Genie voorkwam schade aan filtergebouw In Voorburg werden 320 woningen voltooid GEEN NIEUWE LASTEN KLEINE BEDRIJVEN OP ME Tweede Kamer over Bedrijf s- ver o imnino en wet MEDEWERKERS GEVRAAGD! DERMA AKKERTJES' HET VADERLAND 6 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Religi rieuse- en partij-principes (Van onze parlementaire redacteur fET RESPECT VOOR DE PERSOON van d, Zandt, voor wie de Kamer een grote bewondering heeft, mag toch wel verondersteld tvorden, dat deze Staatkundig Gereformeerde politicus weinig voelt voor het werk van Molière, of zon weten, dat het over enige dagen 280 jaren geleden zal zijn dat deze grootmeester van de satyre voor de laatste maal de rol van de „Ingebeelde Zieke" speelde. Toch riep ds Zandt de Franse geneesheer met zijn klisteerspuit en zijn voorliefde voor aderlaten, zoals Molière die op het toneel bracht, in ons geheugen terug, toen hij sprak van dokters, die bij voorkeur hun patiënten bloed aftapten. Nu denken zij daar niet meer aan, zei de heer Zandt. Thans zweren zij bij inenten, om kinderen tegen pokken te immuniseren. Maar er zal een dag komen,' dat zij ook dit als een fout zullen erkennen. Aan de orde was een wijziging van de]zei laatstgenoemde. Waarom dan wel Es- Inentmgswet 1939, met het doel een rui-peranto? Dat leek hem dwaas mer gebruik van kosteloze inenting te Vandaag komt de minister aan het bevorderen. Ds Zandt is een principieel WOord tegenstander van deze wijze van voorko- ming der gevreesde ziekte en men kon Interessant was, aan het begin van de dus verwachten, dat hij met de bekende I vergadering, de kwestie-Roolvink. Toen argumenten het voorstel zou bestrijden.mej. dr A, Waal tot staatssecretaris Staatssecretaris dr Muntendam bracht dei was benoemd, kwam haar zetel in de zegeningen van de vaccinatie naar voren, [Kamer vrij. Haar opvolgster is, volgens herinnerde eraan, dat in 1872 van de de K.V.P.-lijst, mr Roolvink, en zo gezien 40.000 lijders aan pokken 16 000 stierven, is het dus volkomen logisch dat de heer waarop Thorbecke in de Besmettelijke iRoolvink de lege plaats bezet, De K.V.P. ziekte-wet de immunisatie heeft opgeno- kent evenwel het instituut van de „kwa men. Ds Zandt vroeg om het bewijs, dat I liteitszetels" bestemd voor de leden van mensen aan. de vaccinatie hun leven te|de partij die in de Kamerfractie een danken hebben. Dit is moeilijk te leveren i bijzondere, specialistische functie vervul- maar de bewering, dat in 1872 veel meer I len. Dit is een overtreding van het kies mensen stierven, die ingeënt waren dan reglement, meent de heer Roolvink; toen niet gevaccineerden is eveneens onge-1 het partijbestuur hem verzocht zijn be- tundeerd. noeming niet te aanvaarden- gaf hij daar- De staatssecretarirs wist vooraf ds aan geen gevolg. Zandt en diens geestverwant Van Dis niet te kunnen overtuigen, maar ook, dat er overigens geen tegenstanders in de Kamer waren, zodat het ontwerp er met vlag en wimpel door zou komen. Mr Roolvink en liet Kamer lidmaatschap Volgens art. 31 van hei kiesreglement van de K.V.P kan he; partijbes uur pen gekozen lid uitnodigen, zijn verkiezing tot lid van de Kamer niet te aanvaarden, b.v. waar het een „deskundigeZetel be treft of wanneer de samenstelling van de fractie dit wenselijk maakt. De zetel van mejuffrouw Dc Waal is die van een deskundige en voorts die van een vrouwelijk lid. Thans heeft de K.V.P.-fractie slechts één vrouwelijk lid, mej. Klompé. Reeds voor de verkiezin gen had de verk-iezingsraad van de K.V. P. mej De Vink aangewezen op de can- didatenlijst to; eventuele opvolgster van mej. De Waal. Volgens-de kieswet kwam echter de heer Roolvink in aanmerking, omdat hij direct volgt op mej. De Waal. Het partijbestuur van de K.V.P. nodig de de heer Roelvdnk op grond van in het kiesreglement genoemde motieven uit. voor de bpengekomen plaats te be danken ten behoeve van mej. De Vink. De heer Roolvink kon van deze beslis sing 'binnen één maand in beroep gaan bij de partijraad, en, hangende deze pro cedure, de zetel voorlopig aanvaarden. Dit. heef; hij gedaan,, daarbij vooropstel lend dat- 'hij zich aan de beslissing van de partijraad zal onderwerpen. Toepassing Ziekenfondsbesluit Het wetsontwerp tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfondsbesluit is zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De kring der verplicht verzeker den wordt daarmee uitgebreid. Eveneens ging het ontwerp verlenging werkings duur van de tijdelijke, nadere voorzie ningen ten aanzien van de officieren en reserve-officieren der koninklijke landmacht glad onder die hamer door. C O Vooral over de onderdelen bezwaren Op 20 Maart 1952 werd bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp „Re geling omtrent de vestiging cn uitbrei ding van ondernemingen van arbeid". Volgens het ontwerp kan bü a.m.v.b. het uitoefenen van een bedrijf van nijverheid zonder vergunning van de Minister wor den verboden. Er zijn daarvoor 3 rede nen (sluitingsgronden): ovcrcapacite.it- bcscherming van bestaande bedrijven in het belang van de industrialisatie volkenrechtelijke verplichtingen met be trekking tot de coördinatie van investe ringen. Over het ontwerp is thans een voorlopig verslag van de Tweede Karher verschenen. Zeer vele leden juichten de indiening' van dit wetsontwerp toe, hoewel zij tegen sommige onderdelen daarvan wel bezwa ren hadden. Sommige leden waren van oordeel, dat er geen klemmende argumenten kunnen worden aangevoerd voor het tot stand brengen van een nieuwe bedrijfsvergun- ningenwet. Het middelgroot- en klein bedrijf hebben weinig belang meer bij dit ontwerp. Zij hadden ook bezwaar tegen de ver gaande delegatie van bevoegdheden aan de Kroon, waarop de Staten-Generaal slechts achteraf langs indirecte weg con trole zouden kunnen uitoefenen, een methode, welke in de praktijk weinig effectief is gebleken. Toch is dit gisteren niet gelukt, want de twee staatkun dig-gereformeerden stelden een amendement voor om artsen te verplichten, gevallen van postvaccinale encephalitis ter kennis te brengen van de autoriteiten. De heer Oud (VVD) vond dat hiermee een geheel nieuwe materie werd aangesneden, buiten de considerans van het ontwerp om. De voorzitter, dr Kortenhorst, was het hiermee eens. De belangstelling van de Kamer concen treerde zich om de voorzitter, benieuwd hoe dit geval zou worden opgelost. De heer Zandt bezon zich op een motie. De Regering kan ook een nota van wijziging indienen, suggereerde hij, hetgeen enige vrolijkheid in de Kamer bracht, waarin ds Zandt van harte deelde. De beraadsla- ging werd hierop geschorst tot zichtbare verbazing van de staatssecretaris, die waarschijnlijk de politicus Zandt enigs zins heeft onderschat. Ontwerp-Stoomwet Het ontwerp Stoomwet moest eveneens worden aangehouden, in dit geval omdat het quorum niet aanwezig was. De opzet ervan is betalingen te heffen van keurin gen De totale kosten van deze keurin gen worden op 755.000 geschat, waarvan de helft door de belanghebbenden opge bracht zal moeten worden. De heren Beernimk (C.H.), Ankersmit (V.V.D.), Verkerk (A.-R). Wijffels (K.V.P) zelfs de comm. Gortzak brachten bezwa ren naar voren. Niet, zoals de heer An kersmit zei van principiële aard, doch omdat kleine ondernemers wonden belast. Ik heb, zei de heer Ankersmit, voor de kleine zelfstandige ondernemers een zwak. Zij verdwijnen meer en meer nu hun strijd om het bestaan bijzonder zwaar is. Overigens had deze spreker lof voor de ambtenaren van het Stoomwezen voor de souplesse, die zij betrachten. De heer Posthumus (P. v. d. A.) vond, dat men de belastingbetaler niet voor alles moest laten opdraaien. Als deze kleine ondernemers geholpen moeten worden dienen andere wegen gezocht. De staatssecretaris, mr dr Van Rhijn, zette uiteen, dat de lasten nogal meevallen en vroeg clementie voor de schatkist, waar aan de jongste ramp toch al buitenge woon hoge eisen zal stellen. Inzake de kleine zelfstandigen wilde de staatssecre taris nog eens overleg plegen met Econ. Zaken. Ten slotte kwam de wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 in behandeling welke beoogt, gelijkstelling van de ver lofsregeling voor de ambtenaren en derwijzers. het invoeren van smartegeld voor de nabestaanden van het onderwij zend personeel en de mogelijkheid Espe ranto te doen onderwijzen op de lagere school. Het onderwijs in het Fries had minister Cals hierbij niet willen betrek ken, omdat de kwestie van het Fries commissoriaal onderzocht wordt. Mevr. Fortanier-De Wit (V.V.D.) voelde er voor deze kwestie, voor zover zij het onder wijs betreft, uit het complex te lichten. Zij vond in het algemeen dat de minis ter te veel naar de toekomst verschuift, doch verheugde zich er over, dat het Es peranto nu een plaats kan krijgen op school. De heer Peters (K.V.P.) was het daarmee niet eens. Wel is hij voorstander van Esperanto, maar niet op school. Er is toch al te veel huiswerk, zei hij, de kin deren worden volgestopt als waren het worsten. De heren Roosjen (A.-R.) Tilanus (C.H.) bleken eveneens tegen standers. Frans en Engels zijn verboden, DRINGENDE OPROEP Voor de verkoop van de foto editie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds op Za terdagmiddag 14 Februari in geheel Den Haag, Voorburg en Rijswijk worden uiteraard belangeloze) medewerkers ge vraagd. Zij kunnen zich opgeven hedenavond tussen 7 en 9 uur. telefonisch 182.183 0 persoonlijk Parkstraat 27. Deze kwestie zal in de boezem van de K.V.P. uitgevochten worden, waar men de heer Roolvink eraan zal herinneren dat partij-afspraken en partijdiscipline bestaan. Gisteren hebben de K.V.P.- Kamerleden de beer Roolvink de hand gedrukt, nadat hij was beëdigd. Het zou wel eens kunnen dat in de houding van deze fractie verandering optreedt, wan neer de heer Roolvink zijn standpunt niet prijsgeeft en daarmee zijn Kamer zetel. Dodelijk ongeval door gladheid Te Hilligersberg is de 45-jarige chemi- graaf P. H. van Krimpen uit Hilligers berg tijdens de gladheid met zijn brom fiets door een auto geraakt. Hij viel onder een vee-auto, die uit tegenoverge stelde richting kwam. Met zware ver wondingen werd hij in het ziekenhuis Bergweg opgenomen, waar hij na aan komst is overleden. Lek'Duinplan: Bergambacht-Den Haag HET SPANDE VOOR DEN HAAG JJET MOGE DAN ZO ZIJN, dat de 2 millioen gulden schade aan de Strandweg voor de gemeente Den Haag bepaald geen meevaller kan worden genoemd, een feit is, dat de tegenvaller nog veel groter had kun' nen zijn als niet de Genie in Ouderkerk aan de IJssel zich Zondag 1 Februari geen minuut rust had gegund teneinde een dijkdoorbraak tot een minimum te beperken. Daardoor werd een groot deel van de Krimpenerwaard gered en tevens het 5000 m3 beton bevattende filter gebouw van de Haagse waterleiding in Bergambacht. Het spreekt vanzelf, dat het onder deze omstandigheden die Zondag bij het gigantische filtergebouw heeft gespan- De directeuren de adj.-directeur van de Waterleiding waren de gehele dag aanwezig en hoewel het water bij de Stol- wijkersluis angstwekkend hoog kwam, waardoor men reeds begon het meubilair de dienstwoning op het terrein naar de eerste étage te brengen, is het gebouw gespaard gebleven en kunnen "de werk zaamheden normaal voortgang vinden. De 5000 ma beton, waarover wij het hierboven hadden, zijn thans reeds voor het grootste gedeelte van gevelsteen voorzien, waardoor men reeds van een gebouw kan gaan spreken en niet langer van een skelet. Het gebouw, waarin zich de 24 grote fillerbakken bevinden is na genoeg geheel dicht, de „ingang" van het gebouw, waar de 40 millioen liter water, die de pompen jaarlijks uit de Lek zul len halen, binnenkomen, is geheel ge dicht. Een kleine machinekamer is klaar om de machines op te nemen. Transportleiding Inmiddels werkt terzijde van het fil tergebouw in een aangrenzende polder het hijswerktuig aan de transportleiding, die alleen al 12 millioen zal kosten van de in totaal ƒ18 millioen. die het werk kost. Deze machine graaft een sleuf en laat meteen daarna de pijp er in. Deze leiding, die 50 km lang zal worden, heeft een doorsnee van 1.40 meter. Dagelijks rijden de opleggers met de enorme buizen van de fabriek in Arkel af naar verschillende plaatsen. Want niet alleen in Bergambacht kan men de eer ste phase van de transportleiding in ogenschouw nemen, ook langs de rijks weg van Den Haag naar Gouda ter hoog te waar de Rotte de rijksweg kruist, kan men de buizen tussen de spoorlijn en de weg zien liggen. De graafmachines wer ken in de richting van Den Haag. Die bij de Rotte is er nog niet. doch die zal bin nenkort komen. Zo werkt men ondanks het feit. dat men wat meer „sopt" rond het werk dan anders, wanneer het polderpeil normaal rustig verder aan het Lek-duinplan. Men is weliswaar iets achter op het schema, doch dat komt op de meeste bouwwerken voor en per slot van reke ning is het niet van overwegend belang, men nu begin 1954 of op de helft van 1954 gereed is. Nog dit jaar zal men een aanvang maken met het 800 mèter lange kanaal, dat het water van de bezink- bekkens in de uiterwaarden via de Noor der Lekdijk die is verzwaard naar het filtergebouw zal voeren. Gehouden Bijeenkomsten NEDERLANDERS IN ZUID-AMERIKA Mary Pos, een door de wereld zwer vende journaliste en romanschrijfster heeft gisteravond voor personeel van het ministerie van Verkeer en Waterstaat de Rolzaal verteld van haar ervaringen en belevenissen met Nederlanders in Nd en Zd Amerika op haar reis van ver leden jaar winter. Met groot genoegen kan ik vertellen, aldus Mary Pos, wat een voortreffelijk figuur Nederlanders overal in de wereld slaan. Door hun prachtige houding, acti viteit en aanpassingsvermogen zijn werkelijk de beste „goodwill builders", die men zich denken kan. Van New York, waar haar reis begon tot het Zuidelijke deel van Chili vond Mary Pos alleen hardwerkende en bij de bevolking in hoog aanzien staande Neder landers. Acht maanden heb ik gezwor ven, aldus Mary Pos, door Noord en Zuid Amerika, waar op vele plaatsen de Nederlanders door hun werklust en capaciteiten vaak met hoofd en schou ders boven de oorspronkelijke bevolking uitsteken. In Zuid-Amerika. dat Mary Pos „het land van vrijheid en ruimte" noemde, bevond zij zich op het station van een plaats wat oppervlakte betreft met Delft te vergelijken, waar zij een stationsbeambte naar Nederlanders vroeg. In het hele stadje woonden er maar twee, toch wist de man haar te vertel len waar zij woonden. Opmerkelijk is, dat men er bij de bevolking zo'n grote gastvrijheid, geen gierigheid en volstrekt geen wantrouwen tegen vreemdelingen vindt. Ook bekrompenheid is hen vol komen vreemd. Alles is er op gericht in het bijzonder de kinderen grote zelf standigheid bij te brengen. Het volk. vooral in Zuid Amerika, weet er van aanpakken en aanpassen. Een fout be zitten de Nederlanders dsar, zij zijn niet trots genoeg op hun oude vaderland. Wel worden door vele families vele goede oude Hollandse tradities in ere gehouden. Altijd zal ik, aldus Mary Pos, als ik in Nederland ben, trachten te ver tellen, welke bewonderenswaardige staal tjes van aanpassingsvermogen de Neder landers daar presteren. Men kan ze niet genoeg roemen! OUDERAVOND PRINSES WILHEL- MINASCHOOL A In de aula van de Dalton H.B.S. werd Dinsdagavond in tegenwoordigheid van o.a. de rijksinspecteur voor het L.O., vertegenwoordigers van de vereniging Volksonderwijs en een groot aantal ouders de ouderavond van de Prinses Wilhelminaschool, Harmelenstraat, ge- Een goed beeld van de doorsnee van de transportleiding voor het water van de Lek naar Den Haag krijgt men. wanneer men ziet, dat een fiets er gemakkelijk rechtop in kan staan. Een motorrijder zou fr door naar Den Haag kunnen, rijden. Mutaties in Haagse jazz-bands De trompettist van de Dutoh Swing College Band, Kees van Dorser, zal het orkest om studieredenen binnenkort ver laten. Zijn plaats zal door Wybe Barna, trompettist bij de Dixieland Pipers, wor den ingenomen. Bij de Dixieland Pipers zal Hans van Assenderp cornet gaan spelen. Hij 'heef* indertijd als trombonist bij de Dutch Swing College Band gewerkt. Enige leden, die zich bij dit laatste aansloten, vreesden voorts, dat onder vigueur van de voorgestelde regeling een kartelvorming zou kunnen plaats vin den. welke schadelijk is zowel voor de industrie in het algemeen alsook voor de consumenten. Vele leden betreurden het, dat de Re gering de door de helft van de S.E.R. voorgestelde vierde sluitingsgrond, t.w. de algemeen economische toestand des lands, niet in het ontwerp heeft opgeno men, doch er de voorkeur aan heeft ge geven een apart ontwerp in te dienen. In het algemeen stonden ook zij ge reserveerd tegenover toepassing van de bedrijfsvergunningenwet op typische exportbedrijven, waarvan de afzetmark ten moeilijk zijn te beoordelen en waarbij men voorzichtig moet zijn met het rege len van investeringen, zolang het buiten land daarin niet volgt. Dit neemt niet weg, dat bij betalingsbalansmoeilijkheden bepaalde op voorziening van de binnen landse markt gerichte investeringen aan beperkingen zullen moeten worden on derworpen. Het ontwerp behelst geen enkele be paling omtrent de gevallen, waarin een vergunning mag of moet worden gewei gerd. Niet alleen zou zodoende een ge vaar voor willekeur ontstaan en de rechtszekerheid in het gedrang komen, doch ook uit een oogpunt van verant woorde reglementering van de vestigin gen en uitbreidingen lijkt het minder gewenst. Behalve de drie in het ontwerp opge nomen sluitingsgronden en de hiervoor behandelde sluitingsgrond brachten de zelfde leden nog een vijfde sluitings grond ter sprake, ontleend aan de be zwaren welke tegen vestiging op een be paalde plaats kunnen ontstaan uit hoofde van een tekort aan beschikbare arbeids krachten. Terzake van de eerste sluitingsgrond, bestaande uit dreigende overcapaciteit, welke het verbod van bedrijfsuitoefening in het algemeen belang doet zijn, merkten de hier aan het woord zijnde leden op, dat noch in de wetstekst, noch in de toe lichting een omschrijving wordt gegeven van het begrip „overcapaciteit". Vele leden betreurden het ten zeerste, dat, de Regering zich heeft aangesloten bij de kleinst mogelijke meerderheid de S.E.R. en in tegenstelling tot haar aanvankelijk voornemen de werking* sfeer van het ontwerp heeft beperkt tot de industrie. Deze leden zouden in het bijzonder willen pleiten voor een uitbrei. ding tot de havenbedrijven, de binnen landse groothandel en de detailhandel. Sluitingsprocedure Vele leden merkten op, dat de voor dracht aan de Kroon tot een sluitings maatregel op grond van overcapaciteit niet zal worden gedaan dan nadat de S.E.R. is gehoord. De Staten-Generaal zullen geen ken nis dragen van een eventueel verschil van mening tussen de minister en de S.E.R. zodat de parlementaire controle slechts langs een lange en weinig zekere omweg zou kunnen worden geëffectueerd. Zij bepleitten het opnemen van een be paling. op grond waarvan het advies van de S.E.R. bij een contraire beslissing van I Een kus voor 11.000 Kronen Spontaan gaf de Nederlandse gezant in Denemarken, de heer G. P. Luden de Deense actrice Lily Broberg een kus op het voorhoofd, toen hij haar in de grote zaal van de radiostudio in Kopenhagen ontmoette. Deze kus was de be loning voor de inzamelingsactie, die de actrice voor de slachtoffers van de ramp had gehouden en die 11.000 Deense kronen had opge bracht. de minister ten spoedigste in de Staats courant zal moeten worden gepubliceerd. Verlening van vergunningen Verscheidene leden had het verwon derd dat in het ontwerp geen enkele be. paling voorkomt, waarin wordt omschre ven welke ondernemingen in geval van sluiting van een bedrijfstak naast de genen. die reeds bij de inwerkingtreding van het desbetreffende besluit het bedrijf uitoefenden, recht zullen kunnen doen gelden op een bedrijfsvergunning. Deze en vele andere leden hadden n 1. ernstig bezwaar tegen de regeling van de beroepsmogelijkheid. Het ontwerp opent alleen de mogelijkheid van beroep bij de minister, die zelf reeds de beslissing heeft genomen, een vorm. die de hierbe- doelde leden zeer onvoldoende achten. Bedrijfsvergunningenwet buitengewone omstandigheden Aan het. voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende de bedrijfs vergunningenwet buitengewone omstan digheden, ontlenen wij het volgende: Zeer véle leden konden zich niet met dit wetsontwerp verenigen. Uit het advies van de Sociaal-Economi sche Raad betreffende het voorontwerp bedrijfsvergunningenwet 1951 blijkt, dat er in de raad geen meerderheid was te vinden voor het opnemen van een vierde sluitingsgrond in de ontwerp-bedrijfs- vergunningenwet, te weten de algemene economische toestand des lands. Es het mede hierom, dat de Regering over d i t wetsontwerp geen advies meer heeft ge vraagd aan de SER? Het begrip buitengewone omstandig heden, voorkomende in de considerans en in de naam van het ontwerp, wordt nergens anders omschreven. Op grond van het voorstel zouden derhalve bij kans onbeperkte bevoegdheden aan de Regering worden verleend. Het kwam deze leden niet juist voor oorlogsomstandigheden op een lijn te stellen met betalingsbalansmoeilijkheden. Zelfs bij ernstige betalingsbalansmoeilijk heden past niet een procedure, waarbij de Regering uitgebreide volmachten wor den verstrekt tot het nemen van maat regelen, welke onmiddellijk grote reper cussies zullen verwekken, terwijl de Staten-Generaal zich hierover eerst na' minstens 2 weken zullen kunnen uitspre ken. De voorgestelde procedure kwam de hierbedoelde leden slechts aanvaardbaar voor in oorlogsomstandigheden en niet in vredestijd. Enige leden die goeddeels met het vorenstaande konden instemmen, waren desnoods bereid het wetsontwerp te aan aarden, indien daarin zou worden be paald, dat de wet slechts in werking kan treden, indien bij wet wordt verklaard, dat hiertoe aanleiding bestaat. De Sociëteit Lange Houtstraat 7 zal bij uitzondering op Zondagavond a.s. ge opend -zijn. Aan deze avond wordt be langeloze medewerking verleend door een tiental -bekende internationale artis- ten. De directeur de heer A. S. M Stevens en het gehele personeel -hebben besloten de ontvangsten 'benevens bed-ieningsgeld van die dag beschikbaar te stel-len aan het Nationale Rampenfonds. Nijpende verkeersproblemen T TIT DE NOTA over 1952 die de burgemeester van Voorburg, dr J. W. Note-boom, in zijn Nieuwjaarsrede toezegde, blijkt dat. er op 1 Januari van dat jaar 288 woningen in aanbouw waren en dat in de loop van 1952 met -de bouw van 34-9 woningen werd begonnen. Voltooid werden 320 wo ningen. Voor 475 zijn er plannen. In het vorige jaar werden de uitbrei- dings plannen Binnen- en Bovenveenpol- Onder auspiciën van de Nederlandse j dep l en n vastgesteld, terwijl de plan- Sectie van de Oostenrijkse Alpenyereni-nen Heeswijk, Son-nenburgh-Broeksloot ging maakt Pfarrer G. W. Gunz uit Tisis bij Feldkirch (Oostenrijk) een tournée door enkele belangrijke plaatsen varens land. Pfarrer Gunz kreeg de erenaam Zimba Pfarrer omdat hij deze Kletter- berg uit heit Monfafon (Vorarlberg) n' minder dan 250 maal bij dag zowel als nacht beklom Zaterdag 14 Februari, des' middag® om 14.30 uur, ziail hij in P-Ulchri Stiudic spreken. en Spoorbaan werden voorbereid. Ge reed kwamen de stratenaanleg ten N O. van de Frederik van Eedenstraat en de Mgr Van Steelaan. In uitvoering zijn de complexen Prins Bernhardlaan en omge- Iving alsmede het verlengde van de Mgr Tan Steelaan. Door de ontwikkeling op de kapitaal markt en de woningbouw kon het groot- f) SPECIAAL VOOR DÉ..HAN0EN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. houden. Nadat het hoofd van de school met een kort woord de getroffenen van de watersnood had herdacht, werden door hem enkele schoolkwesties bespro ken. De werkwijze in de school, het ge bruik van enkele methoden en de taken- indeling werden besproken. Vervolgens werden enkele huishoudelijke zaken af gehandeld en nieuwe leden voor de ouder-commissie gekozen, Na de pauze sprak prof. dr R. Casimir, oud-hoog leraar in de Paedagogiek aan de Rijks universiteit te Leiden over het onder werp „Verhouding tussen individuele en maatschappelijke opvoeding". Het kind moet leven in een gemeen schap. maar het voornaamste hiervan is, dat het kind zich lid van deze gemeen schap voelt. Ieder kind heeft eigen aard met proeven is bewezen dat er geen twee kinderen bestaan, die gelijk zijn die niemand kan verbreken. Met de zeer uiteenlopnede karakters is het voor hen zeer moeilijk in de gemeenschap te leven, waar maar zeer weinig wetten zijn, die rekening houden met het indi vidu. Ook kan men zich in onze ge meenschap niet helemaal uitleven en aan de individuele eisen voldoen. Het juiste evenwicht tussen gemeen schapsgevoel en individualiteit kan ook niet bereikt worden. Ook besprak prof. Casimir de invloed op het kind van de versnelling van het levenstempo. Men kan zich nu minder diep indenken en aan zijn omgeving hechten. Het vele verhuizen en het wis selen van scholen is een van de vele ste deel van de vlottende schuld op lange termijn worden gedekt. De gemeente ging leningen aan voor rond 5V_. millioen gulden en voorts voor nog ruim 1,2 mil- fioen, welke in de loop va-n dit jaar zal wonden opgenomen. De gezondheidstoestand van de bevol king heeft geen reden tot ongerustheid. In tegenstelling tot elders was het aan tal gevallen van kinderverlamming niet groter dan in andere jaren.' Er kwam een schoolarts in vol-ambtelijke dienst. Hier door kunnen o.a. in dit jaar de leerlingen van het Huygenslyceum en de handels avondschool worden onderzocht, Ook kan thans aan het psychologisch onderzoek in voorkomende gevallen meer aandacht worden besteed. Op 21 December werd reeds de 1000e rit van de zieken- en ón- gevallenvervoersdienst genoteerd. In '51 rukte de ambulance 894 maal uit. Gehoopt wordt, dat in het gebrek aan schoolruimte voor het kleuteronderwijs, dat nog steeds nijpend is, verbetering zal komen. Verwacht wordt dat de plannen j voor een technische school in '54 hun oorzaken. Tot slot besteedde spr. aan- dacht san dc zware eisen dietegen-1bësiag kumien fcrijïii woordig aan onderwijzers worden ge-1 steld. Dr PORTIELJE OVER DE DIERENWERELD. Laat men eerst -beginnen met. na te denken, in plaats van verzinsels te be denken, zo zeide dr Portielje, de oud- directeur van Artis, die gisteravond voor de Nederlandse Reisvereniging in Dili- gentia sprak over de dierenwereld. Wan neer men di; deed. dan zou men o.a. lot de conclusie komen dal apen zich nooit zitten te „vlooien". Dit is een van die onzinnige veronderstellingen die de meeste mensen over de dieren hebben. Apen zijn heel zindelijke dieren, die zo wel bij zichzelf als bij hun vrienden nauwkeurig de huid doorzoeken op on reinheden. Een vlo zal men echter nooit bij hen aantreffen. Er is een afgrond van wanbegrip over de dieren bij ons. Dit komt misschien door boeken als Kazan de wolfshond en andere „vermenselijkte ondieren", zo meende spr. Men moet leren zien en ho ren. Dan zal men bijvoorbeeld kunnen constateren dat een haan niet kraait, maar vijf verschillende geluiden voort brengt, waarvan er twee dienen om ge vaar te signaleren (een voor gevaar in de lucht; een voor gevaar op de grond). Dr Portielje vertoonde om zijn interes sante betoog te verduidelijken een aan tal door hem in samenwerking met de heer Verkruysen gemaakte instructieve dierenfilms. Twee doden door verkeers ongevallen Er waren 2 doden te betreuren bij een totaal van 357 verkeersongevallen. Voorts 38 zwaar- en 61 lichtgewonden. In ver band hiermede is het noodzakelijk dat de voorgenomen verbreding van de Parkweg en de verbetering van de tun nel bij het Oosteinde zo spoedig mogelijk tot stand zullen komen. Het verbruik van gas nam met zes pro cent en dat van electriciteit met 11,6 pro cent toe. De toeneming van de werk loosheid, hoewel met onrustbarend, heeft de voortdurende aandacht van B en W. Het aantal tewerkgestelde handarbeiders liep op van 13 tot 25 man, doch daarna zakte het weer tot 17. Daarnaast werden enkele hoofdarbeiders tewerkgesteld. Hot aantal verzorgden door maatschap pelijk hulpbetoon nam enigszins toe. Up het ogenblik verlenen 38 personen be langeloos hun medewerking door huis bezoek e.d. af te leggen. Op de gemeente-secretarie kwamen er per 1 Januari j.l twee ambtenaren bij, terwijl ook het bureau voor sociale zaken niet aan personeelsuitbreiding ontkwam. Eveneens moest het aantal (tijdelijke) technische ambtenaren bij de afd. huis vesting worden ingekrompen. De ruimte problemen voor de verschillende dien sten zijn steeds moeilijker op te lossen. BANDJIRSCHADE IN INDONESIË Bandjirs richtten in Indonesië ver woestingen aan. Buiten Atjeh echter zijn tot op heden geen slachtoffers gemeld. Vijfduizend personen in Solo (Midden Java) werden door de watertoevl-oed van de uit haar oevers getreden kali Pepe gedwongen naar hoger gelegen stads wijken te evaeuëren. Het Rade Kruis heeft gaarkeukens ingericht en medica menten verspreid. Grote gebieden in de regentschappen Sragen en Sockohardjo staan onder water. Het treinverkeer in de omgeving van Semarang werd op verschillende plaatsen gestremd door een watervloed tengevolge van aanhoudende regens. Uit Makassar (Celebes) wordt gemeld d;t noodweer Zondag de bewoners van de desa Tompobalang dwong naar vei- uger oorden. In Makassar werden 20 kamponghuizen vernield. Reactie van watersnoodramp in Indonesië De ramp, die Nederland heeft getrof fen, maakt hier een diepe indruk, ook in Indon. en Chinese kringen, schrijft de Soer. corr. van het Alg. Handelsblad. De belangstelling bleef niet beperkt tot in tellectuelen, ook de gewone man is er vol van Vooral in de steden waar het nieuws wordt gepubliceerd. Arbeiders informe ren belangstellend bij de Nederlanders naar berichten uit de getroffen gebieden. In sommige bedrijven in Oost-Java heb ben de arbeiders spontaan geld ingeza meld. Dit geschiedde ook door afdelingen van de S.O.B.S.I. Indon. intellectuelen tonen volop sym pathie. Zo zond de burgemeester van Soerabaja een brief a.an de Nederlandse commissaris, waarin hij zijn medeleven betuigt en waarin voorts wordt gezegd, dat het voorbeeld van H.M. de Koningin bij deze ramp allerwegen bewondering en respect afdwong. „Rechtstreekse band" Tevoren was in enkele Indon. bladen president Soekamo aangevallen, die tij dens zijn laatste tournée verklaarde: „Of schoon ik constitutioneel president ben, verschilt mijn positie toch van die van koningin Juliana en koningin Elizabeth, aangezien er tussen mij en het volk een rechtstreekse band bestaat". Soember schreef, dat er inderdaad een verschil bestaat tussen de president en de twee vorstinnen. Deze maken geen ophef over de band, die tussen haar en haar volken bestaat, maar als haar volken door een ramp worden getroffen, staan zij temid den van haar onderdanen. President Soekarno is niet naar Atjeh gegaan, waar hevige bandjirs de bevol king teisterden. Tegenover de Indonesiërs, die sympa thie betuigen staan echter ook anderen die zich daaraan ergeren. Zo ontving een Indon. hoofdredacteur te Soerabaja een stapel brieven van verontwaardigde lezers, nadat hij in een hoofdartikel zijn medeleven met Nederland had betuigd. Er is dan ook geen enkele Indonesische actie ten bate van de overstroomde ge bieden gaande. Wel hebben enkele vrou wenverenigingen haar medewerking bij de inzamelingsacties aangeboden. Ook heeft de Indonesische districtscommissa ris een oproep tot de padvinders van alle landaarden doen uitgaan. Op de lijsten van de twee te Soerabaja verschijnende dagbladen komen enkele Indonesische namen voor. Echter velen, die gelden bijdroegen en hun naam niet deden ver melden, zijn Indonesiërs. Er waren rtieer Chinezen, die onder eigen naam stortten en daaronder waren verschillende bijdra gen van rp. 1000 en meer. Alles bijeengenomen, kan men zeggen, dat de uitgebreide inzamelingsacties, die door de Nederlandse samenleving in In donesië worden georganiseerd, toch in brede Indon. kring sympathie ontmoeten en dat er hulp wordt geboden, maar dat eigen initiatieven ter zake niet te ver wachten zijn. Echter de Nederlandse eensgezindheid bij deze hulpacties wek ken hier bewondering en verschillende Indonesische bladen hebben hierop de aandacht gevestigd. Ten slotte is het op merkelijk, dat de anti-Nederlandse stemming na de ramp zich niet meer doet horen en dit is van temeer betekenis in verband met de algemene politieke situatie die een sterke nationalistische toespitsing vertoont. zenuwpijn,kiespijn Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. hc/pen direct Van der Vaart Smit maakte misbruik van faciliteiten Naar aanleiding van vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Scheps. over de aan de gedetineerde II. W. van der Vaart Smit verleende bewegingsvrijheid heeft de minister van Justitie medege deeld. dat deze politieke delinquent op vele wijzen de gunstige omstandigheden, waarin hij werd geplaatst in verband met zijn te verwachten voorwaardelijke invrijheidstelling, heeft misbruikt. In. Maart 1952 was de gedetineerde van de strafgevangenis Norgerhaven naar de werkinrichting Bergveen gebracht, waar vele faciliteiten verleend worden ten be hoeve van een gemakkelijker overgang naar de vrije maatschappij. Van deze faciliteiten maakte de gedetineerde ern stig misbruik, b.v. door het in contact treden met oud-politieke delinquenten en door het op eigen gelegenheid via een andere route dar. was aangewezen naar Groningen reizen. Door al deze vergrij pen verspeelde de gedetineerde zijn kans op de voorwaardelijke invrijheidstelling en hij werd overgebracht naar de straf gevangenis in Den Haag. Dit vervoer van Norg naar Den Haag is zeer normaal verlopen; de gedetineerde is volstrekt niet geboeid en ook de transportstok werd niet gebruikt. Maar zelfs in Den Haag heeft hij weer contacten trachten te vestigen met medegedetineerden, ter wijl hij ook een foto van Mussert in zijn cel had verstopt. Daarom is het noodza kelijk geworden hem cellulair op te slui ten De Schiedamse vereniging tot be strijding der t.b.c. heeft 5000 geschon ken aan de Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding der tuberculose, spe ciaal voor de herinrichting van de door de watersnood beschadigde consultatie- bureaux.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 4