De verwach ting bestaat, dat de Nederland se kolenprijzen, na 1 April om hoog zullen gaan. Dinsdag 10 Februari j.l. is name lijk de gemeenschappebjke West- Europese markt voor kolen, ijzer erts en schroot in werking getre den. Met betrekking tot de Neder landse kolenprys zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeu ring van de hoge autoriteit der K.S.G. verkregen ons egalisatie systeem te handhaven. Wat er na 1 April te gebeuren staat, is nog niet vastgesteld. Men mig echter aannemen, dat het op een prijsstijging zal neerkomen. ..Bomaanslag te Tel Aviv is aanleiding om koude oorlog te verhevigen WASHINGTON. Een lid van de Israëlische delegatie naar de Ver. Naties heeft Donderdag verklaard, dat Israel in de 24 dezer beginnende zitting der Algemene Vergadering van de V.N. het gehele vraagstuk van het anti-semitisme in de landen van het Sowjel-hlok ter sprake zal bren gen. Naar aanleiding van de verbreking door Rusland van de betrekkin gen met Israel merken waarnemers te Washington op, dat de Sowjet-Unie slechts naar een aanleiding heeft gezocht en dat de koude oorlog in he vigheid zal toenemen. Inmiddels heeft het Israëlische 225.000 kisten leveren, ministerie van Buitenlandse Zaken De correspondent van de „Daily de Russische verklaring van de Telegraph" te Haifa meldt dat zes hand gewezen, dat de bomaanslag Arabieren zijn gearresteerd die er op het Russische gezantschap te van worden verdacht betrokken te Tel Aviv de reden was voor het zijn bij de aanslag op het Rus- afbreken van de diplomatieke be- sische gezantschap te Tel Aviv. Men trekkingen met Israel. Een woord- verwacht dat nog meer Arabieren voerder" van het ministerie noemde gearresteerd zullen worden, het besluit van Moskou „de climax Militairen gestraft wegens diefstal tijdens watersnood DEN HAAG. De krijgsraad voor de luchtmacht West heeft Donderdag in een bijzondere zit ting drie leden van het lucht- machtspersoneel een beroeps korporaal en twee dienstplichtige militairen veroordeeld tot ge vangenisstraf van zes maanden. De drie militairen hebben Zaterdag op het vliegveld Valkenburg tezamen zestien pakjes sigaretten gestolen, die bestemd waren om per con tainer, te worden afgeworpen bo ven het rampgebied. De beroeps- korporaal werd bovendien gedegra deerd tot de laagste soldatem-ang en ontslagen uit de militaire dienst. De beschuldigden waren de 21- jarige beroepskorporaal M. L. van B. uit Den Haag. de 20-jarige dienstplichtige soldaat H. A. F. S. uit Heeze en de 21-jarige dienst plichtige soldaat W. ten N. uit Vriezenveen. van een voortdurende campagne van openlijke vijandigheid en kwaadaardige laster". De Russische legatie te Tel Aviv wordt door troepen bewaakt. Aan de Israëlische autoriteiten is nog niet meegedeeld, wanneer de ge zant. Jersjof. zal vertrekken. De Israëlische autoriteiten heb ben de verzending van citrusvruch ten naar Rusland de enige ex port van Israel naar dat land stopgezet. Te Haifa was een Israë lisch schip bezig 30.000 kisten aan boord te nemen Volgens het lo pende contract moet Israel nog Nieuwe dijkdoorbraak bij St-Maartensdijk tijdig gestopt GOES. In de nacht van Woensdag op Donderdag is op het eiland Tholen weer een dijk door gebroken, de zogenaamde eerste dijk bij het dorp St. Maartensdijk. Direct na de ontdekking Donder dagmorgen vroeg is men met de dichting begonnen en men slaagde er ook in het gat te sluiten. De dijk. clie ter plaatse zeer zwak was en versterkt was met zandzakken, vormde de enige waterkering voor het dorp, waarin thans nog twee duizend mensen huizen. Het water stroomde door een gat, dat in de versterking was geslagen en liep reeds de polder in. Koning Boudewijn keert terug naar Riviera BRUSSEL. Koning Boudewijn vay België is Donderdagochtend per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk vertrokken. Volgens een commu niqué van het kabinet van de ko ning hebijen de artsen van koning Boudewijn hem aangeraden naar het Zuiden te gaan, daar hij uiterst verzwakt is door de griep, die hij veertien dagen geleden opliep. Daar zijn herstel niet normaal ver liep. zijn de artsen van mening, dat de koning een >*um van zekere duur in het Zuiden nodig heeft. Middenstnndscursussen in pyhcuet'enG^sen "Thtis DEN HAAG De onderwijscen- tralen van de drie Nederlandse Mid- 1 denstandsbonden delen mede. dat geëvaeueerden. studerende voor het middenstandsexamen 1953 algemene handelskennis gratis hun studie kunnen voortzetten bij door deze on derwyscentraien erkende cursussen I in de plaatsen, waarheen zij geeva- cueerd zijn. WIJ zijn nog een antwoord schul dig aan enige inzenders die, ieder op hun wijze, in ons blad de opvattingen van „De Derde Weg" nader hebben uiteengezet. Wij zouden zeer verheugd zijn geweest, in dien hun stukken ons hadden over tuigd; helaas, het is nietgeschied. Mis schien lag het aan ons, maar het ar tikel van A.V. deed ons levendig her inneren aan de vooroorlogse brochure van A. den Doolaard: „Hoge Hoeden en Pantserplaten". Men kan het in derdaad zo stellen, dat er een groep belanghebbenden bij de oorlogsindu strie is, die ons allen voor haar kar retje spant; toch is dit een al te sim plistische benadering van het pro bleem. Den Doolaard, wiens stem zeer velen nog kennen uit de tijd, dat radio-Oranje zo'n geestelijke kracht bron was voor ons geknechte en mis handelde volk, had toen al geleerd, dat er twee oorlogen zijn: één waar over men theoretiseert en één waarbij men zelf ongewild en onverdiend is betrokken. Is het vol te houden, dat al onze strijd, al onze opofferingen, in de bange dagen van'1940 tot 1945 eigenlijk alleen maar de wapenfabri kanten tot nut hebben gestrekt? De geachte inzender zal dit moeilijk kun nen volhouden. De stelling, dat de Russische be dreiging ons alleen maar „aange praat" is, is een der grondslagen van „De Derde Weg". Zij betekent in feite een brevet van onbekwaamheid van de democratie; want het ware een jammerlijke zaak. indien in onze vrije wereld de waarheid op zo grote schaal zou kunnen worden onderdrukt of dat ondanks alle vrijheid van schrijven en van spreken de domheid het goede in zicht zozeer overtrof. Er is, geloven wij, toch wel iets meer tussen hemel en aarde, dan A.V. vermoedt. Het is heel gemakkelijk om te zeggen, dat de democratische landen geen vrees be hoeven te koesteren; maar dat zei Chamberlain ook in de dertiger jaren. Wij allen hebben later aan den lijve bespeurd, hoezeer de Britse premier het bij het verkeerde eind had. HET valt niet te ontkennen, dat een bloeiende particuliere wa penindustrie haar gevferen heeft; maar dan alleen als stimulans van sluimerende machtsstrevingen van anderen. Gevaarlijker dan welke particuliere industrie is de genatio naliseerde wapenindustrie van de Sovjet-Unie, die het instrument is van agressieve en imperialistische dicta tuur. De respectabele zedelijke begin selen, waarvan A.V. en de zijnen uit gaan, zijn niet die van de Russische regering. Wij zien het aan de concen tratiekampen. aan de massale dwang arbeid, aan de monsterprocessen, aan de minachting van zede en moraal ge lijk het Westen die huldigen. A.V. verwerpt het geweld, Stalin niet. De Russische methoden worden geheel bepaald door het feit, dat de Sovjet- Unie het sterkste leger ter wereld heeft. Zonder Rood Leger waren de lichten der vrijheid in Tsjecho-Slo- wakije niet gedoofd, was er geen oorlog in Korea, was er geen strijd met de wapenen in Indo-China. was er geen guerilla in Malakka. Zonder Rood Leger had de Amerikaanse wa penindustrie geen schijn van kans en was „De Derde Weg" nooit opgericht. Wanneer A.V. het gevaar van Rus sische agTessie ontkent, dan zeggen wij daaromtrent dat de Russische of ficiële moraal een zodanige agressie in genen dele verhindert of belem mert. Het bange van het geval is. dat er op zedelijke grondslagen geen dis cussie met de Russen mogelijk is. De Russen kennen geen respect voor an dersdenkenden. Zij lopen alleen liever geen te grote risico's. En wij West- Europeanen hebhen daarom geen an dere keus dan met de steun van Ame rika die risico's zo groot mogelijk te maken. Niet omdat wij een wapen zo'n mooi ding vinden of zo houden van uniformen; beware! Maai alleen, omdat wij enige waarde hechten aan onze moraal, onze levenswijs en bo venal onze vrijheid. hEN andere inzender, de heer Roelofs, gewaagt van het lot van Jantje in de box en van Bert, die net zo'n goed examen, heeft gedaan, wanneer het lot een nieuwe oorlog komt. Wij zijn hei met Item eens. dat die oorlog moet worden voorkomen; doch deze opvatting is be paald niei het monopolie van „De Derde We om er nu verder maar over te zwijgen of dc ludiek van „De Derde W eg" niet eerder een oorlog uitloki dan verhindert. Laai deze in zender ook een? denken aan de Jan tjes en de Herten..die in de gaskamers zijn omgekomen of wier ouders in concentratiekampen zitten of die op groeien in de bange sfeer van de ge dwongen arbeid of die leren, dal ze voor de ..goede zaak" desnoods bun vadet en moeder moeten verraden. Onze landen zijn eenmaal bevrijd: er is alle reden om te zorgen, dat het niet opnieuw nodig is.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1