Het fonds uit nood geboren geeft snelle doch verantwoorde hulp Tweede Kamer keert in haar normale bedding terug Schromelijk misbruik van gegeven vertrouwen Leidse inzameling van geld is de fl3ó*000 gepasseerd VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Oh LFIDSh LUi i\AN I EERSTE BLAD - PAGINA 2 Het Fries bij het onderwijs In de vergadering van gisteren heeft de Tweede Kamer besloten tot toelating van de heer mr. E. Roolvink (K.V.P.), die daarop de voorgeschre ven eden heeft afgelegd. Tot twee de plaatsvervangende voorzitter in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer mr. J. Terpstra werd gekozen de heer Gerbrandy (A.R.). Bij de behandeling van het ont- werp-stoomwet, welke wet het toe zicht op het gebruik van stoomtoe- stellen regelt, opperden de heren Beernink (C.H.), Ankersmit (V.V.D.), Verkerk (A.R.), Gortzak (C.P..N) en Wijffels (K.V.P.) bezwaren tegen het vragen van vergoedingen voor keu ringen aan de kleine ondernemers Alleen de heer Posthumus (P. v. d. A.) betuigde volledige instemming met het ontwerp. Wil men kleine be drijven tegemoetkomen, zo was hij van mening, dan zou dat op andere wijze kunnen geschieden. De heer VAN RHUN, staatssecreta ris van sociale zaken meende dat er geen reden was om verschil te maken tussen grote en kleine bedrijven. Ook voor uitzonderingen zag hij geen aan leiding. Na re- en dupliek werd besloten de stemming aan te houden tot vanmid- Inenting. Bij de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de inen- tingswet 1939, opperde de heer ZANDT (S.G.) bezwaren tegen inen ting. Hij diende tenslotte een amen dement in dat beoogde artsen ver plicht te stellen om bij het vermoe den of vaststellen van gevallen van postvaccinale encephalitis daarvan onverwijld bericht te geven aan de geneeskundig inspecteur van hun pro vincie. De beraadslagingen w^den echter geschorst. Ziekenfondsbesluit. De Kamer heeft vervolgens het wetsontwerp tot wijziging van de wet tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbesluit z.h.s. goedge keurd. De werkingsduur van de voor zieningen ten aanzien van officieren en reserve-officieren der Koninklijke Landmacht werd opnieuw met een jaar verlengd. Lager-onderwijswet. 1 Bij de behandeling van het wets ontwerp. dat een wijziging van de Lager-onderwijswet beoogt, merkte de heer PETERS (K.V.P.) op geen voorstander te zijn van esperanto op de lagere school, al was hij wel voor stander van esperanto. Als de Friezen door hetzelfde artikel willen berei ken, dat er officiële erkenning van het Fries als taal, gelijkwaardig aan het Nederlands komt, gaat de bete kenis daarvan uit boven een inci dentele wijziging van de l.o.-wet, meende spreker. Dat zou anders ge regeld moeten worden. De heer DE LOOR (P. v. d. A.) be pleitte de wenselijkheid van gelijke behandeling bij schorsing van een on derwijzer van het openbaar en het bijzonder onderwijs Hij zeide voorts dat het gewenst zou zijn het onder wijs in het Fries apart in de wet op te nemen, ook in het belang van het „algemeen beschaafd". Mevrouw FORTANIER-DE WIT (V.V.D.) verheugde zich erover, dat de rechtspositie der onderwijzers nu eindelijk wordt gelijkgemaakt aan die der ambtenaren. Zo mogelijk moest haar inziens het esperanto op de la gere school worden ingevoerd. Met de oplossing van de Friese kwestie moet grote spoed worden gemaakt, al wilde zij het onderwijsprogram ge licht zien uit het gehele complex van het Friese vraagstuk. De heer TILANUS (C.H.) zeide af wijzend te staan tegen het openen van de mogelijkheid in het leerplan een niet in artikel Z der l.o.-wet ge noemd vak op te nemen. De heer GORTZAK (C.P.N.) meen de dat de Friezen er recht op hebben, dat hun jeugd de Friese taal onder wezen krijgt. De vergadering werd daarna ver daagd tot vanmiddag één uur. VOORSCHOTEN Mouwen omhoog. In overleg met de burgemeester hebben de gezamen lijke gidsen, welpen en verkenners van Voorschoten besloten ook hun steentje bij te dragen aan het Ram penfonds tot leniging van de nood. Zij zullen daarvoor a.s. Zaterdag, 14 Februari, bij U aankloppen tus sen 2 en 6 uur om een karweitje te doen, waarvoor zij U een redelijke betaling vragen. Zij hebben zich tot taak gesteld om ied - een gulden te verdienen en roepen derhalve Uw medewerking in om hun geschikte karweitjes op te dragen. Stelt ben niet teleur. De totale opbrengst zal diezelfde middag ten gemeentehuizr aan de burgemeester worden overhandigd, ter opzending aan de secretaris van de Nationale Padvindersraad te 's Gravenhsge. Het snoepreisje van een gevangene Nu weer in de cel Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Scheps in verband met de aan de gedetineprde H. W. van der Vaart Smit verleende bewegingsvrij heid, heeft de Minister van Justitie als volgt geantwoord: De gedetineerde H. W. van der Vaart Smit is in Maart 1952 in ver band met de naderende datum, waar op een voorwaardelijke invrijheid stelling mogelijk werd, van de straf gevangenis Norgerhaven, te Norg (Dr.) overgeplaatst naar de rijks werkinrichting Bergvéen, eveneens te Norg. Bergveen is een z.g. „open ge sticht", waar genetineeraen in de plaats omdat inmiddels gebxeken was, dat een eventuele voorwaarde lijke invivkeidsstell n niet meer te venvachten was op grond van de af wijzende adviezen van ae daarvoor in aanmerking komende instanties, spe ciaal dit laatste maakte een langer verblijft in het open gesticht onaan vaardbaar. Ten overvloede kan de minister hier nog aan toevoegen dat uit een later bij een andere gedetineerde te Norg in beslag genomen en ontcij ferd dagboek is komen vast te staan, dat de gedetineerde van der Vaar! Smit op schromelijke wijze hel gege ven vertrouwen tijdens zijn verblijf in Bergveen heeft misbruikt en on geoorloofde contacten met oud-poli tieke delinquenten heeft onderhou den. laatste phase van hun straf in af-1 wachting van een eventuele voor. S dat de gedetineerde Van der Vaart Smit, nadat enige mitigatie in de (Advertentie) I NIEUWE BURGEMEESTER VAN HOGE EN LAGE ZWALUWE Bij K.B. is gisteren benoemd tot burgemeester van Hoge en Lage Zwaluwe, dr. C. Vlak, oud-assistent resident, thans leraar aan een lyceum te Utrecht. Dr. Vlak woont in Maar tensdijk bij Utrecht. Zijn benoeming gaat 16 Februari a.s. in. Hoge en Lage Zwaluwe ligt in het getroffen gebied. LIJDENSMEDITATIES DOOR DE DE RADIO. De K.R.O. zendt dit jaar de Lij densmeditaties uit vanuit de kerk van St. Franciscus Xaverius (De Krijtberg) te Amsterdam. De medita ties worden gehouden door Pater Jac. de Rooy van de Sociëteit van Jezus, prefect van het St. Ignatiuscollege te Amsterdam. De uitzendingen vinden plaats op de Dinsdagavonden in de Vastentijd van 3.30 tot 9.30 uur DOOR BRANDKAST DOODGEDRUKT De 45-jarige expediteur A. W. de H., die bij het vervoer van een brand kast in een perceel aan het Noord einde, te Den Haag, daaronder be kneld geraakte, nadat hij over een wachting van een eventuele voor. waardelijke in vrijheidstelling kun nen worden geplaatst als overgang naar de vrije maatschappij, zonder normale bewaking en met de mo gelijkheid van periodiek verlof naar huis. De gerechtvaardigdheid van de plaatsing van de gedetineerde Van der Vaart tot bovenomschreven doel in Bergveen is reeds van de aan vang af aan twijfel onderhevig ge weest; met name bestond daarover geen eenstemmigheid bij de instan ties, die met deze plaatsing be moeiing hadden. Voor de betrokken gedetineerde gold tijdens zijn verblijf op Berg veen uiteraard hetzelfde regime als voor de overige gedetineerden, het geen o.a. inhield, dat hij tweemaal met week-endveriof in eigen milied verbleven heeft en zich ook zonder bewaking eenmaal, en wel op 10 Juli 1952 voor medisch onderzoek naar het Academisch ziekenhuis te Groningen heeft kunnen begeven. Blijkens het ambtsedig rapport van de bewaarder-wachtcomman dant der rijkswerkinrichting Berg veen heeft de gedetineerde Van der Vaart Smit na terugkeer van zijn be zoek aan het academisch ziekenhuis te Groningen niet, overeenkomstig de verstrekte opdracht, overgelegd een retourbiljet der autobusonderne ming VeenhuizenGroningen, doch een enkel reisbiljet Groningen— Veenhuizen en een enkel reisbiljet Zuidlaren-Groningen, noch ook het uitgespaarde geldsbedrag. Kop koffie schoot er op over! Desgevraagd heeft hij verklaard niet met de busdienst langs de voor geschreven route naar Groningen te hebben gereisd, doch een deel der reis liftende in een auto van een kennis langs een andere route te hebben gemaakt, terwijl hij van het overgehouden geld 'n kop koffie had gekocht. Blijkens een extract uit het regis ter der veroordelende uitspraken van de raad van tucht der strafgestieh- ten te Norg is ten aanzien van de gedetineerde Van der Vaart Smit de volgende mutatie in dat register op genomen: datum veroordeling: 19.7.1952 overtreding: misbruik van genoten vertrouwen door af te wijken van een verstrek te opdracht. Opgelegde straf: 2 dagen gew. cel waarvan 1 dag te water en brood. Na verkregen machtiging van het ministerie van Justitie heeft de di recteur der rijkswerkinrichting Berg veen te Norg, de gedetineerde Van der Vaart Smit op 21 Juli 1952 doen overbreneen naar de strafgevange nis te 's-Gravenhage Dit vervoer is van Norg naar As sen geschied te zamen met een an dere gedetineerde, onder bewaking van een gestichtswachter. Bij dit transport is geen gebruik gemaakt van boelen of van transportstok. Het vervoer van Assen naar 's-Graven hage is geschied per trein, onder be waking van 2 ambtenaren der riiks- Dolitie. Ook bij dit transoort is geen gebruik van boeien of transportstok gemaakt. In de strafgevangenis te 's-Gra- venhage is, zoals gebruikelijk, op de gedetineerde Van der Vaart Smit aanvankelijk het cellulaire regime toegepast. De machtiging tot overplaatsing van Bergveen naar de strafgevange nis 's-Gravenhage is gebaseerd in de eerste plaats op de ambtelijke raopor- ten van de directeur waaruit was komen vast te staan, dat betrokkene door zijn houding en eedra<r, zoals dit gedurende zijn verblijf on Berg- cellulaire afzondering was gebracht, ongeoorloofde contacten met medege detineerden tracht te bewerkstelligen en 'n ongunstige mvloed op hen uit oefent, terwijl in zijn cel een foto grafische afbeelding van wijlen ir. Mussert gevonden en in beslag geno men is. Het blijkt noodzakelijk ook thans weer het cellulaire stelsel op hem toe te passen. Luitenant-generaal b d. K.N.I L. P. Alons heeft gisteren als directeur van het Nationale Rampenfonds, nu hij over gegevens en een efficient apparaat beschikt, zijn eerste pers conferentie gegeven. Onmiddellijk na het bekend wor den van de ramp aldus de generaal is contact tot stand gekomen tussen de regering en het Nationale Ram penfonds De resultaten zijn Geble ken uit de regeringsnota, waarin de taak van het nationale rampenfonds terzake van de huidige ramp als volgt is omschreven: de leniging van de nood en de vergoeding van de schade in de persoonlijke sfeer, dat wil zeggen levensonderhoud kle ding, schoeisel, dekking en huisraad. Het bestuur van 't nationale ram penfonds bestaat uit vertegenwoor digers van: het Nederlandsche Roode Kruis, de Koninklijke Nationale Bond, „Het Oranje Kruis", het Ne derlands Rooms Katholiek Huisves tingscomité en de algemene Verenig de Commissie ter Leniging van Wa tersnood in Nederland. Uit dit bestuur is een dagelijks be stuur samengesteld, dat iedere dag vergadert onder leiding van de voor zitter, prins Bernhard. Het werkende apparaat van het rampenfonds is volledig werkzaam op basis van vrij willigheid en geniet uit de middelen van het fonds geen enkele vergoe ding. Binnen dit apparaat is behal ve de administratie een bureau voor voorlichting en fondsenwerving in gesteld. De leniging van de eerste nood is geschied door het Roode Kruis en het R.K. Huisvestïnuscomité, waar van de laatste actief is geweest in de zuidelijke provincies. De voor deze eerste hulpverlening benodigde fond sen zijn door het Nationale Rampen fonds verstrekt Beide organisaties zijn aan het nationaal rampenfonds, waarvan zij deel uitmaken, verant woording schuldig. Aan het Roode Kruis is tot nu toe een bedrag verstrekt van 1 000.000, die door middel hiervan 'verleende noodzakelijke eerste hulp had be trekking op voeding en verzorging van geredden en geëvacueerden, aanschaffing van butagas, verstrek king van rubber laarzen e.d., trans port van redders geredden en le vensmiddelen e.d., inrichten van Nederland, lielpt Steun aan het Rampenfonds Tol-op heden werd er iedere seconde bijna 40 gulden gesloft- I! 2 3 5 6 7 9 10 11 FEBRUARI -HHU noodhospitalen en noodverblijven, alsmede voeding, verzorging en transport van hulpcolonnes en dijk werkers. SNELLE MAAR VERANTWOORDE HULP. Het Nederlandse volk heeft, aldus spr., spontaan gegeven om de noden der getroffen landgenoten te lenigen, terwijl tevens uit alle delen van de wereld de bewijzen van medeleven en giften in geld en natura binnen stromen. Het Nationale Rampenfonds huldigt het beginsel: snelle hulp is dubbele hulp, maar is tevens van mening dat directe hulp verantwoord moet zijn. De hulp, welke onmiddellijk noodza kelijk was, is door het fonds geboden en dagelijks wordt nog onderzocht of, waar en in hoeverre nieuwe hulp noodzakelijk is. Over het algemeen blijkt echter, dat de eerste nood ge lenigd is, en dat directe verdere hulp op grote schaal op dit ogenblik veelal gladde vloer was uitgegleden, is in veen was gebleken, ongeschikt moest het ziekenheis aan de Zuidwat aan worden geacht voor het geheel op de bekomen inwendige zware kneu vertrouwen gebaseerd regime van zingen overleden. 1 een open gesticht, in de tweede Vrijdag 13 Februari. Nog steeds komen er bij het Roode Kruis te Leiden, Rijnsburgerweg 3, sigarenkist, .es met kleine gebruiks voorwerpen binnen. Het aantal is reeds gestegen tct 108 en vandaag zijn ze door mevr. I.em en de heer Van der Steen uitgedeeld aan de evacué's, die bij familieleden in Lei den verblijven. Gaarne verwacht het Roode Kruis nog meer kistjes. Als er teveel komen voor de Leidse eva cué's wordt het overschot naar Den Haag gestuurd waar men er nog wel duizenden kan g'.bruiken! Laten we dus nog niet ophouden. En morgen is het de grote dag van „Mouwen omhoog, ons land moet droeg!" Onder dit motto worden alle welpen, leiders en leidsters ingecsha- keld om een bijdrage te leveren aan het Rampenfonds. Al deze jongelui bellen morgen overal aan met de vraag of er soms een karweitje op te knappen is, b.v houthakken, fiets schoonmaken, ramen zemen bood- scl*hp doen (misschien sneeuw rui men!), enz., enz. Hetzelfde dus als verleden jaar met „Een heitie voor een karweitje" met dit verschil, dat iedere hulpverlening nu een gulden kost. Maar het is dan ook bestemd voor het Rampenfonds Komt, Leide- naars, laat de jonvens en meisies morgen niet voor niets aanbellen. Zet hen aan het werk! Mochten zij mis schien uw deur voorbij gaan, roep er dan maar een op straat aan. Ieder karweitje is goed; ze zijn tot alles bereid. Als u maar uw gulden geeft voor het Rampenfonds! In Sursum Corda var. vandaag staat, dat er a.s. Dinsdag een film avond is voor de welpen, verken ners en leden van het Jongensgilde VAN ONZE ADVERTEERDERS UITBREIDING FA. DE NEE De firma Jan de Nie en Zonen heeft gisteren weer een belangrijke uitbreiding aan haar zaak gegeven door de onening van een show-room in het pand Nöordeinde 54, hoek Kort Rapenburg. In de loop der jaren is het bedrijf gestaag gegroeid Na Herengracht 112 kwam het pand Kort Rapenburg 10 in gebruik en gistermiddag vond de opening plaats van een speciale afd- warmte-techniek. Met belangstelling hebben vele be zoekers gisteren kennis gemaakt met de keurcollectie J. N. verwarmings haarden, centrale verwarmingsketels benevens gas- en sanitaire artikelen. Vooral van de zijde van de gemeente van vakgroepen en collega's, bestond veel belangstelling. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit, niet in het minst door dewelge- kozen interieur indeling. van de dekenale parochie. Let op: de avond is een dag vervroegd en vindt reeds a.s. Maandag plaats, om zgven uur in de zaal Maria Gijzensteeg. Als hoofdfilm wordt vertoond de spannende film Jonge Arenden" van de Engelse luchtmacht. We hebben gisteren wel een beetje overdreven met te vermelden, dat er in Leiden reeds 56.00C exemplaren j van het boek „De Ramp" besteld I waren. Het moest zijn 5.600. Toch nog een respectabel aantal! De lessen van de R.K. Gym.-ver. „Victorie" gaan weer normaal door, zoals wij gisteravond van bestuurs zijde vernamen. I En morgenmiddag van 3 tot 5 uur zullen enige verkenners op de Oude Eeestenmarkt bij de Steenstraat een j tumbling-demonstratie geven (acro batiek, enz.); Ondertussen zullen andere verkenners collecieren voor het Rampenfonds, r eidenaars, wan neer u er langs komt: blijft even staan, kijkt even en geeft uw cave! STADSKOK. Stand Geboren: Clemens Maria d. van J. P. van Kempen en E. C. Frankhui zen. Johanna Maria Antonia d. van J. Devilee en J. de Wekker. Johan nes Adriaan z. van J W. Segaat en A. H Bavelaar. Dirk z van J. H. Ba- rendrecht en M. Aardoom. Maria Wil- lemina d. van Th. J. van Stockum en M. C. Rinkel. Jan z. van M. van der Linden en J. van Putten. Frans z. van M. du Prie en H. M. Rohde. Pie- ternella Susanna d. van P. Pauw en S. Vogelezang. Nicolaas z. van H. v. I Hooidonk en A. J. van der Born. Her- I manus Maria Johannes z. van A. W. J Mens en J. C. Bemelman. Jacobus Petrus z, van J. M. van Zeijl en M. M van Deuren. j Overleden- P Hofstra wed. van: van der Weide 83 j. H. de Roode man 74 j. - Ondertrouwd: J. J. Werkhoven en N. M. Waasdorp. W. M. Vreeburf en J. A. C. Frissen H. van den Wijn gaard en C. van Dissel. G Lokhorst en E. C. van der Veen. D. van Hev- nin^en en J. Scbeenstra. J. M. S. Veldhuis en M. J. Rogers. M. J. van der Zeeuw en J, E. Heruer. G Ver schoor en E. E. S. Glasbergen. H. W Joustra en A Kloosterboer. J. W. van Leeuwen en J. A. van den Eikhoff. H. F. van Oosten en J. Beij. H. C. Trap en P. C. van der Hulle. „EX ANIMO" BRENGT WEER DE MATTHAEU8 PASSION Evenals vorige jaren brengt de Christ. Zangvereniging „Ex An'mo" te Leiden ook dit jaar weer de Mat- thaeus P.assion van J. S. Bach in on verkorte vorm. Medewerkenden hier aan zijn: Ankie van Wickevoort- Crommelin. sopraan; Leni Henning. alt; Gerard de Vos, tenor (Evange list); Wim Bruning, tenor; Willem Ravelli, bas (Christuspartij); Meine Pot, bas; M. Zonneheld, orgel; Jan- ny van Wering, clevecimbel; Her man Bril, viool; Wim Clemens en Henk v. d. Velde, fluit; Simon Hout tuin en Cornelis van den Berg. hobo; Johan van Loo, continuo; het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest, Ge mengd Jongenskoor ,ExuAnimo'\, Het geheel onder leiding van Her man de Wolff. De uitvoering zal ge schieden op 31 Maart en 1 April a.s. in de Stadsgehoorzaal, aanvang 19.15 uur. ZUK1WSKI GAAT STUDEREN AAN DE LEIDSE UNIVERSITEIT. De bekende Canadese ijshockey speler Zukiwski heeft van zijn rege ring toestemming gekregen aan de Leidse Universiteit geologie te gaan studeren. Na afloop van het hockey- seizoen in Den Haag gaat Zukiwski voor een korte vacantie terug naar Canada en voor de aanvang van het nieuwe studiejaar keert hij naar Ne derland terug. Zukiwski is coach van de Nederlandse ijshockeyploeg en heeft reeds een uitstekende reputatie verworven. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JANUARI. Wanten, handschoenen, sleutels portemonnaie, armband, herenhorlo ge, muntbiljet, bril, boodschappen tas (net), zegelring, wandelstok (bergstok), vulpotlood, ceintuur, vulpenhouder, hoofddoek, gymschoe nen (zwart), kussen (sponsrubber), parapluie, sjaal, gymschoenen (wit), bivakmuts broche, melkkan 'A 1.), zwembroek, pakje inh. wol en kou sen, dolkmes, schaatsen, portefeuil le, oorbel, portierkruk (auto), dop van luchtfilter, overall (blauw), kleedje met franje, rozenkrans, kerk- (N.H.), Alpinomuts (bruin), schort (gebloemd), rijwielhandkappen, kin dertasje, tekeningen, handdoek, wieldop van auto, papieren zak met inhoud koperen gewichten, lampe- kap, damesschoen, paarlensnoef, za deldek, pannesponzen, rijwieltas, .c- tetas inh. boeken, koppeling' van vrachtauto, insigne bloedtransfusie dienst. nylonkous in zakje, dames handtas, rolletje behangselpapier, een paar laarzen (rubber), dop van benzinetank, capuchon (blauwe wol), richtingslicht (auto), gouden dames- ring, theelepeltje, actetas met inhoud, pantoffel (gevlochten, biezen), werkschoen, kinderstep. etalagekop. damesrokje (zwart), zakdoekje, stu dieboeken. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat no 10 op Woensdags- en Zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. niet verantwoord is te achten. De ge redden, die op hun haardsteden zijn achtergebleven, zijn voorzien van de eerst noodzakelijke kleding en voe- iing, terwijl de geëvacueerden een liefdevolle behandeling genieten in hun nieuw tijdelijk verblijf. Hulp verlening in de vorm van verdere verstrekking of vergoeding van huis raad en woninginrichting is in het algemeen op dit ogenblik dan ook niet opportuun. Deze hulp verlening zal eerst in groot verband aan de orde komen wanneer de getroffenene in hun woningen kunnen terugkeren. Uit deze feiten mag derhalve niet woroer. afgeleid, dat het Nationale Rampenfonds reeds over voldoende middelen beschikt om in de totale behoefte te voorzien. Hiermede zullen in later stadium uiteraard zeer gro te bedragen zijn gemoeid. Generaal Alons acht het niet ge wenst aan giften beperkende voor waarden te verbinden. Giften met streng omschreven locale of andere bestemmingen doen afbreuk aan het dcc. hetwelk het Rampenfond-- zich stelt: De hulpverlening in alg ïene zin. daar waar die hulp noodzakelijk is. Hoezeer het Rampenfonds de be reidheid tot helpen op prijs stelt, meent zij toch die beperkende voor- waarder. niet onder alle omstandighe den in acht te kunnen nemen. VAKKUNDIG BEHEER. Het tot heden binnengekomen be drag is rond 38.000.000.—. In deze som zijn niet begrepen de bedragen, welke, hoewel reeds toegezegd, nog niet bii het Rampenfonds zijn ingeko men. Voor het beheer dezer gelden heeft het fonds zich verzekerd van de medewerking van een adviescol lege, bestaande uit 8 vooraanstaan de bankiers, dat door het bestuur van het Rampenfonds regelmatig wordt geraadpleegd. De financiën staan onder controle van de rijks accountantsdienst. In het bedrag van 38 millioen is slechts een half millioen aan giften uit het buitenland begrepen. Met toe zeggingen in het buitenland is geen rekening gehouden. Gelden, die via diplomatieke vertegenwoordigingen en andere kanalen uit het buiten land komen, gaan in principe naar het Rampenfonds. Het geld wordt bij de Nederlandsche Bsnk gedeponeerd, waarna het bankierscollege over be legging adviseert. Degenen, die thans reeds naar hun haardsteden terugkeren zullen, in af wachting van een algemene regeling, voorschotten via de rampschadebu- reaux kunnen krijgen. Het is niet de bedoeling hen te laten wachten. Hulp voor bedrijfsschade: valt uit drukkelijk niet onder de arbeid van het fonds. Dit is overheidszaak. MORGEN BEGIN VAN KINDERACTIE WATERSNOOD - ZEGEL Morgen zullen 300.000 leerlingen van 4000 scholen in Nederland, juist zoals bij de actie voor de kinder postzegels, met bestelformulieren langs de huizen komen, ditmaal voor de verkoop van de watersnoodzegel. De Algemene Nederlandse Onder wijzers Federatie (ANOF) heeft het comité watersnoodpostzegel haar vol le medewerking toegezegd. Tot a.s. Woensdag duurt de eerste fase der actie; het opnemen van bestellingen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. „Nood aanpakken door zegels plakken" luidt het motto. Zodra u een bestelling voor één of meer zakjes van 1.(5 postzegels van 10 cent met opdruk van een exT tra toeslag ad 10 cent) hebt gedaan, dient het kind u een plakzegel te ge ven „watersnoodpostzegel 1953", die u op uw deur kunt plakken, ten te ken, dat u reeds voorzien bent. Een week later begint de afleve ring. Deze duurt van 20 tot 27 Febr. Aan de kinderen dient pas geld te worden afgegeven, wanneer zij in die week de bestelde postzgels aan huis komen brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 13 Febr. Vee. Aanvoer 6 stieren. 30 melkkoeien, 150 vette koeien, 92 vare koeien, 11 vette kal veren, 208 nuchtere kalveren, 50 vet- te schapen, 748 vette lammeren 10 j varkens (zeugen), 3 paarden. Totaal 1314 stuks. Prijzen: slachtstieren 800—1050 ner st-'k. schoon gew f 2.30- -2.65 per kg.; melkkoeien 825—1175 p. st. Vette koeien 8501100; schoon ge wicht 2.20—2.95 p, kg.; vare koeien 550—825; vette kalveren 190—380 levend gew. f 1 902.80; nuchtere kalveren 4050 1. 90100; vette schapen 90125; vette lammeren 75—105. Geiten 15—35. Handel: Melkkoeien rustig, vette koeien stug, duur, vare koeien, kalm nuchtere kalveren vlot, vette kalve ren matig', schapen en lammeren vrij goed. Kaas. Aanvoer: 18 partijen Goudse. Goudse le ld. 229- -232; id. 2e kw. 225228. Handel: goed. Tot Woensdag 11 Februari 1953 was ontvangen127.545.10 Op Donderdag 12 Februari 1953 is ontvangen: Giro's f 6.786.64 Bank 677,— Kas 756,60 Collecte Scholen 432,27 8.652,51 Zodat in totaal tot Donderdag 12 Februari 1953 is ontvangen f 136.197,61 De collecte-scholen is afkomstig van: Chr. School voor L. O. Stadhouders laan 382,27 en R. K. Kleuterschool v. d. Werffstraat 50.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2