HET VADERLAND DE SOEDAN-KWESTIE IS GEREGELD De Nederlandse kolenprijs zal stijgen JAPANS LEGER HERLEEFT Nieuwe dijkbreuk op Tholen bracht St Maartensdijk in gevaar Weerbericht VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 ANNO 1869 NIEUWE CO COURANT 83e JAARGANG No 259 Brits-Egyptische toenadering Binnen drie jaar staan Soedanezen voor belangrijke keuze TAE BRITSE MINISTER van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van de Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbeschikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onafhankelijkheid of een verbinte nis met Egypte. In de overgangsperiode zal de SoSedan, die acht millioen inwoners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van buitenlandse zaken en defensie zal jn die tijd bij een gouverneur-generaal berusten. Het rijke katoenland is gedurende 53 jaar door Engeland en. Egypte gezamen lijk bestuurd. De nieuwe overeenkomst werd na langdurige onderhandelingen getekend door de Egyptische premier, generaal Naguib, en de Britse ambassa deur in Egypte, Stevenson. De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendementen op de bestaan de door de Soedanese Wetgevende Ver gadering goedgekeurde begroting. De voornaamste punten behelzen: 1. Het spoedig ihouden van verkiezin gen voor een Wetgevende Vergadering voor de .gehele Soedan, mogelijk volgen de maand. Het onontwikkelde Zuiden zal 25 procent van het ledental leveren. 2. De instelling van drie gemengde commissies, die met de gouverneur-gene raal zullen samenwerken. Deze zijn: een commissie, die toezicht zal houden od het uitoefenen van de volmachten van de gouverneur-generaal (deze commissie zal bestaan uit een Brits, een Egyptisch, een Pakistaans lid en twee Soedanese leden de benoeming der leden staat onder toezioht van het Parlement); een verkie- zingscommissie van zeven, bestaande uit een Brits, een Amerikaans, een Indisch, een Egyptisch lid en drie leden, die door de gouverneur-generaal worden benoemd met goedkeuring van de eerste com missie, en voorts een commissie, bestaan de uit een Egyptenaar, een Brit en drie Soedanezen, die toezicht zullen houden op de „Soedanisering" van het land, vol gens welke de Britten en Egyptenaren geleidelijk het bestuur zullen overdragen. 3. de Britse en Egyptische troepen zullen geëvacueerd worden onmiddellijk na het uitspreken van de wens daartoe1 door de Soedanese Wetgevende Vergade ring. De evaouat.e moet dan in drie maanden voltooid zijn. 4. De overgangsperiode zal ingeluid worden met de verkiezing van een uit twee Kamers bestaande Volksvertegen woordiging. 5. De gouverneur-generaal mag onder bepaalde omstandigheden de noodtoe stand afkondigen (bij een dreigende financiële ineenstorting bijvoorbeeld). Hij heeft hiervoor echter de goedkeuring van de eerste commissie nodig. Mocht deze oommissie het niet met hem eens zijn, dan dienen de regeringen van Enge land en Egypte tezamen de maatregel goed te keuren. Minister Eden zeide, dat de overeen komst een „redelijke regeling" inhield. De Soedanese kwestie had de Egyptisoh- Britse verhouding vertroebeld. Eden zeide te hopen, dat de overeenkomst een gelukkig voorteken zou zijn. Eden verklaarde nog, dat, indien Soedan onafhankelijkheid verkoos, het land het recht zou hebben om tot het Britse gemenebest toe t.e treden Omhelzing Na de ondertekening van de Soedan- overeenkomst te Cairo omhelsden Stevenson en Naguib elkaar en klopten elkaar op de rug. Naguib zeide, dat Nog wel politie-titelsmaar De oude traditie keert terug (Van een correspondent in Tokio JAPAN BESCHIKT THANS over een klein, maar krachtig leger, ge schikt om op zeer korte termijn tot vele malen zijn oorspronkelijke grootte te worden uitgebreid. Doch niemand kan thans voorspellen aan welke zijde deze expansie eens zal plaats vinden. Van de drie legers, die de V.S. na de oorlog jn het Verre Oosten hebben gevormd het Japanse, liet Zuidkoreaanse en het leger van Tsjiang Kai Sjek is het Japanse voor de toekomst waarschijnlijk het belangrijkste en het onberekenbaarste. Het is een koekoeks-ei in het Verre Oosten, dat men onmogelijk kan RAMPENFONDS: RUIM 38 MILLIOEN By liet Nationaal Rampenfonds werd tot gisterenavond een bedrag van ruim 38 millioen ontvangen. De giften kwamen van onderscheidene groepen binnen en wel als volgt: 1) particulieren 10 millioen; 2) bedrijven en bedrlijfsschappen 15 millioen; 3) verenigingen, stichtingen en kerk genootschappen 1.500.000; 4) overheid en overheidspersoneel 4 millioen; 5) scholen 200.000; 6) collectes 6 millioen; 7) pers 500.000; 8) buitenland 800.000. Prins Bernhard dankte de Britten Prins Bernhard heeft gisteravond voor de BBC een dankwoord tot het Engelse volk gericht naar aanleiding van de hulp, die de Britten Nederland bij de leniging van de watersnood hebben geboden. Dei Prins belichtte de twee aspecten van het werk, nl. de hulp aan de slachtoffers en het herstel van de dijken benevens het droogleggen van het land. Ook zette hij de taak van het Rampenfonds uiteen. Hij besloot met de spreuk in het Zeeuwse wapen: Luctor et Emergo. Ook gisteren heeft de Prins weer ver scheidene gemeenten in het noodgebied bezocht. Ook ditmaal verplaatste hij zich met een Amerikaanse helicopter. De Prins landde onder meer te Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, St. Anna- land. Nieuw Yossemeer, Ooltgen9plaat, Klumdert en Moerdijk. De bezoeken wer den afgelegd om de vorderingen van de herstelwerkzaamheden in ogenschouw te nemen. Op vele plaatsen bezocht hij bur ger- en militair personeel, waaronder Belgische, Franse en Amerikaanse mi litairen. In Klumdert had de Prins nog contact met Amerikaanse brandweerlie den, die daar de dijken versterken. Egypte thans zou. beginnen aan het vraagstuk der evacuatie van de Kanaal zone door de Britse troepen te werken. Ambassadeur Stevenson antwoordde met een glimlach: „Gr.-Brittannië is bereid deze zaa'k aan te vatten". Naguib zeide te hopen Engeland, Amerika „en alle andere bevriende landen" te kunnen be zoeken „als de zaken in Egypte geregeld zijn". Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering in een officiële verklaring zegt „buitengewoon verheugd" te zijn over de overeenkomst. Op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is men van mening, dat het thans waarschijnlijk gemakkelijker zal zijn de onderhandelingen over het instellen van een verenigd opperbevel voor het Mid den-Oosten voort te zetten In een exclusief interview met Associa ted Press heeft de politieke adviseur van generaal Naguib verklaard, dat in prin cipe reeds overeenstemming is bereikt met Engeland over de evacuatie van de Britse troepen uit de Suezkanaalzone en dat alleen over de technische détails nog nadere besprekingen gevoerd moeten worden. Gr.-Brittannië zou toegestemd hebben l volledige -en onvoorwaardelijke ont ruiming van de Kanaalzone en alle reus achtige militaire installaties in dit gebied aan de Egyptische gewapende strijd krachten overdragen. Egypte zou er van zijn kant in toegestemd hebben een be- pex^kt aantal Britse experts In de zone toe te laten voor de bediening van de ingewikkelde apparaten als radar en dergelijke. DE STORM HEEFT ZIJN WERK VOLBRACHT Wrakhout van huizen, schuren en inboedels wordt in Oude Towge op een hoop gespoeld. EEN GEHEEL DORP VERDWENEN Vijftienhonderd doden Bij een aardbeving in het dorp Tor- roud, ten N.Oosten van Teheran, zijn naar schatting 1500 mensen om het leven gekomen. Het dorp zou vrijwel van de aardbodem verdwenen zijn en men telde tot dusver slechts 50 overlevenden. De Japanse politici vermijden het zorg vuldig om waarderende woorden over het nieuwe leger te spreken en geven er voorkeur aan het als „politiemacht" aan te duiden. Bij de Japanse intellec tuelen is het leger uitgesproken impopu lair. De voormalige nationalisten en militaristen kleineren het als een sym bool van vreemde overheersing; boven dien gelooft een groot aantal van bon, dat Rusland een volgende oorlog zal winnen en dat een leger dan een positief gevaar vormt. Maar toch melden zich op dit ogenblik vijflmaal meer vrijwilligers aan dan er plaatsen zijn. Japans leger wordt aangeduid met de naam „Nationale Veiligheidspolitie"; de marine heet „Kustbesohenmingspolitic". Het leger telt ongeveer 110.000 man, de marine om streeks 7000. De bewapening is gehee.'1 (10 PAGINA'S) brengen wij naast het nieuws een fotopagina waarop een serie foto's die de Kon, Marine uit de lucht heeft ge maakt van een aantal dijkdoorbraken. Deze suggestieve foto's, aan onze courant ter publicatie gegeven, staan op pag, 5. Op pag. 1: De Soedankwes- tie is geregeld, onze correspondent te Tokio schrijft over de wedergeboorte van het leger in Japan, oude traditie keert terug. De kolenprijs in ons land zal dit voorjaar stijgen. Op pagina 2 naar gewoonte lies kxtnstnieuws, spe ciale aandacht wordt gevraagd voor het beste Franse orkest dat in K. en W. Woensdag komt spelen voor het Rampenfonds. Op pag. 3 een repor tage over de tijd van hoogconjunc tuur in de destructiebedrijven, waar de cadavers worden verwerkt tot meel enz. De sociale zorg voor geëva- cueerden in Zuid-Holland is geen sinecure, wat uit een desbetreffend artikel blijkt. „De ganzen van het Capitool" is een interessante beschou wing die ons toegezonden werd. Wij spraken met Aad Dekker, chef bureau Internationale Vrouwen Contacten K.L.M. Op pag. 4 buitenlands nieuws en financiën, o.a. jaarverslag Amster damse Bank. Nutsspaarbank Den Haag had een zeer gunstig jaar. Op pag. 6: Geen nieuwe lasten op kleine bedrijven, Tweede Kamer over be drijf svergunningenwet. Lek-duinplan BergambachtDen Haag: genie voor kwam schade aan filtergebouw. Voor burg in 1952. Laatste berichten pag. 7. Day by Day: p. 4. Amerikaans en wordt door de V.S. in bruikleen gegeven; binnenkort zullen Japanse fabrieken evenwel beginnen met de fabricage van lichte wapens. De bewapening van de Japanse „politiemacht" is wel bijzonder zwaar voor het bestrijden van relletjes: kara bijnen, mortieren, bazooka's, machine geweren, tanks, gevechtswagens en zware artillerie, waaronder het 10.5 en 15.5 cm geschut, dat bij die 'Amerikanen bekend staat onder de vriendelijke naam „over redingsmiddel". Verder beschikt Japan over vijftig lichte verkenningsvliegtu: gen; er zijn gelden uitgetrokken voor de aankoop van nog honderd toestellen van dezelfde soort. In April wordt in Tokio een „Veilgheidsacademie" geopend, waar jonge officieren een opleiding van vier jaar zullen krijgen. In Mei zal de marine de beschikking hebben over 18 vaartui gen van 1400 ton en 50 landingsboten van 250 ton. Een eerste klas leger Ondanks alle beweringen van het tegendeel, komt veel van de oude Japanse traditie ook in het nieuwe leger weer naar boven. Onlangs zag ik een honderd tal jonge militairen in opleiding oefenen op een winderig terrein buiten Tokio. Officieren met witte handschoenen blaf ten korte commando's. De recruten deden schijnaamvallen met de bajonet onder luid geschreeuw van „Banzai!". De ge bruikte techniek was half Japans, half Amerikaans, doch er valt een duidelijke neiging waar te nemen om geheel naai de Japanse techniek terug te keren. De soldaten in hun Amerikaanse uniformen legden een opmerkelijk plezier in hun werk aan den dag; zij tonen een toewij ding, die men elders slechts zee-r zelden aantreft, Toen ik enkele van hen vroeg, of zij het prettig vonden in het leger, kreeg ik ten antwoord: „Natuurlijk!" En dat op een toon, welke duidelijk uit deed komen, dat deze vraag nogal naïef was. Of het dit zelf prettig vindt of niet, Japan is op het ogenblik weer bezig een eerste klas leger op te bouwen. Indien het bevel daartoe werd gegeven, zouden de gelederen weer plichtsgetrouw worden aangevuld met de duizenden jongeman nen, die thans verklaren niets van her bewapening te willen weten. Hoewel linkse groepen nog heftig ageren tegen het leger, lijkt de gedachte van her bewapening door het Japanse volk als geheel reeds zonder grote schokken te zün aanvaard, al spreken de politici nog steeds van „politie". Een partij, welke thans een beperkte herbewapening haar programma opneemt, zal om die rede-, nog geen nederlaag lijden. Vóór de itweede wereldoorlog waren de militairen de meesters en niet de weg van herbewapening opgegaan. De dijken moeten dicht TVTIJ MEN OVERAL BEZIG IS de dijken te liersteUen en de plannen voor het volledig dichten der gaten uit te werken vraagt men zich op Noord-Beveland af, of het wel verantwoord is de Willem Adriaanpolder weer geheel droog te maken. De dijk van deze polder is namelijk voor een groot gedeelte weggeslagen en herstel zal ten minste één millioen gulden kosten. Er gaan hier stemmen op alleen de binnendijk van de pol der te versterken cn de Willem Adriaan aan het water prijs te geven, tot het drie-eilandenplan zijn beslag gekregen heeft. Ook de situatie in de Annapolder c.p Noord-Beveland is niet gunstig. dicht. Het water liep reeds de nog droge polder in. Te veel en te weinig Op Walcheren verloopt het voorlopig dijkherstel vlot. Daar het waterwingebied voor Middelburg onder zout water kwam te staan, zal in deze stad het water nog geruime -tijd gedistribueerd blijven. Met tankschepen wordt leidingwater uit Rot- De meeste polderbesturen echter zijn minder pessimistisch dan die op Noord- Beveland. en de onder hun beheer staan de dijken zijn minder beschadigd, In de Hoekschewaard bijvoorbeeld, waar het water via 22 gaten in de dijk bijna alles onder water zette, is het herstel van ver schillende dijken reeds aanbesteed, ter wijl door middel van pompen, waaronder die van de Ahoy, het water in enkele polders reeds 65 cip daalde. De fa D. Blankevoort te Bloemendaal zal de dijk van de polder Groot-Koninkrijk, en 7 gaten in de dijk van de Maria-polder herstellen, het laatste voor rekening van de N.V. Dordrechtsche landbouwonderne ming. Het herstel van de dijk van de Hoogezandsche polder is opgedragen aan de Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen. terwijl de buitendijk van de Eendracht- polder door de fa Zanen en Verstoep in Den Haag zal worden hersteld. Verder zal de Ned. Heide Mij hier verschillende binnendijken en wegen herstellen. Het dichten van de gaten in de Schuringse- dijk wordt tenslotte door het waterschap De Hoeksche waard in eigen beheer uit gevoerd. Zoals in de Hoeksche waard, zo bereiden ook de besturen van vele an dere waterschappen thans in ijltempo het herstel voor. Op het eiland Tholen is weer eens ge bleken, hoe ondermijnd en aangevreten vele niet doorgebroken dijken nog zijn. Daar kwam namelijk in de afgelopen nacht een klein gat in de eerste dyk bij Sint Maartensdijk, de enige dijk, die dit thans ca 2000 inwoners tellende dorp nog beschermde. Gelukkig terdam aangevoerd; eenmaal per dag wordt via de gewone waterleiding een kleine hoeveelheid aan de burgers ver strekt. Personeel van de Ned. Spoorwe gen heeft het gat in de spoordijk bij de Sloedam weer gesloten, waardoor de volgende week de treinen drie keer per dag weer tussen Vlissingen en Kappelle op Zuid-Beveland zullen rijden. Spoedcursussen De militairen, die op Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland bewakings diensten verrichtten zijn naar hun gar nizoenen teruggekeerd; ca 300 man genie werkt hier echter nog aan de dijken van Ritthem en Westkapelle. In de Wal- cherense kampen zijn 800 arbeiders ge huisvest. waaronder tal van Hagenaars. Het gew, arbeidsbureau 's-Gravenhage- bemiddelde ca 700 grondwerkers e-d, naar het overstroomde gebied, wat wei nig is in verhouding tot de 8 a 10,000 mannen, die het Gew. Arbeidsbureau Rotterdam naar het overstroomde gebied zond. De afstand speelt hier een belang rijke rol. Daar een groot tekort ver wacht wordt aan rietvlechters e.d. zullen in verschillende grote plaatsen rond het rampgebied en ook in Den Haag van wege het Rijksarbeidsbureau spoedcur sussen voor rietvlechters en andere ge specificeerde krachten worden gegeven, welke cursussen zeer binnenkort begin nen. Zware straffen in Roemeens „spionnage"- proces Roemeense petroleum-deskun- digen het slachtoffer Een communistische rechtbank in Ploestif Roemenië) heeft een groep van 24 voormalige petroleumdeskundigen ge vonnist en haar zes leiders wegens hoog- I verraad en spionnage ten behoeve van het Westen tot levenslange gevangenis- straf en dwangarbeid veroordeeld. De gehele groep zou welbewust de na-oor- logse ontwikkeling vertraagd hebben van Roemenië's petroleumindustrie, welke thans 95 procent van haar productie aan Rusland moet afstaan. De communistische grondwet van Roe menië kent de doodstraf niet. Westerse diplomaten in Wenen zijn van mening, dat het proces begonnen is om het communistische régime, dat er niet in geslaagd js de petroleumproductie tot boven het vooroorlogse peil op te voeren, van alle schuld schoon te wassen. Voorts wordt vermoed, dat de regering door Rusland zwaar onder vuur genomen is, omdat niet voldoende petroleum voor de Russische oorlogsmachine geprodu ceerd werd. De meeste beklaagden werkten als directeuren en deskundigen voor maat schappijen met Amerikaanse of Britse connecties. Velen hunner werden reeds drie jaar geleden gearresteerd. De be trokken maatschappijen, die door de communistische regering genationali seerd werden, zijn de „Romanian-Ameri can Oil Company" (een dochteronderne ming van de Shell), de „Steaua-Romana, de „Unirea" en de „Creditul-mijnbouw maatschappij". Radio-Praag meldt, dat in Tsjechoslo- wakije te Ostrava een proces zal begin nen tegen negen „spionnen", die er van worden beschuldigd voor de Britse Ge heime Dienst te hebben gewerkt. Dit zou geschied zijn onder leiding van de voor malige tweede secretaris van de Britse ambassade te Praag, Neil Gardner, die dertien December 1951 uit Tsjechoslo- wakije werd gebannen, omdat hij „op. heterdaad was betrapt bij het zich toe eigenen van Tsjechoslowaakse staats papieren". Beslissing Hoge Autoriteit Dinsdag 10 Februari is de gemeen schappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in werking getreden. Met betrekking tot de Nederlandse kolenprijs zal dat tot 1 April van dit jaar nog geen verandering betekenen. Tot die datum heeft de Nederlandse regering de goedkeuring van de hoge autoriteit ver kregen ons egalisatie-systeem te hand haven. Dat was mogelijk volgens par. 24 van het verdrag, met goedkeuring en onder controle van de hoge autoriteit. Wat er na 1 April te gebeuren staat, erd het gat is nog niet helemaal zeker. Het staat kort na zyn ontstaan ontdekt en kon het evenwel vast, dat de Nederlandse kolen- met behulp van zandzakken worden ge-1 PrÜzen daarna naar boven zullen gaan. dienaren van de regering en het land. Indien het Japanse ministerie stevig in handen van burgers blijft, kan het nieuwe leger ondergeschikt gemaakt worden aan de Japanse politiek; voor het ogenblik is deze politiek gericht op nauwe relaties met het Westen. Doch de herleving van1 Japan als militaire macht is 'hans reeds in zicht. De belachelijke politie-rangen voor officieren en de be., jrimg, dat het leger geen leger is, vormen slechts een overgangsfase. Japan is geruisloos de AMERIKAANS JOURNALIST BIJ DE KONINGIN. Koningin Juliana heeft gisteren in het paleis aan het Lange Voorhout de Amerikaanse journalist Roderick Mac Leish onLvangeji. De heer Mac Leish bezoekt ons land als lid van het comité The flood of dollars, dat is opgericht door de zender WLAW van Boston Radio. Het stelt zich ten doel gelden te verzamelen voor slachtoffers van de watersnoodramp. De heer Mac Leish heeft verschei dene noodhospitalen en hulpposten van het Nederlandse Rode Kruis be zocht. Hij bracht daarover repor tages voor de Amerikaanse radio. Ook zonder het plan-Schuman had de Nederlandse kolenprijs echter niet ge handhaafd kunnen worden op het be trekkelijk lage niveau van tegenwoordig. De hogere sociale lasten hadden zeker een verhoging van de kolenprijs met zich meegebracht. Thans heeft men boven dien de maken met de financiering van de hoge autoriteit en met het eerste fonds dat moet worden gevormd. Zo zullen ons land en Duitsland, die de laagste kostprijs hebben, een toeslag moe ten toestaan. Dat alles zal alleen uit de kolenprys moeten komen. De prijs in de andere delen der gemeenschap zal waar schijnlijk gehandhaafd worden. De Nederlandse schrootprijzen zullen evenens zeer zeker stijgen en wel met 50 pet. Hiermede zyn de schrootprijzen op het Franse niveau komen te liggen. In dollars uitgedrukt bedragen de prij zen voor het schroot in ons land 20,65, in Frankrijk 31.85, in Italië 46.in België 40, in Luxemburg 42 en in Duitsland 37. Bevoegdheid niet meer nationaal Wij dienen ons bij deze beslissingen in de eerste plaats te realiseren dat de be voegdheid en de uitvoering; thans in han den is van de hoge autoriteit en niet meer van de nationale regeringen. De gemeen schappelijke markt moet er automatisch komen, waarvoor bepaalde overgangs maatregelen nodig zijn. Abrupte veran deringen moeten vermeden worden, daar de economie van sommige landen geheel op kolen en staal ingesteld is. Dan heeft men nog te maken met buitenwereld, d.w.z. met andere dan de zes verdragslanden. Hier zijn nog bepaal de voorzieningen maximum prijzen, kwantitatieve reguleringen e.a. die even zovele inbreuken zijn op het in het verdrag genoemde beginsel, maar die nog als onvermijdelijk worden beschouwd. De invoerrechten in het onderling ver keer zullen geheel moeten verdwijnen. Ten aanzien van de import van kolen uit landen buiten de gemeenschap en de prys daarvoor, staat minister Zijlstra op het standpunt, dat wat de gemeenschap nodig heeft van huiten, zy ook als ge meenschap moet nemen. Dat wil dus zeg gen een centraliseren van de egalisatie, op rekening van de gemeenschap. De discussies hierover zyn nog niet ten einde. Van Belgische zijde heeft men be zwaren tegen het compensatie-systeem. De andere landen staan echter niet direct afwijzend tegenover deze gedachte. De maatregelen ten behoeve van de in- en uitvoer en de prijs van ijzererts zijn geregeld. „Gedenk, Oradour Herdenking te Bor deaux door duizenden bijgewoond De grote klok van Bordeaux, die slechts, geluid wordt bU rampen, oorlo- rfn j nationale feestelijkheden, heeft Donderdag zijn galmende stem laten klinken over de stad, ter nagedachtenis aan de_ 642 slachtoffers van de massa moord in 1944 op de bewoners van Ora- dour-sur-Glane. De klokken werden ge luid om de bevolking op te roepen deel te nemen aan het brengen van een stille hulde aan deze slachtoffers. Ettelijke duizenden verzamelden zich op de Place la Ferme de Richemont waar onder een baldakijn een baar was opgesteld met de Franse driekleur met de woorden: „Gedenk Oradour". Nadat bloemen op de kist waren ge legd, trokken de duizenden langs de baar. De Krijgsraad heeft inmiddels uit spraak gedaan en twee vroegere S.S.-ers ter dood veroordeeld. De 18 overige be klaagden kregen gevangenisstraffen af wisselend tussen 5 en 12 jaar. Een Duit ser werd vrijgesproken. Toen de vonnis sen werden voorgelezen, waren de be klaagden niet in de zaal aanwezig. Slechts de verdedigers, een groep journalisten en weinig belangstellenden luisterden toe. Verwacht wordt, dat in de Elzas tegen de vonnissen zal worden geageerd, daar men betoogt, dat de Elzassers ge dwongen werden in het Duitse leger dienst te nemen en dus niet verantwoor delijk kunnen worden geacht. Brits minister komt dijk- dichting bestuderen De Britse minister van Binnenlandse Zaken Sir David Maxwell Fyfe en lady Maxwell Fyfe zullen morgen een bezoek aan ons land brengen. Minister Maxwell Fyfe zal zich op de hoogte stellen van de methodes, volgens welke hier te lande de na de overstromingen te verrichten taken worden uitgevoerd. Hij zal bespre kingen voeren met regeringsautoriteiten. AANHOUDEND KOUD Veranderlijke bewolking met voornamelijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Liohte vorst tot tempera tuur om het vriespunt, maar van nacht en morgenochtend in 't binnen land hier en daar matige vorst. (Gel dig tot morgenavond,) Zaterdag. Zon op 7.58, onder 17.52 u. Maan (N.M.) op 8.18, onder 20.22 u. Hoogwater te Scheveningen. Zater dag 15.23 en 8.35 uur. Temperaturen. Min, (hedennacht) 1.1 C. Max. (hedenmiddag) 0.2 C. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur ed toestand Bewolk. Wind- snelh. m. p. in sec. Max.T. gist. en vann. Stockh. sneeuw No 4 -7 -8 Kopenh. sneeuw N 10 -3 -4 Londen geh. bew. NNO 7 1 A'dam sneeuw NO 8 1 -1 Brussel geh. bew. NNO 4 -1 Parijs zw. bew. NNO 8 4 -1 Nice half. bew. NNW 5 U 3 Warschau sneeuw O 2 -0 -6 Berlijn nevel NNW 3 -1 -3 München geh. bew. windstil 4 -2 Zürich mist N 2 4 -5 Wenen geh. bew. NW 3 1 -1

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1