50 Jaar geleden na F4.- KORTING „sanfor" FABLO SHIRTS Een boek voor U? HET ENIGE ADRES!! HET VADERLAND 2 VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 Orchestre National de la Radiodiffusion frangaise voor het eerst in Den Haag Woensdag 18 Febr. zal een belangrijke datum worden in het muzikale seizoen 1952/53 van Den Haag. Dan komt name lijk voor het eerst sedert zijn bestaan het Orchestre National de la Radiodiffu sion frangaise hier concerteren. Dit or kest is nog maar jong. De dag dat het hier speelt is het orkest juist negentien jaren oud en dat is voor een orkest heel jong. Toch is dit orkest het beste van de huidige Franse orkesten, ja, men kan zelfs zeggen, dat het een vau de beste Europese orkesten is geworden. We zien in Frankrijk n 1. hetzelfde wat men in alle verdere landen ziet: de Ra dio-orkesten, die in het algemeen over zeer veel geld beschikken, hebben mo gelijkheden, die aan de andere orkesten ontbreken. Het orkest wordt hier geleid door Henri Tomasi, een naam ook in Nederland zeer bekend. De eerste dirigent was in dertijd Inghelbrecht en zelfs Toscanini heeft enige malen voor dit prachtige ensemble gestaan. Na de 2de wereldoorlog nam Manuel Rosenthal de leiding op zich. Sedert 1946 werkt dit orkest mede aan verschillende festivals en - van Aix- en-Provence uit hebben wij het enige malen met enthousiasme geprezen. 1948 maakte 't orkest een ware zegetocht door de Ver. Staten en in 1949 kreeg het orkest tweemaal achter elkaar de z.g, Prix de Disque. Het orkest is 106 man groot en het hier in Den Haag uit te voeren programma ver meldt: Berlioz Ouverture Carnaval Ro- main, 3de Symphonie van Roussel, La Ned. Opera-Ballet naar Marseille Het succesvol optreden van het Ballet van de Nederlandse Opera in Monte Carlo heeft tot gevolg gehad, dat het Ballet is aangezocht om deze zomer mede te werken aan het Ballet Festival te Marseille. Tevens zijn Lydie de Nie en Mar guerite Golon aangezocht om samen met Ethery Pagava en Youly Algaroff mede te werken aan een „Gala des amis de la danse" op Zondag 22 Februari in het Theatre des Champs Elysées te Parijs, waar de Apollon Musagète zal worden gedanst. De drie gala-voorstellingen op 24 en 25 Januari tè Monte Carlo hebben in de Franse pers veel gunstige weerklank ge vonden. In het bijzonder werden de talenten geprezen van Jan Rebel en Johan Verdoner, het leiderschap van Francoise Adret en de décors van Hans van Norden. Tijdens het verblijf van het Ballet te Monte Carlo werden 16 radio- uitzendingen aan dit optreden gewijd. De artistieke directie van het Théatre de Monte Carlo heeft het Ballet van de Nederlandsche Opera uitgenodigd tot een herhaald optreden in het volgend seizoen te Monte Carlo. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. Jteel of borst weg met HET VADERLAND 13 Februari 1903 In de Academie der geneeskunde te Parijs heeft eergisteren een uitgebreide discussie plaats gehad over het gebruik van cocaïne bij operaties. De cocaine heeft daarbij een nederlaag geleden, on danks een schitterende verdediging van dr Reclus. Zijn bestrijders waren Lucas- Champion, Berger en Galippe, welke laatste verklaarde geheel gebroken te hebben met de cocine en tot de chlo roform te zijn teruggekeerd. Hendrik Hagenaars Hoek Het was, in dit geteisterde Zeeland, toch een sterkte voor het hart, te erva ren hoe sterk deze Zeeuwse mensen zijn, Misschien was er, in de zéér ouden en in hen, die wie zo liefhebben, voor altijd hebben verloren, een groot stuk mense lijke, doffe gelatenheid doch in de meesten met wie ik in aanraking kwam, was een sterke en onwrikbare en be wuste aanvaarding van Gods ondoor grondelijke wil. Ge staat hier, verbijsterd en bewonderend, voor een stuk Neder lands graniet. Ge staat voor het Calvi nisme in zijn volle, indrukwekkende wezen. Er is wél verdrij-t, maar er is zeker géén wanhoop. Er is wel verbijstering om de raadsel achtigheid van het mensenlot; maar er is geen verbittering. Er is het is moeilijk dit onder woor den te brengen er is grote verwonde ring dat men nu wéér weg moet van alles wat aan grond en woning en werk zo eigen en zo dierbaar is; maar er is niet de onpeilbare leegte der hopeloos heid. Het is niet harteloos; het is alléén on- bcgrijpelijk-sterk. Er is, ir. al die sterkte, zeker óók de grote troost om het medeleven van alle anderen. Wanneer ge met vele mensen spreekt ervaart ge dit met zekere blijdschap en trots: hoezeer het begrip voor wat ge schied is, van wie veilig zijn gebléven voor het geweld, een dubbele sterkte is voor dit zwijgzame volk Tussen alle verwarring; ln het zicht van al het water met de lamentabele daken die her en der uit deze grauwe viakte omhoog steken; bij de, na één uur reeds „vertrouwde" aanblik van de die- rencadavers en bij de afzichtelijke ver halen over dode mensen en de wijze waarop de dood naar hen sloeg temid den van dit alle3 is d i t de troost. Er is in alle troosteloosheid, altijd, èrgens: troost. „We zullen op een gegeven ogenblik terugkomen en we zullen opnieuw be ginnen", zei een man toen hij de zak met al zijn hebben en houden op het dek van het evacuatie-schip zette. Zo z ij n deze mensen. Peri van Dukas. twee Nocturnes van Debussy en La Valse van Ravel. Als hulde aan het Nederlandse muziekleven- spelen de Fransen die avond ook het Capriccio van H. Andriessen. Zoals reeds medegedeeld is, hebben de orkestleden spontaan besloten de hono raria van dit concert te storten in het Rampenfonds en het orkestbestuur heeft daarop ook de verdere inkomsten van het concert, dus ook het honorarium van de Radio-uitzending, bestemd voor de slacht offers van de watersnood. Deze sympa thieke geste van de Franse gasten ver dient met een volle zaal beloond te wor den. Het „Orchestre National" zal een schil derij meebrengen, dat in de pauze bij opbod verkocht zal worden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnood. Dit schilderij is een werk van Mare Chagall. Betty-Jean Hagen Evenals bij haar debuut hier ter stede in- het vorige seizoen toonde de Canadese violiste Betty-Jean Hagen ook ditmaal in Diligentia haar liefde voor Bela Bartok, van wie zij thans de tweede Rhapsodie speelde. Zonder haar toon te forceren wist zij het felle hartstochte lijke karakter van deze kleurige en rhythmisch meeslepende fantasie van typisch Hongaarse aard met warm tem perament te laten klinken, ofschöon technisch door haar alle problemen nog niet volkomen beheerst schenen, zodat zich schriele onzuiverheden voordeden, die wijzen op een nog niet volmaakt gave stokvoering. Die kleine smetten ln toonzuiverheid ontsierden ook haar voordracht, van de Sonate in Bes van Mozart (K.V. 454). Voornamelijk laat haar opstreek op de e-snaar scherpe slip pertjes horen, die storen en door de violiste te achteloos geproduceerd wor den. Toch bezit haar spel boeiende ele menten én getuigt steeds van een be zielde muzikaliteit. Dat hoorde men in Brahms eerste Sonate (in G op. 78) maar vooral in Beethovens Kreutzer- sonate (op. 47), waarvan de voordracht ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond was. In Boris Roubakine heeft de violiste een uitnemende partner aan de vleugel, die vooral in deze Sonate een voorbeeldig samengaan liét horen, zon- 1 der altezeer te laten merken, dat hij de leiding in handen had. Tn Brahms lukte «het hem minder de vio"ste van zi>n op vatting te overtuigen. Het lvrisch in tieme. vaak dromerig fantastische van dit werk kwam in de nianonart.ij beter tot uiting dan bii de viool. De violiste heeft het poëtische nog niet voldoende doorzien. Haar toon kan te dien opzichte nog aan fijnere en inniger schakering winnen. Dat zii evenwel grote mopoliik- heden in zich Wft. bewees haa>- indruk wekkende vertolk'ng van de Kreu+zer- sonate. die getuigde van een vitale mu zikaliteit bij een Euperieur violistisch talent. Betty-Jean Hagen oogstte een hartelilk succes, kreeg enige bloemstukken en besloot haaf ontreden met twee Hon gaarse volksliederen van Bartok nis toe. «t. w K- Rampenfondsconcert van het Haags Cultureel Centrum, Het Haags Cultureel Centrum zal Zondagmiddag a.s., een buitengewoon concert órganïsèren, waarvan de gèhere opbrengst zal worden afgestaan aan het Rampenfonds. Tijdens deze matinée zullen optreden Jo Vincent (zang). Willem Noske (viool). Gerard Hengeveld (piano) en Albert. Vogel (declamatie!. Enige vooraanstaande Haagse beel dende kunstenaars hebben aquarellen en grafisch werk afgestaan voor een loterij die tijdens deze matinée zal plaats vin den. Hierbij zijn Andrea. Berserik, Paul Citroen, Jan van Heel en Sierk Schroder. Bij de uitgeloofde prijzen is o.a. het door de Jacob Maris-prijs bekroonde werk van Berserilc. De matinée zal plaats vinden in de kleine Comedie en, gezien de bijzondere plaats die het Haags Cultureel Centrum in onze Haagse gemeenschap inneemt, geven wij gaarne voor dit evenement aanbeveling mee. Uitivisselingsconcert Na die Belgen van de vorige week btoams dirde bekroonde Fransen pre miers prix van het Parijse Conserva torium. Ook diibrraaail bevredigde de pianiste, Anne Manie Fontaine, het meest. In Ohopin trof aij het juiste mid den bussen de teohniisohe eisen en de ge- veels waarden, de lekkernijen van haan stadgenoot Delvincourt, due in z'n Croque- 1 en-bouohe de plumpudding en die ome- lette met Phium op muziek zet, werden onder haar vaardige vingers inderdaad) tot sant rekkelijke muzikale versnape ringen, en in baar viool- en zangbege- leildingen ging van haar spel een even dichterlijke als stimulerende invloed uit. AHOY. De zandzuiger Ahoy is van het wrak van de Faustus weggehaald, en doet thans dienst by het droogmalen van de overstroomde polders. „Kunstenaars op de bres Tweehonderdduizend loten a 3 met als prijzen het werk dat talrijke Nederlandse kunstenaars hiervoor ter beschikking hebben gesteld levert twee ton op voor het rampenfonds. Spontaan hebben Nederlandse beelden de kunstenaars en beoefenaars van gebonden kunsten werk afgestaan als directe bijdrage voor de leniging van de nood. Tot nu toe zijn 850 werken 'binnengekomen én van een twintigtal Hopetiijk horen wij deze jeugdigs Fran- buitenlandse kunstenaars zijn inzendin- ca;ee m>« eens m Mkk «ei-1 ,oeee2egd. Onder «uspicién van de tai. Ann Dejam 'heeft co tear zes-I C00rti;natireommissio „Kunstenaars hel- tienjarige eefiljd needc, een bijzondere! w alle kunstmanifestaties ten vu'coltechimek, im het kader Pa- - gamma's snare neorobatiek j" bate van het rampenfonds coördineert, met oe ve Van de ingezonden werken dubbelgirepen, het dubbele flageolet en..' tentoongesteld. De burgemeester van kenhaud voor haar weinmg geheimen 0- men bert Ook Wferdawslki en »ediebl-1 Amsterdam heeft der. tot 2a F'brua" ten uit Hi-.demfc soiosunnte. i« ^«nde expositie Kunstenaars op de dat aerdise stukje Mozart voorkomt. to« vanmidaag geopept. De opzet spraken van een opmerkeluk vtolisfeoh *P> deel, e™' o„/3iorva inlotyfcsnn van fint lan'l tp nfin. talent, dat evenwel de praktische nij- pin.gisjaren nog voor dte boeg heeft. La- ter zal deze violiste dan Schuberts So- j nat ine irn g. kl. -niet meer spelen als. een broos Sèvreo-ipoppetje, maar Weenser i en wat steviger van- boon. Haar Dain«ce- ri«es van Delvimoount gingen al een heel1 eind ln- de goede debiting. Génard Fried- in andere plaatsen van ons land te hou den, Letterkunde-tentoonstelling naar Amsterdam De tentoonstelling ,.Dè Nederlandse Zevenvoudige bekroning voor Moulin Rouge De film Moulin Rouge van John Huston, met José Ferrer in de rol van Toulouse-Lautrec, is met zeven Academy Awards onderscheiden. Daarmee heeft zij meer bekroningen gekregen dan enige andere film van het afgelopen jaar. Moulin Rouge verwierf een Academy Award als de beste fib?) van het afge lopen jaar. John Huston werd onder scheiden als de beste regisseur, José Ferrer als de beste acteur. Voorts ont ving de film o.a. awards voor de beste kleur en de beste vrouwelijke bijrol. mn« Wii Je jmie «c M pfeit mlM k d honderd Schrijvers", die vow het vocale peil van de kohtotedie-I iiij'ke muziekstudenten, dat deze taube-j het 'Haags Cultureel Cemrum heeft sa- rende tenor met de aairovechtlbame Duitse j mengesteld, en die het tijdperk "omvat dictie, de vaak gevoileerde toouvorendng van de aanvang der Noord, en Zuid- literatuur lot 19.4. zal - De stem is op zichzelf niet kwaad, maaralvorens naar Gent te ;„èaan van 26 hét lijkt er op ®teèf de ontwikkeling j f èbniarf tot eind 'Maart' in het' 'Rijks- aarzelt'de tussen een lyrische of een forte- tenor. Af en toe. voonail in, de Franss museum te Amsterdam worden open- liederen, waaiden enksie vleugjes poëziegesteld, zaalwaerts, de adieimteohiriek was heel i Tijdens behoorlijk en er was zelfs een degelijke briller, maar het vocadie fond: als zodanig wordt goeddeels overwoekerd' dloor ge- mairniëreerdiheid en een teveel aan oo- quebberie met een op zichzelf mooi ge vormd mezza voce. Het concert, dat goed' bezocht was, werd o.a. bijgewoond dtooir de Frames Ambassadeur en dlr C. L. Wal t-he r Boer. Grote bijvail verwierf de mededeling, dat ditzelfde programma te Zondagmiddag 15 Februari geeft de Parijs .zai worden hedhaaildi op een con- j Poolse pianist Witold Malcuzynski cert ten bate ven de Nederlandse slacht- een enkel recital in Diligentia, Deze pia- offers van de watersnood. nist trad in Augustus j.l. in het Kur il. F. Ihaus op. tentoonstelling zullen enige lezingen over de Nederlandse letterkunde 'worden gehouden. Het ligt in de bedoeling de expositie, zoals die in Den Haag was samengesteld, aan te vullen met schilderijen en voorwerpen uit de verzameling van het Rijks museum. Zéér bijzondere aanbieding Een werkelijk gedistingeerd overhemd met gevoerde borst en dubbele manchetten. Gemaakt van fijn KRIMPVRIJE POPLIN in de moderne r 14 7c pasteltinten grijs, crème, groen en wit. Speciale prijs J J OP ELK 2e OVERHEMD ONTVANGT U 4,— KORTING Diplomaten en journalisten op de bres Tien Nederlandse diplomaten zullen dit weekeinde zandzakken vullen voor hte herstel van de dijken ln Engeland. Allen behoren zij tot, de staf van de ambassade in Londen. Zij hebben hiervoor toestem ming van de ambassadeur, mr D. U. Stikker. Ook een aantal ln Londen wo nende Nederlandse journalisten heeft aangeboden zich bij deze werkgroep te voegen. Duitsland verlengt NOES* tarieven met België De Kamers van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam en Rotterdam hebben aan de Minister van Verkeer en Waterstaat een telegram gezonden, waar in wordt aangedrongen op het ne van stappen, die er toe kunnen leiden, dat spoedig de onderhandelingen met Duitsland worden heropend over de Duitse spoortarieven voor transitogoede ren. die via Nederlandse havens naar Oostenrijk worden gezonden. De v zitter van de Amsterdamse Khmer zeide in do vergadering van gistermiddag, dat in Amsterdam en Rotterdam grote ver ontwaardiging is ontstaan over het feit, dat deze. z.g. NOES-tarieven door da Duitsers zijn ingetrokken, nadat ze pèr 15 October j.l. nauwelijks in werking waren getreden. Een der leden, de heer W. Rehbock, zeide dat Minister Algera op 21 en 22 Januari dit onderwerp met de Westduitse minister Seebohm had besproken. Hem was toen verzekerd, dat aan de Bundes- bahn het opnemen van nieuwe onderhan delingen zou worden aanbevolen. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er thans 21 dagen zijn verlopen, zon der dat de Nederlandse spoorwegen een uitnodiging tot een nadere bespreking met de Bundesbahn hebben ontvangen. De voorzitter deelde tot slot mede, dat de rtfkshavencommlssaris bericht heeft ontvangen, dat Duitsland met de Belgen overeen is gekomen om de thans bestaande NOES-tarieven te verlengen, „Dit maakt de positie van de Nederland se havens er niet gemakkelijker op", zo zeide hij. Italiaans chirurg kwam zijn diensten aanbieden In een auto vol met medicamenten en chirurglsohe apparaten is de Italiaanse chirurg Enrico Bosetti uit Bergamo in Nederland aangekomen. Hij was verge zeld van een ziekenbroeder, de heer Giuseppe Ravasia. Zij hebben hun dienB- ten aan het Rode Kruis aangeboden. Dr Bosetti maakt deze reis geheel voor eigen rekening. Clara Haskil speelt voor het Rampenfonds Het programma dat Clara Haskil moi genmiddag in Diligentia voor het Ram penfonds zal Bpelen bevat: Koraal-voor spel van Bach, Sonate öp. posthume van. Schubert, Drie Sonates van Scarlatti, Waldscène van Schumann. Het afzakken van de Ventuari werd even plezierig als de tocht stroomop waarts was geweest. In vier dagen had den wij Cordoval bereikt, waar Jean en Luis hun ogen ën oren niet konden gelo ven, toen zij aan de bocht van de rivier het gebazuin der kinkhorens vernamen en vervolgens één voor één onze zes grote vaartuigen zagen verschijnen, door vijf- en-twintig naakte at'hleten rhythmisch pagaaiend voortbewogen, terwijl de zes roergangers, rechtop in de achtersteven staande, uit alle macht op hun kink horens bliezen. Wij, Pierre en ik, waren trouwens niet minder enthousiast. Het machtige schouwspel, dat wij hun aan boden, zou ons zelfs de griezeligste mo menten van onze verkenningstocht heb ben kunnen doen vergeten, als we dat kleine, in bananenbladeren igerolde pakje niet hadden bezeten want dat pakje bevatte de filmrol, waarop onze eerste ontmoeting met de Guaharibo's vereeuwigd was! Het was de avond van de 28ste Novem ber. Onze verkenningstocht had ruim veertien dagen geduurd gezien de resultaten zeker geen vermorste tijd. Reeds de volgende dag begaven Catirc en onze vijfentwintig muchado's zich naar de Tencua om de bagage op te halen. Hierna gingen nog enkele dagen hoen met het opnieuw sorteren van ons mate riaal: het gewicht diende nogmaals zo veel mogelijk beperkt en gelijkelijk over de verschillende kisten verdeeld te wor den. Wij waren echter niet de enigen in het dorp die het druk hadden met de voorbereidingen van onze verdere tocht: elke ochtend trok een groepje mannen ter jacht en 's avonds hurkten zij ron«d de vuren om het vlees der geschoten pecari's te roosteren. Onderwijl hielden de vrouwen zich onledig met het raspen van maniokwortels en het bereiden van enorme stapels koeken, Catire liet vier grote draagmanden vlechten, die van binnen zorgvuldig met bananenbladeren werden bekleed en hierin werd het ge roosterde vlees en de cassave opgeborgen. Het was inmiddels 1 December gewor den. Wij waren gereed. Besloten werd de volgende morgen op te breken. Maar Catire was een verstandig man, die alle traditionele gebruiken van zijn stam stipt nakwam. Het werd ons dc laatste avond duidelijk, dat hij al die cassave niet alleen voor proviand op reis had laten bereiden. Zodra het donker was geworden, traden er enkele vrouwen naar buiten, beladen met gevulde kale bassen. Ter gelegenheid van ons ver trek bood Cordoval ons een „yarakc- partij" aan. De zoon van het opperhoofd en een van de „naakte neven" namen midden op het havenpad plaats, beiden gewapend met een stuk bamboe van ongeveer één meter lengte: dat waren de z.g. „uanas", een soort grote klari netten, de traditionele instrumenten der Maquiritares, die zij bij alle feesten ge bruiken, De gehele naoht vergastten zij ons op een rauw knorrend duet het had iets van twee woedende ever zwijnen; deze muziek was Iets volkomen nieuws voor ons en niet weinig ver rassend. 's-Morgens vóór dag en dauw verlieten wij de haven van Cordoval en tegen zonsondergang bereikten wij de Oso- waterval. Maar hoe 'sterk onze mannen ook waren, er was geen sprake van, dat ze bagage plus kano's nog diezelfde avond om de waterval konden dragen een mars van acht kilometer dwars door het oerwoud en de savanne. Zij beperkten zich er toe de lading aan land te brengen en een rancho op te trekken, want er dreigde regen. Dat ging overigens der mate snel, dat we ternauwernood tijd hadden de belangrijkste étappes van dit werk te filmen. Binnen het half uur stond er een behoorlijk onderkomen, dat ge makkelijk de dertig manschappen van onze expeditie plus al onze bagage kon bevatten. Dc draagbalken van het ge bouwtje hadden de dikte van een dij been, terwijl het bladerdak, dat zich on geveer drie meter boven de grond ver hief, stevig genoeg was om aan het hevig ste onweer weerstand te kunnen bieden. Wij zorgden er wèl voor, dat ons geen detail van het werk ontging. Wij besef ten, dat het ons in het regenrijke Parima- gebicd te pas kon komen als wij met de bouw van een dergelijk verblijf vlot over weg konden. Ik zou het recept graag aan kampeer-liefhebbers in Europa willen verklappen, indien dat enige zin had maar jammergenoeg wordt er in onze contreien geen der materialen gevonden, die je voor de bouw van een rancho ab soluut nodig hebt bijv. bananenblade ren van twee of drie meter lengte, verder soepele lianen om de draagbalken aan de pilaren te bevestigen, en vooral öok kaarsrechte stammetjes van alle moge lijke heesters, die taai als eiken zijn en toch veel gemakkelijker te kappen dan de meeste bomen in onze streken. Het omtrekken van de Oso kostte, ons één dag een behoorlijke prestatie en de ochtend daarop scheepten wij ons weer in. Twee dagen grngén voorbij zon der dat er iets bijzonders gebeurde. We filmden op alle mogelijke manieren het bewonderenswaardige werk der pa- gaaiers, en wij waren in de gelegenheid tal van ethnografische curiositeiten aan onze notitieboekjes toe te voegen. Van zes uur 's morgens tot vier uur 's mid dags schoten de kano^s in steeds hetzelfde regelmatige tempo voorwaarts. Pas als de zon de horizon naderde, begonnen dc peddelaars langzamer te varen en richt ten zij hun blikken op het oeverland. Dit was het moment van de verrassin gen het moment waarop talloze oer- wouddieren zowel vogels als viervoe ters aan de rand van de rivier ver schenen, Langzaam voeren wij langs de oever, bogen en geweren in de aanslag. De stuurman en de leider yan de kano gaf zijn mannen een teken en hei. vaar tuig kwam zacht schommelend tot stil stand onder een van die reusaahtige bo men, die hier dikwijls aan de rand dei- rivieren groeien. De man hief het hoofd op naar de warreling van takiken en bla deren, die zich tot een- meter of vijftig boven ons verhief. Ook wij wierpen het hoofd in de nek. maar wij zagen nooit iets tot het moment waarop hij vuurde: een vogel, een soort wilde kalkoen of paujil, maakte zich dan uit de groene schemer los en viel aan onze voeten. Sorrit ook was het een leguaan, grijs met. geel en groen met rood een klein for maat draak. En eens barstte iedereen in de kano in lachen uit en een van de man nen porde met zijn pagaai naar iets dat twee meter van ons af in het gebladei-te moest zitten. Eerst toen kreeg ik de sla pende boa in de gaten, een dier zo dik als de loop van een flink kanon. Het relde zich iraag van zijn tak af en verdween geruisloos in het groene niets. (Worüt vervolgd) l „American Diplomacy 1900-1950" door George F. Kennan. Thans is in de serie ,,Menlx>r-booike" van de New American Library of world!iteratiure" (New York) ook een uitgave verschenen van de bekende Amerikaanse diplomas',. George F. Ken nen. Kennan, die in 1952 tot Amerikaans ambassadeur in Moskou werd benoemd, doch als „persona non grata" deze post moest opgeven, omdat hij het verblijf in de Russische hoofdstad vergeleken had met de toestand van diplomaten in Hitler-Duitsland, maakt in zijn boek: .American Diplomacy 19001950" een zeer lezenswaardige studie van de bui tenlandse politiek van zijn land. Kennan vraagt zich af, of er in deze politiek wei een vaste lijn te ontdekken valt en welike fouten er aam te wijzen zijn. Hij beham- delt in het aangegeven tijdlperk achter eenvolgens de oorlog met Spanje, de open deurpol'itiek, Amerika en het Verre' Oosten, de eersite wereldoorlog, de twee de wereldoorlog en de diplomatie in de moderne wereld. Daaraan toegevoegd zijn twee korte stukken, handelende over de oorzaken van het gedrag der Sow jets en over Amerika en de Russi sche toekomst. In duidelijk Engels zet Kennan zijn gedachten uiteen. Hij stelt vast. dat het Westen wel de ondergang van net Sow- j et-terreurregime wenst, doch wat voor een soort Rusland wil het daarvoor in de plaats stellen? Het is alleen reeds in teressant om Kennans beschouwingen te lezen, omdat dieoe diplomaat tijdens het Democratische bewind in die V.S. een belangrijke rol speelde bij het bepalen van de Amerikaanse politieke koers, o.a. waar het Rusland betrof. De uitgave in de Mentor-reeks biedt daartoe een goede gelegenheid'. DISCONIEUWS Tweede Pianoconcert van Beet hoven, gespeeld door Wilhelm Backhaus met begeleiding van de Wiener Philharmoniker o.I.v. Clemens Krauss. (Decca LX 3083) Dit is eigenlijk het eerste pianoconcert van Beethoven het is echter later uit gegeven dan Opus 15, het C dur Concert, dat daardoor nummer I is geworden. Het staat dus als vanzelf dichter bij Haydn en Mozart dan het C-dur-concert. Backhaus maakt het concert, dat men betrekkelijk weinig hooft, boeiend en hij speelt het met kennelijk plezier. De altijd volle aanslag, zowel in piano als forte, de mogelijkheden daardoor modulaties prachtig te kleuren, de rijkdom aan zoge naamd dynamische kleinigheden gege ven, nu en dan zó dat het niét meer dan een zweving is, een tussending tussen toon' en stilte, dat alles behoort eigenlijk niet meer tot techniek, het komt uit het hart voort en heeft met de vingers mis schien weinig te maken. Het stempelt echter de solist tot een kunstenaar, die een enige plaats in de muziekwereld heeft. PROMOTIES. Op proefschrift get. Radio en' volksontwik keling, is gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, de heer K. van Dijk, geboren te Meppel. LEIDEN. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, getiteld The population-dynamics of the fruit tree red spider" de heer H J. Hueck,. gebor.en te Rotterdam en thans wonende te Delfgauw EXAMENS. LEIDEN. Doctoraal examen Nederlands recht D A I J van den Oever. Den Haag. F A R Barge, Leiden. Cabdidaats-examen wis- en natuurkunde (L) mej. Kwee Hwie HJang en Lo Gwat Nio, beiden Oegstgeest. AMSTERDAM, G.U. Bevorderd tot arts J Roffelsen, G Nugteren en Tan Bian Kim. allen Amsterdam, Arts-examen le gedeelte mej. I. Weldlnk, H J van Dongen, H Wolvetang, J de Voldere. S J van Coevorden, Th M H H Koot en A I van Kreveld, allen Amsterdam. Doctoraal examen rechten: mej. H J v d Mei en Th v d Vijver. Amsterdam; cand, ex in de wis- en natuurkunde A G Hilvers. Haarlem. ROTTERDAM. Cand. ex. in de econ we tenschappen F H van Bazel. Den Haag, M L Michels, Oegstgeest, R D J Tieleman, Den Haag en J Rodenburg. Berkel. voor de verkoop van Uw goud zilver, platina diamant, briüant en oude SIERADEN tegen HOOGSTE DACKOERS JUWELlERSBEDRIJ F „SIMONS" O e O A Q No. 19 Omschrijving. Horizontaal: 1. bijwoord, 4. Nippon. 8. buis. 10, vlaktemaat. II, een der grootste eilanden der Molukkèn. 13. godin van het onheil. 14. éénheid van lichtsterkte. 16, rechten, 18. voordelig, 19. loofboom. 20. vorderaar. 23. ont kenning. 24. stad a/d Duna. 25. geologische formatie. 26. bekken. Verticaal: 1. sterkte. 2. sterke garnizoens plaats, 3. vroeger. 5 kleur. 6, geneesheer. 7. ontkennend, vuurpijl, 12. toverij. 15. zee god (Noorse myth.); 16. livreitonecht. 17. stijf. 18. drank. 19. loot. 21. haardracht. 22. ik. Oplossing van de vorige puzzle. Horizontaal: 1. bezem 4. erf. 7 oblie. 8 „raad. 10. koe, 11. Ares. 13. norm. 15. tolk, 18. elan. 20. aas. 22. Irene. 23. lapel. 24, sla. 25, Aaron. Verticaal: 1. begijn, 2. zwaar. 3. mode, 4. Ik. 5. riool. 6. fee 9. arme. 12. star 14. opaal. 5. onter. 17. klein. 19. lila, 20. als. 21. Spa. HET ©VADERLAND NIEUWE COURANT Anno 1869 Parkstraat 25-27 's-Sravtnhag* Tele/ton. 184.349 Giro 1X1799 Directeur! TH. D. STR UJCK HoofdredacteurDr ff. TAN WIJK ABONNEMENTSPRIJZEN, f24.60 per kalenderjaar, f 6.25 per kwartaal en f'2.15 per maand. Losse nummers 8 centi 's Zaterdags 15 cent ADV ER TENTJ EPRIJ ZEN. 32 cent per millimeterregel.op contract can 26 cent af. Advertenties in de tekst 2 maal de f» wone prys Korte Metten BINNENLAND De Nederlandse torpedobootjager „Piet Hein" is gistermorgen op terugreis uit Korea de haven van Athene binnen gelopen. In de gisteravond gehouden verga dering van de stichting „badplaats-belan gen Domburg" werden de gevolgen van de stormramp besproken. De kern van het dorp heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. In de loop van het jaar zal bij de spoorwegovergang in de rijksweg Zut- phenApeldoorn, tussen Zutphen en Voorst, een flikkerlicht-installatie ge plaatst worden. De uitzending van de Duitse tele visiezender Langenbergen wordt sedert gisteren zonder storing in Maastricht ont vangen. Op 16 Februari zal in de Prinses Beatrixschool te Amsterdam een ver- keersexamen worden afgenomen. Na af loop hiervan wordt het 15.000ste verkeers- diploma uitgereikt. Dank zij de Nederlandse centrale vereniging voor gebrekkigenzorg beschikt het Rijksmuseum te Amsterdam thans over een kleine invalidewagen, welke het hen, die moeilijk ter been zijn, mogelijk maakt een bezoek aan het museum te brengen. De bouw van de „Gelderland 11", de nieuwe centrale der provinciale Gelderse electriciteits mij vordert goed. Men hoopt het bedrijf in Januari 1954 te openen. De Internationale Federatie van de wijnhandel heeft een prijsvraag uitge- schreven voor een ontwerp, dat op aller lei manieren internationaal gebruikt zou kunnen worden bij de wijnpropaganda. BUITENLAND. Volgens het blad van de Tsjecho- slowaakse C. P „Rude Pravo" zal op de Letnaheuvel te Praag een standbeeld van Stalin van 30 meter worden gebouwd. Het beeld zal voor de 75e verjaardag van Stalin voltooid moeten zijn. De Franse staatssecretaris voor Schone Kunsten. André Cornu, heeft be kend gemaakt, dat te Parijs een aparte internationale artistenwijk zal worden gebouwd, waar kunstenaars, die in de hoofdstad een opleiding volgen, kunnen leven en werken. Sedert 15 Januari zijn 23 mensen opgesloten in de Amerikaanse duikboot „Haddock" als pr.oef om de grens- van het menselijke uithoudingsvermogen te bepalen voor het gebruik in de tóekomst van „atoomduikboten". In München zijn 33 leiders van de Vrije Duitse Jeugdbeweging gearres teerd. Ook in andere steden in Beieren werden een aantal functionarissen van deze organisatie gevangen genomen. Prinses Astrid, r'e tweede dochter van kroonprins Olaf en kroonprinses Martha van Noorwegen, is gisteren 21 jaar geworden. Te Berlijn is een overeenkomst tus sen Communistisch China en Oost-Duits- land getekend, die o.m. voorziet in cul turele samenwerking. De Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Conant, heeft meege deeld, dat de Amerikaanse regering 300.000 dollar beschikbaar heeft gesteld voor de vluchtelingen uit de Sowjetzone. Door de storm, die de vorige week over Schotland heeft gewoed, is naar schatting meer dan 30 millioen kubieke voet aan pijnbomen omgewaaid. Dat is ongeveer het dubbele van de hoeveel heid hout van alle soorten, welke het vorige jaar in Schotland geveld mocht worden. Aan de atoomproeven, die de vol gende maand in Nevada (V.S.) zullen worden gehouden, zullen 18,000 mili tairen deelnemen. Er zal ook met atoom artillerie worden geschoten. Naar het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend maakt is de grootste wapensmokkelarij sinds 1939 ontdekt, waarbij in de afgelopen 5 jaar geweren, revolvers en munitie ter waarde van tenminste 250.000 dollar op onwettige wijze naar Mexico zijn uitge voerd. Verscheidene passen in de Jura en de Vogezen zijn tengevolge van zware sneeuwval geblokkeerd. In de Jura ligt de sneeuw op sommige plaatsen bijna 3 meter hoog. De V.S. zullen deel gaan uitmaken van een militaire commissie van 5 lan den ter bespreking van de verdediging van Zuid-Oost-Azië. Amerikaanse offi cieren zullen besprekingen voeren met militaire vertegenwoordigers van Groot- Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland.- Op 15 April zullen in Zuid-Afrika algemene verkiezingen gehouden wor den. De candidaten moeten on 13 Maart gesteld worden. In het Huis van Afgevaardigden van de Zuid-Afrikaanse Unie heeft de tweede lezing plaatsgevonden van de wet op de openbare veiligheid, die aan de minister van Justitie uitgebreide be voegdheden geeft voor het geval zich ongeregeldheden tussen groepen van verschillend ras voordoen. De afgevaar digden van de Ver. Partij stemden met de regering mee. Slechts 5 Labourleden en 3 vertegenwoordigers van de Natu rellen stemden tegen. In Noorwegen is een skiwedstrijd gehouden tussen Noorse. Finse en Zweedse parlementsleden. De Noren wonnen overtuigend. Finland werd tweede. De Deense parlementaire commissie voor Buitenlandse Zaken heeft besloten, de Deense strijdmacht in Sleeswijk-IIol- stein niet volgens het plan van generaal Ridgway uit te breiden tot een volledige brigade, doch haar huidige sterkte van 1200 man te handhaven. f-• NEDERLANDSE DIPLOMATEN WERKEN AAN BRITSE DIJKEN Dagen van arbeid! De enige dagen dat ik geleefd heb! Musset,.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2